EBZTI. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN heerenbaai. portorico. J 1K E 'J s s blanke baai. pruimtabak. 16e Jaargang- Vrijdag 22 Mei 1925. No. 44. WIERINGER COURANT UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ADVERTENTIëN: Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU Hippolytushoef Wiertngen. Telef. Intercomm. No. 19. Tentoonstelling „Stad Helder." Wij ..ntvingen dezer dagen de Gids van de tentoonstelling „Stad Helder" die aldaar gehouden zal worden van 303 Mei tot 7 Juni a.s. in een vorig nummer gaven wij reeds een kort overzicht van ii-u programma dat door het tentoon stellingscomité is opgesteld. De tentoonstelling zelf beloofd zeer in teressant te worden er zijn niet minden dan 68 corporaties en per sbnen die een stand bezetten. De inzendingen van de Maiine alleen beloven ruimschoots een bezoek aan deze tentoonstelling waardig ae worden. De Gids die keurig is uitgevoerd en met een aantal af drukken en foto's is verrijkt be vat een overzicht en een platte grond van hetgeen op de tentoon - stelling is te zien en het geheele programma der feestelijkheden ook vindt men er een zeer duide- lijke pla-ttegrond in van de Ge - meente Helder. 't Programma is tot 28 Mei a.s. a 25 cent per stuk verkrijgbaar o.a te Wieringen in Bosker's Boek handel. GEMENGD NIEUWS. Het onweer. Maandagavond om 11 uur is te Doodewaard de bliksem geslagen in het huis, bewoond door de Wed. Van Renkum en Gebr. Hendriks. Het huis brandde geheel af. Te Riethoven sloeg de bliksem in de boerderij van den landbouwer P. Verhoeven, met het gevolg, dal de boerderij geheel afbrandde. Vier geiten en twee honden K* a men om. Te Westerhoven werden drie koeien in de wei gedood door het hemelvuur. Te Oss sloeg de bliksem in eeni- ge bijeengelegen woningen. De ko lenhandelaar A. Z. werd, terwijl hij met zijn vrouw en kinderen aan tafel zat, op slag gedood. De winkelier W. werd door den bliksem tegen den grond geslagen en bekwam een wonde aan het hoofd. Bij den heer v. d. V. sloeg een groote kast van den muur, terwijl de viouw, die er voor stond, werd weggeslingerd, waarbij een lichte verlamming intrad. In eenige andere woningen richt te de bliksem slechts kleine mate- ricele schade aan, zonder evenwel brand te veroorzaken. In de gemeente St. Kruis is door het inslaan van den bliksem de landbouwsehuur van mej. v. H. af gebrand. Een varken en eenige kippen werden gered. In de gemeente IJzendijke sloeg de bliksem in de schuur van den heer De M., welke geheel in vlam men opging. Er gingen drie paai den en veulens verloren. De boerenwoning van H. Linde man te Bergharen is door den blik sem getroffen en afgebrand. Te Bergeik werden twee en te Borkel eveneens twee koeien in de weide door het hemelvuur gedood. Brengen in Maart ingeschreven leerlingen roodvonk Op de Prins Hendrikschool te Vreeswijk, een Chr. school met in ternaat voor schipperskinderen, zijn in de maanden Maar,t en April etn aantal leerlingen lijdende ge weest aan roodvonk. De ziekte is thans geweken. Uit een rondschrij ven van den directeur haalt de „Ned." aan Het kemt meermalen voor, een tienjarige ervaring leert ons dat dat de met 1 Maart inkor ende nieuwe leerlingen ziekten mede brengen, die ook de aanwezilg» kinderen ongesteld doen worden. Waarschijnlijk staat dat in ver - band met den algemeenen gezond heidstoestand van de bevolking van Nederland in dien tijd. In het voorjaar toch komen in den regel FEUILLETON. No. 70. Ja mijnheer, antwoordde de