Cocksdorp 50.op. Wieriiiyerwaard. Loop der volking in 1925. Op 1 Januari 1925 was de stand 572 m. en 561 vr totaal 1113. Geboren werden 9 m. en 7 vr. Overleden 8 m. en 2 Op 31 December 1925 bedroeg het aantal ingezetenen 568 m. <etn 566 vr., totaal 1124. Er zijn meer per sonen vertrokken dan ingekomen zoodat het totaal iets minder is gew orden. Er werden 7 huwelijken gesloten. De veerdienst Enkhuizen- Stavoren. Heden zijn de diensten Enkhui- ?.iyn ITk en EnkhuizenAmster dam gestaakt in verband met de rcofe en zware ijsvelden in h(ft Zuidoosten van de Zuiddrzec. De laatste boot van Amsterdam kwam Woensdagavond, geheel met ijs bedekt, ruim vier uur te laat binnen. Ook rondim Enkhut In Pannerden staat het water ba-[nog wel een meter in d,e- huizen En de stumpers willen toch nog niet weg, 'Roode-Kruisauto's, die de menschen willen halen, kunnen slechts enkelingen meekrijgieln. Ge hecht aan den geboortegrond, wei geren de bewoners te vei ti skken Het vee heeft veel geleden en word De toestand in den Oypolder is er door de koude niet betei op. zeer kritiek geworden. De Ooypol der is dichtgevroren en de vorst was zoo streng, dat de golven be vroren. De bewoners zijn thans onbereikbaar. Efce burgemeester van Ubbergen heeft den bewoners daar hij een dergelijke ramp vrees de, de vorige week reeds aange zegd, levensmiddelen in huis te nemen, daar zij anders bij inval lende vorst aan den honger zijn o vei geleverd. De ellende laat zich niet beschrij zen zet zich veel ijs vast, zoodat ven. De bewoners zijn voorname*- staking van den veerdienst Enk - huizenStavoren ieder oogenlnik t verwachten is. Vechtende politiemannen. De Rijksveldwachter H. en de gemeente veldwachter I., heiden te Dordsche Brug, onder Zwarte- meer, waren naar Duitschland ge v rest om een zaak te onderzoe - ken. Op den terugweg bezochten zij een café. Naar het scheen wa ren zij hoven hun bier geraakt, waardoor zij ruzie kregen en tiano gemeen werden. De timmei man S., die e<enige herstellingen in het café zou opknappen, kwam tus- schenbeide, doch werd door een der twee met de revolver bedreig Daarop werd een gemeente veld wachter gewaarschuwd en boe onaangenaam bet ook voor hem was, moest hij tegen de beide po litiemannen -proces-verbaal opma ken. Een Raad \ran Arbeid in de gevangenis. Naar'de „Msb." meldt, zal de Raad van Arbeid te Goes worden ondergebracht in.... de reeds ve le maanden leegstaande voorma lige strafgevangenis. Aan een aan nemer tei plaatse is door den dis ti iets-bouwkundige opgedragen he! gebouw voor dit doel in orde te brengen. De ex-keizer en de slachtoffers van den watersnood. De ex-keizer en zijn gemalin stel h n levendigbelang in de slacht- offers van denwatersnood. Gis termiddag hebben zij zich in ver binding gesteld met dein burge raester van Tiel, ten einde te ver nemjein, waaraan de behoeften zich bet sterkst doen gelden. Op diens informatie hebben zij alle wollen kleeren, die in Doorn voor handen waren, opgekocht en ze ter verdeeling aan den burgemdes ter en den pastoor van Tiel doen toekomen. Doodgevroren. Gistermorgen is de 78-jarige J. B. Oosterzee in eten woonhokje te Lommer doodgevonden, vermoe delijk door de koude bevangen. De oude man zat bij de kachel. Door het ijs yezakt. Te Beetgum (Fr.) is oen 10-jarig jongetje, Woensdag door het ijs gezakt en verdronken. DE MÏNISTERCRISIS. Naar