Men hiilp haar, doch het was reeds te laat, de vrouw gaf den geest. Als vermoedelijke doods oorzaak is het stijf rijgen van het corset vermeld VLIEGTUIG VERBRAND. Een Fransch vliegtuig van de lijn Parijs Londen is Zaterdag nabij het vliegveld Pen- shurst neergestort en in brand gevlogen. De pi loot, de mecanicien en de vijf passagiers kwa men allen in de vlammen om. Het vliegtuig was op weg naar Croydon. BLOEDZUIGENDE VLEERMUIZEN. In Tiltepec, eeii klein Indianendorp in Mexico, lijden bijna alle bewoners aan blindheid ,waar - van de oorzaak door Weihmann aan vleermui zen wordt toegeschreven De bevolking leed al sinds 40 jaien aan oogaandocningen, maar tot blindheid kwam het zelden. Ongeveer 5 jaren geleden is do vleermuizenplaag zoodanig toege nomen, dat al het viervoetige vee te gronde ging, omdat de vleermuizen 's nachts het bloed der dieren uitzogen. Aldus werd vleesch voor de in woners schaarsch en moesten de akkers alleen door menschenhand bewerkt worden. In den Ff rijd tegen den woekerenden plantengroei werd de zeekte steeds erger, zooda.t de menschen blind werden. Van de 120 inwoners van Tiltepec kun nen nog slechts 5 met volle arbeidskracht wer - ken. Het voedsel is dai) ook volkomen ontoerei kend. Nadat de veestapel vernietigd was, zijn de vleermuizen begonnen 's nachts het bloed van de afgestompte bevolking te zuigen. Vooral aan de teenen wordt de beet niet gevoeld de vam piers schijnen in hun speeksel eenanacsteiticum te hebben, want ook met de„ expeditie meegeko men last- en rijdieren verweerden zich niet te gen het uitzuigen. De blanken konden zich door het muskietengaas beschermen. Overdag slapen de meeste vleermuizen in de grotten van het ge bergte en zijn dus bijna niet te bestrijden. Hun aantal is zoo grooit, dat hun uitwerpselen zich een duim dik opstapelen en een afschuwelijken stank verspreiden. Do geruchten over de grootte der dieren is erg overdreven gemiddeld be draagt de vleugelspanning 25 tot 28 c.M. De Idi- anen beweren, dat de vleermuizen on de slapen- den urine verspreiden, die blindheid ten gevolge heeft. If^EZÖNDEN STUKKEN. LEGER DES HEILS. Stichter William Booth. Tor gelegenheid van de Jaarlijksche Nationa le Aanvrage van het Leger des Heils, welke de- zemaand gehouden zal worden, herhalen de Heilsoldaten van Nederland den kreet, welke dagelijks uit vele monden tot hen doordringt HELP Voor wie wordt die hulp' gevraagd Voor mannen en vrouwen, zoowel jonge als oude, en voor kinderen, afkomstig «uit de groote steden, zoowel als van het platte land, van welke ont wikkeling en afkomst. Wij roepen uw hulp in zoowel voor den mis dadiger, aan wien in onze inrichtingen een nieu we kans wordt gegeven zijn goeden wil te too- nen, als voor de hulpelooze kinderen, die door omstandigheden van verschillenden aard een behoorlijke verzorging missen, en die, tenzij ze onder goede leiding geplaatst worden, gevaar loopen om te komen in den stroom van onge.rech tigheid, welke zoovele jonge levens heeft mee gesleurd. Behalve de vele afde_elingen, waar- het Evan gelie verkondigd wordt, heeft het Leger des Heils tal van Maatschappelijke Inrichtingen in dit land, zooals Reddingshuizen en Kinderhui zen, Tehuis voor Ongehuwde Moeders, Bnrm- hartigheidspostcn (hulp aan armen, zieken, enz) Toevluchten voor mannen, vrouwen en kinde ren, Landkolonie met Tehuis voor Ontslagen Gevangenen, enz. Wilt £ii dezen uitgébreiden en nuttigen nrbeid uw finanéieelen steun verleenen Elke gave, hoe gering ook, wordt dankbaar aanvaard. Wm. II. IIOV ABD, Kommandant. 