met zijn fiets door de verblinden de lichten onder een autobus uit sliedrecht geraakt en ove;v<dcn Hij is naar het ziekenhuis te Dordrecht overgebracht, alwaar hij des avonds is overleden. Ter navolging. De raad der gemeente Schip linden heeft Woensdag binnen den tijd» van een kwartier behan- (ii'ld, de genicentebegrooting dienst 1<>26 mitsgaders de begrootingen van het G. E. B. en van het Bur - eerlijk Amhestuur. Slechts éen lid vond aanleiding enkele vragen te stellen, die door den voorzitter v orden beantwoord. Directeur-Generaal van Landbouw. „De Rsb." zag u:it goede bron ie vernemen, dat. in de betrekking van directeur-generaal van ck-n Landbouw niet meer zal worden voorzien. Door den vloed verrast. Eén der le Enkhuizen wonende visschers, die Zondagmorgen tus - schen Enkhuizen en Mcdemblik aan het visschen was, hoorde plot seling uit de verte hulpgeroep. Spoedig' bemerkte hij, dat vier hce ren en één dame zich aan het eind gewaagd hadden van een daar co in zee loopenden lcidam, die met den snel opkomenden vloed onder water liep en waardoor hun do pas naar do landzijde geheel werd afgesneden. Gelukkig slaagde hij er in, alle personen te redden r-n behouden aan wal te brengen. Hij was er achter I Kees en zijn moeder waren in den groehtenwinkel. Lust je wel noten vroeg de winkelier aan Kees. Nou was het antwoord. - Neem dan maar een handvol mee. Kees aarzelde. .Tc hoeft niet. hang te zijn, z>i de vriendelijke winkelier, terwij1 hij zelf een handvol nam en in Koes1 muts wierp. Waarom durfde je zelf ^een noten te nemen, vroeg moeder, (oen zij weer huiten waren. No,u zei Kees, die man z'n hand is toch veel grooter dan de mijne HM wilde qeen belasting belaïon. De landbouwer D. in de' huurt hap Slagharen onder Ambt Har den berg verkoos zijn belasting ni t ie betalen. Herbaalde waarscliu •vingen vermochten zijn halsstar righeid niet te breken. De fiscu- deed evenwel in volharding voor den onwilligen belastingbetaler niel onder en toen de papieren dreigementen geen doel üoffon verscheen de deurwaarder. Op diens komst had D. zich vooibo- n id de deuren van zijn woning waren zorgvuldig gesloten. Daar een kalmeerend woord van J< n burgemeester, die mede op het Ivrrein aanwezig was, zonder gc- •<1;> bleef, werd er oen deur uit de woning gelicht, waardoor de verkoop kon doorgaan. Een koe bracht 155 op, een be drag voldoende, om de verschut. oigde belasting te voldoen. Een hazenval. Een eigenaardig jachtbedrijf is te Huizen ontdekt bij een woning aan den Sijsjesbcrg. Achter in den tuin was in een kippenhok een val opgesteld, een bouten schot, steunen de op een ijzeren pin, die door oen touw kon worden wegge trokken. In het hok was boeren kool geplant, en tusschen die plan ten waren fijn vertakte drad n gespannen, die een schel binnens. huis in beweging brachten. D? pq- litic heeft proces-verhaal opge maakt. Dc rechter zal hebben te beslissen of deze manier van ba zen verschalken geooiloofd is TVTond- en klauwzeerbeslrijding. Onlangs was in het Friesch Land bouwblad opgenomen een rap port over de in Friesland geno - men proeven inzake mond- en klauwzeerbestrijding door mid del van inspuiting met serum en gelijktijdige besmetting met dooi de Rijksserum inrichting ver strekte'smetstof. De ervaring mot deze wijze van behandeling opge daan leerde het volgende 1. dat de kalveren door bloed ig handeling voor den dood behoed kunnen worden, mits