Icn voorgeschreven om de plaag te keer te gaan. Jaren en jaren gele den is in het departement nog eens door een inval van sprinkhanen de oogsl verwoest. Vrijheidsberooving. Sedert cenigen tijd ging er te liatenay-en-1'rance (in het arron disscment Pontoise) liet gerucht, dal de schrijver Charles Soler zijn ■vrouw opgesloten hield in het kas Icol, dat. zij bewoonden en dat aan y.iin vrouw behoort. Een dezer da gen kreeg de politie te Chatenay ein alloniemen lnief. waarin dit gerucht, werd bevestigd. De politie stelde een onderzoek in en vond in het kasteel, waar- ven de deuren van alle vertrek ken met kettingen waren geslo - t. n, de' 51-jarige -vrouw des huize* ie een klein kamertje, mager en ondervoed. I-Tet; bleek dat. de vrouw door haar man en een bewaakster vw'orgd werd en nooit nit ging. Sinds haar huwelijk, 25 jaar gek den. had zij nooit meer met haar tamilie contact, mogen hebben, tiaar man had haar onlangs krank zinnig willen laten verklaren dit was hem echter niet gelukt.. Wel had hij van zijn vrouw gedaan ge kregen, dat zij een testament, op maakte, waarin bepaald werd, dat na haar dood hot kasteel aan haar echtgenoot zou komen. Mevrouw Soler is naar het zie 1 ken huis vervoord tegen haar man en de bewaakster is een klacht in gediend. De verlokkingen van het jaar 2025. De lectuur van het pas versche llen boek „The Future" door prof. A. M. I.ow (dat in Londen verscho nen is) leert, dat de mensch der toekomst over zoovele verkeersge mak ken zal beschikken dat zijn boenen kleiner en kleiner zullen worden om tenslotte rudimentai re organen te vormen of te ver- d wijn en. Professor I.ow maakt het den toekonistigeii mensch overigens z« er geriefelijk. Zieke menschen belooft hij langs elecirischen weg U zullen genezen. En aangezien alle misdadigheid zal worden be- süiouw d en behandeld als een ztek te verschi jnsel, is de oplossing var het. erin i mali teisvraagstuk met een gevonden, en zal de loekomsti gc maatschappij er dus een wezen mi louter pais en vree. Heit. tijdverlies dat een gevolg is van de onnoozele bezigheid vèi. si apen, zal worden beperkt tot eer minimum. Drie nachten slaap zullen voldoende zijn. (Men zegt dat er reeds thans in 1925 men- schen zijn die het met minder doen.) Het ontbijt wordt, evenals alle maaltijden geserveerd door buizen die van de centrale voor- raadtanks die bet eenlieidsvoedsei y .-.it lon, naar de huizen leiden en waaruit de toekomstige mensch net zoolang kan opzuigen of inha- 1 teren tot bij verzadigd is, een en ander terwijl hij zijn bad neemt, alweer om tijd te sparen. (Waartoe al die gespaarde tijd moet dienen js niet volkomen duidelijk.) liet zakenleven wordt uit de ge makkelijke stoelen per radio ge dirigeerd. Oorlogen worden met liegende duikbooten gevoerd, en huwelijken zijn voortaan zakelij ke contracten op langen of korten termijn, al naar gelang de partij en wenschon. Kunstmatig zonlicht (blijkbaar van een ander merk dan dat het welk een oplichter in Amerika onlangs gebotteld trachtte te ver knopen) zal het. vraagstuk van nachtelijk duister uit den weg rui men. Een nieuwe auto met ge rmsehlooze moter zal verschijnen, (hier lijkt de heer Low ons zijn optimisme iets te ver te drijven) nog later zullen voertuigen elcc- ivi-fhen stroom kunnen opnemen uit kabels die onder alle weger zullen liggen. En tenslotte zal men zoover komen dat beweegkracht uit de lucht op elk oogenbhk kan worden afgetapt. (ITo.t rijden zal d.