gezelschap kermisbezoekers van Egmond aan zee huiswaarts keerde, met het noodlottig gevo'g dat hij kermend aan den weg bleef liggen. De wagenbestuurder, die volgens eerste gerucht de eigenlijke oorzaak van de aanrijding was, reel door zonder zich om het slachtoffer te bekomme ren. Met behulp van den metgezel en passanten werd de dokter van Egmond aan den Hoef ge haald, die onmiddellijk vervoer naar het zieken huis te Alkmaar noodig oordeelde, zoodat de autobus van den heer C. de G. van Egmond aan Zee werd gerekwireerd, waarmede de patiënt naar het St. Elisabethgesticht werd overge tracht. De toestand schijnt nogal ernstig. UIT WIERINGERWAARD. De boomen langs de wegen en op sommige erven, die andere jaren zulk een mooi aanzien geven aan ons dorp, ge ven thans op vele plaatsen wel een treurig aan zien. Men spreekt van Iepziekte. Vele takken zijn geheel bladloos en gaan dood, terwijl het nog aanwezige blad klein blijft en niet die frissche groene kleur heeft zooals we dat gewoon zijn. Hoewel de Noordewind ook wel van invloed geweest op de kleur, kan dit toch niet de oorzaak zijn van doodgaan. Het is werkelijk jammer. UIT ANDIJK. Alhier is Woensdagavond het vijfjarig dochtertje van den heer J. Belier door den motorrijder L. uit Enkhuizen aangereden Het kind is gisterochtend aan de gevolgen over leden. BINNENL. NIEUWS. FAILLISSEMENTEN. Heden zijn door de arrondissementsrechtbank te Alkmaar de volgende faillissementen uitge sproken 1. P. Beentjes, caféhouder Lombartsteeg te Alkmaar. 2. J. F. G. Praats, bode te Oudorp. 3. C. Houten Sijbrandtzoon, brandstoffenhan Jelaar en koopman te Hoogkarspel. 4. C. van Dijk, eigen-bouwer te Helder. B88iküiu«v.k4. VERDUISTERING. Te Leeuwarden is Woensdag tegen den ge meen te-ontvanger te Franeker Riemer L. W.. wegens verduistering van 38.000 gulden door den Officier van de rechtbank te Leeuwarden 2Va jaar gevangenisstraf geëischt. EEN OPSTANDIGE. Men meldt aan de N. R. Crt. Zekere Iv. K., is to Nieuwleusen een berucht persoon. De burgemeester en het hoofd der tchool hebben de laatste jaren veel onaange naamheden met hem gehad verschillende ma len is hij veroordeeld omdat hij weigerde zijn kinderen naar school te zenden. Eenige weken geleden werd hij veroordeeld tot 6 weken gevan genisstraf, wegens bedreiging van den rijksvel. - wachter Schaap. Hij had deze een revolver voor gehouden, den trekker overgehaald, maar het schot ging niet af, doordat de kogel in het wa pen vastgeroest zat. DE AARDBEIEN BELOVEN VEEL. Men meldt uit Heemskerk De duinstreek staat thans in vollen Moei Mil lioenen aardbeienbloesems met hun groene nartjes versieren de streek van Kennemerland. Wij herinneren ons in geen jaren zulk een mil den bloei. Het belooft een schitterend aardbeienjaar te worden daar ook de stand zeer gunstig is. Woensdagnacht zijn in de Heemskerkerdui nen vele velden met aardappels afgevroren. Ook het aardbeiengewas heeft veel te lijden gehad. vooral de gewassen die vlak achter eikenbos schen stonden. ptiMMUWM* WEER EEN RAMP IN JAPAN Een telegram uit Akita meldt, dat het water reservoir van Mayana (Noord-Japan) is inge stort. Het water stroomde met kracht Kitaura, ten stadje van 7000 inwoners, binnen en verniel de het stadhuis, het bank- en schouwburgge bouw, alsmede vele andere huizen. Men vreest, dat in het dorp Akita 400 perso nen het leven hebben verloren. De helft van Ki taura is door water