I6e Jaargang- Dinsdag 17 Maart 1925. No. 25. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN pMSTREKEN KDITH. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN ADVERTENTIëN: BUREAU UITGEVER DINSDAG en VRIJDAG. Van 15 regels 0.50. Hippolytushoef Wieringen. CORN J. BOSKER, WIERINGEN ABONNEMENTSPRIJS Iedere regel meer 0.10. Telef. Intercomm. No. 19. per 3 maanden 1. MARKTOVERZICHT. Het is eert feit, dat de SCIIAGER markt in enkele groepen van aan voer belangrijk vooruit gaat', dat gemakkelijk met cijfers valt te be wijzen. Van die groepen noemen wij in de eerste plaats de nuchtere kalveren en de vette varkens. Op den 2en Donderdag van Maart 1924, waren er 423 kalveren op de markt, en op den 2en marktdag van Maart 1925, waren er 478 aan gevoerd. De toename van vette varkens was nog belangrijker. Om trent deze vermeerdering kregen wij van een aanvoerder, op een door ons tot hem gerichte vraag eon aardig antwoord „Waarom ik te Schagen varkens markt 2 Wel omdat het mijn voordeel is. „Wel kan ik nu en dan te Alkmaar een cent meer krijgen, maar die is meer dan weg, aan duurder ver voer, gewichtsverlies, verloren tijd en meerdere onkosten." Dat was duidelijk. Wij komen op een en ander terug. De aanvoer op de Scliager markt van 11 Maart, was in alle afdee lingcn gering, een gevolg van de gladde wegen. En een gevolg, van de geringen aanvoer, was weer den vasten handel met goede prij- ^zen. Vette koeien golden f 1,20 a f 1,25 per Kg. 2e kw. 1,10 i\ 1,15 3e kw. 0.95 a 1,10 De markt voor melk- en kalfkoei _en was in de marktstallen, prijs 275,a 475 nuchtere kalveren 15,a 28,waarvan boven 22,voor het bedrijf. Varkens met goeden handel 30 a 38 ct. 't pond, schapen voor het bedrijf 47,a f 51,enkele voor uitvoer 56.—. Tegemoetkoming aan de Zuider- zeevisschersbevolking. ITet gemeentebestuur van Wie ringen heeft aan de Tweede Ka mer een adres gericht, waarin het zijn bezwaren heeft uiteengezet tegen het wetsontwerp tot rege - ling van de egemoetkoming aan de Zuiderzeevisschersbevolking FEUILLETON. No. 51. Zij wrong de handen van smart en woede. En 't is een gemeen schepsel zonder familie, uit barmhartigheid grootgebracht de dochter van een straatkunstenaar, die hij voortiekt O, die dwaas, die dwaas Woedend stond zij te stamvoe- tend. Eensklaps kreeg haar gelaat een verschrikkelijke uitdrukking. Het geleek geen vrouw meer ma i een wild dier. Met gebalde vuisten, schuim op de lippen, riep zij uit Wee u, Edith. Wee u Ik ze mij wreken. De voormalige geliefde. Drie dagen na de gebeurtenis sen, welke wij verteld hebben, was mevrouw .Taromie naar Parijs te ruggekeerd. Georgc was liaar ontsnapt. Zij wild»* weder haar prooi bemachti- gen. Tot mijnheer .Taromie, die zich verwonderde over haar onvei- wachte terugkomst, had zij gezegd Miinhecr Ramel is onverwacht naar Pariis terug ontboden. Een zaak van het hoogste gewicht, zei hij. Daar ik alleen naar Lamballt gegaan ben voor do herstelling der schilderijen, meende ik niet alleen daar te moeten bijlven, waar ik, enz., wegens de schade, welke de afsluiting van de Zuiderzee hun zal berokkenen. In het adres wordt gezegd, dat reeds thans eenige personen te Wie ringen van de uitvoering van de Zuiderzeewerken schade onder vinden. Met name is dit het geval met hen, die hun bedrijf uitoefe nen aan het Westelijk deel van Wieringen. Door de afsluiting van het Amsteldiep worden de vis- schers die in de haven aan de Ilau kes havenen, afgesneden van liet vischterrein benoorden Wierin gen. Dezen zullen zich moeten ves tigen aan Den Oever (Oostpunt van Wieringen), waar, door de zorg van den dienst der Zuider zeewerken eerlang over voldoende havenruimte kan worden beschikt Deze verplaatsing