lóe Jaargang. Vrijdag 28 Augustus 1925. No. 70 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Haar luwtlp. f fi HEERENBAAI. PORTOR1CO. J. 1. KIÏÏSS BLANKE BAAI. PRUIMTABAK. WIERINGER COURANT Ir VERSCHIJNT ELKEN ADVERTENTIëN: BUREAU UITGEVER DINSDAG en VRIJDAG. Van 15 regels 0.50. Hippolytnshoef Wieringen. CGRN. J. BOSKER, WIERINGEN ABONNEMENTSPRIJS Iedere regel meer 0.10. Telef. lntercomm. No. 19. per 3 maanden 1. INZAMELING STORMRAMP 192b Ingezetenen van Wieringen. De ontzettende ramp, die ons land op V) Augustus j.1. teisterde heeft die pe ellende achter zich gelaten. Een aantal gemeenten, vooral Borculo en eenige gemeenten in Noord-Bra bant werden ten zeerste getroffen. Wij gevoelen ons verplicht steun te bieden aan hen die in hunne bezittingen zwaar getroffen wer den. Het is moeilijk zulks bij bena dering vast te stellen hoe groot de verliezen zijn, maar wel staat vast, dat zeer veel geld noodig zal zijn. Tot herstel van de schade moeten wij allen samenwerken en daarom heeft zich een comité ge vormd bestaande uit ingezetenen uitk,alle declen vart 't eiland, met het doel om gelden door middel van inteekenlijsten te verzamelen. De bedoeling is met deze lijsten langs de huizen te doen gaan met behulp van jongedames, die zich daarvoor vrijwillig ter beschik king hebben gesteld, en wel in de loop van de volgende week. Laat ieder volgens zijn vermogen bij dragen en stelt het Comité in staat zijn doel te bereiken. Namens het Comité i L. C. KOLFF, Burgemeester. Het Comité is samengesteld uit de Heeren L. C. Kolff P. Kaan Cz. Pastoor van der Burg Ds. vart der Veen de GraafJ. Bos- ker D. Minnes Van Duin Van 't HofCorn. J. Bosker Obreen Dr. Piccardt A. Zomerdijk H. van Kalsbeek J. Tijsen Jz. (Oe ver) L. Spaander E. Baijs en Clay. Brieven van een Hollanöschen Boerenjongen uit Frankrijk. Tourgeville, 23/8, '25, Brief No. VII. Men denke nu echter niet dat een ieder hier in een even groote weelde leeft, rondtrekkende in een auto van markt tot markt en van boerderij tot boerderij, om tijdver drijf fe zoeken in den handel Men treft er ook aan die te voet gaan, eveneens van de eene boer derij naar de andere, niet om han del, dpch vragende >om brood en FEUILLETON. No. 23 Het woord viel als een donder slag op hem, maakte hein waan zinnig van angst en verdriet. De schurk had haar dus in de val ge lokt, hij kon niet samenhang u.d denken. De kaarsvlam scheen hem in zijn oogen, zijn hart vool'h. niets dan haat en hij wist nauwe lijks meer wat hij deed. Gp zijn teenen kwam hij de ka mer binnen, knielde naast het voorover liggende lichaam, sneed snel de touwen door die haar bon den en nam den doek van haar mond. Toen sloeg hij de armen om haar heen,«stond op en tilde haar als een kind op, zoodat haar hoofd op zijn schouder rustte. Zonder te denken bij wat hij \leed, ging hij cf:e trappen af, het huis uit, de straat op en naar het hotel. Hij schonk geen aandacht Aan het feit, dat er een oploop achter hem aankwam, maar liep rustig door, de stoep van het ho tel op, door de vestibule en de gioote, breede trap op tot in de ka mer, waar hij Dogdale en de ande ren had gelaten. s L' drinken, niets anders bezittende dan de kleeren aan hun lichaam en een blikken busje om cidre te dringen. Dit zijn menschen welke veelal in een te groote weelde ge leefd hebben, steeds denkende aan den dag van heden, en wanneer de tijd is aangebroken, dat het werk hun te moeilijk valt, gebrek moeten lijden. Dan gaan ze rond trekken, slapende onder boomen of in ledig staande schuren, daar ze meestal geen woning bezitten. De Zondag was hun dag, dat het werken hun het schoonste