h 16e Jaargang. Vrijdag 3 Juli 1925. No. 55 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN laar iuwtilp. HEERENBAAI. PORTOIRCO. J. E. KIÏÏSS BLANKE BAAI. PRUIMTABAK. WIERINGER COURANT UITGEVER UORft. J. BOSKER, WIERINGEN ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU Hippolytushoef Wieringen. Telef. Intercomm. No. 19. Brieven van een Hollantischen Boerenjongen uit Frankrijk. Tourgeville, 28 Juni 1925. blief IV. Dc hoeve heeft een oppervlakte van ongeveer 200 II.A., waarvan 120 H.A. er om heen liggen en het overige aan groote en kleine stuk ken verspreidt is. Hiervan wordt 3 H.A. geplocgu, hetwelk bezaaid is het penen en 9 aardappelen. De aardappelen wor den gezaaid achter de ploeg, en later aangeaard. Hiervoor heeft nïfcn een soort ploeg, welke zijn w'rk goed volrbcngt. Men neemt omi te zaaien niet de kleinste, doch d| grootste aardappelen. Deze wor dfii in twee of drie deelen gesne den. De aardappelen worden wijd gezaaid, de regels ongeveer 60 cM. uit elkander, met een flinke groo te tusschenruimte in de regels. Men heeft twee soorten, een soort rood, en een soort wit. De witten zijn van Ilollandsche afkomst, en gelijken veel op Ei- genheimers. De voorraad mest welke gedu rende den winter gewonnen wordt vind zijn weg op dit bouwland, en tevens wordt, er nog een rijke noe '^Iheid stikstofmeat bijgevoegd, ffiet land is echter van een goe- d« kwaliteit, gelijkt veel op zware galachtige kleigrond, welke na eeji langdurige droogte steenhard w'ordt. Roode klaver groeit best op deze gronden., en schijnt zeven a tien jaar goed te blijven. In Hol land is deze meestal na twee jaar uitgegroeid, terwijl ze hier hoe lan ger hoe beter wordt. Voor granen is het land minder goed geschikt, gewoonlijk krijgt men slechte gewassclien, haver en gerst leveren nog wel wat stroo doch weinig korrel. De oorzaak hiervan is, dat men het land onvoldoende bewerkt, en FEUILLETON. geen afwatering heeft. Het wordt slechts luchtig geploegd, en aan een goede eg ontbreekt het. De ploeg is een soort wentelploeg, een cultivotor en een kettingcg, dit zijn de bouwgereedschappen. Ook nog een wentel, daar het land dik wijls gerold moet worden om h°t fijn te krijgen. De granen zijn gezaaid op bedden gelijk in Hol - land de tulpen. Deze bedden wor den gemaakt met de ploeg, ef lie ver ze zijn er, en er wordt telkens zoo geploegd dat ze er blijven. Dit is om nog een beetje afwatering te krijgen. Het. overige land is in gias. Hiervan wordt ongeveer 50 H.A. gemaaid. Doch het groqit er niet zoo weelderig als in Holland. Het vee blijft altijd in de landerij en zomer en winter zoodat het gedurende den winter alles stuk trapt. En dan, groote stukken zon der afwatering maken het beste land onvruchtbaar. Vandaar dan ook, dat er veel biezen in de laag ste gedeelten groeien, welke ech ter door de koeien gedurende den winter opgegeten worden. En ook aan mest wordt niet gedacht. Een groot gedeelte van deze landerij en is beplant met appel- en peren- boomen. Deze vruchten worden allemaal opgezocht gedurende herfst en winter. Ze worden uitge perst en dienen tot volksdrank, onder de naam van „sidre." ^'oor het uitpersen zijn alhier een twee tal groote gebouwen en bergplaat sen. Uit het sap der peren wokR een soort genever gestookt, het - welk de naam draagt van „Calva dos." Het wordt gedronken in kol fie, daar het^zoo bijna niet te drin ken is vanwege desterke prikkti die het heeft. Op iedere boerderij is gelegenheid tot stoken van dc ze drank. Het sap wordt bewaard in groote tonnen, waar alhier de grootste een inhoud heeft van 