is voor de mees ten van hen, die over een eigen huisje beschikken, zeer bezwaar lijk. Niet alleen, dat verkoop van deze huizen wegens de algemeene bedrijfsverplaatsing naar Den Oc ver weinig kans op slagen biedt, doch door het zichreeds thans o- oenbarende huizengebrek aan Den Oever zullen zij genoodzaakt wor den, voor eigen rekening een rfieu we woning te laten bouwen aan Den Oever. Voor de visschers met kleinere vaartuigen zal overbrenging van het bedrijf naar Den Oever niet kunnen baten, daar zij in den regel dicht onder den wal visschen en hun schepen niet voldoende zee voor de meer woelige wateren be oosten Wieringen. Verder wordt in het adres ge zegd, dat behalve de visschers, de aan De Haukes gevestigde neven- bedrijven, zooals zeilmakerij? n ,\d., reeds thans van de afsluiting van het Amsteldiep aanwijsbaie schade ondervinden. Door de ver- p'aatsing van de visschers naar Den Oever worden deze bedrijven met algeheele vernietiging b dreigd, indien ook zij op hun beuit niet naar Den Oever verhuizen Tiet voor de visschers geldende wo ningbezwaar geldt, uit den aard der zaak ook voor hen. In verband met het vorenstaan - de dringt het gemeentebestuur met kracht aan op een spoedig- behandeling van het wetsontwerp Wat den inhoud van het ont werp betreft, in het adrtjs wordt gezegd, dat over het algemeen cte Zuiderzeevisschersbevolking on der schulden gebukt gaat. Wordt den visschers of sommigen van door de afsluiting van de Zuider zee de gelegenheid ontnomen, hun in het bedrijf gestoken kapitaal nroductïef te maken, dan betec- kent dit ongetwijfeld een kapitaals vernietiging en is het een billijke oisch, dat zij hierin tegemoet geko cmn worden. Verder wijst het a- dres op de in art. 4 van het wets ontwerp neergelegde verplichting der gemeenten, bij te dragen in de ut te keeren vergoedingen. Deze bepaling ontmoet bij het gemeen tebestuur ernstig bezwaar. Indien straks de Zuiderzeewerken tot snellere uitvoering zullen komen, zal de gemeente Wieringen voor belangrijke uitgaven komen te (aan, zoowel voor zaken van tech Inischen als van socialen aard, waartegenover de te verwachten bevolkingsaanwas geen voldoend tegenwicht zal bieden. Naar ver wachting zal de bevolkingstoene- ming toch grootendeels veroor zaakt. worden door vestiging van arbeiders, dus weinig draagkraeh- tigen, zoodat gevreesd wordt, dat de gemeente Wieringen weldra zal worden ingelijfd bij de reeks nood lijdende gemeenten. Het gemeentebestuur verzoekt dus, die lasten nog meer te verzwa ren door een verplichting op te leggen tot medebetalen en dit nog te meer, nu in het wetsontwerp zelfs niet een maximum van de te vorderen bijdrage is opgenomen. Het adres besluit met de opmer king, dat het gemeentebestuur niet kan ontkomen aan den in druk, dat de regeering bij het op stellen van de bepalingen voor de schaderegeling- al te zeer geleid is door bezuinigingsoverwegingen. ook zonder jou, va nverveling zou zijn gestorven. Den dag na haar terugkomst was mevrouw Joramie in haar hou doir. Zij zat of lag liever op haar canapé in gepeins verdiept en dacht aan haar wraakplannen. Haar kamenier kwam haar zeg gen, dat er een heer was om haar te spreken. Heb ik je niet gezegd, dat Ik voor niemand te spreken was, voeg de zij het meisje bits toe. Aan ie der moet je zeggen, dat ik nog in Bretagne ben. Ja, mevrouw maar die heer schijnt te weten, dat u sinds gis teren terug is en drong er op aan. dat ik hem aandiende. Hij kwam, zeide hij, vanwege mijnheer Geor- ge Ramel. Mevrouw .Taromie sidderde. Een blos overtoog haar wangen en voorhoofd. - O, laat hem dan maar hier komen. Een oogenhlik later was de be zoeker binnengelaten en verliet de kamenier het