16e Jaargang. Dinsdag 26 Januari 1925. No. II. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN EDITH. WIERINGER COURANT UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1 ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU Hippolytushoel Wieringen. Telef. Intercomm. No. 19. MARKTOVERZICHT. Een kleine groepeering van Cijfers, zegt soms veel meer, dan öene ellenlange beschouwing zij bewijzen, wat met de beste rede roering en eene handige betoog trant lang niet het geval is. Zoo fcegt de opbrengst der accijns op het geslacht in 1923 en 1924 meer omtrent dan vleeschhandel en het vleeschgebruik, dan men met woorden zeggen kan. In 1923 was die opbrengst 10,286,905,07 en n. ^924 9,586,620,90, een verschil ak- zoo van 700,284,17. Het vleesch gebruik is dus in een jaar belang rijk verminderd. En men behoeft nu juist geen profeet te zijn, om te kunnen voorspellen, dat alles er op wijst, dat het nog minder zal worden. Dat geeft nutuurlijk, stugge, trekkende markten. Dat kon men Donderdag te SCHAGEN ook al opmerken. Vet te koeien hoogop 1,20 daarop volgde al spoedig 2e kwaliteit, met 1,10 en 1,20 en 3e kw. met 0,95 a 1,05. Melk- en kalfkoeien iets lager en trager, 350,a 450, jong vee stug. Schapen iets min - der, wegens gemis van concurren tie. Zware oude 40,a 50,—. Jonge overhouders voor den uit voer 50,a 53,voor de wei de 40,a 45,Varkens met ruimen aanvoer, prijshoudend, zouters en uitvoerbiggen 34 a 36 eentrper pond, goede slachtvar- kons 37 a 38 cent. GEMENGD NIEUWS. Goed afgeloopen. Nabij Petten is Donderdag de auto van den geneesheer te Sint Maartensbrug, dr. Schmidt, van den dijk geslagen. De auto werd zwaar beschadigd, dr. Schimdt zelf bekwam geen letsel. Rijwielbelasting. Te Schoorl is 1.1. Zondag na de Hoogmis door belasting commie zen van Bergen, een ware razia gehouden onder personen welke nog verzuimden een belasting plaatje voor hun rijwiel aan te schaffen. Er werd tegen tamelijk veel nalatigen proces-verbaal op gemaakt. De commies Bos raakte nog slaags met een persoon en geraakte ook nog te water. Erg stichtelijk vinden wij het niet om, uit de kerk komende, een ambtenaar van het openbaar ge zag, in de uitoefening van zijn plicht, zoo te behandelen. Staking te IJmuiden opgeheven. In verband met het opheffen der staking van de zecvisschers te IJmuiden zijn Zaterdag reeds tien stoomtreilers in zee gesto ken, terwijl van de overige vloot de schepen nog in gereedheid wor den gebracht om heden in groo - ten getale uit te varen. Droevig. Te Boskoop is Zondagmorgen in een sloot drijvende gevonden het lijk van de vrouw van den ge meenteveldwachter. De vrouw had een kind in de armen, dat ook dood was. Paard tegen electriciteit. „Het Paard" deelt mede, dat een vergelijkende proef te Glasgow tot resultaat heeft gegeven, dat het werk door paarden gedurende 1924 goedlcooper is verricht dan door de electrische tractie. Het vervoer per ton kostte met elec - triciteit 3,07 en met paarden 2,15. De vervoerders verlangen een sterk gebouwd werkpaard, waar op de fokkers van het Clydesda l cm type zich zullen toeleggen. Strenge vorst. In Fairbanks, Alaska, heerscht, volgens een draadloos bericht, zulk een hevige koude dat het postkantoor gesloten moest wor - den, aangezien de verwarming niet bestand was tegen de vorst, en het personeel te veel kou leed om arbeid te kunnen verrichten. De thermometer wees 65 graden onder nul. FEUILLETON. f No. 36. Mevrouw Joramie loeide hem !le rede van haar komst mede. Zij toonde zich toch zeer teleurge steld, toen zij vernemen moest, ilat juist dienzelfden ochtend het bewuste stuk voor twintigduizend francs was verkocht. En zij zou desnoods den dubbe Ion prijs er voor