De Wenteltrap. 1.I fEESDEDU IE DEELEN 17e Jaargang. Dinsdag 22 Juni 1926. No. 59. Vrnm* NIEUWS- EN ADVEi^ CfjFIEBL&O TOOH W&J WIERINGEN m* aWIERINCER COURANT CORN. J. BOSKER, WIERINGEN UITGEVER I VERSCHIJNT EL KEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. AÏ) VERTE NT IëN Van 15 regels 0.50. Iedere regèl meer 0.10. BUREAU: Hlppolytushoef Wieringea. Telel. Intercomm. No. li. MODE. ur- EEN CRETONNE HUISJAPON. Een van de aardigste en prettigste stoffen voor een japon voor lederen dag is wel cretonne. Het ziet er altijd frisch uit en is buitengewaan sterk in bet dragen. Doch deze stof leent zich niet al leen voor een huisjapon ook voor de vacantie dagen en voor sport is zulk een japon onmis baar. De meeste vrouwen en meisjes, die het hier bij afgebeelde modelletje zien, zullen zich onmid dellijk zulk een toiletje laten maken of zelf ver vaardigen, hetgeen niet de minste moeite zal op leveren met behulp van het knippatroon. Wan neer men bijvoorbeeld cretonne neemt met een licht, Saksisch blauwe ondergrond, waarop groo- te rose bloemen of patronen, en deze stof gar neert met rood linnen, dan zal men een heel aar dig affect bereiken. De roode kleur moet natuur lijk in overeenstemming zijn met de donkerste tint der rose bloemen of patnonen. De japon is gemaakt met een aparten rok en blocse, welke aan elkaar zijn gezet nadat ze bei den afzonderlijk waren afgewerkt. De rok heeft ten stolpplooi van voren en de blouse heeft kor te, ingezette mouwen. Het patroon bestaat uit een voorpand, een rugpand, een mouw, een kraag met rever aan een stuk en een manchei voor de blouse en een half voorpand voor het rokje. Het rugpand voor het rokje is gelijk aan bet voorpand. Een knippatroon is verkrijgbaar onder No. 385b in de maten 42, 44, 46 en 48 kosten 55 cents aan net bureau dezer courant. MARETOVERZICHT. De Minister van Binnenlandsche Zaekn in En geland, tevens president van het Engelsche Mi nisterie, de heer Baldwin, hield te Londen eene rede, waarin hij het tevens over het verbod van den vleeschinvoer had, waarin in het kort van FEUILLETON. Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( E' No. 6. „Waarom niet 7" vroeg de detective op min ot ineer gebiedenden toon. Dit is van het grootste belang. „Toen de Fransche klok in den salon drie uur doeg, zei Gertrude zachtjes, stond ik op en toen hoorde ik op de Oostelijke veranda, vlak bij bet speelzaaltje, voesstappen. Iemand stak een eleutel in het slot, en ik dacht natuurlijk aan Kalsey. De dier ging open en ik wilde net vragen wat hij vergeten had, toen er een schot klonk. Er viel iets zwaars en half krankzinnig van angst en schrik liep ik deu salon door en kwam boven ik herinner mij ternauwernood hoe." Ze viel in een stoel neer en ik dacht, dat Jamie- son nu wel klaar zou zijn. Maar dat was niet zoo. „Uw getuigenis is van groote waarde voor het vrijpleiten van uw broer en meneer Bailey," zei bij. Vooral met het oog op het feit dat uw broer en meneer Armstrong een poos geleden vrij he- vige ruzie hadden gehad, „om de manier waarop meneer Armstrong eich jegens u gedroeg juf frouw Gertrude. Hij had u het hof gemaakt en u was daar niet opgesteld." En ik had den man nooit gezien „Toen ze „ja" knikte, begreep ik opeens welke 'j nieuwe mogelijkheden zich voordeden. HOOFDSTUK VI. In de Oostelijke gang. Toen de detectieve weg ging kwam de zaak waarnemer van de familie Armstrong. Gertrude had zich in haar kamer opgesloten met hoofdpijn en ik was dus alleen. Meneer Harton, de zaakwaarnemer, was een klein, mager mannetje en hij zag er uit of hij het Nederland werd gezegd „Wanneer Nederland de invoer of doorvoer van besmet vleesch niet kan beletten, dan zal Engeland den invoer van uit Nederland afkomstig vleesch niet toelaten. Dat is eene zinspeling over het uit België afkom stig varkensvleesch, dat over Rotterdam naar Engeland werd vervoerd. Wat de handel en afzet m ons land aangaat, dat valt nog al mee. Natuur lijk heeft in verschillende rubrieken eene belang rijke prijsverlaging plaats gehad. Te SCHAGEN was daardoor de handel op 17 Juni zeer slecht. Vette koeien, waarbij heel wei nig le kw» was, konden niet meer dan 1,gel den, 2e kw. 0.90 k 1,dit zijn voornamelijk de grossierskoeien en 3e 0.75 h f 0.85melk en kalfkoeien zeer traag/ 200,a 300,—, nuchte re kalveren voor de slacht 7,a 12,enkele voor het bedrijf 15,a 12,De schapenhan- del stond bijna geheel stil. Enkele oude 25, a 35.gingen naar Helder en Alkmaar, lamme- ïen stug, ƒ12.a ƒ16.vette varkens goed; voor de beste 42'/2 ct. per pond. PROVINCIAAL NIEUWS. UIT SCHAGEN Ged. Staten van Noord-Holland hebben den polder Schagen verzocht mede te deelen of er be zwaren bestonden, dat het grondbezit voor ver kiesbaarheid van bestuurslid van de polder, waarvoor tot heden 5 H.A. wordt vereischt, ver laagd wordt. Daar de polder daar niets tegen heeft, heeft het bestuur de eisch van grondbezit van 5 op 3 H.A. terruggebracht. Toen P. D. op het Noord te Schagen Woens dagavond zijn motorrijwiel wilde aanslaan, ont brandde plotseling de benzine. Weldra stond het motorrijwiel in vlammen. Men trachtte den urand met een zeil te blusschen, doch dit bate niet. Ten einde raad wierp men de brandende motor in de voorsloot. UIT WIERINGERWAARD: De heer W. L. Correljé alhier slaagde te Am sterdam voor het examen der Ned. Vereen, voor Gemeentebelangen als candidaat gemeente sec retaris. Onze geachte medicus, de heer H. J. Schröder viert 22 Juni zijn 25-jarig jubileum als genees heer. Dr. Schröder verkeert in de gelukkige omstan digheden, dat zijn oudste patiënt nog in leven is. Tal van jaren is hij den steun in de gezinnen van Wieringerwaard geweest en zeer zeker zal het hem den 22en Juni niet aan belangstelling ontbreken. UIT WINKEL. Bij het op Vrijdag gehouden examen voor candidaat-gemeentesecretaris slaag de o.a. de heer Jb. van Zoonen, ambtenaar ter secretarie dezer gemeente. UIT BERGEN. Bij het openschuiven van een raam had het 2-jarig zoontje van den heer H. in de Stationsstraat Donderdagmorgen het ongeluk van de bovenste verdieping op straat te vallen. Wonder boven wonder kwam het kind er met den schrik af, zelf van inwendige kneuzing was geen sprake. alles behalve een prettig baantje vond. „Het is een ongelukkige geschiedenis, juffrouw Innes", zei hij, nadat we elkaar begroet hadden. „Heel ongelkukig en geheimzinnig. Nu de ou ders in het westen zijn, komt alles op mij neer, £n zooals u wel zult begrijpen vind ik dat niet erg plezierig." ,Dat zal wel", zei ik eenigszins afwezig. Me neer Harton, ik zal u een paar vragen stellen, die ik hoop dat u zult willen beantwoorden. Ik vind dat ik er wel wat meer van weten mag, om dat mijn familie en ik ons in een zeer moeilijke positie bevinden." Ik weet niet of hij mij begreep hij nam zijn bril af en wreef de glazen schoon. ,Het zal mij zeer aangenaam zijn," zei hij. ,Dank u, meneer Hanton. Wist Arnold Arm strong dat Zonnehoek verhuurd was ,Ik geloof ja, hij wist het. Ik heb het hem zelf verteld." „En wist hij wie de huurders waren 7" „Ja." „Hij woonde al een paar jaar niet meer bij zijn lamilie, is het wel 7" ,Neen. Er waren helaas onaangenaamheden tusschen Arnold en zijn vader voorgevallen. De laatste