gevallen van liikziekte voor. Aan vankelijk dacht men met een niet ernstige kwaal te doen t.c hebben. Later werden ook uit Antwerpen .'•vallen van deze ziekte een kwaadaardiger karakter te hebben dan eerst werd gedacht. Thans ko en uit Belgisch Limburg ook be- ichlen dat personen door de hik- ziekte, die besmettelijk schijnt te zijn, zijn aangetast, liet. aantal zie k<m loopt in de honderden. Soms hikken de zieken uren achtereen, reeds drie personen zijn aan de i-kte overleden.. De geneesheeren w eten niet hoe zij deze ziekte moe teil bestrijden. Een 105-jarige. Te St. Etionne is een oude dame '"■graven, de weduwe Magdeleine Lover, die den respectabelen leef- ti.id heeft, bereikt van 105 jaar. Zij geboren op 2 Februari 1S20 te - Front. De overledene laat drie kinderen na, die respectievelijk Th. 7? en 76 jaar oud zijn. Het oud- '.eeft 30 klein- en achter-klein k ituieren gehad. Tot op haar 103de jaar heeft de oude vrouw zich mo gen verheugen in een voortreffelij ke gezondheid, zij kon nog uitste- keml hooreii en zien. Twee jaar ge leden echter is zij ziek geworden •u was na dien tijd geheel ver lamd. Een afgrijselijke juridische dwaling. Heel de wereld heeft gesidderd hij de berichten over de gruwelen <üo ITanrmann te Hannover heeft bedreven. Nauwelijks was de op - v inding over deze onmenschelijk- i ••■Ion iets belonken, of de misda ne» van de massamoordenaal Den ke uit Mimsterberg bij Breslau chokten opnieuw elk niet totaal erhnrd gemoed. Thans, is hekend, dat dit heest in menschengedaan- te niet minder dan dertig men- Inmlevens heeft, omgebracht en de onderzoekingen hebben het i bt der waarheid geworpen op ii <r val, dat nooit geheel is opgc- d dderd, hoewel 1G jaar geleden de stitie haar oordeel erover heeft uitgesproken. Den Sisten December 1909 ver bv. een plotseling de 25-jarige Em ma Sander uit Neuhaus bij Mun- u-borg. Twee dagen later vona men haar romp in het boschje, weer twee dagen later haar hoofd, en armen en nog eens na twee da gen haar beenen. De lijkschou wing wees op een anatoom of sla gei' als dader, daar met buitenge wone vaardigheid liet lichaam in stukken was gesneden. De „Ham- melstich" was toegepast en „dus moest een slager het meisje heb - hen vermoord. Een slager Traut- ann word verdacht. Hij was niet bemind in zijn omgeving. Hij werd veroordeeld, hoewel niets posi tiefs kon worden bewezen en hij lot op bet laatste oogcnlilik zijn onschuld bezwoer en God als getui gr aanriep, dat hij de gruwelijke misdaad niet had begaan. Niets hielp en Trautmann werd veroor deeld tot 15 jaar cellulaire gevan genis. Trautmann heeft zijn straftijd uitgezeten en woont tlinas nog ot weer te Munsterbcrg, een gebro ken, menschenscliuw wezen, dooi do moesten gemeden, als ontsla - g( n tuchthuisboef. Maar reeds in 1909 werd gecon sulteerd, dat de beenen van het lijk een zoo eigenaardige wonde vertoonden. Van de knie tot den voet was een strook 'huid van 2 cM. breedte afgestroopt. En dit ft thans de oplossing van deze vieeselijlce juridische dwaling aan i! hand gedaan. Want Denke, de massamoordenaar van Munster- i <r. sneed reepen uit de huid van zijn slachtoffers, om er riemen, k riels of andere lecren voorwer - pen an te maken. En inderdaad oei1'* men onder de nagelaten po- pirron van Denke ook den naam van Emma Sanders gevonden. iet Trautmann, Denke was haat moordenaar. Denke. die toen nog geen knnibaal was, maar toch reeds leer uit mensclienhuid vei - vaardigde. Met weemoed denkt men aan dien gebroken, menschenscbuwen man te Munstei'berg. die vijftien lange jaren in een kerker beeft ge- •'■•flit. die