opt wonde KLOOSTERBALSEM AKKER'S onder de inlanders, ten. N. en ten Z. van de delta van de -Zambesi. Geraamd wordt dat er jaarlijks aldus 4000 inlanders worden gedood. Deze staat van zaken wordt aan den oorlog toegeschreven in dien.zin, dat door de groote troepenbewegin gen.'in de'districten van Mozambique en Quili- mane het kleine wild is weggetrokken, waar door de wilde verscheurende dieren, geen voed sel mèer vinden, op de lijken van onbegraven ot onvoldoende begraven inlanders gaan azen. Zoodoende hebben zij den smaak van menschen vfeèsch. gekregen. Er zullen 400 jagers, waaron der bettende Europeesche, met inlandsche hel pers aan de campagne deelnemen. NUTTIGE WENKEN VOOR DE VROUW. Past op voor de oogen van uw baby Velen verwonderen er zich over, dat er toch zooveel menschen zijn, die sukkelen met hun oogen. liet is slechts gedeeltelijk waar, dat zulks zou voort komen nit oe grootere inspanning die van onze oogen in het moderne leven geeischt wordt. Ve le gevallen van slecht zien zijn te danken aan de gedachtenloosheid diergenen, die met de zorg der kleine kinderen belast zijn. lederen zo mer kan men babie? op hon rug in de kinderwa gens zien liggen, terwijl zij mee knipperende oogjes naar den strakken wolkeioozen hemel liggen te kijken. Zij kunnen niets doen om aan dién verblinden glans te ontsnappen en de wijze waarop zij met hun kleine knuistjes in hun oog jes wrijven, toont duidelijk genoeg aan hoeveel ïast zij ervan hebben. Is liet dan te verwonderen dat deze slachtoffers van onbedachtzaamheid later de zorg van een oogenspecialist noodig hebben 7 Nieuwe Gordijnen maken. Als meA nieuwe gordijnen maakt is het aanbevelingswaardig cm de zoomen aan den bovenkant evenbreed te ma ken als aan den onderkant, op deze wijze toch. kan men na verloop van tijd de gordijnen ge makkelijk ten onderste boven hangen, als het noodig is. Voor hen die reeds vroeg steenkolen opdoen. Steenkool moet bewaard blijven op een droo- ge en goed geventileerde plaats. Zij zal langer branden en een helderder vuur geven, dan wan neer zij wordt geborgen in een gesloten kelder, waar geen lucht toe kan treden. PROVINCIAAL NIEUWS. Op de Schagermarkt deelde men mede dat te Aartswoud een geval van tongblaar voor kwam. BARSINGERHORN. De heer A. Schenk, aan de Tin, alhier, kreeg onverwacht een weggeraak te kip terug, doch zij kwam in gezelschap van 19 kuikens, die volgens de leege doppen in een verborgen plaatsje van de hooischuur waren uitgebroed. KOOL OVERWINTEREN is in de laatste ja ren eene bron van rijke inkomsten geweest. In het Waarland en te Noord-Scharwoude, is men nu reeds druk aan het bouwen van opslagplag- plaatsen. Te Zijdewind werd den bouw van drie hooischuren opgedragen aan den timmerman E. van Leeuwen. OUDE NIEDORP. Donderdagavond geraakte het paard, gespannen voor een tilbury, eigen dom van mej. de wed. M. te Schagerwaard, dat vast stond op het erf van den heer R. te Oude- Niedorp, los en holde zonder voerman huis waarts. Gelukkig werd het paard te Zijdewind door den postbode Van Drunen met veel gevaar voor eigen veiligheid, tot staan gebracht. Een en ander was zonder ongelukken en beschadi ging afgeloopen en de postbode kreeg als beloo- nipg voor zijn kordaat optreden5 beste(7) sigaren. ANNA PAULOWNA. Aan de U.L.O.