Elke lepel helpt Akker's Abdijsiroop terzee (Fries).kreeg Dinsdag in zijn stal een "trap van een koe te gen de borst, die zoo hevig aan - kwam dat bij aan de gevolgen is overleden. Scheepsramp. Te Deventer verkeert men in on gerustheid over het lot van de motorboot „Actief', die Maandag avond half zeven bij dikke mist uit Amsterdam vertrok met be stemming naar Deventer over de 71i derzee en waarvan sedert niets meer is vernomen. De „Actief i - een nog nieuw schip van 170 ion, eigendom van kapitein J. de Vries, woonachtig te Zwolle, die mot. zijn knecht alleen aan boord 's. Het. vaartuig, dat gecharteerd i-; door de N.V. de Jong en van dei Noord t te Deventer, welke firma motordiensten onderhoudt tus- sehen Deventer, Zuthpen en Ara sterdam. Zaanstreek enz., had geen deklast. De Zomertijd. De heer Braat heeft aan den Mi nistor van Binnenlandsehe Zaken d volgende vragen gesteld Ts het Zijn Excellentie bekend dot het. overgroote meerendeel von hei Nederlandsche volk ver - langend uitziet naar het, over het eebeele jaar. handhaven van den Am st erdamschen tijd Ts Zijn Excellentie bereid, ge boord die verlangens, bekend met de wensclion der Tweede en Eer- Kamer der Statcn-Oencraal, gezien het minderheidsrapport der tijdcommissie en de vele daar in genoemdebezwaren voor den landbouw e.a., en ter geruststel - ling voor diegenen, die van den zo- u'"ï'tijd displezier, ongemak en schade ondervinden, mee te dee- len, dat van hem binnen voegza- men tiid maatregelen tot afschaf fing van den zomertijd zijn te verwachten Tegemoetkoming aan Zuiderzeevisschers. Ren wetsontwerp is ingediend ter regeling der tegemoetkoming aan de Zuidcrzeevisschcrsbevol- K ing enz. wegens de schade, wel ke de afsluiting der Zuiderzee hun mocht berokkenen. Het ontwerp stelt in de eerste plaats vast, dat zal moeten wor - den uitgemaakt a. wie voor tegemoetkoming in aanmerking kunnen komen l>. waarin dc tegemoetkoming zal bestaan c. op welke wijze en c.q. tot wel bedrag, dc tegemoetkoming zal worden uitgekeerd d. wanneer met het verstrek ken van tegemoetkoming zal wor d n begonnen. liet stemt zeker hoopvol, dat is gebleken, volgens het verslag der sub-commissie, dat. de belanghcb benden vóór alles willen trachten niet inspanning van alle krach - ten zich nieuwe bronnen van in komsten te verschaffen, mits zij daarbij op den steun der Regce - ring kunnen rekenen. Deze moet dan harerzijds niets .onbeproefd laten wat tot bet slagen van het streven eventueel op andere wij- z«' zal kunnen worden voorzien 2. ter verkrijging van arbeid aan belanghebbenden hulp en voorlichting en aan hun kinderen zooveel mogelijk voorlichting bij biToopskeuze zal worden ver schaft, zoonoodig onder toeken ning van financieelen steun, ter - wijl ook de mogelijkheid tot ver plaatsing van bedrijven onder zocht zal kunnen worden 3c. crediet verleend zal kun - non worden, zoo noodig door een, op te richten vereeniging, die de erediothehoeften met de daartoe jaarlijks beschikbaar gestelde gel den zal verzorgen, of wel recht - st reeks door of vanwege het Rijk; 4c. voorkeursrecht tot het kos teloos verkrijgen van een vergun ning tot uitoefening der vissche- rij op de afgesloten Zuiderzee kan worden verleend 5e. op den voet van de kost - winnersvergoerling, bedoeld