lóe Jaargang. Dinsdag 24 Februari 1925. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN SSXTH. No. 19. WIERINGER COURARï UITGEVER VERSCHIJNT ELKEN ADVERTENTIëN: BUREAU DINSDAG en VRIJDAG. Van 15 regels 0.50. Hippolytushoef Wieringen. CORN J. BOSKER, WIERINGEN ABONNEMENTSPRIJS Iedere regel meer 0.10. Telef. Intercomm. No. 19. per 3 maanden 1. MARKTOVERZICHT. Do winter is tot heclen zeldza.au> zacht geweest, zoodat de weilan den volstrekt niets geleden hen- ben. Naar de kleur en den stand van het gras, kon het wel Apiil zijn. Indien dan ook de winter van zijne ongekende zachtheid geen berouw krijgt, kunnen wij met vrij groote zekerheid voorspellen, dat liet. vee dit voorjaar vroeg in de weide zal zijn en dat de aanvoer van het weidevee spoedig op de -•markten zal beginnen. Reeds nu al is do aanvoer te Leeuwarden, Gro ningen en Zwolle van kalf- en melkkoeien grooter, dan gewoon lijk in dezen tijd en andere jaren 'het geval was. De prijzen vallen echter niet mee. Vette koeien no teerden te SCIIAGEN, hoogop f 120,De grosprijs voor le kw, was 1,10 a 1,15 voor 2e soort 1 a 1,10 voor 3e 90 a 95 cent. Melk- en kalfkoeien golden met trekkenden handel 275,a 450,—. Nuchtere kalveren varieer den van 14,tot 30,tot 25,voor de slacht en daarboven vóór het. bedrijf Kiloprijs 80 a 90 cent. Schapen met kleinen aan voer liepen tot 50,Tegen dien prijs ging een koppeltje voor ex- port. Voor het bedrijf liepen de prij zen van 45,tot 52,De groote aanvoer varkens liep al weer geducht uit elkander. Goede slachtvarkcns 72 h 77 cent per Kg., zouters 74 a 75 cent per Kg. Uit - voerbiggen 32 a 35 cent per pond. De SCIIAGER Paaschtentoon stelling zal dit jaar worden gehou den op Woensdag 1 April. INGEZONDEN STUKKEN. Schadevergoeding Zuiderzee- visschers. Het onderstaande aardige inge zonden stuk kwam voor in het ITbld. van 22 Febr. j.L en waar het zeer zeker stemming kan maken voor de tegenwoordige actie voor vergoetyng, achtten wij 't goed, deze regelen over te nemen. Red. W. Crt. Schokland in 1858. M. do R. Nu het wetsontwerp inzake de FEUILLETON. No. 45. De beschermer. Het was tien uur. Bij Mourillon was alles was alles in gereedheii- om het bezoek van den geëerden gast te ontvangen. Haar vader kwam haar roepen. Mijnheer Florentin Brousjcl is daar, sprak hij, kom kindlie' Edith volgde haar vader, die haar eerst liet binnengaan in het kleine salon, waar graaf De Solea re haar stond te wachten. Hoeveel zelfbeheersching bii ook bezat, en hoezeer hij op die ont - moeting voorbereid was, voelde dc?' graaf op het gezicht van het jonge meisje zulk een ontroering, dat hij doodsbleek werd. Een oogenblik hield zijn hart op, met kloppen, en een zenuwach tige beving deed hem trillen van het hoofd tot de voeten. Toch wierp hij op Edith een blik, waarin bewondering, bedwongen hartelijkheid, verrassing, vreugde en angst te lezen waren. Mourillon bevond zich achter het meisje, dat onbeweeglijk was blijven staan vlak voor den graaf. Nu, Edith sprak Mourillon. heb je mijnheer Brousscl niets te schaderegeling voor de Zuiderzee- visschers ongetwijfeld bij zeer veel belangstellenden teleurstel ling verwekt, meende ik goed te doen den lezers van dit blad de houding van de regeering in het jaar 1858 inzake de schaderegeling voor de visschers van het eiland Schokland onder de aandacht te brengen. In dc eerste helft van de 19c eeuw werd het, de visschersbevoï- king van Schokland, door het af brokkelen van de N. W. zijde van het eiland tenslotte onmogelijk ge maakt aldaar te verblijven en za gen deze visschers zich genood zaakt naar elders zich met hun be drijf te verpaatsen het overgroo- te deel koos Vollenhovc als nieu we plaats voor vestiging uit. En nu lezen wij in het ontwerp van wet houdende maatregelen tot ontruiming