Arnhem omtrent verduistering, welke ten gemeentehuize te Vee- nendaal zou zijn gepleegd, eenige personen in verhoor genomen, waarbij de gemeente - secretaris is aangehouden. —Texel, Oosterend. Men heeft hier reeds bloemkool van den kou den grond geteeld. De heer K. had in het najaar j.1. eenige planten uitgezet, en nu heeft hij reeds mooiie bloemkolen kunnen oog sten. Een Warmtegolf. Een abnormale warmtegolf treft ook Zweden, Noorwegen en een groot deel van Rusland. De graan oogst in de Oekraine dreigt te mis lukken, omdat het uitgezaaide winterkoren niet door een sneeuw laag tegen vorst is beschermd. Daarentegen wordt de warme Kaukasus, waar tabak en manda rijnen groeien door zware sneeuw tor men geteisterd. ANNA PAULOWNA. Burgerlijke Stand. Geboren Henderica Neeltje, a.v. M. Bartelse en van N. Hop Adri- lan Lambertus, z.v. A. Langei">"s "u van A. C. Keppel. Overleden Jansje Smit, oud CO :aar, echtgenoote van Jochein Blaauboer. Van Ewijcksluis. Woensdaga vond werd weer een bijeenkomst van liet. Nut gehouden in de zaal van Keuris. Natuurlijk was de op komst als gewoonlijk, groot. Tal rijke voordrachten maakte den a- vond zeer gezellig en het was dan ook middernacht voor men er erg in had. Dat er visschen zijn, die op ge zette tijden naar de Noordzee gaan om „bij te eten" is mij niet be kend. Misschien wordt hier de schol bedoeld, die altijd zwervend is, in de kom van de Zuiderzee eigenlijk niet thuis behoort, en geen baten van bcteekenis levert. Hiermede zijn alle \isschen, die van economisch belang zijn, opgenoemd de opbrengst van de ze vischsoorten, in verhouding tot de grootte van liet gebied reusach- lig, is enkel en alleen mogelijk, omdat bodem en water zoo buiten gewoon vruchtbaar zijn en omdat de temperatuur er 's-zomers hoog is maar niet omdat het water een speciaal zoutgehalte heeft. Hoe 1111 de toestand benoorden den afsluitdijk zal worden, wan - neer deze eenmaal gelegd is, is nog niet bij benadering te zeggen. Dat daar evenwel een ondiepe kom met door eb- en vloedstroom zeer weinig bewogen water en dientengevolge met hooge tempe ratuur zal ontstaan, lijkt mij zeer twijfelachtig. Alle factoren, die hebben samengewerkt om de Zui - derzee te maken tot. een der merk waardigste brak-watergebieden Ier wereld, zullen wederom moe - ten samenwerken om dit gebied te verplaatsen naar de tegenwoordi ge Waddenzee. Dit is evenwel al daarom niet waarschijnlijk, omdat dit nieuw brak-watergebied teveel en te open verbindingen met de on middellijk eraan grenzende Noord zee heeft. Daardoor zullen waar - schijnlijk eb- en vloedstroom net water voortdurend in beweging houden, en zal geen ondiepe kom niet hooge zomertemperatuur ge vormd worden. Do tegenwoordige kom van de Zuiderzee wordt daar entegen van de Noordzee geschei den door de zeeëngte tusschen Kiikhuizen en Stavoren en hel „buffergebied" ten Noorden hier - van. „Men" wil zelfs in dit nieuwe ge bied de visschen aantrekken door een specialen graad van brakheid „die men min of meer in de hand zal hebben." Afgezien van het feit, dat het zoutgehalte niet den in vloed heeft,-dien „Men" eraan toe schrijft, komt het mij ook zeer on waarschijnlijk voor, dat men hier regelend zal kunnen optreden. Of men al of niet zal spuien en door welke sluizen, wordt bepaald door den stand van boezem- en rivier water, of er veel of weinig zout wa ter naar binnendringt door liet heerschen van spring- of doodtij, Zuidelijke .en Oostelijke of Noor - dolijke en "Westelijke winden. Wat er zal gebeuren benoorden den afsluitdijk, weten