Se Wenteltrap 17e Jaargang. Dinsdag 12 October 1926. No. 90 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR WSERINGEN Elft OMSTREKEN WIERINGER COURANT» COHN. J. BOSKEB, WIERINGEN UITGETEB1 VERSCHIJNT ELKEN DINSDAG en VRIJDAG. ABONNEMENTSPRIJS' per 3 maanden 1.— ADVERTENTlêN: Van 15 regels 0.50. Iedere regel meer 0.10. BUREAU I Hippolytushoef Wleringea. TeleL lntercomm. No. IA MODE. TAILLEUR COSTUUMPJES VOOR SCHOOLMEISJES. Tailleur costuumpjes zijn dezen herist zeer en vogue en de nieuwe mantels en matenpakken zijn bijna zonder uitzondering te herkennen aan ilicn perfocten snit, welke men door de kunst van den kleermaker bereikt. Kinderen zien er altijd buitengewoon gedistingueerd uit in de slanke eenvoud van tailormade costuumpjes, doch het is niet altijd mogelijk hun kleeren te geven, welke door beroeps coupeurs zijn ge maakt. Die zijn meestal zoo duur, dat men er niet aan durft denken, temeer als men bedenkt dat het schoolgaande meisje zeer waarschijnlijk den volgenden winter weer „er uit gegroeid" zal rijn. Doch, tailleurscostuumpjes kunnen worden nagomaakt en goed nagemaakt, als men een model heeft, dat werkelijk goed is en indien men aantrekkelijke modellen wil hebben, behoeft men niet verder te kijken, dan deze bladzijde, waar op de twee teekeningen een zeer aardig idee geven van de eenvoudige mode, welke op het oogenblik overheerscht. Do mantel, No. 1161, is gemaakt op de rechte, afhangende wijze, doch eentoonigheid van mo del is op handige wijze vermeden door het aan brengen van de geplooide zijpanden aan iederen kant. Hee manteltje wordt gemaakt, van bor- Ueauxkleurig rips en wordt vastgemaakt met een grooten knoop aan de voorzijde. Men lette vooral op den kraag en de revers, die er het spe ciale kleermakers cachet aan geven. Deze man - tel is geschikt voor meisjes van 12 16 jaar. Het mantelpakje no. 1162 is zeer eenvoudig, hetgeen het zeer geschikt maakt voor school- iracht. Marine blauw serge of rips in een van de gangbare kleuren zijn beide even geschikt voor dit modelletje en de knoopen welke het leuke manteltje sluiten, moeten van effen been zijn. De rok is open en wordt gewoon met een overslag gesloten men kan deze op een satij nen lijfje zonder mouwen vasthechten, terwijl het manteltje zeer eenvoudig is met rechte lij nen van den schouder af neervallend. Dit cos- t .timpje is geschikt voor meisjes van 10 15 FEUILLETON. Naar het Amerikaansch van MART ROBERTS RINEHART. )o( No. 35. Razend van woede en angst was ze weggehold [en in huis gekomen terwijl Gertrude en Jack Railey aan de voordeur stonden to praten. Eigen- j lijk zonder goed te weten wat ze deed rende ze litar boven. De deur van Gertruda's kamer stond j epen en Halsey's revolver lag daar op het bed. Zij had het ding gegrepen en was een paar tre den van de wenteltrap afgeloopen. Ze kon hoo ien dat Arnold probeerde om de deur open tt maken. Stilletjes liep ze naar beneden en maak te de deur open hij kwam onmiddellijk binnen en zij liep weer een paar treden haar boven. Het w as pikdonker, maar zo kon zijn overhemd zien. i Van de vierde trede af schoot zo op hem. Toen h'.j viel, gaf er iemand in do biljartkamer een schreeuw en liep weg. Toen er alarm gemaakt werd had Ze geen tijd genoeg gehad om naar bo- ien te gaan ze verstopte zich In den westelijken vleugel tot iedereen beneden was. Toen sloop ze naar boven en gooide de revolver uit een raam [on kwam net op tijd beneden om de menschen van de Greenwoodclub binnen te laten. I Misschien vermoedde Thomas wel wat er ge- Ibourd was, maar hij had nooit iets gezegd. Toen |dc hand, die Arnold Armstrong had gewond, er- ger werd, gaf ze het adres van Lucien aan den ouden man, en bijna honderd dollars. Dat geld moest dienen om