van het eiland Schok land en in de memorie van toe lichting, dat werd voorgesteld en ook uitgevoerd, de volgende scha deloosstelling. De visschers vormden te zamen 120 gezinnen met een aantal van 588 personen. De schade aan eigen dommen werd 2 1/2 X vergoed en bedroeg de som van 134.744. Aan elk der gezinnen werd 100 voor verhuiskosten vergoed bovendien naam de Staat de armlastigheid der Schokkers voor zijn rekening en deze post werd op 8 a 9000 ge raamd. In de laatste vijf jaren werd een bedrag van pl.m. 20.000 uitgekeerd en gemiddeld per per soon 6 per week. Nog zijn 14 de zer Schokkers visschers, die door ouderdom niet meer in staat zijn te werken, te Vollenhovc woonach tig. Voor deze menschen is in de laatste tijden de uitkeering- nog wat verhoogd. Voor geneeskundi ge behandeling dezer menschen en hun .minderjarige kinderen ont ving de gemeente-arts tot voor enkele jaren terug 800 tot 1000 ner jaar. Dit bedrag is door uitster ven gestadig teruggegaan, zoo - dat over het jaar 1924 nog slechts 312 aan bovengenoemde kosten door het Rijk aan de gemeente Vol lenhove werd uitgekeerd. Deze schadevergoeding werd on- der omstandigheden geregeld, waardoor de Zuiderzee voor de bleef bestaan, zoodat zij hun be drijf konden voortzetten, terwijl voor onze tegenwoordige Zuidei - zeevisschors bet bedrijf totaal ve.*- loren gaat en hun materiaal waar deloos wordt. Ik maak dan ook dankbaar gebruik van de mij door vriendenhand verstrekte gege vens, om die langs dezen weg te publiceeren en daarmee dc schril le tegenstelling te doen uitkomen van de wijze van toepassing van schade aan de Schokkervisschers van het jaar 1858 tot het door de hedendaagsche Regeering aan de Zuiderzeevisschers toegedachte. Moge bovenstaande regelen als voorbeeld strekken en er aanlei ding toe geven dat het wetsont werp van thans door hen die straks geroepen worden hun oor - deel te geven, zoodanig worde ge wijzigd, dat aan onze Zuiderzee visschers beter recht zal worden gedaan en de oplossing van de schadeloosstelling, met tot voor beeld die van dc Schokkervis schers, tot een bevredigende oplos sing worde geleid. Met dank voor de plaatsing Uw bestendige lezer, .T. J. VAN CAPELLE Huizen, 20 Febr. zeggen Toen deed het meisje, be schroomd, bijna angstig, een stap naar voren met uitgestoken hand. De graaf opende de armen. Hij stond op het punt haar daarin te sluiten, aan zijn hart te drukken en misschien den kreet te uiten .,Mijn dochter, mijn lief kind", toen eensklaps het afschuwelijk beeld van Jacques .Vernier, den jachtopziener, voor hem opdoem de. Wat een gruwzame smart folter de hem eensklaps op dit oogen - blik. Zijn armen vielen langs zijn zij den naar beneden. Zijn saamgetrokken gelaat, de bittere plooi zijner lippen, verrie - den zijn aandoening, zijn smart. Edith begreep er niets van, en ge heel ontsteld trok zij haar hand terug en deed een stap naar achte ren. Maar de graaf had reeds tijd ge had van zijn ontroering te beko men. Treed nader, lief kind sprak hij op vriendelijken toon. Men zou zeggen dat ik je vrees aanjaag. O neen mijnheer integendeel antwoordde het meisje levendig. U is onze weldoener, mijnheer U stelt heel veel belang in ons. Ik weet niet wat ik op dit oogenblik gevoel. Een vreemde aandoening, een soort van ontspanning die in mij p'aats heeft. Het is of een zwa re last mij van hef hart valt, mi'n hart zwelt en voelt zich verruimd... GEMENGD NIEUWS. Tragisch einde. Vrijdagavond werd te IJmuiden een feestvergadering gehouden van de Chr. I-list. Kiesvereeniging, waarbij de heer P. Cupido Sr. ge huldigd werd wegens zijn onaige- broken werkzaamheid als pen ningmeester sedert de oprichting. Tijdens de vergadering werd de gehuldigde plotseling onwel, waar op hij het lokaal verliet. Hij kon niet verder