voor 1924:. Tot 1 October is torn verkocht voor een bedrag van 5,233,008 gulden, zoodat het aantal fietsen 1,744,336 bedroeg. Men vraagt zicli af, hoe het komt dat thans voor 316.150 fietsen min der plaatsen zijn gekocht dan ver leden jaar. Een veronderstelling die liet meest voor de hand ligt, is, dat vele ambtenaren van fiet sen wachten met het koopen van een plaatje tot het voorjaar. Zijn Edelachtbare. Tor zake van diefstal is tegen het raadslid S. te Wijk-aan-zee en Duin procesverbaal opgemaakt. Olifanten contra autobas. Een aantal personen waren in Britsch-Indië met een autobus op weg van Poettalam naar Koeroe- negalle. Onderweg ontmoette wm; een troep wilde olifanten. Een oer passagiers loste een geweer schot, hetgeen de dieren woedend maakte. Het gevolg was, dat de oliefanten het waren er acht zich tegen de autobus keerden eu deze volkomen vernielden. De pas sagfors kwamen met den schiik vrij, doch moesten te voet hun weg voortzetten. Steeds nieuwe gifgassen. In den oorlog der toekomst zal volgens generaal Fries, den leider van den chemischen dienst van het Amerikaansche departement van oorlog, een gifgas worden ge bruikt, dat een nog veel ernstiger uitwerking zal hebben dan het ge vaarlijkste gas, gebruikt in den wereldoorlog. De generaal deelde verder mee, dat dit nieuwe gas het gebruik van vliegtuigen in den toekomstigen oorlog onmogelijk maakt, daar de inzittenden door liet gas worden gedood. Motorboot overvaren. Woensdagavond ongeveer 6 uur is op de Maas te Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan zi s mcnschen het leven kostte. In dienst van de scheepssmederij Kes lens, hadden zes werklieden in de Waalhaven aan een boot ge werkt. Door de motorboot „Johan- na Marijke", werden zij Weonsdag avond naar de stad gebracht. Daar het hard regende, had het zestal in de kajuit, die aan de voorkant van de motorboot is gebouwd, plaatsgenomen en de deur dicht gedaan. Voor den mond van de Maasha ven gekomen, kwam uit deze ha ven de motorvrachtboot „Noord- lïolland 3". De „Johanna Marijke" probeerde nog vóór de „Noord- Holland 3" weg te komen, maar voer niet snel genoeg, zoodat zij van achteren door de Noord-Hol - land 3 werd aangevaren. Er ont - stond een groot gat, zoodat de mo torboot onmiddelijk water maak te, omsloeg en zonk. Op het dek van de Johanna Marijke bevonden zich de 26-jarige kapitein D. A. de Raad en de 22-jarige J. Peperkamp die toevallig meevoer. Beiden wr den door personeel van de slecp- bootcn „Pionier" en „Schoonho ven", die in de nabijheid waren, ge red. Zij zijn aan de Leuvehaven aan wal gebracht en hebben zich huiswaarts begeven. Dc zes werklieden echter, die zich in de kajuit bevonden, zijn mot de motorboot in de diepte vcr- dwencn. De baas Petersc is^ ge huwd en vader van zeven' kinde ren. Heykamp en Kalb zijn jongens van 19 en 20 jaar. Zoon is weduw naar en laat vier kinderen achter. Klopstra is gehuwd en vader van 2 kinderen en Gehrmann. De rivierpolitie heeft oenige ü- ren vergeefs naar de lijken dor .drenkelingen gevischt. Wel heeft zij dc plaats gevonden, waar dc „Johanna Marijke" is gezonken en het vaartuig met een dreg vast gelegd. Op de motorvrachtboot „Noord-Holland 3" is tot bader on derzoek beslag gelegd. ITet lichten van het bootje. De bok van De Wit werd daarop naar de werven van Bonn en Mees gesleept, waar de „Johanna Marijke boven water werd gehc schen. Aan bakboord-zijde overhellend, hing het, slechts enkele meters lange ijzeren barkasje ter hoogte van hei wateroppervlak. Het roe«- je. waarin tijdens de ramp de werklieden hadden geschuild voor den regen, was geheel zichtbaar. De helft van een dubbele, naar bin nen openslaande stalen deur was geopend. De