de notulen en het jaarverslag welke werden goedgekeurd De penningmeester H. Pennekamp Jr. deed daarop rekening en verantwoording. De com missie van onderzoek bestaande uit de heeren Van Eekeren en Bakker verklaart alles in orde te hebben bevonden. Er was een klein batig sal do. Voorzitter dankte beide heeren voor hun moeite en den penningmeester voor zijn goede administratie. Volgde bestuursverkiezing. Do heer Penne kamp werd herkozen, terwijl in de plaats van den heer do Wit, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, gekozen de heer D. Bakker. Inplaats van den heer L. van IJzendoorn, die vertrokken was werd gekozen de heer Jb. van Eek eren. Besloten werd, dat twee openbare uitvoerin gen zouden gegeven worden, waarvan één ten bate van „Huiszorg". Omtrent de voordrachten op de onderlinge bijeenkomstavonden rezen klachten. Zoo werd o.a. de opmerking gemaakt, dat sommigen vaak met 2 of 3 voordrachten voor den dag kwamen, terwijl anderen daardoor heelemaal niet aan de beurt konden komen. Werd besloten, een zoodanige regeling te tref fen, dat voortaan slechts ieder op zijn beurt zou mogen optreden. Omtrent de lezingen werd geklaagd, dat die wel eens wat te lang waren, waardoor ze een al te groot deel van den avond in beslag namen. Hierna sluiting. DE STORM. Eau haringlogger vergaan. Dertien dooden. Katwijk ln rouw. Katwijk aan Zee, 11 Oct. Zaterdagavond is op de Noordzee tusschen IJmuiden en Wijk aan 7ee een Katwijksche logg'er gekapseisd. Alle op- varonden, 13 man, zijn om het leven gekomen. Katwijk aan Zee, 11 Oct. De haringlogger K. W. 152 van de rcederij N. Haasnoot is gister in den storm vergaan. De logger was ruim vier we ken geleden ter haringvangst uitgevaren on vol gens de praai-berichten had het schip 20 last haring aan boord. Op de thuisreis is de logger tusschen IJmui don en Wijk aan Zee vergaan. Het is nog niet bekend of het vaartuig gekapseisd is, dan wel tengevolge van den storm in verkeerden koers is geraakt en in de branding vergaan is. Tragische bijzonderheden. Aan boord bevonden zich behalve den schip per, een machinist, 5 matrozen en 6 helpers. Het lijk van den schipper K. Plug, is te IJmui- dtn aangespoeld. Ook het lijk van een der ma trozen is daar aan het strand gevonde.n Stuurman aan boord was W. v. d. Plas. Ook diens broer G. v. d. Plas was aan boord. Beiden waren zoons van een weduwvrouw, wier mun gisteren juist 23 jaar geleden eveneens bij de ha- ringvisscherij om het leven is gekomen. Schipper Plug was gehuwd en vader van ze ven kinderen. De ramp heeft in Katwijk grooto ontroering veroorzaakt. Het schijnt dat de ramp reeds Zateravond nlaats gehad 300 M. benoorden de brulboei van Beverwijk zijn de toppen der masten gevonden. Gedurende den Zondag heeft de sleepboot „Stentor" van het bureau Weissmuller het gebied tusschen IJmui den en Wijk aan Zee afgevischt, evenwel zonder resultaat. Nog een Nederlandsche haringlogger vergaan 7 Alle opvarenden verdronken. Londen, 11 Oct. Het Duitsche stoomschip „Grimm" heeft ,to Northficlds aangebracht den kapitein van een Nederlandsche haringlogger. Do kapitein is ernstig gewond in het hospitaal opgenomen Zijn schip is in den storm vergaan. De 12 opvarenden zijn verdronken. De geredde heeft eenige uren mot een jongen, dio aan boord was, op den rug gezwommen, tot hij door het Duitsche atoomschip werd opgepikt. De jongen is in het hospitaal overleden. Na dere bijzonderheden, ook omtrent den naam van het schip, zijn nog niet bekend. Nog een Nederlandsche logger vergaan IJmuiden, 11 Oct. Tusschen Egmond en Pet ten zijn dekgoedoren aangespoeld, vermoedelijk van don Katwijkschen logger K. W. 103. Men maakt zich te IJmuiden ernstig ongerust omtrent het lot van dit vaartuig (schipper Keus.) Gisteren is een Engelsch stoomschip binnen gekomen, dat rapporteerde, nabij de brulboei een wrak van een houten logger .te hebben ge zien. De K. W. 103 reedcrij Gebr. Taat te IJmui den, is een houten logger. Het is mogelijk dat Ut bericht betrekking heeft op het bovenstaan de omtrent den anderen Nederlandschen logger, die vergaan zou zijn en welks kapitein te Nortlis fields in het hospitaol is opgenomen. Een ander te IJmuiden binnengekomen vaar tuig rapporteerde de K. W. 152, die, zooals hier boven gemeld, vergaan is, Zaterdagavond in de nabijheid van de K. W. 103 te hebben gezien