Luclen's kostgeld te betalen in I Richfield, tot zij weer beter was. Zij had om mij gestuurd, om mij te vragen ot ik met de Arm- Is'iongs over Lucien wilde praten. Toen ze merk lts, dat ze achteruit ging, had ze aan mevrouw [Armstrong geschreven, haar verteld dat Arnóld'e [wettige kind in Richfield was, en haar gesmeekt [hem te erkennen. Ze was stervende. De jongen |w as een Armstrong en had recht op een deel van |de nalatenschap. In haar koffer op Zonnehoek jaar. Knippatronen zijn verkrijgbaar onder op gave van No 1161 of 1162, aan het bureau dezer courant. Kosten 55 ct. VOOR DE HUISVROUW. Het oud worden van ceke en koekjes. Men heeft spoedig dikwijls last van „Oud" worden van koekjes en voornamelijk licht gebak, zooals ke. Ook al wordt het nog zoo netjes in een trommeltje geborgen. Wil men het spoedig oud worden voorkomen, den moet men bij de cake een stevige snede brood in de trommel doen, die men om do drie dagen vernieuwt. Uienlucht uit pannen verwijderen. Heeft men in do een of andere pan uien, visch of onaange naam riekende groenten gekookt, dan kan men de lucht daarvan spoedig uit de pan verwijde ren, door een beetje azijn bij hot water te doen, waarin men zo ultwascht. De achterzijde van schilderijen moet men van tijd tot tijd controleeren. Vindt men er gaatjes cf scheuren in, dan moet er nieuw papier over heen geplakt worden, daar er anders gemakke lijk stof en vuil inkomt, hetgeen aan de doeken geen goed doet. MARKTOVERZICHT. De groote herfstmarkten hebben zich onder zeer ongunstige omstandigheden ingezet. Als men de berichten van verre en nabij nagaat, dan is het begin als volgtgroote aanvoer, handel zeer flauw, prijzen lager. Die grooten aanvoer is het gevollg van de omstandigheden. Waar wel bijkomt en niet afgaat neemt toe. Zoo is het ook met onzen veestapel. Jaarlijks neemt het aantal met eenige tten duizenden toe en er gaat nog niet zooveel honderden af, dus overproductie en naar de najaarsmarkten, Leeuwarden, Sneek, Zwolle cn Groningon, Utrecht en Leiden worden overvoerd. Naast zooveel aanvoer bestaat geen evenredige afzet, en daarbij zeer gedrukte prij zen. Zooals het in genoemde plaatsen was, was liet Donderdag ook in SCHAGEN. Een zeer volle markt, vooral wat schapen betreft. Ook de aan voer van bedrijfskoeien was zeer belangrijk. De gelde koeien liepen van 14,0,— tot 250,Tot deze laatsten behooren vooral de koeien met nog wat melk. Voor die melk werd 20,a 25, meer betaald De handel was trekkend, jong vee, nuchtere kalveren 8,20 graskalveren 25,— h 60,— pinken 60,— a 125.—. Vette koelen 90 ii 95 cent. Een enkele 1.Do min dere soort liep tot 60 cent. Beste jonge slachtscha pen 30,— h 36Vette lammeren 23— a 24 fokschapen 18,tl 25 Springrammen v. Texel sche afkomst 25.40 Goede vleeschvar:- kens 76 cent. Vette een cent lager. Alles verkocht BINNENL. NIEUWS. UIT EEN ZWEEFMOLEN GEVALLEN. Op de kermis te Blaricum te de 16-jarige Alida Vos uit den zweefmolen gevallen. De molen was in voile vaart, toen zij onder het ronddraaien een vriendinnetje de tand reikte, waardoor zij uit het schuitje getrokken werd. Bewusteloos werd zij opgepomen Haar toestand is thans re delijk BOTTER GESTRAND. Een Volendafmer botter is Dinsdagnamiddag zaten alle papiaren met brieven van den doode, aardoor alles bewezen zou worden. Op dien avond dat Jamieson iemand op de wenteltrap had hooren loopen, was zij het ge- eweest. Toen hij haar achtervolgde was zij door Je eerste de beste deur gevlucht en in den wasch kelder gevallen. Er stond een mand waschgoed, die haar val had gebroken. Ik had wel kunnen hpilen van opluchting, omdat het toch tenslot te Gertrude niet geweest was Dat was haar verhaal. Tragisch als het was, scheen het de stervende vrouw toch verluchting