16e Jaargang- Dinsdag 6 October 192S. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN 11T OFFER. Nu. 80 WIERINGER COURANT UITGEVER JORN. J. BOSKER, WIERINGEN VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1.—- ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU Hlppolytushoef Wielingen. Telef. lntercomm. No. 19. EMIGRATIE NAAR CANADA. Voor degenen, welke er over denken het volgend jai.' naar Ca nada te emigreeren, is thans de tijd aangebroken om voorberei- aingen te maken, teneinde in de maand April 192(3 daarheen te kunnen vertrekken. Voor emigratie naar dit land komen alleen zij in aanmerking, dip op de hoogte zijn van lao t - bouwwerkzaamheden, in het bij zonder die goed kunnen melken ei» met paarden en landbouwma chines kunnen omgaan. Zij moe ien een goede gezondheid genie ten en bereid en in staat zijn hard te werken en vaak lange dagen te makep. De Emigratie Centrale Holland te 's-Gravenhage, een instelling, w elke onder toezicht staat van de Nederlandsche Regeering, helpt hij alle voorbereidende maatrege len, regelt de passage tot de plaats van bestemming en zorgt voor de plaatsing op een boerde rij door eigen inspecteurs. Zij werkt samen met de Nederland - ?,che Vereeniging „Landverhui zing," die de geschiktheid van hen, die vvenschen te emigreeren, overweegt. Alleen zij, die door de Nederlandsche Vereeniging „Land verhuizing" voor emigratie ge schikt zijn bevonden, komen voor plaatsing door de Emigratie Cen trale Holland in aanmerkir.g. Voor de reis met .inbegrip van 25.landingsgeld, dat het ei gendom van den emigrant blijft, benevens voeding gedurende de spoorreis in Canada en diverse kleine kosten onderweg, is per volwassen persoon ca. 450. noodig. Bij gehuwden is het noo- dig, dat de man eerst eenigen tijd in den regel een jaar, alleen voor uit gaat, teneinde met de werk- FEUILLETON. w ijze en toestanden op de hoogte te komen. Is men ingeburgerd en heeft men een goede plaats ge kregen, of begint men een eigen bedrijf, dan is het tijd vrouw. en kinderen over te laten komen. Het aanvangsloon bedraagt 20.tot 30.— per maand, boven kost en inwoning. Vóór alles is het noodig, "lat n.en zooveel mogelijk op de hoog te is van de Engelsche taal. Bij aankomst in het nieuwe land slaat men dan niet zoo hulpeloos en de loonen zijn tevens hooger, daar men ook voor den patroon meer waard is. Dit geld in even sterke mate voor de vrouwen en ook voor de kinderen, welke den leeftijd bereikt hebben, waarop zij meeverdienden. MARKTOVERZICHT. - In de eernte helft van Octo ber beginnen reeds de groote na jaarsveemarkten. Het verloop van de zomermarlcten heeft bij ons den indruk gevestigd, dat ge noemde herfstmarkten zeer stug en trekkend zullen zijn. Er is dit iaar niet best geweid, alleen met le kw. is op de vetmarkten een loonenden prijs behaald, de 2e en 3e kwaliteiten, waren moeilijk met winst te plaatsen, ja wan neer de rekening wordt opge maakt, kon deze voor het wei- dersbedrijf wel eens met verlies sluiten. Dat lokt niet uit om in den wintercampagne dit bedrijf voort te zetten. Schapen en lam meren, vallen dit jaar ook al niet mee. Dat moet wel trage herfst markten geven. Wat wij tegen woordig op de markten zien, is een zeer grooten aanvoer van koeien en schapen. Dat werkt ver minderd op de prijzen te meer, No.. 8. Ge weet, dat ik een zoon heb. Een zoon van hem, dien ik nog steeds met geheel mijn ziel lief heb. En is dit geen belegsel vooi u Integendeel. Gij zijt een goe de moeder, gij hebt een goed hart on zult nu en dan medelijden met mij hebben. Al