zijn onschuld bij God h"eft bezworen, die misschien wan h- nn en woede beeft gekend, tot d» druk van bet tuchthuis alle von ken van temperament had uitge doofd en die nu daar leeft en toch t. T 7 W i geen leven heeft gehad. Hoe kon aan dien man goed wor den gemaakt, wat aan hem is mis dreven. Is het niet beter, dat er tien moordenaars ongestraft rond blijven loopen, dan dat één on schuldige zóó het slachtoffer van de dwalingen eener rechtbank kan worden Voor vader gevlucht. De politic te Hilversum ontdekte in de 2e Nieuwstraat 's)avonds om tien uur eenige kiinderen in een dakgoot. Een onderzoek bracht aan het licht, dat ze daar heen waren gevlucht, uit vrees voor hun vader, die moeder mis - handelde. De vróuw bleek naar het politiebureau te zijn geloopen. Ongeluk. Do 12-jarige C. II., te Hilversum, wilde van een rijdende vrachtwa gen springen. Zijn broek bleef ha - ken en de jongen kw am onder de wielen terecht. Per brancard werd hij met een ernstige verwonding aan de knie naar het Diaconessen- huis gebracht. Uit jaloezie. De politie stond te Deventer voor een vreemd geval. Een jong- menscli kwam zich beklagen, dat zijn vorige verloofde hem telkens brieven ^tuurde, waarin zij hem op schandalige manier beschuldig de van allerlei leelijke dingen. De jongen gevoelde zich door dat al - les zwaar beleedigd en gesmaad en hij vond het bovendien jammer, dat het meisje nu zóó deed hij had er haar niet naar behando'd, al was het dan met de verkeering afgeloopen. Ten politiebureeie ont boden, ontkende de jonge dame de brieven te hebben geschreven en het bleek, dat deze ontkenteaws op goede gronden steunde. Na lang zoeken kwam men op het denk - beeld, de tegenwoordige verloofde van den jongeman eens aan den tand te voelen en jawel, voor de po 1 itievierschaar geroepen, bekende deze jeugdige schoone haar mis drijf. Zij verklaarde, er toe geko - men te zijn om haar aanstaande een hekel te laten krijgen aan „die andere," want ze was altijd nog bang, dat hij naar de eerste terug zou gaan. Het geschil, de smaad en de rest werden geboet in tvanen. En de liefde zegevierde als gewoonlijk. Zilverbons. De Kamer van Koophandel en Fabrieken van Rotterdam heeft aan den minister van financiën een brief gezonden, waarbij zij de aandacht vragen voor de zilver - bons, het muntpapier, tot de uit - gif te waarvan besloten werd in de eerste dagen van Augustus 1914, en dat sedert dien, dan in grootere dan in kleinere hoeveelheden, in omloop is gebleven. De Kamer is van meening, dat bet. publiek dit betaalmiddel on - gaarne geheel uit de circulatie zou zien verdwijnen. Moedige redding. Onder Ilocnderloo is afgebrand de woning van B. Klap. De vrouw- werd 's nachts wakker door -den rook en kon, met haar man, liet huis slechts door de. brandende keuken verlaten. De man moest echter nog eenige malen dooi het vuUr om zijn kinderen te redden. Hij liep daarbij zulke lievige brand wonden op, dat opname in het zie konhuis noodzakelijk was. Niets van den inboedel kon wor den gered. In een diepen put gevallen. Een der gezusters K. te Bies land-Maastricht, is in een 20 me - ter diepen put gevallen. Toen één der broers kort daarop het onge - val bemerkte, wilde hij langs het touw afdalen doch het koord brak en ook hij viel naar beneden. Met een nieuw sterk touw werd eerst het bewustelooze meisje en daar na de broer opgehaald. Gelukkig, dat in den put slechts 11/2 meter water stond. Als door een wonder hebben beiden, niet tegenstaande den hoogen val, slechts onbedui dend letsel bekomen. Herziening belastingen. Naar de „Stand." mededeelt, is binnenkort