9e Wenteltrap 17e Jaargang. Vrijdag 8 October 1926. NIEUWS- EN AI^ERTENTIBBLAB VOOR 1111 WIERINGEN EN ONISTREKEN No. 89 ■W1ERINGER COURANT* i COHN J. BOSKER, WIERINGEN UITGEVER I VERSCHIJNT ELI EN DINSDAG en TBIJDAB. ABONNEMENTSPRIJS per S maanden 1. ADVERTENTIèN: Van 15 regels 0.60. Iedere regel meer 0.10. BUBSAUi Hlppoljrtashoaf Wleringen. Telat Intarcoaun. Ne. IA Links Dempsey, de verslagen wereldkampi oen boksen Rechts Tunnoy, de nieuwe wereld kampioen. Midden Tex Rickard, de bekende promotor van den wedstrijd. Hoeveel millioen guldens deze drie heeren tezamen met dezen wedstrijd verdiend hebben, Is niet precies te zeggen. Winnaar, of verslagene, bokser of pro motor alle drie hebben zij zwaar geld ver- ciend met dezen wedstrijd I INGEZONDEN STUIKEN. HET BEDREIGDE KIND DER DRENTSCHE VENEN. De winter nadert met rassche schreden. Kachels en verwarmingsinstallaties worden nagezien. Onderwijl vlammen de haarden lustig op ei. verdrijven de kilte van den herfst. Een schrille tegenstelling met de krotten, de loodsjes, de afdakken, ginds in de verarmde voenstreken. Daar giert de wind door de reten en scheuren der hokken, die nauwelijks den naam van nood woningen verdienen. De tocht bolt het asphaltpapier, dat dienst doet als schrale bedekking van het zoogenaam de dak de bewoners hurken samen op een paar kreupele stoelen met uitgerafelde mat of ziften op den Ieemen vloer. Overdag scharrelen de werkloozen rond en teren op den steun der reeds uitgeputte gemeen te. Zij ontvluchten de rookerige, sombere hok ken, zooals alleen het uitgestrekte Emmen 600 heeft. En denk U daar het lot van zieken en zwak - ken, denk U daar het lot der kwijnende jeugd, tlle langzaam wegteert. De regeering, de Provincie en vooral het Co mité voor cultureelen, hygiënischen en economi- schen opbouw van Drenthe, waar de krachtige Hguur van den Commissaris der Koningin, de leiding heeft, zij allen werken samen tot het zroote doel de geenzing der zwaar beproefde provincie. Deze opbouw vordert kennis en bekwaamheid, maar vooral tijd. Naast en nauw verbonden met genoemd pro vinciaal Comité, onder beschermend toezicht van den Commissaris der Koningin en den In specteur voor de Volksgezondheid voor de Hy- ft'tne van het Kind en de Tuberculosebestrijding hebben onderwijzerscorporaties en vereenigin - K?n voor gezondheidskolonies van alle gezind ten broederlijk de handen ineen geslagen tot redding van het kind en daardoor van het ko mende geslacht. Het Centraal Genootschap, de Katholieke en FEUILLETON. lijk Naar het Amerikaansch van MARY ROBERTS RINEHART. )o( No 34. "Maar er gebeurde niets en tenslotte ging ili •door met mijn werk en begon ik de opening wat .grooter te maken. Meneer Jamieson was van meening dat het geheime vertrek, als er een was, ergens In de £uurt van de wenteltrap moest bevinden. Ik be gon te gelooven dat hij gelijk had, toen mijn oog plotseling viel op den schoorsteenmantel en de stookplaats Deze laatste was blijkbaar nooit ge bruikt hij was afgesloten met een metalen vuurscherm, en pas toen ik dit niet verplaatsen kon, en. er bij nader onderzoek bleek dat het d» bedoeling was dat het onbewegenlijk vast zou [Kitten, kreeg ik weer hoop. Ik liep naar de kamer die er aan grensde. En daar wees precies zoo'n schoorsteenmantel, precies zoo'n stookplaats en een dito scherm. In beide kamers sprong de schoorsteen een heel e'rid naar voren. Ik begon het op te meten, en mijn handen beefden zóó, dat ik den centimeter nauwelijks kon vasthouden. In iedere kamer fltak de schoorsteen bijna een meter uit, dus met de meter tusschenruimte tusschen de muren mee, was dit bijna drie meter in de andere rich ting wat een