ziekenhuis te Konstantinopel opgenomen. Zaro Agha vervulde tot dusver nog luchtig zijn dage- Vijksch werk, bode voor de gemeentelijke bure aus van zijn woonplaats. Maar 1.1. Vrijdag moest hij, die er prat op ging in zijn lange leven van meer dan anderhalve eeuw, nooit ziek geweest te zijn, er toch het bijltje bij neer leggen. „Ik weet niet, wat mij vandaag mankeert /eide Zaro, „maar mijn hoofd is heelemaal in de war." De gedachte aan een ziekte van ernstigen aard kwam bij Zaro niet op. 't Zal de verandering in 't weer zijn, meende hij. EEN NIEUW BEROEP. In do strafgevangenis te Kassian zit thans een Arabier, die daar een jaar lang zal worden opge borgen. De man isautovernieler van beroep. In verschillende plaatsen op Java heeft hij zich als chauffeur aangemeld bij autobezitters, die hun wagen tegen een nieuwe wenschen in te rui len, zoodanig, dat de assurantie-maatschappij dit bekostigt. Tot negenmaal toe heeft hij dit „grapje" uitgehaald. Acht keer heeft de betrok - ken assurantie-maatschappij moeten i betalen den laatster, keer echter, in het Malanfsche, werd hij gearresteerd, aangezien toen gebleken is, dat de man met opzet tege neen anderen wagen ca ramboleerde. Voor elk geval heeft de vandaal 500 in reke ning gebracht, vertelt de „Ind. Crt." WIERINGEN. Nadruk verboden. II. liet Quoyr (leeskohier) gaan wij nader beschou wen. De lasten waren reeds in 1630 uiet laag te noemen. Natuurlijk in oogenschouw nemende, dat men toen voor éénen gulden meer gedaan kieeg dan thans voor tien. Als polderbelasting (oncosten op ijderen mor gen één morgen is ongeveer 9/10 H.A.) werd reeds toen voor Wieringen over de oude landen gerekend 5 gulden en 4 stuivers. Als grondbelas ting (verpondinge) werd per morgen over het ou de land 50 stuivers en 13 penningen, dat is ruin' 2,50 en over het Nieuwland 1 gulden o stulve -s en 11 penningen, dat is ruim 1.50, gerekend (Heden wordt als grondbelasting van de 2 tot de 3 gulden per H.A. betaald. In 1630 komt hier nog boven de heffing der tienden. In tegenstelling met do vogelkooien waren de meeren niet onder de verpondinge begrepen. Hét jacht en vischrecht in de laatsten, werd echter afzonderlijk aangeslagen. Wij gaan een en ander nader beschouwen en maken hiermede onze eerste rondgang. Waar bevonden zich die meeren en hoe zagen zo er uit Die vraag is gemakkelijk te beant woorden. De lage gedeelten onzer koogen en dié des vroegeren polders, vormden de meeren. Ze moeten inderdaad prachtig zijn geweest. Overal omgeven door welige oevers, bestaande uit wei- dq- en korenvelden,- hier en daar onderbroken door kooibossclien en vriendelijke boerendorpjes, terwijl midden uit de watervlakten talrijke, met welig struikgewas bezette eilandtjes oprezen, waarop duizenden zee-, meer- en strandvoge's hunne broedplaatsen hadden De aanleg van de talrijke kooibosschen en de daarheen leidende landwegen, dateerde reéds vanaf H13, toen Graaf Willem VI de eilanden Wieringen en Texel toewees aan zijn gemalin Margaretha van Bourgondië, als deel harer dau- rcaire. De Burchten, waarvan die op Wieringen zich aan het Zuidelijk einde van den Koningsweg be vond, moeten mede op haar last gesticht zijn. Wijzullen bij de rondgang langs onze meeren .met zon gaan", en dus aan het Oosteinde begin nen. Het „Zuiderweelke", bezuiden Den