5 ring. Kr is thans, voornamelijk om •lat gedurende liet bestaan van het fonds gelukkig slechts weinig le- (i •ii het leven op zee lieten, een re servekapitaal van 14.000. Voet afgekneld. Zaterdagmiddag ie te Vianen in de groote sluis een ernstig onge- luk gebeurd. Een meisje van twin tig jaar had het ongeluk met haar voet bekneld te raken tusschen oen staaldraad. De voet werd bo ven den enkel totaal afgekneld zoodat de voet in het water viel liet meisje behoorde thuis op een in de sluis liggend schip. Dokter K neg tering legde het eerste ver hand. Met een auto van den ge meentelijken geneeskundigen dienst van Utrecht, die pl.m. 20 mi 11 uien na het ongeval reeds in Vi nnen was, werd zij naar de Rijks- liniek in Utrecht gebracht. De Nederland - Indië Vlucht. De bemanning der F. VII. Do bemanning der F. VII zal zich 18 Maart aan boord van de ..Pntria" weder inschepen voor de thuisreis. Van der Hoop vertrekt cenige dagen tevoren naar Medan, uw aldaar nog een lezing over den vliegtocht NederlandIndië te houden. De bedoeling is, dat Van •lor Hoop, Van Weerden Poelman en Van den Broeke in Marseille van boord gaan om naar Parijs te vertrekken, van waar zij op 18 April met een F. VII zullen wor - den afgehaald, teneinde per vlieg tuig op Schiphol te kunnen aan - komen voor de huldiging. Onverbeterlijk. Steenwijk werd eenige jaren ge leden onveilig gemaakt door een serie inbraken en inbraakjes. Hier m;iu kwam plotseling een einde, na de arrestatie van den toen 17- jnrigen P. van Ilien. In December van bet vorige jaar kwam deze we der op vrije voeten, en dadelijk begon bet oude spelletje weer. In dien avond en nacht van 24 De - cember werden twee inbraken ge pleegd, waarvan een met ernstige geweldpleging. Van deze laatste misdaad heeft, men nog geen bewij zen tegens de daders. Voor de eer sle had zich thans P. van Hien te verantwoorden. Ondanks de zeer sterke aanwij zingen, dat vlak voor het misdrijf hokl. geen cent had en hij een uur later met zijn vrienden kon fui- fen, van 6 die buit gemaakt wa ren en het feit, dat een veilings briefje voor 16 in de voering van zijn zak gevonden werd, ontkende bèkl. hij hoog en laag. De Off. van Justitie eischte 3 jaar gevangenisstraf, orh Steen- wijk zoodoende voor geruimen tijd van deze plaag te bevrijden. Schietproeven op een vest. Dinsdag is te New-York, in te - gomvoordigheid van driehonderd ■bankiers de menschen die bij de zaak wel het meeste belang heb brm het nieuw soort vest be proefd, dat bestand heette te zijn legen kogels. Een „revolverexpert" van het hoofdbureau van politie loste drie schoten uit een groot mo del revolver op het lichaam van ecu bankier, die. zich met het won- dervest had getooid. De kogels hadden zoo weinig effect, dat zelfs de asch van 's mans sigaar niet afviel. Het vest beslaat uit op elkaar be vestigde platen „bovlte", een nieuw staalpreparaat. Binnenin bevindt zich een soort miniatuur- safe, zóó gebouwd, dat bandieten, die hot, geld willen bemachtigen, den drager moeten vastbinden en hem zijn pantservest uittrekken. Van huis weggeloopen. De 19-jarige G. v. E., wonende nnn den Kruisweg te Hoofddorp, heeft, Zaterdag de ouderlijke wo ning verlaten zonder achterlating van adres en heeft tot heden toe niets meer van zich laten hooren. De burgemeester van deze ge - mconte heeft nu, namens de ou ders. de opsporing, aanhouding, en voorgeleiding van dezen min derjarigen verzocht. De jongen schijnt er erg tegen op te zien om over 'n paar maan den in militairen, dienst te moe ien nu wordt vermoed dat hij daarom maar van huis is wegge loopen. Kunstgebid ingeslikt. Een vrouw, wonende aan den Hoofdweg te