wij vernemen was Donder dagmiddag weer een buitengewo ne ministerraad belegd. In" verband met geruchten, dat eeji kort verblijf in den Haag van Th. Plcyte Ned. Gezant te Madrid verband zou hebben met de oplos ping van <|o- kabinetscrisis fciin* nen wii van bevoegde zijde verze keren, dat Mr. Pleyte uitsluitend voor particuliere aangelegenhe den in de residentie vertoeft. DE WATERSNOOD - RAMP Van zeer ernstigen aard zijn de berichten, die thans uit het ramp gebied -worden ontvangen. In Giesbeek zitten tal van ge zinnen in de bitterste koude op den zolder, zonder licht en van Zevenaar uit gaat men per rijwiel over het ijs om te trachten de men srhon van liet noodige te kunnen voorzién. Diezelfde koude maakt ook dat het vee ophoudt met melk te geven en dus okmt de eene te genspoed de andere vergrooten. Do schade, die overal geleden wordt is ontzettend en het mag nog een geluk boeten, dat de dij ken te I,oo, Giesbeeek en Zevenaar het gehouden hebben. lijk landarbeiders die leven van den eenen dag op den anderen die niets bezitten en thans nun laatste krachten verloren zien, gaan. De naar de zolders gebracht te aardappelen en bieten, uie deze menschen altijd voor den winter opslaan, zijn verloren. Hulp is op het, oogenblik niet mogelijk. Er staat op de wegen nog minstens een meter water, zoodat 'daar langs niets vervoerd kan worden. Tn de polders staat nog minstens van twee-en-een-half tot drie me ter water en nu alles bevroren is en het ijs nog geen draagkracht heeft is vervoer per boot uitge sloten. De toestand in de overstroomde woningen, waar de menschen na genoeg alles hebben achtergelaten 's verschrikkelijk. Er is reeds e.en aantal huizen ingestort en men vreest, dat vele huizen thans on der den last van den druk van *f ijs of onder het geweld van de te gen de muren botsende ijsschot- sen, zullen bezwijken. Groote scha de wordt ook aangericht aan de beplantingen.' Vele hoornen, die door ijsschotsen getroffen worden zullen zeer waarschijnlijk dood gaan. De toestand te Appeltern is ook slecht. De huizen, die in het water staan zijn tengevolge van het ijs onherroepelijk verloren. Altforst zit geheel in het ijs en op het oo genblik onbereikbaar. De toestand der bewoners, die daar nog achter gebleven zijn is heel slecht. Er is gebrek aan levensmiddelen en brandstoffen. De studenten, die hier hulp verleenen en in Maas bommel vertoeven, zullen trach ten een vaargeul naar Altforst te brengen met behulp van moitorvlet ten. Vervoer over het ijs is niet mo elijk. Te Altforst bevinden zich ook eenige zieken, die dringend medische hulp noodjig hebben. Men vreest zeer ernstig, dat het aantal zieken in het overstroom de gebied tengevolge van del kou de en de ontbeeringen, die» de menschen lijden, belangrijk zal toenemen. Te Wychen is de toestand zeer critiek. De ijsvlakten, die zich vor men zijn met eenige c.M. sneeuw bedekt en dit maakt het zeer ge vaarlijk over het ijs te loopen. Op verschillende plaatsen moet het vee uit de stallen worden ge haald daar zij onderloopen. Te Dalfsen gaat in het midden van de Vecht veel drijfijs, dat ge vaar oplevert voor de bruggen Militairen bewaken deze en hou den ze gedeeltelijk ijsvrij. Bij Dalfsen heeft de genie het ijs, dat zich voor enkele brugvak- ken opstapelde en deze afsloot, la ten springen. Op het oogenblik is de toestand niet