De Wenteltrap. 17e Jaargang. Dinsdag 17 Augustus 1926. No 74. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN 4 provikiciaab nieuws. WIERINGER COURANT* JOHN J. BOSKER, WIERINGEN UITGEVER i v VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU Hlppolytnshoei Wielingen. Telei. Intercomm. No. 1(. zeemeerminnen op. Heel het eiland stond in het teeken der spookhistories. En de bewoners van het „betooverde" huis durfden nauwelijks gaan slapen. Het vreemde was, dat men er niet achter kon komen waar het geluid vandaan kwam. Liep men in de richting waar her gehoord werd, dan was het weer stii. Eindelijk kwam men er achter dat in een kast het festijn der duistere machten zijn hoogtepunt vond. Men keek in die kast misschien wat al te vluchtig en met een at te bevend hart maar zag dan niets. Alle kopjes, alle borden en alle busjes stonden op hun oude plaats. Eindelijk was er een dappere die de kast aan een napwgezet onderzoek onderwierp. Hij in - specteerde alle busjes en potjes en vond ondeï iri de kast een..muisje Schuw inefkaar ge doken in een leege vetbus, waarvan het deksel hem een kleine opening liet. Het was in, de bus geraakt en had er niet uit kunnen komen. Tel kens was het teruggevallen bij den steilang wand terkens had het kopje gestooten tegen het harre deksel, en buiten waren de stootn van het mui zenlijfje gehoord, het getrappelvan zijn pootjse telgen het holle blik vernomen. Urk is zijn klopgeest kwijt, en de verhalen der oude visschers, die dagenlang ademloos be luisterd zijn, worden thans weer met spottende lachjes aangehoord. IN EEN HEK GEVALLEN. Donderdagmorgen is op de kippenmarkt e Bar neveld een ernstig ongeluk gebeurd, wordt, aan het U. D. gemeld. Terwijl do 21-jarige poeliers- bediende B. V. Essen voor z'n patroon, den heer bezig was kisten met pluimvee op een wa gen te laden, gleed hij uit en moest dus de. reods hoog opgetilde kist loslaten, die tengevolge viel en op het lichaam van den poeliersbediende neer kwam. Ongelukkig genoeg bevond zich juist ach ter van E. een van scherpe spijlen voorzien ijze ren tuinhek, waartusschen hij door de zware kist met zijn eene been gedrongen werd. Met het andere been kwam hij echter juist op de punt vi n zoo'n stijl terecht, die hem dwars door de kuit drong. Een vréeselijk gezicht was het, daar dien dubbelgewrongen knecht, die van pijn luid keels schreeuwde, mét zijn been aan het hekwerk gespietst, onder de zware kist te zien liggen. Zoo spoedig mogelijk werd door tal van marktbezoe- kers de kist van zijn lichaam gewenteld en de bediende uit zijn afschuwelijke positie verlost. Om echter zijn doorboorde 'been van de spijl los te trekken, was inderdaad heel wat kracht noo- dig. Eindelijk bevrijd, werd de ongelukkige aan stonds naar een in de buurt wonend geneesheer gedragen die direct een noodverband legde, doch die zijn overbrenging naar een ziekenhuis noo- dig achtte. DE PRIJS DER EIEREN. In tegenstelling met andere jaren, als de prij zen der eieren in den zomer langzaam gaan stij gen, zijn deze thans nog voortdurend aan het af brokkelen, zoodat in de tweede helft van Juli groote witte eieren voor 4.50 pér 100 stuks wer den opgekocht. Men schrijft dit toe aan het feit, dat de kippen bouderij in bijna geheel Europa zoodanig is uit gebreid, dat landen, welke tot nog toe voor ons een goed afzetgebied vormden, zooals Engeland, zich thans voldoende uit eigen productie kun - nen voorzien. Door pessimisten worden dan ook reeds zeer sombere voorspellingen met betrek - king tot onze pluimveeteelt gedaan. De hoofdredacteur van „De Kleinveeteelt," de