16e Jaargang' Vrijdag 26 Juni 1925.No. 53. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Isa? Ittwslp. WïERINGER COURANT ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. CORN. J. BOSKER, WIERINGEN UITGEVER VERGADERING VAN DEN RAAD der gemeente WIERINGEN op Za terdag 27 Juni 1925, des namid dags ten twee uur. AGENDA: 1. Noi,ul£n. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. 3. Voordracht tot rcgularisatie van uitgaven op de begrooting dienst 1924. 4. Voorstel van den heer D. Oden inzake verdeeling winst der Zeegras Exploitatie oogst 192ó. 5. Benoeming 7 leden der Com- missie tot wei ing van school verzuim. WEINIG WOORDEN II Waarom groote verhalen te ge ven, van wat ons bekend Kamer lid Mr. Oud heeft gedaan in het afgeloopen tijdperk Waarom het afkammen van candidaten van andere politieke beginselen Het heeft geen zin Laten wij echter feilen noemen die door niemand zullen kunnen en worden tegengesproken Ons Vrijzinnig Kamerlid Mr. OUD heeft laten zien een hard werker te zijn, niet alleen in het belang van zijn gewest, maar voor het geheele land Mr. Oud is een der belangwek- kenste figuren in de Tweede Ka mer, met wien alle fracties reke ning houden Mr. Oud kent de Noord Hol- landsche toestanden als geen an der en stelt zich ook steeds op de bres voor hen, die hun op goede gronden geschoeide belangen in zijn handen geven. Bij de vorige stemming behaal de Mr. Oud op Wierlngen het grootst aantal stemmen van alle pa< tijen. Laat het ook ditmaal zoo zijn Brengt dus uw stem uit op no. 2 van LIJST 22, Mr. OUD I Het Bestuur dei- Vrijzinnige Kiesvereen Wieringen FEUILLETON. No. 6. Dus was Aneta Burdidge toon in het hotel geweest Dit was de eerste gedachte di- ze formulerrdo, hoe ze meteen wist dat ze niets anders gevoeld had dan dat van het oogenblik af dat ze de krant openvouwde. Haar korte droom was voorbij. Crewson wist nu dat ze de waar - heid gesproken had toen ze ontken de dat ze het meisje was dat hij zochi. Ze huiverde toen ze zich her innorde met welken naam ze haar telegram aan hem onderteekend had. JVat een afschuwelijke domheid had ze daarmee begaanHet moest hem wel als een hoon voor komen Hij zou., ze schrikte in eens op toen er een nieuw schrik beeld voor haar geest kwam. De gelijkenis tusschen haar en Aneta, lio.t feit, dat ze ook in het Gordon-hotel was geweest, het te legram, dat ze met Aneta had on derteekend, als snel opeen volgen de slagen kwamen deze vragen op haar neer en onderwijl voelde zc aldoor meer dan ze dacht waf de gevolgen van dit alles zou kun nen zijn. Niet Crewson, maar de politie zou haar opwachten als de trein in GEMENGD NIEUWS. Door een trein overreden. Bij Oldenzaal zijn vanmorgen door den sneltrein twee telegraaf- arbeiders overreden. Een is gedood de tweede zwaar gewond. De kat in het donker In de raadsvergadering van Zwollerkerspel werd in princine besloten, aan de algemeene politie verordening toe te voegen een ar tikel, waarin bepaald wordt, dat elke voor het publiek toegankelijk; waranda, serre, tent of prieel, voot- zoover behoorende tot de aanhoo- righeden van een lokaliteit, waar voor vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein, ot verlof tot den verkoop van andere dan alcoholhoudende dranken is verleend, van een half uur na zons ondergang, tot des avonds tien uur of wanneer het sluitingsuur later is, tot het sluitingsuur, voorzien moet zijn van minstens één bran dende lamp, die een helder licht uitstraalt. B. en W. deden dit voorstel met het oog op den omvang, dien de onzedelijkheid in dergelijke rich tingen aanneemt. Voorzichtig met benzine I Maandagmiddag is er brand ont stond op het boerderijtje van P. Rehorst, staande aan den Most;.t dijk onder de gemeente Nieuwcn- hoorn. Huis en schuur met inhoud zijn geheel in asch