16e Jaargang- Dinsdag 13 October 1925. ,No. 82 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN UT OFIIE. WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN ADVERTENTIëN: BUREAU UITGEVER DINSDAG en VRIJDAG. Van 1—5 regels 0.50. Hippolytushoei Wierlngen. CORN J. BOSKER, WIERINGEN ABONNEMENTSPRIJS Iedere regel meer 0.10. Telef. Intercomm. No. 19. per 3 maanden 1. GEMENGD NIEUWS. Een been afgekneld. Donderdag is ,in de Haarlem niermeer een ernstig ongeluk ge beurd. Een schipper wilde in de Ringvaart een vaartuig vastkoj pelen aan een passeerendc motor sleepboot. Hij geraakte met een been verward in den staaldraad, waardoor hem een been werd af gekneld. Hij is naar een der Am- slerdamschc ziekenhuizen ver voerd. Confectie-iindustrie in Dien le. Naar uit 's-Gravenhage aan dc „Trov. Dr. en Asser Crt." gemeld wordt, hebben de pogingen tot het vestigen van een confectie-in- dustrie in de provincie Drente ïtsultaat bereikt. Er heeft zich een vennootschap onder den naam van Eerste Drentsche Kleeding in dustrie gevormd, die geleidelijk in verschillende Drentsche dorpen ateliers zal trachten te vestigen voor het confectionneeren van goe deren. De Regeering steunt deze plannen en heeft o.a. reeds een op dracht verstrekt van *25.000 pan talons. Het ligt in de bedoeling der ven nootschap, van Goevorden uit, waar reeds ateliers zijn gevestigd, spoedig werkplaatsen op te rich ten te Nieuvv-Amsterdam an dere dorpen, indien in de'.e plaat sen voldoende meisjes aanwez'g zijn, die in het vak opgeleid wen* sehen te worden. De Betuwe. De Betuwe is van oudshei be - kend als een landbouwstreek, doch dank zij den gunstigen in vloed van het veilingwezen, gaat de streek tusschen Rijn en Waal absoluut van aspect veranderen "én het zal niet lang meer durei of de eertijds bloeiende en groote landbouwbedrijven zijn verka- hl en omgezet en geschikt ge- ckt voor intensieve cultures. In het bijzonder heeft aardbeien- aanplant de laatste 2 jaren gewei digen omvang aangenomen de Kunstige ligging ten opzichte van Duilscliland en de mogelijkheh om de versche vruchten nog den- zelfden dag per vrachtauto op de Duitsche markten te brengen, heeft zorg gedragen voor zeer hoo ge prijzen, die den heelen zomer voortduurden en heel wat tuin - ders hebben dientengevolge voor dc zachte fruitsoorten ongekende besommiingen gemaakt. De aanplant van aardbeien is thans wederom met tientallm bunders uitgebreid, ook de land bouwbedrijven worden daardoor ingericht. Bovendien neemt de kassencul- luur zeer toe, allerwege ziet men warenhuizen, druivenserres en complexen komkommer- en toma- tenkassen verrijzen. De streek schijnt in dat opzicht het West - land naar do kroon te willen ste ken. Bestrijding tegen suikerziekten. Er is een preparaat gevonden, dat, naar gemeld wordt een verbe tering is van de insuline, het we reldbekende geneesmiddel voor suikerziekte. Dit preparaat, dat is te danken aan de onderzoekingen van een anderen Canadeeschen arts dr. Rabinowitsj, heeft het voordeel, dat het door den mond kan worden ingenomen. Insuline, wordt door inspuiting ingediend, Het preparaat van dr. Rabinowitsj smaakt als zoete stroop en wordt verkregen uit glycerine door de inwerking van bepaalde bacterie- en. Het preparaat draagt den naam van „Oxe-aceton." Men ver wacht dat het even goed werkt als insuline in de meeste gevallen, waar de ziekte nog niet te ver is voortgeschreden. Polkahaar en Veiligheidswet. De kantonrechter te 's-Herio - genbosch had zich. aldus meldt FEUILLETON. No. 10. Hij vei borg aich, om hen beter te opnemen en zag, dat zij in een op welling van gelukkige vervoering el kander omhelsden, dat zij zeer zacht spraken, zoo zacht, dat men hnn lip. pen nauwelijks kon zien bewegen, maar hun blikken verrieden wat zij zeiden. Tancredo leed, zooals hij nooit ge leden had, ja, hij