l Tiü? Laat U niet meer kwellen door spierpijn, stramheid, rheumatiek, spit in den rug Wrijf die pijn dadelijk weg met Akker's Kloosterbalsem GEMENGD NIEUWS. De gevaarlijke draad. Gisteren kwam ccn paard, dat ;m den Kanaalweg nabij Uitlui den stond te grazen, in aanraking nel een gebroken draad van de c- "i-'i irisclie verlichting langs het Noordzeoknnaal. Het. beest werd unmiddellijk gedood. Stakingen. De arbeiders, die aan de wegver- Ilei ing Wassenaar - Katwijk - Nonrdwijk werken, hebben den ar bricl neergelegd. liet loon wen- •rlvn zi.j op 55 ets. per uur (thans '.5 ets.) gesteld te zien. Fietsrijdster met een auto in botsing. Maandagmiddag is mevr. Van iIwonende Keizerstraat 1-e 1; even ter met haar rijwiel in bot- mg gekomen met een auto uit Lo. fdiem. die over de Bergpoortbrug n-ed. Naar liet ziekenhuis overge bracht, overleed mevr. Van Harte kort na haar opneming. Terecht. Te Amst.erdamsche Veld is, naar „Do Msli." meldt, het Tabernakel met de Ciborie en de II. Hosties verleden week uit de keik ont vreemd. teruggevonden. Repareeren van gloeilampen. Men meldt De 'hoeren M. .T. II. Badoux en II P. A. de Beus te 's-Gravenha- r i' hebben d.d. 29 April j.1. octrooi eangovrangd op een door hen ge- dane uitvinding betreffende een herstelbare electrische' gloeilamp. Hit don aard der zaak kan over de nmenstellmg geen nadere publ'.- fio worden gegeven. Do uitvin o'iiur zal in de clectrotechniek der verlichting een aanmerkelijke be zuiniging voor den verbruiker ge ven, daar een onbruikbaar gewoi den lamp tegen geringe kustoiv voor een bruikbare kan wolden omgewisseld. Boor het hemelvuur getroffen. Te Marum werd de L8-jolige cehtgenoote van den landbouw? d. D., toen zij haar man koffie wilde brengen door het hemelvuur getroffen iii onmiddellijk genood. Boven de omgeving van Dinx- perloo woedde dezer dagen een ■.waar onweer, dat groote veidoes tingen heeft aangericht. In lssel burg sloeg de bliksem in het post kantoor en vernielde daar de tele toonleiding en toestellen. Op PO phiat.sen werden de telefoondraden verbroken. Do 3 spreekcellen war den met isolatoren geheel ver woest. Onbewaakte overwegen. Zondagmorgen omstreeks half elf is het ongeveer 3-jarig dochter 1 ie van don heer Zijlstra te Apel doorn, op den overweg van ib.n spoorlijn Apeldoornhet Loo aan den .Sprongenweg door den voorbij komenden trein gegrepen en ove' reden. Tiet. kind werd naar het zie kenhuis gebracht, doch is kort m aankomst aldaar aan de bekomen verwond in gen overleden ANNA PAULOWNA. BURGERLIJKE STAND Geboren Johanncs, z.v. J. Cor- ïielissen en van G. Ko u.i ■Ondertrouwd Maria Jolianu, van boven, oud 21 jaar, zonder bc- roep en Francois Cornelis Vorljn g ge, oud 21 jaar, landarbeider, bei den wonende te Anna Faulowna. Getrouwd .Tannetje Doef, oud 21 jaar, zonder beroep en Ni co la as Glasbergen, oud 22 jaar, landar - beider, beiden te Anna Faulowna; Diouwertje Jonker, oud 27 jaar, zonder beroep te Anna Paulowna, en Jan Prins, oud 24 jaar, rijwiel handelaar, te Schagen. Overleden Peter van IJzen- doorn, oud 70 jaar, landbouwer, ei htgcn. van Grietje v. Wijngaar - den. In deze gemeente is ten huize van J. II. oen geval van besmette liike ziekte, roodvonk, geconsta - toerd. - Naar wij vernemen, is de boer derij van den heer S. Portegijs, grool 40.40.80 H.A., gelegen aan den W. Zandvaartsweg, onder hands gekocht door den heer A. van den Berg, alhier. -- Gedurende de vorige week zijn (wee gevallen van mond- on klauwzeer onder het vee van A. Blnaubocr en C. F. .Tongejan waar genomen. De heer E. Kok, kommies al hier wordt overgeplaatst naar Am sterdam. Brief van HARM aan TEUN. Wieringen Mai, 1925 Waarde Tcuntje Nou zon je wel nooit riddc ken- nc wir ik Zundag naar toe weest bin! Ik zal 't je vertelle naai de blommetentoonstelling te Heem stede! Sjonge jonge, dat was de moeite waard AA "at 'n blomme wat. 