16e Jaargang- Dinsdag 1 December 1925. No. 96 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN IET WIERINGER COURANT CORN J. BOSKER, WIERINGEN UITGEVER VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU Hippolytushoef Wierlngcn. Telef. lntercomm. No. 19. GEBLEVEN Be storm van Woensdag heeft van ons varend volk den tol ge- cischt van verscheidene mcnschcn levens. De bemanning der „Nijverheid"' die van een tweetal tjalken, mis schien van enkele visschersschui- tcn nog zijn niet alle vermis ten in veilige haven binnengcloo- pen -- vonden hun zeemansgraf iu^le golven. En nu is er haast gp£n twijfel meer mogelijk, dat ook do loodsschoener van Terschei ling mei dertien man is gebleven ie dezelfde wateren, waar zij zoo- vqjen veilige vaart hebben verze - kerd. Dat element maakt den onder gang van den loodsschoener des t.e treffender. Tiet is een bij uitstek eerbiedwaardig beroep, dat van loods. Men moet man zijn van sta vast. wil men het aandurven. Hoe vaak waagt niet de loods het vee- ge lijf als hij zich in de dobberende jol bij vliegend weer naar 't, schip, dat beloodsing vraagt, door den storm he.cnworstelt om de touw ladder te kunnen grijpen, die langs zij^van het slingerend schip hangt. Wie ooit bij stormweer een loods aan boord zag komen op zee, kan niet. zonder dat bet bem warm wordt cm het hart, denken aan die wakkeren, die levensgevaar te trotseeren vanzelf sprekenden plicht achten. En nu is een dertiental van de ze brave zeelui het offer geworden van de zee, die zij voor anderen beveiligden. TTet geheim van de worsteling met golven en wind van deze mannen, om het warmei leven te behouden, waaraan ieder normaal mensch hangt en haakt, dat droevige geheim geven de gol ven niet prijs, al zal straks wel licht hier en daar de ontzielde rest, vam wat eenmaal een dapper zeeman was op het strand worden gespoeld. Daar is rouw in de gezinnen van loods en leerling, van. schipper en tuurman, van knecht en kok en daar is een door bewondering voor de slachtoffers verdiept mee gevoel met deze-weduwen en wee zen, wier onrust over de mannen in de smartelijke zekerheid is ver keerd, dat zij offers zijn gewor - den van de eeuwige worsteling met de zee. Wij kunnen alleen in eerbied denken aan de smart dezer vrou wen en moeders, wier mannen zijn gebleven in den strijd voor an derer veiligheid. MARKTOVERZICHT. Al de oude markten in West- 'Frièsland en Hollands Noorder kwartier, Alkmaar, Purnwend Hoorn en Schagen worden in het najaar besloten met eene schei- markt, paardenmarkt, wij zouden ook kunnen zeggen met een feest- markt, waarop de jongelui van het plattteland, nog eiens vroolijk feestvieren. De barre winter zal weldra beginnen, dia uitgaan en pietmaken onmogelijk zal maken; Door de aanhoudende regens, zijn de landwegen in zoodanigen toe stand gekomen dat alle communi catie moet stilstaan. Dus nog een maal het'hart opgehaald en lus tig gedanst en gezongen en dan gescheiden tot bet voorjaar weer nieuw leven en vertier schept. Zoo zijn wij aan onze scheimarktcn gc komen. Dc koeien zijn op stal, de handel is afgeloopen althans hij bepaald zich tot een kleinen aan voer en nog wel voornamelijk in wat slachtvee. Dc sclieimarkt werd te SCHAGN op 26 Nov. ge houden. De aanvoer op de gewo ne markt was niet groot. Groot verschil in de prijzen viel niet te constat.eeren. Vette koeion met tamelijken handel prijsden van f 1.tot 1,25 per kilo. Melk- en kalfkocien traag konden van 275,tot 425,opbrengen. Nuchtere kalveren matig 14, a 25,Vetto schapen liepen tot 52,—, slachtlammeren voor export tot 41,50. Op dc varkens- markt waren eenige hokken met goede kwaliteit die 93 cent op bracht. De markt, liep van 88 a 93 cent per Kilo. Op dc Veulenmarkt te SCHA GEN, op Donderdag 1.1., waren 130 paarden en veulens aange voerd. Besteed werd Rijtuigpaarden f 350,a f 525, 2\'_. jar. paarden f 150,a f 250,— T jar. paarden f 120,a f 200, Veulens f 65,5 f 150, Werkpaarden f 300,a f 500, iSlachtpaarden f 65,a f 225. Hitten f 100.