waarschijnlijk een crediet toe staan 0111 de proeven voort te zei ten. Schip gestrand. Naar „Le Journal" uit Larasj verneemt, is het s.s. „San Nicolas gestrand. Volgens andere berich ten is het schip gezonken. Het schip heeft een bemanning van 15 personen. Prettige verhouding. De Raad van Elburg heeft zijn reputatie weer opgehouden. In de jongste vergadering was, blij kens de „Zw. Crt." ingekomen een brief van Gedcp. Staten, houden de verzoek om bericht en raad om trent do door den Raad onlangs vastgestelde pensioenverordening De burgemeester Ik ben dezer dagen aan de griffie geweest en hol» den indruk gekregen, dat de erordening niet goedgekeurd zal worden, omdat de ambtenaren on «lor de geldende regeling waren benoemd. Het best lijkt me, dat de Raad zijn besluit weer intrekt en de oude regeling handhaaft. Wethouder Top Het spijt me, dat ik de circulaire van Ged. Sta len niet gezien had, anders was ik nooit met het voorstel gekomen. God. Staten willen, dat er matig - beid wordt betracht. De voorzitter Ik had dat stuk onder mij gehouden en vond het niet noodig het den wethouders ter lozing te geven. De heer Kolleman Daar ziet u dus de verkeerdheid van stukken achter te houden. Wanneer u dat niet deed, zouden er heel wat min tier conflicten komen. Er moet .gezegd zijn de Raad zijn groote kinders. Zoo behandelt u ons. Ik keur uw handelwijze lioogelijk af. De voorzitter Wat de Raad is, daar vind ik maar beter niet over Ie spreken. De heer Dc Vries interpelleerde inzake aanbesteding en gunning vervoer van cokes en zei Ik liad verwacht, dat de willekeurige da - den van B. en W. afgeloopen zou den zijn, na hetgeen ik daarover reeds meermalen hel» gezegd, maar zij gaan met dat optreden van au tocraat maar voort. Nu zijt u weer overgegaan tot aanbesteding van cokes zonder eenige machtiging van den Raad. Wij allen keuren liet gevoerde beleid ten sterkste af. we hebben geen vertrouwen meer in u en vonden 't het beste dat u maar wegging en ik stel daarom een motie van wantrouwen in uw gevoerd beleid voor. Nog wensch ik op te merken, dat ik niet begrijp hoe R. en W. konden gunnen ep wel aan iemand, die een ongetee- kend briefje had ingediend. De voorzitter Die interpellatie is wel aardig in elkaar gezet, voor :il waar u ons in overweging gee'1 hoon te gaan. Als u een andere plaats voor me weet, houd ik me aanbevolen, dan zal ik gaarne ver trokken. Verder verklaarde hij Ik heb den indruk gekregen, dat het be zuinigen niet in den geest van den Raad is. Ik heb er trouwens ook genoeg van, men maakt overal kwade gezichten, nu ook met de pensioenen. Na eenige discussie is de motie aangenomen mot twee stemmen, die dor wethouders, tegen. INGEZONDEN STUKKEN. Nog eens De Combinatie der Hervormde Gemeente op Wieringen. Het zij mij vergund nog enkele opmerkingen te maken haar aan leiding van de vergadering op 13 Februari gehouden en waarbij de combinatie der kerkgemeenten van Oost on West definitief beklon ken werd. 't Gold hier slechts (le uitwerking en geldig-making van het reeds zoo lang voorberei combinoticplan. Eigenlijk was de beslissing reeds op vroegere ver gaderingen gevallen. Maar dan!