Voorradig; Akker s Abdijsiroop Elke lepel helpt behangselpapier ran den, glaspapier, Kast randen, wit- gety. verfwaren. Jb. Lont Pz. GEMENGD NIEUWS. Regeling tegemoetkoming aan Zuiderzeevisschers. Aan de Tweede Kamer heeft de K. v. Iv. voor West-Friesland te Hoorn een adres gezonden naar aanleiding van het Ontwerp van A\ et lot regeling der tegemoetko ming aan de Zuiderzeevisschers- 1 -volhing, enz. wegens de schade, welke de afsluiting der Zuiderzee oi mocht berokkenen, TI el adres concludeert tot het erzoek le. te bevorderen een zoo spoe- mogelijke uitvoering der wer ken, verbonding aan de afslui ting en drooglegging der Zuider zee 2e. de mogelijkheid te openen, <!■-■( ook tegemoetkoming kan wor den gegeven voor de waarde ver - mindering der onroerende goede ren van houders van nevenbedrij- ven 3e. het wegnemen der mogelijk heid. dat van de Gemeenten een !ti;ilrage kan worden gevorderd in de le verleenen tegemoetkoming 4e. het zoo spoedig mogelijk o- uenstellen van de gelegenheid, tot het in voldoende mate ontvangen •ui Nijverheidsonderwijs 5e. het uittrekken der gelden, benoodigd voor de stichting van een Ambachtsschool te Edam. De sigarenmakersopleiding op Urk. Aan ..De Tabaksplant" wordt omtrent de sigarenmakersoplei ding op Urk het volgende mede gedeeld De proefneming inzake de klas sikale opleiding van leerlingen- sigarenmakers geeft aanleiding tot tevredenheid. Voorzoover thans een oordeel kan worden uit eesproken de lessen loopen o- ver een tijdvak van een half jaar staat reeds vast, clat schoolop leiding betere resultaten oplevert den het gewone stelsel, waarbij de leerling gevormd wordt in het bedrijf. Vijftien van de vijftig leerlingen zijn zoover gevorderd, dat zij in staat zijn van de door hen zelf ge maakte bosjes een bruikbaar pro duet te fabriceeren. Natuurlijk blijft er onderscheid bestaan in aanieg, ijver en vaar digheid. Hierbij moet ook in aai- merking worden genomen, dat liet verschil van leeftijd, welke ii 14 tot 30 jaar varieert, invloed uitoefent. De jongste leerlingen zijn over het algemeen niet zoo ver gevorderd als de meer oudere. Kist met kammen in brand. Een viij ernstig ongeval is oensdagmiddag in de St. Anth. Dreestraat te Amsterdam gebeurd, waardoor de geheele beurt m op schudding werd gebracht. In een grossierszaak was een i i-iziger op bezoek, die, toen een door hem getoonde celluloid kam ir brand geraakte, de brandende kam in een kist, geheel gevald met kammen, wierp. In een oog- w enk stond de inhoud der kist in vlam. Door personeel werd de kist op straat gezet, waar de vlam mene meters hoog er uit oplaai den. Een paard, voor een goederen- knr gespannen, schrok hevig en trok dc wagen naar den kant van de tramrail, juist op het oogen - blik dat een motorwagen van lijn 8 kwam aanrijden. De voertuigen kwamen met elkaar in botsing. De voerman viel op straat en moest in ernstigen toestand naar hel ziekenhuis worden vervoerd. Do vrachtkar werd geheel ver nield en dc tramwagen werd ern stig beschadigd. liet. brandje was spoedig ge- hluscht. Gestoorde bruilofstvreugde. In de Claressenbuurt te Alk maar vierde een echtpaar onder vele bewijzen van belangstelling de gouden bruiloft. De feestvie - ring werd des avond's om tien uu. besloten met een serenade door een muziekcorps, na