In het militair vliegkamp te Soestcrberg moet ten nieuwe vliegtuigloods komen. De levering van die loods is opgedragen aan een Dusseldorfsche firma. De loods, die ruim J 40.000 zal kosten, is in Duitschland pas klaar gemaakt. Op 7 Juli j.1. zou een aanvang worden gemaakt met het plaatsen van de loods. Doch nu blijkt bij het uitzetten van de rooilij nen, dat voor de bestelde loods geen plaats is, tenzij een andere loods, waari pwapenen zijn opgeborgen, wordt afgebroken. Natuurlijk hebben de militaire autoriteiten te Soosterberg bij hot denkbeeld een goede loods al te breken, bedenkelijk het hoofd geschud, maar. ...de aannemer van de nieuwe loods die alles kant en klear hoeft ,om aan het bouwen te gaan en met zijn ewrklieden klaar staat, wijst op zijn recht om schadevergoeding te eisclien. Ten einde raad hebben de militaire autoritei ten te Soeaterberg nu maar besloten, dat do ioods zal worden afgebroken. (Een schadepost- je, dat het Rijk, ruw geschat, op 20.000 komt tr staan). In den namiddag van 7 Juli is men begonnen de loods te ontruimen en met bekwamen spoed op te ruimen. „De Avondpost" hoopt, in het belang van den belastingbetaler, dat dit muisje nog een staar tje heeft, „want dat op deze wijze wordt omge sprongen met 'sLands financien, is toch wel wat al te erg." SCHIP VERONGELUKT. Het te Enkhuizen gestationneerde Rijks be- tonningsvaartuig heeft Maandagmorgen in de lijn SchoklandOranjesluizen hot wrak gevon den van een houten met kunstmest geladen schip, waarvan de mest boven water uitsteekt. De sloep, die nog aan het vaartuig vast zat, is naar Enkhuizen medegenomen. Van de opva renden is niets bekend. GOED AFGELOOPEN. In een woning in de Langstraat te Arnhem is met groot geraas een plafond naar beneden ge komen. Het kwam terecht op een kinderwagen waarin een baby sliep. Wonder boven wonder kwam het kidn met den schrik vrij. te" EEN ONBETROUWBARE BRANDKAST. De zoon van den logementhouder S.„ te Does burg, verkocht onlangs een huis. De opbrengst daarvan 6000) dacht hij niet beter bewaard dan bij zijn moeder. Thans is Mama met het geld op stap gegaan en heeft van haar man ook nog 6000 meegenomen. Met de vrouw is een logeergast verdwenen. S. heeft een groote beloo ning uitgeloofd voor het terugbrengen van de ^entjes de vrouw schijnt hem minder te kun nen schelen. GEMEENTE WIERINGEN. BEKENDMAKINGEN. BEZOEK VAN DEN COMMISSARIS DER KONINGIN. De Burgemeester der gemeente Wieringen brengt ter algemeene kennis, dat de Heer Com missaris der Koningen voornemens is aan deze gemeente een bezoek te brengen op DONDER DAG 15 JULI a.s. Zij, die den Commissaris op dien dag sprekne willen, behooren daarvan vooraf kennis te ge ven ten Raadhuize tot uiterlijk des middags 12 uur van den vorige dag. De ingezetenen worden, ten blijke van instem ming met dit bezoek, uitgenoodigd hunne vlag gen uit te steken. Wieringen, 10 Juli 1926. De Burgemeester voornoemd, L. C. KOLFF. HOOIBROEI. De Burgemeester van Wieringen, waarschuwt de landbouwers dat bij eenig vermoeden van hoöibroei daarvan onmiddellijk aangifte be hoort te worden gedaan ten raadhuize, alwaar een peilijzer ter beschikking staat. Wieringen, 10 Juli 1926. De Burgemeester voornoemd, L. C. KOLFF. Openbare vergadering in Hotel do Haan op Zaterdag 1.1 Spreker den Heer G. A. de Jong, hoofdvertegenwoordiger van do N. V. Eerste Ned. Mij. voor Ziekenhuisverpleging. Spreker