in art 38 der Dienstplichtwet, uitkeering mi geld kan worden gegeven. Ou 'oek naar haar echtgenoot Een „Central News"-bericht brengt uit New York een merk waardig verhaal omtrent de jacht van een, naar het. heet, Nederland sebo vrouw op haar gedesertecr- len echtgenoot,. Deze zou een rijk aritst en kunstverzamelaar zijn, die vroeger in Den ITaag woonde. Hij trouwde in 1914, verliet toen kort daarna zijn vrouw en vestig de zich in Amerika, zonder haar van zijn nieuwe verblijfplaats in kennis te stellen. Zij wist evenwel uit te vinden, dat haar echtgenoot zich in de Nieuwe Wereld ophield en hoewel zij niet wist waar, trok zij vier jaar geleden do stoute schoenen aan om hem te gaan zoe ken en aan zijn plichten als buis- vader te herinneren. In Amerika aangekomen, wist zij van de rechterlijke autoriteiten een bevelschrift tot zijn arresta - tie te verkrijgen, en daarmee ge wapend toog zij eropuit om haar man te zoeken. Aanvankelijk had zij weinig succes, doch Maandag j.1. kwam zij hem te New-York toevallig op straat tegen. Zij volg de hem naar het hotel waar hij woonde en liet hem toen door de politie arresteeren. De man schijnt evenwel tegen borgstelling van 5000 dollar weer voorloopig vrijge laten. De hengel afgeschaft. Verschillende geref. kerken (Oegstgccst, De Lier, e.a.) hebben de collectezak met de lange stok ken afgeschaft en bedienen zich van instrumenten, als Kralingen nu ook gaat toepassen blijkens dit tukje in zijn „Kerkbode." Aan twee zijden van het zakje is een handvat bevestigd, zoodat het doorgeven zoo gemakkelijk moge lijk kan geschieden. Een liefhebbende zoon. Een weduwe te Venlo heeft bij de politie aangifte gedaan dat zij ioor haar 30-jarigen zoon, die haar bovenhuis met zijn vriendin bewoont, in hulpbehoevenden toe stand gebracht is. Haar zoon had haar mishandeld, het bed en de meubels weggenomen en geduren de twee dagen haar alle eten ont houden. De politie constateerde een volslagen afwezigheid van al les wat op meubelen geleek. De zoon en de vriendin werden uit liet huis verwijderd. Hikziekte te Groningen. Naar men mededeelt, komen te Groningen enkele gevallen van hikziekte voor. Zij heeft een goed aardig karakter. In een ijskast gesloten. Vijf bandieten hebben te New York een inval gedaan in een sla gerswinkel. De aanwezige klanten sloten zij op in de ijskast. De slachtoffers waren half bevroren toen zij in vrijheid werden gesteld. DE PERS. „Gij zu't niet spelen Onder het hoofd „paradepaar den voor.." wijdt de „Residentie bode" een artikel aan bet wetsont werp tot afschaffing der staatsio ierij. liet blad meent uiti de toe - lichting te mogen besluiten, dat ook minister Colijn in de staats loterij niet bepaald een kwaad ziet liet is dan ook min of meer belachelijk met afschaffing te komen van een onschuldig lote- rijtje, terwijl de grootc gokke - rij aan de Beurs, waar dag aan dag fortuinen verdobbeld wor den, ongebreideld besteund wordt. Daar zou nog wel wat goeds te bereiken vallen, als men de speelwoede wilde beteu gelen. Overigens geldt hier wel een beetje het bekende woord Legt men de persoonlijke vrijheid te zeer aan banden, dan krijgt men geheime misstanden." Niet alles botweg verbieten, geldt in zulke gevallen, maar het volk ten goede leiden. In plaats