-school te Helder werd van de le naar de 2e klasse bevorderd I. Sinke. Tot de Rijks Hoogere Burgerschool te Hel der zijn toegelaten .Tb. Raap en H. Jonker Ut Een tweetal jongelui hier ter plaatse, eeu kappersbediende en een bloemistknecht, hebben het voornemen opgevat, om in Markerkleeding n voetreis door Europa te doen. Maandag is, vanuit Helder, den tocht aangevangen. Het is de bedoeling, door België, Frankrijk en Italië te trekken en daarbij geregeld een dagboek van hun wederwaardigheden bij te houden, terwijl zij hopen, deels als straatmuzikanten, deels door den verkoop van ansichtkaarten met hun portret er. op. in hun onderhoud te kunnen voor zien. Wij wenschen onze wereldreizigers alles goeds toe. GEMEENTE WIERINGEN. BEKENDMAKINGEN. KERMIS TE WIERINGEN 1926. De Burgemeester van Wieringen maakt be kend, dat het sluitingsuur der tapperijen gedu rende de kermis 1926 vanaf Donderdag 29 Juli tot en met Maandag 2 Augustus voor alle dagen zal zijn 's nachts 2 uur van den volgenden dag. De tenten, kramen, caroussels enz. moeten 's nachts een kwartier vroeger als boven is aan gegeven, gesloten zijn. Op Zondag 1 Augustus, zullen tenten, kramen enz. tot 's namiddags halfj vier uur gesloten moeten zijn. In de tapperijen wordt dien dag tot dat uur geen dansmuziek gemaakt. Straatmuzikanten en liedjeszangers zullen Donderdagmorgen vergunning kunnen vragen. Zij mogen 's middags na drie uur buiten de kom van Hippolytushoef niet zingen of muziek maken. Wieringen, 26 Juli 1926. De Burgemeester voornoemd, L. C. KOLFF. ONTHEFFING WINKELSLUITING. Burgemeester en Wethouders van Wieringen brengen ter algemeene kennis, dat gedurende de kermis 1926 ontheffing wordt verleend van de bepalingen der verordening op de winkelslui ting, in dier voege, dat de winkels vanaf Don derdag 29 Juli tot en met Maandag 2 Augustus geopend mogen zijn tot 's nachts 2 uur van den volgenden dag. Gelijke ontheffing wordt verleend van het verbod tot het venten op of aan dep Openbaren weg, eveneens tot het nachtelijk uur, hierboven voor eiken dag aangegeven? De ontheffing wordt slechts verleend-voor de winkels en voor het venten binnen de kom van het dorp HIPPOLYTUSHOEF. Wieringen, 26 Juli 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. C. KOLFF. De Secretaris, VAN DUIN. In een adres aan d,en Minister van Binnbfï- landsche Zaken en Landbouw heeft het gemeen tebestuur van Wieringen de aandacht gevestigd op de moeilijkheden, die zich in den komenden w inter zullen voordoen ten aanzien van werk- looze arbeiders. Gelijk bekend, aldus het adres, hebben de in uitvoering zijnde Zuiderzeewerken een groot aantal vreemde arbeiders, inzonderheid uit Drenthe, aangetrokken, die hier tot nu toe, groo tendeels voldoende werk konden vinden. Het emeentebestuur ziet echter den komenden herfst en winter niet zonder bezorgdheid tege moet, Wat is n.1 het geval 7 Op dit oogenblik zijn nog de volgende werken in uitvoering, te weten 1. de verhooging van de Marske- en Rinkewielsdijken 2. de verhoo ging van den Groenen Molgerdijk en de kapglooi ing van Vartrop 3. aqnleg van den Normerdijk en verhooging van de zeewering langs het Wes- te.'landerklief 4. de verhooging en verzwaring van een gedeelte van den Bierdijk en aanleg van een kade op het hooge land van Stroe. Het eergenoemd werk komtt binnen enkele weken gereed, terwijl dit ook binnen een paar maanden het geval zal zijn met het sub. 2 ver - melde werk. Het gevolg hiervan is, dat tiental len arbeiders werkloos zullen worden. De Gemeenteraad heeft ingezien, dat zijner - zijds iets gedaan moest worden om de gevolgen san het stilleggen van werken zooveel mogelijk te voorkomen. Zoo is, ondanks onmiskenbare bezwaren, aan het einde van 1925 besloten de gemeente te doen toetreden tot