opent de vergadering en heet de aan wezigen welkom, hen dankend voor hun op komst, die hij grooter gedacht had. Het gaat in de wereld zoo dat vroolijkhejd, spel en dans altijd meer trekken dan de meer ernstige dingen. Het is natuurlijk een onloo chenbaar feit dat een goede gezondheid meer waard is dan geld. Wanneer men echter ziek is dan komen de zorgen. Men begint dan met ge bruik te maken van de medische wetenschap - pen, de hulpmiddelen om van een ziekte gene - zen te zijn dan o.a. de ziekenhuizen. In bepaal de gevallen is ziekenhuis verpleging noodzake lijk, b.v. voor het wegnemen van oen blindon- darm. De verpleging is echter kostbaar en gaat de draagkracht van de portemonnaie dikwijls ver te boven. Wij kunnen dit niet betalen. Het. is nog niet lang geleden dat iemand bij mij kwam en mij vertelde dat z'n vrouw naar een ziekenhuis moest. Hij zeide mij dat hij dank baar was bij ons fonds ingeschreven te zijn, want ik heb slechts 17 in 2 maanden verdiend. Hoe had ik anders aan die geldmiddelen kuil - nen komen Het was mij een aanleiding om nog maar meer en eiken dag en altijd propaganda te ma ken voor de ziekenhuisverpleging. Het is mij niet te doen om winst maar ik acht het ccn voor recht mee te werken aan de bloei van dit insti tuut. Wij ontvingen overal waar wij begonnen steun van Burgemeester, Geestelijken en On derwijzers en organisatiemannen en dat is de reden van ons succes en dat het een succes 's blijkt wel uit het feit dat er 7200 menschen in N. Holl. Noorderkwartier zijn ingeschreven. Geachte vergadering wanneer gij een stuiver In de week voor personen boven 12 jaar en 1 cent p. w. voor personen beneden 12 jaar betaalt en een ziektegeval doet zich voor dan hebt gij recht voor iedere verzekerde op 8 weken zieken huisverpleging tot een maximum bedrag van 224,ieder. Hebt gij dus een polisje bij ons dan zijt gij, uw vrouw en uw kinderen allen verzekerd voor 224,d.i. 4 per dag Wenscht gij ook de eventucele operatiekost - ten van uw schouder te schudden dab kunt u zich ook daartegen verzekeren en wij nemen dan ook de risico op ons voor een stuiver in de weck om eventueel de operatiekosten uit te kee- en tot een bedrag van 150,—. U kunt zich ook voor 100,75,en 50,verzekeren en dan bedraagt do premie resp. 4, 3, 2 cent per eek en per persoon. U ziet dus dat het tenslo*.^ te een centenquestie is. Een ieder die getrouwd is verzekert zich te gen brand. Wanneer gij nu, geachte vergade ring, u verzekerd tegen brand in uw huis, dan toch moet gij niet uit het oog verliezen dat de brand in uw lichaam even ernstig is. Zijl gij ziek dan mist gij uw loon en krüei bo vendien een hoop onkosten althans ijjl® gij niet verzekerd zijt. Het fonds van de/; iiuisverpleging is een van de mooiste dingen die ik op dit gebied heb aangetroffen. Wij kunnen er niet genoog propaganda -/.Kir maken om de menshen mee te deelen dat zij voor hun stuiver 8 weken (56 dagen) recht op verpleging hebben voor ieder ziektegeval of on geval dat u mocht overkomen. Krijgt gij dus 2 maal in een ziektejaar een verschillende ziekte of ongeval dan hebt u recht op 2 maal hoogstens weken ziekenhuisverpleging. Ik heb de bewij zen, dat zulks al eens is voorgekomen, bij mij. Onze uitkeeringen zijn buitengewoon royaal geregeld en dat is één van de succesredenen. Er wordt geen groote winst opgestreken, want in sommige plaatsen