IIESTMT - SCHAGEN Se Wenteltrap. BEEREN BAAI J. B. S I S S BLANKE BAAI. 17e Jaargang. Vrijdag 27 Augustus 1926. No. 77 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WIERINGEN EN OMSTREKEN Tabaistsfabi'iek ,.D« Wakende Leeuw" WIERINGER COURA éORN. J. BOSKER, WIERINGEN UITGEVER VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU Hlppolytnshoef Wlerlngen. Telet Intercomm. No. lt, FOTO'S IS EIGES OMGEVIMG. Familiegroepen, Boerderijen en Interieurs. WORDEN OEMAAKT DOOR ATELIER 4 Zonder rerhooging van prjs overal aan huis Ie ontkleden. Don R. Mellett, redacteur van een courant in Canton Ohio, V. S. A. is vermoord op zijn kant- toor gevonden. Mellett trok te velde tegen de vele gevallen van corruptie in regeeringsDure- aux, misdaden én smokkelarij en is op laffe wijze vermoord geworden door de misdadigers, die bevreesd waren voor zijn scherpe pen. De regeering heeft 30.000 dollars uitgeloofd voor de ontdekking van den moordenaar. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TE ALKMAAR. Zitting van 24 Augustus. HET GEVAL van DOODSLAG te WIERINGEN. Dinsdag werd behandeld de geruchtmakende mak tegen Gerrit Jan v. d. Meren., bijgenaamd rvoie Gerrit, keetbaas te Wieringen, geb. 24 A- pril 1895, thans gedetineerd, aan wien ten laste is gelegd doodslag op Jan Jager, gepleegd op Za terdagavond 10 Juli in de polderkeet te Wierin gen. Verdachte heeft de Jager het schedeldak gespleten met een schop. Verdediger was mr. C. Bosman te Alkmaar. De rechtbank was samengesteld mr. Muller, pres. mr. Cleveringa en Leesberg, bijzittend rech ter en mr. Heymans, officier en mr. Jhr. v. der Brandeler, griffier. In deze zaak werden 9 getuigen 4 décharge gehoord. In de eerste plaats was dr. Piccardt, arts te Wieringen, die met dr. Hulst den verslagene heeft geschouwd. Ook de verdachte was op verschillende plaat sen gewond, o.m. had hij eenige steekwonden aan den arm en eenige wondjes aan hoofd en FEUILLETON. Naar het Amerikaansch van MART ROBERTS RINEHART. )o( S|, No. 22. „Neen juffrouw ik wou u alleen maar vra gen of u die ladder in den waschkelder wilde la ten staan 7" „De wat gilde ik en had er het volgende oo- genblik spijt van. Toen ze merkte dat haar ver moeden juist bleek te zijn, werd Mary-Anne doodsbleek en begon nog meer met haar oogen te draaien. Er staat een ladder in den waschkelder, in het kanaal waardoor de wasch naar beneden gegooid wordt, juffrouw Innes", zei ze. „Het «ling zit zoo vast dat ik het niet heen of weer kan bewegen en ik wilde niet om hulp vragen voor ik er met u over gesproken had." Huichelen gaf hier niets. Het meisje wist even gced als ik, dat de ladder daar niet hoorde. Maar ik hield mij zoo goed als ik kon. „Dus heb je de deur van den waschkelder gis- fren niet goed gesloten 7" .Jawel, en ik heb den sleutel in de keuken aan «n spijker gehangen. .Maar dan heb je zeker een raam vergeten 1" Mary-Anne aarzelde. „Ja, juffrouw," zei ze enslotte, „ik dacht dat ik ze allemaal dicht had :edaan, maar vanmorgen stond er een open lk ging de kamer uit en liep de gang door, ge- filgd door Mary-Anne. De deur boven was ge- 'éndeld, toen ik hem open deed zag ik, dat ze p waarheid had gesproken. Er had een ladder 'gen den stal gestaan en die stond nu in dat anaal, met het eind geleund tegen den muur nsschen de eerste en de tweede verdieping. Ik keerde mij naar Mary. „Dat danken we nu aan jouw slordigheid," zei k. „Als we allemaal in ons bed vermoord waren ou het jouw schuld geweest zijn." Ze rilde. Denk er om, Je mag er met geen woord over nek. Rechter mr. Leesberg richtte eenige vragen omtrent den stand van dengene die deze won - den heeft toegebracht, aan