do lieer A. W. van Dijk, hoofdcom mies ter secretarie te Edam. GEMEENTE WIERINGEN. l itslag der openbare verkoo- ping, Zatcrd ag 14 Febr. gehouden, (••li verzoeke van Mcj. Maartje ï'ost, Wed. van G. Keijzer en van den heer S. Russelman, ten over staan van Notaris Obrcen Forceelen van den lieer S. Rus- s''lm;in opgehouden. Huis etc. 291.4 snees S. Russcï- man 2676 Ossenweiu 211/2 sn. kooper C. Mulder Pz. voor 1200 /'nutland 30 snees, koopers Gebr. U-ais voor 1645 Vuurbaken 16 snees, kooper P. Kooij Cz., voor i Oosterkoog 7 snees, kooper li. Fuut voor 390 Volland 12 1,2 snees, kooper S. Russelman voor (10 Marske 23 1 4 snees, kooper, S. Russelman voor f 1350. Totaal opbrengst 9836.—. Raadsvergadering van 14 Fe bruari 1925. Afwezig den heer M. Kooij. Na opening en voorlezing der notulen, doet de voorzitter de vol gende modedeelingen Inzake aankoop grond voor een begraafplaats op Wcsterklief werd door de Gezondheidscommissie gezeteld 'te Schagen, advies uitge bracht. Dit advies luidde ongun - slig waar de grond der betrokken iterceelen slecht, ontwatert, zoodat gevaar bestaat dat de graafkuil niet altijd voldoende droog zal zijn en de grond zoodanig leemhou- denil is, dat zij beslist als zeer on- gi-sehikt voor de bevordering van h'd ontbindingsproces mag wor - ib'M genoemd. Alleen na opbrengst van 1 1/2 M. grond is zij geschikt vooi- begraafplaats. '1. en W. hebben hunne houding in deze nog niet bepaald en onder roeken of ander geschikt terrein or 't doel te krijgen is. Van den Directeur van het post kantoor alhier is bericht ingeko - men dat geen aanleiding is gevon den voor het plaatsen van een Uwedc brievenbus te Westerland in de Laan, op grond van het ge ving aantal stukken, die daar ge- at.st worden. Ook verplaatsing der bus uit liet centrum Westerland naar de Laan verdient geen aanbe veling, aangezien dit slechts aan een klein gedeelte der bevolking eenig voordeel zou kunnen bren gen, terwijl de grootere belangen van het overgroote deel der bevol king zouden worden geschaad. Re heeren Oden en Kaan zijn liet niet met den Directeur eens zii zijn van meening dat juist in bal Oostelijk en Noordelijk gedeel te van Westerland zich de meeste belanghebbenden bevinden. Des- niettemin'wordt besloten in het advies van den Directeur te berus ten. Van God. Staten goedkeuring van de hesluiten Tot aankoop grond van J. Krom mednm tot verbreeding van de Elftstraat tot vaststellen van ze kerheid voor den ontvanger op f 5000 tot wijziging der verorde ning op liet heffen van secretarie- Ie;-'^. Voorts een besluit van Ged. Stalen om hunne goedkeuring van de begrooting dienst 1925, te ver dagen. Uil liet procesverbaal van kasop name bleek dat in kas was en moest zijn 35870.121 2. Na vergc- liiking met de bedrijfsboekhou- ding van den Administrateur der /'Migrasexplodtatie bleek dat het Ho bedroeg 6940.551/2. Over November werden ver- I Li 2690 pak wier tegen 3.75 en over December 825 pak 1 -ren 4734,371/2. Een adres was ingekomen van <u „Nederlandsche Vcreeniging tot afschaffing van alcoholhou- ilende dranken" beoogende het aantal vergunningen te verminde- ii. R. en W. zijn van meening, ge >n bel wettelijk toegestane ma ximum. (1 t de toestand in dit op z 'Hif voor Wieringen gunstig is tr noemen, stellen voor bet bezoek van de band te wijzen. AldPs be - sloten. Feu adres van de gemeente Iïeem- sfedc verzoekende adhaesie te be oigen aan hun pogingen tot be- bling van do annexatieplannen vin Haarlem. B. en W. zich op het -andpunt plaatsende dat annexa i 'e van kleine gemeenten bij grou- fore in de meeste gevallen nuttig en zakelijk is, stellen voor geen adhaesie le betuigen. De Raad gaat hiermede accoord. Een adres van D. Lont Dz. waag meester, om zijn salaris te bren - gen op 100.