Akkers Abdijsiroop Nu is het tijd. Ontstoken keel handeling ie doen nemen. Men zou het, volgens dit blao. in parlementaire kringen echter uitgesloten achten, dat het ont- wcrp-Weeldebelasting, tenzij ge heel omgewerkt, het tot. een open bare behandeling brengen zal. De eerste zending tarwe uit Java. De N.Y. Stoom-meelfabrieK .Holland" ontvangt uit Bandoeng per s.s. „Grotnis" de eerste tien duizend Kg. tarwe, geoogst in het afgeloopen jaar. liet is daar na veel moeite gelukt een soort tai - v. te kweeken, die voor de brood I.reiding geschikt is. De Directie van de „Holland" acht het een ieit van bel eekenis en is zeer benieuw u wat het onderzoek en de verma ling in de fabrieken opleveren. De eerste grasboter. De landbouwer Cl. H. v. d. Dool Ie Zevenhuizen heeft aan II. M. de Koningin de eerste grasboter aangeboden. De vergissing van Ilpendam. Nadat de Gemeenteraad van Il pendam bij Kon. Besluit niet ont vankelijk was verklaard in zijn 1>> roep op de Kroon van de niet-goed keuring der begrooting over 1924, omdat bet beroepschrift ten on rechte aan Gedeputeerde Staten was gezonden, heeft de Raad op nieuw geweigerd de begrooting naar de inzichten van Ged. Staten vast te stellen. Ged. Staten hebben vast Ie stellen. God. Staten hebbci nu Burgem. en Wetli., ingevolge art. 126 der Gemeentewet, uitgc- loodigd, de begrooting vast te stellen als de Baad blijft weigeren De Band heeft thans nogmaals bij zijn besluit volhard, waarop Je burgemeester heeft verklaard, dat B. en W. de begrooting zullen vaststellen. Wie is een luchtschip kwijt Uit Santander komt het eigen - aardige bericht, dat in de nabij - beid van het dorp Ontaneda een bestuurbaar luchtschip is terecht gekomen en men zou wel graag willen weten van wien het afkom stig is. Aan het Fransche minis terie van marine-luchtvaart ge looft men niet, dat het een Fransch luchtschip kan zijn, wnt men heeft, van geen der luchtvaartstations bericht ontvangen, dat men er oen luchtschip miste. Het ding, dat is komen neervallen bij Onta neda. bad geen bemanning aan boord. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnheer de Redacteur. Over „burger-Redacteur" wil ik zwijgen al zijn wij ook staatsbur gers. Mijn meening is ovei den oorlog van -914—'18, dat het niet de re geering is geweest, die ons buiten den oorlog heeft gehouden, maar de grootkapitalisten, die er gee i winst in zagen ware dat het ge val gew eest, dan had de regeering moeten zwichten, omdat de regee ringen de onderdanige dienaren zijn van het kapitaal. Ik ben het met u eens, dat er stemmen op gaan voor ontwapening maar ontwapening is nog geen afschaf fing van Militairisme. Even wil ik nog hot onlogische in het ont, - wapenings-ideo aantoonen. Men wil de koloniën behouden, olie bronnen beschermen, een politie - I. ger houden en toch ontwape nen Kolonel Oudendijk zou het ren ramp vinden, als het militai risme verdween, want het werkt opvoedend en velen hebben hun opvoeding inderdaad aan hun diensttijd te danken. Tucht vind lui niet onteerend de dienstwei gering is een slecht middel want het voert tot ondermijning van liet staatsgezag, en zou een ramp zijn voor het volk. en georgani seerd verzot tegen den Staat is uit den booz.o woorden van hem zelf gehoord den 19 Januari 1925 te Haarlem. U zegtkijk naar Rusland wil mij toch niet verdenken v in Bolschew iek. Men moet er zich o- vor verhazen, dat men den Czaar heeft afgeschaft. F.n toch geloof ik dat