moet er geld bij door het antal ziektegevallen. De winst kan niet groot zijn. Dan moet ik uwe aandacht even vragen voor dc arbitrago commissie. Hiervoor hebben wij ons Warm gemaakt om te zorgen dat in el ke plaats of streek een commissie van Arbitrage is gevormd die wordt gekozen uit de inwoners en voor hen recht zal spreken. Uw rechten zijn dols bij uw eigen menschen verzekerd. Gij kent dan de leden dier Commissie van aanzien en gij weet zoo goed als ik dat zei de rechten hunner medeburgers zullen verdedigen. Ontstaat er op Wieringen dus een geschil dan kunt gij u beroe pen op de arbiters. Hun uitspraak is bindend voor beide partijen. Verder wil ik er u attent op maken dat vol - gens de algemeene voorwaarden, die voldoende verspreid zijn, dc voorwaarden waarop gij ver zekerd zijt niet veranderd mogen worden zon der toestemming van de arbitragecommissie Voorts noemt spreker eenige cijfers van inge schrevenen in verschillende plaatsen o.a. Ben- ningbroek waar 1369 menschen zijn ingeschre ven, zijnde 40 van de bevolking. Spreker toont nog eenige rekeningen van zie kenhuizen die door do maatschappij betaald zijn t.m. 31 Mei 1.1. en waarvan de cijfers bedui dend zijn. Aan het eind van de vergadering stelt de heer de Jong zich beschikbaar »->or hen die nog iets te vragen hebben, waarvan nog een dankbaar gebruik wordt gemaakt. Voorts wordt de gele genheid opengesteld om zich te laten inschrij - ven, waaraan dan ook gevolg wordt gegeven, zoodat er direct op Wieringen een 6-tal zijn in geschreven, die naar wij hopen door anderen ge volgd worden. Spr. zegt hier niet alleen te doelen op *t keetie- ven. Neen, in onze geheele samenleving ont breekt zooveel naastenliefde. Als 'n kind in n put drijgt te vallen, zal nog de hardste menscli toesnellen om het te redden. Waarom dan als de mensch volwassen is, elkander aan 't lot over te raten. Zeg niet 't leven is toch niets Wij moeten op bouwen, leven voor 'n leven na dit leven, samen als kinderen van één Vader. Diep ontroerd verlieten allen, toen Ds. Van der Veen uitgesproken was, don doodenakker. Van dc dienstplichtlichtign 1927 zijn voor goed vrijgesteld van den dienstplicht de ing.- S»prevoncnP. Bakker, D. C. Kooij, M. Koster, .1. Lont, M. Mulder en C. J. Numcijcr. Voorloopig zijn vrijgesteld P. dc Haan, P. Tij- sen en P. de Vries. Bij K. B. ingaande 1 Juli is benoemd tot rei. Ie luit. spcc. diensten bij den vrijw. landstorm onze plaatsgenoot de heer II. P. D. .T. Van dei- Speek Obrcen. Zondag a.s. zal het druk zijn te Wieringen. 210 personen hebben zich tocli opgegeven tot deelname aan den Doopsgez. Gemeentedag. De diensten zullen in de Ned. Herv. Kerk wor den gehouden. Tevens komt op dien dag een groote boot met pleizierreizigers. Zondagavond zagen wij een Drontsch meis je met flinke vaart op de fiets rijden over den nieuwen straatweg op den afsluitdijk. Eens klaps kwam er een hond voor haar rijwiel te iteht, waardoor het meisje onderste boven ge raakte en met een vaart over de steenen schoof. Met een ernstige verwonding aan de elleboo; werd het meisje opgezocht, doch zij was toch nog in staat om verder te fietsen. Maandagmor gen echter moest zij zich onder behandeling van Dr. Piccardt stellen. Aan Mej R Annijas, onderwijzeres aan de school te Hippolytushnef is voor den tijd vanj twee weken ziekte verlof verleend. in verband hiermede is tot tijdelijk