— per-jaar. Hoewel in het algemeen de noodzakelijk - beid van verhooging niet is geble ken, ook in verband met de werk zaamheden, zijn B. en W. echter van oordeel dat een belooning van 100.per jaar niet overmatig is te noemen. De ambtenaar is ta melijk verbonden en hiermede re kening houdende stellen B. en W. voor het gevraagde te verleenen. De vorhooging wordt toegestaan. Een voordracht tot aanvulling der motor- en rijwiel verordening werd vastgesteld. Verschillende wijzigingen en met het. oog op de veiligheid noodzakelijke verbete ringen, te veel om in dit verslag le noemen, moeten worden aange bracht. De belanghebbenden die nen zich hiervan op de hoogte te stellen. De voordracht tot het vaststel - len van het salaris van den ge meente-opzichter op 1000 (was f 800-) Wordt door B. en W. gemo tiveerd met het feit., dat. de benoe ming van een gemeenteopzichler de gemeente voordeel aanbrengt dat de verhooging noodzakelijk is met het oog op de vele reeds tot stand gebrachte en nog tot stand te brengen gemeentewerken en dat een volslagen opzicihter met f 1000.- niet betaald zou zijn. De heer Bakker vindt de sprong wel wat groot. De Heer Oden zon het salaris jaarlijks wenschen vast te stellen. De heer Lub stelt voor om liet salaris voor 5 jaar vast te stellen, maar daar uit de bespre kingen wel bleek dat dit voorstel geen genade zou vinden trok hij zijn voorstel weder in, waarna het voorstel van B. en W. met alge- meene stemmen werd aangen. TTot voorstel tot voortzetting der lessen aan de cursus voor vreemde talen, waarvoor de heer Van 't Hof zich beschikbaar had gesteld (de heer Clay had hiervoor bedankt) werd goedgekeurd. Bij de vaststelling van de le sup pletoire begrooting dienst 1924 vraagt de heer Lub inlichtingen over oen post van 90.als gra tificatie aan den gepensionneer - den gemeenteontvanger, den hoer M. Mostert. Hem werd toegelicht dat deze post wel is waar als gra tificatie staat aangegeven maar niet als zoodanig beschouwd dien de te worden, wijl de ontvanger volgens zijne instructie bij het ein digen van het dienstverhand recht heeft op de volle maandsalaris. De teekening voor de bestrating en bermbeharding in de Koning straat wordt ter teekening aange boden. (Ondertusschcn verkwik ken Raadsheeren en pers zich aan een kopje geurige thee, hen door de vriendelijkheid der veldwach tersvrouw geoffreerd.) Ook deze post wordt goedgekeurd. Bij de benoeming van een ge meente-ontvanger wenscht de heer Oden de candidaten te bespreken Voorz. stelt voor dit in comité te behandelen, waarna de vergade ring wordt geschorst. Na opening worden de namen van alle candi daten voorgelezen en tot stemming overgegaan. Bij deze stemming werden uitgebracht op P. C. de Haan 6 M. Minnes 3 cn C. Poel 1 stem. Zoodat gekozen was de heer P. C. dc Haan. Bij de benoeming van een onder wijzeres te Oosterland werd be noemd mej. Duivetter met 7 stemm Tot lid van het college .van arm voogden werd bij tweede vrije stemming gekozen de heer S. Koorn Jz. met 6 stemmen, op C. M. Mulder werden 3 en S. .Tbz. Mul der 1 stem uitgebracht. Was nog ingekomen een verzoek van den lieer S. Lont, .Tbz. voor kwijtschelding van pacht voor het perceel Pieter Willemsweel (pacht f 22) waarvoor hij dan dit land middels de hoogor liggende grond zal egaliseeren. Goedgevonden. Volgt rondvraag De heer Her mans vraagt hoe het staat met de aan te brengen lantaarns aan den Oever. Dit heeft de aandacht van B. en W. de palen zijn er echter nog niet. Bii den heer M. Bakker zijn klachten ingekomen over losloo- nende kippen op het kerkhof. Op de vraag