De „Leeuw. Crt." bericht, dat de heer De Haas reeds den gehec len winterin Z.O.-Friesland had gewoond en de actie had voorbe reid. De juiste datum was de po litie bekend. De arrestatie van den heer .To de Ilaas schijnt den „strijdlust" aanmerkelijk te hebben bekoeld. Dat deze actie dood moest loo- M-n. was eigenlijk wel te voorzien, '•aar een behoorlijke leiding ortt - ,'t. Do moderne vakbeweging keurde het optreden van de sta kers onvoorwaardelijk af, al meen de zij, dat de grieven, welke tot do actie hadden geleid, niet ge- ol ongerechtvaardigd waren. De standaard-uurloonen in de werkverschaffing betaald, bedra gen 24 cent. Evenwel kunnen' de rbciders, in tarief werkende tot een hooger uurloon komen. Daa" hier bet Rijk, dat een betrekke li ik klein deel van de kosten draagt, zich in groote mate van rnedeze.ggingschap lieeft voorbe houden, zijn de gemeentebestu ren aan banden gelegd ten opzich te van do loonuitkeering. In de nrnktijk was het dan ook zoo, dat niet meer dan 30 cent per uur werd betaald, ook al hadden de tewerk-gestelden in tarief meer gemaakt. Dit kweekte ontevreden beid, welker gegrondheid door de gemeentebesturen werd erkend on zij gingen dan ook wel eens hun bevoegdheid te buiten loo- non (ot 311/2 cent zijn betaald. Hiermee kwamen zij iets, doch lang met geheel aan de grieven tegemoet. De arbeiders eischen een standaardloon van 35 cent. Om dezen eisch kracht, bij te zetten, waren de stakingen reeds sinds e enigen tijd voorbereid, maar zij zijn wat verhaast, door bet conflict bij de werkverschaf fing te Beets. Daar worden kanaal werken uitgevoerd. De arbeiders kregen 40 cent per m3 verzette grond. Zij vroegen een hooger loon on kregen, na eenige onder handelingen 50 cent. Ook dit ach ten zij niet voldoende, weer volg den besprekingen en het tarief .werd gemiddeld 55 cent per m3. Na deze laatste concessie ver zochten de arbeiders nogmaals oen verbooging van het tarief. Dit werd het gemeentebestuur van Opsterland te bar en het sloot liet werk. De uitgeslotenen zijn naar de andere werkverschaffingen ge trokken en het is hun gelukt een 1600 tewerkgestelden tot staking to brengen. liet tijdstip is reeds daar, dat, mede door de krachtige maatre gelen, de actie aan het verloopen is. GEMENGD NIEUWS. Schandelijke onverschilligheid. Een voorbijganger zag in de Zakstraat, te Haarlem, door het openstaande raam het lijk van een man op een paar stoelen lig gen. IIij waarschuwde de politic, die dadelijk een onderzoek instel de. Tiet bleek, dat de vrouw des huizes dronken te bed lag, haar echtgenoot lag ziek in een ander bed het lijk was dat van den 86- iarigen vader der vrouw, die een of twee dagen tevoren was over leden naar uit het onderzoek bleek, was hij een natuurlijken dood gestorven. De politie liet hot lijk naar het gasthuis overbren - gen. Het verzuimen van den stem plicht blijft strafbaar. Door de aanneming van het a- i'iendomcnt-Wintermans door de Tweede Kamer, blijft de sanctie op den stemplicht gehandhaafd de rechtsingang wordt echter ver eenvoudigd. De ..Schelde" en de „Soerakarta." Een duiker heeft een onderzoek ingesteld op de sleepboot „Scuoi de." Het schip bleek weinig gele den te hebben, zoodat nog kans be staat, het te bergen. Men denkt lieden. Dinsdag, van de Soerakarta bet achterschip te kunnen afsleepen. De muizen aten het op. Bij de alleenwonende mej. B. te Bijssen is door de muizen een doos bankpapier voor een bedrag van 6000 zoodanig stukge- knnngd, dat de nummers onher - kenbaar zijn en het geld dus waar rleloos is geworden. Verduisteringen