deze getuige deskun dige. Op de vraag van mr. C. Bosman of verdachte over pijn klaagde, antwoordde getuige bevesti gend. Verdachte was zeer ontdaan. Hij riep ee nige malen - Wat is het toch wat 7 wat is het toch wat, ook vroeg hijIs hij dood 7 Verdachte heeft ook gezegd dat de Jager het eerst heeft gestoken. Dr. Hulst van Leiden heeft een 6-tal verwon dingen, eenige min of meer ernstige en één doo- delijke op het lijk van den verslagene geconsta teerd. Daarop werd verdachte in de gelegenheid ge stold verklaringen af te leggen. Hij had met zijn gezin een afzonderlijk deel van de keet gebruikt. Hij is dien Zaterdag uit geweest en heeft in den loop van den dag gebruikt 3 fleschjes bier en 2 4 3 borrels. Hij heeft woorden gekregen met zijn vrouw en verdachte wilde toen vertrekken. Hij heeft zijn reiszak gegrepen en toen kwam de Jager in de kamer en deze drukte hem tegen de wand van de keet aan. Al vechtend zijn 'ze naar buiten gegaan. De Jager bracht hem on - derscheiden messteken toe en toen heeft dachte hem met de schop geslagen. Dit alles is gebeurd buiten de keet. Eerst toen verdachte de derde steek kreeg, heeft hij gesla gen. Zijn verhouding met den verslagene was goed. Brigadier Witvliet is gewaarschuwd 20 minu ten, nadat het feit was gepleegd. Hij heeft op den vloer van den keet een persoon aangetrof- len, die al dood was. Witvliet heeft verschillen- ed voorwerpen, o.m. de schop in beslag geno men. Het mes van den verslagene is lam en versleten. Getuige) Antje \Geertsma, keetvrouw te Wie ringen, verklaart dat zij in den avond van 10 Juli kwestie gehad heeft met haar „man" c.q. de verdachte, die weg wilde gaan, terwijl zij ver langde dat hij bleef. Zij heeft nogal geschreeuwd met de vuist op tafel en een stoel op den grond kapot geslagen. Zij heeft niet gezien, doch wel gehoord, dat Jager haar man vastgreep. Zij heeft getracht tusschenbeide te komen. Beiden werden naar buiten getrokken. Haar man bloed de. Zij heeft niet gezien dat haar man op den verslagene Jager insloeg. Toen het gebeurd was wilde haar man naar den dokter en de politie gaan. Zij heeft vergeefs getracht haar man te gen te houden en scheurde zijn boezeroen van zijn lichaam. Zij heeft gezien dat Ko Vos hem vast had en toen is zij bewusteloos ineen gezakt. Zij meent, doch weet niet precies, dat hij een schop in de hand had. Verdachte zeide dat hij niet wist op dat mo ment dat hij Jager had neergeslagen. De vrouw zeide, alles was bloed, zelfs de wieg van het kind zat onder het bloed. Getuige J. Vos, onderaannemer te Wieringen, oont in de keet tegenover die van verdachte geplaatst. Hij hoorde groote ruzie en zag dat verdachte Jager drie slagen toebracht met een schop. Na den eersten is Jager neergevallen en Hijven liggen. Getuige meent te hebben gehoord dat verdachte riep waar is die kerel. Alles ging heel vlug is zijn werk. Hij heeft Jage- niet zien steken. Hij heeft een mes gezien, dat door spreken. Stuur Alex maar eens naar mij toe Alex keek naar beneden en trok eens aan den ladder. „Die is vast blijven zitten", zei hij met een grijns. „Wat een gekken, om zoo'n waarschu wing achter te laten I Tot laat in den avond waren Halsey en Alex er mee bezig. Eindelijk gelukte het hen om de ladder naar beneden te krijgen en ze maakten een nieuwen grendel op de deur. Ik peinsd9 er over of ik misschien een doodsvijand had, die met alle geweld mijn ondergang wilde. Terwijl de stal afbrandde. Dicnzelfden avond om ongeveer negen uur kwam Liddy in de huiskamer en rapporteerde dat een van de kamermeisjes twee mannen om d»n hoek van den stal had zien verdwijnen. Toen Liddy weg was dacht ik pas goed