Abdijsiroop Stop dien hoest... Heere, help ons Een vijftig me- i«'>' i n de woning viel een hunner bewusteloos neer. r.' ooi wegens mazelen gesloten. Ten gevolge van het epidemisch heerrenen der mazelen te Anna Jncobapolder, is de openbaren school voor onbepaaldcn tijd gc- Autobns in brand. Door onbekende oorzaak geraak Maandag nabij Mortel een au- Miei-, die vol passagiers zat, in ia ml. I)e inzittenden wisten met .Mie zieli te redden. Van een nKverschroeide hel haar, ook i chauffeur kreeg brandwonden. Een kordate vrouw, fin de boerderij Grasbroek on - Doblen was ingebroken. Een de» inbrekers werd door de vrouw huizes gegrepen en aan de po liiie uil geleverd: De tweede had ■ich Iniiien verscholen, doch werd door don gemeenteveldwachter gepa k t. Do weggebleven kiezers. De lieer Kersten heeft, aan den Minister van Justitie de volgende, vragen gesteld Kan do Minister modedcelen a hoeveel mannen en hoeveel vrouwen hij de jongste verkiezin- n voor de Tweede Kamer der Sla Ien-Generaal in de verschillen de kieskringen niet. hebben vol teen aan do verplichting, opge - icgd in art. 72 dor Kieswet. b. tegen hoevolen (mannen en 1 i ouwen) v egens overtreding van aiaioemde Kieswet een gerechte lijke actie is ingesteld; c. liooveel mannen en vrouwen een schikking hebben getroffen d. welke veroordeelingen in de verschillende kieskringen zijn uitgesproken door de onderschei den kantongerechten Reecrtl koeketen. Het mag van bekendheid wor- I11 geacht dat, de Volendammers o-. het. algemeen „hun natje en dioogje" wel lusten. Zijn voorbeelden van liet „nat je' doorgaans te over te zien, van hof „droogje" is thans een en an der aan het licht gekomen. Kon zekere L., winkelier te Vo- iendam, vertelt de Tel., heeft sinds eenigen tijd de gewoonte, om al heel vroeg in den morgen een kor, waarin verschillende soor- len van koek, voor zijn winkel gereed te zetten. Dit. liad de aandacht getrokken san een aantal jeugdige Volen- (.1:1 minors, die op de touw fabrieken in liet naburige Edam werken en 's morgens vroeg, den winkel van L. passeerden. Wierpen zij in liet begin alleen me ui- verlangende blikken naar ucn koekvoorraad, al spoedig werd een trommel mee koek me degenomen. Een voorbeeld, dat weldra navolging vond. L. miste zoo in korten tijd een 7-tal trom mels met diverse soorten koek, zooals gevulde koeken, sprits en z.g. jodenkokon. Blijkbaar smaakte de „verboden vrucht" den Volendammers (allen jongens van 15 tot. 24 jaar) zeer goed. Zelfs was oen hunner in staat om 's morgens om 4 uui op een plein niet. minder dan 20 koeken te verorberen. Bij bet wegnemen, der koek moet zich vooral onderscheiden hebben zekere „Kees", terwijl bet record van bet koeketen ten name stond van de gebroeders J. Eenmaal moet. zelfs een Volen- daiuscbe schoone aan bet. koek on I bijt. in den vroegen mórgen heb ben deelgenomen. De politie heeft juist, op het tijd M in, dat liet record koek-eten zou w •••Men verbeterd, ingegrepen. F,. n vijftien-tal jongens zijn in verhoor genomen. De prijzen van ze ..edele wedstrijden" zullen vermoedelijk op een nader te bepe, lm datum te ITaarlem voor de ïeehtbank worden uitgereikt. Be winter doet zijn intocht. Hevige sneeuwstormen hebben gewoed in Zweden. Het tramver - keer in Stockholm moest 3 uur len stopgezet tengevolge van d m hevigen sneeuwval. Ook in K ."