16e Jaargang. Dinsdag 21 April 1925. No. 35. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN S B I T WIERINGER COURANT UITGEVER JORN. J. BOSKER, WIERINGEN ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. A D V E R T E NT I N Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytushoef Wieringen. Telef. Intercomm. No. 19. CORRESPONDENTIE. De toevloed van abonné's op HET NIEUWE .MODEBLAD is zóó overstelpend, dat zij, die we gens vooruitbetaling van tenmin ste twee kwartalen voor een Cara ba-premie in aanmerking komen, vriendelijk worden verzocht cenig geduld te hebben. Slechts wanneer de premie vier weken na het tijd stip der vooruitbetaling nog niet is ontvangen, gelieve men te recla meeren. BUITENL. OVERZICHT. ^.Dc Fransche ministerpresident Herriot is gevallen, en Paul Pain- levé volgde hem op. Sterk ziet het sensationeele kabinet-Painlevé er uit sterk doordat het krachten als Briand, Loucheur, Chaumet en Laurent Eynac aan zich heeft we ten te verbinden, en sensationeel doordat Caillaux met een sprong weer midden in het politieke leven is teruggekeerd. Onwillekeurig denkt hij aan een woord van den ouden Clemenceau „Zoolang Caillaux leeft, zal het drama-Cail- laux elk jaar een nieuwe acte be leven Zijn leven is een filmdrama van onbekende lengte. .Toseph Cail - laux van eer en aanzien verval len verklaard wegens geheime pe^ soonlijke onderhandelingen me* Duitschland over Marokko in 1911 in 1914 weer hoven Jan, ont hullingen van de Figaro, moord op den eigenaar van de Figaro door mevrouw Caillaux, haar vrijspraak. een uitbarsting van volksgunst, nieuwe val. Tijdens den oorlog heeft Cail laux te doen met Bolo Pasja, bo vendien komt men er achter dat. hii een verstandhouding met den vijand heeft drie jaar gevange - nisstraf, tien jaren vervallenvei- klaring buiten Parijs.ITct ein de van een dolle.0, neen No- FEUILLETON. No. 61 Door wicn gestolen Dat weet ik niet. Alleen dit. weet ik, dat. ik de ooi bellen bij dien vent hebt verstopt en Jac- ques heeft mij een onnoozele stuk oi wat geeltjes gegeven, op afrekc ning der tien duizend francs als het afgetoopen is. Afgeloopen Is het dan nog niet klaar Weineen. De kleine is er nog. De dochter van dien ouwe. Welnu, de kleine staat een dame, een voorname dame, in den weg. Zij, die het geld geeft aan Jac ques, en mij tien duizend francs heeft beloofd. Zij wil haar uit den weg ruimen. Het meisje viel in den strik en 13 thans op een plaats, waar de duivel zelf haar niet zou komen zóeken. Lucien voelde een rilling over zijn leden waren. Zoo Waarlijk En waar is zij In een kelder, twintig voet onder den grond. Dood riep Lucien met een gesmoorde stem. Neen, nog niet. Het is best mogelijk dat men haar laat leven. En hoe moet nu de geschie denis afloopen, vadertje sprak hij, na een oogenblik zwijgens. Ik weet het niet, en Jacques weet het evenmin. Maar als zij vrienden heeft zullen die haar opsporen. vembcr 1924, dank zij de wet op de amneste, wordt Caillaux door Herriot volkomen in eere hersteld, en do volksgunst keert zich weer naar den uitgestootene toe. Thans roept men om sterke man nen Caillaux is met ingang van deze week een dier „sterke man - nen", die de Fransche financiën moeten redden. En nu in Duitschland Marx gaf een Paaschboodschap. Hinden burg gaf er ook een. Hindenburg nondigt aan, dat men hem genoeg nent, en dat hij er voor bedankt door het land rond te bedelen om stemmetjes te vergaren tege den 26sten April Marx trekt dus di rect het land rond en houdt voor zoover hem, den kalmen grijsaard mogelijk is, vurige republikein schc redevoeringen. Hindenburg blijft te Hannover „thuis" Marx