17e Jaargang. Dinsdag 12 Januari 1926. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN WIERINGER COURANT JOBN. J. BOSKER, WIERINGEN UITGEVER VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytnshoef W lering en. Telef. Intercomm. No. 19. PROVINCIAAL NIEUWS. Mark lo verricht. Volgens veler zeggen was 1925 een jaar van stil stand en achteruitgang en onder de boeren zijn het vooral de vee houders die zoo spreken. Zeker het was een jaar van Tongblaar, van stagnatie in de melk- -en zui velproducten, maar dan ook een jaar van wrakke koeien en zieke varkens, doch ook een jaar van goede veeprijzen voor ie en 2e klas koeien, een jaar van hooge spek - noteering, een jaar van lager woï- veeprijzen, maar ook een jaar va!, lager inkoopsprijzen, een goed glasjaar en goede* hooioogst. Wan neer wij de balaans van 1925 opma ken, dan zullen voor en tegen niet zoo ver uit elkander loopen. "'t Scheelt niet zoo veel", zei een prac tisclie boer, en zoo zal het wel zoo zijn ook. Tegen den wind in loopt men wel niet het hardst, maar men sterkt er wel borst en longen en het uithoudingsvermogen bij. Wij zullen nu maar zien wat 1926 brengt; Groote afwijkingen, zoo wel naar omhoog, als nao- om laag hadden er Donderdag te Scha gen plaats, ttrouwens, die werden ook niet verwacht. Koeien van ee- nige slachtwaarde liepen van f 1,10 tot 1,25 en de 2e kw. van 1,10 tot 1,20. En daarmee! zijn wij feitelijk over de koeien uitgepraat. De aanvoer was ruim, de le kw. ging vlot weg. Molk- en kalfkoei- en stug. Nuchtere kalveren van kleinen aanvoer handel traag, prijzen van 14,tot 22,50. Kiloprijs 0.75 a 0.85. Schapen, algempen iets lager, door den waterstand, ban - del trekkend. Besteed werd voor goede weide overhouders 32, a 35.Wij zagen een mooie kop pel verkcopen voor 33,Uit- voerlnmmeren warén er wéinig. Een paar hokjes voor 35,A 37,Vette schapen liepen 43, FEUILLETON. ÖFFII, No. 34. Men kan licht nagaan, rnelt welk I een vreugde de vroegere zaakwaar i nemer den- terugkeer van den mar kies en zijn zoon vernam. Al zijn eerzuchtige plannen kwamen op - nieuw boven en in zijn verbeel ding zag hij zijn draomen verwe zenlijkt. De markies kon hem im mers nie,ts weigeren. D,o jongv graaf was van denzelfden leeftijd als zijn dochter en zou mettertijd een zeer gcwenscht echtgenoot zijn, dié, door zijn voorname fami liebetrekkingen en zijn grooten naam, ook zijn schoonvader in aan f i zien zou weten te brengen, y Nauwelijks was dan ook de mar kies in een ho.tel afgestapt en had men de koffers naar boven ge bracht, of dé heer Lantin werd aangediend. Hoe verlangde de oude schelm den jongengraaf weer te zien, dien hij in zijn gedachten reeds zijn ischoonzoonn oemde. I Vroolijk, met uitgesrekte han- iden, trad dez^ n don markies toe. Wel, markies, zei hij, wat doet het me plezier, u na zoon lan gen tijd weer te zien. Op koelen toon, zonder de min ste vreugde, antwoordde deze j Goedendag, Lantin. Mankt u 't. goed, markies - Rest, dank u. Gij zijt in het geheel niet ver anderd. dankt mij. Tk vind zelfs, •fdat ge jonger schijnt ggeworden. Dat is met mij niet het geval. tot 50,De laatste1 prijs kregen de Gebr. Eekeren te Schagen. De weinige uode slachtschapen liepen van 35,tot 45. Onze varkens- markt was goed voorzien. Er wa ren vele goede slaclitvarkfens, waarvan de hoogste prijs 93 cent per Kilo was. Op de weekmarkt te Schagieli werden in het 4de kwartaal van 1925 aangevoerd 199 paarden, 41 tieren, 1627 magere gelde koeien, 895 vette koeien, 569 melk- en kaif koeien, 610 varzen, 376 nuchtere