HAAL J. 1. 11 s s PRUIMTABAK. 17e Jaargang. Dinsdag 8 Juni 1926. No. 55. NIEUWS- EN ADVE^TI^tTIEBLAD VOOR 8pi WIERINGEN EN OMSTREKEN SWIERINGER COURANT* COHN. J. BOSKER, WIERINGEN UITGEVER VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS -j noptrenra g jad ADVERTENTIëN: Van I5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU: Eippolytushoel Wlerini**. Telef. Intoroomm. No. lt. Waar nog geen copie aankwam moest bet (enilleton „De Wenteltrap" tot volgend nummer blijven, liggen. RED. MODE. EEN EENVOUDIG JAPONNETJE MET KLOKROK. Dit aardige, eenvoudige japonnetje, dat heel vlug gemaakt kan worden voor de mooie vacan- tiedagen aanbreken, zal zonder twijfel bij alle vrouwen en meisjes in de smaak vallen, zeker bij hen, die gewoonlijk hunne kleeren zelf ver vaardigen. Het afgebeelde modelletje is bijzon der geschikt om gemaakt te worden van toile de f »oie ol bedrukte waschzijde. De fijne, geruite vyftla's, die dit seizoen heel veel gedragen zullen «orden, zijn heel practisch voor gewone daag- sche jurken of huisjaponnetjes. Voor warme da gen zijn de nieuwe zephyrs en de bedrukte shan- ,ungs aan te bevelen. Iedere vrouw zal verstan dig zijn, dit eenvoudig en toch elegante japonne- ,)e van verschillende stoffen te maken een van !en van shantung en een van vyella, zoodat ze /oor iedere weersgesteldheid een jurk klaar leeft. Zonder de lange mouwen, welke echter heel lardig staan bij dit modelletje, kan dit ontwerpje ook heel goed gebruikt worden voor tennisjuric anderzins (zie het kleine teekeningetje.) De aanzetting van de blouse en den rok wordt jemaskeerd door een ceintuur. Het lijfje wordt lan de voorzijde ongeveer 15 c.M. ingcknipt, zoo men er gemakkelijk in kan komen. Het patroon bestaat uit zeven deelen een half ugpand, twee rokpanden, een mouw, een halve raag en een halve ceintuur. Het knippatroon ;an besteld worden aan het Bureau dezer cou- ant in de maten 42, 44, 46 en 48 onder opgave an No. 381B. Kosten 55 cents. MARKTOVERZICHT. De laatste regens, met het betrekkelijk goede «r, hebben den stand van het weiland aanmer elijk verbeterd. De koeien hebben weer gras, 'aardoor de koeiboeren een pak van het hart is enomen. Voor de boeren, die nog met stalvee oor slacht zitten, is dat nu wel een tegenvaller, rant nu bestaat er veel kans, dat zij hunne koei li niet voor den hoogercn prijs zullen verkoo en, waarop bij deze speculatie gerekend wordt, tij kunnen niemand aanraden om aan die spo liatie mee te doen. Al lager worden de prijzen, erste kwaliteit was Donderdag te SCIIAGEN logop 1,a 1,05 en 2de 0.90 a 1,Daar j was de handel nog zeer trekkend. De andere deelings rundvee waren mede stug. Nuchtere alveren 10,a 18,Schapen waren iets 'ager. Vette overhouders tot 41,Wij zagen kaal verkoopen voor 39,—. Zuiglammeren oor export 11,— tot 27,voor het bedrijf 12,— a 18,Toen de handel vrijwel afgeloo en was, verspreidde zich het gerucht, dat de voer van schapenvieescli in Engeland gesloten 9, wegens mond- en kaluwzeer in Holland, ontvanger van dit telegram hebben wij echter et kunnen vinden. Varkens hielden zich nof •ij goed. Goede slachtvarkens 80 a 86 cent per logram. WIERINGEN. Nadruk verboden. III. De beschrijving van onze meren kon kort en avoudig zijn aan die onzer dijken en water- eringen zit meer vast. De meren zijn door de natuur gevormd, de dij- n zijn aangelegd. En nu is het de vraag wan- er en door wien. En toen wij uitgingen pm e waarlijk ernstig onderzoek daar naar in te Hen, geraakten wij hoe langer, hoe verder van is. Wij die hier reeds jaren aan het dijkwezen bben gewerktin de gelegenheid waren meer dan iemand anders, in de geschiedenis