lm ALLEEN VERKRIJGBAAR bij JANNES J. BOSKER Telefoon 22 H.IIOkb Ook het Gemeentebestuur heeft een krachtig protest naar den betrokken Minister gericht. Gezien de groote vertraging over Helder wordt daarin aangedrongen om postvervoer per trem van Schagen of over Anna Paulowna. Tevens wordt den Minister de onthouding van middagbestelling op het Oostdeel van Wielin gen onder de oogen gebracht en tevens dat de vroegbuslichting te H.hoef onontbeerlijk is. Men stelt tevens de vraag waarom deze vroeg dienst is opgeschort en het hulpkantoor te De Haukes niet wordt aangedaan. Dit was toch in de voorwaarden van inschrijving vervat en waar andere inschrijvers hierop rekenden, zijn deze hierdoor gedupeerd. Het Gcmeenteebstuur verzoekt hierop nadere motiveering en spoedige1 wijziging in den dienst. GEMEENTE WIERINGEN. Raad van Wieringen. j.1. Dinsdag vergaderde de Raad. De heer Her mans was afweziig. Na eenige mededeelingen, omtrent goedkeu r.ng van Ged. Staten van geldlccningen en dat kasopname bij den ontvanger was gedaan, kwam' de maandstaat der Zeegras Exploitatie ,er tafel. Over Mei blijken 235 pak van 50 KG. verkocht te zijn; opbrengst ƒ1147.50. Uit het verslag betreffende den toestand dei exploitatie stippen wij aan dat over 1925-'26 aan pachtloon werd betaald ƒ8113.74, waarin begre pen f 15.voor een partij groen zeegras groot 1200 KG. aan den heer C. Mulder Pzn. te Wester- land (Noorderbuurt) voor het doen van proefne mingen. (Een nieuw procédé voor bemestingsl- doeleinden.) De oogst door de maaiers aangebracht, was zeer overvloedig en grooter dan normaal afzet, kan vinden. Hoewel in het algemeen het ieder jaar grooter worden van den oogst toejuiching verdient, licht hierin toch een niet te onderschat ten gevaar. De ondervinding in vroeger jaren op gedaan met abnormaal groote oogsten, maant tot voorzichtigheid omdat overproductie in den regel tot verliezen leidt. De opbrengst bedroeg in 1925: te Wieringen 14451, te Texel 1313, tot. 15764 kg in 1924: „e Wieringen 10456; te Texel 1690; tot. 12146 kg in 1923 te Wieringen 9909; te Texel 1082; tot. 10991 kg. Kwaliteit over het algemeen minder goed dar. wenschelijk is, met uitzondering van enkele par tijen; in het begin van het seizoen afgeleverd. In 1925 werden 122 consenten te Wieringen en 13 te Texel afgegeven. Op 1 Mei 1926 nog in voo- raad 2912 pak. Aan de maaiers werd uitge keerd een winst van ƒ6729.73 of ruim 51/2 ct. per pak. De winst over 1925 kan niet worden vastge steld zoolang de geheele aflevering niet heeft plaats gehad. Aan A. Boves, C. Snooij, K. Halfweeg en P. Tij spn wordt voor de helft ontheffing van honden belasting verleend wegens opruiming van hun ne honden. Wederom staat thans op de agenda: de Waterleiding: De voorzitter gaf in een pittige rede te ken nen, dat 't publiek nu voldoende mag worden ge acht te zijn voorgelicht omtrent de waterleiding en dus hel motief waarom de heeren Oden en Lub de vorige maal tegenstemden is teniet ge daan. B. en W. willen het voorstel tot aanslui ting dus nogmaals in bespreking brengen en ver trouwen, dat de Raad bij zijn beslissing reke ning zal houden met het groote belang van de volksgezondheid I Immers, zooveel en zoo ruim mogelijk zal re kening worden gehouden met de bewoners die werkelijk goed en voldoende water hebben De heer J. Kooij is tegen dwang. Bovendien is hier goed water en dan zou de reuzen weg hier van