bemiint gij mij niet, toch zult ge mij niet al te zeer doen lijden onder uw onver schilligheid. Overigens zal ik ook hei kind liefhebben. Onze harten zullen elkander vinden in die lief de. En ik voel, dat ik het reeds liefheb. Kent ge mijn zoon dan Ik heb hem dikwijls gezien met dokter Bernau. Hij is aller - liefst, zoo zacht, zoo aanvallig. Nietwaar, zei de moeder be- tooverd, as hij niet lief Hij ge lijkt op Paul. Een wolk trok over het voor - hoofd van den markies. Zijn oo - gen schitterden met een vreem - den glans, maar hij herstelde zich oogenblikkelijk en Christina be merkte nie,ts van den indruk ha rer woorden. Hij is betooverend, prevelde hij, zijn bedaardheid herwinnend. -Wij verwachten hem heden, zei Christina, en 't is misschien in de zekerheid hem te zullen zien, dat ik zoo gelukkig hen en mijn hart zich opent voor uw woorden en ik hoop. Als ge mij zoo gelukkig wilt maken, mijn vrouw te worden zult gij hem alle dagen zien, elk uur van den dag. Niets zal u meer scheiden. daar niet alles geplaatst kan wor den. Wij hebben te SCHAGEN in geen maanden eep zoo lagen markt genoteerd, ais Donderdag het geval was. le kw. koeien 1,18 a 1,20 2e kw. 1,10 a 1,12„ 3e kw. 0.85 a 0.95. Melk- en kalf koeien wisten zich bij den alge- meene druk staande te houden 275,a 5.25,Nuchteren kai- verenliandel iets minder 14,a 28,Schapen vrrij goed, oude magere 35,a 50,spring- rammen 50,jonge vette 45,a 52.—. L'itvoerlammereji 25— a 37,50. Varkens, goede vleezige slacht- varkëns 47 a 48 cent, zouters 42 a 45 cent. Londensche biggen 35 a 40 cent. GEMENGD NIEUWS. Mijn moeder heeft mij dat ook gezegd. Wettelijk zal hij uw zoon zijn en de mijne. Evenals gij zal hij mijn naam en titels voe/ei/, doch als hij later verneemt, dat gij het aanbod geweigerd hebt, dat ik u doe en dat hem eer. plaats in de maatschappij schenkt zal hij 't u wellicht verwijten. Dat is zelfs zeer waarschijn lijk, zei de barones. Christine antwoordde niet, maar de laatste overweging maak te een diepen indruk op haar. Er was nog iets, dat voor de jonge vrouw veel gewicht in de w eegschaal legde. Zij wist hoe veel haar moeder geleden, had en hoezeer zij nog gebukt ging on - der den bcstaanden toestand. Hij zou haar haar zoon terug geven. Ze zei echter nog Als gij hem eens niet liefhadt den zoon van Paul. Den zoon van den man, die mij bemint heeft en dien ik altijd zal beminnen. De markies schudde het hoofd Vrees niets, prevelde hij. Ik heb nooit iemand gehad om lief te hebben. Al mijn genegenheid zal zich vestigen op u en uw kind. De markies had deze woorden gesproken alsof zij uit den diep- sten grond van zijn hart kwamen. Twijfelen aan zijn oprechtheid was bijna onmogelijk en de baro nes riep dan ook opgewonden Mijn dochter, gij moet geloo- ven aan de oprechtheid van een man die zoo spreekt. Bovendien ken ik de familie d'Arbois reeds sedert lang. Het is een der edelste geslachten. Christina was overwonnen. De dokter komt heden, zei ze. Ik zal hem om raad vragen en van zijn antwoord hangt mijn lot af. 3--!9ÊS\ Uit Schagen. In de plaats van wijlen den heer W. Roggeveen, is tot admiini strateur van het Schager markt- fonds ter verzekering van afge - keurd slachtvee, gekozen (1e heer Joh. de Veer, waarnemend admi nistrateur. Mede op het drietal stonden de heeren A. de Heer te Schagen en G. Bruin Kz. te Sint Maarten. De gemengde zangvereeni- ging „Euphonia" te Schagen, L na herhaalde besprekingen opge heven. De stemmenverhouding Iw'as langzamerhand van dien aard geworden, dat men. of tot splitsing in dames- en