Abbenes had het on geluk bij het gebruiken van het middagmaal, haar kunstgebid in te slikken. Direct werd een geneesheer ont boden, die de maag leegpompte, doch het mocht hem niet gelukken de tanden te verwijderen. De vrouw is daarop naar het aca demisch ziekenhuis te Leiden ver voerd, alwaar een operatie ver moedelijk noodig zal zijn. Meel naar Rusland. In de Amsterdamsche haven is aangekomen het Duitsclie stoom schip „Yotunheim", dat meel komt laden, bestemd voor Rusland (Odessa.) Het vaartuig ligt bij de graansilo en zal ongeveer 4500 ton meel mede,nemen. Naar wij vernemen is dit meel vervaardigd door Nederlandsche mcelmolens. Dc contrachten voor de levering aan Rusland zijn reeds eenigen tijd geleden gesloten. Voorts hooren wij, dat binnenkort het stoomschip „Startak" hier e- veneens meel voor Rusland zal komen laden. Groot zijn de te verzenden quan- ta niet, maar het is toch'wcl'merk waardig, dat meel gaat naar de ha ven, waaruit vroeger juist veel graan kwam. Hoeveel eieren kan een hen leggen zonder een dag over te slaan Het, is al een tijdje geleden dat een predikant mij vertelde, dat hij eens een hen bezat, welke 56 eie ren legde zonder een dag over te slaan. Toen ik dit weer overtelde aan een dame, antwoordde zij hier op dit is onmogelijk Zij wilde hiermede niet zeggen dat Z. Eerw. een leugenaar was, hoewel zijn ambt was om de waarheid te ver kondigen, maar dominé most zich dan toch eens leelijk vergist heb ben. De theorie dezer dame was n.I. dat zij lang genoeg de legcapaci- teit van haar pluimvee bestudeerd had en dat een hen niet meer dan 6, 7, 8 eieren in evenveel dagen kan leggen. Elke hen. zoo vervolg de zij, legt haar eerste ei steeds vroeg in den morgen en de volgen- ge steeds later op den dag, tot zelfs laat in den namiddag. Dan slaat de legster een dag over. Wie was nu recht Ik wilde den predikant niet tot een leugenaar maken, noch de aa- me vertellen, dat haar theorie wel eens door anderen in twijfel kon getrokken worden. Ik had haar kunnen vertellen dat ik een R. I. R. hen had die haar eerste ei (vroeg in den morgen) legde toen ze "nog maar 5 maanden en 3 dagen oud was. Negentien dagen aaneen bracht zij weer vroeg in den mor sen mij eiken dag een ei. Toen is dit hennetje mij ontstolen "en kon ik de legcapaciteit niet verder na gaan. Ik dacht dat het beste zou zijn mderen ook eens te laten praten over de mogelijkheid of niet-mogc- lijkheid over het, punt van kwes tie. Hier volgen nu een paar ant woorden van personen welke met kennis van zaken kunnen meepra ten. No. 1 vertelde mij, dat hij een hennetje bezeten had, welke 135 eieren gelegd had, zonder een dag over te slaan. Hij vond het onzin nig om te beweren dal het eerste ei steeds vroeg in den morgen ge legd werd en elk ei steeds later op den dag. Nummer 2 verklaarde dat een W. leghorn afgezonderd van ande re hennen op de stoep van zijn wo ning 130 eieren in 150 dagen had gelegd. j Hij zeide dat hij in het 'geheel geen geloof sloeg aan de theorie van die dame, hoewel hij wel ge loofde dat cle meeste hennen voor 12 uur in den morgen legden. Nummer 3 zeide dat hij de bezit ter was van een B. Leghorn welke "n 12 dagen 12 eieren legde. Om frent het leguur zeide hij als een hen op haar best is nadat zij een dag vacantie genomen heeft, zal zij weer vroeg in den morgen haar eerste ei leggen. Maar als men een honderdtal hennen heeft, zullen er geen twee onder hen zijn welke precies en terzelfder tijd hun ei zullen leggen. Nummer 4 beweerde dat hennen gewoonlijk een beetje vroeg in den morgen beginnen te leggen en telkens wat later en dan weer van 5 tot 6 dagen rusten voor ze op nieuw beginnen. Nummer 