de inspui ting tijdig wordt toegepast 2. dat de bloodbchandeling niet onder doet voor de serumbehan deling met hoog immuunserum, althans toegepast in de aangewe- zen hoeveelheden 3. dat. het serum van Ri'ems (een eiland in de Oostzee) zeker niet te verkiezen is hoven dat van de se- ruminnchting te Rotterdam 4. dat overeenkomstig de uit spraak van Waldman voor simul taan enting van serum en entstof, we nog niet voldoende de eigen schappen van het virus in de hand hebben en met te sterk labile im muniteit hebben te rekenen. Voo*- al bij oude koeien merkte men dat er immuniteit'bestaat, maar dat deze te zwak is om sterke aanval len te weerstaan 5. dat. men, bij welke behande ling ook, het mond- en klauwzeer niet absoluut heeft kunnen stut - ten, hoogstens milder maken. De rapporteurs teekenen hierbij nog aan, dat de hygiënische ver pleging een voorname rol speelt, [Opstallen van zieke dieren heeft voordeden, zoowel voor die dieren zelf alsook voor de achterblijven de in de weide, die daardoor min der smetstof opdoen. Gesprongen band. Een motorrijder te Beetster- zwaag is door het springen van een band over den kop geslagen. Hij werd bewusteloos gevonden de dokter constateerde ernstige hersenschudding. 1 Inbraak. Te Boskoop is in den nacht van Maandag op Dinsdag ingebroken bij burgemeester P. A. Colijn. De dief kreeg toegang door het raam. Het slot van de brandkast werd geforceerd en deze leeggehaald. Al het tafelzilver is ook meegeno men. Vrouwenhandel. De politie te Aalten heeft pro ces-verbaal opgemaakt tegen ie mand aldaar, wegens poging tot vrouwenhandel. De aangehoudene had getracht een te Aalten in be trekking zijnd Duitscli dienstmeis je te huren voor een berucht huis te Amersfoort. Droomen kan gevaarlijk zijn. De arbeider Ileinrich Schramm uit Dusseldorp heeft, terwijl hij droomde, verraden dat hij den a beider Johann Maasen heeft ver moord en zijn lijk in den Rijn heeft geworpen. Schramm bevond zich wegens diefstal in preventie ve hechtenis en, terwijl hij lag te slapen, riep hij opeens luidkeels „Smijt hem in den Rijn, een touw om zijn lijf, daaraan wat zwa. steenen, die kan ons tenminste niet meer verraden Een medege vangene hoorde deze woorden en deelde ze aan den gevangendirec teur mede. Bezwarend voor Schramm was het feit, dat het lijk. van den uit den Rijn opgevischtea Maasen eerst na de door Schram ,n in den droom gesproken woorden met zekerheid kon worden gein dentificeerd. Ook is Schramm o niet in geslaagd, een alibi op te geven, hoewel hij hardnekkig ont kende Maasen te liehhen ver moord. Het Hof van Gezworenen te Dusseldorp heeft hem Woens dag ter dood veroordeeld. Sigaretten-rookers. „U rookt 20 h 30 sigaretten por dag „Jawel, zoo ongeveer." „Ge looft u zelf niet, dat dit bovenma tige rooken veel schuld is aan uw ellendigen toestand „Volstre niet,." De geneesheer schudde zijn hoofd. Hij glimlachte op eigenaar dige wijze en haalde uit een fl'esch een bloedegel (waarom nietbloed zuiger te voorschijn. „Ik zal u iets toonen", z'eide hij, „ontbloot eens uw arm." De siga retten rooker deed dit, en de an der zette op diens bi eek e arm een dunnen, zwarten, bloedegel aan Dadelijk begon het dier te zuigen, het werd dikker, tot het. plotseling in krampachtige ttrekken neer viel dood „Dat. heeft, uw bloed hij deze bloedegel bewerkt", zei de arts Hij nam bet, lijkje tusschen duim en wijsvinger „Ziet gij, werk dl ik