Be Wenteltrap 17e Jaargang. Dinsdag 5 October 1926. No. 88 ^ilip nieuws- en advertentieblad voor wieringen en omstreken ■WIERINGER COURANTü dORN. J. BOSKER, WIERINGEN UITGEVER I VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS per S maanden 1. ADVERTENTIëN: Van 1—5 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BDREAUi Hlppolytashoal WlerlsgMk Tel el. In ter oo mm. No. IA MARKTOVERZICHT. Onder den aanvoer, die tot heden weinig van het Engelsche invoer verbod geleden heeft, be hoort in de eerste plaats de vette varkens. Het scheen, dat de varkens vooral do slachtoffers van de Engelsche willekeur zouden worden en toch is deze marktaanvoer nog weinig in prijs gedaald. Het komt ons voor, dat de oorzaak daar van voor de hand ligt. De exporteurs hebben de bakens Verzet.Ze hebben de varkens omgezet in varkensproducten, die gezouten, gerookt, ge kruid, als ham, worst, gezouten spek, enz., on der den naam van bacou in Engeland een wel kom onthaal vinden. Uit Gelderland, Overijsel en Friesland wordt dat bacou wekelijks in dui - zen ponden verzonden. En dat zal op de var- kensprijzen wel zijn invloed uitoefenen. De toe nemende aanvoer op de SCHAGER markt ge tuigt, dat de groote koemarkten in aantocht zijn. De prijs evenwel is niet evenredig met dien aan voer. integendeel eerder lager. Vette koeien en nog wel le kw., konden niet meer opbrengen dan f 0.96 per Kilo, 2e kw. 0.75 ii 0.90 3e kw. 0.60 k 0.70 Bedrijfsvee zeer stug gelde koeien 140,k 285,kalfkoeien 225,k 350 goe de winterkalfsters tot 375,In schapen was nog al handel, hoewel de prijzen gelijk bleven. Jonge vette 32,— a 38,deze laatste prijs verkreeg J. Visser, Noord, Schagen, weidelam- meren 15,k 24 Oude vette minder in prijs, 20,— k f 30,Vette varkens, met te grooten aanvoer iets minder 0.65 k 0.70 per Kilo. RECHTZAKEN. Arrondlssements Rechtbank te Alkmaar. Zitting van 28 September. VERNIELING VAN ARRESTANTENLOKAAL. Een uitgenoodigde op de bank der verdachten genaamd Corn. O., was niet verschenen. Volgens dagvaarding had hij in een kermisnacht te An na Paulowna een vriend, die in een staat van dronkenschap de orde verstoorde, werd opgebor gen in het gemeentelijk arrestantenlokaal wil len bevrijden en daar aan dit lokaal verschillen de vernielingen gepleegd. De officier wenschte dit vandalisme gestraft (e zien met 25 boete of 25 dagen hecht. WEDERSPANNIGHEID. Een stevige verdachte Jacob K. heeft in dien zelfden kermisnacht zich wederspannig ver toond tegen de veldwachters Hnrtog an Teute link. Een vriend, Speets genaamd, werd wegens dronkenschap opgepakt en dit kon verdachte, die ook niet heelemaal nuchter was, blijkbaar niot verdragen. Hij probeerde dezen vriend met geweld uit de handen der politie te bevrijden. De officier eischte tegen dezen verlosser van gevangen vrienden 20 boete of 20 dagen hecht. HEVIG VERZET. Do in de vorige zaak genoemde Simon Frans S. ontsprong ook den dans niet, daar hij zich met geweld heeft verzet tegen Teutelink en Har- tog. Ook deze film is afgedraaid te Anna Pau lowna in den nacht van 25 op 26 Juli. De veld wachter Teutelink is een zwager van den ver dachte, die niet was verschenen. Het is een las tig potnat als hij drank op heeft, zeide zwager Teutelink. Hij heeft zich vreeselijk verzet, 'n heelc compagnie veldwachters moest er aan te pas komen. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. PROVINCIAAL NIEUWS. De vereeniging van kerkelijke gemeenten neemt in Noord-Holland geregeld toe. Wij wij zen op Petten en Callantsoog, op Wieringer- waard en Kolhorn, op Oosterland en H.-hoef. Nu weer zal de predikant van Nieuwe Nledorp ook do dienst waarnemen te Oude Niedorp. Ook de gemeenten Heer-Hugowaard en Venhuizen hebben zich kerkelijk vereenigd. De groote koemarkten worden dit jaar ge houden te Purmerend op 11 October, te Alk maar op 2 November, to Hoorn op 9 November en te Schagen van den eersten Donderdag in Oc- tober tot den laatsten Donderdag in November, waarvan dan den Donderdag voor en na Alk maar de drukste zal zijn. FEUILLETON. Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( No. 33. Halsey was buiten zich zelf geraakt door wat hij gehoord had. Het was duidelijk dat Louise met dokter Walker trouwde om ter wille van haar moeder het vreeselijk geheim te bewaren. Halsey, roekeloos als hij was, was dadelijk naar dokter Walker geloopen en had hem er van be schuldigd. Toen was er een heftige scène gevolgd oii eindelijk ging hij naar het station om Jamie- 8on af te halen en hem te vertellen wat hij te weten was gekomen. De dokter zat intusschen niet stil. Misschien samen met Riggs, die voor dat hij ruzie met hem kreeg, ook niet veel last van z'n geweten scheen te hebben, was hij naar 't station gegaan, en door voor de auto te sprin gen, had hij Halsey genoodzaakt te zwenken. De rest van het verhaal kenden we. WIERINCERWAARD. Door het Prov. Water leidingbedrijf in Noord-Holland, zal alhier een monumentale watertoren worden gebouwd, met eene hoogte van 45 Meter en een waterinhoud van 1000 kub M. Het hoofddoel van deze bouw is om in het noorden van Noord-Holland eene meer constante druk te krijgen. Zuiver drinkwater is een eerste vereischte voor de volksgezondheid. Een bewijs daarvan vinden wij in het jaarverslag over 1925 van het Prov. Waterleidingbedrijf in Noord-Holland. In 1919 kramen In Noord-Holland 1051 gevallen van typhus voor in 1920, 625 ln 1921, 511 in 1922, 314 in 1923, 499 in 1924, 345 in 1925, 279. In die 7 jaren is de ziekte van 89 per 100,00u inwoners, tot 19,9 per 100,000 inwoners gedaald. Rii de toename van gebruik van leidingwater, is de ziekte in gelijke mate verminderd. TE VEEL ONDERWIJZERS. Voor drie vacatures bij het openbaar onder was te Purmerend hebben zich 163 sollicitanten aangemeld. BINNENL. NIEUWS. COÖPERATIEVE VARKENSVERKOOP. Te Apeldoorn is een vergadering van land bouw en coöperatieve aankoopvereenlgingen gehouden ter besprekng van een meer rendabe- ien verkoop van slachtvarkens 23 vereenigan- gen en corporaties van de Veluwe verklaarden met de voorstellen accoord te gaan. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Te Elten (N.-Br.) is Dinsdagmorgen de 69-ja- rige landbouwer J. M. tijdens een onweer op den akker door den bliksem getroffen. Hij was onmiddellijk dood. Aan het lijk was niets te be speuren dan een rood vlekje achter een der oo ien, terwijl het hoofdhaar verzengd was. De klee ren vielen als stof van het lichaam. HET AUTOBUSONGELUK TE LOPIK. De bus te zwaar belast geweest 7 Het onderzoek inzake het autobusongeval te Cabauw (gemeente Lopik.) is in vollen gang. Het lijk van het slachtoffer mej. Vroege is naar Rotterdam gezonden om daar gerechtelijk geschouwd te worden. Daarna is het weer naar Lopik vervoerd. Aan een deskundige den heer Van Zevenhoven te Gouda, is opgedragen om den bus te keuren. De „N. R. Crt." deelt mede, dat de politie waar schijnlijk aanwijzingen heeft gekregen dat de hrs te zwaar belast was, daar uit verschillende bezwaren blijkt, dat er meer passagiers in had den plaats genomen, dan was toegelaten. De weg waarop het ongeval gebeurde is er een, waarop verboden is het verkeer met automobie len, die een eigengewicht hebben zwaarder dan 1700 kilogram. Voertuigen die een hooger eigen- gewdcht hebben behoeven de goedkeuring van Gcd. Staten om dezen weg te berijden. De inbeslag genomen bus zal dan ook gewogen worden om te kunnen nagaan of de ondernemers soms zonder vergunning van Ged. Staten gere - den hebben met een bus die zwaarder is dan 1700 kilogram. KINDEBEN ACHTER OP DE FIETS. In de Kalfjeslaan te Amsterdam kwam Don derdagmiddag een damo door te ver uitwijken vcor een auto met haar fiet9 te vallen. Achter op het rijwiel was in een z.g. duo-mandje haar 4- jarlg dochtertje gezeten. Het meisje kwam tegen een boom terecht en bekwam een hersenschud ding. De moeder kreeg eenige