5 zeide dat hij een W. Leghorn wist, welke 46 eieren leg de zonder een dag dag over slaan, terwijl een p. Rock 43 eieren leg de zonder vacantiedagen. Hij "meen de ook dat veel meer eieren in den morgen en heel weinig in dén mid dag gelegd worden. Dat het eerste ei steeds vroege in den morgen ge legd wordt, durfde hij niet beves tigen. Slaat het hennetje een dag over, dan vindt- men het eerstvol gend ei vroeg: in den morgen. Nummer §%erraste ons met. de mededceling, dat hij dc bezitter was van een hen, welke 200 eiere? legde zonder te rusten. Verder verklaarde hij. dat go- woon lijk hennen iederen dag een uur later leggen dan de vorige dag. Zij legt meestal van 6 tot 8 eieren achtereen, slaat dan een dag ovei en begint dan weer vroeg in den morgen. Zoo kan een ieder zijn of haar „Lëgwedstrïjd" hebben al is het ook in een hoekje van een tuintje De redactie, zal zeker steeds blij zijn de mcdedeelingen van lief hebbers wereldbekend te maken. Beter pluimvee, meer eieren blijve de leuze. Een vuurbal. Boven Bergen op Zoom woedde Donderdagavond een hevig on weer. Even óver half zes, terwijl (le werklieden van de fabriek van dc firma Beckers zich naar huis hegeven viel juist boven hen met ontzettende vaart een vuurbal uit de lucht,, welke op ruim tien me ter afstand van hen neerkwam, eenige gaten in den grond sloeg, maar in 't water uitdoofde. GEMEENTE WIERINGEN. Schip in nccd. Woensdagavond half elf werden voor de kust de Oudeschild (Texel) noodseinen waargenomen. Een schip lag her haaldelijk te stakelen (lichtseinen welke een in nood verkeerend schip telkens herhaalt. De red- (lingvlet welke te Oude Schild is Jgestationneerd roeide naar het schip. Vele bewoners waren op den dijk verzameld en wachtten in spanning op den afloop. Het schip bleek 'n Wieringer rrtotor - schuit te zijn, schipper de Haan, met 3 man equipage. De olie van den motor was door bijkomen van water onbruikbaar geworden. Toen de reddingvlet bij het schip kwam lag dit voor anker. Daar de bemanningniet van boord wilde, roeide de vlet weer naar dc haven Donderdagmiddag te 12 uur kwam de sleepboot Drenthe met een mo torbotter assistentie verleenen. De boot kon niet dicht genoeg bij komen door de ondiepten; de bot ter bracht nu verbinding tusschen het gestrande scheepje en de sleep boot en na ongeveer een uur wer ken werd het vaartuig op sleep touw genomen naar de haven van Helder. De talrijke nieuwe motorvis- schersvaartuïgen die verleden week zijn aangekomen waren niet bijster gelukkig. Van de Kromhout motor van schippers Gebr. Tijsen en van Jb. Tijsen Sz. harstten de koppen kapot zoodat ze niet ver der konden komen; en van het nieuwe ijzeren schip van Doves en Bakker was een naad dermate lek dat men 't met 'n stuk spek moest dichtstempelen. Willen do scheeps bouwers en motorleveranciers re clame voor hun bedrijf maken, lan zal betere aflevering ge- wenscht zijn Een ongeluk, dat goed is af- gelöopen gebeurde verleden week .te Den Oev^rt,Een zóón van den landbouwer J. S. Bakker reed met een volgeladen wagen met twee paarden bespannen richting Den Oever. Op 'n gegeven - oogenblik reed 'n plankje los en kletterden de mosselen op de wielen. De paar- dqn werden hierdoor schigtig en sloegen op hol; zoo ging het door het dorp naar de haven waar het ivoerituig onders'tbovensloeg, heti lid daardoor uitpikte en dc paar den zonder wagen verder voort joegen. De jeugdige voerman wel ke zich tijdens de rit aan den dis sel had vastgeklampt viel er toen de wagen kantelde af doch be kwam wonder hoven wonder bijna geen letsel. De paarden deinsden aan het einde van de haven voor de zee terug en zoo konden ze wor den gegrepen. Alleen de huisvrou wen te Den Oever hadden een be roerde Zaterdag. Al de straten had den ze ge schrobt en nu lagen ze bezaaid met mosselen. Succes-Nieuws. Zondag gingen de beide Succes-elftallen naai Breezand om daar B.F.C. I en II partij te geven. Om half twaalf ver trok Succes I met 4 en Succes il met 1 invaller. Om 1 uur blaast scheidsrechter B.F.C. II en Succes II in het veld en al direct ontwik keld zich een gelijk opgaande par tij. De B.