-eland is op verschillende plaat sen sneeuw gevallen. Levend verbrand. Hit Amiens wordt gemeld, dat de vrouw van don burgemeester mof 2 kinderen levend zijn ver - brand. Do oorzaak is, dat do vrouw petroleum in een brandende ka chel gooide, waardoor haar- klee - ren vlamvatten. Boerenknecht. .vrouw. Algemeen is de klacht, dat in Europa vooral de mannen meer en meer verwijfd worden, terwijl daarnaast cle vrouwen steeds ook wat haar uiterlijk betreft, op man hen gaan lijken. Een typisch geval lieeft zich te Ragnitz hij Graz voor gedaan. Daar woonde een 32-jaii - gó jonge dame, Agathe Pauiine Bever geheeten. Deze jonge dame heeft reeds een veelbewogen leven achter den rug en herhaaldelijk heeft zij wegens diefstal eenige wc ken moeten „brommen." Om geen last van de politie meer te hebben die haar naar haar zin veel te veel in de gaten hield, knipte ze haar haren af, trok mannekleeren aanen ze zag er zoo precies een dor uit als oen man, dat een boer in in de huurt van Graz haar om middellijk als boerenknecht in dienst nam. Zij slaagde er in haar vermomming te handhaven. N^ch de boerin, noch de andere arbei ders, met wie zij in de stal sliep, vermoedden dat „Johann Facli- mar"- een vrouw was. Ze vond het boerenarbeidersbestaan op den duur echter wat vervelend. Daar zij echter tocli „man" wilde blij - ven, ging ze naar een monniken - klooster te Graz en verzocht in de orde te worden opgenomen. Haar verzoek werd echter afgeslagen. Toen herinnerde zij zich een zeke re Rosa Weitenhiller, die zij in de gevangenis van Lankowitz had le er en kennen. Onder den naam van Ott.o Ilufnagcl schreef zij een brief aan den commandant van de gendarmes te Lankwitz en- ver zoclit hem er toe te willen mede werken, dat Weiter hiller in vi ij- heid zou worden gesteld-. Zij (I-Iiif- nagel) was n.1. de „bruigom" van de bedoelde gevangene en wilde zoodra deze in vrijheid was mot, haar trouwen. Deze brief werd Agatha Pauiine noodlottig. De gendarmes kregen argwaan en gingen eens op de boerderij bij Graz een onderzoek instellen naar „Hufnagel." Deze kon haar geheim niet langer verbergen, werd' gear resteerd en zal zich voor de recht bank te Graz hebben te verant woorden. De boerin betreurt het, dat zij Frachmar kwijt. is. „Nog nooit", zeide zij, „heb ik een zoo géschikten, bekwamen knecht gehad'T' Twaalfpontlers gevonden. Bij de uitgraving der voorin-Pi- ge batterijen in het dorp Amstel veen, ten behoeve van den houw der hulpsecretarie, zijn kanonko gels gevonden ter zwaarte van pl. rn. 12 pond. Deze kogels moeten afkomstig zijn van geschut, dat gebruikt «s geworden bij den aanval op hei', dorp Amstelveen in 1775 door d3 Pruisische troepen onder comman do van den Hertog van Brunswijk Een priester vermoord. Te Rome is op den openbaren weg een priester, professor Geni, uit Frankrijk afkomstig, door een soldaat doodgestoken. De moorde naar vertelde, dat hij een gezwo ren haat tegen allo priesters had, sinds zijn moeder, door de schuld van een geestelijke, zelfmoord had gepleegd. De geestelijke van het dorp, waar zijn moeder eertijds woon de, had haar het bericht gebracht.' dat haar andere zoon (de broer van den moordenaar) gesneuveld was. Dit. bericht had haar zoo geschokt, dat zij zich het leven be nam. De moordenaar van Geni had gezworen zijn moeder te wre ken en heeft dit gedaan door de zen geestelijke dood te steken. Waar blijft het afgeknipt vrouwenhaar Wie in den afgeloopcn zomer ge legenheid heeft gehad, ontdek kingsreizen in het hartje van het •platteland te. maken, zal hebben kunnen vaststellen, dat de mode van het korte haar tot in betrek kelijk afgelegen dorpen is doorge drongen. Of alle page-hoofdjes mooi waren, is een