De laatste gezangen in de kerk van Bcrculo. in de verwoeste Protestantsclv. 1i k te Borculo hing, onaange tast, aan een der overeind geble - en horden de lijst van Gezang-n, die bij den laatstcn dienst war^a .m'zongen. Tezamen vormen zij i n trilogie van liefde en vertron wen voor en in God en een waar-; sehuwing, die niet later had gege- ven moeten worden. Gezang 164 was het eerste I nat ons van uwe voorzorg zingen O God in 't zoele jaarseizoen, Gat wij, dat al uw stervelingen Uw mildheid dankbaar hulde doen. Dan volgde Gezang 196 -'.i miloos houdt Gods liefde stand! 's Levens last valt zwaar te dragen Maar der liefde zachtte liand Houdt niet op met ons te schragen Ons nabij, hij dag en nacht, Houdt de liefde trouwe wacht..." En tenslotte Gezang 206 Zielen, die den hemel zoekt. Viecmdelingen hier heneden! Als de wereld u vervloekt, Als haar burgers u vertreden, eest getroost der englen schaar Zegent u!.. Bemint elkaar! VN eet, als u geen roede spaart, Jezus werd op 't wreedst geslagen! Door een koe aangevallen. De veertienjarige dochter van den veehouder V. de Lee te Wees-, perkarspol werd, toen zij koeien opdreef, die gemolken moesten worden, door een der dieren aan gevallen, die haar op den grond wierp en een been stuk trapte. Hij was vrij Tijdens de loting voor de Nati onale Militie Maandagmorgen ten r ailhuize te Gorinchem, is een ei genaardig incident voorgevallen. Er waren 68 lotelingcn, en suc cessievelijk trok ieder zijn lot. Toen de laatste loteling aan de beurt kwam, bevond zich geen lot meer in de glazen kom. La,ter werd hij den loteling door een ambtenaar ter secretarie een lot, no. 16, thuisgebracht. De Minister van Justitie is met he,t, geval in l< 1'imis gesteld. Ken auto-ongeluk in Hongarije. Nederlander gewond. Een -N. T. A.-telegram uit Salz- liurg meldt, dat Dinsdag hij Stgil- acn een au,to, die op weg was van Sul/burg naar Isclil, waarschijn - iik tengevolgévan het weigeren ui de remmen, over een berm is gereden. De wagen vloog twee maal over den kop de inzitten - den kwamen onder liet voertuig Ie liggen. De eigenaar bleek te zijn dr. A. A.Boonacker uit Gro ningen, die zwaar gewond was. Zijn vrouw en de chauffeur ble - ven ongedeerd. In brand geraakt. Door het omvallen van een bran d cn d-pe trol eum stel geraakte de (loeren van een dochter van den hoer Tl. van dijk in de Duinoord - straat te Katwijk aan Zee in brand. Het meisje kreeg ernstige brandwonden over het gehcelc li chaam en werd in vrijwel liopeloo zen toestand naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden ver - voord. Jeugdig messensteker. Bij een ruzietje heeft tr, 's-LIei- fngonboseh een 10-jarig knaapje een jongentje van denzelfden leef lijd' met een mes in de borst gesto kon, waardoor een der longen ge raakt, werd. Tiet slachtoffer is op •roiinmen in hot Grootziekengast- U G; zijn toestand is niet levens' 'Ycarlijk. Tegen den dader is pro rosvorhaa! opgemaakt. Naar IJMUIDEN. Voor Dinsdag 25 Augustus heeft <'r Voreeiiïging Hollands Noorder kwartier voor hare leden met da mes oen excursie georganiseerd naar dein aanbouw zijnde zee- Muis de grootste ter Wereld l T.Tmuiden. TTet is de bedoeling dat na aan komst, 's morgens de heer Zuigers Hoofdingenieur be te st mol den houw van de sluis, •.me beschouwing zal houden o- vor hol werk, waardoor ieder vóór de bezichtiging goed is ingelicht. Het noodweer. Tilden?. den storm werd 1t Kil- der (hij Zeddam) de molen van de vvcdrwe Willink