16e Jaargang- Dinsdag 19 Mei 1925. No. 43. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN De SchadevergoediDg aan ie ZuiderzeevisschersbevolkiDg. 1 D I T H WIERINGER COURANT UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.— VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ADVERTENTIëN: Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytushoel Wieringen. Telei. Intereomm. No. 19. Minister Van Swaay was Don derdag achter de Ministerstafel verschenen ter verdediging van zijn wetsontwerp tot regeling van de tegemoemoetkoming aan de Zuiderzee - visschersbevolking, ezn., wegens de schade, welke de Afsluiting der Zuiderzee hun mocht berokkenen. De tegemoetkoming, welke de Mi nister aan die van hun bedrijf be rooide bevolking bij zijn wetsont werp biedt, bestaat o.a. in gratis nijverheidsonderwijs, opleiding tot een ander vak, crcdict-verlccning, Voorkeur voor vergunning tot uit oefening der visscherij op de afge sloten Zuiderzee, een soort kost winnersvergoeding enz. enz. Maar van alle kanten liep de Ka mer Donderdag aanstonds te hoop om in kooi- een klaaglied aan te heffen over de schrielheid, waai- mede de Minister die visschersbe volking tegemoet treedt. De heer Duys ging voorop. Zijn stem klonk boven die van anderen uit. Hij critisecrde hetgeen in het wetsontwerp wordt voorgesteld als absoluut onvoldoende en laak te het in de Regeering, dat zij voor de visschersbevolking, van wie menigeen wordt geruïneerd, zelf niets doet, doch door particulieren, door fancy-fairs e.d., het geld voor die mensclien laat bijeenbrengen Ook de heer Van De Bildt was door het wetsontwerp teleurge steld. Hetzelfde was het geval met den heer Van Voorst tot Voorst. De heeren Ebels en Rutgers van Ro - zenburg tapten uit hetzelfde vaat je. Laatstgenoemde gaf den Minis ter te kennen, dat het niet aanging zich van de gedupeerde visschers bevolking met een aalmoes af te schaffen. De heer Duymaer trok eveneens geweldig van leer. De ge FEUILLETON. No. 69. Alexis kalmte ziende, begon Lau rence wal te bedaren. Om twaalf uur luide de klok voor het twee de ontbijt. Men ging naar binnen. Aan tafel zat Laurence vlak o- ver Alexis, tusschen den graaf en den rechter. Na het eten verwijderde me vrouw Violet zich met Edith. Zij moest deze de maat nemen. Lau rence wilde ook opstaan en mee gaan. Neen, kindliefsprak de graaf jij moet blijven. Zij ging weder zitten, maar wa4 ongerust. Toen sprak de graaf op ernsli - gen toon Lucien, je moet ons een nauw keurig verhalen wat den 7 Juli, vel leden jaar te Suresnes in een op trekje is voorgevallen. Eaurencc vloog met verwilder - den blik op. De graaf greep haar hand op sprak op vriendelijken toon Luister, kindlief, luister. We willen je geen verdriet aandoen, 't Is je verloren gemoedsrust, die wij je willen hergeven, 't Is de vreugde en het geluk die wij je willen schenken. Het jonge m.eisje schudde droe - vig het. hoofd, zuchtte diep en viel schier bewusteloos op haar stoel lieelc opzet van het wetsontwerp lengde zijn inziens niet. Het staat volgens dezen anti-revol. afgevaar digde onomstootelijk vast, dat de visscherij schade lijdt door de Zul derzeewerken. Welnu, de schade dient aan de bevolking te worden vergoed. En dat doet de Minister niet, iets waar over de afgevaar - digde toornde. De rij der klagers werd hierna nog aangevuld door de heeren Dresselhuys en Snoeck Henke- mans. Ook zij vonden den Minister veel te karig en oordeelden, dat de heer Van Swaay de zaak verkeert aanpakt. De heer Snoeck Henke - mans vreesde zelfs dat van een goedgezinde bevolking een ontevre den groep zou worden gemaakt. Het zag er bij dezen stand van het debat dus niet bijster goed voor Minister Van Swaay uit. Hij