het Russische volk er slech ter thans aan toe is dan onder het Bigiem van den Czaar. Dat, ik de dienaren der Christelijke leer ver vloek. is omdat ze de naam daar- v u dragen, maar de daad achter wege laten. Dit hebben wij gezien in 14—18 aan de veldpredikers in het leger Kon dit samengaan w aar de Christus zegt hebt uw vijand lief Zegent ze die u ver - volgen, terwijl de veldpredikers, niets van Christus' gezegde wilden weten. Er is geen plaats voor den Christus in deze Maatschappij, wederom zou het kruis zijn loon zijn. Geen plaats voor de Christus: Lucas 11 17. Want waar zijn de Christenen, de maniien en vrou wen, de vromen en godsdiensti ge», die zooveel liefde hebben voor hun „Heer," dat zij het voor hjai durven opnemen M aai' zijn ze, die in deze wereld den strijd dur ven te aanvaarden voor de idee- on, in hem belichaamd want daarop, daarop alleen komt het aan.'Gezangen en lofliederen aan heffen, hem ter eere, kerken hou wen, en altaren oprichten, he.. aanroepen in de gebeden. Ziet da' alles is gemakkelijk, maar te ar beiden aan den triomf zijner be - ginsclen. d. i. arbeiden aan de o- verwinning van het waaraclitig- mcnschelijke dat is iets anders, wie w illen dat Wie durven daar voor te lijden O dat ze zich vor men tot legers, groeiend in tal, eei» leger dat voorwaarts rukt. onder de leuze „plaats, plaats voor den Christen U zegt ik heb te veel vervloekingen geuit, t Kan zijn. Maar ook in het oude testamen al zij het ook in andere sclirijt trant Zie bijvoorbeeld Jcsaja 5 vers 8 en vers 20. En de Fransche minister Necaer zei het tijdens do Fransche revo lutie wanneer wij onze gedachten laten gaan over de maatschappij fui haar wetten dan wordt men door één zaak getroffen, die wel overwogen mag worden, zij is de ze, dat al onze bui-gelijke en maat schappelijke instellingen gemaakt zijn ten voordeele der bezitter". Dat de maatschappij zicli niet in een vloek en 'n zucht onderst bo ven laat koerei.. O i dat weet ik ook, liet lieeft een groei-pro^es noodig, en dat kan verhaast wor den. De ideeën in Rusland waar over u schrijft zijn geiukkig n?-t de mijne. Want wat ziet men thans in Rusland dat duizenden ar beiders en boeren aan den Hon - gerdood prijs gegeven, cn in dc ge vangenis of naar Siberië worden geborgen. Het leed door anderen onverdiend voor hun beginsel ge leden is nooit te vergeefs, voor mij en anderen zal het 'n reden te meer wezen met meer ijver en vol harding de waarheid te zoeken en te dienen. En thans heb ik mijn schrijven volbracht. De uitkomst mijner overpeinzingen, door de pijlen, die u op "mij afschoot. Mijn lieer de Redacteur, hebben mij ge troffen om nog eens de pen t-r-i liand te nemen. Ik heb geschreven zoo het mij voor den geest kwam en bet niet later, beter of slechte willen maken door weglatingen, bijvoegingen of veranderingen Lezers, onterfden, misdcelden, ar beiders, laten wij niet elkander bekampen en bestrijden, daarin verheugen zich onze tegenstan ders maar laten wij eendrachtig vooruitgaan op het doornig pad, hetw elk ons ter overwinning zal voeren. Dankend voor de aan mij afge stane plaatsruimte. A. D. BART. Heerhugowaard, Noord. Geachte Heer Bart Wij hebben de uitkomst uwer overpeinzingen hierboven afge drukt, overpeinzingen, die, zooah u zelf schrijft, door onze pijlen di.