onderwijzer aan die school benoemd de Heer M. T. Roep te Schagen. Door Burgemeester en Wethouders is besloten geen consenten voor het maaien van wier van den oogst 1926 meer af te geven. Bij de heden door het Gemeente bestuur gehou" den aanhesteding is het werk gegund aan de laagste inschrijvers, zijn voor het uitvoeren van het buiten- verfwerk aan de onderwijzerswoning te Westerland aan N. Lont, en voor het uitvoeren van verschillende werkzaamheden aan de school te Hippolytushoef aan S. Blaauboer |z. Eenige verslagen moesten wegens te veel oopie blijven liggen. RED. van 91 gr. Fahrenheit. Eenige personen zijn verleden tengevolge van zonnesteek. SNEEUW IN JULI. De bladen melden uit Rome,, dat in het (la van Formazza (Noord-Italiö) veel sneeuw gt vallen is. De Piacenza is ccn groot stadsgedccll onder water geloopen. Hagelslag heeft in J geheele omgeving groote schade aangericht. D temperatuur is gedaald. Uit andere deelen va Boven-Italië wordt eveneens sneeuwval gemoli ANNA FAULOWNA. HET DRAMA te WIERINGEN. Zoolang de Zuiderzeewerken hier thans ten uitvoer wo "Jen gebracht, heeft men zich meer malen afgevraagd, hoe het hier, trots dat z jve- le werkkrachten van buiten kwamen, het hier zoo rustig kon zijn en feitelijk onregelmatighe den van ernstigen aard niet voorkwamen. Zeer zeker lag dit voor een groot deel hier aan, 'dat de Wieringer bevolking best met de nieuwe ebwoners kon opschieten en anderszins dat de aannemers zooveel mogelijk het drankmisbruik in de keeten tegenhielden, gelijk nu thans nog bij de aannemers Geluk en Hermans geschiedt Echter is te Westerland hier 'n wijziging in ge komen. Daar zijn sommige elementen aan het werk die des avonds aanrandingen plegen, voor al op de dam en eenzame wegen, waardoor het gevaarlijk wordt, vooral voor jonge meisjes, zich des avonds op den weg op te houden. Dronken en vol loopen velen des Zaterdags en Zondags, als het weekgeld gevangen is, langs den weg en zijn gevaarlijk voor de burgers en ook voor hun kameraden. Zaterdagavond nu had jn een der Polderwcr kerskeeten te Westerland een vechtpartij plaats met een zeer droeven afloop. Dc 30-jarige koetbaas Gerrit van der Mee- ren, door ,l volk genoemd Rooie Gerrit had onee nigheid met zijn vrouw. De 26-jarige Jan .lage -, afkomstig uit Nieuw - Amsterdam, op dat oo- gcnblik juist thuiskomende en moor hebbende gedronken dan goed voor hem was, trok partij voor de vrouw en ging Van der Meer met een mes te lijf. Uit tegenweer greep Van der Meer een spade en sloeg daarmede Jager op het hoofd. De slag kwam zoo ongelukkig aan, dat de schedel was gespleten en Jager ineenzeeg. De ijlings ontboden geneesheer kon slechts den (lood constateeren. Per auto werd het lijk nrtar Hippolytushoef vervoerd en Van der Meer, na verbonden te zijn in arrest gesteld. Algemeen is men hier onder den indruk van dit droevig gebeuren, als gevolg van drankmis bruik. Maandagmorgen is Van der Meeren, die een volledige bekentenis heeft afgelegd, naar het huis van bewaring te Alkmaar overgebracht Liet parket uit Alkmaar was tevens aanwezig voor hel gerechtelijk onderzoek. Zielig is het. als men zoo eenige bijzonderhe den verneemt, b.v. dat, terwijl kort er vóór de mannen vroolijk zaten te harmonica - spelen, op eens dit drama voorviel, en nogwel tussclien mannen, die de grootste kameraden waren. Toen Van der Meeren Zondagmorgen bij het lijk