hebben willen be talen Zij drong er zelfs op aan, dat Robinet pogingen zou aanwen den om het terug te koopen Maar deze kon daaraan niet denken. Het was verkocht aan een vreem den prins en terstond betaald. Ook het andere stuk, waarnaar me vrouw Joramie toen vroeg, was tegen denzelfden prijs, aan den - zelfden prins, waarschijnlijk een Russische grootvorst, verkocht. Mijnheer Robinet, de groote te leurstelling van mevrouw Joramie bespeurende, raadde haar aan .Georges Ramel een ander stuk te bestellen. Dat zal ik dan maar doen mijtfheer Robinet. Maar toch, ik zou dat jongemeisjes portret dol graag hebben gehad. Met die woorden groette zij den handelaar, verliet het magazijn en stapte in haar rijtuig, zeggen de Naar huis. De man, die de coupé op een drafje gevolgd was en onbeweeg lijk op het trottoir, aan den ande ren kant der straat stond, hoorde Een influenza-epidemie in Japan. De Parijsche „Matin" heeft uit Tokio bericht ontvangen' aldus meldt een B. T. A. telegram, dat daar ter stede een influenza-epi demie heerscht, die in twintig da gen tijds in het gebied van Tokio 1500 slachtoffers gemaakt. Generaal Booth in ons land. De generaal van het Leger des Heils, Bramwell Booth, heeft het voornemen in Februari een bezoek aan ons land te brengen. Dat zou hem geen tweemaal gebeuren. In de laatste zitting van den Ge meenteraad te Hedikhuizen stel de een Raadslid een wijziging van art. 21 der politieverordening waardoor het. sluitingsuur der ca fé's van 10 op 11 uur werd ge bracht. In het debat merkte de voorzit ter op U doet zeker dat voorstel omdat ze u gisteravond hebben opgeschreven. Het voorstel werd daarna aan - genomen. Winkeliers-revolutie.te Amsterdam. Het is een vriendelijk, vreed zaam bedrijf, al klinken de namen van de delicatessen, die men 's a- vonds in de broodjes met-vleesch winkels verorberen kan, voor den niet-Amsterdammer soms 'n tik je barbaarsch. Een broodje vleesch, een broodje-paling een broodje-lever, dat verstaat dereen. Maar menige gast van bui ten-de-stad spitst verwonderd (te ooren, als hij hoort bestellen Een broodje speciaal. Mij een broodje heen en weer Mij een broodje-sjriewerie. Mij ook een broodje-rotzooi. Een broodje speciaal is n.1. de vakterm voor een broodje rauw ge hakt, met 'n ei. Een broodje-heen en-weer is de fantastische bena - ming voor een broodje, dat met oekelvleesch en lever is belegd, een broodje-.,sjriewerie", (verbas fering van charivari), evenals de dit woord en sprak bij zich zelf Naar huis Waar is dat huis? Hij begreep, dat de coupé spoed zou maken en dat het hem onmo gelijk zou wezen ze andermaal op een draf na te loopen. Hij sloeg een blik om zich heen. Een leege fiacre kwam aanrijden. Maar met de hand op zijn waar - schijnlijk berooiden vestjeszak trok hij een leelijk gezicht. En met een verbluft, stomzin - nig gelaat zag hij de coupé als een pijl uit den boog heenrijden.. Een oogenblik bleef hij roerloos op dezelfde plek staan en scheen naar een middel te zoeken om het adres der dame te ontdekken Het denkbeeld kwam wel even bij hem op om bij den kunstkoo- per in te loopen en navraag te doen. Maar men zou achter zijn vraag iets kwaads vermoeden en hem smadelijk wegjagen. Had die mooie bekoorlijke vrouw maai bij het in haar vigelante stappen iets laten vallen, b.v. haar zak doek Maar neen. Dus voor het oogenblik was er niets te begin - nen. 