heerenaf- deeling moest overgaan, of het koor moest ontbinden. En zoo geschiedde. „Euphonia" heeft se dert 1891 bestaan en in de verloo- pen jaren meermalen een goed concert gegeven. Maar het stem men tekort bij de heeren is altijd drukkend geweest. Voor de cursus in stofversie ringen, aan de Landbouw winter- school te Schagen, hebben zich 5 leerlingen aangemeld uit Scha gen, 2 uit Barsingerhorn, 2 uit Wieringerwaard, 1 uit ieringen, 1 uit Nieuwe Niodorp en 1 uit Winkeler Wcere. Dit is eene plaat sing in volgorde van aangifte. Wij melden dit er bij, omdat de aan gifte verre de beschikbare plaat sing overtreffen. 't Zand. Door den heer P. M. de Wit alhier is "een electrische melkmachine de Alva Laval aangeschaft en ook al in werking gebracht. Dit is de eerste electri - sche melkmachine, welke in deze gemeente is geplaatst. De brand te Bergen. De 16-jarige Simon Met is Vrij dagavond ongeveer 10 uur in het St. Elisabethgesticht iverleden. De ter aardebestelling heeft lie den Dinsdag om 2 uur plaats ge had op de algemeene begraaf plaats te Bergen. Met deernis jnam men in Bergen kennis van dit overlijden. Men bad zoo zeer gehoopt, dat het ongeval geen menschenlevens had gevorderd. De hersenen van deze patiënt wa ren echter dermate vernietigd, dat herstel gelijk zou hebben ge staan met een wonder. De toestand van de 18-jari.i.e Weverd Prins is vooruitgaande, zoodat dr. van Dam hoop heeft hem te kunnen behouden, al is er nog een langen weg tusschen den toestand van thans en het her stel. De heeren Das en Zaadnoordijk maken het goed. Wie niet ging stemmen Tot de overtreders van de kies De markies was opgestaan. Schijnbaar was hij onverschillig, maar nu en dan flikkerde in zijn oogen een glans, dien hij trachtte te verbergen. En wanneer, zei hij, staat ge mij toe uw antwoord te komen vernemen Wel, morgen, antwoordde de barones levendig, daar wij deji dokter heden avond zien. Hij eet op het kasteel. Zij keek door het venster en be merkend, dat het nog steeds onaf gebroken Sneeuwde, ging z»j voort Hij treft het al heel slecht met het weer. Als Mark maar geen koude .'at, zeide Christine. De markies maakte een buigine Ik mag dus morgen terugko- men, vroeg hij. Mijn moeder maakt misschien wel wat haast, zei Christine. Ik zou liever willen, dat gij mij eenige dagen schonkt om na te denken. Wilt ge dan liever wachten tot de aanstaande week Ja, dat is goed. Bedenk in welke spanning ik al dien tijd zal verkeoren. V'an nu af tot dat uur heb ik geen le ven. Christine was op liet punt om te antwoorden, toen een bediende binnentrad om doktor Bernau aan te dienen. En in hetzelfde oogenblik snel de een kind binnen en wierp zich in de armen van Christine met den uitroep O, mama, wat ben ik geluk kig u te zien Wat houd ik toch veel van u. Het was een lief ven 1 ie. Imt hoofdje was geheel bedekt met zware blonde lokken, w aarop op dit oogenblik als edelgesteenten wet, die voor den kantonrechter Zuidbroek terecht inoc i r. staan, behoorde a.o. één der plaats vervangende kantonrechters. (,- \ereenkomstig de wet verklaarde de kantonrechter zich onbevoegd van deze zaak kennis te nemen. Wasschen met benzine. In een peiceel aan de Lijnbaan- gracht te Amsterdam is het haar van een vierjarig meisje, dat dooi de moeder met benzine werd ^e- wasschen, terwijl in de nabijhr een theelichtje brandde, in brand geraakt. Ilct kind kreeg brand - wonden aan hot hoofd de n - der kreeg bij het blusschen brand wonden aan de linkerhand. Goed afgeloopen. Ter gelegenheid van de 3-Octo- ber-feesteri te Leiden liet liet „Leidsch Dagblad" den bekenden uchtreizigcr Van Poüum met zijn ballon opstijgen. Toen de l d Ion omboog ging. sleepte de ?u- kerkabel gedurende enkele oog n blikken door het publiek ba' n de afrastering, en de tien-jarige Eliert Maclinin uit de .Tan Vossen steeg greep het touw vast en wor tot groote ontsteltenis van de dui zenden toeschouwers mede de lucht ingetrokken. Gelukkig ge raakte de arm van den knaap in een lus aan het einde van liet touw. De heer Van Pottum be merkte het ongeval direct, en wist, hoewel de ballon reeds een groote hoogte had bereikt, in een der weilanden nabij de Zijl te da- en. De knaap werd door enkele slooten getrokken, maar bekwam overigens wonder boven wonder geen letsel. Levend verbrand. Te Vroomshoop is een driejarig kind in een pot met kokend wa ter gevallen en aan de brandwon den overleden. eenige sneewvlokken glinsterden. IV. De goede dokter. De markies, die juist op bet punt stond zich te verwijderen, was eenigszins terzijde gegaan om het kind en den dokter bin nen te laten. De beide mannen, die elkaar van aanzien keilden, wisselden een beleefden groet. Op het oo genblik, toen hij het vertrek zou \erlaten, boog de heer d'Arbois zich naar het oor van Christine en fluisterde Als wij gehuwd zijn, zal hij bij u altijd gelukkig zijn. Zonder te antwoorden, sloeg zij haar óogen op met een blik. waaruit vreugde en dankbaar beid spraken. Vervolgens drukte zij het kind aan haar hart. De markies groette voor de laat ste maal en vertrok. Toen hij zich verwijderde, vroeg de dokter Is dat markies d'Arbois Ja, kent ge hem Een weinig. Ik herinner mij zijn gelaat. Wij zullen u dadelijk over hem spreken, zei Christine, die thans van ongeduld brandde om over Tyiar zoon te babbelen. Ver tel mii iets omtrent Mark. Maar go ziet hem toch. Hij is zoo gezond als een visch. Ja. zoido het kind. Ik word o zoo sterk. De kleine iongen zag er indei - daad uitmuntend uit. Op zijn wan gen lag een blos en zijn lippen waren kerksrood. TTii was aller - liefst en geleek tegelijkertijd op raul en op zijn moeder, wier groo te fluweelzachte droomerige oo gen hij had. Hij was zeldzaam viug, maar de dokter klaagde wel eens over zijn w ildlieid. De arme man had geen lijd meer om le le zen. Ik kan hem geen oogenblik uit het oog verliezen, zei bij, hij neemt al mijn tijd in beslag, maar hij is allcrlieft en guitig, daar ip geen voorbeeld van. Hij begrijpt alles, het is of hij het raadt. Sedert den dag waarop wij onze lezers kennis deden maken met. den dokter, was liij helaas veel verouderd. Zijn houding was gebogen Zijn gelaatskleur, voorbeen rood. te rood zelfs was thans geel. Zijn wangen waren ingevallen en bi) scheen kleiner geworden. Maar, zei de dokter, die een weinig nieuwsgierig was naar de reden van het bezoek van mar kies d'Arbois, gij zoudt mij gespro ken hebben over uw bezoeker. Den markies d'Arbois Weet ge, zei de barones, wat hij hier is komen doen Neen. Hij is de hand komen vragen van Christine het schijnt, dat h.j mijn dochter reeds geruimen tijd bemint. En de zoon uit haar eerste huwelijk Hij neemt hem met de moe der. Hij erkent hem als zijn zoon en maakt hem tot. erfgenaam van zijn vermogen. Wel drommels, riep de dok ter, geheel in de wolken, dat moet aangenomen worden Is het. niet zoo zei de baro nes. Dat geloof ik. Vooinl ter wil le van hef kind. Nooit zal zich oen dergelijke gelegenheid voordoen \ls ik-kom te vallen, en dat hangt mii eiken dag hoven het hooni, wat zult ge dan met Mark uitvoe ren (Wordt vervolgd.}

Wieringer courant | 1925 | | pagina 1