rechter koel, en ongelukkig is de 'lijst liaier euveldaden nog niet vol ledig. De heer Joramie liet zich kreu - nend op zijn stoel nedcrvallen. De rechter ging voort en deelde den beklagenswaardigen echtge noot den hartstocht mede, dien zij voor Georgcs Ramel had opgevat en die de drijfveer was van haar handelingen. En het slachtoffer, waarvan zij zich had willen ontdoen, niemand anders was dan graaf De Soleure Hier heeft u dan een pakket brieven, die zij ongeveer achttien jaar geleden schreef aan haar ge liefde, die toon jachtopziener was op het kasteel bij haar man, graaf De Soleure De heer .Toramie verkeerde in een toestand, die niet te beschrij. ven is. O, die onwaardige Die af - schuwelijke vrouw Hij nam de brieven met beven de handen aan, las er snel eenige van en wierp ze daarna met wal ging op de schrijftafel van den rechter. Opdat u alles zoudt weten, zal ik de geschiedenis van het hu welijk van graaf De Soleure ver halen. En zoo beknopt mogelijk vertel de hij de ons bekende gebeurtenis sen van de geboorte en de jeugd van Editli, Mourillon's aangeno - men dochter. Zonder haar te kennen, dus besloot de rechter zijn verhaal, was de moeder jaloersch op haar doch ter en zij is dat nog en vervoerd door haar afschuwelijken Jiaa.t zij op het punt geweest te gelas ten haar eigen kind te dooden. Hoe afgrijselijk hoe afgriise lijk steunde Joramie. De heer Joramie greep de hand van De 1'Oseraie en drukte haar koortsachtig in de zijne. O, dank u, dank u, stamelde nij. U zult ook wel mijn oprechten dank willen overbrengen aan graaf De Soleure en en voegde hij er op somberen toon bij hem de verzekering willen geven, dat wij allen zullen gewroken worden. Wat heeft u in den zin O, bega geen misdaad Hij liet het hoofd in de handen zakken en bleef eenige oogenblik- ken in sommige gedachten ver diept. Opeens richtte hij zich op met viamnienden blik. Kent u den markies De Cha- marande vroeg hij. Niet van nabij. Maar ik ben zeer bevriend met een neef van hem. Dat kornt goed. Overmorgen is er een groote partij bij den mar kies. Mijn vrouw en ik hebben een uitnoodiging ontvangen. Wat bedoelt u Ik heb een plan. En Joramie deelde den rechter mede wat hij zooeven had bedacht Wa,t mij betreft, ik keur al - les goed als graaf De Soleure ook toestemt. Maar ik moet vanavond bij hem zijn en zal er met hem o ver praten. Tot hoe laat is u morgen thuis Tot tien uur. Tabaksfabriek „De wakende Leeuw" I Laat 135 - - - ALKMAAR. - 70, 80, 100, 120, 140, 150, 160, 180, 200, 225, 250 en 350, 400, 450 en 500 cent per pond. de meeste ziekten voor. Mede op medisch advies lijkt het daarom beter, met 1 Maart en 1 Septem - ber geen nieuwe leerlingen aan te nemen, doch dat te doen met 1 Mei en 1 November. Dit zal dan in het vervolg ook geschieden. Beter laat dan nooit. De heer P. A., te Delft vertoefde tijdens den Boerenoorlog in 1899 in Zuid-Afrika. Iemand verzond toen uit Welte vreden (Ned.-Indië) een brief aan zijn adres te Potroria. De brief is echter wat lang onderweg gewees' want j.1. Woensdag ontving de heer A. pas den brief. De twee stem pels 18991925 stonden broeder - lijk naast elkaar Dame Ik geloof haast, mijn heer X., dat u het betwijfelt, dat miin dochter pas 18 jaar is. De heer X Maar mevrouw, hoe zou ik durven twijfelen aan iets, dat u al vijf jaar volhoudt De Arnhemsche steenengooler. Enkele jaren geleden heeft dc fotograaf A. Lantema te Arnhem tijdens een raadszitting van de pu blieke tribune steenen geslingerd naar den