-voerhoede laat heelaar- (lig spel zien en het gelukt hen dan met medehulp van de S.-links half de leiding te nemen. Even hierna krijgen zij een penalty te nemen welke tegen de bovenlat werd geschoten. Als Succes even komt opzetten weet D. Kooy met een mooi schot de gelijkmaker in het net te deponeeren, met deze stand gaat de rust in. Na de rust pakken beide weer flink aan, doch (le S.-voorhoede weet de haar ge - boden kansen niet te benutten. B. weet weer de leiding te verove ren. Nu krijgt S. een penalty te ne men welke ook tegen de lat werd geschoten. Er zijn intusschcn nog 10 minuten te spelen en nog steeds heeft B. de leiding. Eindelijk komt de lang verwachte gelijkmaker. Kort hierop als de B.-keeper een bal verkeert beoordeeld laat hij hem in het doel rollen en heeit Succes de leiding welke zij weet te behouden en heeft B. hierdoor onverdiend verloren maar Succes kwam in het bezit van de uitge loofde medaille. Om 2,45 uur kwam B.F.C. I en Succes I in het veld, waar heel wat meer spanning in zat. Direct als de B.-midvoor uittrapt ontwik kcld zich een vlug gelijk opgaande strijd doch de beide verdedigin gen blijven de baas. Bij S. onder scheidt zich de spil welke hard swoegt. B. krijgt de kans om door middel van een penalty de leiding te nemen welke echter op zeer iendschappelijke wijze geno men werd. Met blanco stand gaat de rust in. Na de pauze wordt di rect weer flink aangepakt. S. is oenigszins in de meerderheid en weet door middel van de links buiten de leiding te nemen. Dit is L. te bar en geweldig komen zij opzetten maar de S.-verdediging weet van genn wijken en route- neeren alles, zelfs weet de links binnen de leiding te vergrooten. Volgens B. was hier hands ge maakt. doch scheidsrechter wijst naar het midden. Spoedig weei de B.-rechtsbinnen met een mooi doch houdbaar schot de achter stand te verkleinen. De S.-linksbin nen kogelt nog eens net naast. B. werkt hard om de gelijkmaker, maar S. denkt er niet aan om te verliezen en spoedig komt het einde aan dezen uiterst spannen- den wedstrijd en wist Succes I ook beslag te leggen op de medaille. Succes kan op een goede wed strijd terug zien. De invallers heb hen uitstekend gewerkt, in het hijzonder Jan Kroon, welke al reeds een wedstrijd gespeeld had heeft zich uitstekend naar zijn taak gekweten. Beide wedstrijden hadden een zeer vriendschappe lijk verloop. De 15e Maart komen B.F.C. I en II hier om revanche(V) te nemen, afwachten maar. Onder luid gezang van laat de klok maai luidenkwam de stoet op Wie- ringen aan. duur is. In Amerika doen ze dat, zoo las ik, ok heel aars. Dir meste ze 't iene beest met 't are Dir an de Amazone-rivier benne groote slangefokkerij's vestügt. en; den hewwe ze d's 'n varkesmesterij an verbonden. Zo kweeke slange van 6 en 8 meter lang en as ze den groot genog benne den kriege ze 'n slag met 'n hamer op d'r kop en den benne ze dood. Met 't vleesch van die slange worre de varkes mest. Benne de varkentjes vet ge nog den kriege de slange die weer mekaar dus afwisselend op en nou te bikken. Slange en varkes cte zei je wel zegge, „dir schiete ze den toch 'n beetje mee op Net wat je brom, Teun! Maar (le slange velletjes