dood," zcide hij. „U hebt, hem ve- giftigd." Ik veronderstel, dat het geen gezonde-bloedegel was", antwoord de de rooker op brommerigen toon. „Geen gezond dier Nu goed laten wij het nog eens probeeren De arts zette nog twee bloedegels op den mageren arm van den jon geling. „Als deze twee ook sterven," zeide de patiënt, „dan zal ik >'n plaats van 30 sigaretten maar 10 -glsUBBS^, per dag rooken." Gedurende de laatste woorden kreeg de kleins- van de twee bloedegels 'n stuip en viel dood neer, cenigo oogenblU ken later dc tweede eveneens. „IToc afschuwelijk", zcide de ion ge man, „ik ben waarlijk voor zul ke bloed egels banger dan dc pcs<" „Dit is de werking van liet ve- gif in uw bloed, dat bij alle siga- rettenrookers voorkomt" zeide do arts. „Dokter", antwoordde de rook -v terwijl hij de drie cloode blocdn- gels hekeek, „ik geloof haast, dat u gelijk hebt. Laat uw lieveling niet kwellen door den kinkhoest. Kom de natuur te hulp de taaie kleverige slijm los te maken en te verwijderen. De telkens terugkee- rende krampachtige, benauwde hoestaanvallen maken licht van Uw stevige kleine een zwak poppetje. Geef het dadelijk Akker's Abdijsiroop INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantw. der Redactie. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoekt ondergeteeken- de eenige plaatsruimte in uw blad. Bij voorbaat mijn crank. Het is naar aanleiding van mijn onrechtvaardig ontslag bij den heer KI. Halfweeg, broodhakker te De Haukes. De zaak heeft zich als volgt, voorgedaan. Voor onge veer 4 maanden toen onclergel.ee- kende bij genoemd persoon in dienst kwam, waren er nog 4 of 5 anderen met mij, maar daar de heer H. de voorkeur aan mij gaf heb ik liet toen aangenomen, niet beter wetende, of liet was voor vast. Anders had ik wel naar iets anders uitgezien. Nu komt de heer II. met de boodschap, dat ik op staan d en voet weg moet, daar ik vólgens liem los bij hem in dienst was, en ik voor zijn bedrijf tte duur was en hij goedkooper kan. Dat is a1- lemaal tot. uw dienst, mijph- er Halfweeg, maar waarom mij dan niet als een mensch te behande len en niet als een hond op straat gooien Ik ben nog nooit op zoo'n lage manier behandeld als door u, zoo lang als ik ondergeschikte hen. Nu zegt u „Je krijgt toch niets, omdat er geen loonlijst is Dan had u de waarheid moeten spreken tegen den rijksveldwach ter maar niet doen alsof ik maar 3 dagen in de week bij u was. Dus cl at was door u van a tot z gelo - gen het was uw bedoeling om zoodoende mij 'onverwachts op straat te gooien. Nu krijg ik geen centIk vraag u nogmaals in het openbaar!: waarom heeft ui mijf niet de acht dagen gegeven, dan was ik nu niet broodeloos geweest. U hebt niet gerekend, dal; u één een trap hebt gegeven, doch ie mand die met een huisgezin en een zieke vrouw zit. TT Mijnheer de Red. dank voor de opname. G. VINK. Vieringen, Oct. 1925. ANNA PAULOWNA^ BURGERLIJKE STAND Geboren Hendricus Anthonius Cornolis, z.v. J. van den Berg en D. Meilink. Overleden Antje Mooij, oud 81 jaar, echtgenoote van P. Verver; Jacoba de Ridder, oud 31 jaar, echtgenoote van J. Schoute. Breezand. De Coöperatieve Land bouw-, Tuinbouw- en Iïandels- vereeniging kwam Maandagavond 111 het lokaal van den heer Jac. Borst alhier ten tweede male bij een, ter bespreking der volgens (ie nieuwe Coöperatiewet 1925 in ha re statuten-aan te brengen wijzi g;mgen-r ITet aantal leden was ook dit maal