van de vang ge slagen. De wieken werden in dui zelingwekkende vaart rondge draaid, totdat de geheels molen in elkaar werd geslagen. Men heeft een stuk van de wieken 3 K.M. verder teruggevonden. Glazen buisje ingeslikt. Het 4-jarig dochtertje van den heer Van D. te Doetinchem had het ongeluk een gebroken glazen huisje in te slikken. Het voorwerp b'eef steken in de slokdarm. Het kind werd terstond naar Arnhem overgebracht. Daar achtte men o- peratief ingrijpen noodzakelijk, liet buisje is met veel mcoite ver wijderd. De toestand der kleine is naar omstandigheden redelijk. Een gemakkelijk middeltje. Een mespuntje zout dat men in neemt, na tien minuten gevolgd door wat koud water, kan in vele gevallen zware hoofdpijn genezen. Door den bliksem gedood. Een 14-jarige jongen, zekere Jansen, was buiten de gemeerd rholen bezig de koeien voor een landbouwer te laten grazen aan wegen en dijken, 's Morgens za- g; n voorbijgangers hem aan den berm van een dijk liggen, maar dachten niet aan anders, dan dat hij, door de drukkende warmte bevangen, lag te slapen, een ge woon verschijnsel bij het koelioe- don. Maar toen hij 's avonds niet thuiskwam, en men ging zoeken, werd hij op dezelfde plaats van 's morgens gevonden dood, gedeel telijk geschroeid en het gelaat zwart. De fruitverkoopingen. De fruitverkoopingen in Maas en Waal zijn in vollen gang. Het fruit is en blijft erg duur vooral de peren zijn peperduur, men be steedde reeds 4 tot 6 per 50 kilo. De pogingen in de Betuwe be gonnen, om de hooggeldcn af te schaffen, zijn in Bemmel reeds ge slaagd. Daar geschiedde de fruiit- verlcoop bij afslag en zonder hoog geld heffing. Weet ge Weet ge dat de scherpe vouwen in een hcerenpantslon lang goed blijven, wanneer men de pantalon enkele malen tusschen bed en matras legt natuurlijk opletten dat hij ci mooi tusschen ligt. Weet ge dat go een boerenpak zoo mooi kunt, opknappen door het met wa ter vermengd met amoniak met den draad mee af te sponsen (voor al do kraag knapt hiervan op) daarna met zware ijzers en' een vochtige doek oppersen. Weet ge dat inktvlekken uit wit hout met bleekwater verdwijnen goed met schoon water naspoelen. Als de kat in 't nauw zit Men schrijft uit Dwingelo aan de Mepp. Cour.: -,,'k Bin hliede Ilaarm, da'j d'r weeir hint", zei de vrouw op half fluisterenden toon, toen haar man de deur binnen kwam. 'k Bin hliede, da'j d'r weeir hint en bevende van angst vervolgde zij: ,,'k gleuve, dat er 'n keeirel hij oons op de zolder is." „Dan za'k ies kieken", zei Ilarm en begaf zich naar het achterhuis „Pas op- jonge, veuirzichtig an, 't kan wel 'n inbreker en gauw- deef wezen en dee luu bint tot al les in staot en neet te vertrouwen Ilarm klom voorzichtig de lad der op naar hoven en toen hij ter hoogte van den zolder was, zag lrij daar in 't half duister geen ke rel, maar wel een vreemd mon ster, dat zich al- heen en weer scheen te rollen en soms met een sprong een eind verder kwam oin dan opnieuw te rollen en allerlei grimassen te maken. Wat 't was wist Ilarm niet direct, maar daar 't hem nog niet zoo erg gevaarlijk toeleek, besloot hij eens wat van naderbij toe te zien en bemerkte toon, dat het de kat was, maar iri zeer deerniswaardïgen toestand. Ze scheen in een groot kluwen veranderd te zijn en Harm had heel wat moeite haar te verlossen van die liooipels. Hoe 't gekomen was? Vermoedelijk op de volgen de wijze: De koe van Harm had op stal veel last van vliegen en daarom hing Harm