WOUDA'S j pS .A's! Blanke £oekweitgort Voor Winkeliers verkrijg baar bij Jn. .r. BOSKER Telefoon 22 H.HOEF boord van het luchtschip bekend is gemaakt. Toen liet luchtschip over de Pool vloog zouden drie groote vlaggen van Noorwegen, Amerika en Italië, aan vlaggestokken voorzien van zwa re ijzeren punten, loodrecht op het Poolijs wor den neergeworpen. De Italiaansche vlag bleef echter aan den gondel hangen, kon na eenig- moeite worden losgemaakt en viel plat op het ijs terwijl de beide tsndere vlaggen reeds vroo- lijk boven het Poolijs wapperden. Het gevolg is .een groote ontstemming onder de Italiaansclie deelnemers aan de expeditie geweest. EEN REGEN VAN PADDEN. Tijdens een geweldig onweder, dat zich hoven de gemeente Condorcct (Dromc, Frankrijk) ont lastte is een regne van kleine padden neergeko men. Op sommige plaatsen was de grond roe deze diertjes overdekt. 0 DE HITTE .ELDERS. Londen, 15 Juli. Het was gisteren in Engeland de warmste dag sinds drie jaar. De hoogste tem peratuur in de schaduw bedroeg 92 gr. etc Rcn- dal (Westmorcland). Eenige personen zijn ten gevolge van de hitte overleden. INGEZONDEN STUKKEN. „MODERNE SLAVERNIJ." Wantoestanden onder de Zuiderzeearbeiders op Wieringen. ALS DE PUTEAAS TEVENS KEETBAAS IS. Ds. O. L. van der Veen, schrijft in „De Cour." Gaarne zou ik de hulp willen inroepen van uw veelgelezen blad om zoo mogelijk de wan toestanden te bestrijden, die hier thans onder de Zuiderzoe-arbeiders heerschen. Ik meen nicH te overdrijvn, als ik hier spreek van „moderne slavernij Wat is het geval De aannemers van de wer ken nemen niet zelf hun werkvolk in dienst, maar maken een accoord met een z.g. putbaas, dat hij hun zooveel man leveren zal. Tot zoover gaal alles nog goed. Maardie putbaas is tevens keetbaas. Hij zorgt dus dat zijn arbeiders in een weet worden ondergebracht en als can- tinehouder levert hij ook spijs en drank. Nu ligt het euvel voor de land. Spaarzame, nette arebiders kan de keetbaas niet gebruiken. In- deitijd werden, naar ik vernam, zelfs een paar arbeiders ontslagen, omdat zegeheelonthou ders waren. De keetbaas heeft er belang bij, dat zijn menschen dus zooveel mogelijk geld vertee ren. Vooral de alcohol speelt hier een groote rol. De politie vertelde mij, dat bij een keetbaas die hier tot voor korten tijd woonde, nagenoeg geen enkele fatsoenlijke kerel in de kost was. Er waren er bij met heel wat vonnissen achter den rug. De keetbaas heeft de macht en terroriseert de arbeiders. Hij betaalt het loon uit en geeft voor schotten. Het gebeurt wel dat een arbeider op het eind van de week, niets in handen krijgt, omdat zijn schuld grooter is dan het te vorderen loon. De keetbaas krijgt van verschillende le veranciers 10 korting. Maar dat is nog niet genoeg de arbeiders betalen in de keeten hoo- ger prijzen voor de levensmiddelen dan in de winkels op iWeringen worden gevraagd. En dat bij loonen, die in een goede week 22.be dragen, maar in een misweek (met regendagen) soms dalen tot 15. Het hehoéit geen betoog, dat de Wierjinger be volking bevreesd en bezorgd is Reeds meerma len hebben op Zondagavond op den verbindings dijk aanrandingen plaats gevonden door dron ken polderjongens. En, zooals ge weet, heelt Za terdagavond j.1. een bloedige vechtpartij plaats gehad, waarbij één persoon gedood werd en ee nige andere gewond. Dat zal nog wel de laatste doode niet zijn, waar