11T QFFEB. 16e Jaargang. Dinsdag 10 November 1925.No. 90 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT VERSCHIJNT ELKEN ADVERTENTIëN: DINSDAG en VRIJDAG. Van 1—5 regels 0.50. ABONNEMENTSPRIJS Iedere regel meer 0.10. per 3 maanden 1. UITGEVER CORN. J. BOSKER, WIERINGEN PROVINCIAAL NIEUWS. Schagen. Zooals de herfstmark ten te Purmerend zijn begonnen, werden ze te SCHAGEN voortge zet, terwijl Alkmaar zich daarbij volkomen aansloot. Markten vol rundvee, met een Hauwen handel en weinig afzet. In één opzicht waren ze te roe - rtfen voor goede kwaliteit werd gaarne een goede pop besteed. Nu is een goede aanvulling voor de boerderijen, waar de tongblaar het vee duchtig heeft gehavend, z?er noodzakelijk. De wrakke waar wordt aan kant gezet, om plaats te maken voor gezond vee. Dat is do oorzaak voor de overvolle mark ten Leeuwarden met een aan voer van bijna 1500 melk- en kalf- koeien, Zwolle met 1400, Gorin- chem zelfs met meer dan 3700. Iloe donker de toestand overal ook is, te Schagen had men Don derdag niet te klagen. Voor .vette koeien was nog al wat animo. De aanvoer was vlug verkocht, zoo - (lat om. 10 uur de vetmarkt opge ruimd was-. Vette koeien 1 kw. 1,24 a 1,25 Verder van 1,— tot j 1,20. Melk- en kalf koeien waren onder don druk der verlaagde ka aspr ijzen stug, besteed werd J 300,— a 350,— verder waren de goede vaarzen en de goede gras- kalveren wel te plaatsen. Schapen waren zeer stug. Jonge vette voor export, ook Frankrijk en België koopen weer iets, 52 gld., vette lam meren tot f 42.—. Overhouders voor het bedrijf 33,a 38. Goede slacht varkens. 90 a 93 cent. het kilo. Zouters 42 a 44 cent pei kilo. Schagen. Op de Schagermarkt maakten wij Donderdag kennis met een nieuwe afdeeling markt vee geregistreerde Stierkalvc FEUILLETON. No. 19. TWEEDE DEEL. 'i I. Ontdekt. Op een Decembermorgen, bij een «^omberen hemel, die donker was door de dreigende sneeuw, be trad een jonge vrouw* van een sierlijke gestalte, eenvoudig ge kleed, in diepen rouw, het gelaat jfiiet een dikken sluier bedekt, een der postkantoren te Parijs. Op dat oogenblik was er in liet bureau slechts een enkel man, die bezig was met het schrijven van een te- legiam aan een der tafels, welke voor dat doel bestemd waren. Toen die man de jonge vrouw zag binnentreden, had hij een be toging gemaakt en zijn pen weg geworpen. Hij hield haar voortdu rend in 't oog. Zij bemerkte er niets van, maar ging regelrecht naar liet loket voor brieven, die afgehaald moesten worden. Do onbekende boog zich een wei nig voorover, hief haar sluier op. waardoor het mogelijk werd haar mond en haar tanden te zien, die prachtig waren. Met bevende s*em vroeg zij zeer zacht Zou cl t ge mij niet kunnen zeggen, mijnheer, of er een brief is voor mevrouw Leblond"? Opnieuw maakte de man achter haar een beweging, 't Was atsof hij zich verkneukelde van ple- ziei De postbeambte hief liet hoofd op, keek de dame aan, die hem aansprak en zeide ren van leden van verschillende Rundveefokvereenigingen. Aan gevoerd waren een 50-tal dieren. Toen wij van een en ander had - den kennis genomen, verklaarde de Voorzitter van een der Rund veefokvereenigingen, dat hij de proef als zeer goed geslaagd be schouwde. Er waren toen 12 stier kalveren verkocht voor f 175, a 275,-. Dierenmishandeling. Nadat dooi den heer T. A. Koelman, onderwij zer en hoefsmid te Alkmaar, in een ingezonden stuk in de „Alken. Crt." van 30 Oct. liet gebruik van bazalt op onze wegen de ergste dierenmishandeling noemt voor onze paarden, welke men kan be denken, waar het gaan langs we gen welke bestrooid zijn met ba salt, voor deze trouwe viervoeters steeds een peiniging