Oever, (thans nog „het Ziewelijk" was toen reeds van geene beteckenis. Het Gesler-meer werd gevormd door de lage landen die heden gevonden worden beoosten den Hoorndijk en „het Zwin" in Waard Nieuwland. De Hoorndijk lag toen meer beoosten deze lage landen en nam ongeveer de richting van de oude tocht in de Oeversche Koog, kwam uit langs de kleine Kaap, liep zeewaarts tot het z.g.n. Stonte- legaatje, boog Westwaarts, werd. buitendijk van het poldertje „de Worpe", boog weer Noord waarts naar de groote Kaap en vandaar weer Oostwaarts naar de kleine Kaap, aldus vormen de een z.g.n. ringdijk van het pas genoemde Wor per poldertje. Vanaf de Zuidwesthoek van dezen Worper-polder begon de zeedijk van het Nieuwe land, welke vanhier gaande in Westelijke rich ting, op ongeveer 500 M. afstand de Waterkaap ten Zuiden passeerde en verder aansloot tegen cdn Hippolytushoeverdijk, even beoosten de sluis van den voormaligen Klammolen. - Wij hebben deze kleine afwijking van de be schrijving onzer kooien en meren noodig, om de plaats der twee volgende meren, welke met de zoo pas omschrevene, door een gemeenschappe lijke boezem waren verbonden, te kunnen aan wijzen. Tiet tweede meer „het Oosterlander Meer" was zeer groot. Hel werd gevormd door het aan de hoofdweg liggende gedeelte van het tegenwoor dige kavel 18 (in het Nieuw-land dus) en een ge deelte van de kavels 8 en 9 zich voortplantende door het Oude land naar en even door het Wes- telingdijkje. Even binnen de tegenwoordige Oosterlander- en Stroecrdijken werden nog twee zijtakken ge vonden de eerste gaande naar rechts, tot in de z.g.n. Kachelede andere zich uitstrekkende naar links en uitkomende in het meer de Hauw- kes, achter de Stroeërmolcn. Meer Westwaarts (in Waard-Nieuwland) werd gevonden het derde meer „het Westermeer" aan ,do Wcstorweg" gevormd door de Westzijde van kavel 14 en het Zuidelijkste perceel van kavel 4. (De „Westerwcg" lag bijna op dezelfde plaats ais de tegenwoordige Burgeweg in Waard-Nieuw land.) Het vierde „Het Hauwkesmeer" achter de Stroeërmolen, strekte zich uit door smalle zij takken, Noord-op tot de „lage Krochten" en naar iinks tot in de Rocpoel. Aan zijn boorden bevon den zich vier eendenkooien waarvan de plaatsen, waar deze geweest zijn, behalve die in de Boe poel, waarschijnlijk aan do lezers, voor zoover deze Wieringers zijn, wol hekend zullen zijn. Het vijfde meer „Het Slick" gevormd door het tegenwoordige „Groot-Slick," in de Hippolytus- hoever-koog met als uitwateringsgeul „het Lange Zwin" en als zijmoren „de Rublielegh", „de Zui- do-legh" en „de Quebbelegh", met als eilanden, o.a. „het Hofsteedjc in de I egh", „de Witte Ven", „de Nessen" en „de Bollen", was omgeven door vier eendenkooien waarvan één beoosten de ^juebvennen één beoosten de Witte Ven en twee in de Kliever Vennen. Het zesde meer werd omsloten door de Hoel- mer Damster en werd omgeven door drie eendeu- kooijen. Het zevende meer werd gevormd door de Gruisvcnnen in de Westerlanderkoog omgeven door twee eendenkooijen. Wij verlaten de Westerlanderkoog langs de Westerdamster en gaan langs het Heerenpad naar het Westerlander-klif en van daar door het Heer Alberts dal langs het schipperspad naar het Woudmeer. Een grooten inham aan Ifdrie zijden ingesloten door de Singelenrug, het Zout- iand en de