16e Jaargang- Dinsdag 7 April 1925. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN 2 DIT H. WIERINGER COURA UITGEVER CORN J. BOSKER, WIERINGEN ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden ƒ1. VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU Hippolytnshoef Wielingen. Telef. Intercomm. No. 19. DE PERS. De Z o m e r t ij d Naar aanleiding van het ver - werpen door de Eerste Kamer van het wetsontwerp tot afschaf fing van den Zomertijd wijst Het Centrum erop, dat de zaak voor- loopig hiermee afgedaan. „Voorloopig, want het laat zich niet aanzien, dat het laatste woord over dit onderwerp gespro ken en geschreven is. En vermoedelijk ook nie,t het laatste voorstel gedaan. Weinig zaken blijken nu een - maal zoozeer de gemoederen in be wegjng te brengen, als deze. Wat echter een rede temeer is, om, zooals onlangs in de Tweede Kamer werd betoogd, de zaak met de noodige onbevangenheid te blij ven beschouwen en zich over en weer te hoeden tegen overdrijving waardoor zal worden voorkomen, dat men de tegenstelling tusschen platteland en stad op de spits drijft. De „Nieuwe Haagsche Courant betreurt de beslissing der Eerste Kamer. In de actie voor den wettelijken zomertijd schulit iets onwaars en kunstmatigs, dat wij veroordee- len. De overheidsmacht wordt aldus misbruikt voor een onna.tuurlij- ken maatregel om het Nederland sche volk af te brengen van den tijd ons in overeenstemming met ligging en behoefte door de na tuur aangewezen. De overheidsmacht wordt zoo misbruikt voor een mystificatie. Veelzeggend is dat herhaalde - lijk inflatie is verdedigd met de redeneering dat ook bij den zomer tijd schijn boven werkelijkheid werd verkozen. Bij inflatie werd een blinddoek gebezigd om loonsverlaging dooi te voeren. Zoo ook werd bij den zomertijd een blinddoek aangewend om het opstaan te bevorderen. Ilier is een verkeerde geest van wetgeving. De Zomertijd. De socialistische fractie der Tweede Kamer heeft, zooals wij reeds aankondigden, een wets voorstel ingediend, strekkende in de wet te bepalen, dat tusschen den Zondag volgende op den eer sten Zaterdag in April en den Zon dag volgende op den laatsten Za terdag in September de wettelijke tijd met 40 minuten wordt ver vroegd. Naar de voorstellers in hun Me morie van Toelichting te kennen geven, wenschen zij, nu tot twee maal toe de Eerste Kamer zich ondubbelzinnig heeft uitgespro ken voor behoud van den Zomer tijd, teneinde zooveel mogelijk te gemoet te komen aan de tegen standers van den Zomertijd als nog een compromis-voorstel in te dienen. Als data voor het begin en einde van den beperkten Zomertijd ko zen zij die, waaromtrent tusschen Engeland, Frankrijk en België o- vereenstemming bestaat. De „woelingen" in Friesland. De staat van beleg te Appelscha is afgekondigd. Zes, zeven, he,t kunnen er ook acht zijn geweest, mitrailleurs wa ren aangekomen en gedirigeerd naar Ooststellingwerf. In Appelscha zou het heel erg worden daar was het brandpunt van de actie. Zoo liepen de geruch ten echter zoo erg was het niet. Van woelingen geen spoor. Toch, af en toe, is er iets ongewoons een paar rijksveldwachters per fiets, of maréchaussee te paard. De mannen surveilleeren en bewa ken Appelscha, dat ten prooi zou vallen aan de handelingen van oproermakers. Is er dan niets waar van alle vrecselijke geruchten, welke tot Holland waren doorgedrongen FEUILLETON. No. Een goed jaar geleden ben ik ftnar Frankrijk teruggekeerd hernam do graaf. Ja, dat is waar ook, men heeft mij gezegd dat je mij een mi dedeeling te doen hadt ten aan zien van juweelendiefstal. Ja. Je hebt als vei dacht van medeplichtigheid aan dien dief stal, een grijsaard, Mourillon ge- heeten, laten