moet zijn, neemt ook (le heer L. Reuvers te Dirkshorn het vóór de paarden oh tegen de bazaltwegen op en zegt o.iii. in een stuk in hetzelfde blad l „Hoe moorden het bazalt is voo onze geduldige trekdieren, kan men dagelijks opmerken. Zie, hoe ze dver den met voetan gels bestrooiden weg zwalken, hoe ze vaak zwikken bij het stappen op een scherpen punt. Vooral tw e< spannen hebben veel te lijden. Onwillekeurig.rijst de vraag, w ie toch wel den treurigen moed heeft gehad, aan te vangen met een dus danige beharding onzer wegen. Met grind kan het immers even goed, al is dat dan niet nieuw. Indien nu door gebruik van ba zalt de wegen aanmerkelijk wer - den verbeterd, zou er nog iets voor te zeggen wezen. Maar wanneer men bijv. be- schouwdt den Westfrieschen dijk, van Krabbendam tot Koedijk, vroeger steeds in goeden staat, dan bemerkt men dat deze thans, Ik zal eens zien, mevrouw Ilij stak de hand in het kastje boven zijn hoofd en haalde er 3en pak brieven uit, hekeek ze een voor een en zeide Ja, mevrouw, er is er een voor mevrouw Leblond. Cn de jonge vrouw nam den 1» ief, dien zij zich haastte open te breken. Zij verwijderde zich al le zende en lachte tevreden. De weinige regelen, welke de brief bevatte, maakten haar ge - lukkig. Hij bevatte ongetwijfeld nieuws van beminde personen, of hij kwam- uit een geliefde streek, welke wellicht door haai* verlaten was. De man, van wien wij gespro ken hebben, en die de onbekende niet uit het oog verloren had wierp drie stuivers neer en vroeg een buitenlandsche postzegel, daar op volgde hij de jonge vrouwzon der dat 't iemand kon opvallen. Het was een man tusschen üe vijf en dertig en veertig jaren, met "en gladgeschoren gezicht en kleine, flikkerende oogen. Hij was rokleed in een lange jas, die «*g kaal begon te worden en op de naden afgesleten was, zijn schoe nen waren vol gaten. Een hals doek van donkere wol was om zijn hals geslagen en stelde li mi m staat, als hij zulks noodig acht te het onderste gedeelte van zijn gelaat te bedekken, dat karakteri stick genoeg was, om onder dui zenden herkend te worden. De man had inderdaad zeer vreemde lippen, die als het ware den vorm hadden van een eendenhek, hot - geen een hoogst eigenaardige uit drukking aan zijn gelaat gaf, iets sluws, spottends, wreeds. Zijn vrienden, en van welke soort die waren, zullen we weldra zien, hadden hem den bijnaam gegeven bij vrij ruim gebruik van basalt, grof en fijn, van jaar tot jaar in steeds minder goede conditie gaat vei keeren. En zelfs met een behandeling naar de regelen der kunst, is liet effect vaak pover, getuige den weg van de Westzijde van het Noord-Holl. Kanaal, die er soms uitziet als bij dooiweder, vol dooi- gaten en kuilen. GEMENGD NIEUWS Een geheimzinnige steekpartij. In een café aan de Halvemaan steeg te Amsterdam kwam Vrijdag avond om 9 uur een circa 35-jarig man binnen, eenigen tijd later ge volgd door een vrouw, die het be roep van buffetjuffrouw uitoe fent. Bij het binnentreden bleek de man niet in orde te zijn, w ant plot seling zakte hij ineen. Bij 't onder zoek kwam vast te staan, dat hij een messteek ,in de borst had op- geloopen, ter hoogte van het hart. Hij is naar het Binnengasthuis vervoerd en daar 's nachts aan de bekomen verwondingen overle den. Verder is uitgekomen, dat de man in den avond met genoemde buffetjuffrouw is uitgeweest. Zij is door de politie aangehouden. Kerstdrukte in bakkerijen. De Minister van Arbeid, heeft onder bepaalde voorwaarden aan hoofden of bestuurders van brood- bakkerijen, waarin tevens koek-, banket,- chocolade- en suikerwer ken worden vervaardigd, in alle gemeenten des Rijks vergund, dat