17e Jaarjrariir. Vrijdag 7 Mei IW26. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERING^Id Eé OMSTREKEN Jjt U kwam dus met mevrouw Kruis op de jbewuste plek en zag toen den heer Kruis voor BI|U liggen JL WIERINGER COURA jorn j. bosker, wieringen uitgever VERSCHIJNT ELKEN dinsdag en vrijdag. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. A D VKRTKNTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. bureau Hlppolytushoef Wieringen. Telef. lntercomm. No. 1S- algemeen hoofdartikel. E nieuw land nieuw leven 1 AMERIKA ALS SCIIULDEISCHER. Binnenland. Ons land is voor een groot deei „aan de zee ontrukt" en wie zich hiervan gee l j denkbeeld kan vormen, moet maar eens een |T) reisje maken van Den Helder naar Breskens, t dan zal hij bovendien nog leeren waarom men trotsch mag gaan op den naam van Nederlam- der. 1 Wij gaan nu weer aan. het „ontrukken". Fle- 'Oi vo, die'oude grond, moet aan de baren der Zui- uerzee worden ontworsteld. Men is reeds dap- per aan het werk geslagen, want er is haast'bij er komen zooveel Nederlanders en Nederland li zelf maar klein, het wordt dus tijd, dat wij land .i gaan veroveren. Eerlang zal het veroverd zijn, dan zullen wij er een provincie bij hebben zoo "1 groot als Friesland of Overijsel en dan zal er weer gelegenheid zijn voor de boeren om hun handen uit de mouwen te steken en de zwa; e, li vruchtbare gronden in rijke akkers en weiiar - den om te tooveren. Er zullen fabrieken komen en duizenden menschen kunnen er hun wooa- plaats vinden J[ Zoo zal de zee verdwijnen en land komt er voor in de plaats. Heel wat hoofdbrekens heeft het gekost en jarenlang heeft men van gedach - ten gewisseld, eer men tot het aanvatten van iij bet grootsceh werk besloot, ligt nu al weer lang achter ons naast de vele v.oorstanders waren U er ook bijna evenveel tegenstanders. Natuurlijk, het was ook een belangrijke zaak en het tegen- woordige geslacht zal millioenen en millioenen moeten opbrengen om zulk een geweldige erfe nis te kunnen nalaten. Maar nu wij eenmaal zoo ver zijn en er zich een meerderheid heeft uitgesproken voor het winnen van Flevo, zal men in Noord en Zuid met de grootste belang stelling het verloop van den strijd tegen het wa ter onzen wreeden erfvijand volgen en le dereen zal juichen als de dag aanbreekt, waar op wij hem zullen verslaan. Nieuw land, nieuw leven Dat is het devies, dat ook voor ons weer gaat klinken. De berich- - ten welke wij nu nog maar schaars ontvangen, zullen weldra menigvuldiger worden laten wij hopen, dat zij gunstig zullen luiden, dat zij zul len bewijzen dat er op het werk van zooveel hersens en handen zal rusten. Buitenland. Is het niet alsof in den loop der laatste jaren Amerika, dat vreemde en verre •.werelddeel, ons nader gekomen is De nieuwe fwereld, eens door Columbus ontdekt als een zwak bevolkt en verwilderd stuk land en lat 'r in kaart gebracht, door millioenen en millioe nen bewerkt en gecultiveerd, eindelijk tot we- (relddeel verheven Amerika met zijn vereenig- de staten, het land der vrijheid, het land der democratie, wat kon het een twintig, dertig ja- lcn geleden een bekoring op ons uitoefenen en 3'hoe wist het duizenden en duizenden Europ - nnen tot zich te trekken, terwijl het nu niets bijzonders meer voor ons heeft en wij er ovrr spreken alsof het Frankrijk of Duitschland geldt.... Amerika heeft geheel vrijwillig de banden |lder_vriendschap met de oude wereld aange- feuilleton. het mysterie der liefde. No. 13. I Van Warne wankelde. Plotseling greep hij zich vast aan de beklaagdenbank om niet te val- Jl' n. Hij haalde een fleschje eau de cologne voor den dag en snoof daaraan. U schijnt u och werkelijk zeer ziek te voe- «len is het misschien niet beter, dat u eerst wat in de buitenlucht gaat In dien tusschentijd kunnen wij het verhoor met mevrouw Kruis [beginnen. I Neen, neen 1 riep fluks de getuige, neen, H laat maar, ik voel mij weer geheel