door een notaris. Reeds eenigen tijd was het te Utrecht bekend, da' een bekend notaris te dier stede in groote fi- nanciecle moeilijkheden verkeer de. Verschillende pogingen zijn aangewend om de zaak te redden. Zoo werd drie weken geleden door de notarissen te Utrecht een ver gadering met de schuldeischers gehouden om tot een bevredigen de regeling te komen. Al die po gingen hebben blijkbaar geen op lossing gebracht, want de justitie heeft gemeend te moeten ingrij pen. Zaterdagavond werd den no taris verzocht op het politie bure au te komen-, waar zijn aanhou ding plaats vond als verdacht van verduistering van verschillende bedragen van niet onaanzienlij - ke grootte. Hij is overgebracht naar het Huis van Bewaring. Men beweert. dat het tekort wel tussclien de twee en drie ton zal bedragen. Verbouw Suikerbieten in Drenthe Welgeslaagde proeven op de zandgronden van midden Drenthe hebben er toe geleid, dat de sui kerbietenteelt, tot voor enkele ja ren geheel vreemd in den Drent- schen landbouw, onder de gemeen te Borger thans reeds 240 H.A •gronds beslaat. De gemiddelde opbrengst van 1.1. jaar kwam op 32000 KG. per hectare wat voor zandgrond 'n hoog bedrag is. Een Halstarrige. Voor de zooveelste maal is op een gedeelte van den inboed -A van ds Fraanje te Barneveld, be slag gelegd, wegens weigering van betaling van het verschuldigde ingevolge de Invaliditeitswet. Operatie met Radio-muziek In het Diaconessenhuis te Hil versum is één dezer dagen een peratie verricht, terwijl de patiënt een knaap van 12 jaar, werd opge monterd met radiomuziek, waaL- \an hij een groot liefhebber was. Het was een moeilijke en lang durige mggegraat - behandeling, waarbij het ongewenscht of onmo gelijk was, om langdurige narcose toe te passen. Gedurende meer dan een uur slaagde de radiostaf er wonder - wel in, om met de meest opgewek te dans- en andere wijzen er bij den kleinen patiënt den moed in te houden en zijn aandacht af te leiden van hetgeen de chirurgen moesten doen Lekkere Paascheieren De politie rechter te Liverpool heeft 9000 Paascheieren, welke men als „chocolade"eieren ver kocht, laten vernietigen omdat ze voor de gezondheid schadelijke bestanddeelen bevatten. Dit iwab ren, blijkens de ontleding: ge stampt glas, lood, zink, koper en groote hoeveelheid zaagsel „Ford" transportschepen. De Ford Motor Company te Ko penhagen heeft destijds 2 Duit- sche kruisers aangekocht, die wei den omgebouwd voor het vervoer van automobielen. Beide schepen zijn geregeld in de vaart tusschen Kopenhagen en diverse havens in de Noord- en Oostzee. Het s.s. „O din" kan op één reis 235 Ford auto's vervoeren. TEXEL. Op ons eiland wor den dit jaar buitengewoon veel lammeren geboren; in de omstre ken van den Hoorn werden hij een veehouder van 12 schapen 30 lammeren en bij een ander van 6 schapen 20 lammeren geboren. Ook te Den Burg werden enke le vierlingen geboren. —liet aantal, kievitseieren dat op Texel gevonden wordt, is zeer gering. De aanvoer, die vroeger ge woonlijk in begin April nogal van beteekenis was, bedraagt nu 70 80 stuks per dag. URK.Nadat de predikants plaats der Ned. Herv. Kerk op dit eiland 51/2 jaar»vacant was ge weest, heeft ds. U. P. Okken er Zondag zijn intree gedaan GEMEENTE WIERINGEN. Vergadering Coop. Boerenleen - bank Wieringen op Zaterdag j.1. in liet lokaal Concordia: 66 leden. Na opening door den voorzitter den heer M. S. Bakker wprden door den heer N. Kaan de notu len der vorige alg. verg. gelezen Zonder aanmerkinge worden deze goedgekeurd en geteekend. Voorzitter