CACHOU schors de vangst niet eens kwijt. Ti- Huizen brachten acht span dan enk de botnetten in zee in plaats v ri het haringnet. Boordevolle .huilen brachten te Spakenburg i écu koer 1.200.000 stuks haring aan. Wolven in Canada. Hot dorpje Tilna, in het district Hberta (Canada), is door een 'toep uitgehongerde wolven aan bevallen. Alles wat de wilde die- u konden vinden aan gevogelte i n klein vee hebben zij wegge- 1-aapt en opgegeten. De schrik, die ■/ij hebben verbreid is zoo groot, dal do moeders haar kinderen on- ,v.r gven beding meer buitenshuis ten komen en dat de volwassc- nen zich slechts in groote gewapen do troepen buiten de kom der ge meente wagen. Een tuchtigings- nioog keerde met 17 gedoode wol- v en terug. Men denkt, dat de wo-1 A-en voorloopig het dorp wel met rust zullen laten. Kwade voorspellingen. De Amerikaansehe weervoor- rp'dlers zijn het er over eens, dat de zomers van de jaren 1925 en '26 "uuitstaanbaar koud zullen wor den Mie atmosferische vorschijn- - Ten, welke ook het jaar 1916 koud on onaangenaam deden zijn, doen zich thans wederom voor. Afwach h-n is dus de boodschap. Hopelijk li ebben de voorspellers ongelijk. Zigcunerbegrafenis. Onder buitengewoon groote be langstelling werd Wonesdag te Zwolle tor aarde besteld een 49-ja- i ige zigeunervrouw. V;.n een groote kolonie zigeu- crs. zwervende in Noord-Fran- ei ik, was een kleine groep over .iz,i' grens gekomen. Zij hadden co; st vertoefd in het Zuiden van '■••■s land. Hit Don Haag is tenslot te dit groepje naar Zwolle getrok- 'vou, mot hot oog op de Palm - nunrdenmarkt. Vele paarden voer- ii zij met zich mee. Tn den loop van de afgeloop^n ook kregen twee vrouwen hevige ruzie één harer wond zich zoo uji, dat zij aan de gevolgen van de ze zigeuner-driftbui overleed. Vol uis don zigeuner-ritus wilde men eerst liet lijk van de vrouw op oen paardendeken voov- den wa gen leggen. Met het oog op onoi.te iijkiieden durfden de autoriteiie-i uit niet toe te staan. Nu weid het iijk, gekleed in een gekleurd zij - uon japon, zijden kousen en met lakschoenen aan, liggend op pom pudour beddegoed, in den geopen den wagen gelegd, toch voor ieder zichtbaar, een bronzen beeld ge lijk. Als tecken van rouw wapper de van den wagen liaar zwapte om slagdoek. Bij het kampvuur en bij den wagen hielden voortdurend' nacht en dag de echtgenoot en «jc- trc* familieleden de wacht. 1)<? lijkkist, van zilveren hand vatsels voorzien, was gedekt met een fijn tulle kleed, vastgehouden duor zijden linten. Alle leden van den troep, ook de kleine kinde ren, moesten bij het wegdragen ae ze linten aanraken, en allen moes ten, om de laatste eer te bewijzen, mee naar het graf, tot zelfs kinde ren van drie maanden toe. Ieder, die een bezoek bracht aan de doo ie', legde iets onder het tulle kleed mees! worden geldstukken geof ferd. Ook werd er in de kist gelegd een gouden kruis en sieraden. Onder treurmuziek ging de stoei de geheele stad door, naar het kerkhof. Het was een bonte groep, eerst oen veertigtal zigeuners in hun helle kleederdracht, en ver der talrijke woonwagenbewoners. Op de begraafplaats bevonden zich ongeveer 1500 belangstellen den, een drieduizend menschen waren door de sterke politiemacht buiten de hekken gehoudenr Ford produceert „vracht vliegtuigen." Uit New-York wordt gemeld, iat Ilcnry Ford thans een vracht- dienst met vliegtuigen tusschen zijn fabriek te Detroit en Cliicago een afstand van 300 mijlen hoeft ingesteld. De machines ver voeren een lading van 1000 pond. Op het oogenblik kosten deze ma