te geven om het te vertellen. Ze wist niet dat Thomas dood was, en ik vertelde het haar niet. Ik beloofde haar dat tk voor Lucien zou zorgen en bleef bij haar zitten tot do heldere oogenblik- ken al minder en minder werden en ze tenslotte bewusteloos werd. Dienzelfden nacht stierf ze. Onder aan de trap. Toen ik in het huurrijtuigje van het station in Casanova naar huis reed, zag ik den detecti ve Burns heen en weer slenteren in de straat bij het huis waar dokter Walker woonde. Jamieson begon er dus blijkbaar haast achter te zetten. In huis was alles stil. Het onderzoek van de wenteltrap bad niets opgeleverd, en behalve een tweede telegram van Gertrude, dat Hnlsey er op stond om naar huis te gaan en dat zo dienzeifden avond nog kwamen, was er geen nieuws. Toen Jamieson er niet in geslaagd was om de geheime kamer te ontdekken was geweest, onder voor - wendsel, dat hij plotseling erge maagpijn had, on dat hij hem geinforpieerd had welke treinen 's avonds naar de stad liepen. Hij zei, dat hij al een heeleboel tijd aan deze geschiedenis had vc-knoeid en dat een groot deel van die geheim zinnige dingen alleen maar in mijn verbeelding hestonden De dokter dacht dat het huis dag en nacht bewaakt werd. Nu als je er maar voor zorgde, dat iedereen dit dacht, had je heeiemaal geen bewaking noodig beweerde Jamieson. En laat in den middag liepen de twee andere detec- tieves met Jamison door de hoofdstraat van Ca sanova en stapten later in een trein naar de stad Dat ze er bij het eerstvolgend station weer uit stapten en in donker naar Zonnehoek terugwan delden, wist toen niemand. Persoonlijk wist ik van de geheelo geschiedenis niets af ik werd 11. gestrand op grooten afstand van Enkhuizen, in Z. O. richting. Van Enkhuizen is Donderdag aen vaartuig uitgezeild om levensmiddelen naai den gestranden botter te brengen. DRENTSCHE ARBEIDERS NAAR TWENTHE. De Commissie voor de verplaatsing van arbei ders uit Emmen naar Enschede, heeft aan 191 van de 302 aanvragers bericht, dat zij voor ver plaatsing naar Enschedé in aanmerking komen Van de andere 111 gezinnen zijn eenigen voorloo oig afgewezen, terwijl omstreeks honderd niet in aanmerking zullen komen. Van de voor ver plaatsing aangewezen gezinnen gaan dit jaar nog dertig gezinnen verhuizen naar Enschede, terwijl do aïidere 161 gezinnen In het tijdvak 1 Januari 1 Mei 1927 zich te Enschede zullen vestigen. Omtrent de aanschaffing van het noodige meubilair zal een regeling getroffen worden tus schon de fabrikanten, het gemeentebestuur en de regéering. Deze verplaatsing van arbeiders zal voor Em men tot gevolg hebben, dat het getal inwoners met omstreeks 1600 zielen vermindert. VAN TEXEL. Zaterdagmorgen geraakte een houten schuur van den heer A. Kooiman te Waal in gebruik bij den heer D. Kuiper, door geheel onbekende oorzaak in brand en werd met den inhoud (hooi, strooi en eenige gereedschappen) geheel in de asch gelegd. Hetzelfde lot onderging een groote klamp hooi van den heer M. Roepei, die ir. de nabijheid stond. Men hoopte eerst dit hooi te kunnen bewaren, doch toen het achterge ieelte van den schuur omviel juist op het hooi, was alle kans verkeken. Een en ander was ver zekerd, doch niet hoog. Naar de oorzaak wordt onderzoek gedaan. SCHAGEN. Op 28 October, den laatsten dag in October, zullen zestal rundveefokvereenigingen in Hollaands Noorden alhier eene keuring hou den van pinken, kui- en stierkalveren, op een terrein aan de markt aldaar., SCHAGEN. Op de Schager—eierveiling wer den in het 3e kwartaal van 1926 aangevoerd 420762 kipeieren en 25258 eendeieren, samen 446020. In hetzeffde kwartaal van 1925 bedroeg de aanvoer 319338 kipeieren en 18863 eendeieren samen 338201, dus in 1926 werden er 107819 eie ren meer