heer Holsteijn, kan zSch met, de pessimistische beschouwingen echter niet vereenigen. Hij vestigt er in de eerste plaats de aandacht MODE. Figuur No 1113 is een keurig mantelpak van wollen ribstof met een lakgordel. In den rok zijn vier diepe plooien, die ook in het manteltje door kropen. Het geheel is een keurig, gedistingeerd mantelcostume, dat zeer vlot staat. No. 1114 is een sportpakje van wit linnen met een gemakkelijk, wijd plooirokje. De bijbehooren- de jumper heeft aangeknipte pandjes, welke op de heup worden dichtgeknoopt. Beide plaatjes geven practische costummpjes, dk zeer waarschijnlijk wel te pas zullen komen. Knippatronen zijn verkrijgbaar in de maten 42 44, 46, 48 aan het bureau dezer courant onder op gave van de No's 1113 en 1114. Kosten per stuk 55 cent. EENIGE NUTTIGE WENKEN VOOR DE HUISHOUDING. Nu bijna iedere vrouw, ieder jong meisje het haar kort geknipt draagt, is het een veel gemak kelijker en heell wat minder vermoeiend werkje geworden, het haar te wasschen. Een der beste middelen om het haar te ontvet ten is het te wasschen in warm water,, waarin men een theelepeltje borax gedaan heeft. Al het vettige verdwijnt, terwijl het haar daarna toch niet die ongewenschte droogte vertoont, die men na het wasschen met andere middelen zoo dik - w'jls krijgt en die maakt dat men er niet meer mede kan doen „wat men wil." Borax is nuttig in vele gevallen. Misschien is Vet slechts weinigen bekend, dat men, om zijn zilver prachtig schoon te krijgen, niets anders te doen heeft, dan een theelepeltje borax in het ■OTSchwater te doen. Nooit krijgt men het zilver mooier, dan op deze wijze. Voor haar, die fruit koken, hetzij appeltjes of neren, hetzij voor de inmaak, is het nuttig te we ten, dat overkoken op even eenvoudige als doel matige wijze voorkomen kan worden, door een klein stukje boter bij te voegen. Heet wat fornui zen-schoonmaken wordt er door zoo'n klein klontje boter voorkomen Als men appelmoes maakt, of een appeltaart, idoet men het beste, de appel niet in gelijke stuk jjes te snijden. Het is veel beter de vruchten dn «eer ongelijke stukken te verdeelen, omdat zij tan niet op elkaar plakken de wanne lucht k.Mi er ;dna beter bij en zij koken veel eerder en ge. Makkelijker MARKTOVERZICHT. VijS die geregeld in aanraking komen met koeboe.ren' en veehandelaren, hebben uit hunne FEUILLETON. Naar bet' Amerikaansch fi'an MA'.RY ROBERTS RINEHART. i No. 20. Liddv kwam 's Woe usdagsmorgens bij me nut - I t „A.. nnlr nn nnn nit_ gesprekken een indruk gekregen, dat ze voor de verbetering van prijzèn en afzet, alleen heil ver wachten van de sluiting onzer grenzen voor den invoer van buitenlandsch vleesch. Over de be swaren en nadeelen daarvan heb ik nimmer ie mand hooren spreken. Daar zijn boekdeelen van te schrijven doch wij willen hierbij op een paar grondwaarheden wijzen. Een volk, da.t meer uit voert, dan invoert, kan nooit voordeel hebben bij eene sluiting der grenzen. Bij onzen uitvoer is de transitohandel inbegrepen. Zooals men een ander behandelt, kan men vernachten behan deld te worden. Ondertusschen zijn onze boeren practisch genoeg, om op dit oogenblik de zaken te nemen, zoo ze zijn. En hoe die zijn, dat liet de SCHAGER markt van 12 Aug. ons zeer duidelijk zien, vette koeien neigen nog altijd naar een la ger notéering. De hoogste markt was te Schagen krapaan 1,per K.G. en verder afdalend tot 60 cent. Melkkoeien gaan ook naar omlaag In den loop van dit jaar, zijn de prijzen zeker 50 a gld. -teruggeloopen. Bij nuchtere kalveren is het zoo het mindere gedeelte brengt bijna