een paar vliegenvan gers naast zijn koe in den stal. Poes is met die dingen gaan spe len, net, zoo lang tot ze naar bene den kwamen en zich om het poe- se-lichaam slingerden. Dood verlegen sprong de kat op het pas gewonnen hooi, in de hoop zich te kunnen bevrijden van de kleverige massa, maar nu werd t nog veel erger, want 't hooi kleef de natuurlijk aan de lijm vast en na eenig heen en weer rollen leek poes wel óón lovende liooibol. Ze slaagde ei* nog iiv; om van het hooi op den zolder te springen en zal, evenals de vrouw „wel bliede waest hebbefi, dat Haarm d'r weeir was"> ,,'t Is nog baest of- feloopen", zei de vrouw, want now mus dat de koo ies overki.- men wezen in plaese vap de ka,t- te, dee was vaoste deuir de zolder hen in de keuken terechte komen. Erfenis deelcnl De familie K. te Hcerde na- naar aanleiding van een erfenis een bijeenkomst gehad. De partijen konden het ook na lang beraadslagen, over de aan hangige kwestie om eenige luttele guldens niet eens worden. Men trok naar een herberg. Misschien, vertelt de „Zw. Crt." zou de in vloed van een borreltje ten goede werken en de onwilligen meegaan der worden Weldra bleek echter, dat een borreltje en zelfs borrel - tjes daartoe niet in staat waren. Wel werden de hoofden der erven K. steeds warmer, de harten koe ler en de woorden grooter. Toen konden de partijen haar overtui - ging met den mond alleen niet meer voldoende kracht bijzetten. Vuisten, bicrflesschen en glazen moesten daarbij te hulp komen, niet het gevolg, dat de vrachtrij - der Iv. met zijn vier zoons over den grond rolden. Uit de herberg geraakte die menschenkluwen op straat, waar onder toeloop van oen groote menigte toeschouwers de hardhandige wijze om elkan der te overtuigen van onbillijke eischen met gescheurde kleeren en bebloede gezichten werd voort gezet, tótdat de erfgenamen wer den gescheiden. Toen bemerkten de ruziemakers eerst hoe geducht zij hun broeken en jassen hadden gescheurd, doch dat was van later zorg, die konden wel worden gerepareerd, maar met de gehavende hoofden was het anders gesteld. Die, dienden wel dadelijk onder handen te wor den genomen. De flesschen en gla zen hadden te veel sporen achter gelaten en 't bloed vloeide te rijke lijk om daar niet terstond acht op te slaan. Onmiddellijk werd dan ook do hulp ingeroepen van twee geneeshceren, die, nadat de bloe - dende hoofden zoo goed en zoo kwaad als het ging onder een pomp waren afgespoeld, aan het krammen en hechten gingen, om belanghebbenden in staat, te stei - len de verdeeling der erfenis latei- voor te zetten. Vechtpartij. In den nacht van Woensdag op Donderdag te half twee, na afloop van de kermis te Valkenswaard, kwam het tot een vechtpartij. Ie mand uit Valkenswaard kreeg ru zie met den ongehuwden voerman H. Rutten uit Aalst. De Valkcns- waarder trok een mes en bracht daarmede zijn tegenstanders een diepen steek in de borst toe. Tn zorgwekkenden toestand is ln'j naar het ziekenhuis te Eindhoven vervoerd. De dader is gearresteerd Een strijdhaftige dame de Fransche strijdster voor vrou wenkiesrechten Arria Ly. Zij ver bleef te Florence. Onlangs liep zij daar op straat en las in een niet-fascistische cou rant. Een fascistisch soldaat nam haar het blad af en gaf haar een geweldigen muilpeer. Arria Ly naar de politie, waar men haar klacht onontvankelijk verklaarde. Arria Ly naar den commandant der fascisten. Het hielp niet. Arria Ly naar generaal Cecchirini nul op het repuest. Toen