-* zij de goede zorgen van de consu lenten der beide gemeenten. l)s Groene veld en Ds. Van Loon, wa ren nu alle reglementen en offici eel e stukken (en dat zijn er niet weinig O voor behandeling gereed Weinigen zullen beseffen hoev cl arbeid hot samenstellen van zul ke reglementen vergt't Is nu echter nog niet aan beroepen toe. De stukken zullen door het Classi caal bestuur naar men hoopt in de vergadering van einde Maart worden behandeld om daarna te worden opgezonden naar het Pro vinciaal Bestuur. Laat ons liope1 dat er geen wijzigingen der nicuw- ontworpen reglementen noodig zullen blijken. In elk geval moet men nog even geduld hebben. Kerk raden, Kerkbesturen van Wierin gen en ook de consulenten kunnen er nu verder niets meer aan doen. Ter juiste beoordeeling van het nu bereikte resultaat liet volgende Steeds is voorop gesteld, dat 't ideaal was twee predikanten, vooi elke gemeente één. Maar ideaal f'ii werkelijkheid zijn verschillend. De werkelijkheid wees aan, dat cr geen geld was om twee predi kanten te salarieeren, terwijl zelfs het minimum-salaris dat een der gemeenten kon bieden niet in staat bleek een gegadigde naar hier te lokken. Er waren dus drie mogelijkhe den le. de zaken laten zooals ze zijn. Maar dat zou beteekenen 'n voortdurende achteruitgang van het godsdienstig leve.n die nog zou toenemen als eventueel ook de Doopsgezinde Gemeente eens voor ecnigen tijd vacant kwam. 2e. Geid veel geld bijeenbrengen, om twee predikanten te kunnen bekosti gen. Dit is niet gebeurd en ook de tegenstanders van combinatie heb bon niet de handen ineengeslagen om deze mogelijkheid te verwe zenlijken. 3e. Combinatie der ge meenten. Hoewel niet het ideaal, zouden nu toch de beide gemeen - ten samen 'n predikant kunnen krijgen, wat in elk geval te verkie zen is hoven 'n laten bestaan der vacaturen. Deze derde mogelijkheid wordt thans vervuld. De combinatie is echter niet voor eeuwig. Wanneer de. te beroepen predikant weer vertrekt, zal opnieuw het vraag stuk onder de oogen moeten wor den gezien. Bij uiteengaan der ge meenten, wordt de oude toestand weer geheel hersteld. De reglementen zooals ze nu in de laatste vergadering zijn behan deld en aangenomen zijn volgens de uitspraak van een der heeren, die eigenlijk geen voorstander van combinatie is, „eerlijk als goud." Wat wil men meer Natuurlijk zijn er nog wel tegen standers van de combinatie. Dat spreekt vanzelf. Tegenover hen spreek ik de hoop uit, dat zij 'n loyale, nobele houding zullen we - ten aan te nemen en de nieuwe plannen een eerlijke kans zullen geven. Voor hen blijft echter nog 'n taak over, 'n taak die in 't voile daglicht kon worden verricht. La ten zij trachten met alle kracht den financieelen toestand van hun oude gemeente te verbeteren, la ten ze aansturen op fondsvorming door schenkingen en legaten. Mis schien dat dan 'n periode van combinatie mede door hun toe doen, 't oude ideaal toch nog be reikt kan worden twee predikan ten voor Wieringen in eendracht samenwerkend. Tot slot 'n persoonlijk verzoek ik weet dat sommige menschen 'n beetje boos op me zijn in verband met de combinatie-cjuaestie. Naar ik meen ten onrechte. Zij zouden me een groot genoegen doen, hun bezwaren en verwijten persoon lijk tot mij te richten en ze niet te uiten achter m'n rug om. En a's men z'n meening in 't algemeen wil zeggen, dan zal zeker de I*, »dac leur van dit blad wel 'n plaatsje in zijn kolommen willen inruimen om aan dien wensch tegemoet te komen. Ds. VAN DER VEEN. WAT GIJ MOET WETEN. Aspirine voor.bloemen. Op 't oogenblik zijn ze nog schaarsch en daarom duur, de kin deren van Flora. Wij kunnen ze zoo noode missen, en nemen graag een tuil bloemen mee naar huis, om het voorjaar in de kamer te brengen. „Een Hollander kan niet leven zonder bloemen," is het oordeel van den vreemdeling, die ons land bezoekt. Er moge eenige overdrij ving liggen in deze verklaring, een feit is het, dat bijna nergens de bloemenhandel, vooral op straat, zóó welig tiert als in onze groote steden, speciaal in Amsterdam. Daarom lijkt liet ons van