van den verslagene werd geleid, riep hij hoogst ontdaan en schreiend uit: O, Jan, Jan, waarom heb jij mij ook gestoken 1?" Dinsdagmorgen werd het slachtoffer door z'n kameraden op de Ned. Herv. begraafplaats fe fH,ippo]ytushoef grafwaarts gedragen. Die oude vader, een broer en 'n Zwager van den verlage- ne volgden de lijkbaar. Tevens gaven 'n aantal Wieringers van hun belangstelling blijk. Ds. Van der Veen hield 'n treffende rede. Hij herinnerde er aan, hoe hier 'n oude vader aa'i het graf van zijn zoon staat, hoe hij het kind met moeite en zorgen heeft grootgebracht, doch ook met vele schoone verwachtingen, zooals ie dere ouder. Nu is het leven van zijn kind met een enkele slag afgesneden. Dit zijn de puinhoo pen van 't oudergeluk. Deze slag is gevallen en valt niet meer te verhelpen. Maar, o, mocht er toch voor zijn kameraden, voor ons allen, aldu3 spr. een leering van uitgaan, dat op deze puin hoop nog iets goeds kan worden gebouwd: mee." waarachtige kameraadschap, meer Christelijke) broederliefde, meer vertrouwen, meer geloof BURGERLIJKE STAND Geboren Cornelis Hendrik, zoon van J. Swe- ns en van A. Raven Johanna, dochter van D. Ilaverkorn en van M. FerketMaartje, dochter van J. Meeldijk en S. Raven. Getrouwd Jogchem Kreijger en Sophia Cat- iialina de Schipper. De heer E. Kok, voorheen alhier, kommies le klasse, thans te Arnhem, is bevorderd tot den nieuw ingcstelden rnag van assistent bij de be lastingen. Aan J. Koorn, J. Kos, A. Moolenaar, A. i de Ridder, A. Schouten, J. Spigt, C. Vlaar, H. Waterman, J. Winkel en M. Wissekerke, inge schreven van de lichting 1927 dezer gemeente, is voorgoed vrijstelling van den dienstplicht vei ieend wegens broederdienst. Tclwijl aan M. P. Boon, H. M. Brouwer en G. Cornelissen even eens ingeschreven der lichting 1927, voorloojiig vrijstelling van den dienstplicht wegens broe derdienst is verleend. Politie. Verloren drie rijwiclplaatjes en een een geldstuk. Gevonden één rijwielplaatje en een sleuteltje. Inl. worden verstrekt ter Secr. Dc Poldersche Kermis staat voor dc deur en verschillende attracties zullen er zijn. In de schouwburg van den hoer Slikker zal Maandag 26 Juli o.a. optreden het Tooneelgozol schap Cor Ruys met het Tooneelspel „Thuis komst. Gaarne geven wij hieronder eenige pets oeoordeclingen De Nieuwe Rott. Crt. schrijft: Dit mooie zuivere stuk is voortreffelijk ge speeld. Tilly Lus was ook nu weer te bewonde ren. Dit scheen geen spel meer: haar oogen, haar mond, haar gansche mimiek, die nooit te veel geeft, die altijd de natuurlijkheid zelve is, dat al les stempelt de wijze waarop zij deze rol heeft vervuld lot groot meesterlijk spel: 'Iet Vaderland schrijft. Welk een schat helaas I al te zelden voor ons onthuld bezit ons tooneel in Tilly Lus.. Deze intuïtieve kunstenares, die 'n rol zóó maar speelt" maar aanvoelt tot in de fijnste vezel tjes der psyche er van en zich met het hart er van zoo vereenzelvigt, dat zij haar op do plan ken ondergaat. Hoe schoon deed zij de reinheid en onschuld 'van Blanche van haar uitstralen 'uoe schrijnend reageerde zij op de verdenking van André, hoe uiterst teer deed zij de onderbe wustheid even vaag, raden van haar gevoel voor den Amerikaan „AMERIKA'S ZWEMKAMPIOENE." Gertrude Edeilee, houdster van ve.c Ameri kaansche zwemrecords, zal in den lbop dei kc mende weken een twee poging wagen om Ka Kanaal over te zwemmen. Verleden jaar moes zij den strijd tegen de golven na zeer veel togen.» spoed opgeven. LAAT UW KOUSEN AANBREIEN (ook de allerfijnste casimire) in de gele winkel bij JAAP SNOR, Zuidstr. 