enorme schoorsteen Maar ik wist nu nog pas waar de geheime ka mer was. Ik was er nog niet in en drukken op het snijwerk van de schoorsteenmantel, en het zoeken op den vloer naar losse planken leverde SO niets op. Dat er een manier moest zijn om er te komen, en waarschijnlijk een heel eenvoudige manier,daarvan was ik overtuigd. Maar hoe dan Had de detectieve gelijk, en lagen het geld m de effecten van de Handelsbank daar Of >os onze.heele veronderstelling er naast Zou uurt Paul Armstrong zijn buit niet meegenomen heb ben En als dat niet zoo was, en dokter Walker ,s* toi Christelijke Vereenigtngen hebben juist in den winter, wanneer de zwakke jeugd het moest steun noodig heeft, hun mooie huizen openge steld voor het lijdende kind der venen. Voor het veenkind vragen we Uw hulp. Geeft allen en geeft veel Er Is veel noodig en door directe gaven wor den nog grootere voor later overbodig. De onderwijzerscomité's verzamelden reeds 15 mille, juist genoeg om te beginnen. Men bedenke, dat volgens onlangs verschenen publicaties zeker 3000 kinderen uit de bedreig de Zuidoosthoek uitzending noodig hebben. Niet alles is van de Overheid te wachten. Het particulier initiatie! moet hier krachtig optre den om onmiddellijke en afdoende hulp mogelijk te maken. Namens de Landelijke Vereenlging, fusie van onderwijzerscorporaties en vereenigingen voor gezondheidskolonies van alle gezindten, de pro paganda commissie Th. M. Ketelaar, van het Centraal Genootschap, Voorzitter Ds. H. C. Hogerzeil, van de Christelijke Ge- zondheids- en Vacantiekolonis in nederland, Vice-Voorzitter Mr. A. J. M. Leesberg, van de Roomsch-Katho- lieke Vereeniging voor Kindervacantiekolonies en Herstellingsoorden, Alkmaar, giro no. 44418, Penningmeester A. C. Bos. Egmond aan Zee, Secretaris. RECHTZAKEN. POLITIERECHTER ALKMAAR. Zitting van 4 October. MISHANDELING. De 34-jarige visscher Willem Simon B., wo nende te Wieringen, had op Zondag 11 Juli op den Kanaalweg te Heldor den getuige N. de Vries uitgescholden en geschopt. Verdachte was gescheiden, de Vries leeft nu met zijn vroegere vrouw en liep op gemelden Zondag met zijn kinderen, waardoor verdachte in toorn ontstak. Hij wilde de kinderen met ge weld overmeesteren. Verdachte bevindt zich thans te Andijk. Eisch 20 boete of 20 dagen hechtenis. Verdachte werd bij wijze van waarschuwing 'eroordeeld tot 5 boete of 5 d. hecht., met 'n ernstige vermaning in 't vervolg zijn handen thuis te houden, daar anders de gevangenis voor hem open staat. DIEFSTAL. De bierbottelaar Jan B., 'n zeer welgedaan per soon en wonende te Oosterland op Wieringen, had volgens daagvaarding een drietal kisten en 'n partij ledige bierfleschjes uit de polderkeet van juffr. Enk wederrechtelijk toegeëigend. Verdachte zeide wel de kisten, doch niet de bierfleschjes te hebben weggenomen. Bedoelde kisten behooren aan den getuige T. Takes, bierbottelaar en mamifacturier. Verdach te hield nog al van pappen. Eisch 30 boete of 30 dagen hechtenis. Vonnis 20 boete of 20 dagen hecht. Arrondissement» Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 5 Oct. UITSPRAKEN. Corn. D., te Anna Paulowna, poging tot bevrij ding van een arrestant, 30 boete of 30 d. hecht. Jacab K., te Anna Paulowna, wederspannlg - heid, 20 boete of 20 dagen hecht. kende zijn geheim, dan zou hij toch zeker weten hoe hij in den schoorsteenmantel moest komen. Wie had dan het andere gat in den muur go- maakt Wat Anne Watson vertelde. Ik geloof dat de detectieve met een plan rond liep, dat hij ten uitvoer wilde brengen, en dat opslag de oplossing moest brengen. Maar er go - beurde zooveel en dat zoo snel achter elkaar, dat hij er geen tijd voor had. In