de indiening van het ontwerp-wet inzake de weelebe lasting te wachten en tevens een voorstel tot wijziging van de wet op de inkomstenbelasting, die be oogt verbooging van den aftrek voor noodzakelijk levensonder houd voor gehuwden en een be langrijke verhooging voor den kin deraftrek. Volgens het blad zou de aftrek voor gehuwden worden verhoogd van 800 tot 1000 en de kinder aftrek tot 300 per kind. Tevens zal worden ingediend een wetsontwerp tot verlaging der successiebelasting en een strek kende tot de halveering der verde digingsbelasting. Het mond- en klauwzeer in Zuid-Zweden. Er zijn thtfïte, volgens bericht, van den Zweedschen draadloozen dienst, ongeveer 900 boerderijen in Zuid-Zweden door mond- en klauwzeer aangetast. Als middel tegen ziekte wordt door een wetenschappelijk man, den heer Sundberg van de koper- fabriek te I-Ielsingborg, uitrooken met chlorine aanbevolen. Zomertijd. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot intrek king van de wet van 23 Maart 1918 tot invoering van een wettel ij ken tijd, (zomertijd.) Bij het kantelen van de kipkar. Maandagmiddag viel bij de Maas- en Waalkanaalwerken te Nijmegen een kipkar geladen met nat zand, bij het kantelen niet leeg, met het gevolg dat de kar langs de lijnleiding terugschoot en drie arbeiders getroffen wer den. Een hunner, Wannet ge naamd, vader van vier kinderen, overleed spoedig. De twee anderen werden licht gewond. De stoof met vuur. Te Vlissingen is in het Zieken huis overleden een 89-jarige vrouw- wier kleeren, toen zij met de voe ten op een stoof met vuur zat, in brand geraakten, waardoor zij ern slige brandwonden bekwam. Hoog water. Door den zwaren regenval van de laatste dagen is het boezemwa ter in Friesland verbazend snel gestegen. De gemiddelde stand van hot boezemwater was gisteren 50 cM. boven peil. Ged. Staten hebben last gegeven het provinciaal stoom gemaal te Lemmer weder in wer king te stellen. Doode hazen en konijnen. Op verschillende landerijen in Hollands Noorderkwartier worden doode hazen en konijnen gevon den. Bij onderzoek is gebleken, dat deze knaagdieren aan mond- en klauwzeer zijn gestorven. De onvergane wereld. Volgens de „Paris Times heeft in Brooklyn een der volgelingen van de adventisten, uit vrees voor het einde der wereld, zich het le ven benomen. De leider, Treidt, heeft intusschen verklaard, dat „iets onverwachts de komst van den Heer heeft verhinderd," maar dat de wereld ongetwijfeld a.s. Vrij dag zal vergaan. Dat zijn volgelin gen de hemelsche teekeningen nie* verstaan, schrijft hij toe aan de aanwezigheid van de cinema-pho- tografen en de menigte van nieuwsgierigen, die te veel lawaai makerte n teveel onrust teweeg - brengen. INGEZONDEN STUKKEN. Wieringen, 9 Febr. 1925. Mijnheer de Redacteur Wij verzoeken beleefd plaatsing van het onderstaande in uw veei gelezen blad, waarvoor bij voor- uaat onzn dank. De Zondagschool te Hippolytus- liocf is weer begonnen, maar_ het schijnt wel of deze door allerlei ge noegens hoe langer hoe meer op den achtergrond wordt gedrongen. Het aantal kinderen dat wij ten minste dit jaar hebben is bedroe vend klein en wanneer het zoo doorgaat gelooven wij niet, dat de Zondagschool kan blijven bestaan, wat toch zeker valt te betreuren. Mogen de uurtjes op een mooien Zondagmiddag in de Zondag school doorgebracht wel eens een opoffering zijn, de Kerstboom aan het einde van het jaar is voor de kinderen toch een heel feest. Wij kunnen dan ook niet nala ten, bij deze een oproep te doen aan de Ouders om hunne kinderen allen geregeld naar de Zondag school te sturen. Inzonderheid heb ben wij biermede het oog op de kinderen van eenigszins rijperen leeftijd, d.w.z. kinderen van 8 tot 12 jaar vooral toch voor hun zijn de Zondagschooluren vruchtbaar zij toch begrijpen meer dan de al lerkleinsten, wat het onderwijs op de Zondagschool betcekent. Wij van onzen kant, zullen trach ten het den kinderen in dat Zon dagmiddaguurtje zoo aangenaam en nuttig mogelijk te maken, maar rekenen dan ook op de steun der ouders. ?