het giaven erg te lijden hebben. Echter als de dwang niet bestond zou hij dat laatst nog o- ver het hoofd zien. De heer Minnes licht toe, dat de weg niets le lijden heeft; Voorzitter zegt dat de dwang znr soepel is, dat men zich daarover niet bezorgd moet maken. De heer Lont is van meening dat het water toch nooit wordt goedgekeurd. Waarom zouden ze anders bij voorbaat al buizen legden De heer Lub is gekant tegen de verplichte aan sluiting. Als de Directie van tactiek verandert en dat bezwaar opheft zou hij zijn tsem er voor geven en wellicht alle raadsleden. In alle stan den van de bevolking zijn veel tegenstander. Hij heeft n lijst waarop 325 namen voorkomen die legen aansluiting zijn, en slechts 81 die er voor zijn, Zulk 'n groote meerderheid kan men toch niet de dwang van aansluiting opleggen Voorz. zegt 'n schrijven te hebben ontvangen waarin mededeeling, dat dit lijstje het gevolg is van n weddenschap van 'n paar buren; van n strikt neutrale aanbieding om 'n zuivere uit spraak te krijgen, is geen sprake. Een vóór- en een tegenstander zijn maar lukraak op stap ge gaan. Schrijver venvacht dan ook dat dc Raad naar eigen inzicht zal stemmen. Dat de leiding toch zou komen voor de Zuiderzeewer ken kan schrijver tegenspreken. Voorz. weet niet of dit schrijven waar is, doch op andere plaatsen zijn tegenstanders vóór standers geworden. Spr. is overtuigd dat die hier nu tegenstanders zijn ook zullen verande ren. Heeft men de menschen huis aan huis be zocht 1? De heer Ödeti acht het het grootste bezw j. door de muziekvereeniging „Harmonie.'1 dat de menschen hun beste putten en bqTOnONa afloop der wedstrijden Bal in „Concordia." moeten vaarwel zeggen. Als de dwingend' VV' A ling er niet was, zouden spoedig wel me' 'meentertanen op Wieringen. aansluiten. 8 9 (ier Veen schrijft in „Ons Blaadje": Voorzitter herinnert er aan, dat zd||BI JB hBK®" Juli zal de N. Hollandsche Hing zijn niit tot aansluiting overgaat, later de ergadering houden in de Vermaning 1|1M|1LK>oc1' Olü— r ^^*17 en 18 Juli zal er een Gemeentedag op ons eiland van het gewest N.-Hol- D)0 heer Lub zegt dat men den weg zou volgen van het aangegeven traject van de buis met af takkingen behalve Stroe. De heer Minnes hecht geen waarde aan het pe titionnement. Immers aan de overkant waren ook zulke menschen die er niets van wilden we ten, .ze kenden de gerieven niet Hoe werden hier de kaasfabrieken niet tegen gewerkt .Nu zou men ze niet willen missen! De heer Lub beweert dat het boerenbedrijf juist wordt uitgesloten; ook de heer Bakker is van die meening. De heer Lont zegt, het Wieringer water is zoo best dat de koeien hier vandaan aan de over kant geen water willen drinken. uen niet zoo gunstig zouden zijn. De heer Kaan heeft van den heer 01; vernomen, dat men van de verp lichtf ting niet afwijkt. De heer Kaan vindt' mer doch zal evengoed voorstemmen v de waterleding noodzakelijk Voorz. De bindende bepaling geldt voor lieele provincie De heer M. Kooij zegt dat de waterleiding al heel wat £tof heeft doen opwaaien. Na al wat' ik gehoord heb, aldus spr., blijf ik voorstander hoewel ik de voorkeur geef aan vrijwillige aan s»uiting Ongeveer 20 jaar geleden werd aan de Haukes n put gegraven, waaruit de visschers bun drinkwater konden aanvullen; hiervan werd 'n dankbaar gebruik gemaakt, tot op zeke> ren dag het gerucht werd verspreid'dat iemana in die put zijn behoefte had gedaan. Sindsdien was de put door de visschers geboycot en een nieuwe werd gegraven. Wanneer ik thans terug denk aan al die jaren, kan ik 'n gevoel van wal ging niet onderdrukken. Bij de waterleiding zij .