burgemeester, waarbij de burgemeester licht werd gekwetst. Sedert heeft L. zich rustig gehou den, doch Dinsdagmiddag heeft hij weer soortgelijk stukje uitge- Dan zal ik mij om negen uur te uwent vervoegen. Uitmuntend. Hij vertrok Pistool, dolk of vergif Het was een schitterend feest, dat de markies en de markiezin De Chamarande hun vrienden hadden bereid. De geheele benedenverdieping van hun plechtige woning wat tot ontvangst hunner genoodigden ingelicht. Te negen uur zou men samenkomen. Toen om half tien de namen van den heer en mevrouw Joramie werden afgeroepen, bevonden zich reeds een groot aantal gasten hij een in den grooten salon. Het bin nen treden van mevrouw aan den arm van haar bejaarden echtge noot. ging niet onopgemerkt voor bij. Zij maakten als altijd, grooten opgang met haar nog schitterende schoonheid en kostbaar toilet. Zij :chreed naar voren, rechts en links knikjes gevende als een ko ningin. Aan slechts enkele bevooi rechten reikte zij de hand. Hoewel schijnbaar zeer kalm, was de heer Joramie bleek. Nie - mand merkte dit echter op. Men slechts oogen om zijn bevallige gade te zien en te bewonderen. Deze had nauwelijks den tijd achter in het salon tuoschen oen paar harer vrienden, den graaf en de gravin De Maurienne plaats af te nemen, toen de livreiknech* mei heldere stem riep Graaf Gaston De Soleure en freule Hermine De Soleure. Mevrouw Joramie kreeg een üchok. Maar zij dacht niet goed te hebben verstaan en vroeg graaf De Maurienne liaald. In de woning van den wet houder van gemeentewerken, den heer B. Bakker, aan de Pon,tanus- laan, wierp hij een grooten steen door de ruiten en Liet daarop nog andere projectielen volgen, o.a. een geheele vuilnisbak. De wet - houder en zijn echtgenoote bevon den zich in een ander vertrek. Omtrent de aanleiding tot dit optreden bestaan slechts vermoe dens. L. die in staat van faillisse ment verkeert, moet zijn met rijks premie gebouwde woning veria ten en hij schijnt daarom zijn woe dc op den wethouder Bakker, die geheel buiten de kwestie van wo ningontruiming staat, te willen koelen. De steenenwerper is in ar rest gesteld. Vergiftiging. Te C.ulemborg hebben zich ge - vallen van vergiftiging voorge daan bij kinderen die langs den spoordijk bessen hadden geplukt en opgegeten, welke besproeid wa ren met een vloeistof tot bescher ming tegen insecten. Uit de Rijp. Onder het vee van de Iandbou wers A. Blokdijk en gebroeders D. en C. Blokdijk, is het mond- en klauwzeer uitgebroken. Dit zijn de eerste gevallen in deze gemeen te. Uit Graft. Voor de vacante betrekking van gemeente-secretaris- en ontv:in - gcr (gecombineerd; hebben zich 52 sollicitanten aangemeld. Uit Petten. In de jongste vergadering van den gemeenteraad deelde de bur gemeester mee, dat de bcgrooting dienst 1923 wederom van Ged. Sta ten is terugontvangen mol «*en groot financieel bezwaar. Gedepu teerde Staten stellen de gemeciito den eiscli, wil ze aanspraak ma - ken op rijks- en provinciaal sul)- - die, 100 opcenten te leggen op de rijksinkomstenbelasting en daar - naast te heffen een plaatselijke be lasting van 6 pet. van alle inkt» - mens. Deze eisch zou een enorme belastingverhooging ten gevolge hebben, die voor de ingezeten niet te dragen is. Bij de verdere discus sie daaroverd gevoerd bleek, dat de vermenigvuldigingsfactor nog het vorige jaar aanmerkelijk was verhoogd, wat toen onder protest is geschied met de mededeeling. dat daarmee de grens bereikt was. Met algemeene stemmen werd be sloten