verontrustend. Gevreesd wordt evenwel elrnstig gevaar wanneer de dooi intreddt en het drijfijs op de broze dijken zal drukken. gen te hebben aangewend, het|vr. personen en er vertrokken 228 stoomschip „Alterdamm" we.tleai m., en 229 vr. personen zoodat op vrij te maken, dat geheel was sa-il Januari 1926 het aantal inwo mengeperst door het ijs. De beman mers eveneelns 4372 bedroeg en BUITENLAND. Hevige koude in Rusland en de randstaten. Het Duitsche slagschip „Essen' groot 13.000 ton, is te Reval aan gekomen en in de richting van Leningrad vertrekken om te trach ten de in de Finsche Golf vastge vroren Duitsche vrachtschepen te redden, waarvan hét totaal 28 be draagt. De Russische ijsbreker „Lenin" slaagde er in 3 der vaar tuigen uit ee<n gevaarlijke positie te redden. De „Lenin" heeft ook na vele uren vruchteloze pogin - --tv -a' r ïiing is gered. Gedurende de laat ste 24 uur is dei toestand ernstiger geworden en een 8-tal schepen loopen zelfs gevaar te worden in gedrukt. De ijsbreker „Purga" heeft door den druk der ijsmas sa's ernstige' averij opgeloopen. Estlandsche en Finsche vlieglui - gen boven de Golf, doch de hevige mist bjf rt het omlaagwerpen van pakketten levensmiddelen naai de schepen, welke nog slechts o- ver geringe rantsoenen beschik - ken. Gerapporteerd wordt thans door oen 3-tal Sowjet-vliegtuigen dat het hun is gelukt levensmid - leien op de schepen te werpen. De Zweedsche mailboot „Possei- don" heeft op haar terugweg uit Reval gerapporteerd, dat de haven van Helsingfors niet meer te berei ken is. terwijl de Golf langzamer hand gcihcel dicht vriestde kou de bedraagt 25 graden onder 0 Re a.umur. In de straten van Riga en Reval heeft men grootó vuren aan gelegd om liet verkeer dragelijker tle maken. In verschillende districten zijn benden wolven gesignaleerd. De T.etlandsche politie rapporjeerd, dat een 13-jarig meisje op weg naar school door wolven is ver scheurd. Een schooljongen, die loor wolven was omsingeld, kon lechts met groote moeite worden gered. Algemeen wordt een koude :olf verwacht. De koudegolf. In geheel Roemenië is plotseling een hevige koude ingetreden. De Donau vriest dicht. Te Galat.z be droeg de temperatuur 19 graden onder nul. Berlijn, 14 Jan. De koudegolf strekt zich over geheel Europa uit. In Duitschland welrden tempe raluren geregistreerd van 20 gra den onder nul, in Frankrijk tot 12 graden onder nul. Uit de gebieden rondom het Fin sche meer werden temperaturen waargenomen tot 30 graden onder nul De toestand wordt daar steeds ongunstiger, zoodat het reddings werk voor de daar ingevroren Duitsche schepen, voorloopig opge geven is. Londen, 14 Jan. De Dinsdag be gonnen koude duurt nog voort. In geheel Groot Brittannië is de tem peratuur onder het vriespunt. Rome, 14 Jan. Rome lag gister'n diep onder de sneeuw. Daar dit ge middeld éénmaal in de vijf jaar ge beurt, is dit voor de bewoners der Heilige Stad steeds 'n bijzonder heid. De sneeuw was echter tegen don middag niet tegen de zonne stralen bestand en veranderde in een modderpoel. Een groote mijnramp in de Vereenigde Staten. Ilomlerd arbeiders bedolven Weinig hoop op redding. Wilburgton (Oklahoma), 13 Jan. Renter) Hedenochtend heeft een ontzettende ontploffing plaats ge had in de kolenmijnen van de on derneming Degnan M. C. Connjell. Honderd mijnwerkers zijn be dolven er bestaat weinig hoop dat