-m zoo gemakkelijk zijn gewor den dat. de kunst, van wandelen verloren zal raken.) Alleen de kleeding-industrie komt er niet. bijster goed af. Man ie -u en vrouwen, zegt prof. Low, zullen dezelfde klecdingstukk-en dr "ren, bestaande uit één stuk, hoogstens uit twee, vermoedelijk een soort van gekleede hansop. En hooge hakken zullen tot de woemdsoortigste antiquiteiten be- hooren. - -1 Of dit alles als straf voor of ze gen van het menschelijk intellect zal zijn te beschouwen vinden we in „The Future" niet vermeld. Wat ons betreft, wij zijn geneigd aan de eerste interpretatie voor keur te geven. Gevaar voor den Canadeeschen oogst. In Canada is het buitengewoon warm en men vreest het ergste voor de te velde staande tarwe, vooral in de .provincies Saskat- cliewan en Alberta. In de laatste piovincie werd Bowden door brana geheel verwoest. Persoonlijke on gelukken worden niet vermeld. Driehonderd personen zijn dak loos. Genoeg van de „steps." Op het laatst gehouden congres van de „Club of teachcrs of Dan cing" is, teneinde aan het veelvul dig verlangen te voldoen, besloten op het programma voor het a.s. dansseizoen wederom op te nemen de statige, sleepende wals, de Fran qaise, de polka mazurka, de qua drille, enz. De „steps" en „trotts" hebben hun roem dus overleefd Oude eik geveld. Een hevige storm in Visalla (Ca- lifomië) heeft een eik geveld, die als de grootste ter wereld werd be schouwd en welks leeftijd op 700 tot 1000 jaar werd geschat. De om vang van dezen overouden boom bedroeg ca. 100 Meter, terwijl zijn kroon een doorsnede van 50 Meter besloeg. Noord-Hollaudsch vee naar Argentinië. In de afgeloopen week zijn uit de Beemster 15 stamboekrunderen verzonden met bestemming voor Argentinië. Treurig. Een kindje van negen maanden te Amersfoort, dat in de buiter- lucht op een lakentje en kussen lag, kreeg een 4-jarig zusje bij zich om het op te passen. Deze legde het kussen op de kleine en liep weg. Later vond men het kindje gestikt. Een 102-jarige. Mej. de wed. Jacoba-Den Duik— Krul zal a.s. Zaterdag haar 102en geboortedag herdenken. Ze is Koos ie Krul, de oudste ingezetene var Scheveningen en de oudste lidma te der Ned. Ilerv. Gemeente aldaar Door een zonnesteek getroffen. Bij het korenmaaien werden te Assen de 20-jarige S. en te Some - ren de 73-jarige H. M. door een zonnesteek getroffen. Laatst, ge noemde is nog denzelfden nacht in het gasthuis overleden. Kinderen op de fiets. Zaterdagmiddag kwam door een kuil in den weg een heer uit Am sterdam even voorbij de Kalfjes laan op den Amstelveenschen wge met zijn rijwiel te vallen. Hij be kwam hierdoor zelf geen letsel doch wel zijn 6-jarig zoontje dat op den bagagedrager gezeten was IIet ventje bekwam een hersen schudding en werd per auto naar Amsterdam vervoerd. Met vuur spelen. Door het spelen met. lucifers, door eenige kinderen, ontstond Za terdagmiddag te Onderdijk bij Me- demblik brand in het perceel van J. Bierman behalve dit, gingen nog een drietal nabij gelegen wo ningen in de vlammen op, waar onder een juist afgewerkt nieuw huis van P. de Boer. Alleen het huis van Bierman was verzekerd. Een ernstige ontsporing. Zaterdagavond derailleerde de laatste tram van Joure naar Lem mer bij St. Nicolaasga, doordat zich een koe op de rails bevond, liet heest werd vermorzeld. De ma chine rolde onderste boven van den weg. De machinist wist zich te redden. De tram bestond uit drie passa giersrijtuigen met passagiers voor Amsterdam. Twee dier rijtuigen met de goederenwagen ontspoor den eveneens. De materieele scha de is groot, maar gelukkig werden geen personen getroffen. Hoewel de passagiers twee uren vertraging hadden, konden zij de boot. nog ha len. Wreed ontwaken. Door de brandende hitte en ver moeidheid afgemat zocht een jon ge man Maandagmiddag op een bank aan de Mauritskade tc Am sterdam. Het duurde maar korten tijd of de