hier zooveel slechte ele menten rondloopen en de beste drinkers de eer ste plaatsen innemen. Wel kan er natuurlijk door de aannemers zelf veel linvloed worden uitgeoefend, en dat geschiedt ook hij sommigen. Maar de fout zit in het stelsel „De putbaas moet geen keethaas zijn." Men late de arbeiders zelf hun hun verzorger aanstellen, die dan in dienst van het werkvol staat, zoodat hij eventu- eele ongeschiktheid niet het werkvolk wordt ontslagen, maar de ongeschikte keeiverzorger zélf. Alleen, wanneer dit geschiedt, zal hier aan de wantpestanden een einde komen en deze moderne slavernij worden opgeheven. Dan krijgen de nette arbeiders hun kans en gebeurt het niet meer, dat deze zich afgeschrikt voelen, zooals een me vertelde, omdat hij het in dien „zwijnenstal" niet langer kon uithouden. ANNA PAULOWNA. De buitengewone vergadering der vereeni ging ter bevordering van getrouw schoolbezoek was vrij goed bezocht. De heer A. Kramer, die als voorzitter fungeer de, deed, na opening, verslag van het twee daags reisje, dit jaar voor het eerst met de oud ste kinderen ondernomen. Het bleek dat dit, on danks het minder gunstige weer, uitstekend bad voldaan. Eten en logies waren zeer goed geweest, de kinderen hadden veel gezien en be paald genoten, terwijl ze opgewekt en monter weer thuis kwamen. Er zou dus alles vóór zijn om een dergelijk uiitstapje ieder jaar te doen, mits de groote kosten geen bezwaar waren. Ge bleken echter was, dat zoo'n reisje per leerling 4.60 meer had gekost dan het gewone eendaag pche reisje naar Amsterdam, wat dus voor 80 leerlingen een kleine 400 méér zou worden. En waar moest dat geld vandaan komen Dit jaar hadden de lijsten slechts 40 gulden méér opgebracht dan het vorige jaar. Het bestuur wist dan ook maar één middelDe leerlingen, die het laatste jaar school gingen, zouden een méérdaagsch reisje mogen maken, mits zij zelf de meerdere kosten betaalden, door wekelijks één dubbeltje te sparen. Evenwel liet karakter dei vereeniging zou daardoor verloren gaan. Im mers, het zou dan niet langer een vereeniging zijn ter bevordering van getrouw schoolbezoek, daar een kind, dat trouw bijgedragen had, na tuurlijk niet van het feest kon uitgesloten wor den, ook al had het meer dan 5 verzuimen. Bo vendien ging het idéé van „een belooning voor getrouw schoolbezoek" reeds verloren door het feit, dat de leerling zelf een gedeelte van de kos, ten "moest dragen. Het bestuur wist er echter niets beters op te vinden om aan de meerdere kosten te komen en uit de discussie bleek, dat ook de overige aanwezigen, al was men er over h<?t algemeen niet bepaald mee ingenomen, geen beter middel aan de hand wisten te doen. Het bestuursvoorstel werd dan ook, schoon, noode aanvaard. Hiermee was dus beslist, datj de vereeniging ter bevordering vfcn gejJÉmw* schoolbezoek, na een veel jarig en nuttig be staan was ontbonden. Thans was aan de orde Behandeling van het concept-reglement eener nieuwe vereeniging de „Vereeniging tot het organiseerèn van schoolfeesten," welk reglement ten slotte defi nitief werd vastgesteld. Tot de lc klas der Handelsschool te Helder zijn toegelaten II. Jonker Sz. en G. II. v. d. Mo len (Brcezand.) De postduivenvereniging „Altijd Verder" hield een wedvlucht met jonge duiven vanuit Schaerbeek (België). Om 8 uur werden de dui - ven in vrijheid gesteld, waarvan de eersten om 12 u. 5 m. hun hokken weer bereikten. De prij zen waren als volgt1, 3, 4, 5 en 10 Gebr. Van de Burg ;~2 en 6, C. de Vliegher 9 en 11 Th. Rooms 8 8. Gebr. Hogewoning 12 Gëbr. Raaij- raakers en 7 J. Meilink. Bovendien had de ver eeniging voor de eerste duiven 2 diploma's be schikbaar gesteld. Openbare Vergadering van den RAAD der gemeente ANNA PAULOWNA op WOENSDAG 21 JULI 1920, des namiddags te 3 uur ten Raadv huize. PUNTEN 1. Notulen. 