belang voor haar, die bloemen liefhebsters zijn, te weten, wat „het Kkeekers- blad", orgaan van het Hollandsche Bloembollengenootschap, mee deelt omtrent een hoogst eenvou dige manier om afgesneden bloe men langen tijd goed te houden. „Doe een weinig aspirine in het water," raadt het blad, „en ge hebt een uitstekend middel toegepast om de bloemen belangrijk langer frisck te doen blijven Eén ding is jammer het Kwee kersblad vermeldt n.1. niet hoe groot de portie aspirine moet zijn. Dat zal echter defaprvaring ons wel leeren. Lakwerk. „Hoe kan ik het reinigen wordt ons gevraagd. En wij ant- woorden, dat men verlakte voor - werpen het best schoonmaakt door ze af te wrijven met een fla nellen lap, eerst gedrenkt in olijf olie, daarna gedoopt in een beetje meel. Het lak lijdt door deze behan deling allerminst en de glans keert terug, alsof de voorwerpen nieuw waren. Stijve knoopsgaten. Het is soms heel moeilijk, de knoopen van stijf gesteven man chetten door de knoopsgaten te duwen. Op doodeenvoudige wijze kan men dit kunstje uitvoeren. Eén enkele droppel water, waar mee men den achterkant van het knoopsgat, bevochtigd en de moei lijkheid is., uit den weg geruimd. VOORAL DE VROUW MOET zorg voor zichzelve hebben. Veel meer dan de man, is de vrouw vooral de vrouw die werkt blootgesteld aan verai*- ming van het bloed en aan zenuw verzwakking. Daaruit komt die zenuwachtigheid voort waaraan geen berisping een einde maakt, maar welke eenvoudiger en zeker der door 'n kuur met de PinkPil- lcn wordt verholpen. De Pink Pillen hebben op de vrouw een bijzonder heilzame uit werking. De Pink Pillen geven bo vendien eetlust en wekken alle le vensfuncties op. De werkdadigheid der Pink Pil len is algemeen erkend tegen neu rasthenie, bloedarmoede, storin gen door den groei en den kritie ken leeftijd veroorzaakt, maag- en hoofdpijnen, onregelmatigheid der maandelijksche zuiveringen De prijs der Pink Pillen bedraagt f 1.75 de flacon, f 9.— de zes flacons. Zij worden verkocht in het Hoofdd-epot Jac. Mans - ple'n 23 te Amsterdam. Eischt dit adres cn dc Hollandsche gebruiksaanwijzing, De Pinik PT en zijn ook te verkrijgen bij allt goede ppothekers en drogisten. ANNA PAULOWNA. Donderdagavond 19 Februari hield de Middenstandsvereeni - ging „Anna-Paulowna een alge- mccne vergadering in café Neuvel. De voorzitter, de heer N. J. Ivos sen, opende met een woord van welkom, waarna de secr., de heer .Tb. Stins, de notulen las, welke onveranderd werden vastgesteld. Medegedeeld wordt dat leden die de Jaarbeurs wenschen te be zoeken, bij tijdige opgave goedkoo perc entreébiljetten kunnen krij gen en het halve reisgeld terug ont vangen dat de heer A. van Gijn schriftelijk als bestuurslid heeft bedankt. Uit liet jaarverslag blijkt, dat 1924 voor edn Middenstand over het algemeen eenigszins beter ls geweest dan 1923, hetgeen wordt toegeschreven aan de Zuiderzee werken. De penningmeester, de heer Jb. Jonker, doet vervolgens rekening en verantwoording. De inkomsten hebben bedragen 177.86, de uit gaven 167.60, er is dus een saldo van 10.26, terwijl het totaal be zit 212.21 bedraagt. Alles wordt nagezien door de heeren Knijns- berg en Molenaar en in orde bevon den. Door den secretaris wordt mede gedeeld, dat Woensdag 4 Febru ari op het stadhuis te Alkmaar een vergadering heeft plaats gehad van afgevaardigden van midden- standsvcrecnigingen en vakorga nisaties, onder leiding van de Ka mer van Koophandel, om ie komen tot de oprichting van een Bureau van Advies. De K. v. K. wenschte f 100 subsidie te vcrleenen, mits de rest door de aangesloten vereeni- eingen werd