andere lielft was gesloten, zoodat de opening juist groot ge noeg was, om eventueel gebukt binnen te gaan. Een der werklie - den van de bergingsmaatschappij sprong vgn de drijvende bok aan stuurboordzijde van het gelichte vaartuigje. Na met zijn mouw een der patrijspoorten van het roet je te hebben schoongeveegd en naar binnen te hebben gezien, keer de hij zich om. Op zijn gelaat lag alles te lezen. Het vaartuigje werd daarop met 'n stoomwinds recht getrokken en boven het wateroppervlak gehe - schen. De politie begaf zich aan boord van de motor die nog vol water stond en door werklieden werd leeggeschept. Wat men door de geopende deurhelft van het roefje zag, was ontroerend. Vlak er voor, boven op een voorover lig gende kameraad, lag een der slachtoffers, geheel verward in een dik touw, dat hij in doodsstrijd nog van zich af schijnt te hebben willen winden, daar beide ver stijfde handen, vlak boven elkaar, krampachtig waren samengekne - pen, alsof zij iets vastgegrepen had den. Meer achter in het roefje werd men een derde slachtoffer ge waar. Benzineblikken, een ketel en houtwerk dreven door het deurtje in en uit. Binnen kon men nog vaag zien, dat de zitbanken weers zijden geheel waren vernield. De genen die dit tafereel van jammer zagen, kregen even een visie van angst en doodstrijd, zes mannen, waarvan twee eigenlijk nog jon - gens, vechtend voor hun leven en elkaar verdringend, elkaar stom pend en wurgend voor het deurtje dat te smal was, om allen nog bij tijds door te laten. Aan het dek van de „Havenpoli tie 11" werden zwarte doeken ge spreid en één voor één werden de slachtoffers uit. het roefje gedra - gen en eerbiedig op het doek ge legd. Drie der omgekomenen moe ten zich nog naar buiten hebben kunnen wringen, doch desondanks mee in de diepte zijn verdwenen. De havenpolitie dregt nu naar de ze slachtoffers. LANDBOUW. Zuiderzee-inpoldering. De Overijselsche Landbouw- maatschappij heeft tot den Minis ter van Waterstaat het verzoek gericht de inpoldering van de Zui derzee niet te beginnen met den N.W.-polder of Wieringermeer maar met den N.O.-polder. Dit verzoek werd gedaan naar aanleiding van het kortelings ge publiceerde rapport van de com missie, tot het instellen van een hernieuwd onderzoek naar de ba ten, welke van de afsluiting en droogmaking der Zuiderzee mo gen worden verwacht, wijl deze commissie, evenals dat nu altijd is gedaan, de bijzondere aandacht vestigt op de Wieringermeer. Het rapport der commissie toch betoogt de O. L. M. wees zeer duidelijk aan, dat de Wieringer meer eerst in de laatste plaats voor droogmaking in aanmerking komt, en wel om de navolgende re denen 1e. het, hooge zoutgehalte van het bodemvocht, 2e. de quali- teit en diepteligging der gronden. De Overijsselsche Landbouwm. komt tot de volgende conclusies le. Het zoutgehalte in het bo demvocht maakt het hoogst onge- wenscht om, bij de drooglegging der Zuiderzee, met de Wieringer meer te beginnen. 2e. Er bestaat zeer ernstig ge vaar, dat de incultuurbrenglng der gronden van dezen polder tot groote teleurstelling zal aanlei ding geven. 3e. Deze teleurstelling zal, bij de te verwachten geringe kapitaal kracht, der Zuiderzeckolonisten, zeer sterk aan het licht treden ep aanleiding geven tot een scherpe daling der te besteden pacht -en koopprijzen, niet alleen voor dc gronden van de Wieringermeer, maar ook voor de andere polders, waardoor het financieele resul taat van hot geheele plan zeer veel s'echter zal worden. 4e. De Wieringermeer ligt zeer ongunstig voor de inlating van- zoet water, zoolang het T.Tsselmeer nog niet geheel ontzilt is. 5e. Waar het zoutgehalte bij het in cultuur brengen de beslissen de factor is. zal de N.O.