van ons dijkwezen terug te dringen, liepen hopeloos vast. Van al de geschied-schrijvers, is er niet een die verder teruggaat, speciaal wat Wieringen aanbelangt, dan de 9e eeuw. In de Rijksarchieven en ter Provinciale griffie komen wij niet verder in liet verleden terug dan de 13e eeuw. Er zat dus niets anders op, dan langs anderen weg ge gevens te verzamelen en zijn daarin niet onfor- ruinig geweest. Wij hebben daartoe geraadpleegd onderschei dene werken over volkenkunde, meer in het bijzonder over de oude zeden en gewoonten en de geschiedenis van den Godsdienst, die verwant is aan en voor het grootste gedeelte in de kerkgeschiedenis is vervat. Hiermede kwamen wij er echter niet geheel. Geologisch en geografisch heeft, zoo als wij weten, Wieringen, als bijna geen ander eiland, zóó veel meë gemaakt, dat dit een korte beschrij ving niet alleen waard, doch in verband mot de beschrijving van de wordingsgeschiedenis van ons dijkwezen ook noodig is. Ons eiland en onze voorvaderen zijn hier beide van uit het Noorden komen aandrijven. Eerst iet eiland en daarna dó bewoners. Groote keilepmbeddingen in het Noorden, ge raakten door droogligging in bevroren toestand, en werden overdekt met een laag ijs van zooda nige dikte, dat bij opkomende hooge vloeden de geheele massa van grond en ijs tot zoover dr vorst was doorgedrongen van de ongevroren aarde losscheurde, met den vloed omhoog kwam en vóór den wind ging afdrijven en ergens tegen de kusten vastliep. Dit vastloopen der ijsvelden massa's aan zich vastgevroren kelleem met zich meevoerende, had o.a. dikwijls plaats op het zich bij hooge vloeden geheel onderioopend Nederlandsch gebied, thans ongeveer ingenomen wordende door de Provincie Friesland, het Noord-Hollandsche Westfriesland fn de Zuiderzee. Van deze aldus gevormde keileemkliffen cn ruggen nu, vormt Wieringen de Noord-West hoek met vrijwel als Westgrens het Amsteldiep en als Kern de rug die het eiland in zijn voile lengte doorloopt. Het model dat door al deze nederzettingen ge vormd \vas, had de vorm van een ptatvisch, de kop zoo ongeveer bij de Riepel en de staart vrij wel bij de Kreupel uitkomende. Tusschen de Kreupel, nog met Westfriesland verbonden, en de pasgenoemde staart liep eei zijriviertje, dat vanuit het Vlevo-meer hel meer bezuiden Wieringen vulde, welk meer zich op zijn beurt weer ontdeed van het overtoliige water door het Oude Veer, dat even bezuiden Callants- Ooge uitkwam in de Noordzee. Het aldus omschreven vischvormige eiland nu, had als Noordgrens de Vlieterals Oostgrens het Zwin als Zuidgrens het meer bezuiden Wierin gen en als Westgrens, de Balch, een onbeteeke- nende geul welke van uit het meer bezuiden Wieringen uitkwam door de duinenrij van de eilanden Huisduinen en Texel in de Noordzee. Het was in den ijstijd. Eeuwen en eeuwen later zijn de menschen gekomen ook komen aandrij ven, net als de Batavieren, doch van een andere zijde. Echter ongeveer denzelfden tijd, om en bij het begin onzer jaartelling. Het was in den tijd, dat de duinketen van af Den HeMer tot het Schager-rak nog intact was. Eén hechte duinenrij dus, die het moeras sengebied, van Noord-Nederland en Noordwest üuitschland en Zuid-Denemarken beschermde. De naar het Noorden uitstroomende riviertjes, als „de F.lbe, de Wezer, de Eems, de Louwers, de Vlieter, annex het Zwin", hadden achter deze duinenrij zich een afvoerboezem gevormd, welks water nu hier, dan daar, zich een weg door de duinketen baande. Doorbreken en weer verzanden van deze uit- wateringsgculen, waren schering en inslag. Langs deze stroom nu, van de Elbe tot de Wezer, de Eems, de Louwers, de Vlieter