zette uiteen, dat hij zuinigheid had moe ten betrachten, dat zij die meer wilden hebben door dien zij in hun verwachtingen waren teleurgesteld, hun critiek maar moesten doen vergc - zeld gaan van een millioentje en dat het ontwerp slechts een poging inhoudt om met de stcunverlee- ning een begin te maken. Blijkt dan later dat er meer noodig is, dan kan dat altijd nog door wets wijziging geschieden. Een voorzich tige politiek door op bescheiden voet te beginnen kwam den Minis ter gewenscht voor. Dat de klagers niet bevredigd waren, bleek uit hun replieken en zou later nog aan den dag treden bij de behandeling van de artike len. Het dreigde reeds aanstonds mis te loopen bij een amendement Duys. om bij afzonderlijke wet te regelen welke tegemoetkoming zal worden gegeven aan de gemeen ten wegens vermindering van in-, komsten ten gevolge van de afslui tintr der Zuiderzee. De Minister bestreed het amen- neer. Dadelijk begon de knaap zijn ver haal. Hoewel zeer ontsteld en beven de, luisterde Laurence met inge houden adem toe. Toen Lucien gekomen was aan het oogenblik, waarop het hem gelukt was de medeplichtigen in slaap te maken, slaakte zij den kreet O, hemel Alexis knielde voor haar neder en haar handen vattenden, sprak hij met trillende stem Juffrouw Laurence, wilt u mijn vrouw worden Het jonge meisje kon niets ant woorden. Maar langzaam liet zij haar hoofdje op den schouder rus ten van Alexis, die een kus op haar voorhoofd drukte. Dat zijn mijn kinderen. Zie-, daar mijn gezin De ambtenaar begreep hem. Hij vatte de hand van den weldoener en drukte die met aandoening. De tweede man. Des anderen daags na den moord aanslag was mevrouw .Taromie niet in gebreke gebleven zich naar he,t huis der misdaad te begeven. Met ongeduld verlangde zij den uitslag te vernemen van do poging om zich van haar eersten man en daarmee van al haar angsten te bevrijden. Jacques Vernier had zich op dat bezoek voorbereid en was met zijn vertelseltje klaar. Hij had niet ver geten, dat de graaf hem bad ver oorloofd te zeggen, dat Florentin Broussel uit den weg was geruimd en niet meer bestond. Hij dischte dus met een onver dement en toen de heer Duys des ondanks voet bij stuk hield, ver klaarde hij het onaannemelijk. Dit hielp want de heer Duys trok daarop zijn amendement in. Maar toen de Minister weinige minuten later hetzelfde grove ge schut. weer in stelling bracht tegen over een amendement van dep soc. dem. afgevaardigde, strekken de om te doen vervallen de moge lijkheid, dat van de tegemoetko - ming aan de visschersbevolking nog bijdragen van de gemeenten worden gevorderd, ging de heer Duys niet op den loop, gesteund als hij zich wist door de Commis sie van Rapporteurs, die zooals de heer Duymaer had gerapporteerd unaniem van meening was, dat het Amendement moest worden aange nomen. Hier bate dus niet 's Ministers veto „onaannemelijk" waarvan de Kamer ook vreemd opkeek. De heer Rutgers hielp den Minis ter op dat oogenblik even uit het moeras, waarin hij dreigde te ver zinken. Hij wist gedaan te krijgen, dat de verdere behandeling van liet amendement, tot Vrijdag werd aangehouden. Wellicht geldt ook hier, voegde de leider der antire volutionnairen er aan toe, dat „de nacht raad brengt." Minister Van Swaaij had er in derdaad nachts iets opgevonden. maar het door hem uitgedachte middel stond de Kamer niet a«n. Toen Vrijdag de discussie werd hervat, bracht de Minister n.1. in zijn ontwerp een bepaling aan om het mogelijk te maken aan bena - deelde gemeenten schadevergoe ding te geven. De heer Duys bleef daartegeno ver zijn amendement handhaven en ook de heeren Rutgers, Duy - maer, Rutgers van Rozeuburg er Romans gaven er blijk van dat zij