afloop waar van de 73-jarige bruid plotseling ongesteld werd en eenige uren Ia- ter overleed. De eene dienst is den anderen waard. Bij den machinalen houtbewer ker Corn. Klinkenberg aan dc Groen oord straat t.e Leiden, kwam iemand or> het kantoor, om te vrn «en of Tui even mocht telefones- ron. Terwijl hij daarmede bezig 'was, werd de heer Klinkenbeig door personeel weggeroepen. La ter bemerkte hij dat uit een lade van de schrijftafel was verdwe nen een portefeuille inhoudende o.a. een bedrag van ongeveer 150 aan bankpapier. De dader is aan gehouden. Op hem werd 140 aan bankpapier gevonden. Bliksem en tram. Dinsdag, toen kort maai* hevig het onweer boven Amsterdam los brak zijn enkele tramwagens hier van liet slachtoffer geworden. In een wagen o.a. van de lijnen 6, 22 en 7 sloeg de bliksem in, tot schrik en ontsteltenis der inzittenden. De bliksem heeft zich echtei tot geen passagiers gewend slechts enkele lampjes sprongen en oen der wagens was na het ge- fa eurde niet in staat dc reis voort te zetten. Vergeefsche moeite. Werd bij dc Gebr.Palm aan hot Levendaal te Leiden enkele dagen geleden een groote partij ijzer ontvreemd, in verband waarme - de, zooals gemeld werd, acht per sonen zijn gearresteerd thans is er ingebroken in de kantoorloka - len van genoemde firma. De brand kast werd aan de bovenzijde open gebrand. Voor de inbrekers ver - geefsche moeite, want de kast was leeg. Een schrijftafel werd open gebroken. Ook daar was het suc ces gering, want de inbrekers moesten zich tevreden stellen met een bedrag van pl.m. 10 aan een - ten. Ontploffing. Toen op de Tademasingel te Zut nhen eenige spelende kinderen een bus in het water schopten, ont stond een geweldige explosie. Door de eenige meters hoog oplaaiende vlammen kreeg een jongetje van 9 jaren Van Kastermans uit De Laanstraat zulke ernstige brand wonden, dat hij in zorgwekkenden toestand in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Men ver - moedt dat de bus natrium bevatte. Anderhalve eeuw. Zaterdag 11, Zondag 12 en 19 Ju li viert de Kon. Harmonie te Roer mond haar 150-jarig bestaan met een muziekwedstrijw van eenfge bekroonde gezelschappen en een concert van het muziekcorps der grenadiers en j2agers. Wat al besognes De nieuwe agent van politie in het Friesche stadie Sloten is be - noemd tot conciërge in het stad - huis. bode, klokluider, gaarder der nenningen voor de opslagplaat sen en ophaler van het geld voor het electrisch licht. Jaarverslag K. v. K. voor Hol- land's Noorderkwartier. Uit het jaarverslag der Kamer van Koophandel en fabrieken voor Holland's Noorderkwartier blijkt o.m. dat in het afgeloopen jaar door de Alkmaarsche rechtbank 153 faillissementen werden uitge sproken tegen 127 in 1923, 70 in 1922 en 61 in 1921. De ontvangsten der Kamer be droegen in totaal 23.555.03 ter wijl de uitgaven beliepen 19.364.58. De aanvoer op de Alkmaarsche markt van Edammer-commissie (boeren- en fabriekskaas) bedroeg 8075 stapels met 6.722.513 Kg. De totale opbrengst van de ver kochte visch aan den gemeentelij ken vischafslag in Hel der was be duidend hooger dan het vorig jaar en bedroeg 561.259, de aan voer aan den vischafslag aan de „Haukes" en „den Oever" te Wie- ringen bedroeg respectievelijk to tale bedragen van 39.396 en 