en h?t Zwin kwam een mengsel van Nooren en Oost- fricsen afzetten en bevolkten de daaraan gelegen zeekusten. Aldus ontving ook Wieringen zijn eerste bewoners. Zij behoorden tot die volkstammen, wier gods dienstige gezindheid hen deed overhellen tot het geloof van Gods onmiddellijke tusschenkomst bij gewichtige gelegenheden en hadden, boven ande ren aangenomen de „ordaHqu". Laat ons tus schen haakjes even de beteekenis van deze ge loofsopvatting uit een zetten. Het geelt ons een beeld van de toestanden, welke onder de eerste bewoners van ons eiland heerschten. (Ordaliën, zoo schrijft men (Sijtboffs woor denboek) een woord van Middeleeuwschen oor sprong, beteekent: oordeelen of Godsgericht. Onkunde en bijgeloof gaven aanleiding tot deze ordaliën. In tijden, toen men niet wist hoe misdaden moesten bewezen worden, nam men tot eeden óf van den aanklager of van den be klaagde zijn toevlucht. Ieder bracht getuigen mee, niet voor 't voorval zelf, maar voor de ge loofwaardigheid van 't geen hij beweerde; zij waren verschillend in getal, naarmate van het gewicht, dat men aan de bedreven misdaad hechtte. De tegenstrijdige verklaringen van ge tuigen, die de eed van weerszijden aanboden, brachten de rechters dikwijls in verlegenheid, die dan geen ander middel wisten, dan de be slissing der waarheid aan God zeil over te Ia- ten. Hieruit ontstonden nu de ordaliën, waar bij men den beschuldigde op een gewijde plaats aan de een of andere proef, waaruit zijn on schuld of schuld moest blijken, onderwierp. Men meende dat God het onrecht niet zou toe laten en de waarheid door uitwendige teekencn aan den dag brengen, en zoo ontstonden de proef met heet water, waarin den beschui digde zijn ontblooten arm moest steken de vuurproef, waarhij hij door 't midden van een vuur of over gloeiende kolen gaan moestde proef van 't gloeiend ijzer, bestaande in het aanvatten en dragen daarvan met de bloote hand 't aantrekken van een gloeienden ijzeren handschoen of 't blootvoets loopen over gloei ende ploegijzers; waarna de geschroeide hand of voet door den priester omwonden, windsel verzegeld en na drie dagen losgemaakt werd, waarbij de beschuldigde, zoo de gekwet ste deelen onbeschadigd waren, voor onschul dig, doch, zoo 't tegendeel plaats had, voor schuldig verklaard en ot straf veroordeeld werd. Deze beslissing hield men voor de uit spraak van God zelf en 't schijnt, dat dit gevoo len bij de Duitsche volksstammen vóór de aan neming van 't Christendom in gebruik geweest is. Later schijnt de geestelijkheid deze gewoon te van vroegeren tijd, ter verkeming van mein eed, aangenomen en goedgekeurd te hebben en vanhier, dat er de ordaliën altijd met gods dienstige plechtigheden gepaard gingen. Zeils schijnt zij de middelen te hebben uitgedacht en aar> de hand gegeven, om de kracht van 't vuur voor eenigen tijd to verminderen of wel zijn zichtbare gevolgen, door verdikking dei- opperhuid of door omwinding met doeken en wering der lucht, te verhoeden. Want zonder dergelijke middelen en zonder dat er nu en dan beklaagden als onschuldig afkwamen, zouden de ordaliën zich zeker gedurende zooveel eeu wen niet hebben staande gehouden. Behalve de gemelde proefnemingen kwamen, vroeger af later, ook nog andere, minder ge vaarlijk, in zwang. Hiertoe behoort de koudwa- terproef, waarbij de aangeklaagde met een band om 't lijf in een vooraf gewijden vloed werd neergelaten en, zoo hij dadelijk zonk, voor onschuldig, doch, zoo hij bleef drijven, voor schuldig verklaard werd somtijds had ook het tegenovergestelde plaats. Voorts bezig de men nog de kruisproef,.waarbij beiden, be schuldigde en