toeleek en de Maandag werd dan gebruikt tot een rust- of drinkdag. Dezul ken treft men onder de vrouwen evengoed aan als onder de man - ncn. Maar gaan we terug naar de plaats, waar de boerderij ligt. De Tougues dan, welke Paijs d' Auge in twee deel en scheidt, stort zijn water in het Engelsch kanaal, tus schen Deauville en Trouvilles. Dat zijn twee groote badplaatsen en is in den zomer het tweede Monte Carlo van Frankrijk. Men rekent dat gedurende den zomer de be - olking aldaar vijftig maal zoo groot is als in den winter. Prach tige villa's treft men hier. Onder de badgasten vindt men er van allerlei naties, en ook vooral de Hollander komt hier dikwijls heen voornamelijk de laatste jaren nu de Fransche geldkoers zoo laag is. De hoeve dan nu is ongeveer 10 K.M. verwijderd van deze badplaat sen, zich bevindende in een Z. W. richting, ongeveer 4 K.M. vanaf de zee. Nabij deze badplaatsen vindt men groote uitgestrekte 'terrei nen, welke gedurende den oorlog dienst hebben gedaan voor oefe ningen der Engelsche soldaten, en thans een ware wildernis zijn met al hun kuilen en uitgravingen en prikkeldraadversperringen. Ook is hier een kerkhof van hen die ge - wond naar hier werden vervoerd: doch geen genezing mochten vfn - den. Men denke niet dat al de lan derijen hier overal goed zijn, men vindt er ook nog streken waar de kwaliteit minder is, vooral op de heuvels, waar men een soort krijt- grond heeft, bedekt met een dunne laag klei. De groote der hofsteden is sterk uiteenloopend. In het oos De opschudding, die hij onder de hotelgasten verwekte, interes seerde hem even weinig als de op schudding buiten. Toen hij de ka mer binnenkwam, zag liij Dogda- le, Blake, den hoteleigenaar en twee mannen, die hij niet kende, bij den stoel staan, waarop Bur- bidge nog vastgebonden zat. Doof voor het koor van verschrik te uitroepen, dat zijn verschijning begroette, legde Crewson Nanette zachtjes op een canapé en keerde zich om naar Burbidge, die er in geslaagd was rechtop te gaan staan en met verwilderde blikken naar het meisje keek. Zonder een woord te spreken sprong Crewson naar voren. Zijn handen pakten Burbidge om zijn keel, hij voelde de kracht van tien mannen in zich.de haat die geen bevrediging kent was in zijn hart. Sterke armen trachtten hem van zijn prooi af te trekken, maar hij voelde er niets van en ze waren machteloos tegen de woeste ener - gie, die hem dwong den man te dooden, die haar gedood had. Er was slechts één middel om hem van zijn voornemen af te brengen en dat middel kwam nog juist op tijd. O, waar ben ik Een wanhoopskreet klonk door de kamer. A Crewson liet los en snelde naar het meisje, dat zich half oprichtte. Tabaksfabriek „De wakende Leeuw'' Laat tSö - - - ALKMAAR. 70, 80, 100, 120, 140, 150, 160, 180, 280, 225, 250 en 350 400 450 en 500 cent per pond. ten treft men kleine, doch in het dal van de Vie vindt men gemeen ten waar het land onder enkele landbouwers is verdeeld. De hoe - ven liggen gewoonlijk te midden der landerijen, vandaar dat er enorm veel wegen zijn. De binnen wegen zijn allen goed onderhou - den en behai'd en de hoofdwegen zijn van een beste kwaliteit, In de landerijen vindt men als drenk plaats voor het vee overal vijvers, dikwijls geheel weggegroeid onder de boomen. Na een langdurige droogte gebeurt het echter wel eens, dat het water op raakt, doch dezen zomer is dit niet gebeurd, daar altijd voldoende regen geval len. Voorts is de Calvados nog ver deelt in het departement, de vlak te van Caen, een zacht golvend ge bied. Dit bestaat voor een groot gedeelte uit bouwland. Daar legt men zich veel toe op de