18000 Liters. Opdat het aanlai boomen niet vermindert, wordt er telken jaar een partij jonge boo men bijgeplant. Aan onderhoudt of snoeien denkt men echter niet. Vele zijn dan ook zoo dicht mc,l takken, dat het onder de boomen er donker van is. U ziet dus dat de landbouw in Frankrijk nog niet zoo ontwikkeld is als in Holland. S. LONT Dz. No. 8. I» legde zijn hand op haar arm meteen beschermende beweging en loeide, dat ze zijn hand tegen hem aan drukte. Even keek ze hem aan met een stomme bede om hulp in haar oogen. Hij had gehoopt, dat ze alleen zou hebben gezeten of in een stampvolle cou pé, want als ze met een of twej menschen had samen gereisd, .was het bijna niet mogelijk, dat ze do gelijkenis tusschen haar en da,t el lendige portret in alle kranten niet opgemerkt, hadden. Het zou krankzinnig zijn, om te veronderstellen, dat iemand een zoo bijzonder gezicht als het hare niet zou herkennen. Ieder, die het zag tusschen al de sensationeels beschrijvingen van den moort, er wol van onder den indruk ko - men. Crewson merkte op, dat de eenige reisgenoot, dien ze gehad had. de bewuste krant in zijn hand hiqfl dat en dé manier waarop han naar haar en hem keek. jblde hem duidelijk genoeg, dat ptuatie de mogelijkheid van drama in zich borg en hij ver klaarde haar druk o*p zijn hand; haar duidelijk verlaiagen om hard op te praten en niet het minst den aandoenlijken blik, waarmee ze hem had aangekekon, als even zoovele bewijzen, dat zij het ook wist. i Ilij loosde haar snel naar den uitgang van het station en riep een rijtuig aan. Toon hij op het punt stond haar er in te helpen, zag hij een jongeman door de men schenmassa dringen en op haar toeschieten. yin Nanette Nanette riep nij Loop niet weg Ik moet je dade - lijk spreken. Wat heb je Behalve dat ze plotseling bleek werd toen zijn stem haar bereikte, was er niets aan Nanette te zien van de vrees die haar beving. Wat ze telkens bevreesd had op haar reis van Newcastle, was gebeurd Rcx had haar herkend Ze dwong zich tot kalmte om ook deze be proeving te doorstaan. Ze wende zich om met een voet in het rijtuig en keek hem zonder blikken of blozen aan, zonder een spoor van herkenning, voordat ze Crewson aanzag. Hij zag een deel van een seconde doodangst in haar blik en ging vastbesloten tusschen haar en Rex staan. Ik denk, dat u u vergist mijn heer, zei hij uit de hoogte. Me vrouw Burbidge kent u niet. Mevrouw Burbidge Wie is mevrouw Burbidge Dat is Nanet te Har Zeg eens, mijnheer, als u ru zie zoekt, kunt u uw zin krijgen maar verdraaid als ik uzeg, dat dit mevrouw Burbidge is en u zegt van niet, bent u op gevaarlijk terrein, vergeet dat niet. Hij praatte niet meer met zijn gewone kalmte. Inplaats daaivan was er een dreigende klank in zijn Stem en hij sprak snel en scherp Maar ik nu, als je niet eens je vroegere meisje, dat je in den steek gelaten heeft en Nanette was in het rijtuig op de bank gevallen. Crewson sprong ->r in. Vooruit, zei hij tegen den koetsier en had nauwelijks tijd om te gaan zitten, want het paard voelde de zweep en trok plotse hng aan. Hij voelde dat haar arm beefde Tabaksfabriek ,,De wakende Leeuw'1 Laat 12B - - - ALKMAAR. 