-polder ver moedelijk de minste moeilijkhe den opleveren, in ieder geval zul len deze zeer veel geringer zijn dan bij den N.W.-polder. 6e. De N.O.-polder ligt veel meev gelegen voor inlating van zoet wa ter in een tijd dat het IJsselmeer- water nog onvoldoende ontzilt is. 7e. De qualiteit der gronden in den N.O.-polder is beter dan in de N.W.-polder, dus deze zal ook in dat opzicht de^voorkeur verdienen 8e. ITet kwe^bezwaar zal door mindciy diepe ligging van den N.O. polder in deze vermoedelijk gerin ger zijn. 9e. Een proefpolder is zeer ge- wenscht en deze zal dienen te wor den aangelegd dara, waar de eer ste polder wordt drooggelegd. ANNA PAULOWNA. Maandag 16 Febr. j.l„ des na middags van 5 tot 7 uur, had hier de verkiezing plaats van 4 gemacii tigden in het kiescollege der Ned. Ilerv. Kerk. Het resultaat was, dat 136 stembiljetten werden inge leverd, waarbij 94 stemmen wer den uitgebracht op den heer C. Wij denes Spaans (aftredend), 94 op den Heer A. Tiel Gz. (aftredend) 94 op den heer A. de Boer, 91 op den heer C. Wuis, 42 op den heer D. Lubbert, 42 op den lieer J. Keur, 42 op den lieer C. Wiggers Jr. en 42 op den heer F. C. Verbrug ge, zoodat de 4 eerstgenoemden zijn gekozen. Burgerlijke Stand. Geboren Alida, d.v. D. Winkel en van A. van Twuijver Maria Ida Matthea, d.v. A. M. ,T. Braam en van S. M. Zwirs. OverledenPietter Wolthuis, oud 46 jaar, landarbeider, echtge noot van Cornelia Kooiman. GEMEENTE WIERINGEN. Verslag van de Alg. vergade ring der Rundveefokvereeniging „Oost- en West-Wieringen" op 17 Febr. in Hotel Lont. De vrij talrijke vergadering word door den vice-voorz. de heer N. Bakker geopend daar de voorz. de Heer C. J. Koorn verhinderd was te komen. Nadat de w.n. Secr. de notulen heeft gelezen worden deze goedge keurd en wórden de ingekomen stukken behandeld. Nu word het woord gegeven aan den Heer J. Engel, Penningm. der Vereeniging tot het geven van zijn jaarverslag waaruit blijkt dat er een batig saldo is van 17,97. Hierna komt aan de orde het Jaarverslag van den Controbuv waaruit we het volgende aanstip pen In het jaar loopende van 1 Mei 1923 tot 1 Mei '24 is door den con troleur-Stamboekhouder van 142 koeien een melkstaat berekend. Van deze koeien behoorden er 33 tot de groep „vaarzen" waarvan de beste melkgeefsters ware* Maartje, eig. D. .Tac. Mulder met 4803 Kg. melk, 157 Kg. vet, 3.27 pet. 340 melkdagen Geertje, eig. Maars met 4653 Kg. melk, 151 Kg. vet, 3.25 pet., 336 melkdagen Jan netje, eig. S. Veerdig met 4433 Kg. melk, 128 Kg. vet, 2.89 pet., 340 melkdagen de Jong 5, eig. Wed J. Hermans met 4184 Kg. melk, 150 Kg. vet, 3.59 pet., 280 melkdagen Gemiddelde opbrengst dezer groep was 3350 Kg. melk, 108 Kg. vet, 3.22 pet. Tot de groep twinters of drieja rige koeien behoorden er 35 waar - van de beste melkgeefsters waren: Naatje I, eig. N. Kool met 5353 Kg melk, 172 Kg. vet, 3.21 pet.' 280 melkdagen Klara 3, eig. W. Mos - tert met 5272 Kg. melk, 179 Kg. vet, 3.40 pet., 280 melkdagen Ma- rie, eig. P. Veerdig, met 5152 Kg. melk, 162 Kg. vet, 3.14 pet.., 308 melkdagen Klara 4, eig. W. Mos ter t met 4994 Kg. melk 182 Kg. vet., 3.64 pet., 280 melkdagen Juli- aant.ie, eig. P. Hellingman met 4883 Kg. melk, 174 Kg. vet, 3.56 pet 289 melkdagen Geertje 3, eig. Gebr. Engel met 4829 Kg. melk, 197 Kg. vet, 4.08 pet., 340 melkda- eren de Witte I, eig. N. Kool met 4786 Kg. melk, 196 Kg. vet, 4.10 pet. 330 melkdagen Gemiddelde op - brengst van deze groep was 4084 Kg. melk, 135 Kg. vet, 3.31 pet. Tot de groep derdekalvers of vierjarige koeien behoorden er 40, waarvan de beste melkgecfstcr waren Roza, eig. P. Hellingman met 6334 Kg. melk, 206 Kg. vet, 3.25 pet., 326 melkd. Marie, eig. dezelfde