zij zullen worden gered. De redders, voorzien van gas maskers, trachten door de lucht - kokers, die nog open zijn, de be dolven mijnwerkers te bereiken. Eênige mijnwerkers hebben met do redders gesproken. Nog een mijnramp. (Japan. Een reddingsploeg omgekomen. Nagasaki, 13 Jan. Telegrammen uit Foekoeoka maken melding van een ontploffing in een kolen mijn, waarbij een man werd ge dood en een aantal mannen werd gewond. Onmiddellijk na het blussthen van den brand keerden eestten mijnwerkers en een reddingsploeg naar de mijn terug. Eensklaps hadden verscheidene ontplotfïn- en plaats, waarbij volgens oogge tuigen de reddingsploeg vernie- igd werd. wel 2339 mannelijke en 2033 vrou- lijke personen. DE PRIJS VAN HET BLOED. Men dwaalt door to meenen dat ter herstelling van het bloed een kostbare geneeswijze gevolgd moet worden. Iedereen die bloed noodig heeeft, zooals de talrijke bloedar meh, zwakken en uitgeputten, kan hp.t zich voor weinig geld be zorgen. Er is niets anders noodig dan de Pink Pillen te gebruiken. Deze Pillen zijn een geneesmid del dat weinig kost en dat tevens de werkzaamste eigenschappen bezit om liet bloed en de zenuwen te herstellen. Deze eigenschappen waarbij nog komt hunne weldadi ge werking op de functies van ge heel lipt lichaamsgestel, maken van dc Pink Pillen het middel dat beter dan welk ander ook het li chaam om zoo te zeggen weer op bouwt. De Pink Pillen zijn onteg,einze;_ gelijk een der werkzaamste genees middelen in gevallen van bloedar moede, bleekzucht, neurasthenie algemeene verzwakking, storin - gen door den groei en den kritie ken leeftijd veroorzaakt, maagkwa Ien, hoofdpijnen, zenuwuitput ting. De prijs rlor Pink Pillen bedraagt f 1,75 de flacon, 9.de zes fla cons. Zij worden verkocht in hel Hoofddepot Jncob Marisplein 23 te Amsterdam. Eischt dit adres en de Hollandsche gebruiksaanwij zing. De Pink Pillen zijn ook te ver krijgen bij alle goede apothekers »n drogisten. ANNA PAULOWNA. Loop der bevolking. Op 1 Januari 1925 telde deze ge meente 4372 inwoners (2323 m., en 2049 vr.) Gedurende het jaar 1925 w.erd"n 48 jongens en 45 meisjes geboren, terwijl 17 m. en 20 vr. piersonen overleden. Er vestigde zich 213 m. en 188 GEMEENTE WIERINGEN. Bevolking op 1 Jan. 1925 Geboren Gevestigd Overleden M. 1665 27 120 V. Totaal 1535 31 3200 58 219 1812 21 1665 17 3477 38 PREDIKBEURTEN NED. HERV. GEM. Oosterland half elf Ds. v.d. li: VVesterland half 3 Ds. v. d. li DOOPSGEZ. GEM. H.hoef v.m. 10 uur Ds. v.d. ij Collecte met open scb Stroe half drie Ds. van der 1 (twee verschillende preelj Donderdag 21 Jan. Lezingi Reine Liefde door den heef Littooy van Soest. EVANGELISATIE H.hoef v.m. 10 u. de heer Ep| 1791 55 1648 47 3439 102 Vertrokken Bevolking op 1 Jan. 1926 1736 1C01 3337 Politie. Gevonden een zilveren horloge. Inl. bij den Gem. Vdldw. Aan het Westeinde van Wierin- gen heeft zich tegen den afsluit dijk v.eel zee-ijs vastgezet. Het scheepvaartverkeer is gestremd. De postboot heeft Donderdagmor gen voor het laatst gevaren. Waar de afsuitdijk thans voor auto's is afgesloten door sluitboomen, ge schiedt. het vervoer van de post oei handkar. -Dinsdag had de tweede bijeen komst plaats van de Nutsvereeni ging „Eensgezindheid" in Hotel Lont te Hippolytushoef. De op komst was weer groot. En geen wonder: het programma was we der zoo rijk voorzien, dat men niet gaarne