Jaargang. Dinsdag 18 Mei 1926, No, 41 ÜWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR iNNA-PAULOWtfA, WIERINGERWAARD EN OMSTREKEN l BOSKER, WIERINGEN UITGEVER 3 VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Hippolytushoef W lering en. Telei. Intercomm. No. 19. AKTISCH EN EENVOU- HUISHOUDSCHORT. wel ooit een tijd komen, ie vrouwen het stellen ionder een paar gemak- i prettige schorten Na liet, want bij net huis oort immers een prakti- ding. Het is echter nie+ a m in een bont of in een Tkschort te loop en en ichaffe men zich dan ook en modern en licht schor F yoor het stof afnemen of werk in de namiddag- twerpje, dat op deze tee- taat afgebeeld is heel een naar zeer practisch. Het iel geschikt om het „aan te dragen en het be- kleeren zoowel op den het front. Eventueel van hetzelfde model al- voorschot maken, door FEUILLETON. STERIE DER LIEFDE. No. 16. iku dan echter even lerken, dat uit een on- gebleken, dat er niet buks, doch wel met het an den heer Kruis werd Nu maakten wij daar volgtrekking ik hoop ook zeer logisch zult dat u om allen schijn werpen met het geweer den bewusten moord is niet waar j, laat mij uitspreken wij zijn thans tot de gekomen, dat het dane verhaal volkomen is en dat hier wel de- moord is gepleegd u, aangeklaagde, heeft ifgja punt soms nog iets te ziji |rne zweeg, is er geen moord^ ge- t was een noodlottig on inr blijf ik bij. I(SS wilde ik u nog dit vra- j >m verbrandde u al uw e op deze zaak betrek en, terwijl andere brie- eel ouderen datum en tuut geen beteekenis 1 degelijk bewaard zijn? an,'|eklaagde richtte zich Bg op en zeide d ook een walging van vrouw en ik wilde weg ittendorp. irak de president, waar i het toen niet gezegd t ik er te las voor was, ("haar scherpe woorden, af. Had ik het toen eenvoudig de schouderbanden te verlangen en een band in de taille tc maken. De bedoeling is het ech ter niet. Als stof kieez men een goede kwaliteit linnen of katoen, terwijl eventueel gingan kan worden ge bruikt. Voor den Zondag kan men ook een gebloemd stofje ne men, mits het niet te zwaar be- diukt is, daar dit niet mooi staat. De knippatronen voor de model len uit deze rubriek kosten 55 ct. Alleen voor dit schort kan men het patroon echter bestellen te gen den prijs van 40 ct., aangezien het niet zoo uitgebreid is als de patronen voor japonnen, enz. Bij bestellingen geve men op maat 43, 44, 46 of 48. Nummer 305. MARKTOVERZICHT. In den beginne bestond op ris SCHAGER markt van 12 Mei vrij algemeen de vrees, dat de markt onder den invloed van de Enegl- sche staking, wel eens minder goed kon zijn, daarbij was het ee- ne verstelde markt, die in 't alge meen niet in 't belang van den handel is. Doch toen als een loo - pend vuurtje bij eenige hande laars bekend werd, dat de firma Kersten Huding en Co. van de En- gelsche regeering toezegging ha l verkregen, dat hunne vleeschboo - ten tweemaal per week in Enge land gelost konden worden, kwam er een andere geest in den handel, die zich vooral bij varkens, lamme ren en schapen openbaarde. In den beginne was de handel in var kens stug, doch om half negen draaide de wind, en weldra was de geheele voorraad tegen een goe den prijs verkocht. De aanvoer h stond uitsluitend uit zware slacht varkens, waarvan de prijs tot 85 cent Kilo liep. Ook het wolvee werd gaandeweg hooger. Vette schapen liepen tot 50,goede speenlammeren eenlingen tot maar gezegd Had ik het maar gedaan Maar, wendde de verdedig?' zich nu ot den president, mag ik dan de president verzoeken den aangeklaagde nog eenmaal te vra gen waar hij den tijd, voorafgaan de aan de ontmoeting in Witten- dorp, heeft doorgebracht en op welk een wijze. Dit het te laat komen bij den heer Kruis zou men dadelijk op maken dat hem voor dien tijd nog veel gewichtigs te doen stond Want dit moet ik eerlijk beken nen, zelfs mij is het tot dusver niet gelukt, eénige helderheid be treffende deze zaak te krijgen. Nu, bekiaagde, sprak de presi dent tot Van W7arne, u hoort wat uw verdediger zoo juist gezegd heeft. Ik druk u nu echter nog maals op het hart toch eens te be denken onder welk een verschrik kelijke aanklacht u staat. Als^ u nu bewijzen kunt, dat u op dien onheilsdag het plan had mevrouw Kruis te zeggen, dat u niets meer van haar weten wildet, kan dit voor u natuurlijk van groote be teekenis zijn. Dus verklaar u nu rondweg wat u op den 5en Mei van