67.754. Door het gemeentelijk zee- grasbedrijf te Wieringen werden verzonden 13.127 balen a 50 baten gemaaid zeegras, vertegenwoor digende een waarde van 72.353. .Op de Alkmaarsche cierenmarkt werden aangevoerd 3.491.015 kip - pen- en eendeneieren, op de Alk maarsche graan- en zaadmarkt 88.011 hl. op de groote voor- en n.i iaarsmarkten 81.244 stuks vee. Op de zes groote lammerenmaiK ten te Den Burg op Texel werden aangevoerd 21.863 sts. de totale ontvangsten worden op 6 ton ge schat. Tentoonstelling „Stad Helder 1925 En stad Helder koestert groote plannen voor dezen zomer. Zij is— Amsterdam buiten beschouwing gelatenvan de drie aan het Groot Noord-IIollandsch Kanaal jgelegen steden de grootste en we gens haar ligging is vooral voor haar dit kanaal van groote betee- kenis, als verkeersweg. Evenals te Alkmaar ontstond als vanzelf ook te Helder de behoefte het 100 jarig bestaan van dit kanaal lees telijk te herdenken. Samenwerking met het Alkmaar sche Comité werd verkregen. En nu zal in de Pinksterweek te Hel der een tentoonstelling worden ge houden op het gebied van sch'ep en luchtvaart, radio, handel en iïi dustrie, fvvctricitcit en gas. Hier voor is dool* de Marine een groote lokaliteit aan de Buitenhaven be langeloos afgestaan; daarnaa-t zijn groote terreinen waar andere zaken hun plaats vinden. Interressante dingen zullen hier te zien zijn waarvan wij noemen: model van het stoomschip „Am sterdam"; 'n inzending van de U trechtsche Vuurwerkfabriek; van Radio Holland. Kantoormachines enz. Dan komt de Marine met tal van zaken; b.v. 'n overzicht der kustverlichting als maar -zelden te zien is; 'n diffuus gemaakt vuur torenlicht zal des avonds dc zaal vellichten. Dan de inzending van het historisch scheepvaartmuse - um belooft ook belangwekkend te worden. Dan belangrijke inzendin Onderzeedienst. gen betreffende luchtvaart cn on derzeedienst. Het electrisch be drijf der Marine komt met een hoogspanningstransformator vcor 80.000 volt voor isolatie h^proevin gen. Er is op de tentoonstelling veel meer te zien, doch wij deden slechts een greep. Het spreekt vanzelf dat er ter gelegenheid van deze herdenking ook feestelijkheden georganiseerd worden! Deze zullen een apart ka rakter hebben; het definitieve pro gram ma daarvan wordt binnen en hele dagen vastgesteld. ANNA PAULOWNA. Maandagavond hield de af - deeling Anna Paulowna der Holl. Maatschappij van Landbouw een vergadering in Veerburg. Als Bestuursleden moesten af treden de heeren J. C. Geerlings en D. Stammes, die niet herkies baar zijn. In hun plaats worden ge kozen de heeren W. Komen en G. W. Waiboer, die hun benoeming aannemen. De penningmeester, de heer Cr. C. van Balen Blanken doet vervol gens rekening en verantwoordiug over 1924. Het blijkt dat de inkorn sten hebben bedragen 415, de uitgaven 328,22, waardoor met het saldo van 1923 een eindsaldo is van 183.44. De bescheiden zijn nagezien door de heeren W. Ko - men en P. Kooiman, die alles vol komen in orde hebben bevonden, waarop voorzitter de commissie dankt voor haar moeite, en den nenningmeester voor zijn goed be heer. Daarna komt in behandeling de Beschrijvingsbrief voor de Al- gemeene Vergadering, te houden op 29 April 1925 te 's-Gravenhag»*. Over het voorstel om de Holland sche Maatschappij van