had niet geweten, dat iemand zoo kon lijden. Geheel zijn wezen werd door ijver zucht, haat en zucht naar wraak ver vuld, als een bchorpioen, die gif ver zamelt. Ziju ouden wrok tegen den baron de Meziere keerde terug eu richtte zich thans tegeD diens dochter. Was zij geen kind van dien ellen deling? Droeg zij niet dien veivloek- ten naam En hij 1 Hij, die door haar bemind werd en zoo gelukkig scheen, wiens geluk op zijn stralend gelaat te lezen was, wie was hij Vanwaar kwam hij Waarom werd hij bemind? Hg was jong, dat is waar, maar hij was minder knap dan de graaf was, toen deze op denzelfdeu leeltijd was. Gedurende hun geheele wandeling volgde en bespiedde hij hen. Hij had zijn geweer bij zich, want hij nam den schijn aan, alsof hij op jacht was, om een voorwendsel te heb ban voor zijn wandelingen. Nu en dan, alsof hij gedreven werd door een bovennatuurlijken macht, bracht hg het geweer aau den schouder en mik te op het minnend paar. Dan richtte bij het geweer op aijn medeminnaar, den man met de vao vreugde schit üe ,,'s-Hert. Crt." te verdiepen, of polkahaar toegestaan kan worden in verband met de Veiligheids*/*"1. Als beklaagden stonden terecht ter zake van overtreding der ei llgheidswe.t de heeren H. en M. H. passementfabrikanten te 's-Herto genbosch. De controleur van den Veilig heidsdienst had twee fabrieksar - beidsters aan het werk getroffen die de haren niet hadden opges .o- ken. En vermits loshangende hu ren worden geacht met een machi ne in aanraking te kunnen koirrn gebiedt de wet, dat de fabrieksai beidsters 'r coiffure in die rienting in orde is. Ik kan 'rtoch eerst 's moe - gens niet allemaal gaan kappen, voor ze de fabriek ingaan, mop - perde een der beklaagden. Een der meisjes heeft polkahaar en de andere draagt ze zóó kort, dat er geen speld in gedraaid kan wor den. Kunnen er dan geen staalt jes aan gevlochten worden vrjcg lachend de kantonrechter. Ik geloof het niet, ïk hen geen deskundige, aldus weer de fabri - kant, maar ik weet wel, dat we niets aan doen kunnen. Een avbei der met een langen snor zou den even goed een gevaar oplevert n voor de veiligheid, als een meisje met polkahaar De controleur, gevraagd naar de mogelijkheid van het opsteken der haren, antwoordde Ik ben ook geen „specialiteit" in het oordeel over polkahaar. Ik constateer alleen, dat twee fa brieksmeisjes de haren hadden loshangen. En ik ben ook geen „specia liteit" mompelde de kantonrech ter. Toen volgde er een oogenblik stilte. Maar, hernam toen de kan tonrechter, als ze nou'ns allemaal 'n muts opzetten Dan waren al terende oogeü, den inac wiens geluk scheen te spotten met zijn folteriDg. Wat verhinderde hem te schieten Hij wist het niet, maar hij moest al zijn wilskracht inspannen om weer stand te bieden aau der verleiding, welke hem aandreet lot een zoo af schuwelijke misdaad. Zij traden het kasteel weder binnen en hij verloor hen uit het oog, maar voor hij zich verwijderde, hij weten, wie die jongeman was. Hij hoorde in den omtrek, dat het marine-otficier was, die thans met freule de Meziere getrouwd was. Meer behoefde hij niet te hooren. Hij vluchtte, een wilde kreet van woede slakende. Den volgenden ochtend was hij te Parijs, waar hij opnieuw trachtte zijn leed te verdooven in den zwijmel der vermaken, maar thans gelukte het hem nog minder dan de eerste maal om te vergeten, want de liefde, die hem bezielde, was krachtiger dan ooit, en thans werd hij bovendien gekweld door haat en ijverzucht. Hij bleef ecnige maandeD afwezig. Hij was vast besloten niet meer naar buiten terug te keereu, maar lu dien tussclieotijd stierf zijn vader en hg moest voor de regeling der zaken naar het kasteel. Hij hield zich flink en bleef zoo ver mogelijk van Méziere verwijderd. Hij won geen in lichtingen in omtrent hetgeen er op het kasteel voorviel. Hij