geen gevolg te geven aan den wensch van Ged. Staten en mee te deelen, dat deze heffing ver boven de krachten der ingeze tenen zou gaan. Van Texel. Maandag werd hier de groote lammerenmarkt gehouden, zeker tot genoegen van de wol veeboeren, daar de verwachte prijzen bedon gen konden worden. Toch was de handel slechts matig vlug, daar de boeren op zoo'n eerste markt gaar ne de hoogste prijezetting bepaald zien. Prijzen werden bedongpn van 26 tot 31.50 de aanvoer bedroeg 3590 stuks. Voor de volgende week worden aanmerkelijk meer lammeren ver wacht. daar voor de tweede markt de aanvoer steeds het grootst is. Ook zijn er veel tweelinglamme ren geteeld, die men liever nog ee- Wien heeft men daar aange kondigd Graaf De Soleure en zijn doch ter, antwoordde deze. Onze gast heer en gastvrouw kennen hem niet. Maar graaf De Soleure is een mijner oudste vrienden, en ik heb naar aanleiding van een verzoek van een onzer gemeenschappelij ke vrienden hem en zijn dochter een uitnoodiging bezorgd. En die vriend, mevrouw, ben ik, sprak Bertrand De 1'Oseraie, die achter mijnheer De Maurien ne stond. Het hart van mevrouw Joramie begon hevig te kloppen. Zij was doodelijk bleek geworden. Graaf de Soleure en zijn doch - ter wafen binnengekomen. In de geheele zaal hoorde men slechts één gemompel van bewondering, verwekt door de schitterende schoonheid van het meisje, die de markiezin een kus gaf, terwijl de markies, de hand van mijnheer De Soleure drukkend, zei Waarde graaf, wees welkom. Ik hoop, dat u van stonde aan u wel onder mijn vrienden zult wil len rekenen. Editli deed haar intrede in de wereld. Maar velen die daar wa - ren, herkenden haar. .Ta, dat is zij, dat is zij wel. zei den zij. Geen vergissing is hier mogelijk. Heeft u „Onschuld" het heerlijke schilderij van Georges Ramel gezien Welnu, zie dit jon ge meisje dan aan. Dat is zij, zij is: Onschuld. En die woorden „Zij is on - schuld" vlogen van mond tot mond, terwijl Edith aan haar va- dprs arm de zaal doorging. Toen zij de groep, te midden van welke mevrouw Joramie zat, naderde, stonden allen op om va der en dochter te groeten. Werk - tuiglijk deed mevrouw Joramie als de anderen, en zoo bevond zij zich vlak tegencver Edith, die haar groette, terwijl zij zich hield alsof zij haar niet kende. Het was of zij door den bliksem getroffen was. Mevrouw Joramie, met wijd geopende oogen en gon zende ooren, bleef als versteend staan. Dus stond daar haar dochter, haar dochter, die zij dood waan de. En in freule Hermine De So leure, herkende zij Edith Mouril - Ion, die verwenschte mededing - ster, wie zij zooveel leed had wil len berokkenen. Maar hoe kwa - men daar haar eerste inan en haar dochter Had men haar niet gezegd, dat Edith stapel gek was en zich nog altijd bevond in het gesticht Sainte-Anne, en dat de graaf, door dolksteken afgemnak» in ed Seine was geworpen Dus had haar medeplichtige, die schavuit van een Jncques haar bedrogen Was het niet om krankzinnig te worden Zij voelde werkelijk, dat zij op het punt stond haar verstane te verliezen. Mevrouw sprak de graaf, op haar een blik koel en snijdend als een lammet richtend, ik heb dc eer u freule Hermine De Soleure voor te stellen. Haar oogn wendden zich van E- ditli af en haar blik ontmoette dien van den graaf. Aanstonds overviel haar een krampachtige trilling. Tiaar oogen sloten zich. En zij zou op den grond gevallen zijn, als mijnheer Joramie haar niet had gesteund. Wordt vervolgl.

Wieringer courant | 1925 | | pagina 1