Noormeerven, welker Noord-West hoek in Noordwestelijke richting ongeveer 2 K M. uit het tegenwoordige gehucht dq, Normer zee waarts uitstak. Het Woudmeer was voor de Wieringer botters, ook de botter van Simon Botter, welke drie maals 's weeks dc brieven over en weder bracht een veilige ligplaats. Tegen de Gramaske en Rinke-Weelsdijken, ongeveer een halven kilometer buiten de tegen woordige dijken gelegen had men de Rinkewecl, op de plaats waar thans (buitendijks) de geul ligt van de Broeker-sluis. Langs het zich bijna tot den Wierbalg uitstrek kende strand van Stroe, gaan wij heuvel-op waarts langs de kerk en de hofstede op „Daage" en dalen af naar het~»„WilIebrordesdal." Meer Oostwaarts, tegen de heuvel van „Furtrup" zien wij langs de zoom van een klein meertje (het iaatste op onzen tocht), de laatste knotwilligen staan van de laatste onzer vogelkooien. Nog een maal brengen deze stronken ons Margaretha van Bourgondië in herinnering. Dat deze Bourgondi sche vrouw door één bevel, één handteekenign misschien, geheele eilanden ten geschenke vér- kreeg, lijkt ons zoten toch heeft Wieringen aan zijn Voogdesse meer te danken als men oppervlakkig) denkt. Wij hopen hierop nog eens terug te komen. Gekomen dan tot het einde van onze eerste ronde en neergezeten zijnde „op Dage" wordt ons oog geboeid door het onbeschrijfelijk schoone landschap. Het is tegen den avond en van achter ons werpt de zon hare laatste stralen over de onmetelijke vlakte der zee. Ter linkerzijde ter reede vóór den Oever, ligt de ganschc lichter-vloot ten anker, in welks rui men morgen de lading zal worden overgenomen uit de majestieuze „Oostindiënvaadcr", die lang zaam en statig onder volle zeilen de Vlieter op komt en aanstonds voor het Zwin zal ankeren. Meer rechts zien wij de lange haag van kreu pelhout, vormende „de groote tuin van Oostor- land", gemarkeerd door talrijke geveltjes en daken van huisjes en stulpen, van de dorps!rook meer op den voorgrond een paar bouwvallen van de laatste overgebleven gewelven van een kloostergang en geheel op den achtergrond de ,'orsche, statige en toch rustige lijns van de kerk en toren van Oosterland. Zij waakt. Als bezield met moederlijken zorg over alles wat aan haren voet ter ruste ligt, „en hebbe ick Albertus Hel lingman liuisbesoekinge gedean en de gemein'e in Godesvrede ende ruste bevonden" zoo lezen ij in een der kerkregisters. Wordt vervolgd. PROVINCIAAL NIEUWS. EEN MOTORVAARTUIG GEZONKEN. Bij ENKHUIZEN is Woensdagavond het hou ten motorvaartuig „Ierseke 9", schipper Filip bogaart, door een bui overvallen en gezonken, liet vaartuig was geladen met mosselzaad. Twee van de opvarenden, Hendrik Paauwe en de schip per, wisten zich vast te klemmen aan cenig drij'- hout. De derde opvarende, Jacobus Meyaart, hield zich eenigen tijd aan het vaartuig vast tot dat dit geheel onder de golven verdween. Ong, - veer twintig minuten heeft deze man rondge zwommen voor dat er redding opdaagde. De Enk huizer botter 10,"schipper A. Broer, heeft tn< t behulp van een vlet alle drie mannen weten te redden, wat wegens de onstuimige zee met veel moeite gepaard ging. De botter is te Enkhuizen binnengekomen. De drie Zeeuwsche visschers maken het goed. Hun vaartuig was niet verze kerd. SCHEEPJE VERGAAN. ENKHUIZEN. Woensdagavond heeft schipper Van der Heiden