8PORT. tegen Kleine Sluis I. De scheidsrechter, welke uitstekend leidde, laat te ruim 2 uur tossen. K. 's aanvoerder raadt goed en laait dan B., die vol ledig is tegen zon aftrappen. Eerst gaat ',t gelijk op, doch. dan zot Meeldijk voor; plO;ts raakt een der K.backs de bal aan en voor er Iemand op verdacht is, ligt het leer achter Delver. Dtt is voor B. een goed begin en voor rust aanbreekt is het getal tot 5 opgevoerd, waartegen K er 1 wist te plaatsen, n.1. uit een vrije schop. Na rust weet B. nog tweemaal te doelpunten, zoodat hot einde met 7—1 in het voordeel van B kwam. Het geheele elftal speelde schitterend Ook kan men nu zien, wat er met stced9 volledig uitkomen bereikt kan worden. Zondag a.s. gaat JB.-I naar Julianadorp om te spelen tegen JVC I. Hiertegen werd in de laatst gehouden seriewed strijden van Kleine Sluis in de finale gelijk ge speeld.. ITopen we nu maar dat B. volledig uit komt B II speelt zeer waarschijnlijk op eigen terrein. Aanvang dan 2 uur. Zondag j.1. spoelde Anna Paulowna haar 3e competitiewedstrijd op eigen terrein tegen Hel der IV. Als te kwart over twee scheidsrechter Steinman de elftallen in het veld blaast verschij nen beide ploegen met een invaller. Helder wint de tos en verkiest tegen wind te spelen. Als AP heeft afgetrapt, gaat het spel vlug gelijk op en beurtelings verkéeren beide doelen in gevaar. Op eens zet Moerel goed voor, v. Den Berg kopt in doch dit punt wordt wegens buiten spel niet toe gekend. Helder valt thans geweldig aan en het geluk.t de linksbinnen met 'n mooie kopbal de sfand te brengen op 01 voor H. waarmee ook de rust ingaat. Na rust, als dan Van den Berg eet: goed opgebrachte bal krijgt, doet hij zijn plicht en maakt gelijk op 11. En 'n kwartiertje latei- is het Kerkhoff die op grooten afstand onhoud baar inschiet en is het 2—1 voor AP. Direct daarop krijgt H een toegekende corner waaruit 'n pinaltio ontstaat; echter deze wordi naast geschoten. Helaas, een APspeler liep te vroeg uit en derhalve moet nog eens worden o- vergedaan. Gelukkig redt de doelman van A.P. op schitterende wijze. Nog valt Helder geregeld i an, doch de AP-achterhoede weat van geen wij ken en zoo eindigt deze vlot gespeelde wedstrijd met 21 voor Anna Paulowna. NUTTIGE WENKEN VOOR DE HUISVROUW. Glaswerk, Indien men bij het water, waarin men zijn glaswerk afwascht, een klein scheutje azijn doet, zal het glas een pracRtigen helderen glans krijgen. Ook geverniste verf en emaille kan men met een slappe oplossing van azijn in water geheel schoon krijgen. LInolenm Linoleum zal niet barsten of scheu ren, als men het geregeld onderhoud en inwrijft met gelijke deelen olie en azijn. Zure melk Met zure melk kan men in sommi ge gevallen succes hebben om ijzerroest uit wit te linnen stoffen te krijgen. Altijd echter gaat het er niet mede uit. Ijzerroest is een kwaadaar dige vlek, die niet gemakkelijk te verwijderen is Heldere ruiten. Wanneer men de ruitep in wrijft met een beetje parafine, dan worden zij zoo helder als kristal. Het cadeau-stelsel. Wij ontvangen een agen da van een te houden vergadering van de Kamer van Koophandel te Alkmaar op Woensdag 13 Ociober des nam. in hot Stadhuis. Daarop komt onder meer voor: „Eenige beschouwingen om trent het cadeau-stelsel, inleider: Jhr. C. Molle- nis. secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem. ANNA