beter. Ik heb gaarne, dat u mij alles ineens vraagt, i Mooi zoo Vertel u dan maar eens verdc Van Warne zweeg, ftToen hernam de president rit. Wederom zeide de getuige niets. Nu, mijnheer Van Warne, antwoord mij toch eens vond den heer Kruis dood liggen? I Neen neen neen ;DÏ[ De edelachtbaren zagen ontsteld op. i Achter in de zaal klonk gemompel van ver bazing. Toen sprak opeens de rentmeester I Neen, die man daar terzelfder tijd wees hij op den beklaagde Serek is onschuldig, vol blaakt onschuldig. Hij heeft den heer Kruis niet fcermoord Neen, hij heeft dat niet gedaan f Groote ontsteltenis bracht deze mededeeling -- bi de rechtzaal teweeg. Dirjfc'resident sprong ontsteld op. De raetuige zweeg en keek met pijnlijke blik ken nJiar den grond. Een" poosje zag de voorzitter hem opmerk zaam/aan, toen vroeg hij fous u blijft thans volhouden dat deze be- klaacfde niet de minste schuld aan den dood van den ■lieer Kruis heeft Jla Hij is onschuldig Alles wat door hem gezeid is, was zuiver waar. De heer Kruis was reed™ dood, toen hij de zakken leegplunderde. k k^aar hoe weet u dat alles dan in 's hemels- ,ut in dé, SCI)*en sprak oi> ik kan nu ik onder eede sta dat A ^^aiwp»' '"•egde niet weer aanvoeren, ..O' "<k slechts de volle waar- "èruielcle de getuige. Toen vermande hij •I ei knoopt en niemand behoeft er aan te twijfelen, dat het oprecht gehoopt heeft door deze vriend schap te komen tot een samengaan der vooi- naamste en beschaafdste volken der aarde n.e mand behoeft er ook aan te twijfelen, dat Ame rika het land der materialisten immers toch alles had willen offeren om te mogen me dewerken aan het volmaken van de wereld en .van de menschen Europa gaf de ervaring en de kennis en Amerika gaf het geld en den arbeid. Helaas het heeft niet mogen zijn. Eu ropa gaf wel zijn kennis en Amerika wel zijn geld, maar beide gaven zij voor een verkeerd doel, voor een oorlog Europa heeft gevochten en Amerika heeft ge steund. Nu is het weer voorbij de slachtoffers zijn gevallen, de volkeren hebben elkander ver morzeld, niets, hoegenaamd niets is er bereikt, maar het geld is verslonden. Het Duitsche geld, het Fransche, Engelsche, Italiaansclie en Belgi sche geld, maar ook.het Amerikaansche geld. Is het wonder, dat men zich aan de over zijde van den Atlantischen Oceaan afvraagt, waartoe de steun aan het oude, alwetende Eu ropa geleid heeft Is het wonder, dat men ach teraf spijt heeft met het helpen begonnen te zijn Amerika wil nu geen deel meer hebben aan de rampen, welke de oorlog over de bewoners dezer wereld heeft uitgestort en om dit nog eens duidelijk aan te toonen, dringt het op terugbe taling der geleende gelden aan. Maar nu Hoe zal men betalen In goud Europa heeft geen goud meer de ellendige toe stand waarin het Europeesche geld zich be vindt, de groote zorgen van Frankrijk, Duitsch- iand, Oostenrijk en zoo vele andere landen be wijzen dit maar al te goed. In producten dan Producten, onttrokken aan den bodem en voor Amerika misschien van nut Maar neen, die wil Amerika niet hebben. Het produceert im mers zelve al veel te veel en het sluit de gren zen voor den invoer eiken dag nauwer, zoodat het ruilverkeer vrijwel onmogelijk gaat worden Er schijnt geen oplossing te zijn. Wij staan hier weer voor een dreigend gevaar men moet be talen maar men kan niet, want geldt heeft men niet en iets anders mag men niet geven. Elk land is niet zoo gelukkig als Nederland, dat onder de leiding van bekwame ministers zich dadelijk na den oorlog reeds aan de terug betalingen der schulden ging wijden en dit tot op den huldigen dag met groote opofferingen kon volhouden. Elk land is ook niet zoo geluk kig als Duitschland, dat zich nieuwen steun heeft weten te verschaffen en met het oude eenvoudig, heeft afgedaan. Wat moet Frankrijk beginnen, dat land tot in den grond verarmd en voor wien de oorlogsschulden tevens eer- - schulden zijn Noch in Frankrijk, noch in Amerika