üeifelelijke toestanden onmogelijk en daarom, ben ik voor aansluiting. De watervoorziening van de visschers en aiidere varensgezellen is o veral waar waterleiding is, in orde, doch waar geen leiding is, zooals hier, is de watervoorzie ning in één woord slecht De voorzitter wil thans overgaan tot st-.-ï: ming;; De lieer Minnes echter, vreezende voor verwerping, wil nog eens bij de Directie aan dringen om de verplichting alleen toe te passen Dij nieuwbouw Aldus wordt besloten en de behandeling opgeschort. Voordracht „Geldleening 1 Bij het indertijd gedaan voorstel tot het doen uitzetten en brengen van de hoofdwegen on den oudtijds bekende breedte, werden de kosten raamd op circa ƒ5000. Het is intusschen geble ken dat deze raming belangrijk te laag was. Vooral voor zoover aangaat de Gemeemelands - weg bleek naderhand belangrijk meer grond werk, rioïeering, duikers, beharding, etc. voor te komen dan aanvankelijk aangenomen was De kosten zijn daarom opgeloopen tot ƒ8500. B. en W. stellen voor voor dit bedrag 'n leening aan te gaan tegen ten hoogste 5 proc. rente, waarvan jaarlijks af te lossen minstens ƒ500 Van eenige tientallen grondeigenaren moet in tusschen nog worden ingevorderd, hun aandeel in de kosten van aanleg of vernieuwen der per ceel sscheidingier*, vermoedelijk tot 'n bedrag van ƒ400. Maatregelen worden genomen om dit bedrag te vorderen. Het bij leening op te ne men bedrag zal daarmede worden verminderd. Den heer J. Lont zegt het ergelijk te vinden telkens met veel hoogere posten te komen dan de raad verleende. De. heer Oden verlangt dat van dergelijke werken vooraf een deugdelijke begrooting wordt gemaakt. Hij noemt het op zijn minst ge nomen brutaal, zoomaar door te werken. De heer Kooij meent dat de raad hierin had moeten worden gekend. De heer Lub vindt het ook erg genoeg, doch het geld is besteed en rest ons niets dan het voorstel aan te nemen. De voorzitter erkent dat de kosten niet zijn meegevallen doch men is hier volkomie<n ter goeder trouw geweest. Wel had m;en ons vooraf moeten waarschuwen, dat de kosten zooveel hooger zouden worden. De heer Minnes zegt dat de begrooting was opgemaakt naar de kosten van het gedeelte, dat cp 12 Februari gereed was, ongeveer tot het ar menhuis in de Belt. Tot zoover ging de ingedien de kosten-opgaaf. Achteraf bleek het nog te ma ken gedeelte met inbegrip van Gest, Oever en E'ft, bijna nog eens zoolang is geweest. Deze globale schatting is dus wel te licht opge nomen. Bovendien moest rekening wordein ge - houden met de wensch van den Raad, tegen wegverstopping bij sneeuwval en het minder goed afdrogen van de weg, dat de aarden wal - len zooveel mogelijk dienden te worden wegge ruimd. Dit gaf bijzonder veel werk en kreeg men bo vendien nog aanzienlijke kosten van de in de plaats te stellen hekken met draad, puntdraad enz. Ook bleek het noodig dat allerlei rioleieren en duikers werden vervangen en kreeg men op verschillende plaatsen zeer wel grondtransport ran de hooge naar de lage gedeelten. Het werk was dus veel grooter en omslachti ger, dan dat waarnaar de kosten berekend wa ren en bovendien had op verzoek van B. en W. de uitvoerder allerlei slag werkelooze men schen te werk te stellen. De heer Bosker heeft er wel degelijk op gewezen dat al deze dingen van grooten invloed op de kosten zouden zijn. De kosten zijn ons niet meegevallen, doch daar toe hebben al deze dingen medegewerkt. De voorzitter zegt dat men met al deze dingen ter goedertrouw is doorgegaan in de overtui ging dat den raad deze noodzakelijk gebleken handelingen zou goed keuren. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Voordracht tot overdracht van een weg aan net Heemraadschap Wieringen. Goedgekeurd. RONDVRAAG. Naar aanleiding van klachten van boeren die met hun hooiwagens dikwijls veel last van overhangende boomen hebben, verzoekt den heer Oden den eigenaars dier boo men op te dragen deze voor zooveel noodig te' snoeien. De heer Oden slelt voor de winst uit de zee grasexploitatie over 1926 evenals andere jaren te doen uitkecren aan de maaiers. De voorzitter verzoekt den heer Oden hierom trent een schriftelijk voorstel in te dienen. Hier aan zal worden gedaan. De heer Bakker verzoekt voorziening van het dak der school te Oosterland. Hierna sluiting. Succes-Nieuws. Zondag a.s. wordt het voor de Successers een buitengewoon drukke dag. Namiddags half drie krijgen wij te zien een ge- costumeerde voetbalmatch. Voor deze wedstrijd zijn prachtige costuums in orde gebracht. Dus dit belooft wat te worden. Hierna een medail le wedstrijd tusschen Succes I en Heiloo I. Heiloo speelt 2e klasse N.H.V.B. dus een klas hooger dan Succes. Dit belooft dus een mooie wedstrijd te worden. S.'ers denk er om dat ge nu eens niet met invallers voor den dag komt cn zorgt er dus voor allen present te zijn. Beide wedstrijden zullen worden opgeluisterd Noord. We beginnen met 'n samen- J fSfist op Zaterdagavond. Voor onze vrien- lén van elders zullen we 'n beroep doen op de bekende Wieringsche gastvrijheid, om hen een nacht te1 herbergen. Na de gods dienstoefening op Zondag zullen dan de gasten bij de verschillende gastvrouwen en gastheeren het middagmaal gebruiken. Daarna zullen we den bezoekers ons eiland laten zien. Ds. Leendertz hoopt in den loop van den middag het woord te voeren. En als we ons dan hebben vereenigd aan een ge- meenschappclijken broodmaaltijd is dra he* uur van scheiden weer gekomen Laten w;e ons best doen dat deze dag slagen moge BURGERLIJKE STAND der gemeente Wielingen over de maand Juni 1926 GEBOREN: Geerto'uide Elisabelh, d.v, J. Kosteren C. Vroooe, Nao, z.v. E. Holtjer en T, Koster; Geert a.v, R. Pais en K. van Wijk Cornelis Pieter z.v. Elb. Rotgans en M. Rakker; Reina Einilia, d.v. M. Regeinan eu M. M. de Maessehalck Leeli je Dieuwer- tje, d. v. M. Odeu en G. DisselNan z.v. J. Takes en G. BaisGerrit z,v. W. Hartog en L. Beighorst Alida d.v. J. Komduur eu J, Bloemberg, Ondertrouwd: H. van Houten en Z. Drent; C. j. Kroon en T. E. Luijt; Jb. Bais en C. D. de Wit. Getrouwd: C. J. Kroon en T. E. Luijt; 11. van Houten en Z. Drent. Overleden: Antje Snooij, oud 64 jaren, cchtge noote van J. Bakker; Cornelia Geertruida Swierts, oud 16 jaren, d. v. S. Swierts en J. Doosburg; Simon Mostert, oud 83 jaren, wedn. van A. Smit; Ne,eitje Takes, oud 77 jaren, echt- gen. van C. Klein; Jan ten Bokkcl oud 20 jaren z.v. S. ten Bokkel en van T. Rotgans (overleden Evert Hegeman, oud 4 maanden, z.v. J. Hege man en G. Rotgans; Gerrit Hartog, oud 2 dagen z.v. W. Hartog en L. Berghorst. Dienst Posterijen. BEKENDMAKING De hangbriévenbus te Wcsterland zal ingang 2 Juli 1926 worden gelicht 10.30 v.m. (tijdens bestelling.)), 2 n.m. 2.45 n.m. (tijdens bestel ling en ten 8 n.m. De Directeur -v.h. Postk. H.hoef. Een N. V. Men intresseert zich te Wiering sterk voor de autobusdienst Naastepad. In 1 gmsel werd besloten van deze dienst teen naai looze vennootschap te maken. RECHTZAKEN. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van 29 Juni. DIEFSTAL VAN EEN BIG. De 45-jarige koopman Dirk Tames, te Zijpe, recidivist, thans gedetineerd, stond heden te- lecht als verdacht van diefstal van een big. De landbouwer de Graaf heeft een collectie biggen, 24 stuks, gemarkt te Schagen. De biggen zijn in een bok geplaatst onder toezicht van den marktopzichter. Een van de biggen is zoek ge laakt en ten huize van T. heeft getuige een big gezien van vermoedelijk gelijken leeftijd. Ande re kenteekenen had het niet. Verdachte zeide deze big gekocht te hebben van zekere Dorus Sluis. Het varkentje, waaro ver het feitelijk gaat en waarvoor hij terecht staat, heeft hij, naar zijn beweren, gekocht van een onbekend persoon. D<e marktknecht C. de Wit, die geweldig veel moeite met den eed heeft, verklaarde, dat hij 4 baby-varkens in een hok heeft geplaatst. Om streeks 1 uur liep een onbeheerde big op de markt .en op verzoek van verdachte heeft getui ge deze big naar diens woning gebracht, tegen belooning van 50 cent. Getuige weet niet beter of het dier was gezond. Toen getuige hoorde dat de Graaf een big miste, begon hij de zaak te wantrouwen. Omtrent de lengte van de biggenstaart ont stond eenige begripsverwarring. Verdachte zeide nogmaals het biggetje ge kocht te hebben van een onbekenden koopman. Getuige Jongers, knecht van den marktknecht, heeft de biggen gelost. Hij heeft de gedeserteer de big opgevangen. Verdachte zei de big ge kocht te hebfien. De varkenshandelaar Teun Half uit Egmond aan Zee heeft de biggen gekochteen der big gen scheen iets aan de longen te mankeeren. Dit biggetje heeft getuige met goedvinden van do Graaf achtergelaten. Getuige gaf 32 per st. Later heeft hij 2 winst gemaakt per big. Hij heeft het osgelatcn biggetje los op dc markt raen loopen. Hett biggetje had een waarde van pl.m. 16. Bij het verhoor van dezen getuige werd voel biggenlatijn gesproken. De timmerman .1. Wcster heeft in Maart voor verdachte een houten keet gebouwd, wc'lke keet bij met zijn vrouw heeft betrokken. In de oude keet was geen varken. Met zekerheid kan getui de dit echter niet verklaren. De landbouwer van Ecten, wegwerker, hooft in Maart geen varkens bij verdachte gezien, maar hij kon niet met zekerheid verklaren dal verdachte geen varkens hield. Aan den arbeider Booy uit Callantsoog heef! verdachte aan getuige een big te koop aangeho den, welke big het naar zijn mecning aan de longen had. Verdachte zeide, dat dit het biggelje was dat. mj van Dorus Sluis had gekocht. De officier was in zijn requisitoir van mee - ning, dat hoogstwaarschijnlijk verdachte het achtergelaten biggetje had toegeëigend. Db of ficier wees op het strafblad van verdachte en achtte dus den diefstal zeer wel mogelijk. Ver dachte kan niet zeggen van wie hij het varken tje heeft gekocht. Het bewijs geleverd achtend, vorderde het O. M. een jaar gevangenisstraf. Mr. Dwars, advocaat te Hoorn, toegevoegd verdediger en raadsman van verdachte, was het met den officier niet eens. Deze