PAULOWNA. De postduivenvereniging „Altijd Verder" hield haar iaatste wedvlucht met jonge en oude duiven van uit Chimay (Frankrijk), afstand 319.22 K.M. De duiven waren losgelaten 7 u. 20. De prijzen werden, wat de jonge duiven betreft, behaalt als volgt 1 W. Blaauboer 2, 4 en 5 C. de Vliegher 3 Gebr. Hogewoning. Met de oude duiven was de uitslag 1, 2 en 4 J. Meijlink 3. C. de Vliegher. De eerste duif werd geconstateerd 11 u. 38 m. 40 sec., de laatste 11 u. 53 m. 50 sec. Zondag had een ringrijderij plaats aan de Spoorbuurt voor het café Vlas- en Korenbeurs. Er heerschté 'n gezellige drukte én er was veel publiek op de been. De prijzen, bestaande ui|t contanten werden gewonnen als volgt: ie prijs f 10 de heer A. Hoogewoning; 2e prijs f 5.— de heer G. van Teulingen; 3e prijs f2.50 de heer J. Broers en 4e prijs f 1.de heer A. van Z.-ndwijk. Na afloop was het 'n gezellige dans partij1 in de zaal van Swaerts. GEMEENTE WIERINGEN. BEKENDMAKING ZUIDERZEESTEUNWET. De gelegenheid bestaat voor enkele Zuiderzee- visscherszooris tot plaatsing als schippersknecht bij de Rijnschcepvaart of op zeilschepen van de binnenvaart. Zij, die hieromtrent inlichtingen wenschen, kunnen deze ter gemeente-secretarie ontvangen. Wielingen, 1 October 1926. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. C. KOLFF. De Secretaris, VAN DUIN. -Door de gecombineerde Ned. Herv Gemeen ten Ilippolylushoef en Oosterland c.a. is tot pre dikant. beroepen Dr. J. van Beek te Hoogwoud. Zaterdagavond en Zondagmiddag gaf de muziekvereeniging „Apollo" conserten te Den Oever en Oosterland. Het was beide malen schit terend'herfstweder en geen wonder d&t er veel publiek op de been was, om van de muziek te genieten. Men kon hooren, dat de bezetting uit stekend was; het klankgehalte was vol en zui ver. Het was werkelijk 'n genot naar de num mers te luisteren door dit koor ten gehoore ge bracht. Die cursus in Motorkcnnisj, georganiseerd door de Middcnstandsvereeniging Wicringen en waarvan de eerste lessen gisteren avond in de groote zaal van Hotel de Haan werden gegeven, ziet cr naar uit een succes te worden. Reeds wa ren 42 cursisten present; en behalve dezen ga ven zich nog 15 op. De leeraar, de heer Heero ma gaf niet alloen blijk van 'n veel omvattende technischo kennis maar bleek ook 'n gezellig lesgever te zijn, zoodat do uren omvlogen. In derdaad, die 'n motor moet drijven zal van deze cursus veel profijt trekken en dezulken raden wij ten sterkste aan er heen te gaan. Bibliotheek. Met de lange avonden is ook de tijd van lezen weer aangebroken. Voor velen is het echter lang niet gemakkelijk om aan goede lectuur te komen. Evenals vorige jaren zal daar om de bibliotheek van de Vereeniging „Omhoog" w eder opengesteld zijn, aangevuld met honderd boeken van de Centrale Vereeniging voor Rei zende Bibliotheken. De eerste maal is men ver plicht zich een leeskaart aan te schaffen voor 5 cent. Een catalogus kost eveneens 5 cent. Ver der betaalt men slechts 3 cent per week voor oen boek. De boeken kunnen eiken Woensdag tusschen 4 en 5 uur worden afgehaald aan het Catechisatie-lokaal van de Doopsgezinde kerk te Ilippolytushoef, morgen te beginnen. Wii verwachten, dat van deze gelegenheid weer een druk gebruik zal worden gemaakt. BURGERLIJKE STAND der gemeente Wieringen over de maand Sopt. GEBOREN Albert, z.v. R. Gangelhof en N. van der Veer Neeltie, d.v. J. Rotgans en Tr. Koster Gerardus, z.v. P. van Gemst en