schijnt men er raad op te weten. Amerika zal een streep door de rekening moeten halen, want een andere oplossing blijkt er niet te zijn en als het dat niet doet, is vrees voor nieuwe conflicten in'de toekomst volko men gerechtvaardigd. Dus de heer Kruis leefde nog, toen u in ge zelschap van mevrouw Kruis op de bewuste plek kwaamt. Ja. Zag u hem toen dadelijk Neen. Hij stond een weinig verborgen ach ter de dennestammen. Eerst toen wij hem dicht genaderd waren, sprong hij ineens te voorschijn en richtte zijn jachtbuks op mij. De president schudde het hoofd en haalde de schouders op. Ook de andere aanwezigen ont stelden lichtelijk bij het hooren van deze woor den. Wat, riep de president verbaasd uit, wat zegt u Richtte de heer Kruis zijn geweer op u? legen u Neen maar, dat is bijna onmogelijk. Dat is het ook, daarom heb ik het zoolang mogelijk trachten te verzwijgen. U kunt zich natuurlijk ook wel voorstellen, hoe ontzettend wij beiden schrokken. Mijn tegenwoordigheid van geest behield ik echetr. Toen sloeg ik met de buks tegen de zijne aan om daardoor aan den loop een andere richting te geven, opdat hij mij niet zou treffen. Bij dit verweer gebeurde het echter, dat mijn geladen buks plotseling afging en de hagel Kruis door het hoofd ging. In ademlooze spanning hadden alle aanwezi gen deze bekentenis aangehoord. Men geraakte in opschudding, slechts de voor zitter behield zijn kalmte en beval wederom stilte. Toen sprak hij Uw verklaring komt zoo verrassend, zoo ongedacht, dat zij mij bijna verzonnen lijkt. U heeft dus in den beginne expresselijk de waa.-- heid verzwegen, omdat u bang was, dat men u anders voor den moordenaar zou houden Ja En nu eerst bekent u, omdat u thans on der eede staat Zeker, daarom Doch ook, daar ik het meer dan ellendig zou vinden als zoo'n onschul dig man gestraft zou worden. Maar hoe verklaart u in hemelsnaam waar om Kruis zijn geweer op u richtte Was cr soms tusschen u beiden een twist voorgevallen? Neen, dat niet. U kreeg toch den indruk, dat Kruis een aanslag op u wilde plegen Zoover ik weet zijn u en den heer Kruis toch altoos goede vrienden geweest. Waaruit verklaart u dan deze zonder linge daad van hem gemengd nieuws. een afbrokkelende raad. De Raad der gemeente Kortgene (Z.) bestaat officieel uit zeven leden, maar sedert de laatste verkiezing zijn door verschillende oorzaken reeds verscheidene candidaten afgevallen, zoo dat do candidaatlijsten tezamen nog slechts één naam bevatten van een persoon, die geen zetel wenscht te aanvaarden. Er zijn nu twee vacatures in den Raad, terwij leen derde lid be dankt heeft en officieel nog wel lid is, omdat Je geloofsbrieven van zijn opvolger nog niet zijn goedgekeurd, maar die de vergaderingen niet meer wenscht bij te wonen, zoodat de Raad in werkelijkheid bestaat uit vier leden. kerkdief ontsnapt. Herhaaldelijk werden in den laatsten tijd in bijna alle kerken te Maastricht de offerblokken opengebroken. Zondag stelde zich de recherche in de St. Josephskerk verdekt op in de St. Jo- sephskerk verdekt op in een bichtstoel. Na eeni gen tijd, toen de kerk geheel leeg was kwam een 14-jarigen jongen binnen. Nadat hij overal goed had rondgekeken, brak hij met een beitel een offerblok open. Toen de rechercheur voor den dag kwam, liep hij weg, maar weldra werd hij gevat. Het is de 14-jarige J. J. II., die reeds niet minder dan 9 kerkdiefstallen heeft bekend. II. is al eerder voor een dergelijk feit gestraft. botter gezonken. Maandagmorgen bij het uitzeilen der vis- schersvioot van Huizen kwam een der botters op den Oostwal terecht, er ontstond een gat in den boeg en in een minimum van tijd lag hij onder water. Het haven stoombootje kwam uit muntend van pas het sleepte het vaartuig naar de scheepswerf ter reparatie. de goedkoope belgische frank. Naar aanleiding van het bericht over den goedkoopen Belgischen frank, die onzen klein- hanedl den strop gaat bezorgen, meldt