de eerste plaats word er opgebeld door het ziekenhuis in de stad, dat juffrouw Watson stervende was en om mij ge vraagd was Het Lokte mij niets aan, maar ik ging. Toen ik vertrok, waren Jamieson en oen der andere detectieves bezig om iedere vierkan te centimeter van de wenteltrap te onderzoeken en ze waren vooral In de buurt aan 't kloppen en onderzoeken en meten. Inwendig verheugde ik mij op do manier waarop ik hen 's avonds verrassen zou cn ik heb hen verrast en hoe Ik reed van het station naar het ziekenhuis en werd in de kamer gelaten waar juffrouw Wat son lag. Ze was heel zwak en ze deed alleen maar haar oogen open en keek mij aan toon Ik ging zitten Ik had diep berouw. Wij waren zoo vervuld geweest van andere d.ngen, dat ik dit arme schepsel aan haar lot had overgelaten zonder ook maar ooit bericht te sturen. De verpleegster gal haar een drankje in en na een poosje was ze in staat om te spreken. Maar haai' verhaal was zoo onsamenhangend en ver- vard, dat ik het maar met eigen woorden zal overtellen. Een uur nadat ik het ziekenhuis was binnengegaan had ik een droevige geschiedenis gehoord, en een vrouw zien wegzakken in de be wusteloosheid, die een voorbode is van den na derenden dood. In het kort vertelde de huishoudster dit Ze was bijna veertig jaar oud en was de pleeg moeder geweest van een groot gezin. Een voor een waren zij gestorven on begraven naast hun ouders in een klein stadje in het westen. Er was nog maar één zuster over, de jongste Lucy. De oudere zuster had haar verzorgd en vertroe teld. Toen Anne twee en dertig was, en Lucy negentien, was er een jongmensch In het stadje verschenen. S. Fr. Sp. te Anna Paulowna, wederspannig- heid, 30 boeto of 30 dagen hecht. BINNENL. NIEUWS. ONBEWAAKTE OVERWEG. Woensdagmorgen kwart voor zeven werd de melkwagen van den heer G. J. Spiekerman, Heul, alhier, bij den overweg naar de Egmonaei- meer door een goererentrein, die een half uur te laat passeerde, gegrepen en totaal versplinterd. De man,die dagelijks van de veehouders in de Iigmondermeer melk haalt en dus met de situ- ati ter plaatse goed bekend is, heeft de goede ge woonte om den overweg achter zijn melkwagen loopende te passeeren. Wanneer hij op den wa gen, die door twee honden werd getrokken, had gezeten, zou hij verpletterd zijn geworden, nu kwam hij er met een paar verwonde vingers af. Van een der beide honden werd de staart geheel ontveld. Het beest werd door een boer thuisge bracht. Het is te hopen, dat een veearts hier hulp verleent. De heer Spiekerman had alle reden te veron derstellen, dat de weg vrij was, aangezien de trein van kwart voor zeven was gepasseerd. Door een bocht in den weg kon hij den goederen trein, die te laat was en volgens hem geen. sig nalen gaf, niet zien naderen. ARBEIDSVOORWAARDEN BIJ DE ZUIDER- WERKEN. De Landelijke Federatie van bouwvakarbei ders in Nederland heeft in een adres aan den minister van waterstaat verzocht te bevorderen dat zoodanige wijzigingen in de bestaande alge- tneene voorwaarden worden aangebracht, en in de bestekken, waaronder de verdere Zuiderzee werken zullen worden uitgevoerd, zoodanige be palingen op te nemen, dat daardoor het ontstaan van misstanden wordt voorkomen en, waar de ze zich alsnog mochten voordoen, met kracht kunnen worden bestreden. ONGELUKKIG. Te Bussum was de 9-jarige T. B., tegen een van ijzerenpunten voorziene schutting opgeklom men. Plotseling raakten zijn voeten hun steun punt kwijt en bleef de jongen met zijn handen aan de scherpe punten hangen. Met deerlijk opengereten handen moest hij zich aanstonds onder heelkundige behandeling stellen. WIE ZAL DAT BETALEN 7 Met ingang van 1 Sept. 1.1. werd