dezen avond zou hebben ge mist. Echt genot op muzikaal gebied werd gesmaakt toen als eerst num mers „Duet van Gebauer" en „Lar go van Handel" door de heeren J. Kos, C. Poel en M. Kooij werden uitgevoerd. En dan, hoe gloedvol, hoe machtig was de vertolking van de „Mazurka van Miniouski." Een donderend applaus viel den hee ren ten deel. Doch ook het andere deel van 't programma mocht gehoord wor- len. Mej. Cath. Bruul was goed op dreef en droeg op voorbeeldige wij ze 'n drietal cabaret-liederen voor Mej. Visser-Gorter zong onder be geleiding van piano, viool en bas het mooie „Ave Maria". nn verder traden op mej. Marie Lont, en de heeren Jannes Bosker en M. Kooij, die ook hun aandeel in het applaus van het publiek in ontvangst hadden te nemen. Tot slot gaven de heereh Kos en Poel pog de symphonie van ILai- den en „Concertino" Een lang durige ovatie riep de heeren nog eens terug en een extra toegift werd daarop nog ten gehoora ge bracht. Tiet was een echte intieme gezel lige avond, en de voorzitter dank te dan ook hartelijk allen, Jie aan - .•-W-tV 't ten uitvoer brengen van 1 gramma hadden medegewi Brief van HARM aan Tl Wieringen Jan. 1926 Beste Teun. Ik hoop adt de hangdkar de post mien briefke goed over de diek van liet Ams brengt, 't Ss toch potstouse mooie geschiedenis. Nou zit vast met ongs Wieringkje i ropa, 'n beste streetweg looj de dam en nou moe.te ze wai nog met 'n douwkarke of m sleetje martele, om de posti over te brengen, 't Is wel zoi „Wat de heere wieze, moet i ke prieze." Efein, misschien is het we dat we hier nog 'n beetje ofg ën leven, want 't is hier nie pluus. Er benne dieve, en ik ok nog „valschke munti Sim en Mostert, ongze ge la man het 'n valschke gulden gein en ik geloof dat de pel ok ien in zien portemennee fa Teun, 't is toch wat. Wat d'r toch 'n slechte mensclike wereld. In de Haag martele i valschke Fransche en Por sche bankjes en wij hier ml den guldens. Mien Trui mee 't allemaal vreemdr snoe binne, die deur de jeneverlu Holland ofkome. Nou 't kei weze want Hollandsche klai Hollandsche kiis trekt an. a s ze de sinjeurs nou maar te pakken krlelge, want het nou mooi genog. Tot de are week, HARM MARKTBERICHTEN. Schagen, 14 Jan. 1926. Op i den gehouden weekmarkt i aangevoerd 2 stieren 250 i 4 geldekoeien mag. 43 idemi 300 a 470 15 nuchtere kal 13 a 26 42 schapen, vette I 55 366 overhouders f 28 a! bokken en géiten 3 a 14 11 kens mag. 30 a 45 26 Idee te p. Kg. 0.72 k 0.94 53 bi f 14 a 22 6 Konijnen f 0.50 55 kippen f 3.50 h 4,50 28 K ter 1,90 a 2,10 12989 st. I( ren 7,90 a 8,90 184 st. Een en 8.50 a 8,90. UITVERKOOP BIJ CORN. J. BOSKER. Eenige der vele artikelen. Mappen postpapier 10 vel po 10 enveloppen 100 enveloppen 100 vel post Schriften bij 5 stuks Punaisen bij 4 doosjes Fijne doos Linnen damesposti 100 nota's 100 Kwitanties Fijne zakboekjes Blocknotes Fijne Kasboeken Kinderleesboekjes Poesie- albums Beste lak per pijp Fijne tubes waterverf Potloodslijpers Maak mi van onze ui koop gebruik. Wij hebben ns lijk te veel om hier alles te men. I Let nog even op Wij hebben nog slechts ei Kantoor- en Zakagenda's, a nakken en kalenders. Is u nog voorzien, koop dan spoedig, onze voorraad. Aanbevi CORN. J.'BOSKER. BOSKER's BOEKHANDE1 HET BOEREN - JAARBOEK a ƒ1.25 Onmisbaar voor landbouwer! veehouders. IS DIT WAT VpOR U

Wieringer courant | 1926 | | pagina 2