kalveren, 575 graskalveren, 1727 lammeren, 342 magere schapen, 3196 vette schapen, 4089 overhou- ders, 910 biggen, 279 magere var - kens, 845 vette varkens. De kommiezen van Schagen en Schagerbrug hebben wegens ge mis aan rijwielplaatjes, Donder dag te Schagen tegen 15 marktbe- mekers procesverbaal opgemaakt en de rijwielen in beslag genomen. Men drage vooral de plaatjes niet in de zak, maar aan de rijwielen bevestigd. Enkhuizen. Tijdjens de gods dienstoefening in de Herv. Kerk van j.1. Zondag werd in de collecte voor de Diaconie eien bankbiljet van duizend gulden gevonden. Uit Petten. Men meldt aan de N. Rott. Crt. Wat reeds eenigen tijd verwacht werd* ds thans gebeurd. Er heerscht thans een noodtoe stand in de gemetentehuishouding daar de noodzakelijke betalingen niet meer kunnen geschiedén. Den ge me entenaren kan ook het sala ris niet worden uitgekeerd. Het gemeentebestuur heeft zie! nu met een spoedadres tot Ge'd. Sta ten en rijksregeering gewend, met liot dringende verzoek onmiddel lijk de noodige maatregelen te ne men tot beëindiging van cV-sen toe stand. Deze zal moeten worden verkregen, óf dioor samenvoeging Zijt ge dan ouder geworden Ik ben zoo gezet, dunkt u niet? Dat is zoo, en zég eens, wat voert ge tegenwoordig uit Weet ge dat niet Ik heb een groote wisselbank opgericht. Ik ben twintigmaal millionnair ge worden. Zoo, zei de markies koeltjes, ja, ik had al gehoord dat gé rijk waart geworden. Ik maak jaarlijks een milli- oen winst. Dat is geen kleinigheid Dat geloof ik Mijn dochter krijgt*dan ook goed wat mee. Hoe maakt juffrouw Lantin het Uitstekend, dank u. Lantin keek den markies, die op eenigen afstand zat en wien het gelaat van den zaakwaarnemer zeer terugstootend toescheen, on - der dit gesprek brutaal aan. De markies wenkte MarK cn stel de hem voor. Mijn zoon, zei hij, de graaf d'Arbois. Wel, wel, wat is de jonge graaf een knappe, flinke man ge worden. Wat heb ik hem nog klein gekend De graaf, die nog geen woord had gesproken, wendde zich nu tot den markies, zéggende Ik ga me kleeden, vader. Goed, mijn jongen. Hij groette Lantin en voegde de zen toe Ge neemt het mij niet kwalijk nietwaar Ik word gewacht. - Welzeker niet, ga gerust uw gang. Toen Mark de kamer had ve.i:- ten, riep Lantin uit Wat 1s hij knap geworden Nietwaar vroeg de markies met de gemeente Zijp-Tot het laatste zal men moeten o vergaan, daar de omstandigheden en voor uitzichten zoodanig zijn, da.t Pet ten zich zelve ook in de naaste toe komst niet zal kannen bedruipen. Van deirwil en de daad. Een d _- zer dagen waren door de' verschil lende broodbakkers te Purmerend een groot aantal brooden voor het overstroomde gebied gebakken. Men spreekt van 750 stuks. Toen het grootste gedeelte den* bakkers de brooden klaar had, bleek dat men niet om brood verlagen was de werkloozen aldaar hebben er van geprofiteerd. Wijdenes. Eenige jaren geleden werd onze gemeeïite, aan het Rijk te betalen 600,als een nog o*- penstaanden post uit den distribu- tietijd. Naar hei oordeel van den Raad was tot voldoening verplicht de afgetreden Burgemeester J. Ben- nemeer. In rechten aangesproken, werd deze thans tot betaling van 300 - plus de proceskosten veroordeeld. Hoorn. Procesverbaal is opge maakt tegen een autobus-onderne mer, dienstdoende als openbaar middel van vervoer, niet iop den aangegeven tijd deed vertrekken. Uit Dirkshorn. Tijdens een mo ment van windstilte klom eön kwajongen in een dee wieken van den molen der Woudmeier. Toen nu bij een windvlaag de molen weer begon te draaien, be gon