van den voorzitter van wion zijn die kippen, wist de heer Bakker niet te antwoorden. Intus- schen zal dit onderzocht worden en de eigenaars hiervoor worden aansprakelijk gesteld. Verder vraagt de heer Bakker waarom het hek bij de onderwij - zerswoning te Oosterland nog niet is gemaakt. Dit is opgedragen aan den timmerman Bakker zal on derzocht worden. De heer Lub is ter oore gnomen dat op het werk in den Koogerweg, dat in eigen be heer wordt uitgevoerd de vrije Za lerdagmiddag niet wordt gelian 1 haafd hij meent dat het in de eer ste plaats de taak is van de Open bare lichamen om de arbeidswet te handhaven. Ook dit zal onder - zocht worden. De heer Oden zegt dat het viervoctspad loopende van S. ten Bokkel Sr. tot Jn. Kort bij na verdwenen is hij vraagt dit pad weder in zijn oorspronkelijkei: toestand terug te brengen en te doen beharden. Verder vraagt de heer Oden namens de bewoners in de Kliefstraat een lichtpunt in die straat de heer Lub vraagt hetzelf de voor de bewoners in de Belt. Volgens den heer Oden is het post kantoor te Den Oever niet behoor lijk uitwendig verlichthij stelt voor aan het kantoor een lantaarn aan te brengen. Voorts vraagt de heer Oden of hot al bekend is in hoever de dijk Dij voltooiing aan de Gemeente Wieringen zal worden toegewezen. Wat dit laatste punt betreft zegt voorzitter dat vermoedelijk 2100 M. aan Wieringen en 300 M. aan Anna Paulowna zal worden toegewezen. Ook aan dc overige ge stelde vragen zullen B. en W. hun aandacht schenken. Bij den heer Kaan had iemand zijn verontwaardiging uitgespro ken dat het werk aan den Koogcr weg niet publiek was aanbesteed en vroeg hieromtrent inlichtingen. De voorz. lichtte den heer Kaan toe dal deze zaak reeds in een vo rige vergadering in den breede be sproken was. De heer Jn. Kooij bespreekt de wenschelijkheid van de aanschaf fing van een speurhond. De voorz. licht toe dat afgezien nog van dc kosten die voor een goe de speurhond 3 a 400 bedragen, de voorbeelden uit de praktijk in Alkmaar en Amsterdam we,inig resultaten te zien gaven en kan dan ook in dit verhand aanschaf fing niet aanbevelen. Hierna sluiting. —Vrijdagavond j.1. is een ge wichtig besluit voor de Ned. Her vormde Gemeenten op Wieringen lot stand gekomen. Reeds lang was de zaak tot combinatie van de gemeenten aanhangig, d.w.z. om gezamenlijk één predikant te be roepen cn te bezoldigen. Door tus- schenkomst van Ds. van der Veen werden verschillen van inzichten uit den weg geruimd en thans op een gemeenschappelijke vergade ring van Kerkeraden en Kerkbe sturen van Hippolytushoef c.a. en Oosterland c.a. en waar ook de con sulenten Ds. Groeneveld en Ds. Van Loon tegenwoordig waren, werd het besluit, tot combinatie genomen. Een stap in de goede richting Zoodra de goedkeuring van hoo- jsrer hand thans verkregen is, kan tot beroeping van een predikant worden overgegaan en zal dan naar wij hopen aan de vacatures eindelijk eens een einde komen. Het concert van den heer Jan Kos, mej. J. Sluis en de leerlingen van eerstgenoemde, Zondag j.1. in Hotel de Haan gehouden is voor de medewerkenden een groot suc ces géwordén. Ondanks het slech te weer was dc groote zaal geheel met muziekliefhebbers gevuld. De jongste leerlingen pl.m. 8 j. oud openden het programma met lieve nummertjes op de viool be geleid door piano. Hoe dapper stre ken die kleinen, in het minst niet verlegen En dan zoo langzamer hand traden al ouder en ouder op het podium om hun kunnen te laten lioorcn mede bezield door "t telkens dankbaar applaus van de belangstellenden. Dc leermeester kon constateerén, dat zijn lessen niet. te vergeefs waren geweest. En dan kregen we het tweede deel van het