andere quaes- tie. Er zijn dorpsbarbiers, die hun klanten scheren, of het schapen of poedels waren, of die een bloem pot. als grenspaal schijnen te ge bruiken bij het afknippen van hc' haar. Maar hot is een feit de vrou wen van hot platteland, die reeds zijden kousen droegen, hebben nu dok het. recht veroverd op het pa gekopje. Misschien is- daaruit te verkla ren, dat hier en daar elegante da mes ertoe overgaan, het. haar weer .te laten groeien. Uit Amerika wordt althans weer melding ge maakt vijsn schuchtere pogingen tot terugkeer naar het lange haar. Er was trouwens niets anders te verwachten'. Is het niet mensclie- lijk en in de eerste plaats echt vrouwelijk, te verliezen, wat men heeft, en dan het verlorene achter na te loopen Toch we betoogden liet reeds herhaaldelijk is niet te verwach ten, dat. het kpute haar maar een zoo kortstondige^ heerschappij is beschoren. Daarvoor is de mode van het bobbed hair te practisch en voorziet zij te goed in vele be- hoeften. Maar liet wekt verwon dering, dat. niemand vraagt Wat gebeurt er met al dat 'afgeknipt haar Waar blijft het Wat doet men er mee Men kan ongetwefeld geld slaan uit al liet blonde, bruine, ja zelfs witte haar, dat aan de' schaar ten offer valt. Een Fransch spotblad doet. aan de Fransche regeering het voorstel,--thans nu zij het. geld neemt, waar zij maar kan, van de gelegenheid gebruik te maken en een nieuw monopolie in te stellen, door belasting te heffen van het afgeknipte haar. Kaalhoofdige heeren kan deze belasting natuui- lijk niet bereiken. De belasting - imbtenaren zouden dan in „haal lagers" kunnen veranderen, die voor iedere ingeleverde vlecht premies krijgen, zooals ook bij de inlevering van gedoode ratten. Het is merkwaardig, dat het, par tij trekken van het vrouwenhaar geen vorderingen heeft gemaakt, sedert er zulke reusachtige hoe - veelheden-vrouwenhaar op de we reldmarkt. zijn gebracht. Onze grootmoeders, die toch haar op haar hoofden hadden vonden mo gelijkheden, om van vrouwenhaar sentimenteele souvenirs in den vorm van armbanden, ringen en medaillons te vervaardigen of te laten maken. Tegenwoordig geeft men de voorkeur aan olifanten - haar als mascotte. Het lijkt eenigs zins zonderling, dat men tot dus ver de japon Zoomen nog niet mot vrouwenhaar heeft gegarneerd, pat zou op economische wijze a- penliaar vervangen, dat. reeds zeld zaam begint te worden en daar - om duur is. En komt het niet op betzelfde neer, of een wouw dat gene, wat zij op het hoofd moest hebben, aan de voeten draagt Maai' de groote mode dictators, hebben het anders beslist en die zijn profeten en wetgevers tegelij kertijd. Wat is men dan met de voorma lige haarvlechten van plan Zal men er sofakussens, tandenbors tels, snorrehanden en dergelijke dingen van maken Want het meeste haar wordt door de eigena ressen ervan smadelijk en trouwe loos op de plaats der handeling achtergelaten. In den goeden ou - den tijd maakte men er liefdesou- venirs van en hoe dikwijls vond men in de lade van een oud dames bureautje onder voorzichtig opge heven linten, droge bloemen cn vergeelde minnebrieven strenge tjes blond haar. Die tijden zijn voorbij, voor goed VAN ALLES WAT. De waardevolste aller vogels. De Guano-yogel van de Peru- jaansche eilanden, geldt als de meest waardevolle, want hij le vert den koStelijken mest. dien wij guano noemen. Voor 10 jaar be droeg de ja&rlijksche guano-oogst van Peru nog maar 25.000 ton, doch die is thans opgevoerd tot 90.000 ton. Het grootste deèl, ruim 70.000 ton, gebruikt, men in Paru zelf, de rest wordt uitgevoerd. De Guano-vogel is een soort Kormo- ran, leeft uitsluitend van visch, liefst ansjovis, cn van jonge ha rinkjes. 