- a f 325.- Handel levendig. FEUILLETON. No. 25. Hij vroeg tcnslo(ttc En wat verlangt ge, nu van vu i Ik kom u verzoeken, mijnheer wel zoo goed te willen zijn mij den sterken arm te leenen. Mijn vrouw heeft, met mijn zoon de \?ijk genomen in uw commissari - aat, de Accaciastraat 150. Juist da.t is mijn wijk.. Zij leeft daar onder een val- schen naam, onder den naam me vrouw Leblond. Ivoni morgenochtend bij mij terug, sprak de commissaris. Ik zal u hepen. De markies groete en vertrok. Den volgenden ochtend werden in de Accaciastraat Ecndenhelc en zijij vriend op den uitkijk gezet om er op te letten of Christine niet uitging met het kind. De. heer diArbois ging daarop den commis saris halen, die vier agenten mee bracht. welke op bet binnenplein op de trap van bet huis werden opgesteld, en die bet anders zoo rffstige huis in de Accaciastraat in rep en roer had gebracht. De commissaris sloeg zijn jas o- pen om de sjerp te laten zien, waai uit bleek, welk ambt hij bekleedde De commissaris trad op Chris tine toe. Gij zijl «lus werkelijk marlde zin d'Arbois vroeg hij. Ja, mijnheer. GEMENGD NIEUWS. De staking der Britsche zeelieden in Australië geëindigd. De staking der Britsche zeelie - den in Australië is geëindigd. Zij gaan op de voorwaarden der ree,- ders weer aan het werk. De overval in de gevangenis te Dublin. Als verdacht van medeplichtig heid aan den overval in de gevan genis te Dublin zijn acht personen gearresteerd, van wie echter ver scheidene inmiddels weer op vrije voeten zijn gesteld. Onregelmatigheden Het Parket te Tiel is Zaterdag morgen naar Dienden vertrokken teneinde oen onderzoek in te stel len naar vermoedelijk geplengde onregelmatigheden op de gemeen te-secretarie aldaar. Extra vacantie. Op 2 Jan. fabrïeiken en werkplaatsen stop. Dat kind is dus de aangeno men zoon van den markies d'Ar bois en van u Ja, mijnheer. Ik hen de uitvoerder van een rechterlijk vonnis, dat hevel geeft, aan alle ambtenaren, die het open haar gezag vertegenwoordigen,, om hulp te vcrleencn aan markies d'Arbois, teneinde zijn kind terug te vinden en het hem weder ter hand te stellen tevens wordt ons opgedragen er voor te« zorgen, dat dit vonnis, dat. hem de zoig over het kind opdraagt, volledig litgevoerd worde. Vraagt ge mij om hem aan u te geven Om hem toe te vertrouwen aan de zorg van den markies. Cliristine had het begrepen. Al les schoot haar weder te binnen. Men kwam haar haar zoon ontne men. Zij trilde over het gehecle li chaam. Men zou gezegd hebbea, dat zij plotseling uit een droom ontwaakte. Met fonkelende drci - •onde blikken drukte zij haar zoon in de armen en zei Nooit.! Hazoo, zei de commissaris, is men hier voornemens weer stand te bieden Nooit, zei Christinq, noo't zal men mijn zoon uit mijn armen kunnen rukken, zoolang ik leef Ge zult mij dooden, als ge hem wilt hebben De ambtenaar trad op Christine toe. tegelijkertijd een teekan ge - vende aan twee agenten. Gij noodzaakt ons. mevrouw, om tot onzen grooten spijt-. Christine ging met wijd open ge sperde oogon langzaam achteruit. Met haar zoon op den arm liep zij tot achter in het vertrek. TTef kind