16e Jaargang. Vrijdag I Mei 1925. No. 38 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN, OMSTREKEN 1 DITH. HEERENBAAI. PORTORICO. J. 1. O IJ SS BLANKE BAAI PRUIMTABAK. WIERINGER COURAF' UITGEVER J0RN J. B03KER, WIERINGEN ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. VERSCHIJNT EL KEN DINSDAG en VRIJDAG. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytushoef Wierlngen. Telef. Intercomm. No. 19. TORNADO'S. Hoozen en tornado's zou eigen lijk de titel moeten luiden, want een principieel verschil bestaat s: niet tusschen de wervelstormen, aan welke deze namen zijn toege kend. Maai- de Noord-Amerikaan- sche soort overtreft meestal de Europeesche en tropische dermate in kracht, dat de yankoes geheel gerechtigd zijn om hun hoozen een afzonderlijken naam toe te kannen. Onlangs weer zijn de Vereenig- de Staten en de verdere wereld opgeschrikt door de ontstellende berichten van de ongelooflijke ver wf5estingen, die een tornado aan gericht heelt. Helaas, zij zg.1 niet de laatste zijn, maar zij zal onaf- wendbaar gevolgd worden door andere, omdat zij hun ontstaan danken aan de eigenschappen de ntmospheer en het relict' van hei land, die beide het vermoedelijk langer dan de menschheid zullen uithouden. Met ons woord ..hoos" een ooi spronkolijke Hollandsche bena ming duiden wij aan, zoowel de grillende stofworvels, die als gevaarlijke spoken uit: overver hitte zandvlakten oprijzen en gril lig ronddansen, als de zonderlin ge, wentelende slurven, die uit de wolken neerdalen en vaak de aanl oppervlakten hereiken. De torna do's hehooren tot deze laatste soort. Niet enkel zijn de tornado's veel heftiger dan de hoozen, maar bo vendien veelvuldige!', ja, wel twin tigmaal meci voorkomend. T)o staat Kansas wordt het. meest be zocht. De tornado's treden voor namelijk in de maanden Mei en Juni op. Merkwaardig is k t. '!n' de onwoders eerst later (.Tuni- .Tiili) veelvuldig worden, terwijl dat in Europa, zooals eerder be grijpelijk is. samenvalt, en wel iri den zomer (.Tuli-Augusfus.1 FEUILLETON. 11el gelaat van den graaf straal de. Welnu, vrienden riep hij uit. Deze Rlena Romanow, is de grootmoeder van Editli. En hierop schetste hij in korte trekken, zonder zich nog te verra den, de geschiedenis van zijn rampzalig huwelijk en de gebooi- te van het meisje, waaraan zijn gade het leven schonk en dat men hield voor het kind van een-vriend der ontrouwe gade. Edith riepen tegelijk (ioo.- ges en Al ex is. Juist antwoordde de graaf Haar levenslot is je hekend. .Ie weet, hoe zij de aangenomen doch 1er is geworden van Ambroise Mowrillon. En nu, Georgcs, Alcxis, tegenover dat portret van Elen Romanow, moeder van graaf Di y.'.'oure, vraag ik je. kan er twij fel beslaan Van wie is Edith de dochter Ik antwoord, mijnheer, sprak Goorges ernstig, dat, Édith de doch ter van Graaf De Soleure niet. kan zijn, dan wanneer deze haar op- eischt en voor haar zijn armen o- pent. Goorges hernam de gewaande Rroussol met trillende stem, graaf DeSoleuro eischt zijn kind op. dat hii bemint dat. hij aanbidt. Een snik ontsnapte aan zijn horst. 