geloofde zich genezen, maar werd opnieuw aange grepen door den krankzinnigen harts tocht. Woede, liefde, jaloezie, haat, alle woeste driften ontwaakten in zijn binnenste, toen hij hoorde dat het jonge paar forug was. Hij nam zijn geweer laadde het met kogels, alsof hij plan had op de wol- ▼81 90 zwijnenjacht te gaan. Het was avond, toen Tancredo d'Arbois in de nabijheid van het kasteel de Méziere kwam. Toen hij het oude gebouw op eeni- gen afstand naderde, scheen hét hem reeds toe, dat er iets buitenge woons gebeurde. Al de vensters van de benedenverdieping baad den in een zee van licht. In het park hingen Chineesche lantaarns en de lanen verlicht. Hij ontmoette onderweg een boerenknaap, wien hij vroeg, wat er op het kasteel voorviel. De jongen antwoordde op blij den toon - 't Is feeest, omdat de jongge huwden terug zijn. Hedenavond Ja, mijnheer, het schijnt, dat cr op het kasteel een groot feest - maal is. Er zijn heel heeren en da mes gekomen. Dokter Bernau is er ook, ik heb hem zien komen. De heer d'Arbois wist genoeg. Hii liet den knaap loopen en be gon werktuigelijk langs den muur van het perk te dwalen. Het uur van het avondgebed was reeds lang door de klok van het dorpskerkje aangekondigd. Het. veld was veriaten eri de onbe wolkte hemel was met sterren be zaaid. Van verre hoorde men, weerkaatst door heuvelen en bos- schcn, het gezang van de boeren, aie naar hun hofsteden terugkeer den. Tancredo ging zitten. Hij zat aan den rand van een sloot, aan den voet van den muur die het park begrensde. En daar begon hij te peinzen. Hij dacht aan het ge - hik van dien man, die Christine bezat, die haar in zijn armen sloot en aan zijn hart drukte. le bezwaren in de fabriek onder vangen. Intusschen er moest worden rechtgedaan. - En zijn de haren nu nog op diie lengte vroeg de kantonrech ter wrcer. 'k Weet het niet, aldus de fa brikant wrevelig, 't is tewc maan den geleden, dat-we er voor be keurd zijn. Misschien zijn ze wel wat gegroeid. Ik ben óók geen spe cialiteit. Het O.M. achtte het ten laste ge legde bewezen en eischte tegen ie der der twee fabrikanten twee maal 5 boete, subs. tweemaal 3 dagen hechtenis. Een complot valsche munters te Rotterdam ontdekt. Sinds 2 k 3 maanden had de po litie ontdekt, dat er valsche zilver bons van 2.50 in omloop wa ren voornamelijk aan den Linker- Maasoever, waar zij bij verschil lende winkeliers in betaling wer - den ontvangen. Donderdag kocht n.1. een 13-jari gen jongen iets bij een winkelier aan de Tolhuisstraat en wilde hot betalen met een papieren rijks daalder. De winkelier, een voor zichtig man, bekeek de zilverbon wat nauwkeurig en gaf hem den jongen terug. Even later kwam een broer van den knaap, de 25- jarige havenarbeider J. v. II. bij den kinkelier hierover opspelen. Hij maakte zulk een lawaai, dat de politie er aan te pas kwam cn toen deze aan v. H. vroeg. wraar die zilverbon was, zeide hij hem .in zijn drift verbrand" te hebben. Nu werd hij ingerekend en men bevond op hem nog 15 van derge lijke papiertjes. Hij beweerde deze ontvangen te hebben van een 24- jarigen kameraad, A. D. K. ge naamd. Deze werd toen gehaald en bevestigde hetgeen Van H. ge zegd had. Hij. K., zou de zilverbons op zijn beurt weer ontvangen hebben van Die gedachte joeg hem het bioed naar het hoofd en hij sprong woest op. Hij zocht een plek in den ouden muur,, waar hij gclegenhri vond om er over te klauteren en sprong in het park, het geweer vast n de vuist gekneld. Toen hij, om niet opgemerkt te worden, door het donkerste deti van het park liep hoorde hij plot seling twee stemmen in zijn on - middellijke nabijheid, die zeer zacht spraken. Hij zag twee scha duwen onder een prieel en herken de die stemmen en die schadu wen. Het waren Paul en Christine. Toen liep hij niet verder. Hij wierp zich neer op het grbla derte, luisterend