de knaap, die meedraaide, ang stig om hulp te roepen. De lieeren Strijbis en Bronder, die op weg naar hun werk waren, boorden bet geschreeuw en waar schuwden snel den molenaar Van Tiel, die met del machine bezig zijnde, niets bad vernomen van het geroep. De molen werd mét bekwamen spoed „gevangen" en de roekeloo ze knaap kon zich uit de voeten een weinig gevleid. Hij zal het geslacht d'Arbois eer aandoen. Daarop vervolgde hij op ge heel anderen toon Mijn brieven hebben u toch voldoende op de hoogte gehouden? Ja. Is er geen nieuws. Niets. Volgens mijn overtui ging is de markiezin d'Arbois dood. i\ Denkt ge dat V Ik ben er van overtuigd. Dus volgens uw meaning zou zij dood zijn, zonder herkend te zijn geworden Want ware dit niet het geval, dan zou men mij toch van haar overlijden kennis gegeven hebben. Op dit oogenblik kwam Mark weer binnen. Ik ga uit, vader. Wacht even, mijn Jongen, ik ga met u mee, zei de markies, ,-er naar verlangend van Lantin ont - slagen te zijn. 7 Wij moeten cén woning zoe - ken, want natuurlijk kunnen wij hier niet blijven. Denkt u kamers te huren Neon, we gaan een huis zier. Wanneer zal ik de eer helbben, u eens bij mij te zien. Dat kan ik niet bepaald zeg gen, mijn tijd is nu nog te veel be perkt. Zoudt u en de jonge graaf mij niet het genoegen willen doen, morgen mijn gasten te willen zdjn? Zonder on dié vraag acht te ge ven, wendde de aangesp rokiene zich tot zijn zoon meit de woorden: Zijn wij morgen vrij Ik geloof het wel. vader. Nu, dan kunt ge op ons reke nen, Lantin. Ondertusschen ging Lantin déJ maken. GEMENGD NIEUWS Prijsopdrijving. De prijs van de aardappelen wordt te Nijmegen reeds opgedre ven wegens den watersnood. Ook hoorden wij van een fruithande laar, die zijn aardappelen aanmer, kelijk in prijs had verhoogd, om datde boomgaarden nu onder water staan. De Stemplicht. In strijd met de oproeping der vrouw De heer Kersten heeft tot den Minister van Justitie de volgende vragen gericht Kan Uw Exc. mededeelen, of het bericht waarheid bevat, da,t uit Apeldoorn vrouwen, per vrachtau to, wonende te Udel, door Rijks- en gemeentepolitie uit liaar vvonin gen zijn gehaald, omdat zij niet voldoen aan opgelegden stem plicht, dien zij in strijd achten met de roeping, der vrouw in Gods Woord gewezen Indien dit bericht waarheid be vat, is Uw Ex. bereid, dergelijke vervolging te doen beëindigen De zienswijze van den heer Braat. De heer Braat richtte tot den Mi nister van Binnenl. Zaken en Landbouw de volgende vraag Is de Minister bereid, spoedig maatregelen te nemen om de door den jongsten watersnood géteister de personen en gemeenten aan de openbare liefdadigheid te ontruk ken, door hen uit 's-Rijks schat kist schadeloos te stellen Kwaadwilligheid. Te tweede Exloermond is hét wa ter in den put van den arbeider Nicolaas bedorven, doordat- kwaad willigen daarin petroleum hebben geworpen. Een belangrijke erfenis. Het meisjesweeshuis én de dila- trappen af, mompelende Zoo, zoo, 't schijnt, dat de mar kies. tro.tsch wordt. Hij wilde mij onverrichterzakelaten vertrek ken. Maar daar zal ik voor op mijn hoede zijn VI. Een huwelijk. Lantin bewoonde een gehieiele verdieping iin een der rijkste buur ten. Het was een reeks fraaie, groote kamers, die met overdreven weelde waren ingericht. Er was een overvloed van bloemen en snuisterijen. Op de buffetten In de eetzaal prijkte een groote hoe - veelheid schoon kristal en zilver werk. In den salon vond men een verzameling schilderijen, beelden, zeldzame planten, en verder nog hier cn daar een