door de door den Minister aange brachte wijziging niet. waren te stoorbare kalmte een heelen ro man op. Het lijk hadden zij in het watei geworpen. Mevrouw Joramie, die het ve haal koel had aangehoord, maat» zeer bleek en met zweetdroppels op het voorhoofd, slaakte een zucht van verlichting, toen Jac - ques zijn verhaal geëindigd had. Voordat zij vertrok, stopte zij Jacques een papier in de hand. Het was een wissel van honderddui - zend francs op de Bank. Van haar angst ontheven, door niemand belemmerd in haar be - wegingen, zou zij wel gelegenheid vinden George Ramel aan haai voeten teiug te voeren. Wel zou deze nog aan Edith den ken, maar hij zou haar wel spoe - dig vergeten. Wie toch kan zijn liefde b'ij ven wijden aan een krankzinnige Alexis en George hadden hun gewone levenswijze hervat. Z'.J werkten. Maar om den anderen dag verlieten zij 's avonds hun wo ning om zich naar Vïlleneuve Saint-Georges te begeven op de villa des Frenes, waar hun de vriendelijke glomiacb van Edith en Laurence en de warme hand - drukken van den graaf en van Mourillon verheidden. Hoe snel vlogen de uren daal voorbij. Lucien vergezelde dikwijls zijn meester en Alexis. De beide jonge meisjes hadden hem lief en behan delden hem als een broeder. Mou - rillon had een groote gelegenheid voor hem opgevat en mijnheer De Soleure verborg de bijzondere be langstelling, welke hij den jongen toedroeg, niet. vreden gesteld en zij er niet toe wil den medewerken om langs een omweg de gemeenten te laten op draaien voor een deel der uitgaven voortvloeiende uit de droogleg ging. Uit de houding der heeren kon de Minister wel opmaken, dat hij een verloren spel speelde en onder die omstandigheid, nam hij zijn on aannemelijke verklaring van het amendement-Duys terug, hoewel hij dit amendement bleef ontra - den. Maar die bestrijding hielp den Minister al evenmin, want met groote meederheid (49 tegen 12 stemmen) werd het amendement aangenomen. Toen deze quaestie in voor den Minister ongunstigen zin was be slist, ging het debat weer een poos zonder strubbeling voort. De Mi nister nam een paar weinig aan grijpende amendementen over, maar een volgend oogenblik liep het weer spaak, bij een door den heer Duymaer toegelicht amen dement van de Commissie van Rapporteurs ten gunste van rente vergoeding in geval van waarde - vermindering van eigendommen op welk amendement de heer Duys een sub-amendement indiende om als basis voor de berekening van de waardevermindering (in welk geval de rente te verleenen ware) in aanmerking te brengen hetgeen de eigendommen waard zouden zijn geweest als geen afsluiting der Zuiderzee had plaats gevonden. Deze amendementen konden geen genade vinden in 'sMinisters oogen omdat zij volgens hem ingin gen tegen de hoofdgedachte van het ontwerp, om naast steun aan onderwijs e.d. zooveel mogelijk bedrijven op de been te houden. Dit gaat niet met alle sommige moeten vervormd worden. Zij di. willen medewerken om een nieuw bedrijf op te richten, zullen \nn.* crediet in aanmerking komen, en Op zekeren avond bij hot verla ten van de Kamer, waar hij de zit ting had bijgewoond, ontving de heer Joramie een briefje, waarin de heer Bertrand De 1'Oseraie hem uitnoodigde den volgenden och tend tc twee uur in zijn kabinet op het parket te komen. Hij begreep niets van die uitnoo digingg, doch besloot er aan te voldoen. Hij vond den ambtenaar alleen. Zij kenden elkander, daar zij el kaar dikwijls op partijen hadden ontmoet. Wat is er aan de hand, vroeg de heer Joramie glimlachen Moet ik verhoord worden. - Neen, waarde heer ik moet u integendeel verschrikkelijke din gen mededeelen, zoo verschrikke lijk. dat, indien ik slechts als ver tegenwoordiger der