2. Mededeelingen. 3. Voorstel tot het sluiten der geldleening van 48400.'met de Algcmeene Friesclic Le vensverzekering Maatschappij tegen 4 3/4 éi pari en enkele verdere bepalingen. 4. Voorstel tot wijziging der instructie van den Gemeente-Ontvanger tot het sluiten van een rekeningcourantj-overeenkomst met de Boerenleenbank en tot het vaststellen v./h. bedrag der zekerheid op minder dan 1/10 der gemiddelde ontvangsten. 5. Aanb**flTrig Gemeenterekening 1925. 6. Rondvraag. BRIEF van HARM aan TEUN I Wieringen, Juli 1926. Waarde Teunis Of ik het de leste dagen warm had hew, nou dat behoef ik je toch zeker niet te zeggen. Ik zweette zoo miserabel, dat ik was net zoo'n ci troen die uutknepen wier En de jongelui had- de d'r ok last van. Jij trapte bij ongs op de street ommers geregeld op „Chef Wiep-sigaret-doos- kes"!? Nou den had je verleden Zundag mot te zien, gien Chef Wiep, maar volle bierflessche slingerde ze langs de street; en den lachtte zo'n iongmensch zoo koddig en verheven, as wou Je zeggen: zie jullie nou wel hoe ik ken en hoe ik durf Zie jullie nou wel hoe'n Piet of ik ben Dat nou zoo'n snuiter 's op de dam anrand en goed ofdroogd wier, nou, dat was niks overbo dig! en was wel 'n goeje opfrisscher voer 'm. Efein, as 't mij overkwam, ik zou net doen as „die Boer en de Roovers!" Ik zei 't je efkes vcr- telle Teun, 't ken jou ok te pas komme ,n Boer den, had in de stad 'n varken verkocht en liep met 'n tasch vol geld naar huus. Hij dampte tevreden rookwolke uut zien piep, voel de zoo nou en den 's of hij z'n dubbeltjes nog had en stapte den wer vort op z'n stevige hou ten stok leunend. Gien mensch was er zooveer hij zien kon op dè weg te bespeuren. Opiens sprong 'n roover vanachter 'n dichte hoop stie- ne, zette hem de revolver op de borst en brulde: Je geld of je leven Dat was 'n belabberde boel en de hoer zei den ok maar „Ik zei je mien geld geven De roover, die nou niet zoo erg moordlustig en bloeddorstig was, was vanzelf bar in zien schik dat het zoo makkelijk ging Maar, zei de hoer, thuus hew iilc 'n feeks van 'n wijf, ze zei nooit gelooven, datte Voer 'n roover is elke minuut vanzelf kostbaar en hij schreeuwde ongeduldig -„Non, gien geza nik; je geld of je leven; en hij douwde weer den boer de revolver onger zien voorgevel Do'boer zei kalm; „nou wees niet zoo heet ge bakerd. ik hew maar ien kop je kpieg mien geld wel, maar je moet me eerst toch 'n lol doen. Ik hew thuus 'n drommels lastig wijf. Ze zei nooit gcloove, dat 'n bandiet me mien dubbeltjes ofnomen hot; ze geeft me op mien huid en gilt vanzelf: „dat hew je vanzelf wir verzopen, slam pamper .Weet je wat je nou doen moet Eerst 'n gat in m'n jas schiiete, as bewijs, dat ik vochten hew De roover vong dat verzoek niks erg en schoot bis het gat. Maar direct hield de boer 'm de are slip van z'n jas voer en riep „hier ok Het twiede schot knalde en dat brocht. den roo ver in 'n ware knalroes; de hoer hield z'n pet voer, en de roover schoot opnieuw, maar het schot weigerde „Vertrapt", riep ie, „ik hew gien koegels rrieer .