een majoor van den Gen. Stai overgeplaatst van Den Haag naar Arnhem, alwaar een huis werd gehuurd, dat begin Sept. 1.1. door hem werd betrokken. Nog was de verhuisboel niet in orde, toen de- zolfdo majoor, met ingang van 1 dezer, overge plaatst werd bij het Reg. Grenadiers en dus weer naar den Haag terugkeert. Over een paar weken verlaat de familie het pas in orde gieimaakte huis, maar het vroegere huis in Den Haag was inmiddels aan een ander verhuurd. DOOR EEN STIER GEDOOD. Een 80-jarlge landbouwer te Denderleeuw bracht zijn koelen naar de weide. Op het land gekomen viel een jonge stier den grijsaard, die niet kon vluchten, aan en nam hem op de ho- ens. Toen eenige landarbeiders, die het geheur- Hij was opreis naar het oosten, nadat hij den zomer had doorgebracht op een beroemde ranch" in Wyoming een van die oorden waar ijke menschen hun ondegelijke zoons hun stu - en, om eens een tijd lang een gezond leven te leiden in de open lucht. De zusters wisten van dit alles natuurlijk niets af en het jongmensch viel zeer bij haar in den smaak. En 't eind van het liedje was dat, zeven jaar geleden, Lucy Ha- wen getroüwd was met een jongmensch, wiens naam heette te zijn Aubrey Wallace. Anne Halwei, was met een timmerman ge trouwd geweest, en was weduwe. Drie maanden lang ging alles goed. Aubry nam zijn jonge mouw mee naar Chicago, waar ze in een hotel woonden. Misschien stond haar eenvoud, die hem juist zoo had aangetrokken op het platte - land, hem hier in de stad tegen. Hij was zelf ge durende die drie maanden allesbehalve een mo del-echtgenoot geweest, en toen hij verdweer was Anne bijna dankbaar. Met de jonge vrouw was het echter anders. Ze kwijnde weg en stierf bij de geboorte van haar zoontje. Anne nam het kind tot zich en noemde hem Lucien. Anne had zelf geen kinderen en had al haar ongebruikte moederliefde aan Lucien gegeven. Een ding stond echter bij haar vastAubrey Wallace moest de opvoeding van zijn eigen zoon betalen. Het hoorde bij haar liefde voor het kind dat ze ook eerzuchtig voor hem was hij moest het zoo goed mogelijk hebben. En ze reisden dus naar het Oosten. Hier en daar bleef ze een poos je, verdiende den kost met naaien en hield den jongen bij zich. Ten slotte kwam ze echter tot de conclusie dat huishoudelijk werk het eenige was, dat ze goed kende en ze bracht den jongen on der in een soort tehuis, toen ze een betrekking kon krijgen als huishoudster bij de familie Arm strong. Daar ontdekte ze Lucien's vader, maar ditmaal onder zijn waren naam. Het was Arnold Armstrong. Ik maakte uit haar verhaal op, dat Anne hem tr.entertijd niet bepaald vijandig gezind was. Ze vertelde hem van den jongen en dreigde hem, dat ze alles openbaar zou maken, als hij niet voor het kind zorgde. Een poosje deed hij dit ook. Toen besefte hij 'dat Lucien voor deze vrouw onmisbaar was. Hij kwam er achter waar het kind zich bevond en dreigde hem daar te zullen weghalen. Anne was radeloos. 4 de hadden gezien, ter piaatso kwamen, lag do ongelukkige oude man met opengereten buil» in een plas bloed. Nog voordat men hem zijn wo ning had binnengedragen, gaf hij den geest. Tabaksfabriek ,,D« Wakende Leeuw" J. I. K1 I S Laat I2ö - ALK MAAK 70,30, 100,120,140,150, 160, 180,200, 225, 250 en 350, 400, 450 en 500 cent per pond. PRUIMT181K AUTO VAN EEN PONT GEREDEN. De drie Inzittenden verdronken. Woensdagmorgen om 10 uur kwam een geslo ten Citroen-auto uR Wageningen op do gierpont ever do Waal bij Tiel. Er was weinig ruimte op de pont en de auto moest nog iets naar voren. Het schijnt, dat de bestuurder te veel gas heeft gegeven,, waardoor de auto doorschoot, zeer waarschijnlijk onder de afsluitketting van