het vorige jaar gedaan heeft tusschen half zes en kwart voor zeven De beklaagde zweeg. Peinzend zag hij naar den grond, de handen hield hij zenuwachtig ineen. Even wachtte te president. Aller oogen waren in groote spanning op Van Warne gericht. Deze bleef zwijgen. U wilt dit dus niet zeggen Neen Vreest u dan soms, dat een 23,Weidelammeren liepen van 12,tot 19,bedrijfsoverhou ders tot 40,De vette koeien hoewel niet door Engeland, waren ook iets ruimer. Eerste kw. 1,U> a 1,15, 2e 1,— k 1,10 In de min dere kwaliteiten kwam geene ver andering. NUTTIGE WENKEN. Nieuw Linoleum. Een goede manier voor de be handeling van nieuw linoleum is het in te wrijven met Fransch po- litoersel onmiddellijk na het ge legd is. Daarna zal hot een licht werk zijn, dat linoleum in goede conditie te houden. De reiniging van albast. Nu dat er zooveel albasten lam pen en schalen worden gebruikt voor electrisch licht is het nuttig op te merken, dat deze dezelfde be handeling noodig hebben als mar mar met een papje van gelijke hoeveelheden potasch en bleek- poeder, dat eenigen tijd op het voorwerp moet blijven liggen en dan met warm zeepwater worden afgewasschen. De lampen en sclia len moeten zorgvuldig worden ge droogd en daarna met een zeem worden nagewreven. Het gebruik van zeeprestjes. De restjes van toiletzeep moe ten nooit worden weggeworpen, maar worden gesmolten tot een zachte massa met kokend water. Als alle stukjes zijn opgelost en tot zachte zeep geworden zijn, gilt men dit papje in theekopjes en laat het hard worden. Nu zijn er weer kleine stukjes zeep ontstaan die voor alle doeleinden kunnen worden gebruikt, bijvoorbeeld voor het wasschen van fijn linge rie of wollen goederen. De zeep moet in de kopjes blijven totdat ze niet alleen hard is, doch ook droog. De stukjes zullen dan veel langer kunnen worden gebruikt. uitlating de verdenking, welke op u rust, nog meer verzwaren zal Neen, integendeel. Inteegndeel Welnu, spreek dan Neen Dan moete nwij hieruit wel opmaken, sprak thans de presi dent, dat er waarschijnlijk nog een derde persoon bij betrokken is De beklaagde keek ontsteld op, hij bleef hij bleef echte rzwijgen. Ik raad u aan, ons alles open lijk te bekennen, dat kan u slechts ten goede komen. Antwoord nu, is het waar, dat u den door uw verdediger genoemden tijd in ge zelschap van een anderen persoon doorbracht Even weifelde de beklaagde, het was hem aan te zien, dat hij al het mogelijke deed kalm te blijven Nogmaals druk ik u op 't hart toch de waarheid te zeggen en al thans u te uiten. Daarom vraag ik u nogmaals, is 't waar, dat u dien tijd doorbracht in gezelschap van een ander persoon Waar gebeur de dat en wei was die persoon De beklaagde schudde het hoofd. Wilt u ons dat niet zeggen Neen 1. U geeft echter toe, dat u met iemanr anders samen waart Ja. Ziezoo, nu weten wij tenmin ste weer iets naders, die persoon was ongetwijfeld een dame, is t niet Ja. Onwillig zeide hij het. Achter in de zaal gemomp'el en gekuch. Al len waren in groote spanning, voorzagen nog interessante din gen. Wilt u ons den naam van de BINNENL. NIEUWS. Rafael Bouwmeester, f Dinsdag overleed te Amsterdam Rafael Bouwmeester, iets meer dan een jaar na zijn grooten va - der, die steeds een middelpunt van zijn bestaan was, en met wien hij zoo vaak als speler optrad. Rafael Bouwmeester men kende hem in tooneelkringen als „Raaf" werd 47 jaar. Verzakkingen in liet Limburgsche mijngebied. Door het werken van de Staats mijn Emma zijn den laatsten tijd wederom op verschillende plaat sen in de gemeente Hoensbreok grondverzakkingen waargenomen, waardoor talrijke huizon uit het lood zakten en groote scheuren vertoonen. In het bijzonder is d:t het geval in de Dorpsstraat, waar trots de maatregelen van de mijii- directie, de verzakkingen van dien aard zijn geworden, dat dd zer dagen de bewoners van em drietal huizen zich genoodzaakt zagen hu nwoningn ijlings te ver laten, daar zich scheuren van een handbreedte vertoonden en zich een hevig gekraak deden hooren. Men berekent de schade alleen aan deze drie huizen op circa 100.000, terwijl de tatale schade aanzienlijk veel hooger moet zijn. Droogmaking der Zuiderzee Een gewestelijk plan De Stedenbouwkundige Raad van i»et Nederlandsch Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw vestigt in een adres aan den Minis tter van Waterstaat de aandacht erop, dat, nu