de regeling, ver vat in het Wrkloosheidsbesluit 1917. Voorts zijn van gemeentewege verschillende werken uitgevoerd om hen, die bij de groote werken geen plaatsing konden vinden, aan ar beid te helpen. De komende maanden zullen de gemeente ech ter voor groote moeilijkheden plaatsen. Bij den huldigen stand van zaken laat het zich n.1. in zien, dat vanwege den Dienst der Zuiderzeewer ken weinig werken in dit jaar zullen worden uitgevoerd. Leverde het ondersteunen van een betrekke lijk getal arbeiders in de afgeloopen periode al eenlg bezwaar op, dit bezwaar was tot nu toe niet onoverkomelijk. Het spreekt echter vanzelf dat een kleine gemeente als Wieringen niet in staat is enkele bonderden arbeiders te onder- boaden. De ingezeteneji dezer gemeente toch vinden hun bestaan in hoofdzaak in bet land bouwbedrijf en de visscherij en zijn weinig ci raagkrachtig gegoede burgers treft men er bijna niet aan. En ook al ware het, dat de bedoelde arbeiders bij de -uitvoering der Zuiderzeewerken voldoen de werk vonden, zoo komt, gelijk de ondervin ding leert, bijna elk jaar een periode voor, waar in door vorst niet gewerkt kan worden. Ook in den afgeloopen winter is dit het gevaar geweest, w aardoor de gemeente in de noodzakelijkheid is gebracht steun tq verleenen, niet aan Wieringer ar' eiders, doch aan geïmporteerde werkkrach ten. Daarbij komt, dat de gemeente hare uitga ven met honderden guldens heeft zien stijgen wegens kosten van ziekenhuisverpleging, en al weder niet voor Wieringer burgers, doch ten behoeve van vreemde arbeiders. Een equivalent voor al die kosten wordt be laas echter niet gevonden in een verhoogde draagkracht der gemeente. Het zal zonder nade re toelichting duidelijk zijn, dat de bijdrage van bedoelde arbeiders in de gemeentelijke inkom stenbelasting van geen beteekenis is. De onge huwde werkkrachten vertoeven hier in den re gel slechts tijdelijk; de gehuwden, die zich hier komen vestigen, verdienen eveneens geen hoog loon, vooral niet, wanneer zij, hetgeen dikwijls voorkomt, niet geregeld werk hebben, terwijl de m pesten van hen, door het bezit van meerdere kinderen, meestal beneden de inkomengrens voor belastingplicht vallen. Deze toestand mag volgens het Gemeentebe stuur niet langer voortduren. Het is van oordeel dal niet alleen de gemeente Wieringen met al deze kosten mag worden belast, doch het is een eenvoudige eisch van billijkheid, dat het Rijk de ze kosten vergoedtADe Zuiderzeewerken worden ondernomen in het belang van het geheele land. welnu, dan is het rechtvaardig, dat de kosten door allen tezamen worden gedragen en niet het. budget van een kleine gemeente daarmede on draaglijk wordt belast op grond van de bepa lingen eener Armenwet, die met dergelijke uit zonderingstoestanden natuurlijk geen rekening beeft kunnen houden. In de afgeloopen jaren is in speciale gevallen door het Rijk meermalen steun verleend, waar het Rijksbelang veel min d'*r aanwijsbaar was, dan bij 't hier omscheven geval, b.v. ten aanzien van de werklooze sigaren makers. Het Gemeentebestuur acht zich daarom verplicht, mede namens den Gemeenteraad, het dringend verzoek te richten, te willen overwe gen op welke wijze de gemeente met betrekking tot de ontlasting van de meergenoemde kosten kan worden geholpen Van het adres is een afschrift gezonden aan den Minister van Waterstaat Onze vroegere plaatsgenoot, de heer Cor Bak ker Hz., is te Haarlem geslaagd voor het over gangsexamen van de 3e naar de 4e klasse Rijks kweekschool voor onderwijzers te Haarlem. Te