niéts op, dan krijgen wij die met wat vleesch, dat zijn de gewone slachtkalveren 10,k 14,—, die een paar weken aan de melk zijn geweest loopen tot 18,en daarmee hebben wij het eind. Scha nen waren stug vleezige'oued f 25.k 32 jari ge fokschapen 20, k 25 Weidelammeren 12,18 vette lammeren 18 a 21 Vette ovei houders waren heter te verkoopen dan vorige week. Gekocht werd voor Duitschland, België en Denemarken. Ook in ons eigen land neemt de vraag'naar jonge schapen toe. De prijs liep tot 32,Varkens hadden eene goede markt. Reeds vroeg was een belangrijke hoeveelheid goede zware slachtvarkens aanwezig. Tot ongeveer 9 uur nam de aanvoer geregeld toe. Wij waren om 8 uur aanwezig en waren getuige, dat J. Brak, Sehagerbmg voor 42 cent verkocht. Later hoor den wij, dat nog 41 Vs cent was besteed. BINNENL. NIEUWS. VOOR HAAR KIND GESTORVEN. Te Nieuw-Weerdinge zagen wandelaars- een kind in het kanaal drijven. Daar de moeder niet te zien was, vermoedde men, dat deze een poging had gedaan om haar kind te redden en ook te water lag. Na eenig dreggen haalde men zoowel de moeder als het kind naar boven. Het mocht gelukken de levensgeesten der kleine weer op te wokken, doch die der moeder waren reeds gewe ken. Zij laat vier kinderen achter. EEN HELD. Er zwierf een man in en om een visschersdorp in het Z.W van Friesland. Een vrouw merkte het en toen nu haar man afwezig moest zijn, zocht ze alle oude en afgedragen klompen bijeen en plaat ste die aan de deur. De zwerver zou dari denken .zooveel volk, neen, daar moet ik niet zijn." De zwerver kwam niet, maar de eigen man kwam onverwachts tehug. En toen die de klompen zag dacht hij „het is niet pluis in mijn huis." Hij ging er van door, want hij was al even bang uitgeval len als zijn eega. Het bekend geworden geval heeft natuurlijk veel hilariteit verwekt. EEN VERGISSING. Ten gemeentehuize te Groenlo kwam 's mor - gons iemand aangifte doen, dat hem een dochter was geboren. Des middags kwam hij echter nog 'eens terug om te vertellen, da.t hij verkeerd was ingelicht en zijn gezin met een jongetje was vermeerderd. BRAND OP EEN TURFSCHIP. Woensdagavond sloeg tijdens een hevigert on- weersbui de bliksem in een met turf geladen schip, te Nijholptpa. Schip en lading zijn gedeel telijk verbrand. De autospuit van Wolvega wist algeheele ver nietiging te voorkomen. HET RIJWIELBELASTINGPLAATJE. Donderdagmorgen hebben ambtenaren van do belasting in samenwerking met de politie te Til burg een steekproef gehouden onder de wielrij ders om na te gaan of zij hun karretjes wel van een belastingmerk hadden voorzien. In den om trek van den overweg op den Heuvel hadden de mbtenaren zich opgesteld. Alle wielrijders wer den aangehouden. Er bleken er nog heel wat te zijn, die het er zonder plaatje maar op waagden. De overtreders moesten hun fietsers achterlaten, die zij, na een belastingmerk te hebben gehaald, tegen betaling van een boete van drie gulden kon den terug krijgen. Er werden ook eenigen betrapt, die een capsule van een wijnflesch aan de fiets hadden hangen In totaal werden tegen een dertigtal personen procesverbaal opgemaakt. EEN VLUGGE DIEF. Op den Amsterdamschen Straatweg onder Naarden liet een heer zijn auto even onbeheerd staan, om in Naarden een reparateur te zoeken. Toen hij terugkwam bleken twee wielen, waar op binnen- en buitenbanden gemonteerd waren, van den auto verdwenen. De politie stelt een on derzoek in. ZEER ONGUNSTIG APPELJAAR. Men schrijft uit Noord-Brabant, dat hoe meer de dagen en weken vorderden, des te overtuigen der blijkt, dat 1926 als appeljaar niets