troeft hem door naar Oost-Prui - sen te tijgen, het gebied, dat in het eerste oorlogsjaar door Hinden burg van de Russen werd gezui verd, en waar men den veldmaar schalk dus vereert. Dag en nacht verzinnen de groe pen „Volksblok" en „Blok van rechts" slimmigheidjes tegen el kaar, en gehoorzaam voeren de beide marionnetten Marx en Hin denburg het hun bevoleno uit. Hin denburg heeft van politiek vol strekt geen kaas gegeten, en dus heeft hij het over trouw, moed, huiselijkheid, vaderland, histori sche grootheid, plicht. Marx heeft er de laatste jaren met zijn neus vooraan bijgezeten, als er op poli tiek gebied iéts voornaams te doen was., en dus hoort men van hem niets dan waarschuwingen, om het buitenland niet te ontstem men, het plan-Dawes uit te voe - ren enz. Beide kampen hebben helaas ook het geloofsvraagstuk binnen gehaald, en zoo kan men in de Misschien. Maar zij zullen haar niet vinden, antwoordde Mo rel, het hoofd schuddend. I-Ioezoo Jacques heeft zijn maatrege len genomen. Er is in den kelder een put van honderd voet diepte. Dus, als de politie het huis wil binnendringen, dat steeds goed ge sloten blijft, zal er tijd genoeg zijn de kleine in den put weg te motie len en de opening weer dicht te sluiten. Lucien was doodsbleek gewor den. Ik begrijp u. Maar Jacques en vrouw Tamirel zullen zooiets niet doen. Daar zit levenslang tuchthuis of de dood op. Onzin Als zij den slag heb ben geslagen zullen er zij nog tijd genoeg hebben om door een onder aardsc.be gang, die op een timmer werf, twee of drie meter van het huis gelegen, uitkomt, zich weg t? Dakken. Maar men zal, hoop ik, wel een ander middel vinden om zich van het kind te ontdoen dan een moord. Ik hoop het tenminste. Ik ben niet voor moorden. En ik denk het ook wel. Zoo En wat heeft mijnheer Jacques er op gevonden - Jacques niet. De dame.... - Ei zoo. En wat heeft die be dacht Om haar in een gekkenhuis te laten opsluiten. Maar dat is onmogelijk, riep Lucien. Daarvoor zou zij gek moe ten wezen. Zij is gek. Lucien vloog op met blikse mende oógen. Hé Wat zegt u Morel, die te dronken was om alles goed te kunnen opmerken, zag de vreeselijke ontsteltenis Duitschc bladen lange kolommen vinden, gewijd aan het voor en te gen van een Roomsch-Katholiek rijks president (Marx) of van een Protcstantsclien Houwdegen (Hin denburg), van iemand, die onmo gelijk rerpublikein kan zijn en van den ander, die onmogelijk huiche len kan, dat hij monarchist is. Zelfs de leeftijden van beide can didatcn worden verguld en ver - guist. Maar nu 'verdedigt de „Tag," Hindenburg aldus „Per slot is een staat met een minimum hersens te regeeren. Dat Hinden - burg een ouden grijsaard is, doet niets ter zake. Marcus Portius Ca- lo werd pas goed toen hij 85 jaar was Venëtic heeft nog nooit zoo gebloeid als onder den stokouden Doge Enrico Dandolo, die van 1108 tot 1205 leefde en op zijn 85ste jaar, bijna blind, opperhcerscher werd in de schoone Lagunen stad; heeft Dandolo niet als 95-jarige een vierden kruistocht geleid over Kreta tot in de Zwarte Zee Was paus Gregorius IX niet over de 80 jaren, toen hij Keizer Frederik II in den ban deed en aan malaria stierf Hoe oud was Clemenceau, toen men hem mot rechts een Tijger vond, een Tijger, waarvoor zelfs Woodrow Wilson en Lloyd George op den loop gingen En dat alles dient om dit te la ten conclude'eren Wie weet wat Duitschland nog wel wordt, als het een 78-jarigen president krijgt., die van politiek geen benul heeft, en die een doorn in het oog is van het buitenland MARKTOVERZICHT. Het Paaschnummer van den ,Vee- en Vleeschhandel" heeft be halve vele aantrekkelijke