verwoest. De laatste berichten uit Hokkaido melden, dat 144 lijken zijn gevonden. De vulkaan werpt nog sfeeds asch uit en men vreest voor een nieuwe uitbarsting. Nader wordt officieel uit Tokio gemeld, dat Lij de ramp te Akita 114 huizen zijn vernield. Achttien lijken zijn reeds geborgen. Men neemt aan, dat er betrekkelijk weinig menschen zijn omgekomen, daar de ramp bij dag geschiedde. BRAND IN EEN VEERBOOT. Gisteren ontstond door een benzine-ontplo'- fing brand aan boord van een veerboot, toen de ze zich midden op den Rijn bij Hamborn bevond. De kleeding van den man, die don motor bedien de, geraakte in brand. De man sprong in het water, teneinde zich te redden. Op de boot, waarop zich 45 personen, waaronder zich vele vrouwen en kinderen bevonden, sloegen inmid dels de vlammen uit. Er ontstond een paniek en met groote moeite gelukte het don mannen, die aan boord waren, de kinderen en vrouwen er van te weerhouden om in den Rijn te sprin - gen. Een sleepboot van de firma Thysscn snelde ter hulp en kon met groote moeite alle 45 opva- enden aan boord nemen. Ook de motorbestuur der werd gered. Verscheidene passagiers had den brandwonden aan handen en vooten. De veerboot brandde geheel uit en werd naar de haven gesleept. ANNA PAULOWNA. Met een druk bal, dat somwijlen nog al roerig was eindigde een en ander. —Maandag werden op de Gymnastiekfeesten te Oudkarspel door D.O.K.E.V. ook weder succes sen behaald: Met hardloopen voor heeren 100 M werd de le pr. gewonnen door Alb. Koster. Te vens werd op de hindernisbaan waaraan 7 ver- eenigingen deelnamen de le prijs door DOKEV. behaald en ook in de Estafettaloop voor heeren. Eerdaags zal de vereeniging een bergplaats voor de lauweren moeten bouwen. Onder de veestapel van P. de Haas alhier is het mond en klauwzeer uitgebroken. BURGERLIJKE STAND. GeborenAdriana Johanna Maria, d.v. O. Hui herts en van C. M. Rooser Johannes Francis- cus, z.v. A. de Maat en van M. J. van Jole Pe trus Adrianus, z.v. P. van der Voort en van W. Langeveld. Getrouwd Cornelis Adrianus Jeroen van der Meer en Ptronella Johanna Hoogeveen. Hendrik Markus en Grietje Jongejan. Hendrik Wilms en Agatha Geerligs. GEMEENTE WIERINGEN. J.1. Zaterdag had de algemeene vergadering Maats van de voetbalvereeniging succes. Er waren slechts 17 leden aanwezig. Het be stuur trad in zijn geheel af. De penningmeester, de heer C. de Haan Mz. wenschte niet meer in aanmerking te komen; de overige bestuursleden werden hérkozen. Het bestuur is nu samenge steld als volgt: A. Veltman, voorzitter; D. Nieuw huurt, le secr.; Jb. Bruul 2e secr.; D. Oden le penningmeester, Jb. Oden, 2e penningm.; Jb. Smit en Jn. Koorn, commissarissen De totale ontvangsten bedroegen over het afgé oopen jaar f1075.49; de uitgaven 804.50. Er was dus een batig saldo van f 270.99. Een adspiranten afdeeling zal worden opge richt onder leiding van D. Nieuwbuurt. Aan het N.H.V.B.-bestuur zal worden verzocht Succes in het volgend seizoen in de 2e klasse te plaatsen. Op aangedrongen werd op de trainings avonden beter te bezoeken. Een gratis verloting onder de aanwezigen werd ten slotte nog gehouden. Vergadering van den Raad der gemeente Wieringen op Maandag den 31 Mei 1926 des na middags ten twee nur. Agenda: 1 Notulen. Mededeelingen en ingekomen stukken. 3. Voordracht tot wijziging en aanvulling der touw- en woningverordening (aansluiting aan de Provinciale waterleiding. 