Stormschade op Schiermonnikoog. Schirmonnikoog, 11 Oct. Zondagavond heelt Idcr een geweldige storm gewoed, welke gepaard ging met hevige regen- en hagelbuien. Eenige h.tizen kregen schade, door vernieling van schoorsteenen en dakpannen. Het zeewater steeg Zondagmorgen tQt aan den kruin van den zeedijk. Sinds 1915 was het water zto hoog niet geweest. De duinen voorbij den Noordervuurtoren heb ben veel te lijden gehad. Verschillende schepen, ln nood. Ene tjalk, vermoedelijk voor anker, op het Wad weggeslagen, vluchtte met moeite naar de Lauwerszee Aan den noordkust van ho,t eiland had een kleine vrachtboot met veel moeilijkhe den te kampen. Het schip eette koers om de oost. Een botter, blijkbaar overmand, dreef over het Wad in oostelijke richting. Zondagmiddag om 2 uur kwam ten Zuid-Wes ten van het eiland een vaartuig zonder mast op het Wad. De reddingboot voer uit en bij on derzoek bleek, dat het een vaartuig van Ameland as. De reddingboot met de nieuwe tractor heeft zeer goed voldaan. Een lichtschip in den storm. Térschelling, 11 Oct. Het lichtschip „Tcrschol- lingerland" is Zondag in den storm van het an ker geslagen en weggedreven. Heit heeft averij bekomen en is hedenmorgen naar Niouwediep gosleept. Een schip gestrand. Urk, 11 Öct. Het praamschip „De Twee Gebroe ders", schipper Van der Post van Urk, dat met hooi geladen Zaterdag op weg was van Genemui. den naar Urk, is door den storm bij Schokland echter zijn anker weggeslagen en in de nabijheid van Blokzijl gestrand. De opvarenden zijn gered. Schip en lading zijn waarschijnlijk verloren. Niets is verzekerd. Vele overstroomingen. Baarn, 11 Oct. Door den N.-W.-storm zijn Zondag de uiterwaarden van de Meent- en Maat - polders nabij Eemnes, Baarn en Bunschoten door het Zuiderzeewater overstroomd. In Spakenburg stond het water op den weg. De rivier de Eem is buiten haar oevers getreden. Tot de spoorbaan Utrecht—Baarn staat alles blank. Den geheelen dag zijn de boeren werkzaam ge woest om het vee in veiligheid te brengen. De binnenpolders bleven tegen algemeene verwach ting droog. Het water loopt thans terug. Hoog water. Urk, 11 Oct. Door den storm bereikte he,t zee water te Urk een hoogte van 1.80 M. boven vol- zee. Het lage land op Urk is ondergeloopen. Het vee moest uit de weide gehaald worden. Aan de Iti.ikszeewerlng is belangrijke schade toegebracht Veel hout is weggespoeld. Dijk doorgebroken. Oosterend, (Texel), 11 Oct. De dijk van het poi- dertjte „Volharding" bij Cocksdorp is doorgebro ken. Het poldertje is doorgebroken. Het polder- t je is ondergeloopen. Veel schapen verdronken. V inschoten, 11 Oct. Te Nieuw Statenzijl kwam het water door den storm bij de sluis tot zelfs 4 Meter boven A. P. Vele schapen van de kwel- dergronden zijn verdronken en heden aange spoeld. De fijne pijptabak is INGEZONDEN STUKKEN. BREE2ANï3, October 1920. M. de Redacteur 1 Mag ik beleefd verzoeken onderstaand inge zonden stukje in uwe kolommen op te nemen Bij voorbaat mijn dank. OPEN BRIEF aan het Gemeentebestuur van Anna Paulowna I Het is door middel van dit blad, dat ik eens de aandacht van U, Edelachtbare Heeren, vestig op wat, waar reeds velen voor mij over hebben ge klaagd en wat tot nogtoe aan doovemansooren schijnt gesproken te zijn, of is hier onwil in het spel? Ik doel hier op den ergelijken toestand inzake de vuilnisbelt hier aan de „12-huisjes. Dit schijnt aan heit college van B. en W. lang niet onbekend; ze zijn er zelfs naar wezen kijken maar het schijnt weer door hun hoofden te zijn gegaan, of is het Gemeentelijke Stiefkind „Bree zand" niet meer waard, dat de zaken daar in or de gehouden worden!? Mij dunkt, (lat vooral mot het oog op de tegenwoordige typhus epide mie, zulke vervuiling toch wel terdege dient ge weerd te worden. In de hoop, dat dit de laat ste maal is, dat hierover geklaagd b ehoeft te worden, verblijf ik met de meeste hoogachting, B. Th. Straathof, Zwarte Weg, Breezand. Deh directeur, den hécr P. Bruul werd één hul deblijk aangeboden, die dit in dank aanvaarde. Werd in beginsel besloten in het eerste half jaar van 1927 een Nationaal Concours te Hippo- lytushoef te houden. Men zal dan beter weer bc stellen, als dit jaar het geval was. De uitvoeringen denkt men in het a.s. seizoen weer te houden: half November voor kunstl. le den; Kerstmis openbare; half Februari