M. M. Dekkers Pieter Cornelis, z.v. N. Omi9 en C. A. Slikker Pieter, z.v. C. de Haan en A. Rotgans I)erk, z.v. A. Bos en V. Veling. ONDERTROUWD A. Gielis en N. Kooij J. Bruisma en A. Oldersma A. Poel en A. Verfail- le H. Wiegman en G. Jongkind GETROUDW J. Wit en D. Slikker A. Gielis en N. Kooij J. Bruisma en A. Oldersma A. P-»el en A. Verfaille H. Wiegman en G. Jong kind. OVERLEDEN Maria Theodora van Kelckho- ven, oud 66 jaren, ongehuwd. Levenloos aange geven kind van C. J. Kroon en T. E. Luijt. ..Te Ilippoiytushoef doen zich twee geve^len van roodvonk voor. Zondagnacht is het bekende huisje van Teunis Bakker te Lutje land in vlammen opgegaan. Toen de bewoners, 'n Drentsch gezin, te onge veer 12 uur thuiskwamen konden zij hun huis niet binnenkomen, want alles was vuur. De ooi- zaak is onbekend. BRIEF VAN TEUN AAN HARM. Anna Paulowna, datum postmerk. BESTE HARM Ik heb hier Zondag alweer rien, niks is hij de monsche zoo gauw vergeten als angst en ellende. „De zweep van 't gat, de slagen vergeten 1" Ilct is toch maar kort leden dat we an de Spoor buurt gebukt gonge, onder 'n vreeselijk natuur- verschainsel. We dochte op z'n minst dat 't on der de aardkorst borrelde en kookte en dat zoo vergiftige dampen 't water in sloot en put be roerde en zoo de visschen dood maakten. Nou, jong, we ware er allemaal stil van, zelfs onze vroolijke kastelein Swaerts, die toch voor gain geruchtje vervaard is, maar zie je, nou het onze vroedschap er even mee bemoeid en kaik dir, in 'i oogwenk is 't zakie gezond en we hou we ring raiderai^en danse dat 't 'n lieve lust is Nou zegge ze altijd, ze smoese altaid: kastelain speule is 'n makkelijk baantje, maar ik heb nou toch Zondag Swaerts an de ringralderaipalo zien grave, martele en zwoege, dat ik bai m'n aiges docht: 'n kastelain het toch ook allemaal gain rozegeur en maneschain. Efain, toen later de maisies en jonges in z'n zaal lustig draaiden, z'n bierkraantje lekte, Pen- nckamp met gevoelvolle woorden de praizen o- vergaf in teugenwoordigheid van Tjeb de Wit. die als bestuurslid van de ringraicrai voor deze gelegenhaid speciaal gedopt en geslipjast was toen kon je an Swaerts glundere tronie zien dat na zaaien het zalig maaien is. Ja Harm, 'n arbeier is z'n loon waard, alleenig in onze Raad gaat die vlieger wel 's niet op. want we hebbe toch allemaal wel zien, dat napa Keuris ontzettend nivert. en praat en foch heb men hem nog geen plasie naast, den voorzit ter gunt. Ik begraip 't niet, want anders benne ze op ons stadhuais toch niet zoo broerd. Dat za- ge we toch an der vaderen goed hart om onze brandweermannen voor kouvatten te behoeden en 'n speciale commissie in te stellen om te kai ken wat wel de beste kleedii is voor onze dappe re jonges: poolvossebont of tijgervel Geloof maar, dan ken 't bai ns in de Polder zoo niet win tere, of de brand wordt bluscht tenminste as water niet bevriest. Ik vin allemachies aardig, want 't is maar zoo kleeren maken de man, daarom zain onze geuni formde brievenbestellers ook zoo ontzettend han dïg; ze benne zoo scherp m'n lieve man, ze kaike deur je heen .en gauw Dat kreeg ik verleden week nog in de smiesert. 