200 Spinnen in een fabriek. In oen fabriek te New-York beeft men 200 spinnen als arbeiders aan gesteld. Een spin weeft namelijk een zoo fijne draad, als met men- schenhanden baast niet te maken is. Het begin van de draad is aan oen walsje bevestigd, dat lang zaam draait. Laat de spin zich neer, dan bereikt zii nimmer den grond, daar hot walsje den draad inpalmt, Na geprepareerd.te zijn, wordt het, rag voor moderne meet instrumenten gebruikt. Als de zwaluw ons verlaat. Een zwaluwenechtpaar veror bert per maand ruim 36.000 mug gen en andere insecten, en als er jongen gevoerd moeten worden vliegen vader- en moeder-zwaluw samen wel 16 uur per dag uit, om voldoenden voorraad aan te slee pen, en dan. wordt per maand wel eens het formidabele getal van 270.000 insecten bereikt, v Het, record schijnt eens geslagen te zijn door een zwaluwenfamilie die in de drie zomermaanden 1.000.000 insecten verorberde. voordat Uw verkoudheid ontaardt i» een ernstige en moeilijk te genezen börstaandoening. Neem de kleine oorzaken wegen voorkpm al dus de groote gevolgen met de ver zachtende en genezende Akker's ANNA PAULOWNA. Jaarvergadering van A.L.E. G.O. onder voorzitterschap van den heer A. de Boer die de aanwe zigen welkom heette cn zeide dat de tentoonstelling door 3000 beta lende bezoekers was bezocht en de cursussen 'n goed figuur had den gemaakt. Ilierop werden de notulen gele zen en vastgesteld. De secretaris de heer J. Kreijger brengt een jaarverslag uit, 'over het boekjaar 1924'25. De houtbewerkingscursus voor schoolvrije jongens te Oostpoldcr kon niet plaats hebben wegens gebrek aan deelnemers. Van de overige cursussen was de gemid - delde deelname als volgtBree - zand, schoolgaande meisjes 8, ou dere meisjes 5, schoolgaande jon gens 24, oudere jongens 9. Kleine Sluis schoolgaande meisjes .14, oudere meisjes 13, schoolgaande jongens 20, oudere jongens 9. Oost polder schoolgaande meisjes 7, oudere meisjes 4, schoolgaande jongens 20. De deelname van schoolgaande jongens was aanmer kelijk grooter dan bij den vorigen cursus. De deelname aan de an dere cursussen bleef echter ver be neden die van den vorigen winter. Hierop volgde rekening over 1924'25. üc pntvangsten hebben bedragen (met inbegrip van sub - sidies Nut en gemeente, benevens f 200 in loopen de rekening bij de Boerenleenbank) 1064.16, de uit gaven 1005.70 1/2. Er is dus een kassaldo van 58.451/2. De rekening is nagezien door de heeren Adofs en Kramer en uitste kend in orde bevonden, waarop zij door de vergadering wordt goed gekeurd. Goedgevonden wordt om, zoo noodig, tot een bedrag van 200 te gebruiken voor aanschaffing van nieuwe naaimachines en 140 voor uitbreiding der collectie huisvlijtgereedscliappen. Na nog eenige bespreking wordt daarop de begroot,ing inkomsten en uitga ven vastgesteld 'op een bearag van 1318.04 1/2". In overweging wordt genomen om een verloting van op de cursussen vervaardigde vooi werpen te houden. Tot commissie voor het nazien der rekening 1925'26 worden, aan gewezen de heeren Adolis en Jon ge jan. In de plaats van aftredende niet herkiesbare bestuursleden wor - den gekozen voor Oostpolder mej Vogelenzang en do heer Berksen, voor Breezand de heer J. Smit Az. voor Kleine Sluis de heer Adolf?.,, GEMEENTE WIERINGEN. —Een vroege winter 'l Gister middag werd een koppel van 25 en vanmorgen 'n 