komen dan de vestibu le, waar hij den geest gaf. In woede. Een 46-jarige man te Leiden, wiens 27-jarige vrouw eenigen tijd geleden bij hem was weggeloopen cn thans met een ander woonde, begaf zich Zaterdagmiddag naar 1 nieuwe woning van de vrouw. Hij was van plan, zoo verklaarde hij later aan dc politie, om zijn vrouw met een bierglas vitriool blind te gooien. Doordat de vrouw echter een afwerende beweging maakte, kwam gelukkig de vitri ool niet in haar gezicht, maar op haar arm terecht, zoodat zij, afge zien van vrij ernstige brandwon den aan den arm, er betrekkelijk nog goed afkwam. De dader, die in een overspannen toestand ver keerde, is door de politie in voor- loopig arrest gesteld. Een kras middel. Nu door den zachten winter de veldmuizen zich zeer vermenig vuldigen zijn de veehouders in liet waterschap „De Gouden Bodem" in Wijmbritseradeel van pian, om den geheelen polder onder wa ter te zetten, teneinde dc muizen te verdelgen. De weeldebelasting. Tiet denkbeeld, waarvan de ingc diende belasting-voorstellen van Minister Col ijn uitgaan invoering van een weeldebelasting, waarte genover een verlaging zal komen te staan van het tarief van enkele bijzonder drukkende heffingen, achten wij in principe sympathiek. Er zijn tal van verteeringen, die inderdaad onder het begrip van weelde-uitgaven vallen. Wie zich dergelijke uitgaven permitteert, mag tevens wel een kleinigheid offeren, terwille van dc publieke zaak en daardoor meehelpen, om andere lasten te helpen verlich ten. Het is echter wel zeer merkwaar dig. dat bij een zoo belangrijke belastingwijziging als die, welke thans door de Regeering wordt voorgesteld, gegevens, waaraan men eenig houvast zou kunnen hebben voor de juistheid van de geraamde opbrengst, ten eenen male ontbreken. .Ta, zelfs komt in len bundel belastingontwerpen, die enkele dagen geleden bij de Tweede Kamer zijn ingediend, niet eens een schatting voor van 3e totale opbrengst der nieuwe weeldebelasting. De verlaging van de successie-, inkomsten- en ver dedigingsbelasting zal 38 milli- oen kosten, doch met geen enkel de vreugde zeker De graaf kon zijn ontroering bij na niet meestér blijven. Hij nam Edith's gezicht tusschen zijn handen en drukte zijn lippen op het reine voorhoofd van net meisje. Maar het was de klis slecnts van een beschermer en vriend, nici die van een vader. Tusschen den graaf De Soleure en de aangenomen dochter vai Mourillon bevond zich, helaas het verleden, het beeld van Jacqujs Vernier, dat de ongelukkige niet kon verdrijven. - Als zij mijn dochter niet eens wasDie gedachte kwelde hem als een dreigend spook Het jonge meisje maakte een beweging alsof zij voor den graaf op de knieën wilde vallen. Deze had haar aanhoudend waar genomen alle gewaarwordingen, ike in haar oprezen en die haa' open blik weerkaatste, volgde hij met belangstelling. Hij bestudeer de nauwkeurig haar gelaat. Her kwam hem voor dat er een zekere gelijkenis bestond tusschen Edith en een persoon, die hij ergens ont moet en klaarblijkelijk gekend' had. Maar wie Dit kon hij zich niet herinneren. Maar die persoon bestond. Edith leek trouwens niet op Rny monde in weerwil van haar blond haar en nog veel minder op .Tac - ques Verniet. Hoe het raadsel op te lossen Wie kon hom licht ge ven Was zij zijn dochter, of was zij het niet Vreeselijke onzekerheid, die hem folterde. Daarom klampte hij zich, als aan een reddingsplank, aan die ge lijkenis vast, die hem trof. Hij ging inmiddels voort Ik weet wat de reden is van je smart. Ik eerbiedig de bezwa ren van je aangenomen vader. Zij zijn volkomen gegrond. En toch, toch kom ik jc troosten, je zeggen, dat je je tranen moet drogen. George Ramel zal je man wor - den, en ik beloof je, dat je niet zoo lang zult behoeven te wachten als |je