na o- ver de mannen bij den stal en ik werd er meer en meer ongerust over. Halsey was doelloos aan het spelen in dè biljartkamer en ik riep heni Halsey," zei ik toen hij binnenkwam, „is er in Casanova een politieagent 7" ..Een soort van veldwachter," zei hij op laco- nieken toon. Oud-strijder met één arm bestaat alleen maar voor de vorm. Waarom 7" „Omdat ik ij vanavond niet op mijn gemak ''oei." En ik vertelde hem wat Liddy gezegd had. .Kun je niet iemand bedenken, dien we vana vond buitensnhuis de wacht zouden kunnen la ten houden 7" „We zouden Sam Bohannon van de club kun nen laten komen," zei hij peinzend. „Dat zou nog zoo'n kwaad idéé niet zijn. Hii is een handige neger en als hii ziin mond dicht houdt en z'n overhemd bedekt, kun je hem in donker op een meter afstand niet zien." Halsey overlegde met Alex en het resultaat was. dat Sam na een uur kwam. De instructies die hij kreeg waren heel eenvoudig. Er waren al eenige pogingen gedaan om in te breken de be doeling was niet om de indringers weg te jagen, maar hen te pakken. Ais firtm huiten iets zag. dat hem verdacht leek moest hii aan de oostelij ke deur klonpen. waar Alex en Halsey om beur ten de wacht hielden. Met een veilig gevoel ging lk dien avond naar l ed. De deur tusschen Gertrude's kamers en de een ander is opgeraapt. Verdediger mr. C. Bosman vroeg hoe heeft Vos de twee menschen gezien. Heeft hij Jager geen beweging zien maken. Getuige meende dat hij met den verdediger niet te maken had. De president zeide dat de nieuwe wet aan den verdediger het recht geelt, den getuige zelf vra gen te stellen. Getuige zeide daarop, dat hij Jager geen bewe|- ging had zien maken. Na de daad was verdach te geheel confuus. Hij besefte vermoedelijk dat hij te ver was gegaan. De landarbeider Supers wonode ook in de keet van verdachte. Hij bevond zich in het nacht logies en hoorde ruzie in het woonvertrek van verdachte. Hij is naar buiten gegaan. Verdachte kwam uit zijn woonvertrek, ook Jager kwam nangeloopen. Verdachte v. d. M. had een schop in de hand. Er had een schermutseling, plaats en getuige zag ook, dat Jager een mes in de hand had. Ze stompten elkander. Jager stomp te verdachte op zijn armen. Hij heeft ook gezien dat verdachte 3 maal bovenliandsch met de schop sloeg en den steel met twee handen vast had. Alle drie slagen waren raak. Was de hand, waarin Jager het mes had, de zelfde waarmede hij naar verdachte sloeg, vroeg verdediger. Getuige antwoordde bevestigend, ook dat ver dachte na het gebeurde gewond was. Getuige Dirk Zeeman, 24 jaar oud en grond werker te Wieringen was in het schaftlokaal in den avond van 10 Juli. Hij hoorde dat er in de kamer van verdachte hoog gaande ruzie was. Verdachte kwam binnen met zijn reiszak bij zich en Jager wilde hem tegenhouden. Jager zeiJe blijft hier en trok toen zijn mes. Hij heeft niet gezien was er buiten gebeurd is, maar zag later Jager bewegenloos op den grond liggen. Getuige meende dat Jager dronken was. Ver dachte was niet bepaald dronken. Marinus Jacobus de Vos, grondwerker op Wie ringen verklaarde dat verdachte tusschen dron ken en nuchter in was. Er ontstond twist tus- schen verdachte en zijn vrouw. Getuige wilde daar niet mee te maken hebben en maakte aan stalten om te vertrekken. Hij heeft gezien dat dat Jager een mes in de hand had en daarmede naar verdachte sloeg. Hij heeft later de twee mannen buiten met elkaar zien vechten, en ge zien, dat verdachte eenmaal met de „schup" sloeg. Hij heeft een mes opgeraapt en aan den brigadier tei hand gesteld. Mr. Leesberg vroeg of getuige den indrojk kreeg dat verdachte Jager met de schop nazat. Getuige vermeende