'n blomme, cle ien al mooier as de aar; dat was wat aars as mien Trui 'r tuuntje; ik zeg teugen d'r: jn'n lieve schepsel, as je al da,i moois zien had; je liacl vast n stuup kregen van jalocrzigLeid En wat 'n vrouwvolk, Teun. Jonge ik hew mien ooge uutkoken. Bok jes an tot de holte van heur knio- kes; koese vol gate; blootc pekko lot d'r lende; afknipt hiir met n hoedje op ter groote van 'n brai- tobke en ik geloof, Teun, dat ze de lcersette ok afschaft hadde; _t ware net jonge's; 'k geloof ver trapt, dat ze d'r eigen ok schere Aardig goedje, hoor! aardig goedje! Dir ware ok Volendammer jon- ges en matjes; Dat was om 'n ech te ITollansche fulm voor de bios coop te maken, loof ik Ja ,die fulmerij makc ze teugeswordfig ok wat van! En die fulmkomicke rei ze maar as konings om d'r eigen bekieke te littenTom Miks, die kojboj was er voer 'n paar dage ok weer met 'n hoed op zoo groot as 'u waschkmangd. En miserabel'! liewwe ze 'm in Amsterdam, Rot (erdam en zoo, hoera toeroepen; 't. was wel noodig Nei, den how ik meer op met. de drie Hollan sche vliegers; die van Indie weei fhuus kommen binnc Dat benne flinke bojs; dir neem ik mien pet- ie voer af, Teun! Die hewwe 't el- kes lapt; 't is vir komen met 't menschdom. De tegniek kent gicn grenze meer! Verkeer op en onger de grongd, in de lucht, op 't water, onger water, deur de berge, over de berge, 't is allermiserabelsd En dat gaat zoo maar deur AA'ij 'ittc heel wat an ongze nakommc 'inge na; ze erve meer as wij van ongze voerouwers had hewwe. As ie allien de fulm maar 's neem. O ver 'n paar honderd jaar zien ze ongs nog loopen in de bios. Den zelie ze wel zegge, Teun: parbleu, wat 'n oudei'wetsche rariteiten Maar stel je nou 's voer, dat. wij nou ér 's 'n fulm hadde van ongs geschiedenis b.v. de Bataviere trekke in holle boomstamme den Rijn of" 'n reuzefulmJan van Scliaffelaar springt van de toren 1 reusachtig! Piet Hein gani.cft de zilveren vloot! De Ruyter in 't haantje van de toren, 'n kolosale „pas-op-val-niet" fulm. Potdorie dat zou toch zeker volk trelcke Net, zooveul as 't. communïstecon- gi es in Amsterdam. Maar dir is 't er aars ok deurgaan! AVvjnkoóp is niet voer do poes, maar nou kon ie or toch welhaast gien baas van blieve Ha je 't. ok lezen, Teun 't. Debat was gewoonweg bar Brommert zei: AA"ij zonen ons dus knechtjes moeten laten maken van De Kadt en Sneevliet Geroep Jij liegt! De B. V. 1. hoeft uitgenoodigd! (Groot lawaai) De heer A7an Ricl, zwaaiend met 'n stapel papieren: Toen had hij t, al verknoeid! (Gebrul De heer Brommert: En in een brief van vorig jaar schrijft Lakei' veld dat het onjuist is De heer LakerveldAA7at zijn dat nou weer voor leugens Oppositie-leden tot Brommert „Jij liegt, gomeene kerel De heer Brommert: „Men vraagt nu arbeiders in de leiding, doch ben ik geen arbeider van aficomst Oppositie - leden: „Je vergist je, speculant (Geweldig spektakel Do herrie duurt voort; Slechts door voortdurend lia.mergebeuk weet de voorzitter de rust. eenigs - zins te doen