vatten. Volkomen juist. Welnu, mijn vriend Ik kom je alleen dit zeggen Je hebt een on schuldige laten gevangen nemen. De "heer Bertrand schudde het hoofd en antwoordde Ik heb talrijke en overtuigende bewijzen van zijn schuld. Welke Laat hooren. En toen verhaalde de rechter zijn 'vriend alles wat hij van Mou rillon wist en de zware vermoe - dens, die op hem rustten en ge grond waren op de bij hem gevon den ^vermommingen en gestolen voorwerpen en zijn weigering om d^ aanwezigheid daarvan op te helderen. Waarde Bertrand antwoord de de graaf, het zal je misschien zeer verwonderen, maar wat je me zegt. verhoogt mijn belang stelling voor Mourillon. Ik heb het verhaal van den diefstal in de couranten gelezen. Dit is na - tuurlijk ontleend aan het rapport van den commissaris van politie. Mag ik het even inzien Neen, normaal is de toestand niet, lang niet zelfs, maar angstwek kend toch allerminst. Van „staat van beleg" is alvast geen sprake. Het gerucht is een gevolg van het verbod van samen scholingen en van het rijverbod. De bedoeling van het verbod is geenszins om het verkeer te belem meren, maar uitsluitend om te gen te gaan het „trekken" per rij wiel of auto-bus van stakers. Door het uitvaardigen van de verboden is dus een groote macht in de handen van de politie ge legd, want zij kunnen dan toch elke fiets of auto-aanhouden. Blijkbaar hebben de burgemees - ters der betrokken gemeenten vol doende vertrouwen in het beleid van de handhavers der openbare orde. De krasse verbodsbepalingen, welke inderdaad den schijn wek ken, dat wij zijn in een streek van ernstige troebelen, zijn een gevolg van de overweging der autoritei ten, dat „het maar eens uit moest zijn." Want, zoo hoorden wij van be voegde zijden, de toestand was in de laatste dagen inderdaad on houdbaar geworden. De stakers, door enkele woordvoerders opge hitst, koesterden het fantastische plan het geheele bedrijfsleven in Zuid-Oost-Friesland, en liefst ook in Drente, stop te zetten. Zij trokken dan hier, dan daar heen,-om de arbeiders m de vrije bedrijven te bewegen zich bij de actie aan te sluiten. Veel succes hadden zij niet. Wel legden hier en daar landarbeiders het werk neer onder den druk van de sta kers, ook timmerlieden volgden ■tuft voorbeeld, maar de arbeiders dingen weer aan den gang, als de stakers waren verdwenen. Al had dan het optreden van de stakers weinig resultaat, dat neemt niet weg, dat het voor de ondernemers toch verre van prei- Ga je gang. Dank je. De bladen spr-,e ken wel van verschillende dames die dien dag de gravin bezochten. Maar zij geven niet haar namen op. Staan die in het rapport Ja, hoewel het eigenlijk ge - heel overbodig is. De graaf doorbladerde- het ver slag. Op de vierde bladzijde las hij hardop. „Mevrouw de markiezin De Presle, mevrouw Pnaslin, me vrouw Joramie. Hij zweeg een zonderling lach ie speelde om zijn lippen en gaf het rapport den rechter terug. Ik ben voldaan sprak hij. En nu, vriend is het niet De Soleu re, 't is de advocaat van Mouril lon, die spreekt tot den rechter van instructie. Een vraag vooraf Toen je hem het paar oorbellen in zijn woning rue Saint-Roch ge vonden, liet zien, wat antwoord de hij Dat hij ze niet kende en ze voor het eerst zag. Goed. Maar hij moet toch verwonderd geweest zijn Ja, hij speelde den verbaasde uitnemendheid goed en gaf voor, dat die juweelen daar verstoken waren door een onbekenden vij - and, die er belang bij had hem ten verderve te brengen. Welnu, ik ben liet volkomen met. hem eens. En ik voeg er bij, dat je beklaaerde Pignolet omge - kocht is om Mourillon te bezwa - ren. En toen verhaalde graaf De So leure. dat Mourillon sinds den zes tienden Juli van het vorige jaar in zijn