onbeduidende ver wondingen. Het kind werd per auto naar Am sterdam vervoerd. SLAPTE. Het kantoorpersoneel werkzaam aan Van De- venter's Glasfabrieken te Delft ds ontslag aange zegd tegen 31 October a.s. Van de plaatwerkers werden er 10 ontslagen. Onder de werklieden zijn er velen, die meer dan dertig dienstjaren hebben op de fabriek. Waar deze bijna nergens een plaats kunnen vin den is de sluiting der fabriek voor hen een ramp. TYPHUS. Pr. Struiken, voorzitter van de gezondheids- rommissio te Breda, acht den toestand te Breda en het verloop der vorige week buitengewoon [gunstig zelfs de twee ernstige gevaUen zijn her stellende. Te Princenhage werd reeds een patiënt ont slagen. Het officieele aantal gevallen bedraagt 7De kermis te Ulvenhout is afgelast. UIT EEN DAKRAAM GEVALLEN. Zaterdagmorgen omstreeks halftwaalf is de vrouw van den smid W. Rietdijk te Nieuwen- hoorn bij het glazen zeemen uit een zolderraam ter hoogte van 5 4 6 meter gevallen en op den cementen vloer neergekomen. Op haar gil en het geluid van den val schoot men spoedig ter hulp en vond de vrouw in deer- niswekkenden toestand liggen. Hevig bloedend, met een groot gat in het hoofd, een gebroken pols en bewusteloos. Een klomp werd versplin terd onder haar gevonden. Spoedig was er geneeskundige hulp, die over brenging naar het Ziekenhuis te Rotterdam noodzakelijk achtte. De vrouw is moeder van 7 kinderen. VOORZICHTIG MET VUURWAPENEN 1 Toen een zoon van den landbouwer Loenders te Peer nabij Budel, bezig was met het nazien van zijn jachtgeweer, ging plotseling een schot af, waardoor de tweede zoon van den landbou wer de volle lading in het gezicht kreeg. De 17- jarige jongen was op slag dood. GEWELDPLEGING EN BEROOVING. Zondagmorgen om 6 uur vervoegde zich een drietal individuen ten huize van den alleenwo- nenden pl.m 60-jarigen Van der Vlist, achter de Paltz te Soest. Terwijl een van de drie een praat je met den man aanknoopte, grepen de twee an deren hem vast, gooiden hem op den grond, bon den hem met touwen en wierpen hem vervol gens met een zak over het hoofd In bed. Daarop doorzocht het drietal het geheele huis van boven tot beneden. Oe buit, dien zij konden vinden, was niet groot. Met slechts 20 en revolver en een jachtgeweer verdwenen de ongenoode gas ten. Nauwelijks waren zij vertrokken, of Van der Vlist, die gelukkig alleen enkele verwondin gen in het gezicht had, sprong het bed uit, en ging de buren waarschuwen, die op hun beurt de politie van deze brutale aanranding ln ken nis stelden. Om 11 uur gelukte het de politie te Amersfoort een drietal personen aan te houden, die door den heer Van der Vlist en nog eenige andere menschen als de daders werden herkend. Do aangehoudenen zelf ontkenden, doch de po litie is van meening, dat zij de daders te pakken heeft Het onderzoek wordt nog voortgezet. VAN PASTORIE TOT SLAGERSWINKEL. Te Scheemda is een predikantsvacature se dert ds. H. Doorenbosch, thans te Groningen, wegens emeritaat afscheid preekte (1925) en de pastorie verhuurd; omdat kcrkvocjgdon nog geen regeling inzake het predikantstractement met den Raad van Beheer hebben getroffen. Th,ans is de pastorie verhuurd aan een slager en worden in de cathechisatiekamer de „fijnste varkenslappen" e.d. verkocht. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. De trein Hoek van HollandRotterdam rijdt op een vrachtauto. Twee personen zwaar gewond. Zaterdagmorgen tegen 8 uur reed de melkhan delaar A. van Vliet, wonende in de G. J. Mulder- straat, met zijn Ford-auto, beladen met bussen melk, over den onbewaakten overweg bij Kethel. Tengevolge van den mist zag de bestuurder niet dat de trein uit Hoek van Holland naderde. Een mdere melkauto, die voor die van Vliet reed, kon nog net voor den trein passeeren, de tweede werd echter door dr locomotief gegrepen. De au to werd totaal vernield. De beide inzittenden, A. van Vliet, 44 jaar en rijn 18-jarige zoon A. van Vliet Jr., werden uit ie auto geslingerd. Van Vliet Jr. kwam met het hoofd op het hek van de spoorbaan terecht. De iongen bekwam een schedelbreuk. Vermoedelijk zijn er splinters van het hout van het hek in zijn hersens gedrongen. Van Vliet Sr. heeft een ernstige wonde in den rug en tevens een kneu zing aan zijn rechterbeen. De twee gewonden, die in een woning nabii Zoo stelde ik mij voor dat het gegaan was, en later bleek dat het bijna juist was niet heele maal. 