van de Staatsloterij af te schaffen, ware ze te hervormen, meer in den geest die gebleken is in den smaak te vallen. Zon der er dan fortuinen voor den Staat van te verhopen, ware er toch voor den Staat nog wel iels meer van te halen. Dat zou een belasting zijn, die ieder met ge noegen opbrengt. Gelukkig zegt liet R. K. blad hoeft dit voorstel niet de gering ste kans te worden aangenomen. Het „Centrum" wijst op dc ver mindering van inkomsten, die af- ichaffing der Staatsloterij ten ge volge zon hebben. En ware daarvan nu het ge volg een groote geestelijke bate voor ons volk, of althans het weren van een ernstig euvel, men zou een financieel offer er voor over moeten hebben. Maar dat de Staatsloterij een zoodanig euvel bcteekent, wordt verre van algemeen erkend, liet zal bet blad geenszins ver wonderen, indien het ontwerp cle vereisclite meerderheid in het Par loment niet zal vermogen te beha len. ANNA PAULOWNA. Burgerlijke Stand. Geboren (Koert, z.v. J. Raven en van G. D&vids Adrianus, z.v. P. Portegijs en van \V. Wijnkti OverledenCornelis Johannes Aloisius Neuvel, oud 50 jaar, echt genoot van Gertrudis Maria Ca- tharina Kroon. Feest Excelsior. Het program ma voor de Fecstvergadering van de voetbalclub Excelsior zal het volgende bevatten Openingsrede door den voorzit ter historisch overzicht door den secretaris, tooneelstukjes en voor drachten, verlotingen en tombo la. Als attractie zal door den heer Van der Goes, met medewerking van ecnige dames een vlinderdans worden uitgevoerd. De donateurs zullen op dezen avond vrijen toe gang hebben, terwijl genoodigden op verplicht programma toegela ten kunnen worden. Deze zullen ongeveer 25 cent kosten. Voor de leiding der feestelijkheden, werd een commissie benoemd, bestaan de uit de heeren W. Maarsen, P. Bakker, C. Kaan en H. Stelling werf. De datum van den feesta - vond werd vastgesteld op 7 Febru ari. Ecnige meisjes zullen bij de burgerij rondgaan om tr trachten voorwerpen te verkrijgen voor de tombola. De commissie zal op 23 Januari nogmaals vergaderen. om Uw ontstoken keel te verzachten en die afmattende hoestprikkel weg te nemen I Akker's Abdijsiroop dankt haar snel werkende geneeskrachtige eigenschappen aan de kruiden extracten in haar samenstelling'. Stilt als bij tooverslag de hevigste hoestbuien en verruimt de borst I f 1.50 f2.75 f4.50 niging „Eensgezindheid" in hotel Lont op Dinsdagavond j.1. De vice-voorzitter de Heer Kaan opent de bijeenkomst en stelt aan de orde het bestuursvoorstel „ontbinding der vereeniging." De Heer C. J. Bosker vraagt naar de oorzaak. Is het, omdat het bestuur niet actief genoeg ge weest is, of is het gebrek aan be - langstelling van de leden Spr. meent, dat bij eenige samenwer - king „het nut" niet behoeft te wor den begraven. De voorz. meent, dat zoowel in de boezem van 't bestuur als bij de leden de rechte belangstelling ontbreekt. De heer De Graaf is van oordeel dat 't nut zich zelf beeft overleefd; 't heeft geen bestaansrecht meer De heer Bosker bestrijdt dit. 