dienst was als uitvoerder van zijn wil en zich altijd een schrander en gewillig werktuig tig was voortdurend de kans te loopen een bezoek te krijgen van de stakers, die trouwens zich niet altijd zich bepaalde tot „overre - den" maar gewapend niet knup - pels en spaden op pad gingen. Woensdag zijn in dit dorpje twee landarbeiders mishandeld, waar van één tamelijk eenstig, omdat zij niet bereid waren het werk neer te leggen. Bij een ander arbei der zijn de ruiten ingegooid. Ook slaagden de stakers, door dreiging met geweld erin, om in Gorredijk het werk op een paar fabriekjes stop te leggen. De voortdurende „strooptoch ten" wekten angst ook bij de klei ne burgerij, die vreesde, dat de stakers de winkels zouden gaan plunderen. Er schijnt reeds een bakkerswagen te zijn leeggehaald en melkbussen moeten zijn leeg - gedionken. Donderdagmiddag hebben hier een paai honderd stakers op e sp land vergaderd onder leiding van den Amsterdamschen anarchist, den heer Jo de Haas De open lucht-vergadering was in strijd met het samenscholingsverbod. De vondertjes waren echter afge draaid, opdat de politie niet bij de „vergadering" kon komen. Een paar maréchaussée's bereikten de stakers toch en verzochten hen uiteen te gaan. Instcde van aan dit verzoek te voldoen, namen de verzamelden een dreigende nou ding aan, waarop de politie-man- nen hun wapenen trokken en en kele schoten losten, zonder ech - ter iemand te treffen. Nadat ver sterking was gekomen, is de ver gadering uiteengejaagd en is de heer De Haas gearresteerd. Hij is naar de maréchaussée kazerne te Oosterwolde gebracht. Waar zaten nu opeens de sta kers Waar zijn zij, na de arres tatie van den heer De Haas, ge bleven Zij werkten vredig in hun eigen tuintjes, die nu gereed had betoond en onthulde hem het geheim, dat deze had gemeend te moeten bewaren. Hij voegde er bij dat Mourillon niet wist, dat hij graaf De Soleure was, maar hem alleen kende als Florentin Brous sel en wist, dat hij zeer rijk was. Hij had van zijn verdiensten een spaarpotje gemaakt om zijn doch ter een huwelijksgift mede te ge ven en den ring, dien men gevon den had, had deze van hem, De Soleure, gekregen. De rechter was vuurrood gewor den en scheen zeer gejaagd. Ik zal dadelijk last geven Mou ril Ion op vrije voeten te stellen, antwoordde hij. De graaf reikte hem de hand. Ik dank je, maar nu heb ik ie een vriendendienst te vragen. Laat Mourillon niet terstond vrijheid stellen. Hij moet voorloo pig in de gevangenis blijven. Ik zal je zeggen waarom. Mourillon heeft een machtigen vijand. Ik heb mijn reden om je nog niet den naam van dien vijand te zeggen noch ie verklaring te geven van den vuigen laster, die den val van een onschuldige beoogde. Die vij- and van Mourillon is ook die van een mijner beschermelingen en is de mijne geworden. Hij is mach tig. Maar ik heb gezworen hem te ontmaskeren. Ik begrijp je. Het zal geschie den. Maar ik wou den gevangene wel geruststellen. Mae ik hem een woordje schrijven Gerust. Hier is papier en inkt. De graaf nam de pen van den rechter en schi'eef „Moed en vertrouwen. Tk waak! FLORENTIN BROUSSEL - moeten gemaakt voor een nieu - wen rooi. Eén der stakers gin.: zelfs naar een boer en vroeg n ploeg ter leen. „Wat moet je ermee V vroeg de landman. „Ben je niet wip aldus boer. Eerst dwingen jullie mi in arbeiders tot staken en nu m< ik je nog helpen De brutale had in dit geval ui de halve wereld, zelfs geen ploeg Intusschen is het werk bij werkverschaffing hier en daar al weer hervat. De burgemoesP hadden machtigen gekregen, om op een geschikt oogenblik. werkverschaffingen voor goed wil ligen weer open te stellen. De houding der S. P De sociaal-democratische ra -<d« fraactie