men nog uit Rosendaal het volgende De drukte op het station en bij de talrijke ex- neditiefirma's alhier vanwege den goederenaan voer uit België en Frankrijk is enorm. De lood sen van het station Roosendaal zitten vol met alle mogelijke artikelen. Uit het geheelen land wordt van den lagen stand van de Franschcn en Belgischen franc geprofiteerd. Niet alleen de Antwerpsche en Brusselsche handelshuizen verzenden hun goederen, ook de Parijsche diri- geeren hun artikelen tot in de verst afgelegen plaatsen in Nederland. „Printemps", „Louvre", „Galleries" e.a. doen goede zaken. Voor de grens is de lage stand van het Bel gische geld een groote schadepost. Er wordt ge kocht wat los en vast is. Toch weten de Zuider buren wel rekening te houden met hun prijzen en hun geld. Of alle koopjes nu ook werkelijk „koopjes" zullen zijn, staat zeer te be/ion poging tot inbraak te wormerveer. In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben inbrekers getracht hun slag te slaan in het kantoor van ren houthandel voorheen D. van Konijnburg te Wormerveer. Toen hun pogingen om het kantoor binnen te i'drinjgen mislukten, hebben de inbrekers een ladder tegen het huis geplaatst om via de bo ven het kantoor gelegen woning van den werf baas binnen te komen. Het toeval wilde, dat de ladder juist geplaatst werd tegen het raam van de slaapkamer der alleen thuiszijnde dochter des huizes, die, hier door iis gewekt, begon te gillen en naar bene den is gegaan om de politie te waarschuwen. De inbrekers, die goed gekleed waren zijn op hun fietsen gevlucht in de richting Wormer. Een compleet stel inbrekerswerktuigen, waar aan nog roode menie zat, moest worden ach tergelaten. „wenken voor de huisvrouw." Azijn In de huishouding. Azijn bezit vele andere nuttige eigenschap- oen, dan het alleen pikant maken van salade of inmaak. Geroest staal of slecht onderhouden koper reinigt men flink en snel met een meng sel van azijn en zout. Kachelpotlood, vermengd met azijn, geeft een mooieren en duurzamen glans. Een weinig azijn in het water zal alle geuren wegnemen tijdens het wasschen van visch-, uien- of wittekool-vaatwerk. Een vulpen houder kan worden schoongemaakt door alle deeien los le schroeven, te laten liggen in azijn gedurende een kwartier en dan in warm watjr na te spoelen. Heete azijn zal verf-vlekken van ruiten doen verdwijnen en verfkwasten, welke hard geworden zijn, kunnen weer verzacht worden door ze geruimen tijd in kokende azijn te laten staan. Taai vleesch wordt mals in azijn. Drenkt het er even in vóór het koken. Bij het koken van rijst, is azijn ook nuttig, daar een klein beetje ervan in het water de rijst witter zal maken en de korrels afgscheidcn houdt. Voor brandwonden. Het is altijd gewenscht in de keuken iets te n, dat men kan aanwenden bij het bran den der handen, hetgeen bij de vele potten en pannen of fornuis en gasstellen nogal eens ge beurt. Een zeer goed en afdoend middel is een sterke oplossing van Epson zout, dit is het be kende Engelsche bittere zout. In geval men handen of voeten brandt, losse men dadelijk iets van het zout op en dompele het gebrandde lichaamsdeel daarin onder. Men late de wond net zoolang in het water tot al de pijn wegge trokken is, hetgeen bij de ergste brandwonden neslist gebeuren zal. Bij het branden van ande re lichaamsdeelen, bijv. den bovenarm, kan men een doek met de zoutlossing er optorn het,, gewonde deel van den arm winden; Is dit Met voldoende om de pijn te doen stillen, dan ver- nieuwe men het compres eenige malen, telkens met kleine tusschenpoozen, totdat het verlang de resultaat is bereikt. Het koken van aardappelen. Wanneer men het zout niet éér aan de aard appelen toevoegt dan wanneer zij bijna koken, zullen zij daardoor droog en melig blijven. Om aardappelen mooi en blank te koken moet men een weinig azijn in de pan doen even vóór het koken. het vij- Ileeft u van te voren aan een handeling of