wederkeeren AA7el, dut, is maar 'n effen brokje nut 't. verslag, Teun; maar wat zeg je van zoo'n vergaring As ongze nazate dat over twiehonderd jaar op de fulm zien, zegge ze vast „Die voerouwers ware mesjokke Nou, besjoer HARM. VISSCHERIJ. Enkhuizen, 11 Mei. Heden hier zeer goede goede antsjovisvangst en aanmerkelijk hoogcr prijzen. De eerste 46 vaartuigen, die heden bijna uitsluitend ten Noorden van rinkhuizen haddeii gevischt, ii\ a men hier binhen met, gemiuueld 182 kg. of ruim 10,000 stuks netten ansjovis per vaartuig. De prijs was hoog en liep van 831/2 tot 90 1/2 ct per Kg. Nu de ansjovis scheen zich wat meer verspreiden, wwut de vis- srln-.ij ook op meer p aatsen uit geoefend, maar het ;?.sultaal is op die nieuwe vischplaatsen nog niét gunstig. Zoo kwamen lieden te Lemmer de eerste 11 vaartui - gen binnen met 20 tot 75 kg pci vaartuig. De eerste marktprijs was daar aanmerkelijk lager dan ie Lukhuizen en bedröeg 81 a 83 1/2 ct. per kg. Bij Urk was de vangst onvo; - uoende en de eerste marktprijs betrekkelijk laag, 82 a 82 1/2 cent por Kg. In 't Zuiden van de Wieringer- meer waren de vangsten zeer m.» tig, gemiddeld 65 kg per vaartuig Eerste markt te Medemblik 80 ct. Gunstiger waren de uitkomsten in de buurt van Stavoren, waar de vangst overeen kwam met die teil N. van Enkhuizen. De hoogste vangst bedroeg daar 500 Kg. Het automobielongeluk in Baden. Een Berlijnsclic berichtgever meldt nog omtrent het automobiel ongeluk in Baden het volgende Nabij het dorpje Rotli-Malscli in de nabijheid van Ileidelberg reed" Zondagavond- een vrachtauto met een bijwagen, die beide vol zaten met deelnemers aan een zangers - feest, over den overweg van den spoorweg, juist op het oogenblik 'lat de trein Frankfort-Bazel aan - kwam. De locomotief sleure den bijwagen van de auto hondrd me ter ver weg en vernielde dezen volkomen. Van de 18 inzittenden werden er elf gedood en de ande - ren gewond, velen zoi ernstig, dat men er aan twijfelt of zij er boven op zullen komen.. De schuld aan bet. ongeluk draagt, de wegwachter die juist zat. te luisteren naai een voorbijtrekkend muziekkapel en daardoor vergeten had de boomen neer te laten. Onmiddellijk na dr catastrofe vluchtte de man het bosch in, waar hij eenige uren la ter ontdekt en gearresteerd werd De intocht van Rijkspresident Hindenburg te Berlijn. Groote geestdrift in rechtsche kringen. Nadat. Hindenburg, die in chv w as en alleen door zijn zoon ma - jooi' von Hindenburg en diens echt gcnoo.te begeleid werd, uit de sa lonwagen was gestapt, heerschtc er eerst eenige oogenblikken plech tige stilte. Daarop trad de rijk sic ar selier op Hindenburg toe. en heette hem met weinige woorden welkom liet dochtertje van den rijkskanse lier bood den grijzen rijkspresi dent bloemen aan, waarop de voor stelling der verschillende heeren plaats had. Eerst toen het kleine gezelschap langzaam naar den uit eang van het station wandelde, brachten de medereizigers van Kin denburg, die natuurlijk, allen van uit de coupéraampjes (.e ont vangst hadden gade geslagen een j eest driftig „Hoch" op den rijks- pi esident uit.. Vóór het station wachtte reeds de auto met. de standaard van don rijkspresident. Vlug en veerkrach tig begaf Hindenburg er zich heen en stapte in. Voor hij ging zitten bleef liij-eenige oogenblikken recht op staan en dankte met zijn V - gen hoed voor de daverende ova ties, die de dichte menigte hem bracht. Dr. Luther nam daarop naast