aangevoerd. PROVINCIAAL NIEUWS. SCHAGEN De melkprijs alhier is op 14 ner Liter gebracht. cent SCHAGEN. Op de Landbouw-Huishoudschool alhier werden Woensdag 1.1. aan de leerlingen die den vijfjarigen cursus hadden doorloopen oen einddiploma uitgereikt. Het waren I. Eriks, A. Smit en M. Spaans van Barsingerhorn M. Bas en M. de Geus, St. Maarten I. Vethman, J. Over, G. Hoolj en N. Waiboer, WinkelM. Los en Tr. Strijker Wieringerwaard A. Boontjes, E. Grootes en Gr. Molenaar, Schagen. Met dezelfde 14 leerlingen werd voor 5 jaar ook de school ge opend. Hierbij geven wij de toename van het aan tal aangeslotenen bij de waterleiding van de ge- meenten in Hollands Noorden in het tijdvak 31 „HINDENBUBG-PAGEKOPJE." Uit Amerika komt het bericht, dat daar bij de dames op het oogenblik het Hindenburg-kopje" n de mode begint te komen. De Amerikaanscho vrouwentijdschriften bevatten reeds plaatjes van dat bijzonder soort kapsel en men is daar door in staat het raadsel op te lossen, hoe de pre sident van de Duitsche republiek, de oude Hin denburg ertoe gekomen is, zijn naam te leenen aan deze mode in het dameskapsel. Juist van Hindenburg zou men alles eer verwachten, dan dat zijn knoestige en volstrekt onvrouwelijke verschijning, zou kunnen dienen als voorbeeld van een vrouwenmode. Iedereen, die het bericht in de Amerikaansche vrouwentijdschriften leest, zal meenen, dat al leen de naam van den Duitschen rijks-president oor een bijzonder soort haar-coupe gebruikt ordt, zooals men bijvoorbeeld ook spreekt van Bismarck-haringen en Bismarck-sigaren. Maar deze meening blijkt een vergissing. Hin denburg mag zich, zooals "bekend is, verheugen in een zeer krachjigen haargroei en draagt het haar borstelvormig naar boven gekamd, „en brosse." De Amerikaansche vrouwen hebben nu blijkbaar genoeg van het glad naar achteren ge streken haar en van de ondulaties, en zijn er toe overgegaan, het haar borstelvormig naar boven te kammen, een stap verder dus op den weg naar de uiterlijke vermanlijking van de vrouw. Dit bortelkapsel, de laatste modekreet der Ame rikaansche dames, heeft den naam Hindenburg kapsel gekregen, t Ongetwijfeld is de een ot andere ondernemings lustige kapper op de gedachte gekomen, waarin hij vermoedelijk een groote toekomst ziet. Groote toekomsten op het gebied van de da mesmode en in het bijzonder op dat van het da meskapsel duren gewoonlijk maar zeer kort en in deze bijzondere aangelegenheid zal het er weer alleen op aankomen, of de Hindenburgkop een voldoend aantal dames zal flatiteeren. Wat op goede gronden te betwijfelen is. op dat oogenblik door andere dingen in beslag genomen. Toen ik wat uitrustte van mijn tocht naar de stad, bracht Liddy mij thee en op het theeblad J;-g een klein bookje uit de bibiotheek van Casa nova. Het heette De Onzichtbare Wereld en er zat een opwekkend omslag om, waarop een stuk of zes in lakens gehulde gedaanten om een graf steen heendansten De sombere stemming, waarin mijn bezoek aan het ziekenhuis mij gebracht had, verdween bij het vooruitzicht dat ik 's avonds Halsey weer zou zien. Het was ongeveer vijf uur toen Liddy mij een grijze zijden kimono en een paar pantof fels aantrok en zei dat ik een dutje moest gaan doen. Ik wachtte dat ze weg ging, en zoodra ze veilig'en wei beneden was, ging ik naar boven naar den kofferzolder. Er was in dien tusschen- tijd niemand geweest en ik begon dadelijk weer te zoeken naar den tngang van de geheime ka mer Door de openingen aan weerskanten van den schoorsteen kon ik niets anders ontdekken don een stuk steenen muur van een meter. Ner gens was een knop of een scharnier te ontdekken De toegang moest te vinden zijn in den schoor - sfeenmantel of op het dak, dacht ik, en toen ik na een half