beschuldiger, de handen tegen een opgericht ki-uis verhieven, met 't gevolg, dat men de verklaring van hem geloofde, die 't-in deze houding 't langst uithield. Ook be diende men zich van 't lot, vooral dan, wan neer de schuldige uit velen moest ontdekt wor den. Men nam namelijk rijsjes, waarvan één met een kruisje geteekend werd en liet, op de overblijfselen der heiligen, door een kind één daaruit trekken zoo 't geteekend rijsje getrok ken werd, hield men de onschuld voor bewe zen. Elders, wanneer men na een beganen moord omtrent den dader onzeker was, maak te men gebruik van 't baarrecht, hierin be staande, dat men al dé verdachten bij de lijk baar bracht, waarop de vermoorde nedergelegd was. Ieder moest dan 't lijk aanraken en hij, bij wiens aanraking dit begon te bloeden, werd voor schuldig gehouden. Zeldzamer en bijna alleen bij geestelijken gebezigd waren door proeven van 't geconsacreerde brood, door welks gebruik de beklaagde zich moest zuive ren men veronderstelde in beide gevallen, dat de godheid, in geval van schuld, zich zicht baar aan de vermetele wreken en hem door ae dood of een zware ziekte straffen zou. Meer dan al deze proeven, wier uitkomst geheel van 't toeval afhing, kwam 't met de krijgshafti- gen aard der Germanen overeen schuld of on schuld door de wapenen te beslissen, waarbij moed en dapperheid te pas kwamen en van daar dat onder de ordaliën de kampstrijd een aanzienlijke plaats bekleedde. Bij deze proe', die ook wel bij moeilijke bijzondere geschillen plaats had, was de uitslag wel altijd, aan de zijde van de sterkste, maar niet aan die der rechtvaardigheid. Reeds in de Middeleeuwen begon men 't dwa ze dezer ordaliën in te zien. Doch eerst de ver breiding, van 't Romcinsche en 't canonieke recht bracht haar in onbruik, doch deed in vele landen de pijnbank in de plaats stellen. Elders bleven de ordaliën nog langen tijd in gebruik nog in de 17e eeuw raadde de rechts geleerde faculteit eener Duitsche hioogcschool tot 't gebruik van de proef met gloeiend ijzer cn zeker is 't,, dat do raad van Hannovcr nog m 1436 de heetwater- of de vuurproef bevolen heeft, 't Langst hield zich echter de koudwater- pr-oef staande, bij 't voortdurend geloof aan toovernij tot onderkenning der heksen gebe zigd, waarvan nog in 1636 door den raad van Osnabriick de handhaving gelast werd en waarvan, nog later, Hannover 't voorbeeld heeft opgeleverd, alwaar men 't zinken voor een bewijs van onschuld hield. Voor deze wa terproef kwam naderhand 't wegen der heksen in zwang, dat nog in 1729 te Oudewater heeft plaats gehad doch welk laatste overblijfsel van 't bijgeloof door dc zich uitbreidende be schaving in lateren tijd ook is vernietigd ge worden. Wordt vervolgd. De hierboven genoemde „Riepel" was een plaatje tusschen het vroegere Harsendiep en het tegenwoordige Malzwin. PROVINCIAAL NIEUWS. De heer A. van der Wal, voorheen kommies in de Zijpe, thans deurwaarder bij de Belastin gen te IJmuiden, wordt overgeplaats bij den vi- sitatiedienst aan het grensstation Eisden. Tabaksfabriek „De Wakende Leeuw" Laat 12B - ALKMAAR. 70, 30, 100, 120, 140,150, 160. 