't Is in den namiddag, vooral tusschen drie en zes uur, dat. de tornado'verschijnt, in de verte zich voordoende als een inktzwar te wolkzuil. Uit het Zuidwesten naderende, vervolgt zij haar on heilvollen loop naar hot noordoos ten, ijlend als een sneltrein, één, twee tot drie kilometer per mi nuut vooruit, stormende en tien tallen kilometers afleggende. Ge middeld 'n veertig kilometers, maar er zijn baanlengten van 500 km gemeten. Niet breed is de tornado, enkele honderden meters slechts, gemid deld een 100 meter en veel bree- der dan 3 km. zijn ze zelden geme ten. In Europa zijn de hoozen de helft, dunner, maar in die smalle strook zwelt de wind snel tot een schrikbaarlijke orkaanskracht aan en zijn verwoestende kracht wordt nog-vermeerderd doordat hij stij gend is en bovendien een bijna plotselinge luchtverdunning in treedt. De lucht wervelt. Honderden malen is hot waargenomen en ook in welken zin de werveling ge schiedt. Merkwaardig is het, dat. ie richting meestal cyclonisch is, dus van links naar rechts aan dt voorzijde van de wervelkolom. Tot welke kracht de wind kan aangroeien, kan afgeleid worden uit do hijkans ongelooflijke kracht toeren van den storm, als hgt o- ver een weg heen tillen van een 13.000 kg zwaren spoorwegwagen, wat 'n windsnelheid van 250 km oer uur vereischt, of het oplichten van een 25.000 kg wegende kraan. Bedenkt men, dat de windrichting opwaarts was, dan komt men tot totaal-snelheden van 400 km per uur. Verergerd wordt het nog door de luchtverdunning. Uiterst snel is het geheele verloop, want niet meer dan ecnige honderden me ters is de doorsnede der wervelen Schreiend voegde hij er bij Ik ben de vader van Edith, ik ben graaf Gaston De Soleure. Kreten van verrassing deden zich hooren. De vrienden omhels den met tranen in de oogen den graaf. De oude Valenski was op de knieën gezonken en met de oo gen gericht op Georges' schilderij en uitgestrekte handen, schreide hij als de anderen. Hij moet sterven. Na een zeer slechten nacht te hebben doorgebracht, want het was haar niet mogelijk geweest den slaap te vatten, was mevrouw .Toramie vroeg opgestaan. O mhalftien kwam zij aan hit huis der misdaad, tot groote ver bazing van Jacques Vernier, die op zulk een vroegtijdig bezoek niet. verwacht, was. Zij vernam chter tot haar groote tevreden - lieid, dat de ziekte der gevangene zeer verergerd was. Deze deed niets dan lachen, dansen, zingen, neigingen maken ,en allerlei d wa a slved en u i tk ra men. Vat vertelt zij al zoo vroeg zij. Zij verbeeldt zich comedie te elen en zegt allerlei rollen op, die zij vroeger van buiten heeft geleerd, geloof ik tenminste. O, dan is er geen twijfel aan, >.ei mevrouw .Toramie. Dat. zijn de eigenaardige kenteekenen van waanzien, en waarschijnlijk een ongeneeslijke. Derhalve kunnen wij ons vandaag reeds van dat schepsel ontdoen. We hebben niets meer van haar te duchten. Zij zal goed verborgen zijn in een krank zinnigengesticht. Daarvoor zijn toch enkele for 'maliteiten te volbrengen Tabaksfabriek De wakende I -een w" Laat 12ö ALKMAAR. 70, 80, 100, 120, 140. 150, 160, 180, 200, 225, 250 en 350, 450 en 500 cent per pond. 400, de zuil en de voortbewegingssnel heid, 10, 20 en meer meters per seconde, zoodat binnen enkele me ters seconden de wind tot orkaan kracht aangroeit eii de barome - ter 10, 20 en meer milimeter valt. De lucht, in huizen en kasten opgesloten, kan zoo ras nigt ont snappen om evenwich t te geven met den snel verlaagden druk daarbuiten en de daken vliegen van de huizen af, de kasten sprin gen open, tapijten worden van den wand gerukt. Daarbij dringc de werveling omhoog, zoodat alle voorwerpen mee de lucht in ge sleurd worden. De fabelachtigste ongevallen gebeuren. Bij de Kirks ville-tornado van 1899 in den staat Missouri vlogen lieele huizen in de luchtgezien werden sommige, die op *30 m hoogte uit elkaar sprongen. Menschen worden tien