wij niet „maar naar mijne meening zijn de kansen gering, dat zich in dat ge ld ed een visscherij zal ontwikke - len die ook maar in de verte een vergelijking kan doorstaan met die in do tegenwoordige Zuiderzee. Ik wil verder in het midden ia - ten, of de tegenwoordige Zuider- zeeschepen, speciaal de kleinere, geschikt zijn voor visscherij in net nieuwe gebied of niet de vis- schers, die thans in de Waddenzee hun bedrijf uitoefenen, alleen niet de opbrengst van het nieuwe ge bied gemakkelijk zullen kunnen venverken. Alles tezamen genomen lijkt mij „do kans, dat de Zuiderzeevis- schers voordeel van eenige bctee kenis uit bet nieuwe brakwater - gebied zullen halen, zoo gering, dat bij de bepaling van de schade vergoeding aan de visschers daar- oe in bet geheel geen rekening mag worden gehouden." Blijkt mijn inzicht later verkeerd te zijn geweest, dan mag dat ten hoogste als een toevallige bate voor de vis schers beschouwd worden. B. HAVINGA. GEMEENTE WIERINGEN. Politie Gevonden een Slaven- Armband een knipmesje. Verloren een Rijwielbelasting- plaat je van minvermogende. Inl. bij den Gom. Veldvv. - Op Woensdag 11 Maart 1925, des voormiddags te 11 uur, zal in hH gebouw der Zuiderzeewerken fo 's-Gravenhage, Zeestraat 102, worden aanbesteed het verhoogen en verzwaren van ->n gedeelte van den Noorderoe - ver en van den Molgerdjjk op het eiland Wieringcn. (Raming 74000,-.) Vergadering van den RAAD der gemeente Wieringen op Zater dag den 14en Februari 1925 des namiddags ten twee uur. AGENDA: 1. Goedkeuring der notulen. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. 3. Voordracht tot aanvulling der motor- en rijwielverordening 4. Voordracht tot opnieuw vast stelling der jaarwedde van den gemeente-opzichter. 5. Voordracht inzake het voort - zetten der lessen aan den cur sus voor vreemde talen te Hip- polytushoef: 6. Vaststelling le. suppletoire be grooting dienst. 1924. 7. Voordracht tot verbetering der bestrating en tot het aanbren gen eener bermbestrating in de Koningstraat. 8. Benoeming van een gemeente ontvanger tevens kassier der Zeegras-Exploitatie. 9. Benoeming van eene onderwij zeres aan de school te Ooster- land. 10. Benoeming van een lid der Commissie van toezicht op het lager onderwijs. 11. Alsvoren van bet College van Armvoogden. - Een zoon van den veehouder F. Lont geraakte gisteren met zijn met twee paarden bespannen drie wielig voertuig op hol. Ilij wist zich echter in veiligheid te stellen door achter van de kar te sprin gen. De dieren holden voort en kwamen ten slotte in 'n greppel ie- recht, waar ze weldra werden ge grepen en uit hun liggende hou ding werden verlost. —Ook 'n aangespannen paard van den veehandelaar Ant. Keij- zer sloeg op hol. De voerman D. de liaan hierbij verwond. De heer J. Visser heeft zijn hal ve winkelhuis, waar thans de scheersalon van Gielis is gevestigd verkocht aan mej. T. Hennink. GEMENGD NIEUWS De Zomertijd. De Kamer van Koophandel te l'trecht heeft zich uitgesproken voor het behoud van den zomer - tijd. Een incident in den Amsterdamschen Raad. Dezer dagen heeft een incident plaats gehad in den Amsterdam schen Raad, waarbij de vergade - ring werd geschorst, om een d ?r leden gelegenheid te geven tot kalmte te komen. Terwijl de heer Abrahams door- •spreekt, komt mevrouw Van- Zelm - v.d. Berg (Commiste) bin nen roepende 't Is schande; Er komt buiten een vader van twee kinderen naar mij toe niet een potje eten van de gemeentelijke „kindervoeding" dat slecht is en bedorven. 