twee jaar woonde hij in de stad." „Dus het lijkt u onwaarschijnlijk dat hij hier vannacht gekomen is om iets te halen dat hem toebehoorde 9" ,Dat lijkt mij bijna onmogelijk", antwoordde hij. „Om u de waarheid te zeggen, juffrouw Innes kan ik mij absoluut niet begrijpen, wat hij hier is komen doen. Jarvis heeft mij verteld, dat hij de laatste week in het clubgebouw gewoond heeft, maar dat verklaard alleen maar hoe hij hier gekomen is en niet waarom. Het is een zeer onmogelijke familie." Voor meneer Harton heen ging, vertelde hij \pij het een en ander over de familie Armstrong. Paul Armstrong, de vader, was tweemaal ge trouwd geweest. Arnold was een zoon uit het eerste huwelijk. De tweede mevrouw Armstrong was een weduwe met een dochtertje geweest. Dit meisje dat nu ongeveer twintig jaar kon zijn, had den naam van haar stiefvader aangenomen en heette dus Louise Armstrong. Ze was op het oogenblik met haar familie in Californië. „Waarschijnlijk zullen ze wel dadelijk terug komen", eindigde hij, „en mijn bezoek hier heeft ook ten doel u te verzoeken om ten behoeve van hen uw huur op te zeggen." EEN RIJK ANSJOVISJAAR. De ansjovis vangst op de Zuiderzee heeft voor den teelt 1926 reeds tot resultaat, dat de visscherij een op brengst van 1 millioen gulden is gepasseerd. Zoowel de besommihgen als de markt blijven gunstig en eveneens de export-vooruitzichten er worden in dit seizoen ten minste 50,000 ankers verwacht. EEN NATTE „STAD." De heer S. te SCHA GEN, welke met een auto in den omtrek de abon- né's „De Stad" thuisbezorgd, geraakte Donder dagmiddag even buiten Schagen, op den weg naar Lagedijk, met zijn auto te water. Hij wilde een voor hem rijdende auto voorbijrijden, botste tegen een boom en tuimelde te water. Geen per soonlijke ongelukken. Alleen wat natte ex. van „De Stad." - i V;-/ VARIA. De landen van beschaafd Europa „verheugen" zich de laatste jaren in bet bezit van zoogenaam de Statistiek-bureaux. Deze kantoren probreeren zich verdienstelijk te maken door het samenstel len van statistieken, waarop de menschen onge veer alles kunnen zien. Zoo is het bijvoorbeeld een heel klein kunstje om te weten te komen hoe veel pond Nieuwe Hollandsche haring er dit jaar in Amsterdam verorberd wordt. Men kijke slechts op de statistieken en men weet het. Zoo kan men tot in het oneindige doorgaan en zij, die het doen beweren dat er niet zoo gezellig i3 als het op kaarten nagaan van de hoeveelheden welke andere naar binnen werken pit „droog- sten" moet een kolossaal snelwerkende vermage ringskuur zijn. Verstandige menschen beweren voorts, dat deze statistieken en de bureaux, waar- zij gemaakt worden, zeer nuttig zijn. Minder be gaafden van geest zeggen echter, dat zij liever het geld, dat voor zulke instePingen noodig is, zouden aanwenden voor belastingverlaging, on- derwijs-verbetering en tuberculose-bestrijding, inaar die dit zeggen zijn blijkbaar heel erg dom. MUZIKALE BUREN. Onze landgenooten, die in de grootere steden wonen., worden niet getroffen door watersnood, storm, droogte en andere rampen van het platte land. Maar daartegenover hebben zij de rampen van de stad het gevaar, de ongezonde luchtde woningnood en..niet te vergeten de muzikale buren. Dit is inderdaad een ramp, hetgeen u zich gemakkelijk voor kunt stellen indien u probeert te droomen, dat u in een groote stad woont op de vierde verdieping van een groot huis. Beneden u leert kleine Piet piano-spelen a, b, c, d, e, f, g, aa, g, f, e, d, c, b, a, Boven u stelt buur man zijn radio inLondenSavoy-Hotel Dansavond Jazz-Band Valencia Brrrr, je zou bijna een