en loerend. VIII. De moordende kogel. Men w eer wat Tancredo had kun non hooren. Hij kon Paul en C.hns tine hooren spreken over hun vo! e onveranderlijke liefde. Hij kon hen zien, zooals hij ze leeds gezien had, arm »n arm. M- kaai aanziende met oogen. waarin de liefde te lezen lag, die hen f zieldc. Toenkon hij zich niet Iac. ger bedwingen. Hij bracht het ge- van den schouder, mikte en tr.if Hij zag Paul vallen, hoorde den vreeselijken smartkreet van Chris tine en vluchtte als een krankzin nige door het park, gezw eept doos de takken, zich kwetsend- aan de dorens, verwilderd, wo-'st vouitgo iaagd door afschuw vooi dc mis daad. welke hij bedreven bod Met een sprong was hi| over den muur en verdween over het den 31-jarigen havenarbeider L.F. Nog verdere aanwijzingen gaf K die er toe leidden, dat nog Donder dagavond een huiszoeking werd gedaan in een woning aan de Per soonshaven. Daar vond men, op het plaatsje achter het huis. onder den grond verstopt, een bounon- doos met 120 valsche zilverbons. De bewoner was niet thuis m de politie na deze snoepdoos met inhoud in beslag te hebben geno men, stelde zich in de buurt op. Des nachts, toen L. F. thuis kwam werd hij ingepikt. II ii bleék eep geladen revolver bij zich te heb ben, maar de politie liet hem d. u tijd niet, daarvan gebruik te ma - ken. Een Duitscher, aan de Hudson- straat woortachtig, noemde hij als den man, die hem van liet valsche geld had voorzien. Nog denzelfden nacht van Donderdag op Vrijdag - togen re chercheurs naar de lïudsonstraat en zij troffen het bijzonder, want daar, op een zolderkamertje, owr vielen zij een man, die druk bezig was met „het fabricoeren van 7.1- verbons". Dat was dus ..kip ik heb je" en men had nog veel meer, want 30 pas vervaardigde bons la gen op zijn bed en verder werden gevonden een fototoestel, een drukpers, tubes verf, fotoplaten cn napier, geschikt om de bons op af te drukken een complete-valsche munterij dus. De man, die gearresteerd werd, spreekt Duitsch, hij noemt zi"b hier André de Bruin, maar hij wei gort tot dusverre zijn waren naam te noemen en ook zijn nationali teit. JïiJ zeitle alleen, dat hij commu nist was, uit Duitsehland hio tf-cij was gekomen en dat hij hij zijn komst hier ter stede door de plaatselijke afdeeling van „de communistische partij was voort geholpen." Men had, behalve de drukkerii- veld. Hij sprong over slooten, klopi over heggen, met een snelheid en een kracht, waartoe hij zich nooit in staatgeacht zou hebben. Toen hij eindelijk stil stond, hijgend, half dood van vermoeienis, zag au dc verlichting van het -.. t: en het kasteel de Méziere niet meer ach lei zich. Hij bevond zich in de diepste duisternis, in de diepste stilte, en hij was bang, want in dit oogen - blik gaf hij zich rekenschap van hetgeen hij gedaan had. van d« afschuwelijke daad, welke hij pleegde. Hij had een man gedood, een man, die hem niets gedaan ha die jong was, vol evenslust en g<-- uk. Koelbloedig, lafhartig zich ver igend als een verrader, had l ij hem gedood. Ilij was een mis dadiger, een monster, en voelde zich niet waardig nog iangei te icvën. Hij overzag al dc gevolgen van den afschuwelijken moo.d, de politie zou hem aanhouden misschien, zijn veroordeeiing zou spoedig volgen Hij zag de gevangenis v »ot i<*h openen om hem op te nr:. Met wijd opengesperde oogen zag hp het schavot voor zich oprij/., n schande, de wanhoop, ril de kwa len van een afschuwelijken doods strijd wachtten hem. Hijgend kwam hij op het kasteel aan. badend in zweet, zonder eei. levend wezen ontmoet te hebnen. Zijn bedienden konden niet ver baasd zijn hem des morgens >m drie of vier uur huiswaarts (e rin*. komen, met zijn geweer, wnni ut- hij niet kon slapen, ging hii d,..- wijls des nachts uit om te jagen. (Wordt vervolgdj

Wieringer courant | 1925 | | pagina 1