wijst als secretaris voor deze vergadering aan de heer S. Kaan. Rekening en balans worden door den kassier voorgelezen. A's commissie-leden voor het nazien van genoemde rekening en balans waren benoemd de hoeren: C. Bak ker Jz.; D. Tijsen Wz. en C. Grin. Laatstgenoemd'^ bracht rapport uit, waaruit lWx dat alles in de beste orde was bevonden en advi seerde tot goedkeuring, waarme de de vergadering instemde. Het aftredend bestuurslid, de heer Corn. ,T. Bosker, het aftre dend lid van den Raad van Toe zicht de heer P. Kaan Cz. en de af tredende plaatsvervangende le den de lieeren S. Koorn (Oosterl en D- .Tac. Mulder worden allen met groote meerderheid van stem men herkozen en nemen hunne functiën weder op zich. De kassier gaf vervolgens een kort jaaroverzicht. De bank teld^ op 31 December 234 leden. De Raad van Toezicht hield 4 vergaderingen; het bestuur 14- en 12 maal werd gecombineerd ver gaderd. Door den kassier werden 104 gewone zittingen gehouden. Vervolgens geeft hij in ronde cij fers de financieele werking van de bank weer. Bij 't. begin van het jaar was voor ƒ495.000 aan spaar gelden ingelegd. Tn de loop van 1924 kwam er bij ƒ268.000; terugge haald werd ƒ189.000; op 31 Decem her hadden 535 spaarders nog een tegoed van ƒ574.000. Bij het begin van 't jaar was voor een bedrag van ƒ196.000 aan voorschoften verstrekt; in de loop van 't jaar kwam daarbij ƒ77.000 aan de bank werd terugbetaald ƒ41.500; op 31 Decembers stond er aan 171 voorschotnemers een be drag uit van ƒ231.500. 46 Loopende rekening-houders hadden op 31 December een schuld bij de bank van ƒ159.500: terwijl de bank bij hun in schuld stond voor ƒ10.000. Op de Centrale te Utrecht was op 31 December een bedrag van: 103.500 in deposito geplaatst, bo vendien beeft, de bank ƒ50.000 o- bligatiestukken op de Centrale (in vordering. De winst ruim ƒ2100 werd bij het leservefonds gevoegd. De vergadering keurt vervol gens goed, dat in het geheel doo- de bank ten hoogste ƒ750.000 spaargelden in deposito mag wor den genomen. De rentevoet blijft ongewijzigd; doch het 'bestuur machtiging verleend zoonoodig wijziging aan te brengen. Het salaris van den kassier wordt vastgesteld op ƒ1100. Op voorstel van den heer Kaan wordt goedgekeurd, dat de leden van de commissie tot onderzoek van de rekening voortaan ƒ5 per persoon vergoeding zullen genie ten. De heer M. Kooij vindt niet goed dat leden als zij willen uittreden 5.moeten betalen. Sommigen hebben niets geen belang Dij de Bank en willen er wel uit. Het bestuur bregnt in het mid den dat dan de Statuten moeten worden gewijzigd; de heer Kooy maakt hier 'n voorstel van. Al de aanwezigen stemmen tegen; al leen de heer Kooy stemt blanco. De heer Bakker sluit met een woord van dank de vergadering. Vrijdag 3 April hield de Voet balvereeniging „Succes" haar .laarvergadering. Om 9 uur opent voorzitter, de heer Veldman de vergadering en moet tot zijn leedwezen uiten, dat de vergaderingniet bezocht is als het wezen kan. Aanwezig zijn 6 bestu ursleden en 15 leden 1 Donateur absent zonder kennis geving het bestuurslid de Heer P. Tijsen. De tweede secretaris leest de notulen der vorige verga dering, welke onveranderd wor den goedgekeurd. Als punt 3 van het agenda bespreking herden king 1-jarig bestaan. Wordt be sloten dezen avond, welke gehou den zal worden op Zaterdag 16 Mei door een of twee personen te laten opluisteren met voordrach ten. Dezen avond zal alleen toe gankelijk zijn voor leden, dona teurs en personen welke zich aan rle vereeniging verdienstelijk heb ben