den rijkspresident paats. Voorafgegaan door en auto, waarin de Commandant van de Schupo en de vice-Polizeiprasident, dr. Friedenburg zaten en begeleid door 25 Schupo-officieren op moto ren zette zich de auto in bweging De tocht van het station naar het paleis van den rijkskanselier werd een triomftocht. Zoodra de men- schen het grijze hoofd van den rijkspresident in het. oog kregen barstten zij in een geestdriftig ge juich uit; Overal voor de vensters verdrongen zich duizenden mtn- schen en wuifden met hoed-:,i en zakdoeken Hindenburg, bleek en zichtbaar onder den indruk door deze hartelijke ontvangst, zat maai sHl te buigen Toen Hindenburg voor het pa leis van dr. Luther was uitgestapt hief de menigte spontm-n het „Deutscliland, Deutscliland uber al les" aan en bleef ook later, toen d rijkspresident reeds lang verdwe nen was, nog staan zingen. Si echts eenmaal nog trad Hindenburg aan het venster en weid. opnieuw daverend toegejuicht. Toen vei- dween hij voorgoed en langzamer hand verspreidde zich de menigte Men schat het aantal personen, dat zich aan den intochtsweg had opgesteld, op een goede 500.000 mensclien. liet waren echter zon der uitzondering reclitsgezinden. Enkele bijzonderheden Zoouls uit Berlijn wordt gemeld heeft liet daar algemeene voldoening ge schonken, dat ook de buitenland - sche vertegenwoordigers, waaron - dei die van Engeland, Amerika Frankrijk en Rusland, eveneens de nationale kleuren droegen liet weer, dat den heelen dag druilerig en regenachtig was, <vas opgeklaard, zoodat Hindenburg dc tocht in een open auto kon doen. Tijdens den intocht kruisten tal rijke vliegtuigen boven Berlijn. Langs den weg van den intoclu hadden vele inwoners de plaatsen voor hun vensters verhuurd. En kelen werden met 500 mark be taald. GEMEENTE WIERINGEN. Politie. Gevonden een zakje met inhoud. Inl. b/d Gem. Veld v. Begunstigd door goed weer bebben de leerlingen der hoogste klassen dei' school te AVesterland op j.1. Vrijdag hun jaarlijksch uif- stapje gemaakt. Met, het oog op dc Bloemententoonstelling te Heem stede moest het deze keer wat woeger gebeuren, waarvan nie - mand spijt heeft gehad. Des mor gens even voor zes verlieten rie feestgangers in de beste stemming ons eiland, in afwachting van de dingen, die ze te zien zouden krij gen. In tram en spoor wei d de tijd met zingen en kijken gekort.. Som migen maakten van het op school geteekende kaartje gebruik, om dc plaatsen te leeren kennen, wei ko ze voorbij kwamen. In Haarlem werd overgestapt op de electrische tram naai' Heem stede. AA'at een drukte heerschtc daar Links en rechts van den weg stonden allerlei vlaggen, wel ke de omgeving een feestelijk aan zien gaven. Op het tentoonstel lingsterrein werd door de mooie lanen gewandeld en van de bloe men genoten, die overal in verschil lende groepen en kleurschakeerin gen onder de boomen stonden. Aangezien honderden menschen wachtten, om toegelaten te wor - den tot het hoofdgebouw, bleef er eren tijd over daar een kijkje te nemen. Daarom echter niet. ge treurd, een bezoek aan IJmuiden zou de schade wel vergoeden. Daar werd van alles bekeken, waar van ze op schoo al eerder geleerd hadden, zooals vischhal, stoom trawlers, vuurtorens, pieren en sluizen. Het overvaren van de vis schershaven viel ook erg in den smaak. AA-'egens de grootte van het gezelschap moest, het roeibootje twee keer de reis maken. Het eer ste groepje, dat over was, maakte van de