13-tal wilde zwa ne'n hoven de Hippolytushoaver koog waargenomen. Dat geeft een vroege winter, zeggen do oudjes. Donderdagavond j.i. liield de Nutsvereeniging „Eensgezindheid' een algeineenc vergadering in h-n lokaal van den heer Lont. De heer P. Kaan Cz. leidde de vergadering, sprak een hartelijk woord van welkom en gaf vervol gens liet woord aan den secreta ris, den heer N. J. Poel tot vobrle zing van de notulen. Zonder aan merking werden deze goedgekeurd De heer I-Ierm. Smit deed ver volgens rekening cn verantwoor ding. De kas is vooruitgeg (au: was er verleden jaar n nadeelig saldo, thans is er een ^asgeld van 23. Waar de contributie nog moet worden opgehaald en er das nog een tamelijk bedrag kan binnen komen, werd besloten de bib';o- tlieek met een twaalftal nieuwe boeken aan te vullen. Waar het afhalen van boeken verleden jaar uitstekend is bevallen, zal ook nu op deze wijze worden voortge gaan. Donderdag 22 Oct. a.s. zal de bibliotheek in het politiebureau gebouwtje op het marktplein - te 1-I.hoef van 4 tot 5 uur worden j- pengeateld tot afhaling van boe ken. Met de contributie - kwitan ties zullen ook weer catalogussen worden rondgezonden opdat. Te der lid zijn te lialen boek vooiop kan uitzoeken. Het is den leden verboden .'e boeken aan anderen uit i,e leenen Wordt dit geconstateerd, dan zal dat lid een boete moeten betalen. Besloten werd verder om op Dinsdag 10 November de eerste Nutsavond te houden. Verschillen de dames en heeren hebben daar voor hunne medewerking reeds toegezegd. Op dezen avond zal dan tevens naar voren worden gebracht "of de dames en hecren-voordragers er iets voor gevoelen een reciteer wedstrijd op een volgende nutshij eenkomst te houden. Niets meer aan de orde zijnde, werd de vergadering gesloten. Zondagmiddag j.1. vergaderden de besturen van het Visschcrs- fonds en D.E.T.V. te Wieringen, waartoe oiok Burgemeester en wt>t houders waren uitigenoodigd. Dc bespreking ging namelijk daar over, of het mogelijk, zou zijn dat voor de visschersschuiten clie te klein zijn, om vanaf Den Oever ter vischvangst uit te gaan en daarom, omdat zij De haven te.de Ilaukes vanwege den dijk dooi; 't Amsteldiep niet meer kunnen be reiken, in het z.g. ,,'t Woud lig plaats kiezen, daar nabij de Qua rantaine een haven te maken. Het is voor deze scheepjes niet doenlijk, daar altijd ten prooi van wind cn golven te kunnen blijven liggen en zeer zeker moeten 1 dezen noodtoestand ongelukken ka men. Men zou nu willen vrachten bij bet Rijk aon te dringen dat. tq/i minste een dam van 'n paar hon derd meter lengte werd gemaakt, waarachter de schuiten, die men schat op 'n 80 stuks, veilig zouden kunnen liggen. Politie: Gevonden een fietspomp Verloren; 'n rood geschilderd ach terbord van een wagen, Inlichtin gen bij den Gem. Veldwachter. Woensdag j.1. heeft de mo torboot van De Wit en Klein van Texel op reis van Texel naar Hel der met slecht weer te kampen gs» had en verschillende stukken van 't inventaris sloegen overhoor(1 Vermoedelijk zal wel een en ar- der te Wieringen aandrijven. Zie advertentie. PREDIKBEURTEN DOOPSGEZ. GEM. Stroe v.m. 10 u. Ds. Van der Veen EVANGELISATIE H.hoef v.m. 10 u. de heer Eppinga GEREFORM. KERK, Beft Voorm. 9.30 uur Ds. v. Andel hit Sint Pancras. Namiddags half drie dezelfde. Herv. Gemeenten. Loering jóngens aanncmelingen: H.hoef Zaterdag av. 8.30 Oosterland Zondag nam. 3.30 TT.hoof v.m. half elf Ds. v.d.Kreeke Oever n.m. halfdrie Ds.v.d. Kieek* .V'v'-- -1*1

Wieringer courant | 1925 | | pagina 2