schreide hitter. Volgens „Dc Rsb." bereidt de directeur-generaal van den Ar beid een regeling voor. om op Za terdag 2 Januari a.s. alle fabrie - ken en werkplaatsen stop te zet ten, met het oog op het feit, dat niet voor een halven dag, vlak na Nieuwjaar en vóór Zondag 3 Ja nuari, de fabrieken op gang ge bracht behoeven te worden. De werkuren van genoemden Za terdag zouden later worden inge haald. Onder de turf d.e jenever. Te Kloosterhaar (Ambt Harden- berg) vervoerde men per wagen een hoeveelheid van 11 liter gedis tilleerd onder een vracht turf ver stopt. De ambtenaren visiteerden den wagen, en haalden het gedistil - leterd te vooi schijn. De vervoerder was niet in het bezit van geldige documenten. Proces-verbaal wegens ongedekt vervoer werd opgemaakt, terwijl paard, wagen en gedistilleerd in beslag werden genomen. Wees voorzichtig. Toen de landbouwer P. te Rhe- den, zich Donderdagavond met een petroleumlamp naar den zol der van zijn woning begaf om ee nige bossen stroo te halen, gleed hij op een lossen balk uit. Hij viel en de petroleumlamp brak. De brandende petroleum vlooide weg en in een oogwenk stond de zolder in vlam. Tiet vuur deelde zich weldra aan Ie geheele hoven verdieping me i mi P. en zijn gezin konden zich" met moeite uit het brandende per °eel redden. De brandweer kon niet bcleitten dat de woning tot den grond tos afbrandde. Het vee ls tijdig geped het rneu bilair ging verloren. Een en "an der was laag verzekerd. Een vlugge Gemeenteraad. De Gemeenteraad van Leimui- Gij moe/t ons uw kind afstaan ging de commissaris voort. Christine werd thans weer vol komen wakker. Zij keek den man met verschrikte oogen aan. Mijn kind, stotterde zij, wi l me dat. ontnemen Ik hen er toe verplicht. Do ambtenaar schoen ontroerd, ver hoop. O mijnheer, smeekte zij, gij teederd. De smart, van de moeder had hem diep getroffen. Christine had een oogenblik van zult dat niet doen. Bedenk, dat mijn zoon alles is, wat mij in de wereld overblijft. Alles wat ik be zit, alles wat ik liefheb. Ik hen 't niet, mevrouw, tol wien ge uw heden moet richten, zei dc beambte. Ik vervul een moeilijken plicht en als he.t slechts van mij afhing.... Hij wierp den markies een Wik 'oe alsof hij w ilde zeggen Plaag die vrouw, die moeder liet. langer. De markies bleef onverbiddelijk Ik feef mijn zoon niet af. En zij drukte liet kind vaster tegen zich aan, dat verschrikt, zijn hoofd trachtte te verbergen, niet begrij- nende, wat er voorviel alleen be merkte hij wel, dat men zijn moe der kwaad wilde doen. De commissaris wendde zich nogmaals tot den markies. Hij hoopte, dat de ellendeling een wei lig zachter zou gestemd worden door dit tooneel en eenig medelij den zou gevoelen, zooals met al de omstanders het geval was. Hij vroeg in de lioop. dat zijn lastge ver voor gewéld lerug zou schrik ken -- Wat. moet er dan gedaan wor Jen Wat ik gezegd heb Jen, bestaande uit zeven leden, leeft een voorbeeld gegeven >en vlugge afdoening van zaken. De voorzitter, de heer J, A. Bak- huijzen, burgemeester, stelde de behandeling der begroot ing dienst 1926 aan de orde. die, zoo- Is in plattelandsgemeenten meer gebeurt, in handen was gosiehl van een raadscommissie, om «laar over, zoo noodig, advise uit te bivti gen, welke commissie had voorge slcld orn liet belast ing-percontagi' voor 1926- terug te brengen van 2 op 1.25 en den Raad al «la- lelijk in overweging gaf, zonder nadere besprekingen, de begroet ting vast te stellen. De voorzitter verzocht de leden vooraf hun oordeel er over uil spreken, eventueele bezwaren te opperen of