rustzoekende viel in slaap. Toen hij, een uur later, wak ik ker werd, ontdekte hij, dat hem zijn portemonnaie, waarin acht tien gulden en drie Bank-van-lee- ning-hriefjes zaten, (waarschijn lijk 's mans lieele bezitting) verdwe nen was. Zielig Botsing tusschen fiets en motorrijwiel. Op den Ilemweg te Amsterdam kwamest Zaterdagavond de oe- sUiuadrr van een motorrijwiel en een fietser met elkander in botsing De fietser, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, reed volgens een ooggetuige aan den verkeerd enfant van den weg en bleef, hoewel geu aarschuwd, links rijden. Op het laatste oogenblik naar rechts overstekende, kwam hij met het voorwiel der motor fiets, die goed reed, in aanraking. Zoowel de bestuurder van het motorrijwiel als degeen, die op de duozitting plaats genomen had, zoomede de fietser, sloegen tegen den grond en liepen ernstige ver wondingen op. Alle drie werden naar het ziekenhuis vervoerd, doch de fietser kon, na verbond'-n te zijn, naar huis terugkeeren. Het Vijfde Gebod. Eert uwen vader en uwe moe der De twintigjarige jongeman in de Belamystraat te Amsterdam, die, in Zondagsstemming, huiselij kort twist, kreeg, met zijn vader, dacht, er blijkbaar anders over. Hij ging met een zwaren houten hamet zijn vader zoodanig te lijf, dat de ze, aan het hoofd getroffen, in el kaar zakte en naar een der zieken huizen moest worden vervoerd. De brave zoon werd achter slot gesteld. Een herinnering aan de oorlogs dagen. Als een herinnering aan de in - temeering van Fransche, Belgi sche en Engelsche officieren gedu rende 1915'17 op het eiland Urk, heeft daar tot enkele dagen gele den de houten barak gestaan, die verleden week voor afbraak ver - kocht is. Een gedeelte er van was reeds gesloopt, toen een korte doch hevige onweersvlaag Zaterdaga - vond het. werk bespoedigd heeft. Onder hevig gekraak, dat. over 't geheele ei1 and gehoord werd, is het geraamte ter aarde geslagen, ge lukkig zonder den waker te treffen GEMEENTE WIERINGEN. liet is nu niet meer: „dat stil le verlaten eiland Hoort, men da gelijks het geraas en gefluit van de zandtreinen, het bedrijf aan cie dijken der Zuiderzeewerken, des Zondags wordt Wieringen ovei- stroomd met vreemdelingen ko mende van heinde en ver. Zoo los te Zondag j.1. een groote salonboot 1200 „dagjesmenschen" voor lv.i meerendeel uit Amsterdam, die nu niet eens naar Zandvoort, maar op Wieron hun genietingen zoch ten. En ondanks de hitte waren de stadslui verrukt over de prachtige boottocht en de gezelligheid op het „voormalige" eiland. In luxe au to's maar ook op gewone vracht karren lieten zij zich over Wiering „toeren" en zoo op hun „platte ach tersjte" op de laadbak zittend, bij gebrek aan banken hadden zij 'n lol in het vrije leven, dat het 'n lie vc lust was, om dat schouwspel gade te slaan. Merkwaardig was het verlangen van de meesten, om een her inne- ring van den „banneling" van Wie- ringen, den exkroonprins Wilhelm te zien, of tenminste zijn woning in oogenschouw te nemen, de be kende pastorie te Oosterland. Ja, het verlangen daarnaar was soms zoo sterk dat men er een uur wandelen in de gloeiende zonne stralen f voor over had, omdat de auto's liet zijwegje naar de pasto rie voorbij reden öe zakenlui, vooral autohouders café's en ansichtwinkels hebben flinke zaken gemaakt en verlangen natuurlijk, dat er zoo spoedig mo gelijk weer zoo'n menschen - over strooming komt. —Zondagmiddag had in het. café van den heer Bruul te Hippo- lyt.ushoef 'n vergadering plaats, waar als spreker optrad de. heer B. Laan, hoofdbestuurder van den Centr. Transport - arbeidersbond Slechts een 60-t.al personen was aanwezig en dan nog voor het. mee