„Zoo", riep de boor, „nou das niks, ik hew nog 'n knuppel, en hij timmerde deérmce op de kop van den handiet dat 't 'n lieve lust was Toen de vent gien pap meer zegge kon liet de boer 'm ofdrupe en kuierde as 'n generaal naar huus. Zie je Teun, as 't, jou ok overkomt den weet je hoe jo doen moet Besjoer, HARM. SPORT. gen een sterke Sparta-combinatie uit Schagen, aaronder 6 spelers uit Sparta I meespeelden. Direct ontwikkelt zich een gelijk opgaande par tij met Sparta Oenigseins in de meerderheid. Er wordt van heide kanten aardig- partij gegeven. Voor het doel zijn de Spartanen echter gevaar- Jjjkcr. Sp. neemt dan ook spoedig de leiding. De S.'ers gaan dan op het Sp. doel af en weten ge lijk te maken. Het duurt niet lang of de Sp.links binnen maakt 21 o.i. zat aan dit punt een buitenspelluchtje. Scheidsrechter wijst echter naar het midden. Even later maakt dezelfde speler 31. Nu eerst worden de S.'ers weer wakker en pakken fliink aan en eer het rust is, iM.de stand weer gelijk 33. Na de thee krijgt W. het geringe windvoordecl. Sparta breekt ver scheidene malen gevaarlijk door doch zonder succes. Wel krijgt do Sp.-midvoor een mooie ge legenheid om zijn club de leiding te bezorgen, doch zijn schot faalt. Het is Vrij, welke Succes na een half uur spelen met een schuin schot de leidling bezorgt. Nog zijn de S.'ers niet tevreden een mooi schot van Kooij wordt door de Sp.-kee per gehouden. Even later lost de zelfde speler weer een hard schot op het Sp.-doel, een der backs veranderd de bal van richting en ver dwijnt in het net. Spoedig komt het einde met. ce nverdiende 53 overwinning voor Succes. BINNENL. NIEUWS. DE VERSTANDIGE HAAN. De landbouwer H., te Dale, is in liet bezit van een kippenren op. een paar honderd meter van zjjn huis. De kippen bleven altijd bij de ren en vertoonden zich nooit in de huurt van de boer derij. Toen dan ook de liaan recht op de boerde rij toe kwam, vond de boer dat verdacht. Ilij ging naar huiten naar het kippenpark. Juist zag hij, dat de kippen naar alle kanten wegvlogen, terwijl op eenigen afstand een paar jongens wegliepen. DéHiocr slaagde er in één der jon - gens te pakken te" krijgen en deze bleek twee doode kippen zonder kop of pooten in een zak doek bij zich te hebben. De pooten werden later in de naburige beek gevonden. Een en ander is in handen der politie gesteld. De jongens, de 16- jarige P. en 18-jarige M. alhier, hebben bekend. Zonder den verstandigen haan zouden de da ders niet zoo gauw gevonden zijn. HACHELIJKE POSITIE. Dinsdagavond had mej. K. L. uit den Middel polder bij het overgaan van den onbewaakten overweg aan den Molenweg te Nieuwer-Amstel het ongeluk met den hak van haar schoen vast te geraken tusschen een rail en de heels, toen juist uit de richting Amsterdam een trein na derde. Zij had nog zooveel tegenwoordigheid van geest, om nog juist bijtijds de beide riemp jes van haar schoen stuk te knippen, waardoor zij aan een groot gevaar ontkwam. GEEN VISSCHERIJ MEER NA 1932 Tengevolge van de goede vangsten die in het bijzonder de ansjovis-visschers in het noorde lijk gedeelte der Zuiderzee in de laatste jaren hebben gemaakt, overwegen tal van visschers om hun bedrijf uit te breiden of te verbeteren, om. door aanschaffing van 'motoren vóór hun vaartuigen Het feit, dat