betaald. Het eerste iaar zal 0.50 per lid van de aan gesloten afdeelingen geheven wor den. terwijl het volgende jaar op nieuw de contributie wordt vast gesteld. TTct Bureau werd opge richt en zal 1 Maart geopend wor den. Iedere vereeniging verbindt zich voor een jaar. De leden der aangesloten vereenigingen kunnen kosteloos advies op juridisch, ad ministratief en technisch gebied bekomen verschillende deskun digen die, zich daarvoor beschik baar stellen. Na bespreking wordt tot aansluiting besloten. De aftredende bestuursleden J. Veldman en H. Stellingwerff, wor den herkozen, de eerste neemt 't aan, terwijl aan den heer Stelling werff bericht zal worden gezon den. In plaats van den heer A. van Gijn (insgelijks aftredend) die niet voor een herbenoeming in aanmer king wenschte te komen, wordt gekozen de heer D. de Graaf, die aanneemt. Nadat bij de rondvraag nog een en ander naar voren is gekomen, sHiit voorzitter de vergadering. Het aantal ingeschrevenen voor den dienstplicht lichting 1926 bedraagt in deze gemeente 50. Naar wij vernemen zal in de ze gemeente de vaccinatie tegen de pokken in de openbare scholen worden gehouden op 2 Maart 1925 namiddags half vier te Kleint Sluis, op 3 Maart 1925, namiddags half vier te Breezand en op 4 Maart 1925, namiddags 4 uur in den Oost DÖlder. Burgerlijke Stand. Geboren Geesjen, d.v. H. de Hoop en van J. de GrootHenderi- ca Theodora, d.v. J. F. van Kessel en van A. Beers Petrus Johannes z.v. W. Stam en van C. de Wit Pieter Marten, z.v. J. H. Kossen en van A. Kat. Ondertrouwd Johanna Marga- retha Wittenbernds, oud 24 jaar, dienstbode, wonende te Alkmaar, en Piteer Renooij, oud 28 jaar, grondwerker, wonende te Anna Pauowna. Getrouwd Klaasje van Duin, oud 24 jaar, zonder berogp hen Pie ter Wagèmaker, oud 26 jaar, land arbeider, beiden wonende te Anna Paulowna. Aan alles komt een einde Zoo had de Nutsvereeniging „Oefening Kweekt Kunst" haar laatsten Nutsavond met dames in dit' seizoen. Na opening door den voorzittzr den heer H. Pennekamp, las de secretaris, de heer J. A. Smii, de no tulen. Dc lezing werd gehouden door den heer H. Pennekamp „Een Jo din" als verplichte bijdrage werd door den heer G. Stins gegeven „Ivo naar het stembureau." Hierna volgden Verschil len de voordrachten en zangnummers. De voorzitter dankte allen, die niet alleen dezen avond, maai* ook gedurende het geheele wintersei zoen hun medewerking hadden verleend, waardoor men hierop met voldoening mcfcht terugzien. Zondag j..ll gaf de Zangveree- niging „Excelsior" onder leiding van den heer H. van Weelde een uitvoering in het lokaal van den heer Keuris, voor een tamelijk goed bezette zaal. De zang viel in vele opzichten niet te roemen. Onvast, en al te vaak slecht klankgehalte. Het tooneelstukje mocht wel ap plaus verwerven. Een gezellig bal tot laat in den nacht vormde het slót. Breezand. Uitslag der aanbeste ding van een te bouwen bollen schuur te Breezand. Ingekomen 12 biljetten H. Boersen te Schagen f 12290.50 J. Pik te Schagen 12410 G. Hoornsman te Helder f 11975 Bos te Helder 10600 Ge'br. v. d. Pelt te Helder 10280 S. Jonker te Anna Paulowna f 10150 Van dei- Plas te Helder 9990 J. de Graaf te Anna Paulowna 9600 J. Hoek te Anna Paulowna 9555 H. Lon don te Helder 9000 Riemer te Helder 8787 II. Kreijger, Oude- sluis 8075. GEMEENTE WIERINGEN. Een 4-jarig zoontje van den heer P. Tijson Sz. te Noordburen had het ongeluk een pan met boe te melk over zijn lichaam te krij gen en verbrandde zich zoodanig dat geneeskundige hulp werd inge roepen. Bij 't, ophalen van masthout uit een vlet bij de Zuiderzeewer - ken te Den Oever, geraakte