rendeel arbeiders van buiten, die reeds lid van den Bond waren. De Wieringer Zuiderzeewerk - arbei ders waarom het eigenlijk ging, schitterden door afwezigheid. Spr. schetste wat de Bond al voor den Zuiderzee - arbeider had ge daan. De minimumloonen die eerst in de bestekken werden vermeld, komen daarin nu niet meer voor, en het gevolg is dat de aannemer geeft wat hij kwij.t wil wezen en de arbeiders geen mensch waardig bestaan meer hebben. Slechts door organisatie is het mogelijk hierin verbetering te brengen. Het was volgens spr. noodzakelijk, dat hier weer 'n afdeeling van den Bond werd opgericht. 'n Negental der aanwezigen gaf te kennen als lid van een plaatse lijke afdeeling te willen toetreden. Waar het aantal nog zoo gering is werd besloten nog geen bestuur te kiezen, doch daaromtrent 'n af wachtende houding aan te nemen totdat het ledental tot plus minus 20 is gestegen. De heer Oden nam op zich voor administratie en in ning der contributie zorg te dra gen. Zondagavond gaf de muziek- vereeniging „Harmonie" een con cert, in de tent, hetwelk door hon dorden belangstellenden wérd bij gewoond. Bij deze gelegenheid wer den door den eerevoorzitter, den EdelAchtb. heer Kolff, de zilveren lauwertak en de gouden medaille, behaald als eere en eerste prijs op het concours te Dirkshorn aan het vaandel gehecht. Z. E. sprak daar bij Directeur en leden en ook het publiek toe, daarbij wijzende op de verdiensten van „Harmonie jegens de burgerij, en bovendien in herhin nering brengende het hooge muzi kale gehalte van het corps, da.t op 't. laatst gehouden concours weer gebleken is. Hij feliciteerde direc teur en leden en een driewerf hoe ra van het publiek volgde op de ze woorden. De voorzitter van Harmonie, de heer C. J. Bosker, dankte den eere voorzitter voor zijn symphatie je gens de vereeniging aan den dag gelegd en aan de verdere aanwezi gen voor de gebrachte ovatie. Na een zestal nummers in de tent ten gehoore te hebben gebracht werd onder geweldige belangstel - ling een marsch door het dorp ge maakt. Zondagmiddag j.1. gaf de Mu ziekvereniging „Apollo" 'n con cert in de nieuwe muziektent te Den Oever. Een groot en aandach tig luisterend publiek was aanwe zig. Heden werd door de politie naar Alkmaar overgebracht de 52- jarige Jb. B„ wegens het plegen van ontuchtige handelingen met 'n minderjarig meisje. DOOPSGEZ. GEM. Donderdag 23 Juli acht uur Zus- terkring te STROE. Rook- en spuwverbod. De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft de volgende dienstorder aan het personeel uit gereikt In art. 1 sub 4 van het „A.R.V." wordt het personeel verboden te rooken, wanneer het in dienst meit het publiek in aanraking is. De hem tot plicht gestelde betamelijke houding tegenover het publiek brengt mede, dat in zoodanige ge vallen ook het pruimen nagelaten wordt. Voorts hereiken ons klachten, dat de perrons door spuwen van personeel verontreinigd worden. Met deze onzindelijke gewoonte dient gebroken te worden niet al leen op de perrons, doch ook in al le overige inrichtingen en diestlo- kalen. Aan het dienstpersoneel wordt derhalve tot plicht gesteld het rooken en pruimen na te laten wanneer het in dienst met publiek in aanraking kan komen, mede te werken tot het in zindelijken staat houden van de perrons, enz., en die dus niet o.a. door spuwen te verontreinigen. Niet altijd is de „Vriendschap Bestendig van duur Uit Alkmaar kwamen ze per boot Als ik me niet vergis, vormden ze een vereeniging met. den innemen- den naam „Vriendenschaar Op de boot was prima „Bols" ver krijgbaar en zoo gebeurde 't, dat zo al braaf „in de olie" te Muider- berg aankwamen. Een' lekker frisc