slechts gering, doch de stem ming over de aan te brengen wijzi gingen kon thans wetiiglijk ge schieden en het beoogde doel .verd dus bereikt. Als voornaamste bepalingen de zer nieuwe statuten kunnen wiJ fle volgende noemen. De naam dar vereeniging zal voortaan zijn Coöperatieve Land- en Tuinbonw- aankoopvereeniging annex Male rij de vereeniging plaatst zich op den grondslag der gewijzigde aan sprakelijkheid (G. A.) evcntueele winsten of verliezen zullen, na af trek van afschrijvingen, reserves of voor fondsvorming bestemde bedragen, worden overgeschreven op eene te vormen ledenrekening, waarvan de op de diverse leden i' boeken bedragen afhankelijk zul len zijn van het verbruik hij nog vast te stellen huishoudelijk regie ment kan aan het bestuur maenti ging worden verleend cle uittre ding van leden mogelijk te maken tegen nader vast, te stellen bedra gen, waarbij echter rekening zal worden gehouden met het saldo dat-de ledenrekening ten aanzien van het, uittredend lid vermeldt. GEMEENTE WIERINGEN. Op 14 en 15 November a.s. zal 'cle muziekverèeniging „Harmonie" haar eerste winteruitvoeringen. voor kunstlievende leden geven in „Concorüia" Behalve muziek nummers zal het tooneelspel „Ft* doodende Straal" worden opge voerd. Woensdagavond hield Ds. Lecndertz van Koog aan de Zaau in de Vermaning te Hippolytus- jhoef een lezing over „John Gabri- ël Borkman" van Ihsen. Een groote schare luisterde naa. de voordracht van dit drama. John Gabriël Borkman, de mijn werkerszoon, die zich opwerkt? tot directeur van een groote Bank instelling. Echter zijn zucht om tot roem, aanzien en rijkdom te geraken was zoo sterk, dat hij daarvoor al het betere in zich ver trapte, zefls ook cle liefde voor 't meisje, dat, zijn vrouw zou zijn ge worden. Hij trouwde daarop een ander, niet uit liefde maar uit be rekening. Nog meer macht, wilde hij bereiken en hij maakte daar voor misbruik van het vertrouwen van menschen die hun geld op zijn bank hadden geplaatst. Toen kwam de straf het oor deel; acht jaar gevangenisstraf Zijn vrouw verfoeide hem. Zij at thans het, genadebrood van haar zuster,, ..haar zuster, wier lief de eens door Borkman was ver trapt. Zelfs zijn kind werd nu door haar verzorgd. De jaren vloden voorbij. Da zoon werd grooter en de moeder be geerde hem thuis, opdat hij een zendeling zou worden en zou goed maken cle schande die. nu aan de [familie. kleefde!. Borkman' werd uit de gevangenis ontslagen doch zijn vrouw wilde niet met hem le ven en zoo sloot hij zicli in zijn kamer op. Het berouw was niet hij hem gekomen. Neen, nog ge loofde hij, dat de menschen weer bij bom zouden komen en smce- ken, dat hij weer de macht in ban den zou nemen. Edoch hij wachtte iederen dag maar niemand kwam Dc vrouw, die Borkman terwil- le van de macht had vei smaad had ook geleden en 'n kwaal sloop te haar leven. Vóór zij sterven ging wilde zij nog trachten haar zuster en haar man weer tot el kaar te brengen en op n koudon winteravond spoedde zij zich naar hun woning. Toen kwam zij met de werkelij ke verwoesting in aanraking, die hier de zucht naar macht en geld had aangericht. Haar zuster ver vloekte haar man. Haar zoon kwam thuis in het bijzijn van 'n gescheiden vrouw; hij ontweck dc liefkoozingon van zijn moedor en ontvluchtte voor altijd het ouder lijk huis. En Borkman zelf Hij herkende na eenige oogen- blikken de vrouw met de grijze haren als het meisje, wiens