4. Praeadvies nopens een voorstel van den Heer P. Kaan tot bestemming van het Kapitaal der Zeegras - Exploitatie als stamkapitaal voor een op te richten burgerlijk armbestuur. 5. Voordracht tot het aangaan eener geldleening. 6 Vaststelling 2e. suppletoire begrooting voor den dienst 1925. Voordracht inzake het zeegrasmaaien in 1926 Politie. Gevondeneen portemonnaie met in houd een Kinderhandtaschje. Verloren twee rijwielbelastingplaatjes een Kinderhandtaschje, inh. R.K. kerkboekje en Rozenkrans. Inl. bij den Gem. Veldwachter. 3uccss-Nleuws. Zondag a.s. gaat Succes I naar het 2e klas spelende J.V.C. (Julianadiorp) om daar deel te nemen aan de door J.V.C. uitgeschre ien seriewedstrijden. Successers zorgt er voor dat jullie allen present zijn. ningenbezat 3 windmolens (voor korenmalen) 3 watermolens, 1 pelmolen voorts 15 vogel kooien door of met toestemming van de graef- felijcheijt gesticht. Het oude land was groot ruim 1943 morgen, jbehalve het z.g.n. buiten- of strandland en de meren, nigt in de verponding opgenomen.) De polder het Nieuweland (in 1633 weder ver dronken) eigenlijk bestaand hebbende uit 5 klei nere polders, waarvan alleen „de Stontele" nog gedeeltelijk bestaiC^lvas groot (behalve de me- renj^ruim 562 morgen. Z. hieronder het kohier van de „Graeffelijce verpondinge d' anno 1632 Afschrift 'klit 't Quoyer van 't Redres-Generael van de verpdpdinge, d'anno 1630, afgehoord 1632, folio 199 vo. ën 200, berustende in het Algemeen Rijksarchief, (ArchiefFinanciën Holland No. 159.) SCHATTERS Dirck janszn. Jan Dircxszn. Willem Volchertszn. Cornelis Banckerits. Cornelis Theunisse. Jan Claessen van Leeuwen, Secretaris. WIERINGE OVER DE OUDE LANDEN. Voor oncosten op ijder morgen afgetogen 5 gld. 8 St. Baiiluw en Scho-utampt verpondinghe 8-16-0 Over 9 verhuyrde huijsen verpondinge 26-12- Over 326 huijsen naer de gedane taxatie 11-14-2 Over drie wint-coornmolens verpond naar taxatie 6-14-0 Over een pelmolen naer taxatie verpondinge 0-8 -0 Over 15 vogelerijen 1) 10 op niet getaxeert de rest naer taxatie 1-3 -12 Xc Costenthient 2) toecomende de Graeffe- lijcheijt verpondinge 764-4 -8 Gorssinge ende dijekkettinge 3) van de selve 16-6 -0 Vogelerije van de 9elve 2-2 -8 Visscherije van de selve 3-12 0 Over 1943 morgen, 2877a roeden fi 50 St. 13 penningen per morgen 4910-11-12 was. Alle eer an de Nieropper brandweer. Gauw waren de vlammen doofd en ok de broedmachien w ant deer was 't deur an de gang komen. Van de puien kwam nou wel niks terecht Maar main trek naar oliebolle was niet bedaard. ik op de kastelein van de rooie Eenhoorn of en zeg: man breng me 'n honderd of wat oliebollen Had ie niett 'k Zeg, bel dan de oliebolle- kraam op 5752-5 -2 't NIEUWELANDT. Voor onkosten op de morgen afgetogen 7 gld 4 St. Vogelerije de Graefflijcheijt toecomende 4-0 -0 Over 562 morgen 88 roeden (per morgen 1-5-11) 722-1 -8 Over 73 morgen 280 roeden ft 7 stuvers 4 penningen per morgen genaemd de l-'eeren dacronder 480 roeden met in 't voort 4) maecken van den dijck 28-11-12 754-13-t te samen 2578 morgen 6557a roeden 6506-18-t Commissarissen oocdeelen dat de drie coornmolens en de pelmolen op 200 gul den in huyr behooren gestelt te werden, 326 getaxeerde huijsen ijder tot op een gulden in verpondinge gestelt te werden ende ijder vogelkoij voor 7 bruijekwaetv gerekent, gerekent ijder op 3 f in ver pondinge 314-5 -14 de drie coornmolens met de pelmolen te verhoogen met de vogelkoijen te verhoogen met 6821-4 -4 32-18-0 19-16-4 6873-18-8 1) Vogelkooien. 