't Is schande. Schande voor den wethouder van ile Levensmiddelen voorziening Schande! De wethouder voor de openbare gezondheid heeft ook schuld; Die mag dat potje eten wel eens gaan kijken. Dc Voorzitter. Mevrouw Van Zelm, ik kan dat niet laten door gaan. Mervr. v. Zelm: Het blijft een schande. Hier zitten de doorvoede menschen, en de arme kinderen krijgen bedorven eten. Do voorzitter: Mevrouw yan Zelm hooft het recht van interpel latie, dat weet ze; dit kan ik zoo niet laten doorgaan. Mevr. v. Zelm. Dan zal ik inter- nelleeren, maar ik moet het uit schreeuwen die schande yan het geven van bedorven voedsel aan de armste der armen De voorzitter. Ik schors de vei- gadering om mevrouw Van Zelm- v. d. Berg in de gelegenheid te stel len, tot kalmte te komen. De vergadering wordt nu ge schorst, tijdens deze pauze tracht ten verschillende leden mevrouw Van Zelm tot kalmte te brengen. Na eenige minuten wordt de vei - gadering heropend. En is het woord weer aan den heer Abra hams. Autobandieten. Donderdagmiddag vervoegde zich bii de firma Rost Muller en Co. te Groningen een koopman, zich noemende Ossinga, die voor 'f 1200 aan manufacturen kocht, na dat hij eerst des morgens de stalen had nagezien. Ilij verzocht deze goederen te bezorgen aan een wo ning buiten voormalig Klein Poor tje, waar hij dan meteen-zou be talen. Toen de bediende en de knecht 's avonds te half zeven daar met de goederen kwamen, stond de koopman hen al op te wachten en gaf een chéque op de Gcldersche Credietvereeniging in betaling. De bediende weigerde deze zoo nj&iuf te accepleeren, maar liet zich verleiden met den knecht in een naburigen sigaren - w inkel per telefoon bij zijn pa troon en de bank te nnformeeren. of de chéque goed kon zijn. De naam Ossinga was echter bij de bank niet bekend. Toen beiden weer buiten kwamen, zagen zij, dat de koopman de goederen inmid - dels in een open auto had overge- pakt, daarmee de vlucht nam en onderweg nog een handlanger mee nam. De auto werd zoo spoedig mogelijk met een andere auto lyu gezet. Aanvankelijk raakte deze 't spoor bijster maar tegen midder nacht werden de dieven bij Diever brug, waar zij zich 'n tijdlang had den verscholen achterhaald en de auto met revolverschoten tot staan gebracht. De vluchtelingen reden de auto in de Drentsche hoofd vaart en zwommen de vaart over. De politie nam de auto en de goederen in beslag. Later is een der bandieten te Kolderveen ge vat. Het bleek een belg te zijn. De ander ontkwam. Weet ge Weet ge dat ge lichte vochtvlekken uit gla céhandschoenen kunt verwijderen door de handschoenen in zijde papier te wikkelen, dan in een goed sluitende cacaobus te doen en eenige stukjes hetshoornzout bij te voegen. Na twee dagen zijn de vlekken verdwenen. Weet ge. dat houtworm soms kan worden verwijderd door versch gepelde ei kels bij de aangetaste plekken te leggen, de worm komt er dan soms uit. Weet ge dat vastzittende schroeven losla - ten, wanneer men ze bevochtigd met terpentijn olie. Een niet-alledaagsche verkooping. Het „Gron. Dgbl." meldt, naar aanleiding van het door ons opge nomen bericht, dat dc verkooping betrof van een betwiste vordering van een luttel bedrag belasting geld, welke vordering dateerde van 1920. Na de beslaglegging op een bruine jas, een paar bruine schoone, drie paar manchetten, een scheermes en eenige andere goederen, ten huize van den advo caat, (tijdens diens afwezigheid) is laatstgenoemde met den fiscus tot een minnelijke schikking geko men in den geest als door den be lastingplichtige was aangegeven. Op liet oogenblik, dat de adver - tontie verscheen, was de reden voor de executie al niet meer aan wezig. Een lofwaardige oplossing. Medemblik bezat geen Prol. te huis voor ouden van dagen thans is daarin voorzien. Regenten van het Geref. Weeshuis hebben het oude weeshuis aan de Breedstraat geheel naar de eischen des tijds doen inrichten en het voor „tehu.s voor ouden van dagen" in beheer afgestaan aan, het College van Ge ref. Armvoogden, een en ana^r onder goedkeuring van Ged. Sta - ten van Noordhollanad. Kinderlijkje gevonden. Te Heemstede is in de nabijheid van den Hout uit een sloot opge - vischt het lijkje van een pasgebo ren kind van liet vrouwelijk ge slacht, dat vermoedelijk 8 a 10 da gen te water had gelegen. Het iijk- •e was dat van een voldragen kind, dat zeer vermoedelijk nog leefde toen het in liet. water wero geworpen. Het was gewikkeld in eenige Handelsbladen en met een touw omwonden. De inspecteur van politie te Heemstede verzoekt zoo mogelijk aanwijzingen te ge - ven. Ongeluk met een laschloestel. Bij het verrichten van herstel - 'ingon aan de spoorbrug over de Vecht in de spoorlijn Zwolle - Mop nel zijn tengevolge van een onge luk met een autogeniscli laschtoe- stol twee personen levensgevaar lijk gewond. Een gevaarlijk spelletje. Terwijl de ouders op de fabriek waren, heeft zich een 15-jarige jon gen, die alleen in huis was, te Bre da opgehangen. Hij had spelender wijze een lus gespannen over het hoofd en had op een omgekeerde emmer plaats genomen. Deze em - mer gleed uit en de /jongen vond op deze wijze den dood door ver stikking. Ongeluk op een schietbaan. Op de militaire schietbaan te Midlaren is Woensdagmiddag een ernstig ongeluk gebeurd bij de schietoefeningen. Door het garnizoen Groningen werd geschoten op twee hanen van 300 meter. Sergeant Feitsma, post commandant van de linkerbaan, ging, zonder veiligheidsmaatrege len te nemen, naar den rechter - nost, blijkbaar om den comman dant van dien post iets te zeggen. Hij begaf zich op dezelfde wijze te rug naar zijn baan. Juist, toen hij achter de schijf was, werd er ge schoten door den len luitenant Bruens. Het, schot trof Feitsma in de borst, vermoedelijk in de slag ader. Onmiddellijk vertrok een motorrijder naar Zuidlaren, om den dokter te halen. Feitisma bleek reeds overleden te zijn. Per auto is hij naar het Acedemisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. Feitsma was niet gehuwd en jong beroeps-onderofficier. De man schappen bij hem in den post, had den hem nog op het gevaar gewe zen. Let goed op uwe kinderen als zij in hun groei zijn De gesteldheid uwer kinderen gedurende het tijdperk van hun groei is van zeer grooten invloed op hunne toekomst, voor zoover betreft hun gezondheidstoestand in het algemeen. Daarom kan men niet genoeg op hen letten, opdat dit kritieke tijdperk normaal af- loope. Men moet onder groei niet enkel vergrooting van het lichaam ver staan. Geehel het organisme on - dergaat dan een vormverande ring en om deze onder goede om standigheden te doen verloopen, is het volstrekt noodzakelijk dat de rijkdom en de zuiverheid van het bloed voortdurend worden on derhouden. Hierin schuilt het be lang van een regelmatig gebruik der Pink Pillen gedurende dit tijd perk. De Pink Pillen, toch, maken hot bloed weer normaal en onderhou den den rijkdom er van. Dan her stellen zij ook de zenuwkrachtcn en zetten de levensfuncties krach tig aan. Zij geven eetlust en be vorderen de spijsverteering. Het is algemeen erkend dat de Pink Pillen een krachtdadige uit werking hebben tegen bloedarmoe de, bleekzucht, neurasthenie, al- gemeene verzwakking, storingen door den groei en den kritieken leeftijd veroorzaakt, maag- en hoofdpijnen, onregelmatigheid der maandelijksche zuiveringen. De prijs der Pink Pallen bedraagt f 1.75 de flacon, f 9.