Landbouw van Landbouw te splitsen in een Noord- en Zuidhollandsche Maat schappij, acht de vergadering zich op dit oogenblik incompetent een oordeel uit te spreken en meent, dat men de desbetreffende verga dering dient af te wachten, die Vrijdag 1 Mei te Alkmaar zal wor den gehouden. De afdeeling zal daar worden vertegenwoordigd door de heeren P. J. Waiboer, J. A. Waiboer, C. Rezelman Dz. en G. C. van Balen Blanken, waarvan de eerste tot rapporteur wordt aan gewezen. Met het oog op de geringe op komst zal voor de aanbesteding van touw, chili en karwijbalen de gelegenheid nog worden openge steld tot Zaterdag 2 Mei. Bij de rondvraag komt de post - duivenvereeniging „Altijd Ver der" ter sprake, wijl het houden van zooveel duiven wellicht scha delijk voor den landbouw zou kun nen zijn. Bij het bestuur der ver- eeniging zal daarnaar geinfor- meerd worden. Zaterdagavond gaf de gym nastiekvereniging D.O.K.E.V. on der leiding van den heer P. Sie - wers, in de groote tent naast Veer burg een openbare turnles van de adsprirantenafdcelingen, waarbij dc dames- en hecrenafdeeling hun medewerking verleenden. De voorzitter, de heer Delver, heette de aanwezigen hartelijk welkom en in het bijzondei den Burgemeester, hartelijk welkom, De heer W. de Jong toonde ver volgens de banier, kort geleden door mej. C. Langereis vervaar - digd. D.O.K.E.V. had daarop den heer A. Kossen opdracht gegeven, voor dit vaandel een mooien stan daard te vervaardigen. De heer Kossen heeft nu den standaar t als huldeblijk, gratis aan de ver- eeniging afgeleverd, voor welk ge schenk den gever bij dezen harte lijk dank werd gezegd. Hierna werd het zeer uitge rei de programma afgewerkt, waar bij de jeugdige adspiranten blijk gaven van de vorderingen, in koe ten tijd reeds gemaakt, terwijl de Dames- en Ileerenafdeelingcn aan hoogrek en ringen, op brug en naard, verbluffende staaltjes van haar kunnen ten beste gaven Ereezand. Ten overstaan van Notaris Vrijburg te Zijpe werd j.1. Dinsdag in café Borst alhier pu bliek verkocht een huis met onge veer 4eneenhalf H.A. wei- en bouwland, staande en gelegen ach ter den Schorweg en eigendom van Mej. Wed. Schreurs. De uitslag was, dat perceel I, een huis met erf groot 28.14 aren werd gekocht door den heer J. Lanser v. 235" Perceel 2 weiland groot 2.83.06 H. A. koopers: J. Jongejan en ande ren voor 4698.80. Perceel 3, bouwland 1.53.00 H.A. kooper J. Pranger voor ƒ2731.60. Totaal op brengst ƒ9780.40 Breezand. Terwijl de heer D Zaterdag per auto zijne klanten bediende en in de Stoomweg tijde lijk eene leerling aan het stuni had gelaten, reed deze de auto par does in de naast den weg loopen- de sloot. Gelukkig stond hierin weinig water. Met vereende krac ten heeft men het voertuig weer op het drooge weten te krijgen, waar al spoedig bleek, dat zoowel de machine als dc inhoud onbe - scnadigd was gebleven. Visscherij. Totale ansjovisaanvoer van Woensdag te Enkhuizen was 34,180 stuks netvisch. De uitkom sten der ansj.visscherij in de Wie- ringer Meer waren minder guns tig, terwijl in de buurt van Stavo en meer visch (50 tot 200 Kg. was daar heden de vangst per vaar tuig) werd aangetroffen. Bij Enk huizen bedroeg de vangst heden ge middeld 3400 st. per vaartuig. Hoogste vangst ruim 8000 stuks. Hieruit blijkt wel, dat er weer /nieuwe ansjovisscholen uit de Noordzee moeten zijn binnengeko men. De eerste markt was hier 76 a 79 ct. per Kg. Het aantal ansjovis - vaartui gen neemt met den dag toe. Medemblik 29 Apr. De arisj.