't Mag in- of onder de rook van 'n stad anders zijn, op 't platteland is nog wél plaats voor intieme ge zellige avonden en daar kan iets opbouwends van uit gaan. Bij stemming wordt daarop be sloten 't Nut niet op te heffen, doch te probeeren er nieuw leven in te scheppen. Er zullen twee bijeenkomsten worden gehouden één in Febru ari en één in Maart. Door de dames Marie Lont, Gr. Bosker, Nel van Wachendorff van Rijn en den Heer C. J. Bosker wordt bereids medewerking toege zegd tot bet liouden van lezingen en voordrachten. Ook aan musicie zal assistentie worden gevraagd. Zeer zeker mag men nu ook verwachten dat de leden door hun opkomst van belangstelling blijk geven. Waar de boekenlijst hopeloos in :1e war is wordt besloten, dat aan alle leden een cataloges van de boeken zal worden toegezonden en dan iedere week 'n boek kan worden afgehaald. Door B. en W. is toestemming verleend, dat in 't nieuwe politie - bureau op 't marktplein iederen Donderdag des nam. van 45 uur lo uitreiking mag plaats hebben. Men verwacht in deze de me&e werking der leden. De Heer D. D. Lont belast, zich met de afgifte. Volgde Bestuursverkiezing. De Heeren Van 't Hof en Winds- ma hebben als bestuurslid be dankt de heeren P. Kaan Cz. en N. J. Poel moeten aftreden. Geko zen werden de heeren P. Kaan, N. •T. Poel, C. J. Bosker en P. Bruul 't bestuur bestaat verder uit Mej. Marie Lont en de heeren O. J. Bos ker en Herm. Smit. Hierna sluiting. Breezand. De ongeveer 40 scha pen die de vorige des nachts uit dc weide waren verdwenen, zijn allen teruggevonden te Burger - brug. Voor den Politierechter te Alkmaar. Zitting van 12 Januari. Huisvredebreuk en weder- spannigheid. Dc beklaagden Tj. S. en J. D. M., beiden polderwerkers tc Van E- wijck sluis, stonden terecht op grond dat zij zich niet op de eerste vordering hebben verwijderd uit het café van den heer Waiboer. Bovendien heeft de eerste beklaag de zich verzet tegen den rijksveld wachter de. Biek, toen deze hem op verzoek van mej. Waiboer uit de lokaliteit wilde verwijderen. Eisch tegen ieder 40 boete of 40 dagen hecht. Vonnis 1e bekl. F 25 boete of 25 dagen hecht., 2e hek1, 30 boete of 30 dagen hecht. GEMEENTE WIERINGEN. Vergadering der Nutsveree- Succes-Nieuws. Zondag a.s. komt Excelsior I van Anna Pau- lowna om Succes I partij te geven. Voorwaar een zware tegenstan - der, waarvan Succes nog niet van heeft kunnen winnen. Scheids rechter is den Heer Duijnker van Helder, een heel goede arbitter. Succes II gaat voor de tweede maal naar Schagen om de strijd aan te binden tegen Sparta IV, waarvan ook nog niet gewonnen is, docli als het maar geen ver- geefsche reis is, flink aanpakken jongens. Er moet om 12 uur ge speeld worden, dus dat is om 8 ■ïur over per fiets. BRIEF VAN HARM AAN TEUN Wieringen Jan. 1925. Waarde Teun Je kon wel denke dat ik dood was, dat ik niks meer van me hoo re liet, maar stel je gerust, ik ben springlevendig. Allien 'n beetje ze ningachtig. Dat komt omdat ze op 't raadhuus veul mensche pia no litte speule om vingerafdruk- ke te kriegen ze zoeke nog al tijd naar de dief met. de geldtrom- mel; Nou je begriept, as je on schuldig ben en ze neme even goed 'n petret van je vingers, das niks lekker. Efein, de dief zei wel schuul blieve, maar 't is toch er- ges goed voer weest; Wiering is wel 'n el naar beneden zakt deur al de brangdkaste die er nou ko men binne. Ja, dir zit wel En er woene goeje mensche en er is 'n goed bestuur. Misschien wel 'n beetje te goed. Want je weet wel Teun, dat 't bestuur