's Morgens kwam er een telegram van Gertru- de „Halsey bij kennis en herstellende. Komen waarschijnlijk over een paar dagen terug." Gertrude. Nu Halsey gevonden was en beter werd, en we eindelijk een deel van het geheim ontdekt hadden, begon ik dien Donderdag met frisschen moed. Zooals Jamieson al gezegd had, langza merhand kwamen we er achter. Dat ik op het laatst nog bijna het slachtoffer zou worden, wis ten we toen nog niet. Het was al laat toen ik opstond. Ik lag ln mijn bed te kijken naar de vier muren en probeerde mij voor te stellen achter welke van de vier een geheime kamer zou kunnen liggen. Bij dag ver diende Zonnehoek in alle opzichten zijn naam het was een vroolijk, open huis en alles behalve somber. Schijnbaar was er geen enkel donker hoekje ln, en toch geloofde ik vast dat er ergens achter de keurig behangen muren een geheime kamer moest zijn met al de mogelijkheden die daaruit voortvloeiden. Ik besloot om dien dag het heeie huis te laten opmeten om er achter te komen of er ook ergens een groote opening tusschen binnen en buiten - muren kon zijn en ik probeerde mij weer te her inneren wat er precies op het papiertje had ge staan dat Jamieson gevonden had. Er stond ook op „schoorsteen". Dat was het eenige waar we op af konden gaan, en in een groot huis als Zonnehoek waren er natuurlijk veel. Er was een open haard in mijn kleedkamer en terwijl ik zoo lag rond te kijken, bedacht ik plotseling iets, waardoor ik recht overeind ging zitten. Op den kofferzolder, die vlak boven mijn slaapkamer lag, was een open stookplaats en een steenon schoorsteen en toch was er niets van dien aard ip mijn kamer. Ik stond op en bekeek don muur tegenover mij eens nauwkeurig. Er was geen spoor van een schoorsteen, en in de hal, er vlak onder, was op die plek ook niets. Het huis werd centraal verwarmd. Alleen bene den in die huiskamer hadden we een groote o- pen haard, maar dat was aan den anderen kant van het huis Waarom was er op den kofferzolder een radi ator en een stookplaats 7 Zulke dingen deed een architect toch gewoonlijk niet. Geen kwartier la ter was ik boven, gewapend met een centimeter in plaats vars een duimstok ik was vastbesloten om niets van mijn vermoeden tegen Jamieson te zeggen, voor ik meer zekerheid had. Het gat op den kofferzolder wa9 er nog steeds, tusschen s. hen den schoorsteen en den buitenmuur. Ik onderzocht het opnieuw, maar zonder resultaat. de spoorbaan werden binnengedragen, zijn door den Rottcrdamsche geneeskundigen dienst per auto naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam vervoerd. De vader is overleden. BUITENLAND. DIEREN EN NATUURRAMPEN. Bij de jongste stormrampen in Florida is weer eens voor de zooveelste maal gebleken, dat die ren atmosferische storingen reeds uren van to voren zien aankomen jammer alleen, dat wij do dieren nog niet voldoende kennen om te we ien, welke ramp ons dreigt. De honden van Miami deden zeer nerveus en bleven rusteloos janken katten verzonken in een toestand van opzettelijke bewusteloosheid paarden en koei en zochten de vrije natuur en ontvloden ieder gebouw hazen waren met de hand te vangen varkens vielen op elkaar aan en vochten als dollen alle bijen verlieten de korven enz. RUSSISCH BEDELEN. Een der best betaalde beroepen is dat van be delaar. De bedelaars van Moukou hebben een luxueus bondsgebouw, waar het 's avonds en 's nachts na „bezetten tijd" bijzonder vroolijk toegaat. Blinde straatzangers van vrome liedo ren ontpoppen zich dan als Charlestonnende losbollen, die over twee groote oogen beschik - ken. Dat is geen klacht of aantijging van vreem de niet-Russen, doch een letterlijk vertaald be richtje uit de „Prawda", een der voornaamsto bolsjewistische organen. IN HET OER-WOUD VERDWAALD. De Noord Borneo correspondent van de Java Bode verhaalt het volgende avontuur, dat een stuurmansleerling, R. G. Ingram, van het s.» „Trevethee" overkwam Toen zijn schip lag te Bunkeren te Sebatik, een eiland van 60 vierkante mijlen aan de O.