van de E. H. 21 alhier binnenge bracht den 21-jarigen Johannes van Gilst, dien hij drijvende op een plank had gevonden in de Zuiderzee. De drenkeling deelde mede, dat zijn schip, de B. R. U. 24 uit Bruinisse, geladen met mosselzaad, onder den vuurtoren van Enkhui zen door een storm is overvallen, waardoor het scheepje omsloeg en onmiddellijk zonk. Dc schip per, de 56-jarige C. van Gilst en zijn zoon Jan, 18 jaar verdronken. Johannes, die in den mast zat, liet dezen los en wist zwemmende een losse plank te bereiken. Door schreeuwen wist hij de aandacht van schipper Van der Heiden op zich te vestigen HELDER: De Oostersche Feesten! j. 1. Woensdag hadden wij het genoegen de Oos tersche Feesten ten bate der Nieuwbouw Synago ge te Helder, in „Casino" te bewonderen. Reeds de hal van het gebouw, bekleed met fraaie Oostersche Gobelins (naar men ons vertelde wel willend afgestaan door de firma J. de Jongh en Co. noodigt uit tot binnentreden. In het gebouw zelve denkt men in 'n Oostersch iand te zijn. Leuke tenten, waarin Oostersche schoonen u op handige manier hun waren aan prijzen; Wil men 'n Oostersch Paaschbrood, gij hebt maar te commandeérén. Zijt gij niet koop lustig, de oolijke Jaap met de Koek zal u er wel toe brengen. In do tuin bij het gebouw vindt ge verder aller lei soort vermakelijkheden: het lachtheatre, draaitont, Amerik. hoepla, Indische Fakir, enz. Nog willen wij vermelden de Oostersche dan sen, onder leiding van den heer Polak, allerkeu rigst uitgevoerd. Wij raden ieder aan een kijkje op de Oostersche Feesten te nemen. Zondag is het de laatste dag. BRIEF VAN TEUN AAN HARM Beste Teunis 1 Tjonge Teun, wat alle dagen slecht weer, het iiekt wel hurfst. Hoe is het gaan met je oliebolle- misére in Nierop; je het deer wat beleefd jong i Ja, 'n mensch ken heel wat meemake; ik was verleden Maandag 'n week leden met de Pink ster efkes bij jullie in den Polder op liet bal. bij Slikker en toe ik met de auto wegrije wou, kon ik niet voeruut komme; efein, ik docht, den maar achtenuut; en toe ik 'm met n gang achter uut zette, had ik in de gate, dat er moer ezels- Kraclile achter de auto verbluft op heur achterste zalen, as ik peerdekrachte voer in de motor had Ik docht zoo bij mien eigen :„bij Teun in den Pol der deer benne ok alle soort van blombolle, maar ï.e haddo er toch genog van en liette me kalm wegtufft): Toe ik thuuskwam had ik deer weeer n spektakel, mien Trui het polkahiir knippe lo ten (ja oud mal gaat bovenal en nou was de koud in der nek vollen en nou had ze 'n verle gen kiespien in d'r valschke gebit. Ja, Teun, ,die Polka-beéfaging kenno we nog grappe mee be leven. Zw> gong verleden week 'n madje hiervan daan naar Breezand te gast; Met 'n lief kien deer vandaan die 'n prachtige vlecht op heur reg had gongen ze 'n uutstapkc make naar Nieuwe - diep; onger weg was 't prate over koetjes en kalf kes en vanzelf ok over jonges; 't lieve kien pieker de er maar over dat heur vlecht heur zoo in da weeg zat; 'n Paar dagen te voeren meende ze dat ze nog 'n fijne menheer an de haak kon pikken maar toe ie heur hiirdot in de gaten kroeg, was de verkeering direct of, zoo vertelde ze! Nou, madje lit 't knippe,, .zoo reede het Wieringer madje heur an,.ik hew 't ok doen litten Vier maal hewwe ze toe bij de kapper voer de deur lang