fokkerij van paarden, waarvoor men de veulens in andere districten koopt, welke aan het touw te midden der bouwlanden staan. En vervolgens in het Noordwesten ligt de Bessin, waarin men verschillende soorten van gronden treft. Hier wordt ook veel boter geproduceerd. En in het Zuidwesten ligt de Bocage Nor mand met gronden, welke ontstaan zijn door verwering der oorspron kelijke gesteenten die ook aan de oppervlakte komen. De kwaliteit is zeer uiteenloopend. De beuvels zijn hooger en het lanSschap heeft een meer woest karakter. Men spreekt wel van Normandisch Zwitserland. S. LONT Dz. GEMENGD NIEUWS. Een R.K. Ziekenhuis voor Helder. De Congregatie van de H. Cat- harina van Senen te Voorschoten heeft aan provinciale staten van Noord-Holland een jaarlijksclie subsidie van 10.000 gevraagd voor den bouw in de gemeente Hel der van een ziekenhuis van 50 a 60 bedden, verdeeld in drie klassen, voor een ieder toegankelijk, be stemd voor de bewoners der noot - delijke eilanden en der gemeente Helder. Een kordate Zuster. Een ongeval, dat gelukkig goed is afgeloopen, kwam, naar de Zw Crt. meldt, voor in het Sophia-zie- kenhuis te Zwolle. In een vlaag van angst wilde een mannelijk pa tiënt onverhoeds van de 1ste ver dieping naar de zijde van de Phi - losofenallec uit een der geopende vensters springen. Een verpleeg ster rende hem na, greep hem vast en gilde om hulp. Het was een angstig gezicht, den man een oo - genblik buiten het raam te zien hangen. Op het hulpgeroep kwam van alle zijden personeel toeloopen en kon de ongelukkige beneden worden opgevangen en binnen ge bracht. Het bleek, dat hij, dank zij het kordate optreden der zuster, behoudens enkele kleine schram men, geen enkel letsel had opge - daan. De sterke man en de sterke arm. Zondag, den eersten kermisdag, waren de kermisgangers te Kruis land (N.-Br.) getuige van een noa al interessant voorval voor zulx Mijn liefste Ben jij dan niet dood riep hij. Ze hield hem ang stig vast en hij drukte haar tegen zich aan. Ik heb je gevonden in het lee ge huis, ik dacht dat je dood was en ik bracht je hier om je moorde naar te straffen, in tegenwoordig heid van zijn slachtoffer. Wees niet bang, beef niet zoo, nu kan niets ons meer deren. Laat haar dit opdrinken. Crewson keek verwonderd om cn zag een van de vreemdelingen achter zich staan. Ik ben dokter, zei de man. Ze heeft een opwekking noodig, haar dit, dan zal ze in staat zijn te vertellen, wat er gebeurd is. Toen ze zich voldoende hersteld had ouï haar ondervindingen aan Dogdale te vértellen, werd Burbid ge naar een andere kamer ge bracht en bleven alleen Blake, Crewson en Dogdale over. - Hij heeft haar ook voor Ane- ta aangezien, zei Crewson met een blik op Blake. Geen wonder dat uw dochter niet bij zoo'n man wil de blijven. Blake knikte. Ik wist dat hij dronk, maar ik heb nooit vermoed dat hij gek was, zei hij. Arm kind, er is meer tegen haar gezondigd, dan dat zij zelf zondig de. Begrijpt u nu, wie Tschersky heeft vermoord vroeg Crew^m. een platttelandsgehucht. Terwijl een boeienkoning zijn toeren stond te verrichten, wei hij door de marechaussees aange houden, onder verdenking van o stal van een gouden broche, ten nadeel© van een juffrouW, die kermis te Bruin is.se. had bezocht, waar ook deze boeienkoning zijn kunsten had vertoond. Bij onderzoek bleek hij ook wer kelijk in het bezit van de \em broche, waarin de polii ie aanlei ding vond den sterken man en diens gezellin mede te nemen vo een reisje naar Bruinisse, tenein de het onderzoek voort te zetten. Gevangen in de brandkast. De heer B., klerk ten kantore van de directe belastingen te