programma" liet op treden van mej. mej. J. Sluis pia no en den heer Kos viool. Adem loos stil was het, toen daar zulke schoone muziek aan de instrumen ten werd ontlokt, dan klagend, s®?vir dan jubelend, steeds vol leven en bezieling. Tot slot de boeren - lied jes, juist voor de oningewijde in het rijk der muziek, zoo begrijpe lijk, zoo te vatten. In één woord, zoowel de kleine, als de groote mucisie hadden bij val te oogsten en niet het minst de leermeester de heer Jan Kos. De onderlinge Glasverzeke ring Maatpij.' tc Wieringen hield j.1. Vrijdag haa jaarvergadering in bet lokaal van den lieer Bruul. De lieer C. C. Bakker opende de vergader ing. de notulen werden vervolgens gelezen door den di recteur den lieer G. Timmerman. Het jaarverslag en de rekening ook door den heer Timmerman ten gelioore gebracht luidden zeer gunstig. Bij de reeds bijna 70 ver zekerden waren dit jaar weer vijf nieuwe polissen uitgegeven. 32 ruiten werden in het boek jaar op last der Maatpij. geheeld. Wordt besloten de premie over 1925 hetzelfde te houden als vo rig jaar. Wordt dit jaar het rescr vefonds tot ƒ200 opgevoerd, wat zeer waarschijnlijk is, dan zal de te heffen premie voor 1926 zeer gc ring worden. De heeren J. Kooij Cz. en C. J. Bosker controleeren de rekening en bevinden alles in uitnemende orde. Den directeur wordt 'n com pliment gemaakt voor zijn admi nistratie. De vergoeding voor den direc teur wordt vastgesteld op 50. Tot commissaris wordt herbe - noemd de heer T. Takes Johz. Naar aanleiding van het vele voetballen" door de jongens op straat, wat een groot gevaar voor de ruiten oplevert, zal den Burge meester worden verzocht of de po litie hier wat paal en perk aan kan stellen. Hierna sluiting. INGEZONDEN STUKKEN. „Burger" A. D. Bart, Ileerhugowaard. Toen in 't vorig nummer uw in gezonden stuk geplaats werd, ver wekte de betiteling „burger-Re dacteur" bij mij een glimlach. „Burger", het gelijkt waarachtig w el, of wij ons in den tijd der Fransche revolutie bevinden, of. in Sovjet-Rusland, waar waar schijnlijk ook deze „gemeenebeat"- titel is ingevoerd. Laten wij dit echter ter zijde stellen, als van ondergeschikt be lang misschien dat ik later genoodzaakt zou kunnen worden u „burger-Bart" te moeten noe - men, wij zijn thans zoover nog niet, en derhalve houd ik mij nu verder bij „mijnheer" Bart. Gij gaaft ons ons in uw stukje weer 't verschrikkelijk onmen- schelijke van den oorlog wij zijn 't daarover eens en zeker ieder weldenkend mensch met ons. „Geen oorlog meer", laat dat ons devies zijn en laat ons daarvoor xverken zooveel in ons vermogen is Gelukkig 't land, dat door een regeering, (zooals in 1914'18 ons ministerie 't groote lofwaardige feit volbracht), met, groot beleid en kalme vastberadenheid voor der gelijke menschenslachtingen wordt behoed. Hulde aan het volk, dat dit waardeert en zijn Vader - land en bestuurders daarom be mint. Ik geloof niet mijnheer Bart, dat u zich over dit feit zult bekla gen, al zegt u dat een „vrij leven op Neerland's dierbaren grond" een leugen is. Doch, als boven gezegd, wij moe ten werken voor „geen oorlog meer! En men kan het zich nauwelijks voorstellen, dat de natiën, die pas elkaar hebben bevochten, die nog zieltogen van 't leed, voortgaan met het accepteeren en het koo- pen van „nieuwe uitvindingen", om op grootere schaal menschen- massa's te vermoorden Was 't groot-kapitaal de schuld van den xvereldoorog, wil men het er thans weer op aan sturen, een feit is het. ook, dat breede kringen uit alle lagen van de maatschappij er thans tegenop komen, en de drang der rechtvaardigheid de o- vcrwinning zal bereiken. Doch, mijnheer Bart. laat geest drift voor 'n