in liet tijdvak van 16 November tol en met 5 December 1925 op werk dagen en bovendien op 23,24, 2b', 30 en 31 December 1925 lo. de werktijd van de in hun gezellen per dag met ten hoogste van Ecndenbek. De onbekende was hoewel het zeer koud was, lezende de straat opgegaan. Zij lette niet op dien man en vermoedde zelfs niet, dat hij zich met haar bezig hield. Een denbek volgde liaar op eenigen af stand. Op dit oogenblik naderde een man hem, die in liet midden van de straat de wacht scheen te hou den. Welnu vroeg hij, naar de vi ouw wijzende. Zij is het, zen de man met de versleten jas, wij hebben haar In het net. De andere man maakte dezelf de beweging van blijdschap, wel ke wij opgemerkt hebben bij zijn kameraad, toen deze op het post kantoor door de jonge vrouw had hooren vragen of er ook brieven voor mevrouw Leblond waren. Hij zeide Ge volgt me Zeker, als u mij soms noodig hebt. Ja, ja, dat is goed, maar thans '.oudt ge mij slechts kunnen hin deren. De andere verwijderde zich. Mevrouw Leblond had haar brief thans uitgelezen. Zij sloeg den sluier weer voor haar gelaat, stak den brief in den zak en be gon met snellen pas te loopen, on getwijfeld om zich te verwarmen, want zij moest door en door koud zijn. Zij sloeg den hoek om van den straat, der Acasias, liep deze straat die nogal een sterke helling heeft, snel door en trad binnen, in no. 150. een hoogst eenvoudige woning blijkbaar door tal van gezinnen bewoond. De onbekende st.iet de deur o- pen, liep snel over een binnen- cmderneming werkzame bakkers twee uren en per week met ten hoogste twaalf uren wordt ver lengd 2o. door de in hun onderne ming werkzame jongens van 1b en 17 jaren gedurende ten hoog ste 10 uren per dag arbeid wordt verricht. Automobilisme. zonder chauffeur! Het Fransche sportblad „l'Auto" maakt er melding van, dat Vrij dag zich het opzienbarende feit voordeed, dat 's middags tegen één uur een auto door de hoofd - si; alen van Parijs- reed, zonder dat er een chaffeur achter het stuurrad zat. De wagen reed om 12.45 van de rue Réaumur, passeerde de Pla ce de 1'Opéia, reed daarna Champs Llysées door het Rois de Boulogne naar Billancourt. En de duizen - den Parijzenaars, die (len wagen zagen passecren, vergaapten zich aan dit zonderlinge voertuig. De wagen w as een 6 p.k. Renault van den heer Charles Escoffier een hekend man in de automobiel e- reld. Desgevraagd, gaf de heer Escoffier slechts vage inlichtingen en zegt de correspondent van „rAuto" daar ik niet onder de kussens van den wagen dorst te kijken, bleef de zaak een gehe'm voor mij. Een grappenmaker onder de toe schouwers meende, dat de chauf feur in de rugleuning verborgen zat. waar hij door middel van een dubbele bestuursinrichting in staat zou zijn met vrij groote ze kerheid den wagen te sturen. Een strijd tegen den handdruk. In don hygiënischen staat bij uitstek.... bolsjewistisch Rus land de schepen daarvan in on ze haven kunnen dienen als getui gen is het ministerie van ge - plaats, die opgevuld stond met allerlei karren cn wagens en trad in den hok van het pleintje een donkere gang binnen, waarin zich een smalle trap bevond, met be- stofet treden. Eendenbek volgde haar voort - durend op den voet. Hij verliet de jonge vrouw eerst toen zij de trap opging. Daarop ging hij terug naar den hoofdingang van het ge houw en trad de portierswoning binnen, waar hij vroeg of hier in huis ook een dame woonde, die mevrouwr Leblond heette. Op het bevestigend antwoord van den norlier trachtte hij inlichtingen over baar te verkrijgen. Het is een zeer nette, stille dame, zeide de portier, die nu bij na sedert een jaar hier in huis woont met haar