voorstellen le doen. Niemand vond daartoe aanleiding en in precies twee minuten was do behandeling geëindigd en begrooting, sluitende met 60.000 mo.t algemeene stommen vastge steld. Om de Kabinets-crisis. Indien .mr. Marchant er niet in slaagt een meerderhods-kahin. i te vormen, zal hij TT. M. meded- - len de opdracht niet fe kunnen aanvaarden. Schijn bedriegt. Bedelen is voor- deelig. Te Monfork (Zuid-Spanje is een bedelaar van honger omgeko men. Toen men zijn lijk drie dn een daarnna in de wmiing vond, bleek uit de papieren, dat do man ;lie van huis tot huis ging om aal moezen te vragen, eigenaar was van twee kapitale gehouwen. Ro- clien. werd een belangrijke som goud hij hem ontdekr. DE STORM. Texel. Zeer onverwacht kwam Woensdag een zware storm opzet ten 't w as angstig in huis en op traat was 't bijna levensgevaar - Desnoods met gew eld Zeker, als men er u toe nood zaakt. De beambte maakte een mis noegd gebaar, maar hij gaf een tteken aan zijn agenten en zeide Gaat uw gang. En hij wendde liet hoofd om ten einde niet te zien, wat er gebeur de. Toen had er een afschuwelijke- aanval plaats, waaraan geen naam gegeven kan worden. Dc a- genten, in de hoogste mate. ont - roerd, waren op Christine tocgc - treden. Zij pakten haar bij oen arm, bij de hand, die Mark zoo vist omklemd hield, dat de beide lichamen één schenen te zijn. Eli ze zeiden op vriendelijken toon, daar zij noch de moeder, r.Gcli het kind eenig letsel wilden doen Kom, mevrouw, kom. Men trachtte haar hand los te maken. De hand van de moeder ■ui de hand van het kind. Chris tine bood een waanzinnigen tegen stand. Zij wrong zich als cpn slaag, liet zicli als liet ware marte len, maar loslaten, dat deed zij iiiet. Ellendelingen Zij verdedigde zich zoo goed als in haar vermogen was. Het kfn«l schreide. Opeens hoorde men een luiden kn\et en-daarop het vallen van een zwaar lichaam op den houten vloer. Hel w-as Christine. die in zwijm viel. toen ze voelde, dat haar hand gescheiden werd van die van haar zoon. Een agent hield het kind hij den arm. Iedereen had tranen in de oogen, de agenten, de commis saris, zelfs eendenhek zij heel zacht tot zijn kameraad - Het spijt me, dat ik zoo iets moest bijwonen. Het spijt me, hier toe medegewerkt te hebben. Alleen Lantin en de markies hadden droge oogen. De commis saris maakte gebruik van de be zwijming van Christine, om een nieuw aangrijpend tooneel to ver mijden en wierp iedereen op zijde. Komaan, gauw, gauw En allen snelden naar de trap. XI. fe. Arme moeder Toen Christine zich in haar ei gen kamer bevond, nam haar smart nog toe. Elk voorwerp her innerde aan Mark. Zij bïirstte in snikken los en zij plotseling fus- schen de tranen door Ik zal hem niet meer terug zien. Zij wilde* vluchten, uitgaan, waarheen kwam er niet op aan, om den ellendeling te volgen, «len kleine te zoeken, dien m« baar ontnomen had. Haar buurdame bad da grootste moeite om haar terug te houden. Zij smeekte haar kalm te blijven, dat zij moest w oh ten, dat men hot proces Jjewees haar, dat zij thans niet kon «l«»ni. opnieuw zou beginnen, dat zij zich zou verdedigen. Zij moest wapens hebben tegen dien man. Zij hief het hoofd op. Haar oo gen fonkelden en zij riep Ja, ik heb ze, o ja. ik heb zo Maar dadelijk overviel haar we der het gevoel liarer onmacht. Zii zag in. (lat een beschuldiging zon der bewijs ijdel en onwaarschijn lijk was. en zij zoido Helaas Ik heb geen hewij - zen, men zal mij aanzien voor een krankzinnige en mij uitlachen. -O (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1925 | | pagina 1