vertrek. Toen de bezoeker, na haar te heb ben gegroet, zich tegenover me vrouw Taromie in zijn volle lengte oprichtte, scheen deze geheel ver bijsterd, op, het punt tegen den grond te slaan. Hoewel zij zeer bleek geworden was, had zij de kracht den kreet in te houden, die op het punt was haar te ontsnappen. Ha zoo Ze herkent mij, dacht de man. En hij glimlachte. Maar reeds had mevrouw Ja ra- mie den tijd gehad van haar ver liet gemeentebestuur wenscht geenszins buitensporige eischen te steunen, doch, indien men op blz. 17 der memorie van toelich ting leest, dat „de uitkeering dus zoo laag mogelijk moet zijn en het bestaansminumum naderen," dan lijkt zijns inziens de vree9 niet ongewettigd, dat ter bevoegde plaatse de moeilijkheden van dit deel der bevolking worden onder schat en te weinig rekening is ge houden met billijke wenschen van belanghebbenden. Het gemeente bestuur acht een mildere regeling noodig, ook om te voorkomen, dat de getroffenen tegenover liet groot sche werk van de afsluiting en drooglegging van de Zuiderzee een wrok zullen behouden wegens be gaan onrecht. GEMENGD NIEUWS bazing te bekomen. Zij wist haar ontroering meester te worden en in schijn een onverschillige hou - ding aannemende, sprak zij U komt mijnheervanwege een mijner vrienden, mijnheer Ge- orge Ramel, heeft, men mij gezegd Heeft u mij een brief te overhan digen of een boodschap te doen Weineen, luidde het antwoord. Ik heb mij maar van dien naam bediend om tot u toegelaten te wor den. Uw dienstbode wilde mij weg sturen en ik wilde u zien. Dc naam van den schilder, den vriend des huizes, heeft dus goed gewerkt. Zooals u ziet had ik een goeden inval. Dat is wat fraais, riep me - vrouw Jaromie, de verontwaardig de spelende. Ik vind dat al heel vermetel. Op zoo'n wijze dringt men niet bij de menschcn binnen. Te bent dus met kwade bedoelii gen gekomen Ik zal dadelijk. Zij strekte dc hand uit naar het schelkoord. Kom, kom Sprak de man, Schei maar uit. met, die comcdie. .Te hebt geen plan om iemand te schellen. En als er iemand kwam, zon ie er nog meer mee zitten dan ik. Hoor mii dus stilletjes aan. Maar ik ken n niet, man De blik van den man fonkelde. Dus bent u vast besloten mij niet te herkennen Don zal ik mijn naam maar zeg gen. Ik heet Jncques Vernier. .Tacoues Vernier Ik ken dien naam niet, mijnheer. - Ei zoo. Welnu, ik hen .Tar- rraes Vernier en u mevrouw, u Is Raymonde Duchenn'n en voordat Onder de stoomtram. Zondagmiddag raakte een ruim driejarig kina le Doetir.ch m al spelende onder de stoomtram, met gevolg, dat het jongetje beide beentjes werden afgereden. De klei ne werd in hoogst zorg wek kenden toestand in het Ziekenhuis opge nomen. De „Soerakarta." Nader wordt gemeld Zaterdagmorgen was de toe stand van het stoomschip onver anderd, hoewel het schip iets meer slagzij had. De motorpomp kan ruim 5 leeghouden, en men is thans bezig, de groote pomp in de machinekamer op te stellen, ter - wijl 2 duikers doende zijn om de gaten in ruim twee dicht te ma - ken. Met het lossen der lading wordt voortgegaan. Omkooperij Op 23 Mei 1923 was er gemeen teraadsverkiezing te Goudriaan. Den avond hieraan voorafgaande, kreeg de heer P. Veen bezoek van den heer A. Kr., die, behalve wet houder, ook opzichter is over lan derijen, in eigendom van den heer Van Linden Tol te Heemstede. Vol u mevrouw Joramie was, was u gravin De Soleure. De jonge vrouw barstte in een luid gelach uit. Vindt u dat zoo grappig, me vrouw vroeg de man. Ja heuscli. Want ik begrijp er niets van. En ik, mevrouw, verklaar u, dat ik niets begrijp van uw hou ding. Pas op, mevrouw u zult me haast doen gelooven, dat u bang voor me is. U is Raymonde niet U herkent mij niet