•- U Mijnheer de Redacteur nog maals dankend voor de plaats ruimte. De onderwijzeressen der Zondagschool van de Ned. Protest. Bond te H.-hoef. BRIEF VAN TEUN AAN HARM Anna Paulowna, 10-2 '25. Beste Harm! Ik voel me weer zoo lekker als kip, -jó, nu de dagen wat langer worden en 't voorjaarszonnetje de wegen droogt. Alles leeft dan zoo maar weer op, hé De mensche zeg ge je weer vriendelijk „Goeie dag en ze benne goed in d'r hum en voor alles te porren. Vanzelf ma ken de clubs en vereenïgingen daarvan gebruik, „Staatspensioen" hield 'n verga dering bij Knijnsberg en voerde „Ouwe Antje" op, en zie, het ouvye mensch won 16 nieuwe leden. Ik hou me liever bij 'n jong Antje, maar efein, „die het ambacht ver staat, krijgt het werk, zei Jan de kleermaker, en hij kreeg in de Paaschweken een oude broek te lappen. De Middenstand hield ook 'n feestavond met strijkerij - muziek. Potdorrie, 't was nou 's geen zwarte lijst of strijknet, maar een mirakel gezellige boel en vreem de eenden die nu voor ditmaal ook in het heiligdom mochten komen, zagen wel, dat de „middenstand er nog niet zoo broerd an toe wa». Ze hebben gelijk. Ik zeg ook maak het mekaar gezellig, want we zijn hier maar voor 'n kort poosje. We worde allemaal lang geen tachtig. Yella Matabra werd maar 29 lentes. O, pardon, par don, ik klets over Yella en je weet niet eens wie zij is, jó! Welnu, Yella Matabra woonde in Nieuw- Zeeland en was beroemd om haar gewicht, zij woog slechts ...433 pond. zegge ruim 220 kilo. Thans wordt gemeld,'dat zij niet meer tot het rijk der zuchtenden en klagen den behoort. Geloof maar dat hel geen hapje is om zoo'n gewicht mee te sjouwen. Om 'n „steppie" te doen, was al zoo geen sprake van en dat is tegenwoordig toch de leus! Ik las dat het in New-York de gewoonte wordt om zoodra reu zenpassagierschepen voor den wal komen, de danszaal ervan af te huren, omdat er geen betere mu ziek geleverd wordt en er geen be tere parketvloeren zijn dan aan boord van de moderne zeekastec- len. Engelschc en Amerikaansche dansmaniakken maken alle rei zen heen en weer mee terug, om maar ten volle van de geneugten van het drijvende dansen te kun nen genieten. ..Je zult wel zeg gen, de wonderen komen natuur lijk uit AmerikaNiks hoor Uit Frankrijk komen ze. Ik weet niet of je d'r al van gehoord heb maar ik wil je het toch even mel den! 'n Fransch geleerde beweert 'n plant te hebben gekweekt, waar aan kunstmatige petroleum kan worden onttrokken. Per hectare kan men 2000 liter winnen en de petroleum doet niets onder voor de beste bronnen. Een nieuw soort boeren dus in de toekomst :„ben- zineboeren. Van boerengespro ken: ik verneem zoo'n beetje dat den zomertijd an de kapstok wordt gehangen, dat zal voor die men schel! 