peddeld, en c|i 't lest was de koegel deur de kerk, ze gongen binnen, en 'n minuut of wat later kwam er 'n mooie Polkakop weer uut De vlecht keek met 'n gezicht of ie er niet meer b;j hoorde nieuwsgierig achter uut het fietstasch ke. Met 'n verlicht achterhoofd, dc wiend lekker in de nek en een benauwd gevoel voer het stand je, dat ze thuus kriege zou, gonge de dames wee naar Breezand; Nou, de rippe ware thuus gaar .ie het ok niks meer over je kiendere te zéggen leun, het is alles ijdelheid; 't begin van den Pol ka-oorlog! en in de are week op het fransje .air van het muziektent-comité in Breezand, ken je horlogekoordjcs en alle soorten liiirwerk koo- pen vervaardigd van de door de schoone maag den aan de muziek geschonken vlechten. Dir moete we op of Teun, want 't zei de moeite waard w eze. In de Polder benne toch zoo'n hoop rare kostgangers, en dir maggc wij niet bij ontbreken! In de Vlas- en Korenbeurs is immers nou ok zoo'n vegetariër student; die eet puntc taart en vleeschworst deur mekaar en den staat kastelein Zwart er bij asof ie niet ken begriepe hoe of z'n Die student neemt ok allerlei proeven; verla den week had ie 'n kat op kippe-eiere zet om ze zoo uut bioede te litten. Of ze al uut benne wee: ik niet, maar wel weet ik, dat er 'n hoop wijsgee- re uut den Polder kwame, om dut wonder te aan schouwen. Wel te rusten, HARM. GEMEENTE WIERINGEN. De uitslag van den tijdens de concoursdagen gehouden fouten-étalagcwedstrijd vanwege de rmddenstandsvereeniging alhier is als volgt middenstandsvereeniging alhier is als volgt a. Afdeeling winkeliers, n.1. voor de mooiste opstelling der fouten Ie prijs mot 19'/„ punt, de iieer C. Grin 2e prijs met 17'/a punt, cïe heer C. Metselaar Jbz. 3e prijs met 14'/- punt de hoer T. Talces Johz.3e prijs met 14'j2 punt de heer C. J. Bosker. b. Afdeeling publiek, n.1. voor de meeste ge vonden fouten le prijs met 58 fouten, mej. Tr. Poel Nd. 2e prijs met 51 fouten, mej. I r. Engel- Numeijer 3e prijs met 43 fouten, mej. G. Brccd- Kuijt, allen te Wieringen. Verder waren nog ingekomen de volgende uit slagen voor den publieken wedstrijd, en wel van mej. N. Tijsen-Kooij piet 42 fouten met. D. Slik ker met 40 fouten mej. Tr. Bosker met 38 fou ten mej. Tr. Lont J.Pd. met 36 fouten mej. M- Baijs met 32 fouten mej. M. Rump met 32 fouten mej. G. de Haan-Baijs met 23 fouten mej. ,1. Ide- ma mot 21 fouten mej. E. Dekker met 20 fouten; mej. A. Vroom met 11 fouten den heer A. Zo merdijk, met 10 punten. De prijzen bestaan voor de winkeliers in me dailles voor de foutenzoekers in luxe voorwei pen. Ds. Van der Kreeke heeft toezegging van h roep ontvangen van de gecombineerde Ned. Hi vormde Gemeenten Hippolytushoef cn Ooste land c.a. Ds. v.d. Kreeke staat thans als Ned. H vormd Predikant te St. Maartensbrug. VERVOLG RAAD WIERINGEN Rondvraag. De heer M. S. Bakker vraagt of b de herstelling onderwijzerswoning te Oosterlan ook om het schilderwerk wordt gedacht. De vw ning is daar zeer aan toe. De heer Lub dringt aan dat de Gemeente ti spoedigste met de regeering 'n regeling trcaht treffen omtrent steun bij eventueele werkloo heid. Hij ziet de toekomst donker in; en veel g zinnen zijn hier door de werken gevestigd. D gemeente zou voor uitgaven kunnen komen staan die niet te overzien zijn. Verder pleit de heer Lub voor een