zulks, verdachte was«J)OOs Op de vraag van verdediger zeide getuige dat verdachte de schon los in de hand hield. Lodewijk Ludwich. de laatste getuige, ver klaarde dat Jager zich in den twist mengde. Hij had een open mes in de hand en bracht daar - mede verdachte een steek toe. Buiten is getuige niet geweest Later heeft hij Jager op den grond zien liggen. Verdachte is 5 jaar geleden veroordeeld we gens mishandeling tot 1 maand gevangenisstraf Een week voor het gebeurde is ook procesver baal opgemaakt ter zake mishandeling. HET REQUISITOIR. Daarop kreeg de officier het woord tot h(ett houden van zijn requisitoir. Laat 12B - ALKMAAR 70, 30, 100,120,140,150, 160,180,200, 225, 25» en 350, 400, 450 en 500 cent per p«nd. Mr Heymans zeide, dat de Jager de eerste schakel is geweest aan de ketting, waardoor verdachte 'is gewond geworden. Verslagene was het, die aanleiding gaf. Hij heeft meerdere ma len gestoken. Ook de vrouw verklaart zulks. Zij heeft zich tusschen beide mannen geworpen om verdere moeite te voorkomen. Spreker meende dat de twee mannen elkander daarop hebben nagezeten. Verdachte had een schop in de hand. Ook nam de officier aaa, dat de verslagene ook 1 uiten een steek heeft toegebracht. Daarop zijn de slagen met de schop gevolgd. Bij den eersten klap is de man in elkaar gezakt en toen zijn nog 2 slagen gevolgd. De officier meende, dat van noodweer geen sprake is, want dan zouden niet nog twee andere slagen zijn gevolgd. De kwalificatie van het feit is naar meening van den officier „poging tot doodslag". Verdach te heeft toen hij met zulk een schop den slag toe bracht zijn tegenpartij willen van kant maken. Het doet er naar inziens van spreker weinig toe, hoe men het feit wil kwalificeeren. Het Is een hoogst ernstig misdrijf en spreker vorderde 1 jaar gevangenisstraf. Verdachte zeide dat hij niet de bedoeling had Jager dood te slaan. Hij verweerde zich. Hij weet niet waarom hij de schop in de hand heeft genomen en ook niet waarom hij driemaal heeft toegeslagen Hij wilde Jager afschrikken. DE VERDEDIGING. Mr. C. Bosman gaf zij nerzijds een exposé van de feiten. Verdachte kreeg twist met zijn vrouw en daarop kwam Ja ger en gaf hem zonder eenige aanleiding eenige messteken. Verdachte was na dien aanval zoo danig overspannen dat hij niet meer wist wat hij deed. Hij vond een schop, nam die mee en toen ontmoette hij weer zijn aanvaller. Er is niet bewezen dat hij op Jager is toegesneld Ver dachte heeft heel kalm met de schop als verde digingsmiddel rondgeloopen. Verdachte was tseeds met Jager dikke vrienden en het is niet dwaas om te verondersteUen dat hij aan Jager vroeg, waarom hij zich zoo tegen hem aanstelde Toen is Jager opnieuw gaan steken en daarop heeft verdachte zich met de schop verdedigd. Pleiter noemde het feit dan ook overschrijden van de grenzen der noodzakelijke verdediging als gevolg van zijn opgewonden gemoedstoe stand. Pleiter toonde zulks aan door voorbeelden uit de Juris-prudentie in casu nit verschillende ar resten en uitspraken. Spreker heeft dus de eer te concludeeren tot ontslag van rechtsvcrvol- mijne hadden we open gezet en met de grendels op de deuren naar de gang waren we veilig ge noeg. Moewei Liddy bleef gelooven, dat geen deuren de indringers konden tegenhouden. Zooals afgesproken was hield Halsey van een tot twee de wacht. Hij was nog al op zijn gemak gesteld en ging in een grooten, zwaren stoel zit ten. Wij gingen tamelijk vroeg naar boven en door de open deur voerden Grtrude en ik nog een lang gesprek. „Wist u dat mevrouw Armstrong en Louise in het dorp waren 7" vroeg ze. ,Neen", antwoordde ik verbaasd. „Hoe weet je dat 