aangenomen vader wil. Op den blik vol verbazing van Mourillon voegde de graaf erbij Ja, het is zoo. Je zult op jc bo sluit terugkomen. Ik zal slechts enkele woorden behoeven te spie kon om al je eerlijke, eerbiedwaai dige bezwaren op te heffen. Der - halve dus ging hij voort, zich tol het jonge meisje keerende, geen tranen meer. Wees verzekerd, dat jc in m:J een criend hebt, die voor ïc geluk waakt, en wantrouw op mijn woord. Het jonge meisje richte zich op met een blik, stralend van vreugd en riep Ja. ik geloof u, ik vertrouw op u. Heb dank. Wat heb ik toch gedaan, ik, een verdwaald, opg - raapt kind, om uw welwillendheid te verdienen, recht te hebben op uw weldaden Je bont ongelukkig geweest en je hebt geleden, sprak de griaf woord wordt aannemelijk ge- aakt dat de nieuwe weeldebelas ting, uit welker opbrengst dit ge weldige bedrag moet worden ge vonden, inderdaad een zóó enorme bate zal afwerpen. Het eenige zin netje in den heclcn dikken bundel, dat op deze quacstie betrekking heeft, luidt als volgt „De op brengst, die van deze belasting (nl. de weeldebelasting te heffen in den vorm van zegelrechten', is te verwachten, kan voldoende worden geacht om mot een matig accres dei* overige middelen liet jvelriies te dekken." Met een matig accres der overi ge middelen. Dat wil dus zeggen, dat de Regeering uit de weeldebe lasting niet het volle bedrag dei- niet genoemde, maar wel uit de diverse ontwerpen te becijferen f 38 millioen verwawcht, welke met de voorgestelde belastingver lagingen zullen zijn gemoeid. Hoe veel er aan de raming ontbreekt, en op welk accres der overige Rijks middelen wordt gerekend, om het tekort aan te vullen, wordt niet vermeld. Is het 1 millioen of 5 millioen of 10 millioen Tegen nachtvorsten. Op het Zweedsche proefstnti<>.i zullen proeven worden genomen om de te velde staande gewassen tegen nachtvorsten te bescher men door middel van kunstmati - gen mist. De Zweedsche civiel-in- genieur VidarJernbcrg heeft een methode uitgevonden om mist voort te brengen, welke metfiuoe reeds veel ten dienste van de cheepvanrt is aangewend. Jem- herg heeft thans ook proeven ge nomen om van dezen kunstmali- gen mist gebruik te maken ton be hoeve van den landbouw. De methode zal thans in verschil lende richtingen worden onder zocht. Jernberg heeft bevonden, dat de te velde staande gew assen /oor den kunstmatigen mist fot een temperatuur van 4 graden on der nul worden beschermd. Men wil thans nagaan, w elke kosten zijn verbonden aan het besche;- men van gewassen tegen een lage re temperatuur. De regeering zei met een stem, trillende van aan - doening. Wat ik verlang is slecht® dat men een beetje van mij houdt. Want ik ben ook ongelukkig. 11c wil slechts leven van hel geluk van anderen. O, ik zal u van ganscher har te liefhebbon, riep het meisje. En zij viel op haar knieën voor haar beschermer. Dit was een nieuwe en wreede beproeving voor den graaf. Hij bleef een oogenblik zwijgen, meteen onbeschrijfelijke teedc- hcid en als in verrukking Edith aanschouwende. Andermaal was hij op het punt haar aan het hart te drukken. Maar onder zijn gloeiend voor hoofd woelde altijd die gedachte Als zij mijn dochter niet eens was Hij hielp haar opstaan en verge noegde zich met opnieuw een kus ip haar voorhoofd te drukken. En bevreesd zijn ontroering niet 'anger te kunnen verborgen, gaf hij Mourillon de hand en verwij derde zich snel. Waarom was hij zoo aange daan vroeg Mourillon zich af. en waarom kook hij Edith zoo vreemd aan Edith bleef ook in gepeins v< i - zonken. Zij dacht. Ik hel) mijnheer Florintin Broussel voor het eerst van miin leven gezien en ik voel, dat ik reeds evenveel van hem houd als van vader Hoe zonderling Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1925 | | pagina 1