chines nog ongeveer 25.000 dollar, omdat zij een zwaren motor noo- dig hebben. Ford is echter bezig een nieuw soort vrachtvliegtuigen te construecren van een zeer lich te metaal legeering, het z.g. dura- lumin dat „bijna zoo licht als pa reer en zoo sterk als staal" wordt genoemd. De nieuwe vliegtuigen geheel uit dit metaal vervaardigd, zouden 500 pond lichter zijn dan die welke thans voor commercieels doeleinden worden gebruikt en zij zouden slechts 2000 n 2500 dollar kostten. Mond- en klauwzeer. Op last van den veeartsenijkun- digendienst is de polder „De Mc- gensche Ham," waar het mond en klauwzeer hevig heerscht, on der politietoezicht gesteld. De paarden zijn ontsmet en gestald, het vee mag er niet af, zeer tot na deel van de eigenaars dezer uiter waarden, die nu niet. tot nieuwe verpachting kunnen overgaan. Van thuiswerker tot patroon. Men schrijft uit Eindhoven Een firma te Eindhoven is- op een vindingrijk denkbeeld geko - men, om aan het bijhouden van loonlijsten voor de Ongevallenwet en het zegeltjes plakken voor de Invaliditeistwet te ontkomen. Zij heeft n.1. hare thuiswerkende ar beiders ontslagen, die daarmede schriftelijk genoegen namen en verklaarden geen loon meer te vor deren te hebben. Daarna werden deze werklieden als zelfstandige patroons in het handelsregister in geschreven, waarna deze „would be' patroon een levcrings-con- tract met de firma aangingen Op dat de nieuwbakken patroons e- vcntueel geen schade zouden lei den, heeft de bedoelde firma hen tegen de gevolgen van ziekte, on gevallen zen. bij eene particuliere instelling verzekerd. Inkrimping van den Zomertijd. Het Tweede Kamerlid Braat beeft een intiatief-voorstel inge diend tot wijziging van de wet van 23 Maart 1918, gewijzigd bij de wet van 22 Maart 1922, tot tijdelijke afwijking van de wet van 23 .Tuii 1908 tot. invoering van een wette- 1 ijken zomertijd, beoogendc den zomertijd niet vóór 1 Juni te la - ten aanvangen en niet langer te laten voortduren dan tot bet ein de van Augustus. Uit Broek op Langendijk. Blijkens uitspraken in de diver se organisaties zal de tumdersbe- volking ook dit jaar niettegen staande den korten duur van den Zomertijd den zonnetijd handha ven. Ongeluk in het kamp v. Laren Voor liet aanschouwelijk onder wijs in den lichten mitrailleur was 'n I5-tal jongelieden verza - meld in een der barakken van liet kamp van Laren, waar vaandrig Smith uit Amsterdam de werking van het vuurwapen demonstreer de De mitrailleur was op een ta fel gesteld, waaromheen de leerlin gen waren geschaard. Stuk voor stuk werden de uiterlijke deelen van 't mechanisme verwijderd. Bij de demonstratie werden z.g. ecxrrcitie-patroncn gebruikt. Ten einde de werking te laten .zien, bracht Smith met de hand den ge leider met, slagpen door middel van de spangreep naar voren. Tot ontzetting van allen ging plotse ling een schot af en viel de 19-ja- rige reserve - onderofficier P. A. M. Lammcrs uit Hilversum, in een der slapen getroffen, neer. Onmiddellijk werd de tweede geneesheer van liet sanatorium „Hoog Laren" geroepen, die over brenging naar liet ziekenhuis nood zakelijk achtte. Onderweg daar heen is de getroffene gestorven. Bliksem ingeslagen. Te Noord-Sleen sloeg de blik sem gisteren in de boerderij var. den lieer A. Langius,, welke boer derij tot den grond toe afbrandde. Zoo goed als niets werd gered 3 Millioen eieren geveild Minister Van Swaay bracht Dinsdag een bezoek aan de Rocr- mondsche eierenveiling. De minis ter bezichtigde de schouwinrich - ting en liet verpakken. In zijn