modene dans plegen. Voor u zet buurvrouw een nieuwe plaat op de gramafoon. Als je niet beter wist zou je zeggen ,'t Is een oude plaat," want het ding krast alsof er een varken geslacht wordt. Hoort u wat ze spe ion 9 Luister„Tante, tanteje rakken zijn te kortOh, het is niet om aan te hooren. En ach ter, in de eenigst overgebleven kamer, waar géén muziek-instrumenten zijndaar zit u, ten einde raad, en overgeleverd aan de grootste vei- pjjstering. Neemt een goeden raad aan van men ,We doen beter met af te wachten of ze hire willen komen," zei ik. „Het lijkt mij heel onwaar schijnlijk en mijn huis in de stad wordt ver bouwd." Daarop liet hij het onderwerp rusten, maar later kwam het helaas weer voor den dag. Om zes uur werd het lijk weggehaald en om half aacht vertrok meneer Harton. Gertrude was met beneden gekomen en er was nog geen be richt van Halsey. Ik schrok op toen meneer Jamieson de detec tieve plotseling weer terugkwam door de salon. Bij de deur bleef hij staan. „Juffrouw Innes", zei hij, „wilt u meegaan en hl de oostelijke gang licht maken 9 Ik heb ie mand opgesloten in het kleine kamertje bovei aan de trap daar." Onmiddellijk sprong ik overeind. „Bedoelt u.den moordenaar 7" hijgde ik. „Het is mogelijk", zei hij kalm, terwijl wij de trap op liepen. „Er zat iemand op de trap toen ik er heen ging. Ik riep hem en in plaats van te antwoorden liep er iemand hard de trap op. Ik er achterna, maar het was donker. Toen ik den hoek om kwam zag ik de gedaante door deze deur gaan en die dicht doen. De grendel zat aan mijn kant en ik schoof hem er voor. Het is een kast geloof ik. Wij waren nu op de bovengang. „Als u mi) wijzen wilt waar de knop van het licht zit, juf frouw Innes, en dan naar uw kamer gaan 7" Hoewel ik beefde, wilde ik ik er bij zijn als die deur geopend wérd. Ik wist eigenlijk niet waar voor ik bang was, maar er waren al zooveel vree- selijke en onverklaarbare dingen gebeurd dat de spanning veel erger was dan de zekerheid. „Ik ben heel kalm", zei ik „en ik blijf hier." Ik draaide het licht op. Daar waar de zijgang op de hoofdgang uitkwam, ging de wenteltrap naar boven. En vlak om den hoek in de zijgang, was de deur die meneer Jamieson bedoelde. Ik was nog vreemd in het huis en ik herinner de mij niet wat voor deur het was. Mijn ooren suisden maar ik knikte tegen hem, dat hij door moest gaan. Ik stond misschien een meter of drie van hem af en toen schoof hij den grendel te rug. „Kom er uit", zei hij kalm. „Er kwam geen ant woord. „Kom er uit", herhaalde hij. En toen ik geloof dat hij een revolver had, maar ik ben er niet zeker van ging hij op zij en trok de deur open. Waar ik stond kon ik niet zien wat er achter HBERSNVEËN Talef. 188. Prima P>«iasch» turf tegen scherp concurraa- rande prijzen. Vraagt monster en prijs. schen, die het weten slikt aspirine en ga naar bed. Mocht u daar niet van houden, doe dan zoo als die meneer in Rotterdam. De bovenburen leer den viool spelen en de benedenbuur werd er zoo dol van, dat hij een schuiftrompet ging koopen. Denzelfden dag staakten de bovenburen hun vi oolspel, en een heele week bleef het stil, zoodat de dolle beneden buur tenslotte dacht„Ik heb overwonnen, ik behoef niet meer te blazen, ik kan mijn schuiftrompet wel opbergen." En juist bad hij de schuiftrompet aan een straatkoopman meegegeven, toen de bovenburen thuis kwamen van een week vacantie en het lieve leventje weer begon 1 EEN PIJNLIJKE GENEZING. In Amerika heeft men „klassen" voor automo bilisten gevormd, waarin zoowel dames als hee- ien opgenomen moeten worden. Deze klassea be zoeken onder leiding