de afsluiting der Zui derzee binnen afzienbaren tijd tat stand kan komen, houdt hen eck^ér van de gewenschte uitbreiding terug. Op verzoek van de de visschersvereeniging te Stavoren heeft de burgemeester dier gemeente naar ,.De Standaard" meldt, zich in verbinding gesteld met de Directie der Zuiderzeewerken om van deze'te vernemen met ingang van welk iaar de Zuiderzeevisscherii vermoedelijk niet meer zal kunnen worden uitgeoefend. Op dit verzoek werd het volgende antwoord ontvangen „Blijkens de, hij de behandeling der onlangs door de Staten-Generaal aangenomen wetsont werpen ter bespoediging van de uitvoering der Zuiderzeewerken, van Regeeringswege gedane medodeeling. wordt verwacht dat de afsluiting der Zuiderzee over ongeveer 8 jaren, dat is in 1934, een feit za.1 ziin geworden. Daar echter reeds in de heide laatste jaren vóór de afsluiting do toegang voor de visch naar het Zuidelijk deel der Zuiderzee waar schijnlijk bemoeilijkt zal worden, zal naar mij ne meening reeds na ongeveer 6 jaren de vis- seherij aldaar niet meer op de thans gevolgde wijze kunnen worden uitgeoefend. In de Zuiderzee henoorden den aan te leggen afsluitdijk, die door de nabij de Middelgronden en hij Wieringen te bon'wop/schntsluizen ae al len tijde voor de visschers van Stavoren en do ndcrc plaatsen langs do af te sluiten zee toe gankelijk zal blijven, zal in tusschen steeds op de gebruikelijke wijze govischt kunnen wor den." BRAND op eenj VELUWSCH DORP! De Stand, vertelt: Het is middag, ongeveer kwart over één. De brandklok luidt. Het publiek stroomt samen naar de plaats des onheils. De brandweer is in volle actie. Na 'n kwartier is 't materiaal ter plaatse verschenen. Men zal aan sluiten op de waterleiding, doch waar is de sleu tel van de brandkraan Men loopt en zoekt men draaft heen en weer ongeveer 10 minuten lang. Daar krijgt er een 'ri helder oogenblik. De ze had dicht bij het brandende huis met stil1 c verwondering naar de knetterende vlammenzee staan kijken, toen hij opeens bemerkte, dat hij met den sleutel van de brandkraan in de hand stond. waarnaar 'n 50 M. verder zoo ijverig werd gezocht. Men is nu uit den brand. De spuit wordt aangesloten op de waterleiding, doch nu komt men tot de ontdekking dat de tromp ver geten is, Eén spoedt zich naar het brandspuit huisje, maar terwijl hij per fiets gekomen is, en ta.' van fietsen voor 't grijpen zijn, holt hij te voet weg, komt buiten adem met 'n tromp aan dragen, dieniet past Opnieuw een gedraaf en gezwoeg. Het zweet, loopt met stroomen langs de aangezichten der zwoegende mannen; en wanneer men al de zweetdroppels had kunnen .verzamelen en in de vlammen werpnen, zouden deze ongetwijfeld veel van haar hevigheid hebben verloren. In tos srhen stort het eene gedeelte van het huis na 't andere in. Eindelijk is de passende tromo ge vonden Het spuiten zal beginnen De straal kan Ijuist de dakgoot bereiken. Kort daarna iigt al les voor de vlakte. Het is volbracht, doch zie, daar.komen er nog een paar aandragen met leeren jassen en helmen, .die weer weggebracht kunnen wor den. GEMEENTE WIERINGEN. Donderdag 1.1. maakte de Mandoline- e.i Kalvarmeel aSSSEl. JTW.ri ALLEEN VERKRIJGBAAR hij JANNES J. BOSKER Telefoon 22 H.HOEh Vioolclub „O.K.K." onder leiding van haar Di recteur een uitstapje naar llchlcr en Huisdui nen. s' Morgens te half acht vertrok het gezel schap van do verzamelplaats