de pont. De ketting raakte toen boven de spatborden van de auto, schoot los, tengevolge waarvan do auto in de rivier viel. Onmiddellijklijk werden alle maatregelen genomen om het voertuig op te halen. De politie werd gewaarschuwd en deze verscheen spoedig met zware dreggen cn ankers Bijgestaan door hulpvaardige handen gelukte het eerst tegen kwart na elf de auto op den wal te brengen. In de auto zaten drie personen. De Geneeskun dige Dienst en de afdeeling van het Roodo Kruis uit Tiel, die inmiddels waren gewaarschuwd aren aanwezig. De doctoren konden slechts den dood tengevolge van verdrinking constatee- ren. De auto is door de politie voor onderzoek in beslag genomen. De inzittenden waren de 30-jarige heer F. A. Bekaar, lid van de directie der N.V. Landbouw courant te Wageningen en zijn echtgenoote, be nevens (dit was Woensdagmiddag nog niet be kend) de moeder of schoonmoeder van den heer Bekaar. Uit het voorloopig onderzoek door de politie is komen vast te staan, dal de afsluitketting van de gierpont in orde was. Verder schijnt do hand rem van de auto niet goed te hebben gewerkt. De lijken van de drie slachtoffers zijn per auto naar het St. Andreasgesticht te Tiel gebracht. HET NOODLOT. De landbouwer Wolbers te Ter Apel is, door dat zijn paard op hol sloeg, in een wijk geval len. Hij kreeg een kippenhok, dat hij vervoerde op zich, waardoor hij zich niet kon redden, cn verdronk. Hij laat een jonge vrouw en twee kin deren achter Toen werden de rollen omgekeerd. Eerst had Arnold geld gegeven voor Lucien's opvoeding, maar nu perste hij Anne Watson geld af tot zo niets meer had. Hoe dieper Arnold zonk, hoo meer hij begon te eischen. Toen het tusschen hem en zijn familie tot een breuk kwam, werd het nog erger. Anne nam het kind uit het tehuis weg en verborg hem bij een boerenfamilie in de huurt van Casanova. Het waren Duitschers en hij noemde de vrouw „Grossmutter." Het was een aardige jongen geworden, en het eenige, dat Anne nog had op de wereld. Do Armstrongs gingen naar Californië en Ar- nold's achtervolging begon opnieuw. Hi] was woedend omdat het kind verdwenen was, en zo was bang voor hem. Ze durfde niet In het groo- le huis te blijven en nam haar intrek in de por tierswoning. Maar toen ik Zonnehoek huurde dacht ze, dat hij haar wel met rust zou laten. Zo had zich aangeboden als huishoudster en ik had hnar aangenomen. Dat was op een Zaterdag. Dienzelfden avond k\\ am Louise plotseling. Thomas stuurde ik om Juffrouw Watson en ging toen Arnold Arm strong halen op de club. Anne hield wel van Louise, die haar aan Lucy herinnerde. Ze wl9t niet wat er aan de hand was, maar Louise was vrecselijk opgewonden geweest. Juffrouw Wat son probeerde zich te verbergen voor Arnold, maar hij was zeer onaangenaam geweest. Onge veer om half drie verliet hij de portierswoning en ging naar huishij werd binnengelaten door de oostelijke deur en kwam er weer heel gauw uit. Er was iets gebeurd, dat wist ze niet, maar even later waren meneer Innes en nog een ande re meneer in de auto weggereden. Thomas en zij hadden hun best gedaan om Louise te kalmeeren en even voor drieën ging juffrouw Watson naar he huis terug. Thomas bezat een sleutel van de oostelijke deur, dien hij haar gegeven had. Halverwege het grasveld kwam zo Arnold tegen, die om de een of andere reden het huis in wiide. Hij had een golfstok in zijn hand, die hij ergens gevonden had, en toen ze weigerde om hem binnen te laten had hij haar mee geslagen. Haar hand was leelijk gewond en de bloedver giftiging dio er bij gekomen was, veroorzaakte nu haar dood. "«Tpri'-v 'i. 1 Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1926 | | pagina 1