justitie han delde, iemand, die u van licei na bij bestaat, achter de tralies zou zitten en u zelf hier zoudt wezen om tegen haar te getuigen. De heer Joramie sidderde en werd vaal bleek. De rechter ging aldus voort Vergetende, dat ik rechterlijk ambtenaar ben en mijn plicht mij gebiedt liet misdrijf te vei volgen en den misdadiger overal te tref - fen waar hij zich bevindt heb ik gehoorzaamd aan overwegin gen van hoogeren aard. wier waar de u zeker zult erkennen. Ik han del in strijd met. mijn plicht, daar ik niet doe. wat ik moest dom, maar. ik heb mijn geweten geraad plicht, en het heeft mij geant, dat ik wel handelde Toch was ëën ding mij vast ver boden te weten een volslagen sti' zwijgen te bewaren over de gru - gelukt dit niet, voor vergoeding \v egens waardevermindering. Verder kon de Ministei niet gaan en daarom achtte hij deze amendc menten te eenen male onaanii.M.n- tijk. Het groote woord was dus we?» gespreken. Het gaf weer aai.!< i ding tot discussie maar de troe - nen waren nu meer verspreid. I)e Minister bleef dan ook pal sta.ui en hij zag de beide amendemen ten verwerpen, dat van den heer Duys met 49 tegen 15 stemmen en dat van de Commissie, van Rap porteurs met 36 tegen 28 stem men. Hiermede was zoo goed als de laatste hand aan het ontwerp ge legd, dat even daarna met 46 tegen 13 stemmen werd aangenomen. Wij hopen, dat over deze k u-ige tegemoetkoming het laatste woord nog niet zal zijn gespreken en bot. recht, der visschers eerlang zal wor den erkend en zal worden gegeven. GEMENGD NIEUWS Overreden. Vier schooljongens uit Leiden onder wie drie zoontjes van het hoofd der R.K. school, den lieer Sneiders, hadden een fietstochtje gemaakt. Op de Zeeterm, n -. fte brug onder Zoetermeer moest een auto hen passeeren. Het oudste jongetje van den heer Sneidei s ge raakte aan het slingeren en werd door de auto aangereden. Kort. i» tijd na het ongeval is de knaap aan de bekomen verwondingen o- verledcn. Een krasse baas. De 76-jarige B. van Hebei maak te dezer da yen niet zijn schoon - zoon per fiets een tocht van Ter A- pel naar Ruinerwold nabij Mep - pel. De heenreis van Ter Apel Emmcn per fiets, verder per tra naar IToogeveon en vandaar weer tot Ruinerwold gefietst. Des i dags werd de terugtocht geheel op welijke feiten, die te mijner kennis zijn gekomen. Want al sluit ik om een onme telijk schandaal te vermijden, voor verschillende misdrijven wici be straffing ik niet aan de justitie durf vragen, hc-t oog, toch mag de schuldige niet ongestraft hlijvenn. Die bevindt zich daarenbovt n in een valschen toestand, welke ni-t langer mag duren en bekleed een plaats, die hij niet mag behouden. Ik wil wel vergeten, dat ik amb tenaar ben, maar ik zou mij als de medeplichtige van den misdadi - gcr beschouwen, indien ik de mis daad liet voortwoekeren. Uw woorden doen mij ei- schen, mijnheer De 1'Oseiaie legt mij op de pijnbank. Ik smeek u, mij dadelijk te zeggen, wal er aan de hand is. Luister dan. mijnheer Jora - mie en oordeel zelf. En daarop begon de rechter m«-t te herinneren aan den juweelen - diefstal en de inhechtenisneming van Mourillon te verhalen, bene - vens hot bezoek en de tusscln n komst van den graaf Do Solen n-, die na lang gereisd te hebben zich te. Parijs onder den aangenomen naam van Florentin Brousse! was komen vestigen en uit wiens nie- ledeelingen hem was g. nieken dat Mourillon het slachtoffer \va - van een verfoeilijke samenspan ning, evenals de andere aange legd door.... mevrouw .Toiamre. Op het hooren van dien naar sprong de bankier op, bleek als een doode. Mijn vrouw, riep hij uit met trillende stem. T' waagt bet mijn vrouw te beschuldigen Wordt vervolg J.

Wieringer courant | 1925 | | pagina 1