daagde Arria Ly generaal Cecchirini uit tot een duel. De Italiaarische commissie tot regeling van eerekwesties vond het niet goed, dat een jonge vrouw en een generaal de degens zouden kruisen of revolverscho ten zouden wisselen om een belee diging begaan door een derde on gedaan te maken. Arria Ly we - derom naar generaal Cecchirini, die haar 9 dagen in de gevange - nis deed opsluiten en toen zij wei gerde het land te verlaten, haar in een dwangbuis liet pakken en naar een krankzinnigengesticht liet overbrengen. Dé dokter van het krankzinnigengesticht heeft haar nu ontslagen en aangeraden het fascistisch Italië maar te ver laten. Arria Ly ging echter naai den Franschen consul te Floren ce en diende bij hem een klacht in over liet gansche geval. De con sul antwoordde, dat dergelijke dingen hem lieelemaal niet inte - resseerden. Daar staat Arria Ly. Propagandist tot na zijn dood. Te Avenpost werd zekere Char les Lau begraven, dienog na zijn dood sprak Voor het stoffe lijk overschot verdween, liet zich n l. opeens een fonograaf hooren, op welker plaat de overledene zijn godsdienstige denkbeelden had laten vastliggen. Een Spoorwegongeluk. Tien dooden, vijftig geworden. Parijs 13 Aug. De trein, die te 2 u. 52 uit Parijs vertrok, is hij 't binnenkomen van het sfation te Amiens te 4 u. 28 gederailleerd Er zijn tien dooden en vijftig ge - wonden. Een actie tegen het duo-zit ja. Naar aanleiding van de vele on gevallen, die den laatsten tijd in Engeland zijn voorgekomen bij het rijden op motoren met duo zitting, is de bond van E.igolsche egmeenteraden een actie begon - nen voor een verbod van het djo- rijden. Het verbod is o.a. reeds uit gevaardigd door de gemeente Shef field. INGEZONDEN STUKKEN Geachte Redactie Het zij mij vergund een enkele aanteekening te maken bij uw be richt je in uw laatste nummer, waarin U melding maakte van de groote belangstelling voor de pre diking van den Herv. Predikant te St. Pancras, welke vergrooting van het kerkgebouw vereischte, en waartegenover U stelde de wei nige belangstelling in de Herv. Gem. alhier, waardoor in de laat ste godsdienstoefening jtef Wesr terland slechts 4 hoorders waren opgekomen. Afgedacht der onvriendelijk heid, die van zekere zijde mij als den voorganger dier vier had aan gewezen, wat niet het geval was, wilde ik vragen, of men er nu hoe lemaal geen rekening mede houdt, dat de Predikant van St. Pancras rechtzinnig is en den vollen Chris tus naar de Schriften, overeen komstig den Bijbel, predikt Er ligt hier toch, m.i., tusschen die prediking en die groeiende be langstelling verband; een belang stelling, die op geen andere wijze ook bier te wekken is. Denk aan de dagen van Ds. v. Dijk Achtend, F. Eppinga. Wieringen. Godsd. onderw. Het is 'n verheugend ver schijnsel, dat ons berichtje van „weinig belangstelling in de Wes- terlander kerk", aan de belang stelling van de lezers niet is ont gaan, ja zelfs middelen worden ge. noemd, om de „gansche schare weer te doen opgaan! De lieer Eppinga wijst de „recht zinnige prediking" als 't eenige middel aan, om 't smeulende vuur in de harten der Hervormden weer te doen aanwakkeren Wij respecteeren altijd ieders beginsel, maar de beer E. boude ons de vraag ten goede, waarom 't dan zoo lang duurt eer bet E- vangclisatie-gebouw „Relioboth te klein blijkt te zijn, om de toe hoorders te bevatten;.. daar wordt toch uitsluitend „rechtzin nig in gepredikt Neen, wij weten uit fjoede bron dat de