'n Kennis van me gooi de hier 'n brief op de bus an Gebr. Bergman te Sassenheim Maar nou wone hier in de Polder ook 'n Gebr. Bergman en de handige post docht, wat hebbe wai met die snurkers daar heel in Snssehaim te maken, das veul te ver. en ze hroch te de brief heel netjes bai Bergman hier in de Polder. Die brocht 'm weer bai de afzender en je begraipe wel Harm, die was er heel erg hlai mee dat we hier zoo'n handige post hewwe, Ajuus, TEUN: BESTRIJDING van MOND- en KLAUWZEER. In een nota van wijzigingen betreffende hoofd stuk V der Staatsbegrooting voor 1926 wordt voorgesteld voor de uitbreiding van het immuun- serum tegen mond- en klauwzeer 90.000 meer te besteden. In verband met het voornemen om van het serum gebiuik te maken bij de bestrijding van het mond- en klauwzeer van Rijkswege, zal van het opnieuw aangevraagde bedrag van 90.000 vermoedelijk niet meer den 65.000 in de schat kist terugvloeien. PURMEREND. De gemeenterekening over 1925 heelt een nadcelig saldo van f 30.000 op den gewonen dienst. Geen klein beetje TYPHUS in Noord Holland. Ook in de gemeente Nieuwer Amstel is een ty- pliusgeval voorgekomen. De patiënt is in Am sterdam in het ziekenhuis reeds overleden. GEEN GRATIE. Op het verzoek om gratie door de Markeloschc hoeren, die in Januari op Geldersch gebied een dijk hebben doorgestoken en door het Hof te Arnhem tot 14 dagen gevangenisstraf zijn ver oordeeld, heeft de Koningin afwijzend beschikt. EEN NIEUW PRODUCT UIT HOOGVEEN. In samenwerking mett het Rijksproefstation voor turf te Emmen is de heer Viersen uit Ter Apel er in geslaagd van bolstervéen een product te produceeren, dat ter vervanging van dun hout zal kunnen dienen. Het product is donker ge kleurd, eenigszins bruin gevlamd en heeft veel overeenkomst met eikenhout. Het is buitenge woon hard. De proeven zijn genomen met subsidie van het Rijk. Het resultaat wordt bereikt door brok ken grauw veen sterk te verhitten en onder zeer hoogen druk te persen. Daardoor wordt he,t ge distilleerd en wordt er tevens teer gevormd, welke niet afgevoerd wordt, maar gebruikt als bindmiddel voor de in het veen aanwezige vas te stoffen. Hierdoor ontstaan platen, welke na a'gekoeld en gedroogd te zijn, zeldzaam hard worden. Daar platen van een dusdanige hardheid zeer veel gebj/jikt Worden bij bouwwerken, denkt men een industrie te kunnen stichten, welke le vensvatbaarheid heeft, zelfs een goed rendement kan afwerpen. De uitvinder heeft voor zijn vin- d{ng patent aangevraagd in Nederland en an dere Europeesche rijken, alsmede in de Veree- nigde Staten Thans is hij bezig kapitaal te ver zamelen, ten einde een fabriek in Nederland te kunnen stichten om het genoemde product, wat hij Iso-Na,terel heeft gedoopt, te fabrieeeeren op eenigszins belangrijke schaal. Voor Wieringen bij LAAT UW KOUSEN AANBREIEN (ook de allerfijnste casimire) in de gele winkel bij JAAP SNOR, Znidstr. 15 Helder Mej. J. de BEURS, Hippolytushoaf Do gele winkel heeft een faam Ook met zijn NIEUWE KOUSEN staat hij BOVENAAN MODE. Eenige aantrekkelijke Lingerie modellen. Eenvoudige lingerie zal dit jaar nog smaak blijven en de modellen, welke hieronder zijn af gebeeld, geven de nieuwste mode aan, die op' dit gebied heerscht. Het is opmerkelijk, dat „stellen" ondergoed nog meer gevraagd worden, dan ee nige seizoenen geleden. Alles moet zoo gemaakt worden, dat het bij al het andere past, schijnt de tegenwoordige regel te zijn, en, alles wel be schouwd, is het een prettige regel, want het is een heele voldoening een lade in de linnenkast te hebben, die gevuld is met stellen linnengoed. Deze vestigen een veel „grootscher" indruk, dan losse en niet bij elkander passende kleedingstuk- ken. Fijn linnen komt wederom in den smaak voor het maken