tegenwoordigheid wer - den vervlgens nog 3 millioen ei eren geveild. Gevaarlijke grapjes Langs den Groninger Straatweg reden twee broers op een motor rijwiel in de richting van Tietjerk Van den anderen kant kwamen 3 pieijsjes. wandelend naast haar) fietsen. De regels van den weg wei den stipt in acht genomen, daar én de motorriiders én de jongeda mes réchts hielden Bii het voorbij-rijden wilde de bestuurder van den motor een grapie uithalen door nlotseling op de meisjes toe te schieten en haar op deze wijze schrik aan te jagen De snelheid waarmee hij reed was tc groot voor dit „grapje" en de gevolgen werden hem noodlottig. IIij reed een der meisjes aan, terwijl hij zelf over den kop sloeg en de duo-rijder tegen de straat werd gesmakt. Het meisje werd nogal gewond en haar fiets vernield; ook de mo torrijder had' verwondingen opge- loopen en zijn^roer, die op de duo zat, ontwrichtte een zijner armen De malende tandarts Te Boedapest ontsnapte onlangs uit een krankzinnigengesticht 'n patiënt. ITij lipt zich aandienen bij een tandarts, *an wien hij had ge lezen dat deze een plaatsvervan ger zocht, voor de periode, die hij dacht afwezig te zijn. De krankzin nige legde alle benoodigde beschci den over, welke de tandheelkjun - de vergt van hen, die op vervan - ging gaan. Toen de tandarts was vertrokken, begon de krankzinni ge diens practijk eens ductig waar te nemen. In minder dan geen tijd had hij 25 patiënten zoo onderhan den genomen, dat zij radeloos de deur uitstapten. Hij trok liun alle tanden uit en plunderde alle goud, uit hun monden, dat liij verkocht, zoo gauw hij kon. De patiënten staken de tandelooze koppen bij elkaar, namen de politie in den arm en de recherche bracht het gansche geval in orde, maar wat getrokken was, bleef getrok ken. ANNA PAULOWNA. BURGERLIJKE STAND Geboren Geene. Ondertrouwd Potronelle IJp- ma, oud 23 jaar, z. b. en Wilhelmus Nicolaas van Oosten, oud 27 Jaar, bloembollenkweeker, beiden te Anna Paulowna Dieuwertje Mei link, oud 18 jaar, z.b. en Hcrke Jo- hannes van den Berg, oud 26 jaar, landarbeider, beiden te Anna Pau lowna Adriana Jacoba van Dijk, oud 24 jaar, z.b. en Cornelis de Graaf, oud 2.9 jaar, molenaars knecht, beiden te Anna, Paulowna. Overleden Klaas Boontjes, oud" 80 jaar, echtgenoot van J. Stins Hendrik Jan Bernard Sclireurs, oud 37 jaren. Van Ewijcksluis. Alweer heeft zich een nieuw geval van nek kramp voorgedaan. Toen n.1. de hier woonachtige arbeider A. M., gedurende de Paschen zijne te Baarn wonende moeder wilde be zoeken en zich daarvoor Zaterdag middag per fiets van hier begaf, werd bij onderweg, in den Beem- ster zijnde, door deze gevreesde ziekte overvallen. Hij achtte liet toen bet beste naar zijne te Koe dijk wonende schoonouders te gaan, welke hij dan ook wist te be reiken, niet echter dan nadat h.j meerdere malen, gedwongen door nijn en uitputting, aan den weg had moeten rusten. Maandagmor gen is de patiënt van Koedijk naar Alkmaar vervoerd. Volgens een hier Dinsdagmiddag ontvangen te legram is de toestand van den lij der ernstig. TEXEL. In Eierland had de vorige week op de hoeve Buiten zorg van den Heer R. Joh. Keijser, door Dros' Auto-Centrale een uit stekend geslaagde demonsu-atie met de Fordson-Tractor en egge plaats. Bewezen werd, dat ook voor het klaarmaken van bouw - land voor den zaai, de Fordson- Tractor een bij uitstek geschikt kraebtwerktuig mag worden ge noemd. Het bewerkte bouwland bestond uit zware zavelgrond; als egge werd gebezigd een gewone be lastfe bordegge met daarachte ge koppelde