2) Tienden. 3) Paalwerk. 4) Onderhoud. Betreffende dit kohier zullen eenige nadere gegevens volgen i Bovenstaande bewaren. Wordt vervolgd. Prij'svraag. Wie kan ons met zekerheid do juiste plaatsen aanwijzen waar zich de 15 vogelkooien bevon den. De eerste aanbrenger zal in het bezit wor den gesteld van Copie var. een kaart van Wieringen om streeks 1630. „ROALD AMUNDSEN I" Een zeldzame foto van den populairen Noor- schen ontdekkingsreiziger, die zich thans weer nieuwen roem verworven heeft door over den Noordpool naar Alaska (N.-Amerika) te vliegen. Zaterdag j.1. worden tot Hoofdingelanden van Anna Paulownapolder herkozen P. J. Visscher en J. Nannis. De Gymnastiek vereeniging D.O.K.E.V. had met de Pinksterdagen weder veel successen te toeken. Ofschoon op den eersten dag aan de wegwedstrijden slecht9 7 personen deelnamen was in de nabijheid van Veerburg veel publiek aanwezig. De baanlengte was 2300 meter. De le prijs verguld zilv. medaille werd gewon nen door Jan Pennekamp in 6min.351/5 sec.; de 2e pr. zilv. medaille door N. D. M. Dekker, vroe ger alhier, thans in Utrecht, in 6 min.35 sec. de 8e pr. bronzen medaille door Joh. Pennekamp ,n 6 min.401/5 sec. In de groote tent werden ten slotte de oefenin gen vertoond, die op Wieringen zulk een succes hadden geoogst. Ook hier was de bijval groot. WIERINGEN. Nadruk verboden. t. Met dit artikel maken wij een begin met een cschiedkundige en aardrijkskundige bcschrij- tng van het eiland. Onze gegevens zijn voor het grootste gedeelte ontleend aan geschriften, kaarten en platen, elke uit de laatste vier eeuwen, verzameld zijn in de Rijksarchieven. Met zeer welwillende medewerking van de hoofden en beambten van de afdeelingen der Rijksarchieven, waarbij bedoelde stukken zijn ndergebracht, zijn een aantal copieën en foto's gemaakt van geschriften, kaarten enz. Zij, die er belang in stellen van een en ander inzage en kennis te nemen, zullen door den secretaris van het Heemraadschap, te diens kantore, gaarne daartoe worden in staat geste'd Om de lezers mee te voeren, op onze tochten om en over het eiland, kunnen wij niet direct te ver terug gaan. Wij bepalen ons dan voorloo- pig tot de twee eeuwen liggende tusschen de jaren 1600 1800. t Begin 1600 telde Wieringen om en bij 1000 in woners, 335 woningen, 4 schepenhuizen, waar van 2 rechthuizen, 9 kerken en 3 pastorie's4 scholen en daaraan direct verbonden ambtswo- BRIEF VAN TEUN AAN HARM Had ze ook niet vanwege de alterasie Ik zeg, stap dan op dominee af, die heb ze wel Hij er met looden schoenen op afEilasie, do minee zat net an 'n loflied op de oliebollen krabbelen maar voor de rest was alles op Klaar was ik Met 'n leege maag peddelde ik huis toe. In de Morrcbok maakte ik in 'n hoop ba saltslag nog 'n buiteling van wat ben je me en al main Karei I-tjes waren aan gort Toen Mie thais m'n zakken nasnuffelde en t rampzalig overschot van m'n sigare nzag (ik hield vanzelf m'n snater, hoe 't komen was waren de rapen gaar. Op staande voet vloog ze naar m'n arme Karei I -leverancier en schreeuw de, „Geen zware, maar sterke sigare lever je nou 's an Teun, versta je Dat was t end van Pinkster drie! Besjoer TEUN. Anna Paulowna Mei 1926. Beste Harm! ik heb dut jaar voor het eerst op Pinkster drie 'n slippertje maakt. Wei ja, waarom ook niet 't Is