tallen meters hoog opgelicht, en honderden meters weggevoerd cn meer of minder hard neergesmakt Soms zoo zacht, dat. ze riog leef - Ion, ja geheel ongedeerd waren. Begrijpelijk is het, dat in de Vereenigde Staten, waar de torna do's zoo veelvuldig zijn, men tor nado-kelders bouwt, want nergens anders is men veilig als onder gronds. Helaas schijnt ook dat niet afdoende bijna 1000 slacht offers maakte de laatste tornado Ja zeker, een aangifte bij den commissaris van politie. Wij zul len dat zaakje wel in orde bren gen. Maar eerst moet een deskun dige een bewijs afgeven. Nu, dat zal ook geen moeite kosten. Ik ken een krankzinnigenarts van heel nabij. Ik zal hom hier bren gen. Ik heb nu nog wat anders voor je. Je kent Florentin Broussel. Ja. Jacques, Florentin Broussel be dreigt ons. Die man kan ons al len ten verderve brengen. Het is een zwaard, dat hij boven onze hoofden laat zweven. Ik ken bet gevaar, het is verschrikkelijk. Het moge kosten wat het wil, tot eiken prijs moeten wij ons er te gen beveiligen. Wij moeten en hoe eer hoe beter, dien man buiten staat stellen ons kwaad te doen. Ik meen je te begrijpen, zei Tncques, Florentin Broussel moet sterven. Hoe je.wilt stamelde de schelm. Ik wil, dat hij sterft, zeg ik je. O, bedenk toch, Jacques, onze vei Jigheid, ons behoud hangt daar - van af. Zijn dood alleen kan ons redden. Mevrouw .Toramie haalde uit haar zak een porttefeuille, nam daar cenige bankbiljetten uit. die zij Jacques gaf. Er waren tien duizend francs. Je moet daarvan de helft ge ven aan je kamerand, sprak me- vrouw .Toramie. Morgen zal ik je le rest van de beloofde som bren gen, die ik je schuldig zal zijn. Want ik hoop wel dat onze ver - schrikkelijke vijand dan niet meer zal bestaan. - Dus ben je er op gesteld dat de zaak in dezen nacht geberut. die één van de vrceselijkste was, toen van 7 uur 's morgens lot mid dernaclit niet minder dan 50 toi- nado's optraden cn het aantal dooden en gewonden nog iets groo ter was dan ditmaal. Tienduizend woningen werden toen vernield. De gruwelijkheid wordt nog verergerd door het gebulder van den wervelstorm, dat juist bij dit soort stormen bij uitstek hevig is. Ook treedt een geweldige conden satie van waterdamp in, zoodat de lucht vol droppels is en het zonlicht bijkans geheel wordt on - derschept. De landsverdediging en de afslui ting der Zuiderzee. Verschenen is een wetsontwerp betreffende maatregelen en .ver ken, noodig tot voorziening van de belangen van de landsverdedi ging in verhand met de afsluithig >n droogmaking van de Zuiderzee. De beoogde maatregelen en wer ken bestaan in 1. Aanleg van eenvoudige duur zame versterking tot verdediging van den afsluitdijk, en tot besche» ming van de in den dijk te bou wen sluizen. 2. Voorzieningen aan den af sluitdijk, en de daarin gelegen we ken, ten einde daar op snel en voor gezicht uit zee gedekt, troe - pen en geschut te kunnen plaatst» of te kunnen opstellen. 3. Voorzieningen aan de in den afsluitdijk te bouwen uitwaterings en schutluizen, opdat a. zij voor inundatie doeleinden kunnen worden gebezigd b. de waterkeeringen zoo weinie mogelijk aan geschutvuur en vlie gersbommen zijn blootgesteld c. bij eventueele beschadiging door geschutvuur als anderszins, de gevaren voor den verdediger tot kleinen omvang kunnen wor - den teruggebracht d. zij in korten tijd zooveel mo gelijk onbruikbaar kunnen wor den gemaakt, ten einde te beletten dat de vijand, die zich van de slui zen heeft meestor gemaakt, deze dadelijk ten eigen bate aanwend*. 