- vangst beliep hier heden door 15 vaartuigen 450 Kg. hoogste 91 kg. laagste 4 kg. prijs 69 a 72 cent per KG GEMEENTE WIERINGEN. BEKENDMAKING. WERING van VEEZIEKTEN. Burgemeester en Wethouders van Wieringen brengen ter alge- meene kennis, dat door hen, op grond van de verordening to,t we ring van veeziekten, de in- °n doorvoer van herkauwende di2- ren, paarden en varkens in de ge meente Wieringen vanaf heden TIJDELIJK IS VERBODEN Ontheffing van dit verbod moet schriftelijk worden aangevraagd. Wieringen, 1 Mei 1925, Burg. en Weth. voornoemd, L. C. KOLFF. De Secretaris, VAN DUIN. Men verzoekt ons mede te doe len, dat wegens familie-omstandig heden de aangekondigde feestelij - ke vergadering der S.D.A.F nUi bij Kok zal plaats hebben doen bij S. Veerdig op de bovenzaal. Succes ontvangt Zondag a.s. bezoek van W. F. C. I van Wierin- gei waard. Deze club komt voor hot eerst tegen Succes in 't veld. W aar W.F.C. ongeslagen kampi oen is van de overgang* klasse der West Friesche Voetbalhond Het kievitsei-zoeken is weder voorbij en de vogel krijgt thans mst om de haar gelaten eieren uit tc broeden. Op Wieringen zijn in het afgeloopen seizoen tamelijk veel eieren gevonden. Door de hau .luiaars Oden en Doves werden 900 stuks opgekocht. Als 'n groote prestatie in het kievitsei-zoéken willen wij nog ver melden dat bijna 'n derde deel van genoemd aantal (258 stuks) werd gevonden door twee zoekers, n.1. door N. Ileijblok 133 en door H. Hollander 125 stuks. Op de groote Centrale Stio- renkeuring te Alkmaar werd door de Stierenvereeniging Wcst-Wie- ringen alhier aangekocht een één jarige stier, ter waarde van 5*25 en door de Stierenvereeniging Oost-Wieringen een éénjarige stier voor 850, zoodat voor de veefokkerij wederom een paar be kroonde stieren ter beschikking staan. om Uw ontstoken keel te verzachten en die afmattende hoestprikkel weg te nemen I Akker's Abdijsiroop dankt haar •nel werkende geneeskrachtige eigenschappen aan de kruiden extracten in haar samenstelling. Slill als bij tooverslag de hevigste hoestbuien en verruimt de borst I* MARKTBERICHTEN. Eierenveiling. De aanvoer be droeg heden 204 partijen kipeie- ren, totaal 55635 stuks. De prijs liep van 4.905.80. 61 partijen eendeiren 10163 stuks. SCHAGEN, 30 April 1925. 12 Paarden 150350 6 stie ren 100—200 311 geldekoe*- en, mag. 150—400 65 idem, vette 300—ƒ500 120 kalfkoeien 250f485 70 pinken 150 200 183 nuchtere kalveren 10 f 26 159 overhouders 46— 61.50 14 bokken en geiten ƒ3— 15 29 varkens, magere 20—35 62 id vette per Kg. 70—76 cent 232 big gen 1624 konijnen 0.60 f 2.50 40 kippen 1.50— f 2.50 164 Kg. boter 1.60—1.85 kfe - vitseieren 10—12 ct. per stuk. PREDIKBEURTEN NED. HERV. GEM. Oosterland half elf Ds. Groeneveld. Avondmaal H.hoef nam. 2 uur Ds. Groenveld. DOOPSGEZ GEM. £troe v.m. 10 uur Ds. v. d. Veen, Collecte met open Schaal. EVANGELISATIE H.hoef v.m. 10 u de heer Eppinga een mooie collectie Wrijfwas in alle kleuren. Politoer en Meubellak. Alle soorten Rlackvarnieh, enz. Wit- en Verfkwasten. Aanbevelend,

Wieringer courant | 1925 | | pagina 2