bij ons in den Polder ok altoos werken van den morgen tot den eevend. Ik gong den Dinsdagochten in main eentje op m'n trapkar an de reed; Zoo dour de Ruige weg en langs "t Kanaal via Alkmaar en Vclserpond naar Mokum. Nou jong, duizend maal heb ik on cierweg docht: „Teun, aanstons zie je de brokken van je armen en beenen langs de weg rollen. Want 't was geregeld 'n getoeter en 'n geblaas achter me en voor me, alsof de heele Breezandcr Harmonie in actie was. En den was het weer n laag stof en 'n wolk benzinedamp, dat je bijna Bain adem kon hale. Nou jong, 't zweet goot me as 't Ouwe Veer langs m'n wange, toen ik einde lijk op het Damplain aanlandde en m'n schoenen liet poetse, want ik zag er uit as „Had-je-me- maar". Ook hier moet je verduveld uitkaike, wil je geen bal geliak worde, maar de schoen- poeser zee: „o, meheer, 't is nou heilig; ze moge nou in de stad niet harder tuffe als met 'n 30-ki- lometer-vaartje. 't Is reuzig meheer Vroeger v as 't zoowat elke minuut 'n anrijing en nu :s het om het uur." Je begraipe, ik wist genog Harm ik draide n paar slage om het Rembrandplain, dat is nou eenmaal voor ons manne 'n geliefkoosde pjek en toen docht ik: „jonge Teun, je doen wais as je nou langs binnenweegjes weer zien om je hai- mat te bereiken. Had ik nou zooveul geld te ver dienen a9 die direkteur van de Rotterdamsche Bank (die heeft tusschen twai haakjes 150.000 gulden inkomen; ok 'n schande dan had ik n auto nomen, maar dat ken ik nou ainmaal me niet permiteere. Enfain, ik kwam na veul omweg js in Nierop en daar was juist kermis; M'n neus gong te gast toen ik langs 'n oliebollekraam ped delde Ik zag zoowaar dominee Schermerhorn met 'n bord vol ioopen; on ik docht die lust toch ok meer as „De Wapens Neer .Net zou ik af- stappe of deer schreeuwe ze „brand .brand En jawel, ik droai me om en jawel, deer zie ik de rook en vlamme uit de panne van 'n porceletn en kolonialewarenwinkel slaan. Twai spuiten as koffiemolens kwame voor den dag en dat was in 'n ommezientje pompe, menheertje; nou reu zig Die blommegieters gaven water dat 't bar PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEMEENTE Westerland DRIE UUR de heer Eppinga. Den Oever smiddags HALF DRIE Ds. v.d. Veen. DOOPSGEZ. GEM. II.-hoef HALF ELF (n.t.) Ds. van der Veen. (Collecte met open schaal.) EVANGELISATIE Zaterdagavond 29 Mei8 uur Bidstond. H.-hoef smorgens HALF ELF de hr. Eppinga. Zondagmiddag HALF VIER Zondagschool. MARKTBERICHTEN. Schagen, 27 Mei 1926. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen 9 st. Paarden J 150 tot 250 40 st. geldekoeien (mag.) J 180 tot 300 75 st. geldekoeien (vette) 275 lot 'i25 25 st. Kalfkoeien 210 tot 400 16 st. Pin ken 100 tot 150 148 st. Nuchtere kaïseion I 0 tot 2452 st. Schapen (vette) 35 tot 40 301 et. overhouders 28 tot 38 872 st. Lammeren j 12 tot 20 14 Bokken en geiten 6 tot 20 27 vat kens (mag.) 36 tot 55 60 st. varkens (vette) p. Kg. 0.84 tot 0.88 135 Biggen 20 tot 32; 24 Konijnen 0.50 tot 2 148 Kippen 1 tot 2 Hanen 0.15 tot 1 243 Kg. boter 1,60 lot 2.10 per Kg. nsass EEN KONINKLIJKE GROOTMOEDER. Koningin Marie van Roemenië, de groote di plomate, zooals men hier dikwijls noemt, met haar kleinzoon Michaël, de zoon van Kroon prins Karei, die uit vrijen wil afstand van zijn rechten deeda Ondanks haar rijperen leeftijd is Koningin Marie nog steeds een zeldzaam Fchoone vrouw.

Wieringer courant | 1926 | | pagina 2