kiekjes, tal van afbeeldingen van Neder- landsche vleeschhallen uit vroe- nict, die op Lucicns gelaat te lezen was. - Ik zeg je, dat zij gok is, ant, woordde hij. Maar toch, het is nog niet heel zeker. Misschien was het echter een aanval, die spoedig voorbij zou gaan, een gevolg van angst en schrik. Als over een dag of vier echter bleek, dat zij haar verstand niet teruggekregen had, zou zij er waarschijnlijk toe komen, om haar in een krankzinnigengesticht te laten opnemen. Lucien, die met de armen op de tafel, en het hoofd in handen, weende in stilte, maar bedwong de snikken, die zijn keel toeschroei' den. Na verloop van een oogenbliic richtte hij zich op en zijn vader met een soort van walging aan ziende leegde hij zijn zakken op de tafel, schoof het geld naar den dronkaard toe en sprak Hier is het geld. Ik heb het i beloofd. Ik houd mijn.woord. Ik doe niet als je vriend Jacques. En nu, laat ons drinken. Ja, laat ons drinken. Daar ga je. En met één slok ledigde hij zijn glas. Ziezoo sprak Lucien bij zich zelf. Hij heeft hem staan. Ingerc- ken 1 tot morgen. Niet voor iwaa" uur zal hij de kracht hebben op zijn beenen te staan. En zijn verwachting werd me teleurgesteld. Morel scheen op net runt zijn bewustheid te verliezer) Juist bijtijds vatte Lucien nen: boet, bracht hem naar zijn leger, waar hij als een blok neerplofte en toen begon te ronken. Nu imeien zich niet mee.' met zijn vader had te bemoeien, kon hii zijn gedachten de vrijen loop laten. gei- jaren, ook een foto van het keu ringsterrein van vee te Schagen, achter „De Posthoorn." Op den achtergrond staat een der twee to rens van „liet Oude Slot". vJin- trent de Tentoonstelling zegt het Blad „Ook was er iets minder vee, doch wat er aan kwantiteit ontbrak werd ruim voldoende aan gevuld dooi' de kwaliteit, die werd tentoongesteld. Wij zagen hier heel wat goeds, zware en toch al gemeen fijne slachtbeesten. Deze verslaggever had het ge luk de Tentoonstelling bij goed weer te zien, had hij een dag als Donderdag 16 April getroffen, dan zou hij zeker niet alles zoo optï mistisch gezien hebben, 't Wat Donderdag op de markt haast niet uit te houden. Gelukkig hadden wij spoedig oenigc gegevens verza meld, die in hoofdzaak hier op neerkomen Goede kw. slachtvee was willig, tegen prijzen van 1.25 a 1,30 het kilo 2de kwali teit was ook nog gogd verkoop baar 1.15 5 f 1,20. Goede weide koeien waren duur. De kwaliteit met. was vleesch gold 45 a 50 cent. Melk- en kalfkoeien hadden last van het weer. een deel bleef onver kocht. Nuchtere kalveren iets hoo gcr 12,a 30.Overhoudérs duur 40,a 50,aan paar lie pen zei ft tot 58.Varkens 0.74 a 0.80 per Kilo. GEMENGD NIEUWS. Merkwaardig. In de gemeente Zijpe is een paar tje in ondertrouw opgenomen, '.aarvan de bruid te Schagen woont. Op zijn trouwdag, 27 April, viert de vader van den bruidegom zijn zilveren bruiloft en de groot vader zijn gouden. Nog merkwaardiger is, dat een gelijk trio feesten voor 25 jaar en voor 50 jaar ook in deze familie werden gevierd. ITij wist nu waar Editli was. Opeens sprong hij overeind. Zijn oogen schitterden, hij tastte met zijn hanr onder zijn kleeren om zich te overtuigen, dat zijn dolk mes en revolver op hun plaats wa ren. Morel lag steeds te ronken. Lucien blies de kaars uit, ver - liet het. krot, waarvan hij de deur dicht deed, maar niet afsloot en ging snel naar beneden. Weldra was hij op straat en in minder dan een kwartier bevond hij zich bii het huis van de misdaad. Wat kwam hij er doen Hij wist hemzelf niet. Maar daar in een kei der was Edith opgesloten. Hij be vond zich dus dichter hij haar. Tiet was reeds volslagen