gemaakt. Voorz. stelt voor een gecostumeerde voetbalwed strijd te houden op 17 Mei, 't welk met algemeene stemmen wordt aangenomen. Het bestuur zal een verzoek aan „Harmonie" doen de zen wedstrijd te willen opluiste ren. Wordt besloten om de eniret voor den feestdag op het terrein met 5 cent te veriioogen. Secretaris stelt voor om den le Juni een propaganda wedstrijd te houden tussclien twee clubs van buiten en een mooien prijs hier voor beschikbaar stellen. C. S. de Haan wil tijdens den gecostumeer den wedstrijd collecteeren voor dien prijs hiertoe wordt besloten Punt 4. Bespreking of „Succes" volgend jaar in den W.F.V.B. zal blijven spelen Secr. stelt voor om met het eerste elftal in N.H.V. B. te gaan spelen en met 't 2e elf tal in den W.F.V.B. te blijven Aangenomen. Punt 5 bestuursverkiezing. Af tredenden zijn Veldman, Nieuw- buurt. C. S. de Haan, Jn. Koorn, .Tb. Oden, Jb. Bruul en P. Tijsen. Eerst wordt gestemd over voor zitter, Secretaris en Penningm., herkozen worden Veldman, Nieuwbuurt en de Haan, als ove ge bestuursleden worden herko zen Jb. Bruul, Jn. Koorn, Jb. O- den en inplaats van den heer P. Tijsen den Heer Jb. Smit. Rondvraag Jb. Breed vraagt of er nog aspiranten zijn wordt ge antwoord dat deze in ieder geval er moeten zijn om weer spelers te kweeken Nieuwbuurt zal zich belasten met het regelen der as pirantoefenwedstrijden Zwa- uink vraagt welke vereeniging cr uitgenoodigd zal worden op den 17 Mei en zegt dat Medemblik hier wel wil spelen zal rekening mee gehouden worden. Jb. Smit vraagt welke avonden er geoefend zal worden. Wordt besloten dat Woensdag en Zaterdag als offici- nole oefenavonden beschouwd zul Ion worden. Dolf Vroone vraagt of hij tijdens de wedstrijden op bet terrein mag staan met ijs wordt goedgevonden. De penning meester vraagt of voorzitter drie personen wil aanwijzen ter con troleering kas. worden benoemd A. Zwanink, W. Mostert en C. Koorn. Hierna sluiting., Men zal zich herinneren dat de sleepboot „Nepos" hier gere geld bij de Zuiderzeewerken in gebruik was. Deze boot, die 20 meter lang en 6 meter breed is, is nu door het stoomschip „Zaan land te Rotterdam „geladen. De Nepos is n.m. verkocht aan de Englisch Dutch Meat Compa ny, die haar in haar bedrijf te Bu enos Ayres moet gebruiken. De Zaanland vervoert haar daarheen De drijvende bok „Titan" heesch de zware lading aan boord van de Zaanland. Succes-Nieuws. Zondag ver tiert „Succes" met haar beide elftallen naar Anna Paulowna om daal de beide Excelsior-elftallen partij te geven. Excelsior had voor deze beide wedstrijden een medaille beschikbaar gesteld. Om half 2 komen de beide tweede elftallen in het veld. Van beide wordt slecht gespeeld, alleen de verdedi gingen werken goed. De rust gaat met blanco stand in. Na rust wordt er iets beter gewerkt. Al spoedig neemt E. de leiding, wel ke zij weet te behoudende scheidsrechter leidde na rust goed E. wist de medaille dus zelf te be houden. Om 3.15 uur komen de bei de eerste elftallen in het veld. Zwanink trapt af en direct ont - wikkel i zich een vlug spel, beide doelen verkeeren beurtelings in gevaar, maar de beide verdedigin gen blijven de baas. E. doelpunt doch annuleert terecht voor bui tenspel. Hierna krijgt Succes een penalty te nemen welke zij echter niet wenscht te benutten, met rust is stand nog het zelfde. Na de thee pakken beide flink aan, de S.-voer hoede combineert prachtig doch de E.-voorhoede doet niet voor hen onder. Keppel en Oirschot vin den in de S.-spil een geducht strui kelblok een moment wordt het. S.