menigte kleinig heden, die juist in de mode waren en eer vreemd 'dan schoon en smaakvol te noemen waren. De markies en de graaf kwamen om zeven uur. De bankier, diens vrouw en Olga waren in het salon, waar zij de gasten wachtten. Me - vrouw Lantin droeg een prachtig, doch voor haar leeftijd weinig pas send kleed, dat niét zeer geschikt was om haar hoekige, dorre ge stalte eenige bevalligheid bij t,é zet ten. Olga was geheel in het wit, met een enkele bloem in het haar. Zij zag er niet goed of niet kwaad uit, *.oo tusschenbeide. Zij was tame- 'iik groot, had grove trekken, en voode kleur en groote, schoone oogen. Met haar forsche gestalte was het juist iemand om van te zeggen 't Is wel een knap meisje, conic der Ned. Herv. Gemeente te Apeldoorn, erfgenamen der nala tenschap van iemand die onbe kend wenscht te blijven, ontvan gen na aftrek der legaten elk een bedrag van ongeveer der tigduizend gulden. Voor 3 rijksdaalders huiseigenaar In de Friesche geméenle Scho- terland heeft een pas gehuwd paaz tje het klaar weten te spelen voor 7.50 een home te bouwen. Op den leemvloer is het „bed" uitgez t met een paar dennenpaaltjes. De rest is naar rato. PARIJSCHE MODEBRIEVF.N. 'n Praatje over Baby-mutsjes. In vroeger tijden behoorden tot baby's uitzetjes dozijnen mutsjes. Het mutsje was een gewichtig ding. Geen oogenblik mocht, het kindje het zonder doen. 't Had muisjes voor de eerste drie maan den, vooi de volgende drie en wan neer 't een half jdar was. Het had mutsjes voor overdag en mutsjes voor 's nachts. En wanneer het kindje utiging, droeg 't eveneens drie mutsjes over elkaar Het onderste mutsje vlak op het hoofd, was een heel eenvoudig wit batisten kapje. Daaroverheen kwam een mooi geborduurd muts :e, met kantjes gegarneerd. F.- tenslotte zette' men het kind nog een stijf kapje op, van een sluie" voorzien, die over het gezichtje hing. Ook nu zijn muts jes noodig en vooral in de koude. wintermaanden. Maar we vinden te genwoordig één mutsje ruim vol doende en we zor gen er bovendien voor, dat dit zeer zacht en soepel is. Nooit nemen we maar niet fijn, niet beschaafd en zij ziet er uit als e,en hedoiven kind. Zij was de drie-en-twintig vooioij. Bij het binnentreden van den markies en zijn zoon waren ieder - een opgestaan, zelfs mevrouw Lan tin en haar dochter, de beide laai- sten niét zonder versnelden hart - slag, want Lantin had voor haar niet zijn plannen verzwegen.. Na de gebruikelijke voorstelling praat te men ov:ér gewone dingen, tot de huisknecht kwam zeggen^ dat de soep op tafel was. Olga verloor Mark geen oogenblik uit het oog. doch doze volkomen onbekend met den strik, dien men hem span de, sloeg niet meer acht op haar dan op iedere vréemde. Van het eerste oogenblik af kwam zij hem zeer onbeduidend voor en daarom had hij nog géén enkel woord van 'oetcekenis gesproken. Getrouw aan haar gewionte, had mevrouw Lantin een rustig plaatsje gézoclit onder den klei - nen palmboom, doch Olga stond in het volle licht, in al den glans van haar forsche, ruwe schoon heid. Do graaf had als welopgevoed man wel eenige beleefde woorden met haar moeten wisselen. waar - door zij zich trotsch gevoelde, als of zij reeds de verklaarde uitverko rene van den jongen d'Arbci's was Lantin had gedurende zijn ge sprek mot den markies de heide iongelieden aandachtig gadesla - gen. Met innerlijke vreugde zag hij. hoe het gélaat zijner dochter, dic\ niet verwend was, wat vleie rijen betreft, van geluk straalde. fWordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1926 | | pagina 1