bad bracht sommigen wel is waar wat nuchterheid, maar na het bad werd alras de proef genomen ol de Muiderbergsche klare tegen de Alkmaarsche opkon, en zoo kwam van lieverlee de vroolijkheid terug Maar ziet: niet steeds is zelfs de Vriendenschaarsche vriendschap bestendig van duur! Men werd het oneens over de gewichtige vraag wat lekkerder is: frambozen op brandewijn of bessen op jenever. En nu mag een Hollandsch spreek woord wauwelen van „over smaak valt niet te twisten", ze hadden ma ling aan alle Hollandsche spreek woorden en een paar sloegen er frisch op in. De vriendschap was in „gram" verkeerd. De een koos partij voor de framboozen, c^e an der voor de bessen en een derde wou de schoone rol van vrede stichter spelen, maar die was er nog 't slechtst aan toe, want die kreeg van de bessen- en frambozen partij op z'n gezicht. Ivrukkeman blaakte van krijgslust. Heldhaftig greep hij bij gebrek aan een mes 'n speld, viel met ware doodsverach ting aan en boorde zijn V\ tegenstander in 't lichaam. Een vredelievende juffrouw wilde haar strijdlustigjen echtvriend! Mcty zachtheid tot bedaren brengen, maar de snoodaard greep z'n stroo hoed en sloeg daarmee haar, wie lnj eens liefde en trouw had gezwo ren, in het gezich.t,. Daar verscheen als spelbreker de politie, die aan zooveel schoons 'n einde maakte en de hoofdmannen meenam ten verhoor, zoo leek t voorwaar niets op een Alkmaar sche victorie. Het ging nu naar 't electriciteitshuisje voor voorloopi- gc politieberechting. Ds vrouw van een der hoofdmannen zag het ge vaar, dacht aan electrocutie en waande den lieveling haars harten reeds verloren, smeekte hardroe- rend om ontferming, ze had thuis drie kinderen, maar onze politie bleef onvermurwbaar en 't recht, had zijn loop, procesveibaal volg-- de. En toen toog men, zoo lezen we in de „Gooi- en Eemlander^ die deze geschiedenis verhaalt, vol ster ken brandewijns bootwaarts. Ernstige mishandling. Vrijdagmiddag heeit bij een bu- rentwist de 24-jarige arbeider P. L., te Ooltgensplaat, de 60-jarige vrouw van P. v. P. zoodanig met 'n riek toegetakeld, dat zij ernstig gewond naar den dokter moest worden vervoerd. O.a bleek een pees in den arm afgesneden. De da der, die zeer slecht bekend staat, werd door de politie gearresteerd, en na verhoor in verzekerde bewa ring gesteld. Texel. Naar men ons mededeelt laat de wolprijs zich heter aanzien. Er moeten prijzen geboden zijn van 1,20 a 1.25 per Kg. MARKTBERICHTEN. Alkmaar, 20 Juli 1925. Gp de he den gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen 22 vette koei en f 300 tot 500, 19 ve,tte kalve ren 60 tot 130 Vette kalveren per neu. pond j 1,20 tot ƒ1,40 56 Nucht. kalv. slacht per stuk van 16 tot 32 557 Vette Varkens zware per ned. pond, 0.90 tot 0.94 Zouters 0.74 tot 0.76 Londensche varkens 0.63 tot 0.65 Opgave van den marktmees ter der kleine markten, betreffen de de hoogste en laagste prijzen van sommige artikelen. Markten van Maandag 13 Juli tot en met Zaterdag 18 Juli. Kippen f 0.75—2 Kuikens 0.10 —1.50 Eenden f 0.30—1,20 Ko nijnen f 0.50—2 Eendeieren per 100 st. f 5.85 kipeieren (grooth.) 6.40—7,25 idem (kleinh.) 6.50— 7.50 boter le soort 1—1,10 per half Kg. 2e soort 0.85—ƒ.90. AFD. PAPIER. Mappen post (10 env. 10. vel pa pier) (in klein en groot formaat.) Blocks post papier 100 vel geperf. Fijne doozen postpapier en env. Allerlei kleine en groote schrdjfbloc s. Schrijfboekjes in allerlei formaat en linieering. Schriften in verschillende dikten. Bon d sch ri f tcahi er s. Kasboeken in alle denkbare formaten. Arbeidsloonhoekjes. Rozen-, goud-, zilver-, marmer- papier. ROSKER'S BOEKHANDEL

Wieringer courant | 1925 | | pagina 2