15 Helder Voor Wieringen bij Mej. J. de BEURS, Hippolytushoef De gele winkel heeft een faam I Ook met zijn NIEUWE KOUSEN staat hij BOVENAAN l MARKTBERICHTEN. Opgave van Men marktmeester der kleine markten te Alkmaar, betreffende de hoogste en laagste prijzen van sommige artikelen. Markten van Maandag 5 Juli tot en met Zn terdag 10 Juli. Kippen per stuk 0.75 a 2 Kuikens per stuk 0,04 a 2 Eenden per stuk 0.30 a 1 Konijnen per stuk 0.30 a 2 Eendeneieren per 100 stuks 3.85 Kippeneieren (grooth.) per 100 stuks 5 25 a 6 idem (kleinhandel) 5 a ó.25 boter (le soort) per half K.G. 0.80 a 0.95 idem 2de soort) 0.70 a 0.80 slachtduiven 0.15 a 0.30. ALKMAAR, 12 Juli 1926. Op de heden gehou- de nweekmarkt waren aangevoerd 2,2 Veilt koeien 300 a 430 15 vette kalveren 60 a 145, per ned. pond 1 a 1,40 44 Nuchtere kalveren slacht 6 a 20 10 Vette schapen 28 a 30 59 471 Vette varkens zware p. ned. pond 70 a 76 et. zouters 70 ct. per ned. pond. NIKKERTJE EN DIKKERTJE IN SPROOKJESLAND. DOODE VISSCHEN Een telegram uit Dessau (Duitschland meldt: Tengevolge van de vele overstroomingen drij ven duizenden doode visschen rond, die de at mosfeer verpesten. Mannne met maskers wer - ken nacht en dag oni de visschen te verwijderen DOOR EEN GEWEERSCHOT GEDOOD. Maandagavond maakte de 21-jarige M. Nie mandsverdriet, gewoond hebbende aan de Kromme Zandweg, zijn geweer schoon. Tijdens liet schoonmaken ging het geweer af, waardoor N. een schot in den buik kreeg. Per auto van den Geneeskundigen Dienst is de getroffene naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. —BEHAALDE LAUWEREN op den Nal Muziek wedstrijd te Zaandam 1.1. Zondag. Eereprijs afdeeling Harmonie over het gehee'e concours „Kunst na Arbeid" Hoorn met 58./1 p. 2e afd. Fanfare le pr. H.U.G.O. Heerhugo- waard met 102 punten. Eerste Afd. Harmonie: 2e prijs Winkels Har monie met 81'/,: punt. Eere Afd. Harmonie le pr. Excelsior Noord - Scharwoude met 108 punten. HITTEGOLF TE CHICAGO. Uit Chicago wordt bericht, dat aldaar eene hittegolf is ingetreden met eene temperatuu" Eindelijk werd het paleis van den Ka bereikt en alle dames en heeren traden bim Nikkertje en Dikkcrtje waren op avontuur caarom aarzelden zij niet, om ook naar bin te stappen. Zij volgden de menigte naar groote, prachtige zaal, waar een rijk versii tafel stond, vol met de heerlijkste gerccl) Toen namen de twee vriendjes, evenals dc deren, plaats aan de tafel en smulden naar telust. Nikkertje was een klein beetje teleti! sleld omdat er geen taarten waren, waa zooveel van hield. De Koningin had ze ecl zelf gemaakt, maar de booze knecht van Koning had ze gestolen. In ieder geval was toch genoeg om te eten en alle dames en hel zagen er zoo vroolijk uit alsof ze nooit een lukkigor tijd gekend hadden. Een klein jongetje, Japie Hoornblazer naamd, kon geen plaatsje aan tafel vind daarom ging hij heelcmaal alleen alleen in hoekje zitten met een groot stuk cake. Het een verwaand, klein kereltje, want hij da dat hij alleen zoo knap was om zijn duim in cake te steken en er dan een rozijn uit te ha Iedereen zou dat toch kunnen, als hij schaafd genoeg was om zijn vingers te gel» ken

Wieringer courant | 1926 | | pagina 2