zal te be- etekenen hebben. Er zijn boomgaarden waar men om zoo te zeggen, de appelen met een lan taarntje moet zooken. I TOESTANDEN IN DE MIJNSTREEK. In „Het Volk" komt een stuk voor betreffende de ongunstige toestanden, waaronder de mijn werkers en hunne gezinnen moeten leven. Daarin wordt geklaagd, dat de tijd voorbij is, waarin de mijnwerker werd gewaardeerd en dat nu regeering en werkgever zich weinig van hem aantrekken. „Het leven van den mijnwerker en cd mijnwerkersvrouw wordt met den dag ondra gelijker en onzekerder, de arbeid zwaarder en intensier." klaagt d schrijver en hij hekelt het optreden van de ondernemers tegenover de werk nemers ei*beweert, dat een ongekende willekeur bij alles aan den dag wordt gelegd, rat klachten van de vokbonen steevost ter zijde worden ge legd enz. Tenslotte doet de schrijver een beroep op het Nederlandsche volk, op alle hoogstaande onpar tijdige mannen en vrouwen om te bevorderen, dat' ten spoedigste een enrruete-commissie van Regeërinswege wordt ingesteld, welke een onder zoek zal instellen naar de toestanden in onze mijnbouw. EEN KLOPGEEST OP URK. Het was een mnlsje. Ook Urk heeft zijn klopgeest gehad schrij?t de .Stand." Een dag of wat geleden is het gebeurd. In een der huizen van Wijk 5 hoorde men telkens een verdacht geraas. De bewoners zochten ver- eeefs naar de oorzaak ervan. Er werden buren bijgehaald, die echter evenmin achter de oorzaak van het zonderling geklop konden komen. Soms 7weeg het en dan hoorde men het weer. Vooral tegen den avond kon het angstaanjagend wezen. Men sprak van spoken. Oude visscherslui haal - den herinneringen van vliegende Hollanders en dien Jamieson en dan wed ik dat hij vandaag niet naar de stad terug gaat." Toen begon ik er anders over te denken. Als de stukjes papier iets met den moord en de rest te maken hadden behoefde ik er me ook niet druk over te maken of het eigenlijk wel netjes was om ze te lezen. Dus Liddy rangschikte de stukjes zooals een kind dat een puzzle legt en ze deed het met evenveel enthonsiasme. Toen ze klaar was ging ze opzij en liet het mij lezen. „Woensdagavond negen uur. Brug," las ik hardop Toen merkte ik dat Aex naar ons keek en keerde mij om naar Liddy. „Wat gaat het ons eigenlijk aan zei ik. Liddy was boos. Ze wilde me wat zeggen toen ik de stukjes opraapte en de serre uitging. „Vertel me nu eens," zei ik even later, waarom je Alex in vertrouwen hebt genomen Hij is lang niet dom en heeft 't natuurlijk goed onthouden. Je hebt het zeker ook .in de keuken laten zien, en in plaats van mij de kans te geven om vana vond stilletjes bij de brug te gaan kijken, om te zien, wie er zijn, zal het heele huishouden er wel in optocht heen gaan. „Niemand weet er iets van," zei Liddy bedeesd .,lk heb het gevonden in de prullemand in de kleedkamer van juffrouw Gertrude. Kijkt u eens op den achterkant Ik keerde een paar snippers om, en daar stond warempel de naam van de Handelsbank op ge drukt. Dus Gertrude zou Jack Bailey dien avond bij de brug ontmoeten. En ik dacht nogal dat hij ziek was Het pleitte niet erg voor zijn onschuld dat hij zoo het daglicht en de familie van zijn meisje vermeed. Ik besloot om in ieder geval 's avonds zelf naar de brug toe te gaan en ik stem de toe. „Ik begin nu meer waarde te hechten aan het verhaal van dokter Stewart," zei hij, „nu ik dat aders in den zak van Thomas heb gevonden. Het maakt het ook waarschijnlijker dat de vrouw met het kind en de vrouw, die op straat ruzie met Armstrong had, dezelfde zijn. Het kan wel zijn dat Thomas iets wist, dat nu bepaald pleitte voor