70, 80, 100, 120, 140, 150, 160, 180, 200, 225, 250 en 350 400 450 en 500 cent per pond. GEMENGD NIEUWS. Het vloekverbod. De Raad te Woensel, heeft ecii voorstel tot he,t instellen van een vloekverbod aangenomen. Kinderen op een fiets-baga- gedrager. Maandagavond omstreeks half- ticn viel een ongeveer 4-jarig kind jc op den hoek der Ginnekenstraat en het Van Coothplein te Breda van een bagagedrager eener fiets. Het scheelde maar zeer weinig, of het kind, werd door een passee - rende tram overreden. Het mut-sjL van het kind lag reeds onder Je wielen. Door het krachtig remmen van den bestuurder werd gelukkig erger voorkomen. toen hij haar vastgreep. Moedig kind, zei hij zachtjes Het geeft niets om met zoo'n hal ve gare te redeneeren, straKS zegt hij nogdat ik zijn grootvader ben Nu de crisis voorbij was en ze snel werd weggevoerd buiten net bei eik van den man, dien ze min der dan iemand anders wenschte te ontmoeten, voelde Nanette al haar kracht in haar schoenen zin ken. Ze leunde in de kussens, haar oogen sloten zich, ze werd steeds bleeker en hijgde naar lucht. Haar handen hielden stijf den zakdoek omklemd, dien de man haar terug gegeven had. Toen ze zich bewurt werd dat ze hem vasthield, begreep ze de blcangrijkheid van dit inci dent en dat verdrong de ontmoe ting met Rex uit haar gedachten. Ze gehoorzaamde aan een onver- klaarbaren drang om hem te be kijken. In den hoek stonden haa naamletters „N. H." Ze zag in (lat al haar moeite om den man, van wien ze nu wel be greep, dat hij een detectieve was, om don tuin te leiden, voor niets was geweest. O, het is hopeloos riep ze uit. Laat mij gaan. Ik moet alles ophelderen. Het geeft niets ik kan toch niet ontsnappen. Ze maakte een beweging om op te staan. Crewson hield haar le - gen en duwde haar weer neer. Het rijtuig was onder de kan van het station uit en in de straat Welk adres zei u, mijnheer riep de koetsier door het raampp. Arcliway-wcg, Ilighgate, ant woordde Crewson. Highga,te Wat, waar wat bedoelt u, Ilighgate riep ze onsa menhangend. Ik zal het onderweg vertellen zei Crewson rustig. Ik denk dat u Sleun voor de mobilisatie-slachl- offers. De Raad der gemeente Opstci- land besloot donateur te worden van den bond van mobilisatie slachtoffers en hiervoor 1 cent per inwoner af te vragen. Deze bond zal aan alle gemeentteraden een dergelijk verzoek richten. Vertrouwen in den burgervader. De voorzitter van het stembu reau te Loosdrecht, tevens bruge- meester, ontving van een vrouwe lijke ingezetene die door omstan - digheden verhinderd was, Woeris dag aan de stemming deel te ne men, een briefje, inhoudende net verzoek om voor haar te willen stemmen. Vriendelijk voegde zij er bij „Die u stemt is goed." Vreeselijk ongeluk. Dr. Van Sonnen uit Echt. maan te Zondag mot zijn familie een autotochtje naar Maastricht, toen de band sprong. De wagen werd aan de kant van den weg gezec, om den band tc repareeren. Toen het circa 11-jarig dochtertje uit stapte, werd zij plotseling gegre - pen door een passeerende autobus en overreden. Het hoofdje werd voor de oogen van de ouders nage noeg van de romp geschei !en. De dood trad onmiddellijk in. Het horloge in den winter. Met de koude loopt het horloge onregelmatiger dan in den zom Nu. eens is het wat voor, dan weer blijft het plotseling iets acht; Deze onregelmatigheden van on zen anders zoo betrouwbaren tijd meter zijn uitsluitend het gevo.g van niet zaakkundige behande ling. Legt men het horloge 's a- vonds op het marmer van het nachtkastje, dan zal, tengevoij.' van de koude, liet metaal iets prini pen en het horloge loopt voor. O- verdag, wanneer het horloge zun plaats in den vestzak heeft inge nomen, veroorzaakt de lichaams warmte weer een geringe uitzet ting van het metaal en deze vern" dering is weer oorzaak, dat het horloge iets achter loopt. Het verdient aanbeveling hrtt horloge 's avonds niet op hel kon de marmer te leggen, maar het. loodrecht aan een spijker op te hangen. Het mag nooit plat ligirr want in normale omstandigheden wordt het ook in loodrechte hou ding gedragen en deze verande ring heeft schadelijken invloed. Men moet het horloge opwindon, wanneer men het. 