- wij op u afschoten, zijn veroor zaakt, en „u schreeft, neder wat u voor den geest kwam". - Inderdaad, wij konden dat mer ken; bet uitvloeisel van uw pen gelijkt op een schip te midden van bruisende golven, wiens stuur man naar bakens zoekt. Nu eens koerst bet naar het sovjet-ideaal; (want uw eerste schrijven was on tegenzcggclijk een drijven daar heen dan wordt gij aandachtig gemaakt aan liet vele dat daar is gestrand, aan de ellende die daar wordt geleden, en haastig gooit ere het roer om en stuurt aan op 't grijs verleden naar de Fransche revolutie en de profeet Jesaja. Als u daarheen wilt, mijnheer Bart, strijd dan niet meer, log dan de handen maar in uw schoot en laat uw schip vastloopen op Lucas 21 10 en 11 „Het eone volk zal tegen bet. an- dei-e opstaan; en er zullen gxoo- te aardbevingen wezen in verschei dene plaatsen, en liongersnooden en pestilentiën; er zullen ook schrikkelijke dingen, en groote teokenon van den hemel geschie den. Echter wij achten het niet ge- wensclit om zooals u doet, met dei- gelijk bewijsmateriaal stelli ng te nemen. Laten we ons bij „het he den" houden. Waar u zegt, dat er thans geen plaats is voor den Christus, welnu laten wij dan ons zelf in de eerst plaats en ook an deren trachten tot inkeer te bren gen en plaats voor TIem maken. Vloek het Evangelie niet om een naar veldpredikers; wij zijn over tuigd, dat er evangelidienaars zijn die met hart en ziel voor de goe de zaak strijden Het werkelijk Christen zijn is !n derdaad niet het betreden van 'n gemakkelijk pad. Er moot veel strijd gestreden zijn Er moet veel leed geleden zijn Dat cijfert men tegenwoordig maar al te veel weg. Het is niet alleen bidden, maar ook werken TTot is niet alleen hopen op 'n i- deaal maar er ook rechtvaardig voor strijden Als we dat allemaal loeren beseffen wordt de wereld wel anders en is het ook zoo me uwe gedachte gesteld. mijnheer Bart, dan kunnen wij het met u eens zijn wat u aan het slot van uw stuk schrijft: „laten.wij een drachtig vooruitgaan op het door nig pad hetwelk ons ter overwin ning zal voeren." Hiermede onze discussiën sluitende Redactie W. Crt. Wij zijn nu in den besten tijd van liet jaar om een kuur met de Pink Pillen te doen. Het is toch in bet begin van cm nieuw seizoen, dat verzwakte, hloedarme, uitgeputte personen zich zwakker gevoelen dan ge woonlijk. Zij kunnen dan moeie- lijker de weersveranderingen en de prikkelende lucht verdrag.-n. De Pink Pillen komen dus op het oogenblik juist van pas oni hun geschokt organisme te onder steunen, te versterken en op te wekken. Men kan het niet genoeg zeggen en herzeggen dat de Pink Pillen een onvergelijkelijke hersteller van het bloed en der zenuwkrach ten zijn, een middel zeldzaam krachtdadig tegen bloedarmoede, neurasthenie, algemeene zwakte, storingen door den groei en den kritieken leeftijd veroorzaakt, maagkwalen, hoofdpijn en onregcl matigheid der maandelijksclie zuiveringen. ANNA PAULOWNA. BURGERLIJKE STAND Geboren Simon Hendricus, z. v. Simon Smit en van Elisabeth Westmeijer. Ondertrouwd Tan Geluk, oud 22 jaar, landarbeider en Pieter- nelia Blok, oud 22 jaar; zonder be roep; beiden te Anna Paulowna. Alhier is opgericht een af dee ling van den Vrijzinnigen Chrisia lijken Jongeren Bond (V.C.J.B.) met aanvankelijk 21 leden. GEMEENTE WIERINGEN. Bekendmaking. Burgemeester en Wethouüeu van Wieringen brengen ter alge meene kennis, dat in deze gemeen te aan de O. L. school te Hippo- lytushoef onderwijs zal worden ge geven in de Fransche en Engelsche talen. Tot dit onderwijs zullen worden toegelaten zoowel jongens als