liefde hij eens had vertrapt. Zij verwijt hem de mislukking van hun bei der leven; dan volgt zij hom naar buiten in den kouden winternaent. en daar verhaalt hij haar dat. hot èrts in de mijn nog zingt om ver lossing, dat hij het is die de schat ten der aarde naar'boven moet brengen. Toen begreep zij dat. zijn* ziel nog steeds haakte naar idea len van roem en rijkdom en Jeze stelde boven dc liefde. too stierf Borkman in de kou de sneeuw en de twee vrouwen wier leven hij had verwoest reik ten elkander over zijn lichaam de hand. Mooi, innig mooi was de voor dracht, leerzaam is de strekking wij hopen in dit winterseizoen meerdere van zulke avonden te mogen medemaken. Politie: Gevonden een huissleu tel. Inl. bij den Gem, Veldwachter Naar men ons meldt zal 15 November a.s. de dijk door het Amsteldiep door dc Aannemers - Maat,pij. IToffman en van LI at torn worden opgeleverd. Wanneer deze nu voor hot verkeer zal wor den opengesteld ligt nog in het duister. Immers cle verbindings weg met de hoofdwegen op Wie- ringen moet nog worden aanbe steed. Wel is cle Kon. goedkeu ring op de onteigeningen hiervoor verkregen. Turfbrand. Te Bargcr Compascuum is door onbekende oorzaak negen dagwer ken turf van den vervener Groen hof verbrand. Advocaat geen sterke drank. De kantonrechter te Middelburg- heeft Woensdag overeenkomstig den eisch van het O. M. eenige vpr lofhouders aldaar aanges'agen van rechtsvervolging, nadat de scheikundigen van den Keurings dienst te Goes hadden verklaard, dat de bij beklaagden in beslag genomen advocaat van 7 tot 14 alcohol bevatte. De kantonrechter was met den ambtenaar van het O.ML van mee ning, dat drank met zulk 'n klein percentage alcohol niet als ster ken drank kan worden-beschouwd on beklaagden dus niet kunnen worden veroordeeld wegens over treding der Drankwet. De werkverschaffing in Drenthe De heer Schaper heeft tot den minister de volgende vragen ge richt: le. Is de Ministtei bereid me de te deelen of de regeering steun verleent aan de onderneming Eer ste Drentsche Kleeding - industr e welke onderneming ïn de provin cie Drenthe k'leeding doet 'vv' vaardigen als werkverschaffing 2e: Zoo ja, is de Minister dan overtuigd dat, de daarbij betaal de looncn en overige arbeidsvoor waarden aan redelijke eii-vn voldoen. PREDIKBEURTEN NED. HERV. GEM. Den Oever: Zaterd. av. 31 Oct. half acht: herdenking Kerkher vorming; spr. dc evangelisten Ep* pinga en Adema. DOOPSGEZ. GEM. Stroe v.m. 10 u/Ds., Van der Veen Collecte met open schaal Woensdag 4 Nov. Voordracht! ovei* „Nathan de Wijze" van Lessing door Ds. v.d. Veen. Aanv. halfacht EVANGELISATIE Il.hoef v.m. 10 u. de heer Eppinga maandel. Collecte. MARKTBERICHTEN. Schagen, 29 Oct. 6 sttuks paar den 100 a 450 315 geldekoeien, mag. f 180 a 380 59 idem, vette. 3Ó0 a 500 100 kalfkoeien 250 a 460 143 vaarzen 140 a 260 189 graskalveren 50 a 120 21 nucht. kalv. 12 a 28 7 schapen fok 47, 165 idem, vette 45 a 53 72 lammeren 28 a 38 3 bokken en geiten 6 a 10 11 varkens, mag. .30 a 42 76 idem, vette, per Kg. 88 a 90 ct. 67 biggen 18 a 25 49 konijnen la 2.50 213 kippen f 0.75 a 1.50 48 eenden 1 a 2 119 Kg. boter 2.40 a 2.60. Eierenveiling. Aangevoerd wa ren 40 partijen kipeieren, in totaal 3114 stuks en 13 partijen eendeie- eren, in totaal 716 stuks. De prij zen liepen van 12.60 tot 14.10 voor kipeieren. Jonge kipeieren 9 tot f 10.80. vftaSaüB

Wieringer courant | 1925 | | pagina 2