4. Voorzieningen, teneinde het. voor de bestaande duurzame ve,-- ide.digingsstellingen benoodigde linudatiewater, voorzoover dat tot dusverre aan de Zuiderzee ont leend moest worden, te kunnen betrekken uit de Noordzee bij I.T- muiden. Omtrent de kosten wordt mede gedeeld, dat de onder 1 bedoelde militaire werken met inbegrip der bewapening, volgens de thans gel dende prijzen op rond 12 milli - oen geraamd worden (hieronder zijn niet begrepen de kosten voor de Waterstaatswerken, welke ter plaatse voor de bedoelde militai re werken noodig zijn.) De kosten der voorzieningen, genoemd onder 2. 3 en 4. zijn nog niet geraamd, omdat hiervoor thans nog geen betrouwbare gege vens beschikbaar zijn. Voor zoover de kosten, vereischt voor de voorzieningen. recht streeks verhand houden met de afsluiting van de Zuiderzee, behoo ren zii te worden gebracht ten laste van het Zuiderzeefonds. - Ja, wis en zeker. Die man moet den tijd niet hebben om te handelen. En nu moeten wij ons met dc krankzinnige bezighouden. Ik ga regelrecht naar dokter Barba- rin. Het is zijn spreekuur. Voor twaalven ben ik hier met hem te. rug. Zij reed naar Passy, vond den arts thuis, die een groote praktijk te danken had aan haar bescher ming en voorspraak en die zich dan ook aanstonds bereid toonde met haar tnede te gaan. Inmiddels had Jacques Vernier zich naar Francois Morel begeven, die evenals zijn vriend, zich slechts bij zijn voornaam liet noe men. De oogen van den schavuit fon kelden, toen Jacques hem dc vijf duizend francs als voorschot ter hand stelde en hem zei, dal de lame honderdduizend francs voor af en na afloop nog tweemaal zoo veel had beloofd. Samen drie hon derd duizend francs, dip zij samen fe doelen hadden. Toon trok de oude geliefde van mevrouw .Toramie oen lade open, waaruit hij twee dolken nam. Welken kies je vroeg hij. TTet kan mij niet schelen. En Morel nam een der dolken, dien hij tusschen zijn vest ver - lborg. Toch beefde hij. Flauwert., schaam je sprak Jacques op spottenden toon. ITet is niet altijd de vrees, die Iemand doet huiveren. Maar ie mand vermoorden Zii is krankzinnig. Mevrouw .Toramie en dokter Barbarin waren geleid in het ver trek, waar tusschen moeder en dochter het heftige tooneel plaats gevonden had, dat wij hebben ge schetst. Na verloop van tien minuten ging de deur open en zag men vrouw Tamirel verschijnen met E- 'dith aan dc hand. De kleedingvan het jonge meis je was in wanorde, met zand be morst haar haren waren in de war. Recht als een kaars, niet indruk wekkende kalmte en houding, schreed zij naar voren, langzaam met de hand groetende, als ware zij een koningin. -Ja. Welnu, ik hon het, begon zij te declameeren, ik. Maria Stu- art, koningin van Schotland, na, helaas, te korten tijd koningin van Frankrijk geweest te zijn. En daarop begon zij geheel in de rol van Maria Sluart. Do ontroering van den genees - heer was zichtbaar. Arme meid sprak hij zacht. Dus. dokter vroeg mevromv .Toramie, is zij wel degelijk krank zinnig Helaas, ja mevrouw Zij is volslagen van haar versand be roofd. - Dus, dokter denkt u. dat er geen geneesmiddel voor haar kwaal bestaat - Men kan altijd beginnen met baar zorgvuldig te verplegen en beproeven den waanzin te beslrij den. Ik begrijp u. mijnheerII heeft geen hoop. ITelaas, mevrouw De dokter vertrok, na een ver klaring geteokend te hebbendat Edith in een gesticht moest wor - den geplaatst. Wordt vervolg!.

Wieringer courant | 1925 | | pagina 1