ideaal, 'n heilige zaak nooit veranderen in vernielende en minderwaardige critick; hak niet op alles in. wat in uw oog uw idealen in den weg staat. Afbreken gaat gemakkelijk, kijk naar Rus land,maar opbouwen kijk naar Rusland Een menschelijke maatschappij is een organisme, waarin gestadig hel oude door het nieuwe vervan gen moet worden. Laat uw idealisme u niet ver blinden, mijnheer Bart. In uw ij ver begint u te dwalen! Het lee- ren van de Christelijke deugden aan de kinderen noemt u een dwaasheid; gij vervloekt de •'die naren die de leer van Je2us ver kondigen en toch, toch doet ge Je zus als de Rechtvaardige zeggen: Gaat achter mij, huichelaars In uw ijver hebt u te veel "ver vloekingen, (met hoeveel „zorg" ook samengesteld") op elkaar ge stapeld, heer Bart en nu zakken ze voor onze lezers als de toren van Babel ineen tot gruis Nogmaals: het is geen wonder: In een vloek en 'ij zucht laat de maatschappij zich niet onderstbo ven keeren! Zie naar Rusland Daar worden velen van uwe idee ën op de proef gesteld en mefwelk resultaat? bevordering van wanorde, hongersnood, creminali- teit en ruzie van de leidende „machthebbers onderling Voor zooiets is men hier nog niet „rijp", gelukkig CORN. J. BOSKER Wieringen, Februari 1925. GEMENGD NIEUWS. Reclame op Postwagens. Na de mislukte fargarine-recla- me op poststempels heeft het Rij* naar een ander middel omgezien, dat dienen kan om de Staatsin - komsten te verhoogen. Naar wij vernemen, woiucn tlians alle postwagens in den lan de voorzien van geschilderde bor den, die den lof zullen verkondi - gen van een zekere zeepsoort. Een eigenaardige Gemeente. De gemeente Maassluis verkocht indertijd aan het schoolbestuur der Ned. Herv. Gemeente, een stuk grond, dat reeds betaald werd. Nu heeft de gemeente wederom een stuk van denzelfdcn grond verkocht aan een ander, die er een huis op heeft laten bouwen. Een avonturier. Te Enkhuizen is Zaterdagavond een knaap van 14 jaar gearres teerd, afkomstig uit Ilatburg en in het bezit van een groote som aan Duitsch bankpapier, benevens ccn pak ongebruikte Duitsche postze gels, alles door diefstal verkregen. Ilij was met een der veerbooten uit Friesland te Enkhuizen aange komen en gaf voor op reis te zijn naar N.-Amerika. Hij is overge bracht naar Nieuwe Schans cn daar aan de Duitsche autoriteiten overgegeven. Valsche guldens. In de Drentsche grensplaatsen worden bij herhaling valsche gul dens in betaling ontvangen. - Oude munten. Te Made is bij het graafwerk in den Zeggepolder een kan gevon - den met 226 zilveren muntstukken waarvan sommige grooter zijn dan een rijksdaalder. De munten da- tceren uit verschillende jaren tus- schen 1000 en 1606. De afschaffing der Staatsloterij. Naar de Tel. uit parlementaire kringen heeft vernomen, is het ontwerp tot afschaffing van de Staatsloterij in de afdeelingen van dc Tweede Kamer zeer ongunstig ontvangen. Alleen de anti-revo»u- tionnairen en Christelijk-histori- schen zullen er voor stemmen. Water als medicijn verkocht. Het O. M. bij de rechtbank te Middelburg heeft 5 maanden ge vangenisstraf geëischt tegen den 30-jarigen koopman uit Zierekzee, die aan een juffrouw voor 200 een fleschje met water en een met theewater verkocht, zeggende, dat, zij, door er haar heen mede tc wrij ven, kon genezen. NACHTELIJK BEZOEK. Jan, wordt is wakker Er wordt gebeld Mevrouw zat rechtop in bed. Tiaar echtgenoot lag als 'n^vraag- teeken gekromd, snurkend,blazend Jan! Jan. Wat zAggie? vroeg mijnheer met een scheef getrokken gezicht. Er wordt gebeld, Jan. Mensch, je hebt de nachtmerrie bromde mijnheer en draaide zLTi om de dekens meetrekkend. Rrrrrrrrr

Wieringer courant | 1925 | | pagina 2