predikant te St. Pancras een talentvol redenaar is, die door zijn „gave des woords" warm te brengt, in het gemoed van zijn toehoorders, die de menschen „trekt Misschien dat in de toe komst, door de combinatie dei- gemeenten ook de Herv. Kerken te Wieringen zulk een talentvol voorganger tegemoet, mogen zien! Een heeie lange. Bij de. gehouden loting voor den dienstplicht linchting 1926, bleek een loteling te De Steeg een leng temaat. te hebben van 2,10 M. Wel Nieuwsgierig Samuel Kimball, een rijk Cali- forniër krijgt na zijn overlijden een radio-installatie mee in da kist. De man is n.1. van meening, dat, de ziel tot don laatstcn oor deelsdag bij het lichaam in de kist blijft. En hij wil tot zoolang weten wat er na zijn dood nog op de wereld gebeurt. ANNA PAULOWNA. Naar men meldt, zal het raads lid Bakker de gemeente metter woon gaan verlaten. Als zijn op volger wordt dan volgens de Ujit aangewezen de heer J. Kreijger. Vanaf heden Vrijdag zal de Zuider- Molenvaartsweg tusschen Kleine Sluis en Spoorbuurt tot nader aankondiging voor rij- 'en voertuigen gesloten zijn. Maandagmorgen is de in het nog uit te graven gedeelte van 't afwaterings- en scheepvaartka naal bij de Kooij dienstdoende, baggermachine „Elbe" door dg nieuwe schutsluis het Noord - Hol landsch kanaal ingevaren. Dit is de eerste maal dat bedoelde schut sluis aan hare bestemming als »ti recte verbinding met het N.I-T. ka naai voldoet. Wij hopen dat vele. schepen zul len volgen. GEMEENTE WIERINGEN. BEKENDMAKING. Ontheffing Winkelsluiting. Burgemeester en Wethouders van WIERINGEN brengen ter "al- gemeene kennis, dat op Zondag 16 Augustus 1925 ontheffing wordt verleend van de bepalingen dei- verordening op de winkelsluiting in dier voege, dat de winkels dïen dag gesloten moeten zijn te 1 uur 's nachts. Gelijke ontheffingen wordt ver leend van liet verbod tot venten op of aan den openbaren weg, e- veneens tot het nachtelijk uur, hierboven aangegeven. De ontheffing wordt slechts ver leend voor de winkels en voor het venten binnen de kom van het dorp DEN OEVER. Wieringen, i3 Augustus 1925. Burg. en Weth. voornoemd, L. C. KOLFF. De Secretaris, VAN DUIN. dag. Om 1 uur speelt Succes II te gen J. V. C. II van Julianadorp. om een medaille van den heer Jb. Bruul. Daarna speelt Succes I te gen J.V.C. I om een verguld'zilve ren medaille van den heer H. G. Rump. J.V.C. I speelt 2e klasse NTI.V.B., dus belooft een mooie partij te worden. In de laatst gc - speelde wedstrijd wisten beide he.t niet verder te brengen dan een gelijk spel 11. Toen speelde S. II J.V.C. II, waar eerstgenoemde met 10 wist te winnen. Sclieidsrech ter is den Heer Leur van Helder. PREDIKBEURTEN NED. HERV. GEM. Geen dienst. DOOPSGEZ. GEM. GEEN DIENST. EVANGELISATIE H.hocf v.m. half elf de hr. Eppinga' MARKTBERICHTEN. SCIÏAGEN, 13 Aug. 25 stieren 150 a 400 21 geldokoeien, mag. f 150 a 325 75 idem, vette, f 300 a 472.50 25 kalfkoeien 250 a 450 50 nchterc kalveren 15 a30 34 schapen, mag. 30 a 45g 13 f idem, vette, 45 a 52.25 214 lam meren 24 a 32 3 bokken en gei ten 6 a 10 16 varkens, magere 30 a 40 78 idem, vette per K.G. 0.92 a. 0.96 179 biggen 15 «a 26 35 konijnen 0.40 a 1.50 359 kip pen Ó.S0 a 1.50 87 Kg. boter 2 20 a 2.35. Eierenveiling. Heden was de aanvoer 117 partijen, tezamen 24782 stuks 15 partijtjes eendei eren, tezamen 751. stuks. De prijs der kipeieren varieerde van 8.20 tot 8.80. Een partij kleine ging voor f< 8.=-

Wieringer courant | 1925 | | pagina 2