— de zes flacons. Zij worden verkocht in het Hoofddepot Jac. Maria - plein 23 te Amsterdam. Eischt dit adres en de Hollandsche gebruiksaanwijzing. De Pink Pillen zijn ook te verkrijgen bij allt goede apothekers an drogisten. Prijsverhooging van Schoenen In een gistermiddag te Tilburg gehouden vergadering van schoen fabrikanten zijn breedvoerige be sprekingen gewijd aan de verlioo- ing der sclioenprijzen in verhand met de enorme stijging der grond stoffen, n.1. 30 tot 40 proc. voor .ooi en overleer en 15 tot 20 proc. voor fournituren en andere lcei- soortcn. Besloten werd met ingang van 21 dezer een prijsverhooging van alle schoeisel in te voeren van ion minste tien procent. Kokende soep. Een vierjarig meisje, Jopie Harp kreeg in de ouderlijke woning te Leiden doordat zij tegen de kachel stootte, kokende soep over het li chaam die in een pot op het vuur stond. De kleine kreeg ernstige brandwonden aan hoofd en boven lichaam en moest in zörgelijken toestand naar het ziekenhuis wor den vervoerd. Slordig beheer. Gistermorgen heeft de Veencn daalsche rechter - commissaris te Het feest van de voetbal ver- eeniging „Excelsior is Zaterdag a vond in de zaal van Slikker uit nemend geslaagd. De heer van Oor scot gaf een historisch overzicht der club. In 1922 werd zij opge- in de Vlas en Korenbeurs met 43 le den. De vereeniging had veel voor spoed, doch soms en vooral jegens het financieel beheer met tegen- soped te kampen. Het bstuui' werd toen gereorganiseerd en de credi teuren namen 'n welwillende hou ding aan door uitstel van betaling te verleenen. Thans is het tekort, dat eerst ƒ500 bedroeg tot een mi- nimum beperkt. Tot slot deed spre ker een beroep op aller medewer king voor de vereeniging. Het programma werd nu verder afgewerkt door het geven van een tableau en het zingen van een voor dezen avond expres vervaar digd clublied. Vervolgens kregen we een reeks van voordrachten en zangstukjes te hooren. Na nog een trekking van de 400 prijzen der tombola en de vlinder- dans door de familie v.d. Goes werd de avond besloten met een gezellig bal. PREDIKBEURTEN NED HERV. GEM. Westerl. nm. 3 uur de hr Eppingu Den Oever nam. 2 u Ds.v.d. Vetfn. Leering 15 Febr. te Oosterl.: Jongens - aannemelingen nm. 4 u. Jongere jongens nam. half zes. DOOPSGEZINDE GEM. H.hoef v.m, 10 uur Ds. v.d. Veeh. Collecte met open schaal. EVANGELISATIE i H.hoef v.m. 10 u de heer Eppinga Na afloop der godsdienstoefening ledenvergadering ter verkiezing Bestuurslid. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 12 Febr. 1925. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 6 paarden 160 325 3 stieren 275310 10 gel- dekoeien mag., 200340 46 idem, vette, 300—550 20 kalf- koeien 30047Ó 6 vaarzen 225260 119 nuchtere kalveren 10—36 97 overhouders 40 52 4 bokken en geiten 7 12, 63 varkens mag. 1028, 110 idem (vette) per Kg. f 0,70 0,75 148 biggen 10—17, 28 ko nijnen f 1,30f 2,50 77 kippen 0,75—2 37 Kg. boter 2,35— 2,70. middelmarkt 2,90. Eierenveiling 24232 stuks kip eieren 5,708,10 middelmarkt 6,60 1039 st. eendeioren 7,70 8, middelmarkt 7,80. Wieringen. Een zoontje van den Landbouwer W. de jongh, achter een paard langs loopende, kreeg van dit dier opeens zulk een klap, dat het dijbeen van de arme jongen gebroken werd.

Wieringer courant | 1925 | | pagina 2