van ondergoed, waarschijnlijk om echte zijde te duur in aanschaffing en te duur in het dragen is, en imitatie of kunstzijde ziet er lang niet voornaam uit en is zeer zeker ook lang niet zoo sterk als linnen. Versiering word,t nog betrekkelijk weinig aan gebracht, doch fijn borduursel neemt hand over hand toe, terwijl ook kant meer wordit aange wend. dan als vorige jaren. Voor de meer een voudige soort lingerie is er niets, da,t de plaats kan innemen voor het afwerken, dan tulle, die tegelijk practisch en deceratief werkt. Tulle b.v. is ook gekozen voor het afzetten van de lingerie modellen, welke hier zijn afgebeeld. Op de eerste plaats de combinaison No. 1155, De ze is gemaakt van fijn wit linnen en krijgt groo te distinctie door de ingezette godetbaan aan ie- deren kant van de pantalon. Deze laatste wordt afgezet met een dubbelen rand tulle van hetzelf de patroon als die van het lijfje en verder is het geheel versierd met geborduurde medaillons in rf te, blauw, lila, of een kleur naar verkiezing. No. 1156 geeft een chemische en pantoalon weer van dezelfde stof en op dezelfde wijze afge werkt als de combinaison No. 1155. Van beide lingerie modellen zijn knippatronen verkrijgbaar in de maten 42, 44, 46 en 48, aan het bureau van dtt blad onder opgave van de No 's 1155 en 1156. Kosten 55 ct. per stuk. MARKTBERICHTEN. Opgave van den marktmeester der kleine markten te Alkmaar, betreffende het hoogste en laagste en laagste prijzen van sommige arti kelen Markten van Manndag 27 Sopt. ,tot én met Zaterdag 2 October. Kippen per stuk .0.60 a 1.50 Kuikens per st. 0.12 a 2.75 Eenden per stuk 0.50 a 2 Konij nen per stuk 0.30 a 3.50 Eendeieren per 100 stuks 6 kippeneieren (grooth.) per 100 stuks f 10.50 a 11 idem (kleinh.) 9 a 11 boter le soort per half Kg. 1 ft 1,15.; id. 2e soort 0.80 a 0.90 Slachtduiven 0.15 tot 0.20jonge kip pen 2 a 3.75. ALKMAAR, 1 Oct. 1926. Op de heden gehou den graanmarkt waren aangevoerd 4748 hecto liters 1243 H.L. tarwe 13 a 15 148 H L. rogge f 11 a 11.10 1089 H.L. gerst chev. f 10.75 a 11.60 1306 H.L. haver 9 a 10.75 217 H.L. boonen bruine 24 5. 25 citroen 25 A 33 duiven boo nen 16 witte 40 87 H.L. mosterdzaad rood 40.50 gee' 29 5 LI.L. blauwmaanzaad 35 ft 44 653 II.L. erwten groene (kleine) 18.50 ft 23 groene (groote) 35 a 44 graiuwe 33 a 46 vale 28 a 50 per 100 kilo. ALKMAAR, 4 Oct. 1926. Op deden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 21 vatte koeien f 220 ft 425 12 vette kalveren 70 a 110 p. ned. nond 1.30 a 1,50 42 nuchit. kalveren slacht 8 n 22 11 vette schapen 24 a 30 511 vette var kens zware p. ned. pond 0.68 ft 0.72, zouters 064 ft 0.68. KINDERRUBRIEK. MAUW en KNOR op REIS. De Uuitjesman. Op staanden voet begonnen Mauw en Knor den koning te helpen en zij bega ven zich samen op weg, om den vogel met den blauwen staart tte zoeken. Zij liepen een heel eind en meenden, dat zij er wel nimmer in zou den slagen den Hoedeldoe te vinden, toen zij on verwacht een mannetje ontmoeten, dat zure ei tjes at uit 'n glazen pot. „Mijn naam is Pietje Snuffelaar!" sprak hij glimlachend „En misschien zal het jullie ver wonderen, dat ik reeds lang van Mauw en Knor gehoord heb! Ik weet ook, dat jullie op zoek zijt naar den Hoedeldoe van den Toovenaar en als je een ooger.blik naar mij wilt luisteren, zal ik jullie vertellen waar de vogel zich bevindt!"' SSraaPv '."■.■--ii.f!**Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1926 | | pagina 2