stelling nader ontwikkelend uit hetgeen er gedurende de be handeling op de zitting is gebleken, meende plei ter dat het bewijs niet voldoende is aangetoond en concludeerde hij derhalve tot vrijspraak met onmiddellijke invrijheidstelling. Hiertegen verzette zich de officier. De rechtbank vond geen termen tot onmiddel lijke invrijheidstelling van verdachte. De uitspraak werd op a.s. week bepaald. DIEFSTAL VAN EEN RIJWIEL. Heden werd voortgezet een zaak wegéns di< stal van een rijwiel tegen den gedetineerd verdachte Nan W., visscher op Wieringen. De officier wilde clement zijn en refereei zich aan het oordeel van het Genootschap. Z. vorderde 8 maanden voorwaardelijke gevan insstraf met een proeftijd van 3 jaar. Verdachte wilde de schade vergoeden in kelijksche termijnen van 5. Hij is ook tot heelonthouding bereid en wilde ook den gang met Doves opgeven. Bosker wilde verdachte weer in dienst neni Mr. Kraakman sloot zich aan bij de conc sie van het O. M. en sprak de hoop uit, dat rechtbank zich in dezen geest zal uitsprej en gaf verdachte een ernstige vermaning in belang van zijn toekomst. MOEDIGE REDDING. Te Helder vielen gistermiddag-, bij het spelen, i een hoogen steiger aau het Noord-Holl, kanaal, daar eenige meiers diep is, drie kinderen te wal De heer A, de Groot, uil Alkmaar, zag het en spee direct in het water, Het mocht hem gelukken deki deren op het droge fe brengen MOESTAFA REMAL, de Turksche dictato tegen wien 'n aanslag werd voorbereid, wel echter nog bijtijds kon worden verijdeld. MONTE CARLO RIJ NACHT. Deze zeldzame foto werd t^ Monte Carlo nomen, ongeveer oen half uui' vóór het sluit der speelsalon. ANNA PAULOWNA. BURGERLIJKE STAND Geboren. Reinolda, dochter van H. Knijnsbi en van M. Delver. Bernardus Grardus Jacobu zoon van T. de Vries en van E. A. Zwirs. Ondertrouwd: Jochem Krijger,-oud 21 jaari ger te Zijpe en Sophia Catharina de Schippt oud 20 jaar te Anna Paulowna. Getrouwd: Jacobus Hendrikse en Adriana Ridder. Overleden Grietje Zwaag, oud 86 jaar, ec genoote van Aris Keuris. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEMEENTE Oosterland v.m. half elf Ds. van Dijk v. Schag Westerland n.m. half twee Ds. van Dijk DOOPSGEZ. GEM. H.-hoef HALF ELF (n.t.) Ds. van der Vcca (Collecte met open schaal.) EVANGELISATIE Zaterdagavond 8 u. n.t. bidstond. Zondag sm. HALF ELF, (n.t.) de heer Epping (Maand - collecte.) Zoniclingjmiddag! DRIE UUR Zondagschool. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 1 Juli 1926. Op dc heden gehot den markt waren aangevoerd 2 Paarden 1 a 200 3 stieren 110 a 325 8 Gcldekoeien nu 160 a 270 75 Idem (vette) 260 a 440, 20 ka koejen 250 a 360 2 Pinken 100 a 160 Nuchtere kalveren 10 a 20 160 schapen (v< te) 22 a 28 95 Lommeren 7 a 14 2 bokk 1 a 10 23 varkens (vette) per Kg. 0.78 a 0 79 biggen 14 a 26 12 Konijnen 0,25 a 1 Kippen 0.75 a 1,75 Hanen 0.15 a 1 92 boter ƒ1.70 a 1.90. Eierveilïng Schagen 1 Juli: Aanvoer 149 partijen kipeieren, totaal 351 stuks; 40 partijen eendeieren totaal 1955 stuk Frijs ƒ4.60 a 5.50; bruine eieren 5.40 a 6.30 LAAT UW KOUSEN AANBREIEN (ook de allerfijnste casimire) in de gele winkel bij JAAP SNOR, Zuidstr. 15 Helder Voor Wieringen bij Mej. J. de BEURS, Hippolytushoef De gele winkel heeft een faam Ook met zijn NIEUWE KOUSEN staat hij BOVENAAN Het Raadsoverzicht en brief Harm en in het volgend nummer. Tei

Wieringer courant | 1926 | | pagina 2