kettingegge. Na afloop der demonstratie werd getracot met drie paarden het gecombineor de egwerktuig voort te bewegen, waarbij bleek,, dat zulks op den duur door de paarden niet. kon worden volgehouden, zoodat voor hetzelfde werk minstens 4 paarden noodig bleken te zijn, waarbij dc snelheid op circa 50 van die van de Tractor geschat kon wor den. terwijl de kwaliteit van het geleverde werk bij de Tractor be langrijk beter bleek te zijn. Lichtloos. Weder door 'n de fect aan de Electr. Licht - instal latie geraakte Maandagavond het geheele dorp De Burg in het duis ter. Doordat het een verstopte lucht was en in de winkels wegens den feestdag geen lampen brand den, was 't roetdonker in de stra ten. 's Avonds om half acht liet 1 't licht alles in den steek en werd den gelieelcn avond niet meer ont. stoken. Maart heeft zijn buien en April heeft zijn grillen. Nu is het tijd het bloed te ver nieuwen met de Pink Pillen. Maart en April, die twee onge stadige maanden, brengen heel wat zorgen aan te ere gestellen, aan hen wier bloed niet rijk ge noeg is. Daarom is in dien tijd van het jaar een kuur met de Pink Pillen voor hen bijzonder heil zaam. De Pink Pillen ondersteu - non letterlijk dergelijke zwakke ge stellen; zij doen dit door hen een rijker, (voedzamer, krachtiger- bloed te bezorgen. Ónder den in vloed der Pink Pillen beginnen de krachten te herleven, wordt de eetlust beter, gaat de spijsvertee- ring gemakkelijker, is de slaap rustiger, wordt de kleur helder der en frisscher. Laat dus niet na nu een kuur met de Pink Pillen te doen, voor al als gij dezen winter de griep of 'n zware verkoudheid liebt gehad Men kan in volle vertrouwen ge bruik maken van de PinkPillen in alle gevallen van bloedarmoede bleekzucht, neurasthenie, algemee ne verzwakking, storingen door den groei en den kritieken leef tijd veroorzaakt, maagpijnen, hoofdpijn, onregelmatigheid der maandelijksche zuiveringen. De prijs ■der Pinlc Pillen bedraagt f 1.75 de. flacon, f 0.de zes flacons. Zij worden venloocM in liet Hoofddicpol Jac. Maris - pdein 23 te Amsterdam.. Eiscbt dit adres en die HoHandsche giebruilksaanwijzfing. De Pink Pillen zijn ook te verkrijgen MJ all« goede apothekers en drogisten. Brief van HARM aan .TEUN. Wieringen, April '25 Brave Teuntje. As 't 'n mensch teugen loopt is ie altijd mopperig. Goster meende mien vrouw de kooie buten te doen, we zitte in de schoonmaak- miserre moet je wete,en toe re gende 't dat 't. goot. Zie nijdig van zelf en blief heur den voer de bie- ne vandaan want den is ze niet zuver. Toe kwam de bekende gros sier van Alkmaar menheer Borje- son met 'n kameraad, en die pest te dur ok nog effen. Hij zei: „wel Trui, hij noemt mien wijf altijd famieljer bij d'r voernaam,hij zei: wel Trui, wat ha je dir mooie kippetjes loopen; dat benne ze ker menorca's. Trui groeide n el, want. as je over d'r henne praat nou, den is er wat te koop; ze houdt er grooter van as van mij Ja, zei Trui, wat, lieve diere, hei Barrezon, ze legge alle dage 'n ai! Ze worrc d'r wel wat zwak van, zei Borjeson weer; ze zakkc deur op d'r poote Jemig, krimmc- nille, zakke ze deur Barrezon, nou, das ok zongde. Weet je wat je doen moet Trui, zei Borje son wir, en toe kniepoogdie naar mij en zien kameraad, je moet ze zaagsel deur 't voer geve. den iis dat deurzakken over Nou wat zeg je zaagsel zou dat helpc Wis en warachtig, mensch, ze kriege d'r houten poote van. Stik, leelijke vent!" en Borjeson most make, dat ie wegkwam, want. Trui trok d'r hulst van d'r hicne en zou 'r optimmerd hewwe. Ja, je