uur met den schoorsteenmantel nog mets bereikt had, besloot ik het op het dak te probeeren. Ik houd niets van een hoogte. Als ik nog eens een enkelen keer een ladder opgeklommen ben, voel ik me altijd duizelig en slap in mijn boenen En toch klom ik zonder eenige aarzeling op het dak van Zonnehoek. Zooals een hond, die een spoor ruikt, zooals mijn voorvaderen uit den oer tijd op de beerenjacht moeten zijn gegaan, zoo voelde ik mij nu ook. Van de onafgemaakte bal- z.' al uit klom ik door een raam op het dak van den oostelijken vleugel, die maar twee verdie pingen hoog was. Toen ik daar eenmaal was, was het gemakke lijk, tenminste het leek gemakkelijk om op het dak van het middenstuk te komen, langs een smal verticaal ijzeren laddertje, dat aan de bui tenmuur van de balzaal was vastgemaakt en niisshien vier meter hoog was. Die vier meter leek van onderen af maar heel weinig maar het klimmen viel niet mee. Ik sloeg mijn grijze ki mono ooi mij hoen en slaagde er eindelijk in om Dec. 1924—31 Dcc. 1925. Barsingerhorn 200 233 Callantsoog 62 133 Petten 62 62 Schagen 708 780 Sint Maarten 162 243 Warmenhuizen 332 366 Wieringerwaard 147 165 Zijpe 512 627 BUITENLAND. ANNA PAULOWNA. Aan C. H. van den Berg, dienstplichtige der lichting 1922, is door den minister van Oorlog voorgoed vrijstelling wegens kostwinnerschap verleend. Onder den veestapel van den veehouder J. S. Spigt, alhier, is mond- en klauwzeer uitgebro ken. De Nutsvereeniging „Oefening Kweekt Kennis", vergaderde Donderdag j.1. in „De Vlas- en Korenbeurs." De heer H Pennekamp Sr., voorzitter der vcr- eeniging, opende met een woord van welkom. Vervolgens las de secretadis, de heer J. Smit, bovenaan den ladder te komen. Maar toen ik daar eenmaal stond, was ik volkomen buiten adem. Ik ging zitten met mijn voeten op de bo venste sport van den ladder, en stak mijn haar spelden wat beter vast, terwijl de wind van mijn kimono een zeil maakte. Ik had een scheur in de zij gemaakt en trok er nu zonder aarzeling een heele reep af, die ik om mijn hoed heen hond. De kleinste geluiden van beneden kon ik hier merkwaardig duidelijk hooren. Ik hoorde don krantenjongen fluiten op de oprijlaan, en Ik hoorde nog iets. Ik hoorde dat er iemand met een steen gooide en toen een langerekt en ver schrikt „miauw" van Beulak. Ik vergat mijn af keer van een groote hoogte en liep bijna tot den rond van het dak. Het was intusschen half zeven geworden, en al bijna donker. .Hei daar, jongen riep ik. De. krantenjongen keerde zich om en keek. Het puurde een oogenblik voor hij mij in het oog kreeg toen bleef hij een oogenblik als verlamd staan, gaf een vreeselljke gil, gooide zijn kran ten neer en rende over het grasveld naar den weg toe zonder om te zien. Dit is de verklaring van het verhaal van De Dame in het Grijs, dat nog altijd in Casanova do ronde doet. In het dorp maakten ze er de gevolg trekking uit, dat het altijd ongeluk brengt als Je een zwarte kat met een steen gooit 1 De krantenjongen was den weg afgehold en daar het langzamerhand etenstijd werd, zette ik haastig het onderzoek voort. Maar het leverde niet veel op. Er was nergens een luik of een "aam. Tenslotte gaf ik het on en liep den ladder weer af zonder door iemand gezien te worden klom ik de balzaal weer in. De schoorsteenmantel liet mij geen rust. Hij was van hout en met snijwerk voorzien, en hoe meer ik er naar keek, hoe meer ik mij er over verwonderde hoe dwaas zulk een schoorsteen - mantel in deze kamer was. Er waren ingewik kelde krullen en platte vakjes in uitgesneden "n tenslotte schoof ik, louter toeval, een van die niette vakjes opzij. Het bewoog gemakkelijk en nr kwam eep koperen knop te voorschijn. Wordt vervolgd.

Wieringer courant | 1926 | | pagina 1