's morgens van wanneer men het 's morgens van den spijker neemt. Het, schudden, waarbij het horloge bij het dragen is blootgesteld, heeft invloed op le ffjhe veertjes, terwijl de rust s nachts het goed doe,t Het is niet goed, een horloge eerst op le w in den, wanneer ze geheel is afgeloo- pen. Elke twee jaar moet een toorb- ge feitelijk geolied en gereinigd worden., dat heeft niet alleen gun stigen invloed op het loopen, maar het verlengt ook den levensdu m met 15 20 jaar. Huiselijke twist. Bij een huiselijken twist te TT11- een beetje moe bent van de reis. Houd u maan kalm en laat alles op zijn beloop het komt wel in orde. Ik moet nu voor alles zor - gen tot Hiram weer te voorschijn komt en het overneemt. Van het oogenblik af dat^ hij begreep dat de verdenking op haar gevallen was, had hij overlegd wat de beste manier zou zijn om het voor haar verborgen te hou - den. Ik dacht dat u graag wat Loudt gaan rusten totdat we den boel in orde hadden gebracht, ging hij voort. Ik vond het niet noo dig, dat u midden tusschen de men schen zat, dus ging ik dadeiijk eens kijken, zoodra ik uw telegram kreeg en ik vond een gezellige, kleine étage, in de buurt van High gate, die me net geschikt leek voor u. Ik denk dat Hiram ook liever zou zien dat u in een eigen huis woonde dan op kamers of bij an dere menschen. Waar is Hiram, vroeg ze haas tig. Daar vraagt u me meer dan ik weet antwoordde hij. Ziet u, ik wist niet dat u weg zou gaan en hoorde het. pas toen ik gisteren - avond in het. Hij hield plotseling op. voordat het woord hotel uilgesproken was, maar voordat hij een en ander be denken kon wendde ze zich tot hem Tn het hotel Ja, zei ze, daar wou ik u juist iets over vragen. Was u er ik kocht een krant in Edinburgh er stond iets in over het hotel. Weet u iets van Ze trachtte haar zenuwachtig heid te beheerschen en haar ge laatstrekken vertoonden niets van (le ontroering, waaraan zij ten prooi was, maar haar zakdoek draaide ze om haar vingers en zijn blik viél op edn naam, die in e« n van de hoeken geborduurd was. Kijk, riep ze en greep zijn arm. In dien winkelkoop er een Hij keek uit het raampje. Het rijtuig kwam voorbij een boekw in kel waar kranten verkocht wer den en op een aanplakbiljet zag nij de woorden: „Drama in een lin tei. Geschiedenis van den vermoor de. Trouwde met zijn typiste. Het gezicht van de vrouw aan zijn zijde was krijtwit. Koop er een, herhaalde zc. t» moet het lezen, heusch. Maak u niet zenuwachtig o- ver die zaak. liet gaat u toch niet aan, zei hij op scherpen toon. Er is genoeg ellende in de wereld, zon der dat men zich beroerd hoeft u 'maken over dingen waar men niets mee te maken heeft. Wacht u nu tot we in de etage zijn. Neon, riep ze, neen, neen. Ik moet het lezen, het moet. Ze sprong op en liet het raamp je zakken. Houd op riep ze en voor «b koetsier tijd had de teugels aan le trekken, had ze het portier open gemaakt en wilde uit liet rijtuig vliegen. Crewson pakte haar arm beet en probeerde haar tegen te hou den. Ik zal er een halen als u het wilt maar als mijn raad volgt Ik moet hel lezen, hijgde ze met witte lippen. Hij sprong op straat en liep naai den winkel. Toen hij er uil kwam met de krant in de hand, keek nij even naar de opschriften. Hij zag niets dan twee woorden, die apart op een regel stonden „Nanette Harley." Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1925 | | pagina 1