- kust van Borneo, ging Ingram aan wal. Hij liep eerst over de terrefinen van de kolen- maatschappij, en stond toen voor den boschrand. Uit nieuwsgierigheid ging hij, tegen het verbod ln, het bosch in. In minder dan geen tijd was hij zijn oriëntatie kwijt en verdwaald in het dichte woud. Hij kon het kolenstation niet meer terug vinden en was als een vlieg in een spinneweb door de wildernis gevangen. Langs allerlei pa den, die hij meende te herkennen zocht hij een weg terug. Eenmaal was het hem alsof hij do „Trevethee" hoorde fluiten, maar voor hij het wist was de nacht gevallen. Hij was eenzaam in het oerwoud Slapeloos bracht hij dien nacht door, honge rig en dorstig en ten prooi aan muskieten en een gemeene mierensoort, die zeer belust was op zijn bloed Bij de ochtendschemering toog hij weer op weg Hij vond een rivier en volgde don stroom tot aan de monding, maar daar raakte hij in de modder en de mangrovewortels ver dwaald. Een dag lang liep hij weer door. Toen de avond viel was zijn schoeisel in lappen van zijn voeten gevallen. Zijn kleeren hingen aan flarden. Zoo zwierf hij zes dagen rond, en al dien tijd had hij geen ander voedsel dan twee bedorven vogeleieren Intusschen was zijn schip weggevaren, maar vijftig man van het kolenstation zochten de wil dernis af. Zij schoten geweren af. sloegen op holle boomstammen en schreeuwden, maar pas na zes dalen vonden zij hem naakt, bloedend it tallooze schrammen en wonden en overdekt met lnsectenbeeten. Hij werd naar Sebatik teruggebracht, en van daar naar Tawae, waar zijn kapitein wat geld voor hem had achtergelaten met de boodschap, dat het voor nieuwe kleeren en kosten zou ziin als hij er levend afkwam en anders voor de be strijding der kosten van de begrafenis. Toen Ho correspondent hem kwam gelukwenschen met iin redding zag hij er, ondanks een aanval van koorts, alweer best uit. i TE DIHCT GEREGEN. Een vrouw In Birmingham wilde na het wandelen haar man gaan afhalen van zlin werk Nauwelijks waB zij op weg, of zli (ring hij hevriende buren aan en verzocht, deze haar cor- ot te willen lossniiden. Zii kon niet meer voort. Maar de rumte tusschen binnen en buitenmuur kreeg nu een nieuwe beteekenis. Het gat was maar aan één kant van den schoorsteen, en ik besloot te onderzoeken wat voor ruimte er zich lan den anueren kant van den schoorsteenman tel bevond. Ik werkte met koortsachtigen haast. Lfddy was naar het dorp gegajan om boodschappen te doen, want ze geloofde zeker, dat de winkeliers ons te weinig gaven als zij niet bij de weegschaal lette, en dat we op de kleintje moesten passen nu de Handelsbank over de kop wa3ik moest mijn plan ten uitvoer brengen vóór zij terug was. 't Gereedschap had ik niet, maar na veel zoeken vond ik een bijl en een tuinschaar, en daarmee gewapend ging ik aan het werk. Door het pleisterwerk kwam ik gemakkelijk heen het houten latwerk was moeilijker. Het veerde achteruit, maar sprong dan weer terug, en het werk was des te moeilijker, omdat ik het zoo voorzichtig moest doen. Toen de bijl er tenslotte doorheen ging had ik een blaar op m'n hand de bijl viel door de ope ning met een harden slag. Ik ging op den koffer zitten, en ik verwachtte niet meer ol minder dan dat Liddy de trap op zou komen rennen, met de rest van het huishouden als de staart van een komeet achter zich aan. Word» vervolgd.

Wieringer courant | 1926 | | pagina 1