't Is goed, sprak hij binnens mond, zich plotseling oprichtend, ik ken de livrei, iik zal de paar den ne de coupé wel herkennen. Ik zal zoeken. Ik kan uw vrouw niet zijn. Een kwartier nadat de mooie mevrouw Joramie hen verlaten had, gingen Georges en Alexis uit. Op de Place Blanete scheiden zij met lè woorden Tot vanavond. Re teerling was geworpen. Geor ges ging den heer Ambroise Mou- vierde lekkernij, welker onbehoor lijke naam ik niet zal herhalen, zou men gevoegelijk ook een brood je met afval kunnen noemen. Het is een vriendelijk, vreed zaam bedrijf. De eigenaars van deze lcvensmiddelenzaken behoo- ren meestal niet tot de domsten en men verorbert er zijn eenvou dig souper, na vergadering, schouwburg of café, dan ook - woonlijk met wat aangename ge kruide en niet al te leege conver satie over de onderwerpen van den dag. Eenige maanden' geleden be sloot de Gemeenteraad van Am sterdam de bepaling,, dat in deze levensmiddelenzaken des avonds 8 uur alleen voor gebruik ter olaatse mag worden verkocht, op te heffen voor degenen, die daar voor in aanmerking komen. Maar.de Gemeenteraad had buiten de waard, of liever bui - ten een zeker soort waarden gere kend. Er werd misbruik van ge maakt. Er werden na achten ook artikelen verkocht, die volstrekt niet bedoeld waren en terecht, be klaagden zich de kruideniers, vruchtenhandelaars en comcsti- bles-winkels, dat het onbillijk was, dat zij 's avonds sluiten moes ten, terwijl in de levensmiddelen- zaLon alle artikelen werden ver kocht, die op hun terrein lagen. Toen nam de gemeenteraad van Amsterdam een radicaal, mis schien al te radicaal, besluit, en besliste, dat met ingang van 1 Ja nuari 1925 alle bijzondere vergun ning voor den verkoop na achten zouden worden ingetrokken. De toestand werd dus ineens weer zoo als een jaar geleden de enkele zaken die na achten moch ten open hebben, mogen slechts verkoopen voor gebruik ter plaat se en de talrijke nieuwe vergun - ningen, waarmede men zich zoo had verheugd, zijn plots weer in getrokken. Een beroep op Gedeputeerde rillon, de vader van Edith, een be zoek brengen en Alexis begaf zich naar mevrouw Violet, de meeste res van Laurence. Niet den minsten hinderpaal voorzag hij. Het huwelijk was in zijn oogen reeds een beklonken zaak. Juffrouw Laurence, sprak Alexis, wij kennen elkander een jaar ongeveer. Uw genegenheid heefa mij weder met het leven verzoend. De arme wanhopige voelde de hoop in zijn hart ontwaken. En u is het, juffrouw Laurence dit dit wonder in mij wrochtet. Ik bemin u. En die liefde heeft mij verkwikt. Tk heb uit. haar een nieuwe bezie ling geput. Ik heb gewerkt, dag en nacht, onvermoeid. U kent den litslag. ITet doel is bereikt. Juffrouw Laurence ik bemin i. Wees mijn vrouw Een snik ontsnapte aan haar borst. O, vraag het niet antwoord le zij met inspanning van al haar krachten. Ik lijd vreeselijk. Wat u gezegd hebt, die woorden, die cei. ander zoo gelukkig en trotsch geweest zou zijn te vernemen, wa ren voor mij een ware marteling. Ik zou mij nader willen verkla ren, ik kan het niet. Och, mijnheer Alexis, waarom heeft u uw oogen laten vallen op een arm meisje als ik Ik kan uw vrouw niet wor - den. Uu kunt niet, stamelde de jongeman, die op dat oogen - blik doodsbleek werd. U bemint mij dus niet O, zeg dat niet. Zie ik er als een ondankbare uit Is mijn er - kentelijkheid. Erkentelijkheid.. erkente lijkheid, sprak de jongeman, met het hoofd schuddende. Ik hoopte op iets beters. Welnu, ja, in mijn verblindheid was ik vermetel ge noeg te hopen, dat u mij bemin - det. Ik heb mij vergist. Vergeef mij. Het doet mij leed u gestoord te hebben, voegde hij erbij, op staande en zijn hoed nemende. Het jonge meisje vloog van haar stoel op en den arm van Alexis grijpende, riep zij buiten zichzel- ve Neen, zoo kunt u mij niet verlaten Mijn hemel, als ik uw vriendschap verloor, wat zou mij dan overblijven Luister, mijn heer Alexis luister, voegde zij er bij als in vertwijfeling. O. u dwingt mij te spreken. U ontrukt