met 5688 Kg. melk, 174 - Kg. vet, 3.06 pet., 303 melkd. Mar- tina, eig. dezelfde met 5630 Kg. melk, 161 Kg. vet, 2,86 pet., 294 melkd. Dirkje I, eig. S. Veerdig met 5507 Iv.G. melk, 173 Kg. veï, 3.14 pet., 268 melkd. Marie 2, eig. C. N. Lont met 5438 Kg. melk, 177 Kg. vet, 3.25 pet., 280 melkd. De gom. opbrengst van deze groep was 4585 Kg. melk, 147 Kg. vet, 3.21 pet. Tot de laatste groep „Oude-e koeien" behoorden er 34, waarvan de beste melkgeefsters waren Jannie, eig. W. Mostert met 7232 Kg. melk, 246 Kg. vet, 3.40 pet, 340 melkd. Trien, eig. N. Kool met 6673 Kg. melk, 231 Kg. vet, 3.46 net., 318 melkd. Klara I, eig. W. Mostert, met 6652 Kg. melk, 201 Kg. vet, 3.02 pet., 323 melkd. de Jong 2, eig. Wed. J. Hermans met 6194 Kg. melk, 199 Kg. vet, 3.21 pet., 323 melkd. Zwartkop 2, eig. D. Blaauboer met 6094 Kg. melk, 208 Kg. vet, 3.48 pet., 315 melkd. Anna, eig. N. Bakker met 6085 Kg. melk, 193 Kg. vet, 3.17 pet., 324 melkd. Gem. was 4344 Kg. melk, 141 Kg. vet, 3.25 pet. Aangehouden werden dit jaa- een 18-tal stierkalveren waarvan er echter al weer zes in den ioo^ van het jaar werden verkocht aan niet-leden. Niettemin blijkt hieruit wel een zeer prijzenwaard,ig iets, dat n.1. de animo toeneemt voor het fok - ken van een goed stierkalf, prij zenswaardig eenerzijds in verband met de medcdeeling van de Secr.- Inspecteur der Prov. Comm. tot bevordering der Rundveefokkerij, den Heer E. Koster Dz. op de Alg. Vergadering van den Bond 22 Dec. 1.1. te Hoorn gehouden, dat het verkoopen van goed fokvee naar het buitenland een onrustbarende vlucht heeft genomen en er zoo doende hier bijna geen goede stie ren meer zijn en anderzijds omdat daardoor de resultaten van het fokken met waardevolle Moeder en Vaderdieren kan worden vast gelegd. De Landbouwtentoonstelling in September alhier gehouden heeft het bewijs geleverd in hoe - verre men bij een goede productie ook het uiterlijke der dieren kan veredelen door een doelmatige teeltkeus en hoe het onderscheid steeds grooter wotdr tusschen vee van leden en niet-leden der Rund veefokvereeniging. Als bestuurslid was aan de beurt voor aftreding den Heer N. Bak ker, daar deze niet herkiesbaar was werd in diens plaats gekozen den Heer Elb. Hermans. Aan het slot der vergadering wordt nog besloten aan niet-leden wederom de gelegenheid te geven voor melkonderzoek tegen het ou de tarief 0.75 per koe en per keer. Daarvan is in het afgeloopen iaar een ruim gebruik gemaakt al hoewel wordt opgemerkt dat men veel doelmatiger doet om lid te worden daar men dan 3 maal per iaar iedere koe kan laten contro- leeren tegen den prijs van 4. Met den dank voor de gevoerde besprekingen sluit Voorzitter daar na de vergadering. Succes-Nieuws. Zondag spelen dc beide Succes-elftallen haar laat ste competitiewedstrijd. Het eer- «te elftal gaat naar Blauw-Wit van Winkel, vertrek kwart over elf van TT.-hoef per auto. Het tweede elf tal krijgt bezoek van Sparta IV van Schagen. BRIEF VAN HARM AAN TEUN Wieringen, 20 Febr. '25 Waarde Teuntje. 'k Moet allereerst mien hart 's teugen jou luchtte; wat zeg je nou van die Overijselsche harle kijns van Landbouw die liewwe wille dat ze eerst bij heurlie de Zuiërzee dempe 1 Dat zou 'n mooie grap worre „de Wieringer meer maar legge litte, zegge ze, want die is te zout! Smoesjes jes, vanzelf. We zelle er met alle hens an dek teugen op komme, niet Teun. Het gaat hier net zoo of 't smeert is; nou ja, de dick zakt wel 'n beetje, maar aars: de mens- ke benne alegaar an 't werk en best tevreed; de polderjongens ben nc hier nou wend, cte en drinke d'r goed van en de keetbaas mest zien varkentje; ja Teun, dat mot ik je nog vertelle, 'n mooie grap. De keetbaas had vier vette var - kens; hij had ze an 'n slager in de ju Wieringërwaard verkocht en zou ze schepe. Nou moste ze in 'n boot je over 't kanaal van de dam of varen worre en 'n stik of drie pol derjonges gonge mee om te helle pe, as 't nood gaf. Alles ging bes- tig, maar toe an de Ewijksluus lost worre most sprong ien van de toe ten over boord; Hij had zeker in de smiesert dat 't zien leste gang was en docht: hange ken ik altijd nog wel. Maar het beest had n touwke an zien achterpoot en dat was zien ongeluk. Dc polderjonges trokke an en zoo kon de toet niet zwumme maar zonk met zien koD naar beneden naar de kelder .Al gauw was ie vanzelf ophaalcb, maar hij was heelekedal buten wes ten; maar toe kwjim het uut dat de polderjonges niet van gus- ter benne. Ze namme elk 'n poot van de drenkeling en begonne die heen en weer te hale of ze an het trekzage ware en opiens spoot er 'n golf water as 'n fontuin uut het varken zien bek vandaan. Toe dochtte de jonges, dat 't ergste le den was en ie z'n kop er wel gauw bij zou hale. Ze hadde zelf barre dorscht van ,,'t eerste hulp bij on- gelukke kregen" en gonge om 'n hartversterkin. En ze dronke net zooveul hartversterkings dat ze op 't lest veul natter van binnen». wa re as 't varken Toe ze weerom zwaoiden lag 't beest nog net zelfd en dat konne ze d'r niet begriepe. Efein, ieder mensch het niet c- venveul verstangd. Niet dat ik' be doel dat je om verstangd te hcw- wen in je jonge tijd juust pap met 'n gouwen lepel eten hewwe moet. Ebert, de Duitsche presedent was 'n zadelmakersjongen, had ok gien pap uut 'n gouwen lepel had en is toch 'n reuze knappe kerel. Ja, dat zeg ik nou niet omdat ik zooveul met die Duitschers ophew Ze benne me veul te eigënwies Lesting liep ik ér met ien over de Zuiërzeewerke. En inplaas, dat ie zei: „sjonge, hoe kriege ze het voer mekaar", trok ie z'n neus op cn zweste: „heel aardig! heel aaur dig Maar niet kolossaal. Ik docht, wacht vader, dat zal ik je inpepere. Hij sliep bij ongs! En toe wij thuuskwame gong ik stil de tuun in en vong 'n „pod" Ik nam het dier mee en stopte het tusch- ken de lakens weertuschken ok de Duitscher slippe most. Net lage we onger de wol of dir had je het gaande. Hij schreeuwde mooid brangd en ik er op of. Hij stong op zien boote schaase voer 't ledikant en en wees me bubberend op de ..pod" die vanzelf doodkalm op het laken zat Was is da was is das Dat? O! dat zei ik met 'n kalm gezicht; weet je dat niet dat is 'n vloo, 'n doodgewone Hollandsce vloo Toe was ie toch totaal overbluft en met bewonderring riep ie: ,,'n Hollandsche vloo!? Nee maar Ko lossaal Werkelijk kolossapl i Zie je Teun, zoo moet je zokke branies anpakke Nou besjoér HARM. —Het bestuur der Wieringer Br. waarb. maatpij heeft tegen den schrijver van het ingezonden stuk in de Sch. Crt. een aanklacht bij den officier v. Justitie ingediend. PREDIKBEURTEN NED HERV. GEM. Oosterl. v.m. half elf Ds. van Dijk. Westerl. nam. 2 u. Ds. van Dijk. DOOPSGEZINDE GEM. Stroe v.m. 10 uur Ds. v. d. Veen. EVANGELISATIE i H.hoef v.m. 10 u de heer Eppinga MARKTBERICHTEN. Schagen, 19 Febr. 1925. Op de he den gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen 2 Paarden 80 tot 170 4 stieren 180 tot f 250 23 geldekoeien (mag.) v 250 tot 350 77 geldekoeien (vette) 300 tot 500 35 kalfkoeien 300 tot 500 5 pinken 225 tot J 27d, 216 nuchtere kalveren 12 tot 30 94 overhouders 42 tot 50 40 varkens (mag.) 16 tot 20 139 varkens, (vette) per Kg. f 0,72 tot 0,75 111 biggen 10 tot 17 24 konijnen 1 tot 2 79 kippen 1 tot 4 79 Kg. boter 2,40 tot 2,60; Eierenveiling. 24789 stuks kip eieren 6,20 tot 7.70 middel- markt 6,60 tot 7,50 2030 stuks eendeieren 7,20 tot 7,80.

Wieringer courant | 1925 | | pagina 2