beleeft zoo wat langs de weg. Zoo hadde verleden week twie grossiers, de iene was van Keg en de are van Tik-tak heur fietse met mangde er op heel broederlijk (dat gebeurt niet veul met concurrente) bij Jan Luyt, d<T ex-prinselijke smid staan. Of et- soms 'n bangd kapot was, of dat Jan thee- of zelfriezend bakmeel hewwe most, dat weet ik niet, maar de fietse stonge er en J in stong er ok. Zoo op 't oog of was er niks an fiets of mangde te zien en de grossiers spronge er dus op en trapten weg; de ien most diclit bij weze, de aar heel naar Stroe. Ze zeie baiegaar niks, maar ze dochtte wel: wat trapt die fiets toch zweer. Jan Tiktak was in zien schik dat ie bij zien klant was en ofstappe kon; hij zweette as 'n peerd. En toe ie z'n tlieemangd open dee, wat zag ie 'n bonk oud-iezer. Jan zei 'n leelijk woord ie da'k maar niet zei noem e.. en keek den lachend Koos Keg na die zicli vanzelf het, apezuur trap te naar Stroe. Wat die zei, toe hij na veul gezwoeg de peerdeiezers in zieTi mangd ontdekte weet ik niet, maar wel weet ik dat ie dc iezers op Stroe legge liet en Jan Luijt na de wecromreis raar zien vet angeven het. Nou ajuus HARM GEMEENTE WIERINGEN. Dinsdag 14 April had dc o- penbare verhuring plaats van den Folder Waard Nieuwland van het grasgewas van dijken kaden enz. dc verhuring heeft opgebracht f 1040.— tegen 1924 1334.—. - Verkiezing Hoofdingeland J. Bosker de heer Bosker werd met algemecne stemmen herkozen. Een aanbevelingslijst w erd op gemaakt ter benoeming Heemrtiad, wegens periodieke aftreding van den heer Jb. M. Tijsen. No. 1 Jb. M. Tijsen 2 M. S. Bak- Zondag a.s. zullen de twee Succes - elftallen tegen elkaar spe len. Zij spelen dan als elftal A en B. Elftal a is samengesteld Oden D Nieuwbuurt, J. Koorn D. Breed, C. J dc Haan Jn. Bosker. Jn. Poel, D.C Kooij D. Kooij, Jn. Kooij S. Scheltus. Elftal b is: Jb. Breed. Jn. Kroon, Jb. Smit N. Halfweeg, C. Kroon, C. Koom W. Mostert Jb. Koorn, T. Zwaninlc J. Vrij, J. Slikker, Elftal B. wordt verzocht in wit te- nu te komen. PREDIKBEURTEN NED. HERV. GEM. Oosterland half elf Ds. Groeneveld. Bevestiging van lidmaten. Westerland 2 uur Ds. Groeneveld. DOOPSGEZ GEM. Stroe HALF DRIE Ds. Van d. Veen EVANGELISATIE II.-hoef 'smorg. 10 uur Ds. Boeke. Bediening II.-Avondmaal. Oever, (Kapel) half drie Ds. Boeke Bediening H.-doop. fLidmaten der N.II. kerk kunnen hiervan voor hun kinderen gebruik ma ken.) MARKTBERICHTEN. SCIIAGEN, 16 April 1925. 7 paarden 125250 2 stieren f 300380 119 geldelcoeien, mag. 200-1-400 67 idem, vette 300— 500 55 kalfkoeien 300500 20 pinken 150225 292 nucht. kal veren 10—30 158 overhouders 40—58 51 varkens, mag. 26— 44 61 idem, vette, per Kg. 0.76 —0.80 183 biggen 16—25 konij nen f 0.75—2.50 20 kippen l.fjO 3.50 249 Kg. boter 1.70—1,90 —2.10 kievitseieren 13—15 ct. Eierenveiling. Heden bedroeg de aanvoer 189 partijen kipeieren, tezamen 47951 stuks. De prijs liep van 5.30 tot 6.10 Verder 64 partijen eendeieren, tezamen 10535 stuks. Prijs (In de plaats der veel te hoog in prijs zijnde Klinkertjes.) Bieden vrijblijvend aan prima Cachou met looi stofgehalte van 68 a f 21.50 per baal van ongeveer 50 K.Q. Het looistofgehalte staat on geveer gelijk met Steentjes of Klinkertjes Cachou die momen teel f50.- per kist doet. VOORRAAD 45 BAALTJES. N.V. Vischnetten Industrie v/h. Tj. VELTHUIJSEN Singel 78, Amsterdam. Nog zijn verkrijgbaar de boeken in prachtband van Ex-Kroonprins Wilhelm tegen den spotprijs van 2.40 met een roman cadeau. JORN. J. BOSKER, WIERINGEN

Wieringer courant | 1925 | | pagina 2