voortvarende politie Te Den Oever had Zondagmiddag 'n vechtpartij van 'n paar jon gens op straat plaets De rijksveldwachter al- laar kwam aan en.scheidde ze. Echter achter volgde hij daarna 'n jongen met de gummistok, die niets met 't geval uitstaande had; en~ tevens verden burgers gesommeerd om zich te verwij- Jeren, die daar ri slig stonden te praten. De aanwezigen brachten nu eenparig den veldvva "1 ter aan het verstand dat het zoo niet ging: hij zag dat ten slotte in. rn ging wijselijk heen. Zondagavond had te Hippolytushoef een ar nrr ding van auto's plaats, die gelukkig bij ma. teriale schade is gebleven. Naastepad's autobus kwauTvan Den Oever; de heer Luijt reed achter uit met zijn luxe auto uit de Vermaningssteeg Zij konden elkander van de hoeken der huizen niet zien, en zoo werd de auto van den heer Lyiit terdege aan de achterzijde gehavend. Het achter spatbord werd verbrijzeld alsook een der achter-, wielen. Gelukkig werd niémand gekwetst. EVANGELISATIE De VERTELMIDDAG-UURTJES voor kinde ren zijn wegens den zomer tot nader aankondi ging UITGESTELD. Ev. F. Eppinga. 1oor Zetfbinder; en dv^rhmdtn kunt U het best Uw keus maken bij v. Wachendorfl - v. Rijn. Binders in prijzen van 65 cent tót 5 gulden. BRIEF van HARM aan TEUN I Wieringen, Juli 1926. Beste Teuntje Je zal mien brief wel met 'n kermishumeoir deurleze. Ik ken me dat zoo indenke. 'n Beetje katterig, zoo dat je meer zin hew in 'n pekelhe- ring, den in dat gekles van mij. Ik was er zoo Zundag ok efkes an de Shius- met de Hermonie mee op stap; 'k kwam ok zoo bij 't buffet en van zelf, berge ontmoete mekaar niet, maar mensch- ke wel. Kennisse bij de vleet. „Zoo Harm, jij ok hier Wat ken je Harm niet, Harm van de Polderbode ..En toe zij die aar weer: „Phoe, ik hew maling aan die kerel Ja, ja, Teun hij dorst wat te zeggen, jandorie, dat zal hem ge zien weze, hij is nog niet van me of Later kwam ik 'm teugen, en toe keek ie wel zoo'n beet je schuin op me of, as wou ie zeggen „ken je me nog Ik docht, wacht maar vader, ik ben Voorthuizen niet ..ik hew je nummer in mien zakboekje Ja,. Teun dat was met die kip van Voorthuizen toch ok wat. ..Komt me dir Zundag zoo'n auto anrijen van de Evensluus Bij snort er bar langs en opiens is het „bom vlak voer de woening van Voorthuizen an Bree- zand. De familie zat net an 'n kopke koffie met 'n jodekoek; Ze keken uut 't raam en deer zien ze, dat ien van heur kippe op den weg voer mira kcl leit. Voorthuizen kriegt van nijdigheid 'n kru mei van z'n jodekoek in 't verkeerde keelgat en vliet naar buten. Hij zal ze leere Maar eer ie nog goed en wel op de hoek van 't huus is, dir ziet hij zoowaar de bestuurder kalm 't overreden hennetje in de auto gooien, zeker as cadeau voer moeder de vrouw voer de soep En weg tuften ze; en Voortbuizen, stommert dir ie was, vergat naar 't nommer te kieken. Z'n kip was ie kwiet, z'n Zundag bedurven Evengoed, 't toppunt van brutaliteit Ja, 't ken an Breezand raar spoken. Dir hadden ze al voer op kermis. Verloopen week dangsten de bollen- pelsters 'n reuzen tulpen-step op de deun van 'n draoiorgel, dat 't 'n lieve lust*was: Om nog wat meer sier an de lol te geven gaven de bloemisten 'n boksmatch op de eerste verdieping van 'n bol lenschuur, dat 't 'n mirakel was. De kampioenen middengewicht Swager en Huig waren ver schrikkelijk in actie en 't publiek docht „er blieft van die lui niks over as 'n plaske zweet r-" rj) 7? heerlijk verzachtend en pijnstillend, mits het de echte Akker'» KLOOSTERBALSEM is. 1 "V/ A.f •h&'i Geen ander is zoo beroemd bij brand- en snij- wonden, builen, ontvellingen, maar tevens ook voor kloven, ruwe handen, schraalheid en wintervoeten. Een huisapotheek op zich zelf mag dan ooi: nergens ontbreken Eischt de nieuwe verpakking in cartons: 20 gr. 0,50; 50 gr. !Oügr./l.75. Overal verkrijgbaar! MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 24 Juni 1926. Op de heden gehou den weekmarkt waren aangevoerd 9 Paarden 150 a 300 1 Veulen,34 Melkkoeien 225 365 48 Nuchtere kalveren slacht 8 a 20 Vette Schapen 26 a 37 8 Lammeren 16 4 20 5 Schrammen 30 117 Biggen 10 weken 14 21 1 geit 5. Boterprijs 1ste soort 0.80 ét 0.90 2de soort 0.70 a 0.80 Kipeieren groothandel 5.75 a 6 25 kleinhandel 6 a 6.75 eendeieren 4. Alkmaar 23 Juli 1926. Op de heden gehouden kaasmarkt waren 191 stapels aangevoerd, we gende 194960 Kilogrammen. De prijs der fabriekskaas was Kleine met merk 36 zonder merk 32Commissie met merk 34. De prijs der Boerenkaas wasKleine met merk 37 zonder merk 34 Commissie met merk 37. LAAT UW KOUSEN AANBREIEN (ook de allerfijnste casimire) in de gele winkel bij JAAP SNOR, Znidstr. 15 Helder Voor Wieringen bij Mej. J. de BEURS, Hippolytushoef De gele winkel heeft een faam I Ook met zijn NIEUWE KOUSEN staat hij BOVENAAN I NIKKERTJE EN DIKKERTJE IN SPROOKJESLAND. En as decorasie zit het gezicht van ien der boksers nou vol krabbels van allerlei model, /oo dat 't 'n nieuw soort blombol liekt. De vreemde lingen bekieken dat nieuw soort pleisterwerk van alle kangte. De wondere benne de wereld niet uut. Dat zie je ok an de Poldersche wereld reizigers. Ze denke zeker dat Rome om 't hoekje an de deur leit. Op 't Veld beloofde ma nog 'n ansicht van de Noordpool te sturen. Nou veul kaarte zelle ze aars dir niet verkoope. Hij het jandoppie wel 'n leepe streek uuthaalt om een kapper as compagnon mee te neemn; den het ie tenminste vrij scheren en knippen ongerweg. Besjoer HARM. ERNSTIG VLIEGONGELUK VIER DOODEN I Op een van de Duische Wadden eilanden is gis teren 'n vliegmachine bij een noodlanding ver - ongelukt. Vermoedelijk werd het vliegtuig door 'n orkaanachtige bui tot landen gedwongen en geraakte in brand. Twee echtparen en de be stuurder werden gedood. HEILOO. De veehouder B. kreeg ongewenscht bezoek bij zijn vee. Het was opgevallen, dat 'n koe steeds was uitgemolken. Toen nu gister vroe ger dan anders werd begonnen, zag men den da der. Hij koos echter het hazenpad, maar liei van schrik zijn pet, waarin 16 aan geld, achter Een onderzoek wordt ingesteld. Dikkertje kon geen uitweg vinden om vai moeilijke taak ontslagen te worden das raapte hij alle moed bijeen en vertelde de schiedenis van Drie Beeren. Later zei hij Nikkertje „Zeg, Nikkertje, ik houd er niet om te pochen, maar het applaus was werk corverdoovend, vind je niet 7" Toen de bewonderende kreten waren v storven werd Dikkertje, tot groote vrc van de menigte, door den Koning naar geroepen om een Prins van hem te maken. „Ik een Prins Prins Dikkertje bij verbaasd uit. Het benam hem bijna adem, en met knikkende knieën naderde den troon. En alles zou goed gegaan zijn, al niet juist over een vioolkist gevallen was e recht was. gekomen op de teenen van den ning en een stem riep s „Hallo, Dikkertje Heb je leklcer geslapei Het was kleine Liesje, die terug kwam haar poppenwagen te halen, nadat zij mooie bloemen, die zij geplukt had, aan moeder had gebracht. En hiermede eindigen de wonderlijke avi ren van Nikkertje en Dikkertje in Sproo land. EINDE.

Wieringer courant | 1926 | | pagina 2