van de gemeenten we- in de werkverschaffingen lig-gon. hebben vergaderd, onder lei-li van den heer Kolk. raadslid TIaskerland, die zeide. dat de s' king verklaarbaar was. doch in hoogste mate moest worden nige keurd, als zijnde het toppunt v dwaasheid en fantasie. Tori meende hij, dat er iets moes,' den gedaan, omdat de loonen 1 de werkverschaffingen te laag zijn, wat tot loondruk leidt. Rn vendien zouden verschillende rri ven kunnen worden weggenom-- door overleg. Besloten werd dat de raadsf» tie in hun gemeenten spoedt schende raadsvergaderingen Ion aanvragen, waarin zij zuil voorstellen een motie aan to no - men, waarin de Raad. uit weging, dat de loonen te laag z en dat verschillende grieven in n- verleg kunnen worden weggen" men. de Regeering dringend v zoekt zicli aan dat overleg ni- te onttrekken en krachtig te wil len medewerken, dat de werkv sehaffing. waar die noodig is. v- der geregeld op bevredigende w i: zo voortgang kan hebben. Dadelijk zal Mourillon je briefje in handen hebben. Hierna deelde de graaf den rech ter nog het verdwijnen van het iongemeisje mede en gaf als zijn overtuiging te kennen, dat het ontvoerd was en wel door den zelfden vijand, die den ouden man had doen gevangen nemen en zijn wraak voortzette. Maar dat is verschrikkelijk riep de rechter. Ik zal terstond de geheele politie op de been bren - gen en Parijs laten doorsnuffelen. Men zal het kind opsporen, dat je ook veel beland schijnt in te boe zemen. Dat is ook zoo. Maar dezelf de redenen, die mij "je hebben doen verzoeken Mourillon voor loopig nog in vrijheid te stellen, nopen mij je te verzoeken aan de ontvoering van het meisje geen ruchtbaarheid te geven. Haar le ven mocht anders in gevaar ko - men. Met een handdruk scheidden de vrienden. Het huis van de misdaad. Zonder wantrouwen was Editb de oude vrouw gevolgd, die in het gewaad eener geestelijke zuster haar was komen halen, onder voorwendsel, dat zij door Mouril lon was gezonden. Het jonge meisio had zich den tijd niet gegund de vrouw te on - dervragen en was meegegaan. F.en rijtuig stond voor de deur. Zij nam met de zuster daarin plaats. Na verloop van twintig minuten hield het stil in een kleine eenza me straat, voor een vervallen poort, die toegang verleende tot een plaats, welke zich voor een niet minder vervallen huis uil- strekte. Een man, in wien wij .Tacqvi 's Vernier herkennen, sloot do <ienr achter heide vrouwen toe. terwijl het rijtuig ijlings wegreed. De gewaande geestelijke, zuster, die niemand anders was dan L.-iu rence's moeder, de waardige ge zellin van Jacques Vernier, valt Edith bij de hand en geleidde haar in de sombere huizing, dn slechts één verdieping hoog wi er wier muren gescheurd waren, liet leek wel of dat sombere huis in geen halve eeuw bewoond ge weest was. Maar dit was slechts sedeit twaalf jaren het geval, nadat er een dubbele moord had plaats go had. Tn dit tijdsverloop had men het pand driemaal reeds vork 1 Thans behoorde het aan den zamen Farfouillet, met wien rel, de voormalige wever, in di vangenis van Melun kennis maakt had, den meester van li 1 "chtpaar Zidore. Voor een appel en een ei had hii het gekocht on was blij, toen hij het krot op voor- tleelige voorwaarden verhuurd had aan zijn ouden makker, die hem een half jaar huur voorn i' e'aalde. Leverden de eenige verdict en de zolder niets merkwaardig' op. de kelders waren uitsteken" zeer ruim en voorzien van dik' muren. Men weet niet. waartoe voorheen gediend hadden. In een der gewelven, die z; niet onder het huis maar ond den tuin uitstrekten, was oen v 1 luik. dat de opening van een m fsloot. welke honderd voet diop- te bezat. Wordt vervolg

Wieringer courant | 1925 | | pagina 1