nacht. Eén uur had hij hooren slaan. O- veral heerschte een diepe rust, ook in die woning. Lucien stoop langs denzelfden weg dien hij s morgens gevolgd was. tot vlak bij het huis. Daarom heen liep een nad van klinkers. Om geen leven te maken, ging Lucien op handen en voeten voortkruipen. Zijn hart bonsde hoorbaar. Zij is in den kelder, dacht hij. Wat een geluk Er kwam licht it een keldergat. Er was dus in dien kelder licht. Zijn hart klopte alsof het bars ten zou. Zijn ademhaling werd be klemd. Het gat was iets grooter dan de andere. ITij kon niet alleen ziin oor er tegen aanleggen, maar ook er in zien. Toch ontbrak hem eenigen tijd do moed om te Tufsto- ren en hiel<J hij zijn oogen dicht, alsof hij bang was* te zien. Iets zoido hem. dat Edith daar was, dat hii haar zou aanschou - wen. Maar helaas! in welk een toe stand Gek. gek En hij was bang Edith bevond zich daar werke- Noodweer. 't Is Donderdagnacht boven den Zuid Oosthoek van Drente noo<i weer geweest. In Sleen o.a. brand den drie boerderijen af, die door het hemelvuur waren getroffen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een hooge leeftijd. In het gehucht te Yicenlé Span je) is Ramon Gomez overleden, in den respectabelen ouderdom van 116 jaar. Tot op het laatste oogenblik bleef de man bij volle kennis. Ziek is hij nooit geweest, ziin g ■- heelc leven heeft Gomez op het land gewerkt. Het voedsel van de zen ijzersterke man is steeds ui terst sober geweestmaiskoekon, aardappelen en melk. Van de ontwikkeling der tech niek. van hef moderne verkeer, heeft Gomez in zijn lange leven niets bemerkt. ITij is gestorven zonder ooit een trein of auto te hebben gezien, want vorder dan zijn gehucht is hij nimmer ge weest. GEMEENTE WIERINGEN Voor rekening, van Gebr. Kuijt te Don Oever werd publiek aanbesteed het bouwen van o11 smederij met woon- en winkel buis Ingekomen waren 5 biljetten van de volgende hoeren I). D. Bakker voor 4500 Gebr. t lege man voor 4348.50 -T. C. Klein voor 4307 Th. II. Boersen voor 4295 W. Hermans voor 4090 Gegund aan W. Hermans. Buitengewone Vergadering der Visschersverecniging D.F..T.Y. op j.I. Zondagmiddag in lokaal Scheltus te Il.-hocf. De opkoms.' lijk. Gezeten op het bed, een gewo ne matras op een ledikant je ge - worpen, schreide zij met het hoofd op de borst gebogen, de handen gevouwen op haar knieën, in de houding der diepste wanhoop. En zij weende en kreunde reeds lang, altijd in dezelfde houding, toen Lucien eindelijk er toe over ging een oog in dit ondcraardsch verblijf te werpen. Zooals zij daar zat bevond Edith verlicht door de lamp. zich nage noeg vlak over het luik. Op het gezicht van het meisje voelde Lucien een hevige smart, alsof een dolk hem het hart door boord had. Hij vermande zich, legde zijn mond voor het gat en riep zacht jes, docli luid genoeg om verstaan te worden Edith. Edith Het hoofd van het meisje richt te zich eensklaps op. Verwonderd wierp zij oen vluchtigon blik in het rond. Daarop streek zij met de hand over haar voorhoofd en oii- etwijfold in de meening. dat zii zich vergist had, loosde zij een die ne zucht. Lucien riep opnieuw. Ditmaal vloog hot meisje over eind en liep tot midden üi tiet hH. Wees roept mij. fluisterde zii. Wees niet bang, Edith. ik ben het, Lucien. T.ucien. Lucien Grooten hemel. Zij sloeg de oogen op en zag de band van T.ucien, die zijn o- loor het gat had gestoken, zich bo wegen. wegen. Naar die hand. die haar een toeken van verlossing schoon, strekte Edith de hare uit. O, Lucien, broer, riep zij. ik smeek je. red mij. red mij. Ivom hier, luister. Wordt vervolg .1.

Wieringer courant | 1925 | | pagina 1