het wetsontwerp tot bespoediging van de droogmaking: der Zuiderzee door de Eerste Ka mer is aangenomen, de stedenouw kundige vraagstukken, welke daar bij rijzen, vioeger aan de orde zul len komen, dan aanvankelijk mocht worden verwacht. Deze vraagstukken zullen in dit geval een omvang nemen als zei dame zeggen Neen. Is u soms bang de bewuste Ik wil haar naam niet in de ze zaak betrekken. Daarvoor zijn haar naam en zijzelf mij te heilig. Plotseling uitte mevrouw Kruis een zwakken kreet van verbazing en woede. Weet u soms iets naders be treffende die bewuste persoon te zeggen wendde zich nu de pre sident tot deze medebeklaagde. dame daardoor in opspraak te brengen Ja. Op welke gronden is die vrees dan gebaseerd De beklaagde haalde diep adem. Neen, antwoordde zij op bit sen toon. Is u dan soms iets bekend be treffende de betrekkingen van den rentmeester tot andere personen en wel hier in het bijzonder tot een voor ons nog onbekende da me Neen Van welken aard, vroeg nu de president aan Van Warne, wa ren dan uw betrekkingen tot de bewuste dame Daarover wensch en zal ik mij in geen geval uitlaten Waar trof u de bedoelde da me aan Ook daarover laat ik mij niet uit Had u soms met die dame af gesproken op die en die plek te komen Neen. Wist die dame iets af van uw •Intieme verhouding tot de beklaag de mevrouw Kruis Neen. den of nooit. Zoo ergens, dan zal het hier noodig zijn niet alleen de plaatselijke vraagstukken onder het oog te zien, welke zich als bij elke bebouwing, ten aanzien van de nieuw te vestigen kernen zul len voordoen, maar zal het boven al van belang zijn elk der nieuw ontstaande polders als één geheel van stedebouwkundig standpunt te bezien en daarvoor, teneinde het meest oordeelkundig gebruik van den bodem voor verschillende doeleinden te verzekeren een „ge- westellijk plan" op te maken, zoo als thans wordt bepleit voor be scheiden streken van ons land, welke een cultureele en economi sche eenheid vormen of zullen vormen. Meer nog dan elders zal daaraan behoefte bestaan voor het maagdelijk gebied der toekomsti ge Zuiderzeepolders, waar geen historische ontwikkeling den weg wijst en ook overigens slechts schaarsche aanknoopingspunten aariwezig zijn, waar geheel nieu we bewoningskemen zulle mnoten worden geschapen, wellicht ook voor handel en industrie, wier plaats en vermoedelijke beteeke nis zal zijn onder het oog te zien in verband met de aan den rand der polders aanwezige nederzettin gen, waar een geheel nieuw wegen net moet worden ontworpen cn voor ontspanningsgebied gezorgd. belangen, harmonisch samen te voegen met die van waterstaat en landbouw. Alleen een met zorg voorbereid plan zal waarborgen, dat aan elk dier belangen volledig recht wedervare en de gemeen schap het best worde gediend. Naast het gewestelijk plan zelf zal de behoefte blijken om maat regelen voor te bereiden en te tref fen, teneinde de uitvoering van het plan geleidelijk en in de juis te volgorde te verzekeren. Dit heeft bijzondere beteekenis, nu snelle kolonisatie en ontwikkeling te wachten staat. Wordt aldus te Met haar heeft u dus niet o- ver uw plannen gesproken inzake het vertrekken uit Wittendorp De beklaagde zweeg hij was in tweestrijd of hij wel of niet ant woorden zou. De president keek naar den ver dediger. Deze wendde zich toeu tot Van Warne en sprak bemoedi gend Maar spreek dan toch, mijn heer Van Warne Bedenk toch, dat dit voor u van zeer groot ge wicht kan zijn. In geen geval zv.U u trouwens daardoor compromi- teeren, daar wij haar toch geer. van allen nog kennen. Heeft u dus de dame medegedeeld, dat u van plan waart heen te gaan om dat u van mevrouw Kruis af wil de zijn Neen. Een toespeling hierop zult u toch wel gemaakt hebben Zegt u dan in elk geval slechts dit Ik ik heb haar wel gezegd, hakkelde hij toen, dat er tusschen ons een hinderpaal lag. En dat u hooptet dien hinder paal natuurlijk uit den weg te zul len ruimen viel nu plotseling dt verdediger hem in de rede. Ja, sprak Van Warne. Dus dit wilt u thans toch wei bekennen, dat u reeds voor den vijfden Mei, den onheilsdag, in iet wat intieme betrekking tot de be wuste dame stondt merkte de president op. Ik.... Verder kwam hij niet. Van Wa;* ne's stem stokte .In zijn oogen wel den tranen, met een zakdoek veeg de hij toen de tranen uit de oogen (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1926 | | pagina 1