gelegenheid gebruik in het gras wat uit te rusten enkele jon gens gingen op hun hoofd staan op wuifden met hun beenen in de lucht, hetgeen in de verte geen on aardig gezicht opleverde. Op de terugreis werd te Velsen oen hartelijk afscheid genomen van Janne, die AATieringen als woon nlaats ging verlaten en nog het schoolreisje had meegemaakt. Ee- nigzins aangedaan vertrok ze in de richting Haarlem, nagekeken door haar W.ieringer schoolkame raadjes. Weldra kwam nu ook de trei.a die het gezelschap naar huis zou brengen. Opgewekt en voldaan over het genoten e van den dag stapten allen te zeven uur weer aan wal. 1 "W: sterke ITeldcr-combmatie gevormd uit spelers van Helder I, II en III, waartegen Succes niet scheen op gewassen te zijn. Direct zien we, dat de Ileldersche technisch beter spelen dan Succes. Spoedig geeft. Bolhaar (Helder I) zijn club de leiding welke hij kort hierop weet te vergrooten. Succes pakt al meer aan af en toe staat de H.-verde diging ook raar te schutteren, wat hen dan ook een punt kost on is de stand 21 voor H. Kort voor de rust wordt een bal op de boven lat geschoten welke recht naai' he neden springt op de doellijn Scheidsrechter kent goal toe ons inziens heeft de bal niet gezeten, doch men behoort zich in ieder ge val bij een beslissing van een scheidsrechter neer te leggen. Na de thee pakt S. direct flink aan en weet al spoedig de achter stand te verkleinen. Hard werken zij nu voor de gelijkmaker wet hen echter niet gelukt, want H neemt gaandeweg het. spel in han - den. Aan liet einde is de stand S2 in het. voordeel voor Helder. Welke zij verdiende, hoewel zij erg gelukkig waren met hun scho ten daar de S.-keeper de bai een paar keer leelijk liet glippen. Doch S. heeft, hier weer heel wat yan kunnen leeren. Zaterdagavond 16 Mei geeft. Suc ces een feestavond ter gelegenheid van haar één «jarig bestaan VOOR DE VROUW. Theevlekken. Uit ons tafelgoed laten theevlek ken zich meestal wel met behulp van bleekwaje verwijderen. An ders is het, als die leelijkc bruine sporen zijn terechtgekomen in kleeden of tapijten Zoo b.v. een theevlek (er zat suiker in) die op n rood tapijt gevallen is. In dit ge val neemt men ahsoluten spiritus of eau de Cologne. Deze vloeistol- fen lossen n.m. kleurstoffen op Aan plantaardigen oorsprong. Mocht er melk in de thee zijn ge weest dan wrijft men met benzine na. Nogeens „inkt. Inktvlekken verwijdert men uit gekleurde wollen weefsels door ze te betten met azijn, citroensap of melk en na. te spoelen met water. Uit zijde, satijn en andere teere stoffen zijn ze uiterst moeilijk te verwijderen. Men bederft heel ge makkelijk de stoffen onder de be werking Alweer een „oudste mensch." In het district Lijdenburg leeft c-cn kaffer, die ongeveer 140 jaar oud moet zijn. Toevallig ontmoet te een veearts hem. Op diens vraag hoe oud hij was, antwoordde de kaffer, dat hij zich herinnerde Louis Trichai'dt te hebben gezien, toen deze oud Zoutpansberg op weg was naar de Portugeezen. In jongere jaren had hij gewerkt in liet district Graaf-Reinet, toen er strijd was tusschen de Hollanders^ en de Engelschen in 1806. Daar hij toen ongeveer 20 jaar moet zijn ge weest, is hij nu 140 jaar. het heerlijk verwarmende wrijfmiddel dat direct een behaaglijke verlichting geeft en afdoend geneest. Per groote pot van 20 grnm 50 cent. Alom vcrkrijgboerl Potuil v. 50 gr. f l.— i 100 pr. 1.75 nog voordeeliger

Wieringer courant | 1925 | | pagina 2