180, 200, 225, 250 en 350,400, 450 en 500 cent per pond. HET VERGAAN VAN TWEE ZEEUWSCHE MOSSELVAARTUIGEN. Betrefiende het vergaan van twee Zeeuwsche mosselvaartuigen op Woensdagavond bij Enk buizen wordt nader gemeld Er kwam plotseling een geweldige bui opzet ten, die gepaard ging met een zwaren regenval, welke aan een wolkbreuk deed denken. Een aan tal diep geladen schepen voeren in de richting van Enkhuizen. De golfslag en de regen brach ten zoo'u massa water over vaartuigen en lading, dat de knechts het niet tijdig konden wegpom pen. De Ierseke 9 kreeg binnen enkele seconden zooveel water aan boord, dat aan pompen zelfs niet te dednken vielhet vaartuig zonk direct De schipper F. Bogaart en zijn beide knechts, Paauwe en Meyaart, zijn, na 20 minuten ia zea te hebben gelegen, door de be bemanning van een Enkliuizer visschersvaartuig gered. Met de opvarenden van de Bruinisse 24 liep het minder goed af. Ook dit vaartuig was diep gela den met mosselzaad en zonk, terwijl de 56-jarige schipper Van Gilst het roer in handen had. De 18-jarige zoon was in de kajuit en wou nog vlug naar bet dek gaan, toen een groote golf hem te- 1 ugsloeg. Bijna op hetzelfde oogenblik verdween de romp van het vaartuig onder water. De 21-ja rige zoon heeft op een plank twee uur in zee rond gedreven, voordat hij door een Enkhuizervis sehersvaartuig werd opgepikt. Het te Enkhuizen gestationneerde Rijksbeton- ningsvaartuig heeft de Bruinisse 24 tot vlak bij Enkhuizen gesleept, en drie Zeeuwsche vaartui gen hebben bet gezonken vaartuig binnenge bracht. In de kajuit werd het lijk van Jan van Gilst gevonden. Heider. Te Helder zal een eieren veiling voor Helder en omstreken en zelfs voor de pluimvee houders van Wieringen en Anna Paulowna wor- dedn geopend, en wel heden Dinsdag (8 Juni) nm. 2 uur, in de Californistraat, en vervolgens eiken Dinsdag. Schagen. De Noord-Hollandsche Zangersbond 'an gemengde koren zal op 13 Juni te Schagen zijn jaarlijksch feest houden. Het probramma be staat uit een gemeenschappelijk lied, te zingen door 1500 zangers en zangeressen, een zelfstan dig lied en een instrumentale sluiting. Het fee3t wordt gehouden in den nieuwen muziektuin. Hoorn. Gevaarlijk strooper gepakt. Het is de Rijksveldwacht uit Hoorn gelukte den in deze streken beruchten visch- en wildstrooper B., uit Baasdorpermeer, op heeterdaad te betrappen. Sedert jaren oefent B. zijn beroep uit, dcoh da;'1" hij bij de bevolking zeer gevreesd is, bleek het teeds onmogelijk hem te pakken te krijgen. Hij is thans gearresteerd op het oogenblik, dat hij op den openbaren weg een haas neerschoot. H'J veigerde zijn geweer af te geven en bedreigdê le pilitiemannen, die hem echter tot andere ge dachten wisten te brengen. Deze arrestatie heelt in do buurt groot opzien ijcbaard. Algemeen bekend is, hoe hij, in het nauw gebracht, met het grootste gemak dwars door dc slooten waadde en zelfs eens tot zijn hals het water tusschen het riet is gaan zitten, zoo dat zijn achtervolgers hem niet opmerkten. ANNA PAULOWNA. Breezand. Een goed bollenjaar. De oogst van bloembollen zal dit jaar iets vroeger wezen dan verleden jaar, daar alles voorlijker is. De ver wachtingen omtrent een goeden oogst, geen en- ke' gewas uitgezonderd, zijn goed. Voor tulpen 'rwacht men in de Darwins den besten oogst, n de vroege soorten vreest men in alle artikelen schaarste. In hyacinthen en narcissen rekent men op een prima oogst. De tulpen hebben nog al te lijden gehad van het wintervvater. Dit zal echter geenerlei noemenswaardigen invloed uit oefenen op den gewonen gang van zaken. De vraag naar crocussen is zeer groot. In enkele kleuren is gebrek. Lloogstwaarschijn ijk zal, ook bij den ruimsten oogst, het aanbod overtroffen worden door de vraag. Ook de stand van het bijgoed, als irissen, ro- nonkels, anamanen en spirea's geeft redenen tot tevredenheid. De volgende week zal een begin gemaakt wor den met de opname der vroege tulpen, meer in t bijzonder de staarteinden. Breezand. Treurig. Zaterdag had alhier een droevig ongeluk plaats. De 19-jarige Jb. Schab bink reed met den vrachtauto van den metselaar

Wieringer courant | 1926 | | pagina 1