wierpakhu om Oost en West voor de Exploitatie, opdat i maaiers hun wier niet zoo op het land zullen h< ben te laten verzwalken. B. en W. zullen een en ander in overweging m men, en zoo mogelijk met voorstellen komen De heer Lont vestigt de aandacht op het mom en klauwzeer in dc omtrek. Kan de invoer va vee naar hier worden stopgezet Voorzitter zegt dat het nu met de vij-binding dam zeer moeilijk zal gaan, vooral des nachts. De heer J. Kooij klaagt er over, dat aannenu Geluk met kipkarren over den weg rijdt. —We nig aan te doen. De heer Kaan brengt in het midden, dat i postbestellingen hier den laatsten tijd zeer zi verslecht. Voorzitter zegt dat dit reeds de aa cacht van B. en W. heeft en den Middenstands reniging om advies is gevraagd. De heer Oden vraagt maatregelen inzake i gevaarlijke hoek aan den Mekkenstuinweg. Zal in worden voorzien. Sluiting. DE HOOGST GESALARIEERDE TEEKENARI De Amerikaansclie modeteekenares Doris Re die van een der groote New-Yorksche modehi zen een jaarlijksch salaris van maar eventj 250.000 gulden. Zij vertoefden onlangs ook in-ni land, tijdens een reisje naar Europa om nicu' mode-ideeën te vergaren. BEKENDMAKING WIERINGERWAARD DIENSTPLICHT. Inschrijvingsregister en Alphabetische Regist De Burgemeester van Wieringerwaard mas bekend, dat het inschrijvingsregister voor lichting 1927 met het daaruit opgemaakt a'pl betisch register gedurende tien dagen, van Juni tot en met 19 Juni a.s. ter gemeentesecre ie voor een ieder ter inzage ligt. Tegen deze registers kan binnen dien tijd 1 zwaar worden ingebracht bij een met reden imkleed verzoekschrift. Dit moet bij den B» gemeester, ter secretarie dezer geméenté word ingediend. Aan den verzoeker wordt een bew van ontvangst afgegeven. De Burgemeester zen het verzoekschrift aan den Commissaris d Koningin deze beslist bij een met redenen oi k'ced besluit. Het verzoekschrift behoeft niet gezegeld te zi Wieringerwaard, den 2en Juni 1926 De Burgemeester, C. HARINGBUIZEN.-» ANNA PAULOWNA. —Naar men ons meldt, heet de heer J. Kool Meerweg Breezand zijn boerderij uit de hand i kocht. Men zegt, dat deze boerderij, welke uit w iand bestaat zal worden bewerkt voor bloe-mh loncultuur. —Onder de veestapel van C. Borst, Grasweg het mond- en klauwzeer uitgebroken PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEMEENTE Westerland nam HALF DRIE Ds. Buiskool. DOOPSGEZ. GEM. GEEN DIENST. EVANGELISATIE Zaterdagavond 8 uur bidstond. Zondag sm. HALF ELF, (n. t.) de heer Eppini (Maand - collecte.) Zondagmiddag HALF VIER Zondagschool. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 3 Juni. Op de heden gelioud weekmarkt waren aanvoer en jirijzen 20 sta paarden 50 tot 400, 2 stieren 150 tot 1" 19 Geldckoeien (mag.) f 180 tot 280 55 Geldeki en (vette) 275 tot f 482.50 20 kalfkocien f i tot 360 8 Pinken 100 tot 130 74 Nuchtere k veren 12 tot 24 85 schapen (vette) 34 tot k 224 overhouders 20 tot 36 661 lammeren tot 25 9 Bokken en geiten 6 tot 10 5 Vi kens (mag.) 38 tot f 44 32 varkens (vette) K G. 0.80 tot 0.86 127 Biggen 25 tot 31 Konijnen 0.50 tot 2 105 kippen 0.75 tot 2.2 204 Kg. boter 1,70 tot 2.10. F.ierenveiling. Aanvoer 185 partijen kipeieri 42749 stuks. De prijs der kipeieren liep van 5 L lot 6.60. Een partijtje krielkipeieren voor 3}

Wieringer courant | 1926 | | pagina 4