van jelie polder an de regeering ver zocht het 'n brok van de nieuwe diek en 't langd dat dis bij komt bij Anna Pullona to voegen. Nou, ik was dir wel wat nijdig om. Wat bliksem de diek en 't langd zit an Wiering vast en an de pol der niet; litte ze bij jullie maar prebeere er zonger bootje op te komen, dat kenne ze niet. Maar van ongs bestuur hoor Ik niks Ze mostc er toch dadelijk teugen op komen hew. -^Nou weet ik wsl hardloopers benne doodloopers Dat zie je overal vooral in de po- letiek. en den tenminste bij de jonge broekjes. Ik zeg: gien mens most lcieze of stemme maggc voer zien 30ste of 40ste jaar; den zou 't heel wat bezadigder worre; ze hadde veul meer kiek op alles. Ze zinge, ze vrije, ja dat jonge goed gaat zoowat dangsende naar 't stembero en das gien werk. En we zouë misschien heel wat minder van die nare wetjes krie- ge wat ze teugenswordig sjouwe wor je bah van! Vandaag neme ze er ien an; murregen begrave ze er ien. Nou moet de Staatsloterij weer op 't schavot. Nou, 't scheelt mij gien pet. Ik zal in afwachting maar rustigjes mien twintigje mjme blieve; 'n buttenkangske ken je toch treffe Ik hew tuseh- ken tvvie haakjes wel nooit aars trokken as „eigen geld", maar je ken nooit wete hoe 'n koe 'n haas vangt. Deerom: zoolang de loterij nog leeft is er nog hoop. Wel te rusten. HARM. Steenzout aangeboord. Onder Lichtenvoorde heeft men steenzout aangeboord, en op een diepte welke ontginning mogelijk maakt. Zoo heb je wat, en zoo niets De rechtbank te Leeuwarden beeft uitispraak gedaan in de pro,, cedure tusschen dc kerkvoogdij te Hantumhuizen en de Gemeen te Westdongeradeel betreffende eenige perceelen weiland, welke naar bewering der kerkvoogdij* haar eigendom waren, terwijl de gemeente zich op het standpunt stelde dat, ongeacht den vorigen toestand, zij in elk geval den ei gendom had verworven door ver iaring. omdat deze landen haar in het begin der vorige eeuw wa' ren toegescheiden. De rechtbank heeft dit juist geoordeeld en de gemeente in het gelijk gesteld Weet ge Weet ge dat uw waterketel schoon blijft wanneer ge hem, wanneer hij warm is met 'n vochtigen doek afneemt. Weet ge dat een koperen ketel gemakke lijker poetst, wanneer men hem eerst, vult met warm water; Weet ge dat ge van oude wollen dekens 'n goede voetenzak kunt maken *die heerlijk verwarmt, als de lakens koud zijn. PREDIKBEURTEN NKD HERV. GEM. Ned. Herv. Gem Oosterl. De leering voor de jongens wordt op Zondag 18 Jan. weer her vat,. Jongeren te half drie; oude ren te 4 uur. j Westerl. nm halfdric de hr Epp. DOOPSGEZINDE GEM. Stroe y.m. 10 uur Ds. v. d. Veen. Collecte met open schaal EVANGELISATIE H.hoef v.m. 10 u de heer Eppinga Des av. half acht jaarvergadering MARKTBERICHTEN. Eierenveiling. De aanvoer be droeg 71 partijen kipeieren, 12889 stuks, prijs 8 tot 9»30. SCHAGEN, 15 Jan. 1925. 13 Paarden 150 a 350 13 gel- dekoeien, mag. 200 a 300 57 id. vette, 300 a 525 10 kalfkoeien, f 350 a 450 12 vaarzen 200*a 22,5 graskalveren 90 a 130 35 nucht. kalveren 14 a 32 34 overhou - ders 42 a 54 3 bokken en geiten f 6 a 8 16 varkens, mag. 18 a 24 144 idem vette per Kg. f 0.70 a 0,74 17 biggen 7 a 16 23 ko - nijnen f 1,50 a 3 86 kippen 2 a 3.25 22 Kg. boter f 2,20 a 2,40 a 2,60.

Wieringer courant | 1925 | | pagina 2