gezegde van den heer Kruis niet kunnen mei ken, dat hij iets tegen u had De getuige zag op, zijn gezicht kleurde zich vuurrood. j Nu antwoord u toch. Ja, sprak de rentmeester, in zooverre ik mij herinneren kan wierp hij mij een scheld woord naar het hoofd. Welk woord Vol schaamte sprak toen de getuige bijna on hoorbaar Hij noemde mij een schurk. Verder niets Neen. Toen volgde dus de bedreiging en al verdere zooals u ons vertelde Ja. Waaruit verklaart u deze plotselinge andschap Toe, zegt u het nu eens Daarmee helpt u deze pijnlijke zaak immers spoedig tot een einde. Waaraan schrijft u het toe dat Kruis de wa pens tegen u ophief De getuige sloot even de oogen, haalde toen diep adem en sprak daarop Hij zal waarschijnlijk in een vlaag van ij verzucht zoo hebben gehandeld. Achter in de zaal klonk gemompel. De voorzitter verhief zich toen plotseling. Moet ik het publiek nu waarlijk nog eens verzoeken kalm te blijven Ik zeg u dat dit de laatste keer is, bij een herhaling laat ik dadelijk de tribune ontruimen. Deze krachtige woorden van den president schenen hun uitwerking niet te missen, want oogenblikkelijk was het doodstil in de zaal. Nu wendde de voorzitter zich wederom tot Van Warne en sprak tot hem Uit ijverzucht Maar in hoever dan Was cr soms een vrouw in het spel Ja. En wie was die vrouw Kruis' echtgenoote, antwoordde Van War ne bijna onhoorbaar. Toonde de heer Kruis vroeger wel eens spo ren van jaloerschheid Neen, nooit heb ik dat tenminste gemerkt Is er dan soms iets voorgevallen dat hem plotseling tot zoo'n anders ongemotiveerde daad bracht Even zweeg Van Warne, toen hernam hij stot Of gelooft u soms dat hij op dat oogenbliJi^~—ueren toerekenbaar was door wat dan ook Wij, mevrouw Kruis en ik, bevroedden niet .1 mijnheer Kruis zich bij de hooge dennen Neen, antwoordde de ander va1*" had opgesteld. Wij hadden gedacht, dat hij ver der het bosch zou zijn ingegaan. Toen wij voor de weide gingen, moet hij ons naar alle waar - schijnlijkheid in een levendig gesprek gewik keld hebben gezien. Wij liepen dicht naast el kaar, ja, wij liepen zelfs gearmd en mevrouw Kruis heeft mij toen zelfs gekust. Zoo, zoo, dat geeft een anderen kijk op het geval. Bijna alle aanwezigen toonden een niet gerin ge verbazing. Ook de verdediger van Serek zag verbaasd op en glimlachte. Niet minder verrassend zag de beklaagde op, in gedachten waande hij zich nu immers reeds ontlast van die zware verdenking welke op hem rustte. Zoo, zoo, u is er dus van overtuigd dat de heer Kruis dit moet gezien hebben Ja. Bestond er sinds lang reeds zoo'n intieme verhouding tusschen u en mevrouw Kruis Ja, sinds een jaar of vijf ongeveer. De president zag verrast op deze opmerking verbaasde hem nog meer. Maar merkte hij toen op, voor zoover ik weet, was mijnheer Kruis toch niet eens vijf jaar met haar gehuwd. Neen dat is zoo. Ik heb dan ook de tegen woordige weduwe Kruis reeds toen zij nog een iong meisje was gekend. Waarom heeft u haar toen dan niet ge trouwd Ja, mijnheer de president, je kunt toch v aarlijk wel van een meisje houden zonder haar te trouwen te meer als je zoo'n arme drommel als ik ben ik had toen niets. Ja, dat is wel waar, maar daarom hoefde zij toch niet mijnheer Kruis te huwen. Dat is zoo. En na dat huwelijk heeft zij zich dus ook weer met u bezig gehouden, fraai, fraai, mom- oelde hij op afkeurenden toon. Neen, hernam Van Warne heftig, zoo is dat niet in zijn werk gegaan. Wel trachtte me vrouw Kruis mij dadelijk in te palmen, doch in den beginne heb ik mij daar krachtig tegen we ten te verzetten. Eerst anderhalf jaar na het huwelijk liet ik mij toen eindelijk overreden de betrekking aan temen, waardoor ik in staat was, haar meer en tevens ongemerkt te kunnen spreken. Dat was mijn fout, doch zoo'n vrouw is tot wonderen in staat. Tegenover zoo'n vrouw moet men zich wel krachteloos voelen. (Wordt vervolgd "1 t 5

Wieringer courant | 1926 | | pagina 1