gelegd slechts weinig huisraad kon nog worden gered. De oorzaak van den brand is de volgende De vrouw was bezig met benzine vlekken uit een jurk te verwijderen. Toen zij theewater van het brandende fornuis nam. vatte de op haar arm hangende jurk vlam. Zij wierp het branden de kleedingstuk van zich, waarna direct de vlammen oversloegen op den inboedel. Drijvende eilanden in den Atlantischen Oceaan Terwijl men in Amerika den Atlantischen Oceaan met lucht schepen wil oversteken, bereid men in Frankrijk dezen tocht met vliegmachines voor. In zooverre» King's-Cross aankwam. Ze greep de krant weer en vouw de ze open, vloog in koortsachti - ge haast over de vetgedrukte let - ters, die vertelden van de .tragedie. De naam van den doode stond in een der eerste regels. Het was die van haar man, Char les, Gilfoye Hoe hevig de eerste schok ook geweest was toen ze Aneta's por - tret in de krant zag, was die niets vergeleken met den verdoovenden slag, dien ze 't lezen van dezen naam haar toebracht. Ze hield he+ papier met inspanning van al haar krachten vast en scheurde het door de emotie, die zc onmog lijk beheerschen kon en die haa" spieren beven deed en haar zenu wen in de war bracht. Gilfoyle dood Haar man Ver moord in de kamer, die hij voor haar genomen had, die het tooned zou zijn geweest van zijn algehee- le overwinning en haar opperste offer gebracht voor een nietswaar dige, dien zij wilde beschermen tegen zijn welverdiende straf en waaruit zij misschien juist op tijd ontvlucht was om niet dit vreese- lijke einde te hebben gedeeld. Ze kon niet samenhangend den ken, brokken van gedachten, voor stellingen en herinneringen vloei den in elkaar als een aldoor veran derde kaleidoscoop. Vaag probeer de ze te bedenken wie deze vreese lijke daad had begaan. Even dacht ze aan Rex. Kon he;t zijn, dat hij go zijn deze pogingen zeer gewaagd, omdat een vliegmachine niet zulk een langen tocht kan volbrengen zonder te landen. Om aan dit eu vel tegemoet te kornen overweegt men de mogelijkheid om in den Oceaan drijvende eilanden aan te leggen, die een ruim landingster rein zullen hebben, benevens han gers, radio stations en al wat ver der voor de radoi-aviatiek noodig is. Ook zullen er groote olie- en benzinetanks worden opgericht en met alle benoodigdheden ingerich te rcparatie-iurichtingen. Autobus in een winkel. Te Parijs slipte Woensdag een autobus en reed met volle vaart een slagerswinkel binnen, den voorgevel verbrrijzelend. Van de personen, die zich in den winkel bevonden, werden er twee op slag gedood, twee anderen werden ern stig gewond. Geheel gezin vermoord. Te Stella Santa Agiustina bij Savone (Italië) heeft een onbeken de een uit drie personen bestaand gezin met bijlslagen gedood. Een neef van de slachtoffers wordt er van verdacht deze misdaad te heb ben gepleegd. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantw.heid der Red. M. de R. Ondergetcekende verzoekt oe- lcefd, voor het onderstaande inge zonden stuk plaatsing in uw eers*- verscliijnend blad bij voorbaat mijn dank. Als men de dagbladen en do strooibiljetten leest, dan behoeven we niet te gissen wat er op handen is, en wel de groote verkiezing voor de Tweede Kamer. Mijn doel van mijn schrijven M. de R. is al leen de strooibiljetten van de S.D. A.P. na te gaan en te toetsen naar waarheid, en dan kan niet anders gezegd worden,, dan dat de S.D.A. P. onwaar is in het voorlichten van de kiezers en moeten de recht- schc partijen het ontgelden en met name (Colijn en de Ant. Ren partij. In „Stemt Rood", het verkiczings- hoord had dat zijn valschheid ont dekt was, dat zij zich verkocht had aan den man dien hij opgelicht had en in een plotselinge opwel - ling van berouw niet geaarzeld had wraak te nemen öf was er een ander, die gefolterd door een of