meisjes van 10 tot en met 16 jaren. Aanmelding behoort te geschie den bij liet Hoofd der school te Ilippolytushoef. Wieringen, 3 Maart 1925. Burg. en Weth. voornoemd, L. C. KOLFF. De Secretaris, VAN DUIN. Burgerlijke Stand. der gemeente Wieringen over de maand FEBRUARI 1925. GEBOREN Trijntje, d.v. M. Tij- scn en J. Hegeman .Tacoba, d. v Jn. ITegeman en G. Rotgans Cat- liarina Marici, d. v N. Kaan en G. Koor li. ONDERTROUWD M. Oden en G. Dissel C. de Haan en A. Rot- gan's. GETROUWD Jb. Landman en II. Doves M. Oden en G. Dissei OVERLEDEN Jan Tijsen, oud 11 maanden, z.v. Jn. Tijsen en M. Wiegman Cornelis Kinne, weun. van M. van Savoijen, oud 71 jaren. Een goede vangst. De veehou der Jb. Dekker te Ilippolytushoef had in zijn varkensboel veel last van ratten. Hij plaatste een groote val van bijzondere soort, waaraan is verbonden een mooie oploop met valluik. De ratten schenen daar pleizier in te hebben. De eer- sten dag duikelden er 8 door lu i valluik en op den tweeden dag 12. Echter waren het. allen jonge die ren wien dit voor hen noodlottig vermaak had aangetrokken. De ouders laten zich blijkbaar niet verschalken. —Zaterdagavond zal in Hotel De Haan een bijeenkomst plaats hel) ben van de N. V. Ned. Vereen, tot Afschaffing van Alcoholhoudende dranken. Ieder heeft tot deze bij eenkomst toegang. Wij lazen van de gehouden bijeenkomst te Oude suis, dat hot propagandastuk Vrij met volle aandacht werd gevolgd en de rollen in goede handen wa ren. Wij twijfelen dus niet of ook te Wieringen zullen de bezoekers een genoegelijken en tegelijk leer zamen avond hebben Weet ge dat ge haarborstels ook droog kunt reinigen door twee borstels dik met meel te bestrooien en de ze tegen elkander te wrijven. Weet ge dat ge kunt zien of ingemaakte spijzen bedorven zijn of niet staat het deksel bol, dan is het niet meer goed, staat het hol, dan. is alles in orde. Weet ge dat ge vlekken en onaangename geur bij overkoken op fornuis kunt voorkomen door er aanstonds zout op te strooien. RUSLAND De bekende bolsjewistische lei der Boecharin heeft op het congres der onderwijzers een redevoering gehouden over de verhouding tus schen de onderwijzers en de kom somollers (komsomollers zijn Jon ge communisten, waarvan Boe charin de leider is. Boecharin kapittelde daarbij z n komsomollers op een zeer onzach te wijze en verweet hun onbe schaafdheid, oppervlakkigheid, ja, zelfs misdadige neigingen. De komsomollers lijden, volgens Boe charin aan „communistische ver waandheid" en zijn in den regel onuitstaanbaar. Boecharin zei let terlijk het volgende: „Ieder jong- mensch, dat lid van den Komso- mol is, denkt dat hij alles weet, dat hij alles kent, dat hij alles mag. En als ge zoo'n komsomoller vraagt, waar Zwitserland ligt dan zal hij u mededeelen, dat. het een negerstaat in Noord-Afrika is. Do toestand in het land wordt door hun schuld steeds meer cn meer onhoudbaar. Zij hebben de boeren tegen ons in het harnas ge jaagd,. zij vervreemden ook de on derwijzers van ons (d.w.z. van de bolsjewiki)". Tn dezen geest sprak Boecharin eenige uren voort, en de door hem medegedeelde feiten zijn inderdaad zeer merkwaardig. De onderwijzers bijv. die er te- •yen protestperen, dat de komsomo Iers de schoollokalen als hun clubs gebruiken en daarbij alles ver woesten en vuil maken, worden voor contra -revolutionairen, witte gardisten enz. uitgekreten en hun leven wordt een hel hun ruiten worden ingegooid, hun kinderen