het mij dat geheim, dat ik op den bodem van mijn ziel had begraven, dat ik voor mijzelf had willen verbol gen.Welnu, weet het dan: ik bemin u. Wat zegt u riep de dichter Ik zeg u, dat ik u bemin. Ver staat u Ik bemin u, ik bemin u too sterk als u verdient bemind te worden. En zeg mij dan, vindt ti mij thans niet rampzalig genoeg? Ik bemin u, en moet u toch zeg - gen Ik kan uw vrouw niet wor den. Laurence. Laurence O, ik bid u, vraag mij niets. Ik kan niets zeggen, niets, niets antwoordde het jongemeisje. Een gesmoorde snik deed haar stem hokken in haar keel. Haa'' krachten begaven haar zij wan kelde en scheen op het punt neer te zinken. Tl Staten van Noord-Holland baatt niet Gedeputeerden keurden het. besluit van den Raad goed. De „Vereeniging van Amsterdamschc Winkeliers" heeft daarop een be zoek gebracht aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, met- het gevolg, dat deze, ofschoon hij niets toezegde, hun om een uitvoe rig rapport verzocht. In afwachting hiervan willen de winkeliers tot in de hoogste instantie doen uit maken of het besluit van den Raad. waarin een eenmaal gegeven recht weer werd ingetrokken, wettig is. Zij hebben daartoe „en massa" beslo ten, na 8 uur waren te blijven mee geven, ook al krijgen ze daarvoor bekeuringen. De zonderlinge toe stand heerscht dus nu dat al deze wreedzame menschen in openlij - ken opstand tegen het gezag zijn en dat het, vooral in de huurt van het Rembrandtplein, iedcren a- vond tientallen bekeuringen re gent, hetgeen natuurlijk met de noodige oploopjes gepaard gaat. Ongeveer vierhonderd winkeliers zijn aldus iedcren avond in over treding en sommigen worden meermalen per avond bekeurd Maar Zaterdagavond werd (le vertooning de politie blijkbaar te bar. Ts zij er om het gezag te hand haven of niet Dies posteerde zij zich voor verscheidene ton on rechte geopende winkels en be - lette het publiek er zijn hongerige magen te gaan vullen. Wat na tuurlijk weer de noodige oploop - jes ton gevolge had. Onder de tram. Zondagmorgen is met do stoom tram te Sassenhoim de vrouw van een timmerman overreden Zij kwam uit de kerk en wilde de tramhaan oversteken. Tïef lijk is deerlijk voi'minkt. 't Was zoonlief Bij een landbouwer onder Aal ten was driemaal achtereen dief stal gepleoed door uitsnijden van oen ruit. Eindelijk wees bet poli- Mevrouw Violet had juist den tijd toe te snellen en haar 111 haar armen op te vangen. Zij bracht het bezwijmende meis je, dat zich ternauwernood op de been kon houden, naar het aan grenzende vertrek. Op het oogen blik, dat Laurence den drempel overschreed, wendde zij haar krachteloos hoofd naar Alexis en knikte hem met een hartversclieu rend lachje een afscheid toe. Dc jongeman was opgestaan en drukte zijn handen tegen zijn gloeiend voorhoofd. O, ik ben bang gek te worden sprak hij bij zichzelf. Na verloop van enkele minuten kwam mevrouw Violet terug. Zij ligt te bed en heeft wat koorts hot gevolg van oen groo te overspanning dor zenuwen. Een hoefje rust zal baar wel tót bedaren brengen. We behoeven ons niit ongerust te maken, sprak mevrouw Violet. Gelukkig, antwoordde Alexis Maar mevrouw, begrijpt u er iets van Wal bezielt haar focli Ja, wat zal ik u zoggen 1" weet het als men over haar fami lie, haar kindsheid, haar geheelc verleden spreekt, bewaart zii een volslagen stilzwijgen. Er is klaar blijkelijk in hef bestaan van dit arme kind een verschrikkelijk ge heim. Ik heb meer dan eens ge poogd haar te bewegen haar hart uit te storten. ITet lukte niet. O, als ik het wist Dan zoudt u zeker oen arme kranke ziel hebben le genezen, ik hen daarvan overtuigd. OF Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1925 | | pagina 1