U wilt mij niet kennen Het zij zoo. Lf heeft daarvoor uw redenen. Ik had ook de mijne om u op te zoeken. Laat ons er niet meer over spreken. Ons onderhoud is thans overbodig ïk verwijder mij. mevrouw. Maar ik moet u dit nog zeggen Als vriend heb ik dit vertrek betreden. Spijt het verleden en de gelukki ge herinneringen, die ik van u be bonden heb, verlaat ik het als vij and. Mevrouw Joramie sidderde on merkbaar en wierp een verschrik ten blik op Taeques Vernier. Deze ging voort Ik wil mij niet als een verra der gedragen en handelen zonder u te waarschuwen. Wat ik zal doen om uw geheugen te verfris- schcn, zal ik u zeggen. Niemand anders dan ik kent uw verleden. Voordat we acht dagen verder zijn zullen mijnheer Joramie, mijnheer C.oorge Ramel. mijnheer Allex Mollin en honderd andere perso nen uit uw kring oen geschrift ontvangen, waarin de waarachti ge en zeer belangwekkende ge schiedenis verhaald wordt van gens mededeeling van den heer Veen en diens vrouw zou de he_>r Kr. aan hen beloften omtrent land verpachting hebben gedaan, mits Veen den volgenden dag op den heer Kr. zou stemmen. Den vo'gen den dag liet de beer Veen zijn bil jet na invulling aan den heer K zien, terwijl Kr. voorzitter van lu t stembureau was. Daarnn wierp Veen het biljet in dc bus. Eenige maanden geleden is te - gen Kr. procesverbaal opgemaakt en Zaterdag is deze zaak voor oo Rechtbank te Dordreecht behan deld. Eisch 1 maand gevangenisstr. Jeugdige avonturiers. Aan de Belgische grens onder Nispen werden Donderdag aange houden drie jongens van ongeveer 16 jaar, afkomstig uit Leiden, die de ouderlijke woningen waren ont loopen en nu die nu do wijde we reld in wilden. Het plan tot ont vluchting was lang et voren hei - Imelijk voorbereid, waarbij zij ge zorgd hadden voor heel wat klec- dingstukken. welke tevoren thans waren bijeengezocht en opgebor gen. in afwachting van den dag, dat het plan zou worden uitge voerd, zonder dat zulks bij de ou ders argwaan had kunnen venyck ken. Toen de dag van het avontuur was aangebroken, togen zo met hun bagage bepakt op weg naar het station in Leiden, waar zij zich voorzagen van de noodige plaas- bewijzen naar.Roosendaal. Om de strenge controle aan het station aldaar te ontgaan, zouden ze n.1. van Roosendaal te voet o- ver de grens naar België gaan. Zoo althans was het nlan, maar ze bereikten de grens niet. Onder Nispen toch wordt even goed en secuur de grens bewaakt, en toen zii daar Esschen uit het land der vrijheid voor zicli zagen, was de Nispensche nolitie zon vriendelijk hen belangstellend naar de plaats van hun herkomst en naar hun reisdoel te informo. - Raymonde Duchenin, gravin De Soleure, tegenwoordig mevrouw Joramie. Ik heb gezegd. Vaarwel, me vrouw Hij wilde heengaan. Doodsbleek en ontsteld ging z«j ijlings tusschen hem en de deur slaan. Waarom houdt u mij tegen Zij zag hem een oogenhlik zwij gend aan en sprak daarop Als ik Raymonde was, wat zoudt ge doen Zij uitte die woorden op onvas- ten toon. Hij begreep dat zij bang gewor den was. Opperbest, dacht hij, en ant woordde Dan zou ik handelen naar g-'- \mg van de ontvangst, die Ray monde mij bereidde. Ga zitten. Ha zoo. je wordt bevattelijk. Ik laat zooals je ziet, het mij niet tweemaal zeggen. Hij ging zitten. Zij viel in een leunstoel neder. Waarom wilde je mij niet herkennen Ik weet niet, stamelde zij. ik wilde zien.... TTet was oen gevaarlijk spel. Zou je gedaan hebben, wat ie zeide Een schandelijk bedrijf Neen. Toch wilde je heengaan. Ik kon niet anders doen. Maar morgen zou ik je mijn adres heb ben gezonden en je zoudt bij .m'j gekomen zijn. Zij boog het hoofd. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1925 | | pagina 1