den vermoorden man en dat hij uit een soort aanhankelijkheid voor de familie voor zich wilde houden. En dan komt die geschiedenis van de vrouw, bij het raam van het speelzaaltje ook in een heel ander licht te staan. Warner bracht ons met den auto naar Rich field; Het was een heel eind met den trein, maar door overal de kortste wegen temen, waren we er nogal gauw. Het was een aardig stadje, aan de rivier en op een heuvel zag ik het groote huis van de familie Morton liggen, waar Halsey en Gertrude tot den avond van den moord gelogeerd hadden. De Olmstraat was vrijwel de eenige straat cn w o vonden nummer veertien gemakkelijk. Het was een klein wit huisje, een beetje vervallen, maar allesbehalve schilderachtig, met eer* laag raam en een soort van terras, niet meer* dan een dertig centimeter boven het stukje tuin. Er stond een kinderdagen op het pad en bij een schommel op zij van het biis werd heftig gekibbeld door drie kleine kin de-en een jonge vrouw met een vriendelijk gezicht probeerde hen te kalm eer en Toen ze ons zag deed ze vlug haar schort ai en Kwam naar ons toe „Goedenmiddag", zei ik. Jamieson nam zijn hoed af zonder iets te zeggen. „Ik kwam infor- meeren naar Lucien Wallace." „Ik ben blij dat u gekomen is," zei ze. „Hoe wel hij met de andere kinderen speelt, geloof ik toch dat het ventje zich een beetje eenzaam voelt. Wij dachten dat zijn moeder vandaag mis schien zou komen." Jamieson mengde zich nu in 't gesprek. „Is u juffrouw Tate Hoe ter wereld wist die defectieve dat nu weer „Ja, meneer." „Juffrouw Tate, we wilden graag enkele inlich iingen van u hebben.. Misschien iin huis „Komt u binnen," zei ze gastvrij. En even later zien we in het Hleine kamertje. Juffrouw Tate zat met haar handen in haar schoot en voelde zich blijkbaar niet erg op haar gemak. „Hoe lang .is Lucien al hier vroeg Jamieson. „Verleden Vrijdag is het een week geweest. Zijn moeder heeft een week voor hem vooruit betaald verder nog niets." „Was hij ziek toen hij hiier kwam „Neen, meneer, niet bepaald ziek. Hij was nog wat zwak, omdat hij typhus gehad had zei ze, maar hij knapt er goed op." „Wilt u mij het adres en den naam van zijn moeder zeggen „Dat is het nu juist," zei de vrouw. „Ze zei dat ze juffrouw Wallace heette, maar geen aöret» had. Ze vertelde dat ze in een warenhuis werkte en niet voldoende op het kind kon passen, en dat hij frissche lucht en melk moest hebben. Ik heb zelf drie kinderen en nog een er bij gaf me niet zooveel drukte, extra drukte, maar ik wou dat ze zijn kostgeld maar betaalde." „Zei ze ook welk warenhuis het was „Neen, meneer, maar de kleeren van den jon gen kwamen allemaal van King. Hij heeft veel te mooie voor hier buiten." Opeens hoorden we geschreeuw en gegil bij de voordeur en gestamp van de kinderen. Toen kwa men er een jongen en een meisje de kamer in, paardje spelend met de waschlijn als leidsel, en de „koetsier" was een lachende jongen van onge veer zeven jaar in een bruin linnen pak met ko peren knoopen. Deze kleine trok dadelijk mijn aandachthet was een knap kind en hoewel er nog wel aan hem te zien was dat hij kort geleden ziek was geweest, zag hij er nu toch tamelijk ge zond uit." „Ho" riep hij. „Ho Flinders." Jamieso nlokte hem naar zich toe door hem een geel met blauw gestreept potlood voor te houden. „Ziezoo", zei hij, toen de* jongen het potlood gepakt had en bezig was het op den manchet van den defectieve te probeeren „ziezoo ik wed dat jij niet eens weet hoe je heet." „Wel waar", zei de jongen. „Lucien Wallace." (Wordt vervolgd.)

Wieringer courant | 1926 | | pagina 1