te Wcsterland. Te half tien arriveerde men in Helder waar eerst do verschillende vermakelijkheden op de ker - mis bezichtigd werden. Van daar ging het naav het Huisduinerstrand. Hoewel het op dat mo ment triestig weer was kon dit toch het genoe gen der club niet bederven. Na' even aan hot strand te hebben vertoefd, werd besloten een klein concert t'e geven in het Badhotel, hetwelk door eigenaar en badgasten in dankbaarheid aanvaard werd. Na. afloop werd de terugreis aangevangen naar Helder en daar natuurlijk aan het kermisvermaak deelgenomen. Te half tien arriveerde het gezelschap weer behouden op Wieringen. Waar O.K.K. zich voor elke fees telijke gelegenheid altijd belangeloos beschik baar stelt gunnen wij haar dezen genoegelijkon dag van harte. Succes-Nieuws. Na oen periode van vele we ken rust zal Succes II eindelijk ook weer eens een wedstrijd spelen en wel tegen Sparta III uit Schagen. Sp. is niet zoo'n sterke tegenstander das jongens als jullie een beetje oppassen kan iullie Zondag wel een overwinning behalen. PREDIKBEURTEN. NED. IIERV. GEMEENTE GEEN DIENST. DOOPSGEZ. GEM. DOOPSGEZINDE GEMEENTEDAG WIERINGEN: Geholpen door vriendelijke mede werking van velen, Doopsgezinden en Hervormd kunnen we onze gasten allen onderbrengen. Het spreekt vanzelf, dat gastheeren en gastvrouwen vrijen toegang hebben tot den Gemeentedag(dus ook de Hervormden). Voor dé overige Gemeente leden zijn de deelnemingskosten, waarvoor men toegang heeft tot de avondbijeenkomst van Za terdag (wijdingswoord mej. Leistra, zang mej. Tegelaar en inleiding van den Heer Sixma over: Hoe bestrijden wij den sleur in ons dagelijkscli leven en de middagbijeenkomst op Zondag (lc zing Ds. Leendertz over „Het land der levenden' gesteld op 25 ets. Zaterdag aanvang 8 uur pro ries (Vermaning Zondagmorgen 10.30 preek (hervormde kerk), 3 uur rijtocht van de gasten over Wieringen (wegens plaatsgebrek kunnen de Wieringers zelf niet mee.) 4.30 lezing Ds Leen dertz (Herv Kerk). 6.30 Sluiting. EVANGELISATIE Zaterdagavond 8 u. n.t. bidstond. Tl.-hoef smorgens HALF ELF de hr. Eppinga. Zondagm. half drie Zondagschool te Oever. Zondagm. drie uur Zondagschool te H.-hoef. Zondagav, haf acht Zendingsvergadering. MARKTBERICHTEN. SCHAGEN, 15 Juli 1926. 5 st. Paarden 75 a 300 7 Stieren 75 a 260 15 Geldekoeicn, mag. 180 a 300 66 Idem. (vette) 250 a 415 115 Kalfkocien 210 a 260 58 Nuchtere kalveren 9 a 18 36 schapen (mag.) 14 a 18 65 scha - nen (vette) 22 a 28 23 lammeren 11 a 14 43 Varkens (vette p. Kg. 0.63 a 0.75 40 Biggen 12 a 18 4 Konijnen f 6.50 a 1,50 141 Kippen 0.50 a 1,25 Hanen 0.15 a 1,10 79 Kg. Boetr 1,80 a 2 Eieronveiling. Aangevoerd waren 129 partijen kipeieren, totaal 29334 stuks en 28 partijen eend eieren, totaal 2009 st. De prijs der kipeieren liep van 5.20 tot 5.50. G. BERNARD SHAW de bekende Engelsclie romanschrijver, hoopt den 26cn dezer zijn 70en verjaardag te herden - ken. DE HELDENDAG TE BOEDAPEST. Onze foto toont een groep leden van den Hon- gaarschen adel, die deelnemen aan den jaarlijks gevierden „heldendag". Door toediening van een zwaardslag op den schouder door den Rijks bestuurder Horthy werden zij in den rij der na tionale helden opgenomen. In Hongarije grijpt men nog gaarne de gelegenheid aan om de heer- schende ontevredenheid met de onteerende vre desonderhandelingen kenbaar te maken.

Wieringer courant | 1926 | | pagina 2