de ar beider Jb. Lont doordat 't mast - hout te vlug over den kant van de vet ging, met de mast overboord te water, zoodat hij tusschen de mast en den walkant beknepen ge- raaktte. Spoedig toegeschoten hulp verloste hem uit zijn netelige posotie en brachten hem huis waarts, waar bleek, dat het dijbeen gekneusd was, zoodat ook hier geneeskundige hulp werd ingeroe pen. Vorige week had de eerste bij eenkomst der Nutsvereeniging „Eensgezindheid plaats. Na ope - ning door den heer C. J. Boskci werd door dezelfde een lezing gehou den over de geschiedenis van Wie ringen, die een aandachtig ge hoor bij de talrijke aanwezigen vond. Declamatie, zang en voor drachten werden vervolgens ten beste gegeven door de dames Ma lie Lont, Van Wachendorff van Rijn-Pool, Jongkind-va i Savooyen Gr. Bosker, Visser-Gorter en de heeren J. Bosker, Kooij en Bakker. Hot muzikale gedeelte werd ver zorgd door de heeren J. N. Bruul, TL Zon en P. Jongkind. Alles getuigde van uitstekende voorbereiding en een welverdiend succes viel den medewerkenden ten deel. In Maart zal de volgende bijeen komst plaats vinden De muziekvereeniging ,*Ha|'- monie" gaf Zaterdag en Zondag voor „volle" zalen liaar uitvoerin gen voor kunstlievende leden. Het muziakle gedeelte bestond uit 'n viertal muzieknummers. Waar de vereeniging druk stu deert voor de a.s. wedstrijden en op moet komen in de eerste afdee- ling, behoeven wij niet te zeggen, dat de uitvoering der nummers in alle details keurig was. Het tooneelspel sloeg tevens ge weldig in, vandaar is zeker de ooi- zaak te zoe"ken dat ook op den- tweeden avond, voor de gehuwden, de opkomst zoo groot was. De opbrengst van de verhuring van het grasgewas van dijken ka den en wegen, wierperceelen enz., van het Heemraadschap Wieringen heeft opgebracht een totaal be drag van ƒ1938; waaronder drie op gehouden perceelen. Het vorig iaar bedroeg de opbrengst ƒ1064; Een verschil dus van ruim ƒ800; Uitslag laatste competitie - voetbalwedstrijden: Succes II en Sparta IV van Schagen 0—2; Succes I en Winkel 1:4 1. Dijk doorgestoken. Te Nieuwe Pekela is een dijk doorgestoken waardoor uitgestrek te landerijen onderliepen. Politie honden liebben de verdachte opge spoord die na verhoor te Winscho ten in voorloopige hechtenis is ge steld. Het wordt gevaarlijk. In een sloot bij Heemstede zijn scherpe Infanterie patronen gevon den. Hoe ze er komen Smokkelen van Koffie Te Beke bij Nijmegen is Zater - dag, komende van Rotterdam aan de Duitsche grens aangehouden 8400 pond koffie. Dc vrachtauto, werd tevens verbeurd verklaard. Autobus te water. Een autobus komende van Lei den, met een groot aantal passa giers naar Alphen a.d. Rijn, reed bij Koudekerd een wagen beladen met klompen aan. De chauffeur ge raakte hierdoor het stuur kwijt, zoodat de autobus kantelde en in de sloot terecht kwam. Gelukkig was het water op die plaats niet al te diep, zoodat de passagiers zich bijtijds in veiligheid konden brengen. Afgezien van wat kleine verwondingen, kwamen geen per soonlijke ongelukken voor. MARKTBERICHTEN. Alkmaar. 23 Febr. 1025. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 18 vette koeien 285 450 6 vette kalveren -80— 130 per ned. pond 1,501,70 144 nuchtere kalveren 13736; 6 vette schapen 748 vette varkens zware per ned. pond 7476 et zouters 70—72 ct., Londensche var kens 7072 ct. Eierenveiling Aanvoer 32000 stuks Prijzen 5052 Kg. 6,10 —f 6.30 54—56 Kg. 6,70—7, 56—58 Kg. f 6.907,30 58-60 Kg. 7,10—7.50 60—62 Kg. 7 20—7.50 de 100 stuks, bruine f 7,007,70 Eendeieren aanvoer; 55000 stuks, prijs 7,80 per 100.

Wieringer courant | 1925 | | pagina 2