jong, dir gaat 't om! Die benne voer de mode 'n berg waard Per jaar zoowat 'n twintigduzend gaan er an taschkes, schoentjes, enz., en 't slangevel liekt er zoo verlokkelijk uut te zien dat de manne op 't eerste gezicht verliefd worre op de dames die dat moois drege. As ze den maar gien slan- genatuur ok erft hewwe, want aars hen je met zoo'n dame de pisang. En toch, ondanks die slan getaschkes lieke d'r nog 'n hoop ongetrouwde vrouwe te wezen. In de 30ste street te NewYork is n reuzegebouw verrezen: allien voer 't zwakke geslacht zak maar zeg ge; Allien die magge er onderdak, die belove niet te trouwe of met die gedachte rongd te loopen. Al les magge ze ontvange en metfne- me: gramofoons, radio, hongdjes poeskes en zoo meer, ..maar gien manne! die doge zeker niet. Ja er benne rare menschke op de wereld Teun. 't Ken ok wel we- ze hoor dat de manne teugenswor (lig veul slechter benne as vroe ger! Dir hé je bevoerbeeld zoo'n Hugo de Groot, zelfs om zien kist vechte ze nou nog om. In Delft is er ien; in Mokum is er ien en al lemaal is het de echte kist van Hu eo. 't Wordt 'n uutzoekerij Krijgen we de kisten - puzzel Om den koffer van De Groot Moet er pennen-ruzie komen Leuwen na den man zijn dood? Als de wijze Huig nog leefde Schreef hij even in zijn krant. Dat de kist, waarin hij vluchtte.» ha de schoonmaak is ....verbrand. Zie je Teun, as Hugo zoo schreef dan was de ruzie om z'n kist di rect van de baan. Nou besjoer IÏARM. Brief van HARM aan TEUN. Wieringen, 3 - 2 '25. Beste Teunis Veul nieuws weet ik eigelijk niet allie ...'t is bar koud. „Maart roert 'zn staart zeit de almanak en dir is veul van an. Geloof aars maar gerust, as-'t zontje d'r efkes deurbreke wil dat 't gras den de gi'ongd uutvliet. en de koeie in 'n ommezien van stal komme. Jonge, jonge, Teun, wat is er aars op zoo'n kien plaaske as Wie ring toch 'n vee Zoo Zundags met de boot naar Alkmaar, nou 't is ien varkes al varkes; en das ie- dre Zundag weer an. Je begriept niiet weer ze vandaan komme Zeker 'n goeje flikkerij, al klage de boere wel wat dat 't voer zoo De Zomertijd. Naar het U. D. verneemt bestaat bij den Utrechtschen burgemees ter het voornemen om in het col lege van B. en W. ter sprake te brengen de vraag, of het mogelijk en gewenscht is, om te Utrecht een plaatselijken zomertijd in te voe ren gelijk als in Den Haag. Eeni ge jaren geleden is een dergelijk plan reeds in het college bespro ken, maar toen bleken er tal van gegronde bezwaren tegen een plaatselijke regeling te bestarm Einderbals. Mgr. Hopmans, Bisschop van Brada heeft het volgende schrij ven in zijn bisdom rondgezonden: „Diep doordrongen van den 'ver- derfelijken invloed, die kinderbals om hun zinnenprikkelende verma kelijkheden op kinderen uitoefe nen, komen wij in onze herderlijke bezorgdheid voor het zielenheil der ons toevertrouwde geloovigen, her. inneren aan de ernstige waarschu wingen van het Doorluchtig Epis copaat. De Bisschoppen van Nederland hebben een gezamenlijk schrijven gericht tot de geloovigen om hun ne stem te verheffen tegen het toe nemend zedenbederf. Met name hebben zij gewezen op de zeden- kwetsende kleeding, den gevaarlij ken omgang van jongens en meis- ies en ook op de kinderbals. PREDIKBEURTEN NED HBRV. GEM. Kapel Den Oever Donderdagav. a.s. 5 Maart 's avonds half acht de heer Eppinga. Onderwerp Be staat er een God MARKTBERICHTEN. Alkmaar 2 Maart 1925. Aange voerd 23 vette koeien 275 460 3 kalveren (vette) 90—140 per ned. pond 1,40—1,70 218 nuchtere kalveren 1234 656 vette varkens zware per ned. pond 7476 ct., zouters 7073 ct., Lon- dcnsche varkens 70—73 cent.

Wieringer courant | 1925 | | pagina 2