-doel heftig bestookt. Vijf cor - ners op S.-doel leveren niets op een voorzet van de E.-erchtsbui - ten, Keppel komt voor doel, vangt de bal ineens op en schiet keihard in, doch de S.-keeper weet op meesterlijke wijze te redden. Een pracht kopbal van Toon op het. E doel had beter lot verdiend. Het einde nadert, doch de stand is 0—0. Nu wordt 2 X 71/2 minuut verlengd en als het dan nog gelijk was, zou de medaille voor de me daille voor de bezoekende partij zijn. Heftig wordt cr gestreden, doch het doel wordt door Jjeide partijen niet gevonden en als de verlengtijd om is, is de stand nog 00; en kwam is in het bespit van bet. kleinood. —Het was over het geheel genomen een spannende match. Aan scheidsrechter komt een woord van lof toe voor zijn correcte leiding MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 6 April 1925. Op, de be den gehouden weekmarkt waren aangevoerd 32 vette koeien 26.1 440 13 vette kalveren 60 140, 319 kalveren vette per ned. pond 1,401,60 ->nucht. kalveren slacht 1238 873 varkens vette zware per ned. f pond 76—80 ct., zouters 7276 ct., Londensche varkens p. ned. pond 74—78 ct. Buffalo Bill, Lord Lister en Nick Carter, de nieuwste nummers we der ontvangen BOSKER' s BOEK HANDEL H.HOEF WIERINGEN Verzakkingen te Zaandam Men meldt uit Zaandam: 1-I;et [tweede ged,eelte van het voor ongeveer tien jaar geleden aan den Dam gebouwde postkan toor is nu door sloopers onderhan den genomen. De voortdurende werking van den bodem maakt *t onmogelijk het gebouw te ♦hand haven. Of op dezelfde plaats het postkantoor herbouwd zal wor den, staat nog niet vast. Behalve dit mooie gebouw en verschillende andere huizeïi die 1 als gevolg van de bodemgesteld heid het slachtoffer werden, staat thans weer het perceel van den heer C. Beutler, banketbakkerij en lunchroom, ten doode opge schreven. Het gebouw vertoont zoowel in de buiten- als de bin nenmuren zulke ernstige s^heu- ren, dat met het oog op gevaar voor instorting B. en W. bij den gemeenteraad het voorstel heb ben gedaan dit perceel, dat in 19Ü6 werd gebouwd, onbewoon.- baar te verklaren. Onnauwkeurige administratie^. t Het gemeentebestuur, van Epe hoert een accountantsonderzoek s doen instellen naar de administn? tie van den gemeenteon(.varig»'y,> daar vermoed werd dat door zee/ onnauwkeurige administratie voor namelijk in den distributie,tijd, een aanzienlijk kastekort moest be staan. Dit bestond inderdaad en beliep een som van ruim 29.000. De gemeenteontvanger zal dit bc- drag met de rente, uit zijn borg - j stelling aanzuiveren. Paaschtentoonstelling Schagen. Aan de Paaschtentoonstelling van vee te Schagen, was Woens - dag eene zeer belangrijke vetmarkt verbonden. Het marktfonds ter ver zekering van afgekeurd slachtvee boekte op dien dag 90 koeien, te - gen prijzen van 400,— a, 500,—, doch dit meerendeel tegen 500, a 700,de hoogste prijzen liepen evenwel van ƒ1000,tot ƒ1100. De prijsos van den heer A. Spaans tc Kolhora, ging naar Haarlem; tli de prijskoe van denzelfden naar Helder. De prijskoe van den heèr C. Jonge waard te Hoogkarspel bleef in Schagen. Dit waren bees ten van ƒ1000 en ƒ1100. De£ béste vette varkens v'ém Van der Oord te Barsingerhorn, gemiddeld 520 KG. werden gekocht door slager W Stam te Anna Paulowna. PREDIKBEURTEN EVANGELISATIE Heden Dinsdagav. 8 uur Jaar vergadering der Zendingsvcrecn. as. Goede Vrijdag, 's morgens 10 uur de lir. Eppinga. Plechtige herdenkingsdienst. DOOPSGEZINDE GEM. Vrijdag 10 April. H.hoef v.m. 10 uur Ds. v.d. Veen. Avondmaalsviering.

Wieringer courant | 1925 | | pagina 2