'n opluchting geve. En de stemplicht willen ze ook 'n kop kleiner maken Heel verstandig Van die stemplicht kwam niks te vecht die thuisbleef kreeg wel 'n orocesverbaaltje, doch verder lokker niks. Het aantal thuisblij vers was zoo groot, dat er geen op redden aan was Tegen de stroom is het kwaad roeien, zei Jan, maar hij had geen riemen. Nou saluut, TEUN. MARKTOVERZICHT. Wij willen een paar cijfers van begin 1923 en begin 1925 mede- doelen. IJ kunt dan daaruit de ge volgt rekking ten opzichte van de vleeschprijzen maken, die voor de hand liggen. - De Amsterdamsche markt van die jaren, nemen wij daarvoor tot leiddraad. Op 29 Januari 1923 gol den de vette koeien op die markt le kwaliteit 1,25 a 1,30 2e kw. 1,05 a 1,10. Op 3 Februari 1925 was de noteering 1,20 a 1,25 2e soort ƒ1,a 1,05. Schapen gol den voor twee jaar voor Londen 45,a 50,lammeren tot 48,a 55,Vette vleeschvar- kens noteerden in 1923 f 1,14 a 1,16 en in 1925 0,92 a 0,94. De conclusie is eenvoudig vette koei en geregeld iets minder, vette var kens groote schommelprijzen. Schapen en lammeren toenemend in prijs. Schagen is bij de afwikkeling zijner prijzen over die jaren vrij wel dienzelfden weg gevolgd. Dit getuigen de prijzen die daar Don derdag 5 Februari besteed werden. Vette koeien le kw. noteerden f 1,15 a 1,20, 2e kw. 1,10 1,15 en 3e 0,95 a 1,Me]]*- .en kalf koeien waren prijshoudend vast f 350,a 472,Nuchtere kalve ren hooger in prijs. Vette schapen afwezig overhouders voor den uitvoer 52 a 54; voor het bedrijf 45 a 50. Beste slachtvarkens 75 cent per KG. Zouters en Londen - sche biggen 65 a 70 cent per KG. GEMEENTE WIERINGEN. BEKENDMAKING. Kostelooze inenting. Burgemeester en Wethouders der gemeente Wieringen brengen ter algemeene kennis, dat gelegen heid tot kostelooze inenting en her-inenting zal worden gegeven in de verschillende scholen, en wel Woensdag, 11 Februari a.s., des namiddags 4 uur, in de school te Oosterland Donderdag, 12 Februari a.s., des namiddags 4 uur, in de school te Hippolytushoef Dinsdag, 17 Februari .as., des namiddags 4 uur, in de school te Westerland. ~i Voor een juiste vermelding in de vaccinebewijzen van de namen en geboortedatums der kinderen, is het gewenscht, dat bij de aanmel- ding worden medegebracht trouw boekjes der ouders of geboortebe wijzen der kinderen. Wieringen, 6 Februari 1925..* Burg. en Weth. voornoemd, L. C. KOLFF. De Secretaris, VAN DUIN. De lammertjes zullen dit jaar weer veel geld opbrengen. Wij hoorden al van prijzen van 28 en f30 waarvoor zij hier in voorkoop al verkocht zijn. Het programma van de Nuts vereeniging „Eensgezindheid" van de bijeenkomst op Dinsdag 17 Fe bruari a.s. belooft veel Verschillende dames en heeren hebben zoowel zang als declama - tie - voordracht ingestudeerd. Een lezing zal worden gehouden over oud - Wieringe.; terwijl ook het muzikale gedeelte uitstekend zal worden verzorgd door „Edison "- en pianomuziek. Nog kan men zich als lid opgeven. Zie advert. Op de Zuiderzee is een kraan van de firma van der Velde, dienst doende bij de Zuiderzeewerken al hier, gezonken. Het vaartuig werd van een sleep losgeslagen tus3chen Ewijcksluis en Enkhuizen. PREDIKBEURTEN DOOPSGEZINDE GEM. Donderdag 12 Februari H.hoef av. halfacht Ds. v.d. Veen. Onderw.: „God zij met ons." De geschiedenis van een gulden. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 9 Februari 1925. Op de heden gehouden week markt waren aanvoer en prijzen 18 Vette koeien 285 tot 520 5 vette kalveren 90 tot 110 vet e kalveren per ned. pond 1,40 tot 1,70 42 nuchtere kalveren slacht per stuk van 12 tot 32 747 vet te varkens zware per ned. pond 0,74 tot 0,77 Zouters 0,70 tot 0,73 Londensche varkens f 0,70 tot 0,73. Eierveiling. Kipeieren, aanvoer 33500 stuks, prijzen (5052 Kg.) f 7,50 (52—54 Kg.) f 7,507,90 (54—56 Kg.) 7,908.30 (56 58 Kg.) f 8,30- 8,60 (58—60 Kg.) f 8,508,60 (60-62 Kg.) 8,60 9, Bruin 8,508,60. Eend eieren, aanvoer 2000 stuks, prijs 8,408,50 per 100 stuks. -•SS5SSÖEL—:

Wieringer courant | 1925 | | pagina 2