van een politie-autoriteit en een rechter, de ziekenhuizen, waar rtt slacht diere van auto-ongelukken opgenomen zijn. Dit cadet icht geeft goed elfect, want het schrikt de meeste menschen af te zien na aangereden en verminkt te zijn. In Parijs doet men hetzelfde onderwijzers nemen hun klassen mee en tecneo hun kinderen het lijden van alcoholisten. De les is pijnlijk maar nuttig. Zou dit ook voor ons land niet iets zijn 7 Wij gelooven van wel, maar dan moet de leider geen automobilisten of kinderen meenemen, maar overheidspersonen en spoor wegdirecties om ze de slachtoffers van Hollands onbewaakte overwegen te laten zien BINNENL. NIEUWS. DE BRUGWACHTER HAD Z.1CH VERSLAPEN. Zaterdagochtend tegen den tijd dat de trein van 5,25 van Leeuwarden naar Groningen moest vertrekken, kon men op het station te Leeuwar den geen veilig signaal van de Potmargebrug krijgen, daar de brugwachter zich had versla pen, waarop een assistent een arbeiders last gaf de brug te draaien. De arbeider deed dat, doch voorzichtigheidshalve liet men den geheclen trein niet vertrekken, maar nam men een veilig- l.pio sproei met een langzaamrijdende machine, met het gevolg dat de burg, zoodra het voorgo- deelte der locomotief er op rustte, twee 6. drie duim naar beneden schoot. De machinist zette stop. Spoedig werd een twesd.' locomotief aan een tender gehaakt, waarna het mocht gelukken de voorste machine weer op de baan te krijgen. Na onderzoek bleek dat de brug niet vast was gezet op de klossen of grendels. Gelukkig kon al- de deur was, maar ik zag de uitdrukking op Ja- mieson's gezicht veranderen en ik hoorde hem iets mompelen toen sprong hij bij drie treden gelijk naar beneden. Toen mijn knieën niet meer zoo knikten liep ik heel voorzichtig en zenuw achtig door, tot ik gedeeltelijk kon zien wat er achter de deur was. Eerst leek het, of het een Iee- ge kast was. Toen ging ik dichter bij en keek wat beter. Ik rilde .Waar de vloer moest zijn was een zwart gat, waaruit een onbeschrijfelijke vochtige kelderlucht kwam. Het was een soort opening waardoor het wasch goed naar beneden gegooid werd, en meneer Ja mieson had daar iemand in opgesloten Toen ik mij voorover boog verbeelde ik mij dat ik iemand hoored kreunen of het was de wind. HOOFDSTUK VII. Een verstuikte enkel. Ik was buiten mijzelf van schrik. Toen ik door de gang holde was ik er van overtuigd dat de ge heimzinnige indringer en waarschijnlijke moor denaar gevonden was en dat hij dood of sterven de onderin lag. Op de een of andere manier kwam ik de trap af en door de keuken naar de sousterraintrap. Jamieson was er al voor mij ge weest en de deur stond open. De opgeslotene was ontsnapt. Ik holde het huis uit en de oprijlaan in. Net op den hoek liep ik tegen iemand aan, die even op gewonden scheen te zijn als ik. Pas toen ik een paar stappen achteruit ging herkende ik Gertru de en zij mij. „Genade, tante Rayriep ze uit, „wat is er aan de hand 7" „Er was iemand in de waschkamer opgeslo ten", zei ik hijgend. „Tenminste je hebt toch iemand over het grasveld zien loopen, is 't wel?' „Ik geloof dat we overal wat achter willen zoe ken," zei Gertrude op vermoeiden toon. „Neen, ik heb niemand gezien, behalve Thomas, die er uitzag, of hij de keuken had leeggestolen. Wat nebt u daar opgesloten bij de wasch 7" „Ik heb geen tijd om het je uit te leggen," ant woordde ik. En toen zag ik dat Gertrude mank liep niet erg, maar zoo, dat ze toch langzaam vooruit kwam en het loopen haar blijkbaar pijn deed. ,Wat scheelt er aan 7" vroeg ik. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1926 | | pagina 1