ander onrecht, gezwicht was voor een oogenblik van krankzin nigen haat en zich gewroken had voor vroeger kwaad Hoe weinig wist ze eigenlijk var den man met wien ze getrouwd was In haar hoedanigheid van vertrouwde secretaresse was ze dikwijls in de gelegenheid geweest om op te merken dat. Gilfoyle in zaken niet altijd eerlijk had gehan deld. Ook menigen droeven brief, den wanhoopskreet van iemand die te gronde gericht was door fi- nancieele transacties op zijn aan raden aangegaan, had ze gezien en beantwoord, kort, hard en grof, zooals hij het had gedicteerd. Zou daar de sleutel van het raad se1 te vinden zijn Kon hij niet door een van deze slachtoffers gezien zijn, toen hij naar het hotel terug keerde om van haar de volle over gave te eisclien Het was heel goed mogelijk. Iemand kon hem gevolgd hebben, zich vergewis? hebben van het nummer van zijn kamer, plotseling binnengestort zijn en hem neergesalgen hebber», voordat hij tijd had gehad om iets tot zijn verdediging te doen. Een huiver van medelijden door voer haar. Al wist ze, dat hij ee i orgaan der S.D.A.P. lezen we „Verbijsterend en ontstellend is het, hoeveel geld wij desondanks aan het leger hebben ten koste ge legd. In de oorlogsjaren werd niets gespaard. Alleen voor het legei werd uitgegeven in 1914 J 110 millioen, in 1915 220 millioen,' dit is in het jaar dat de heer Tho massen hier op Wieringen heeft gesproken voor de kiezers, dat de neutraliteit van ons Vaderland gehandhaafd moest blijven en daar om 220 millioen moest uitgege ven worden voor leger en vloot. Die zelfde heer Thomassen zei *3 in het jaar 1913 ook op Wieringen dat we geen Vaderland hadden. Nu werd tezamen in de oorlogsja ren 1,415,000,000 dus bijna ander half milliard guldens uitgegeven, waarvan het volk nog elk jaar de hooge belasting moet opbrengen. Inderdaad 't Is verbijsterend en ontstellend Maar het meest ontstellend en verbijsterend is, als een partij, die zelf mede schuldig staat aan deze uitgaven voor het leger, thans met die cijfers stemming komt maken onder de kiezers tegen een minis terie, dat eerst aan het bewind kwam, toen het geweldige der uit gaven reeds was geëindigd en het cijfer met 60 daalde. Immers de kamerleden der S.D.A.P. hebben hun stemmen gegeven aan de be grootingen vanaf 1914 tot en met 1918. Toen zijn uitgegeven voor het leger één en een kwart milliard gulden. S.D.A.P. is dus mede aan sprakelijk Die uitgaven werden niet gedaan door rechts of Colijn maar tijdens het Ministerie Cort van der Linden, een liberaal of Vrijzinnig Ministerie ook de soci alisten stemden gretig voor, het ging tóch om het vaderland Intusschen is het eindcijfer der begrooting van oorlog onder het rechtsclie Kabinet Ruijs gedaald van 171 tot 58 millioen gulden. Ontwapening is de leus der s.D. A.P., maar het is een valsche on ware leuze. De kiezers zullen zeg gen dat is kras gezegd en zou het waar zijn zullen ze vragen. Ja het is een valsche leuze, dus be - driegelijk. Ten bewijze als volgt schurk was, toch was het vrees lijk om er aan te denken, dat hb zoo zonder eenige waarschuwing den dood in was gegaan. Dit zachtere gevoel van sympa thie gaf een lichtglans over haar donkere gedachten. De geestelijke overspanning, die haar bevangen had, werd iets minder en het was net voldoende om haar te doen be denken, dat ze het verslag van het drama nog niet gelezen had en noe niet eens wist hoe de misdaad be gaan was. Ze nam de gescheurde krant, die op don grond was gevallen, weer op en sloeg haar weer open. Het verhaal werd gedaan me.t dien hc len rijkdom van korte prikkelen de zinnetjes, die een handig jour nalist graag gebruikt, als hij zoo snel mogelijk zorgen moet, dat zijn krant, het eerst een schitteren de sensatie bericht heeft en de le zers zoo sterk mogelijk geïnteres seerd