geslagen, de honden afgemaakt enz. Den laatstcn tijd heerscht on der de komsomollers de danswoe de. In de dorpen worden dan de onderwijzeressen gedwongen den boelen avond met de halfdronken komsomollers te dansen (de boe rendochters weigeren lid te wor - den van de komsomolsche clubs omdat het op de bijeenkomsten van deze jongelui bijzonder lieder lijk toegaat.) De komsomollers de- noneeren 's nachts alle mogelijke viezigheden onder do ramen van het huis van den priester en den ken, dat zij hiermede anti-religieu- se propaganda voeren, zei Boecha rin en hij voegde er bij: „Er stij gen uit de rijen van onze komso mollers zeer onwelriekende geuren op, die de lucht in Sovjet-Rusland verpesten. Boecharin protesteerde tegen de ze gedragingen van zijn komsomol Iers, eischte dat zij de onderwij zers met rust zullen laten en zei- de dat zij zich niet moesten ver heelden dat zij alles mochten doen De begrafenis van Rijkspresident Ebert. Frit Ebert is in zijn vaderstad to ruggekeerd, maar als doode. Donderdag heeft Heidelberg hem ten grave gebracht. Geheel Duitsch land is in rouw gedompeld doen nergens zoo zwaar als in Heidel berg. Om 10 uren waren niefmin- der dan 50 extratreinen met be langstellenden aangekomen. De lijkstoet was overweldigend. Eere geleide van bereden politie, _1500 zangers van Ileidelbergsclie'ver enigingen, studenten enz. Aan het graf speelde 'n muziek korps den treurmarsch uit het o- vatorium van Handel, en als alle klokken begonnen te luiden zetten .le zangers de Duitsche Mis van Sohuman in. Dan een kort gebed door de Heidelbergsche geestelijke en lang zaam zinkt de eiken kist in het graf. Daarna begon het défilé uren lang langs het graf. Het ligt een meter hooger dan alle omliggende graven en het draagt een gewel dig marmeren crucifix. Vlak naast het graf van den president ligt 't °raf van zijn moeder. h het begin Laat die niet verergeren en stel U niet bloot aan 't gevaar het slachtoffer te worden van een ver waarloosde verkoudheid. Wordt geen borst- of asthmalijder. Be schermt U daarom dadelijk met de slijmoplossende, verzachtende MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 5 Maart. 25 Stieren 300 a 400 15 geldekoeien, mag. J 200 a 350 50 idem, vette, 300 a 600 64 kalf koeien 275 a 475 478 nuchtere kalveren 14 a 30 112 overhouders 38 a 55 170 var kens, vette, per Kg. 0,70 a 0,74 128 biggen 11 a 18 26 konijnen 0,75 a 3 69 kippen 1,50 a 3 25 Kg. boter 2,40 a 2,50 Eierenveiling. Aanvoer 171 par tijen kipeieren, tezamen 35005 st. Voorts pl.m. 4500 eendeieren. De prijzen der kipeieren liepen van 4,1 tot 6. Eendeieren NKD HERV. GEM. H. hoef voorm. half elf Ds. Buisk. Den Oever nam. 2 u. Ds. Buiskool DOOPSGEZINDE GEM. Stroe v.m. 10 uur Ds. v. d. Veen. Openschaal - collecte EVANGELISATIE i H.hoef v.m. 10 uur de hr. Eppinga lieden overleed na een lang durig doch geduldig lijden mijn geliefde Echtgenoot ELBERT HELLINGMAN, in den ouderdom van 55 jaren. WED. E. IIELLINGMAN-Loiu. 1 Wieringen, 6 Maart 1925. DANKBETUIGING Voor de vele blijken van deel- neming bij het verlies van mijn ge liefden vader, C. KINNE, onder- vonden, betuig ik hiermede, mijn welgcmeenden dank. Dank inzonderheid aan Ds. van der Veen voor zijn troostrijke woor j den; aan de huren voor hun hulp mij in de moeilijke uren bewe - zen en aan lieeren dragers voor liat willen bewijzen van de laatste eer. M KINNE. Wieringen, Maart 1925.

Wieringer courant | 1925 | | pagina 2