zoontje. De vervolger kon een rilling van vreugde niet. onderdrukken O, heeft, ze een zoont je. Een engel van een kind, gui tig, verstandig en iedereen in huis houdt van hem. TToe oud ongeveer Zoo omstreeks zes of zeven jaren Ik heb het bij het goede ein de, bromde Eendenhek tusschen de tanden zonder dat de portier het verstond. Daaroj) vroeg hij, zijn onderzoek voortzettende Is die dame weduwe Het schijnt van wel. Ts zij rijk Zij betaalt haar huur zeer precies en hoeft geen schulden. Werkt zij Men zegt. dat zij lessen geef? 7'.j schildert ook en maakt hor - Inurwerken. die zü aan de lief - hebbers verkoopt. Zii is een vrouw, die ongelukken moot gehad heb ben, want zij is altijd droevig ge stemd en men zou zeggen, dat zij BUREAU Hippolytashoef Wielingen. Telef. lntercomm. No. 19. zondheid een strijd begonnen tegen de onder kennissen cn familie be staande gewoonte om elkaar hand te drukken. In oproepen en plakkaten wor - den de Russische burgers ge we - zen-op het ongezonde van d"ii handdruk. Politieke vereenigii.- gen en vakorganisaties hebban resoluties tegen de „burgerlijke gewoonten van den handdruk a in genomen. Er worden vlaggetjes uitge (leeld, welke men in liet knoops gat kan dragen en voor den vron i deling betcekenen, dat de «1 racer een eed heeft gezworen om tegen de verkeerde gewoonte van den handdruk te strijden. Van boljewistisch Rusland uit begint de hygiëne. Tempora mu- tantur, zegt de „Mbd." Een dames-gemeentcrand. Te Utsire, een klein plaatsje in Noorwegen, hebben gemeenteraads verkiezingen plaats gehad, wel«u- een geheel onverwacht resulfaa; opleverden, meldt een Noorsch blad. De nieuwe gemeenteraad van K leoen zal n.1. bestaan uit 11 dames en' 1 man. Omtrent de oorzaak van dezen momenteel tenminste nog vrij ongewone uitslag, vertelt het b«ad het volgende Een telegraafambtenaar nad een soort sabotage te plegen uii on tevredenheid over de vorige vroe de vaderen, een cnndidatenlijst in gediend, waarop alleen vrouwen namen voorkwamen. Die lijst schijnt echter nog al indruk - hebben gemaakt, daar gelijk ge zegd 11 vrouwen werden uitver koren om als vroede moed ere. i de belangen van l'fsiie te behai- tigen. Pas op de Italianen In een winkel in de Kalverstraal eenig gevaar vreest. Welk gevaar Dat weet ik niet. maar zij ziet er niet uit, alsof zij volkomen op haar gemak is. Zij gaat nooit uit dan voor zaken en met haar zoontje gaat zij nooit overdag wan delen, alleen des avonds. En (laa gaan zij dc stad niet in waar bei licht is maar altijd naar bet bosch. Men zou zeggen, dat zij bang is voor de een of andere noodlottige ontmoeting. Maar <»- verigens is het een brave vrouw met hoogst beschaafde manieren Eendenbek wist genoeg. II ij w ist zelfs meer dan de portier. Hij verliet snel het geitouw en ging terug naar de plek, waar bit zijn kameraad achtergelaten had. Welnu, zei hij, mot een van blijdschap stralend gelaat wij heb ben het juffertje te pakken. Dat heeft moeite gekost. Nu is het 'och bijna een maand, dat wij ïaar zoeken. Is zij het wel Zijt ge er ze- <or van Volkomen zeker. En liet kind ïlet kind is er ock. Ze wonen in de straat der Acasias 150. We moeten den heer I.antin waarschuwen. Nog niet. Dat heeft geen haast. Wij bobben bei te lam* declit gehad om niet van de gele genheid te genieten, nu de kans u* zoo schoon toe is Daar hebt ge gelijk in. De twee mannen stapten naar een herberg. Zij waren zoo tevreden over zich zelf. dat ze vonden, dat er wel eens een kleine belooning nu mocht staan, welke zü zich ver ooiloofden te nemen in den v, rn*. van een hartversterking. fWordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1925 | | pagina 1