worden, terwijl zij er zich zoo weinig mogelijk hereseninspan ning voor getroostten. Maar Na - nette lette nauwelijks op de ma nier van schrijven het onderwerp nam haar te veel in beslag. Ze las dat de misdaad ontdekt was doo** dat het kamermeisje de kamei binnen kwam en het lijk van c-m man zag vlak voor de deur. Het meisje had geschreeuwd en he* daaropvolgende onderzoek had uitgewezen, dat de man neergesla gen was door een zwaren slag, die op zijn achterhoofd was gericht BUREAU Hippolytushoef Wieringen. Telef. Intercomm. No. 19. Wij kunnen in ,,'t stemt rood' !<•- zen van een monsterverbond en daar wordt mee bedoeld, dat «li.- Anti-Rev. en Christelijk Ilisl. een verbond hebben met de roomschen De S.D.A.P. is begecrig naar een ministerzetel en zij zien in «Ie »«>"- komst dat ze dat met eigen klach ten niet zullen krijgen. Nu zoeken ze naar een verbond te sluiten m< t een van de tegenwoordige regee - ringspartijen. De kiezers zullen het niet kunnen raden nu t *\.-ikc partij, want de rechtsclie purtijeit worden in „Stemt Rood" een nu- i sterverbond genoemd, en „om een verbond te sluiten met één van die monsters" zal toch niet gaan, zul len de kiezers zeggen, en toch is het waar en wel met de Roonische Staatspartij I Toch niet waar Ja, het is waarheid Nu is tb- gang van zaken in het politieke leven, in den tegenwoordlgen tijd zoo, om dat er meer dan één partij is. en geen der partijen een meerderheid kan krijgen er naar gestreefd wordt het eens te worden om een regeering tevormen, dat aan de partijen die „Rechts" genaamd worden gehikt is en van af het jaar 1901 een coalitie te vormen en dan moeten die partijen nemen en geven, want géén van de parlij- en kan zijn program in eens tot stand zien komen. De ontwapening zal en moet er komen, zoo hoort men de leiders spreken. liet is een prachtige leu ze, maar een valsche leuze. Maar wat maalt de S.D.A.P. daarom „Ais die maar stemmen kunnen winnen." Maar de leiders der soci alisten weten wel heter dat de ont wapening niet tot stand komt en toch willen ze gaarne aan de regee ringstafel. Welk middel willen daarop vinden om mede te regec- ren Ze zijn begonnen te vrijen met een van de sterkste Rechtsclie regeeringspartij en wel met de Roomsche partij. Ze zullen den ken liefde wekt wederliefde. Doch dat is hun tot nog toe niet gelukt. Wat is er dan gedaan door de socialisten om met Rome te ro geeren Zc wilden liet op een n- coordje gooien. Troelstra heeft de handschoen toegeworpen en ca rnet een wapen, dat ongeveer op een gummistok moest lijken. Op de tafel was do fotografie, die op verzoek van de politie werd afge drukt, daar het hotelpersoneel haar herkend had als de vrouw van den vermoorde, die op geheim zinnige wijze verdwenen was en die de politie graag vinden zou omdat ze misschien in staat w.-* eenig licht in de zaak te versprei den. Zoo was het verhaal, terugge bracht tot de enkele feiten en ont daan van alle opwindende versie ringen, waarmee de journalist-au tour het had aangekleed. Ook an dere details waren nog vermei.i b.v. dat de echtgenooten pas dien zelfden middag aangekomen \va ren. De portier herinnerde zien. dat. de man dadelijk weer uil - in: en dat de vrouw naar boven ging naar de kamers, die een melknar loopende zit- en slaapkamer w i ren, die beide met de gang in ver binding stonden. In de zitk:im«-r was de daad ontdekt, de slaapkn- mer was blijkbaar niet gebruik 1 In de zitkamer! Nanette schrok toen ze het Ins. Dat was de kamer, die ze niet betreden bad hij haar korte verblijf in bet hotel. F.n die foto. die als een foto van ham- werd gereproduceerd, was gevon den op de tafel in die kamer. h<>.* was die daar gekomen. Wat kou Gilfoyle in 's hemelsnaam niet die foto te maken hebben Wordt vervolg I.

Wieringer courant | 1925 | | pagina 1