7" „lk ben vandaag de oudste dochter van dok ter Stewart tegengekomen, en zij vertelde me dat ze na de begrafenis niet naar de stad terug zijn gegaan. Ze gingen dadelijk naar dat kleine gele huisje naast dokter Walker en blijkbaar zijn ze van plan daar te blijven, want ze hebben het voor den heelen zomer gemeubeld gehuurd." „Maar dat is een heel klein huisje," zei ik. „Ik kan er mij Fanny Armstromg niet in voorstel len." „Het is toch heusch waar. EUa Stawart zegt dal mevrouw Armstrong vreeselijk oud gewor den is en er uit ziet of ze nauwelijks loopen kan." Tot middernacht lag ik over dit alles na te denken. Toen ging het electrisch licht uit lang- z. am minder wordend tot er nog een roode draad zichtbaar was in het lampje en toen verdween die ook en zaten we voor de rest van den nacht weer in het donker. Er gingen enkele minuten voorbij en mijn oo- een wenden langzamerhand aan de duisternis Toen zag ik een soort van vaag roze licht door de ramen Liddy zag het op hetzelfde oogenblik als ik en ik hoorde haar overeind springen. Op dat oogenblik hoorden we beneden de zware stem van Sam. „Brand 1" gilde hij. „De stal staat in brand 1" Ik zag hem in den gloed de oprijlaan inloopen en even later was Halsey bij hem. Alex was wak ker en rende de trap af en vijf minuten nadat de brand was ontdekt zaten er drie van de dienst meisjes op haar koffers in den tuin, hoewel de brand wel een honderd meter van het huis af was. Gretrude verliest zelden haar tegenwoordig heid van geest en ze holde naar de telefoon. Maar toen de vrijwillige brandweer uit Casano va den heuvel opkwam, was de stal één vuur gloed en stond onze auto veilig maar geblakerd op den weg. Er ontplofte wat benzine net toen de brandweer aan het werk wilde gaan wat zoo wel het gebouw als hun zenuwen een flinke schok gaf. De stal stond op een heuvel en trok als een reusachtige fakkel uit den heelen om trek de bewoners naar zich toe. Het gerucht liep dat Zonnehoek in brand stond en het was onbegrijpelijk zooveel menschen als er inder - haast wat kleeren hadden aangetrokken en naar den brand kwamen kijken. Ik denk dat er in Ca sanova niet vaak brand was en alles bij elkaar hadden ze in jaren zooveel sensatie niet gehad ïls ze nu door Zonnehoek meemaakten. De stal was aan den westkant van het huis. Hoe het kwam weet ik niet, maar ik dacht op eens aan de wenteltrap en de deur die nu orbc- waakt was. Liddy was bezig mijn kleeren in la kens te pakken, om ze zoo het raam uit te kun nen gooien, toen ik bij haar kwam, en ik kon haar slechts met moeite overhalen om er mee op té houden. „Je moet met mij meegaan, Liddy" zei ik. Neem een kkars mee en een paar dekens." Ze aarzelde toen ik zag dat ik naar den ooste lijken vleugel ging en boven aan de trap bleef ze staan. 1 „Ik ga niet naar beneden," zei ze vastberaden. „Maar er is daar niemand om de deur te be waken," legde ik haar nit. „En wie weet 7 mis schien is dit wel op touw gezet om iedereen naar den anderen kant van het huis te lokken en hier iemand binnen te laten." Zoodra ik dat gezegd had, was ik er van over tuigd dat ik het bij het rechte eind had, en dat het misschien al te laat was. Het leek mij toe, terwijl ik stond te luisteren, dat ik voetstappen boorde op den veranda, maar het viel niet met zekerheid te zeggen omdat er buiten zoo ge- schreewd werd. Liddy stond op het punt om weg te loopen. „Goed" zei ze dan ga ik alleen. Loop even naar de kamer van meneer Halsey en haal ziin revolver. En als je lawaai hoort schiet dan als jeblieft niet de trap af, denk er aan, dat ik daar heneden sta. Maak voort." fWordt vervolg dj

Wieringer courant | 1926 | | pagina 1