Kerkrad--, bevond zich in de brandkast, toen de deur plotseling werd dicht;--.1 daan. Do heer B. zat gevangen, ai te erger was, daar de ontvanger afwezig was en er geen sleutel om de deur te openen. Gelukkig kon er zuurstof in de brandkast geblazen worden en kon de heer B. blijven ademen. Xa een uurtje kwam de ontvanger op het kan toor en kon de heer B, ui: zijn ge vangenis bevrijd worden. De thuisblijvers. De kantonrechter te Dokkum heeft de kiezers, die bij de jongste Kamerverkiezing hun stemplicht verzuimden, veroordeeld tot 1 gul den boete of 1 dag hechtenis. Kinderen op de fiets. Op den Schelmsclieweg te Arn - hem kwam een 15-jarige wielrijder te vallen, doordat zijn 5-jarig broertje, dat op de stang gezeten was, met een voet tusschen de *pa ken bekneld geraakte. De jongen kreeg een hersenschud ding en is in ernst igen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Mond- en klauwzeer. In Westelijk Noord-Brabant heerscht in verscheidene gemeen ten het mond- en klauwzeer onder liet vee. In Dinteloord, Oud- en Nieuw-Gestol, Wouw, Nispen enz. treft men tal van boerderijen en weiden aan met bet kenteekeu ,mond- en klauwzeer." Onmenschelijk. Bij den smid J. B. te Udenhout werd op last win den burgemees - Ja, antwoordde Dogdale, juf frouw Ilarley is aan twee gevaren ontsnapt. Ik heb nog niet verteld waarom ze naar Frankrijk gelokt moest worden. Tschersky zou haar krankzinnig hebben laten verkla - ten en haar als zijn vrouw, Aneta Burbidge, opgeëischt hebben om zoo in het bezit van haar fortuin te komen. Als Burbidge normaal was gebleven, zouden we gehoord hebben, hoe hij wist, dat Tschers ky hier was, maar ik ben bang, dat er geen kans meer is, de dok ter zegt, dat het een hopeloos geval is. Nanette keek hem vragend aan. Ben ik weer juffrouw Ilarley vroeg zij. Je bent nooit iets anders ge weest, antwoordde Crewson, voor dat de inspecteur iets zeggen kon. Je huwelijk met Gilfoyle geldt niet. Je zult Ilarley lieeten totdat... Dogdale gaf Blake een wenk en ze gingen zwijgend de kamer uit. Ik moet naar het bureau, zei hij, toen ze huiten waren. En bo vendien kunnen ze ons beat mis - sen en ze verdienen wel wat rust na al de narigheden. Wilt u met. mij meegaan, mijnheer Er moe - ten nog eeige formaliteiten ver vuld worden. Ik denk dat uw schoonzoon naar een gesticht gebracht moet wor - den. Toen Blake in het hotel terug - kwam, zaten Crewson en Nanette nog in de zitkamer. Alles is in orde, zei hij. Alles, zei Crewson. Dit hu we lijk zal geen schijnvertuoning zijn en Nanette en ik gaan niet de eer ste boot. naar Amerika. Ik heb nu mijn eigen familiezaken om voor te zorgen, Hiram. Je moet nie maar niet kwalijk'n.-nicn, dat. ik je nu ineens in den steek laat Ik hoop dat je dat niet zult doen, zei Blake langzaam. Ik heb niet veel meer om voor te leven als ik jullie kwijt ben. het verlies van mijn dochter zou makkelijker te dragen zijn als ik een andere dochter er voor in de plaats kreee Dat w ilde Nanette ook, ant - woordde Crewson. Zullen we alle maal samen gaan. zeg Nanette Dat zou ik heerlijk vinden, zei ze zacht. Zoo kwam 't. dat voordat de e- nergieke journalisten. die weer op nieuwe sensatie berichten fi'-sdt-M. er op verdacht wr.ivn, Nanette en haar man en pleegvader i vele ki lometers van Engeland weg waren met volle Taart naar hui.- stoo- mend. Maar ve troostten zich niet cle winsten, die ze maakten met de opheldering van hot hoteldrama, een opheldering, die volgens hen alleen te danken was aan hun on dernemingsgeest en knapheid, niettegenstaande de verouderde methode van cle politie. EINDE.—

Wieringer courant | 1925 | | pagina 1