Kunst lievende leden en Paasch openbare. Met het oog om orde te houden in de zaal die helaas op openbaro uitvoeringen nog al eens te wensrtien overlaat, werden zes commissarissen van de aangesteld. Na bespreking van nog eenige huishoudelijke znken werd de zeer geanimeerde vergadering ge sloten POLITIE. Verloren een grijze bont met één kop, gaande van Hippolytushoef naar Ooster- land. De vinder wordt beleefd verzocht dezelve terug te bezorgen bij den Gem. Veldwachter. Vereenlging „Omhoog." Na een tijd van oo genlijken stilstand wil thans de Vereeniging Omhoog" weer tot nieuw en krachtig optreden komen. Wel is in de afgeloopen jaren steeds een cantine eerst aan de v. Ewijcksluis, later aan de Kooij in eigen beheer geweest, wel gaat nog steeds een leesportefeuille rond en geniet de bi theek een groeiende belangstelling, (op zich r.elf reeds voldoende gronden om het bestaans - recht van de vereeniging te wettigen 1), maar thans, nu weldra de groote werken te Den Oe ver en Haukus zullen beginnen is een krachtige actie des te meer noodig. Het bestuur komt met vérstrekkende voorstellen nieuwe cantines voor de arbeiders op Wioringen, huisvlijtten- toonstelling, oprichting van 'n zang- en 'n gym- nastlekvereeniging. Er ligt hier 'n ruim arbeids veld. Maar daartoe kan de belangstelling en me iewerking der leden niet worden gemist, 't Is te hopen dat op de ledenvergadering van Donder dag a.s. zeer vele leden aanwezig mogen zijn en dat „Omhoog" een tijd van nieuwe bloei mag be leven. 't Geldt hier een groot Wieringsch belang! De orkaan, die hier in den nacht van Zater dag op Zondag woedde heeft ook op Wieringen zijn sporen achtergelaten. Te Stroe zagen wij de rieten daken van verschillende boerderijen zoo gehavend, dat men door do gaten in de schuur kon kijken. Tevens lagen hier en daar zware beomen neergeveld. De fuikenvisschers heb ben klaarblijkelijk veel schade aan hun beugen geleden. Een aantal fuiken kwamen aan de Noordkust van Wieringen aandrijven. De Zuiderzeewerken hadden het ook hard te verantwoorden. Het water in zee was zoo hoog als de laatste jaren niet is voorgekomen, en de golven sloegen geregeld over de nieuwe dijkwer ken aan de Noordkant van Wieringen heen. Aan do glooiingen en bermen werd nog al schade toe gebracht. Verschillende materialen van de aan nemers Klos en Hermans geraakten in het ongo- rcede. Zoo dreven spoorbiels onder de kipkar- renrais vandaan. Al het houtwerk van de firma Hermans was weggedreven en vele mannen wa ren bezig te trachten het op ,te visschen. De nieu we locomotief bkwam groote schade, omdat ei- dos nachts 'n 10-tal kipkarren op zijn geloopen. Ook de aannemer Daalder had veel schade aan zijn werk: de nieuwe havendam te Den Oever. Een groot gat was er ingeslagen, en gereld wer den zakken zand in het gat geworpen om erger te voorkomen. De visschersvloot had gelukkig geen schade.. De putbaas Tienstra moest Zater dagnacht uit zijn keet vluchten. Hij was geheel door het zeewater omringd. Slechts twee dagen was T. daar nog maar woonachtig met zijn ge zin Men begrijpt hun ontsteltenis De hoer S. Swierts, de vroegere bekende post- schippersknecht is aangesteld als sluiswachter bij een van de nieuwe sluizen der Zuiderzeewer ken; aan do Koof of aan Oostoover. DOOPSGEZ. GEM. Vrijdag 15 Oct. Jongerengroep 1925-'28: GEMEENTE WIERINGEN. Zaterdag j.1. hield do Muziekvereeniging „A polio te Den Oever haar jaarvergadering in de zaal van Lont. 27 leden waren aanwezig. De voorzitter, de heer C. V. Koorn opende de vergadering, daarna werden door den secreta ris do notulen gelezen en deed de penningmees- tei rekening en verantwoording, Alles werd goedgekeurd en in orde bevonden. De aftredende bestuursleden Jac Bakker Cz., D. Verfaille en D. Bakker Ez. werden met algemee ne stemmen herkozen en namen hunne funotien weder op zich. Na nog enkele huishoudelijke be sprekingen volgde sluiting. Op Zaterdag 13 en Zondag 14 Nov. a.s. zal „A- pollo" voor haar kunstlievende leden uitvoerin gen geven in de zaal van Tijsen te Den Oever Zaterdag evond j.1. hield de Muziekvereenign.g Haimonie baar jaarvergadering in Concordia. Na opening door den voorzitter, den heer Corn J. Boskcr, en voorlezing van do notulen en het jaarverslag door den secretaris, den heer H. G. Rump, deed de Penningmeester, de heer C. Gor tor rekening en verantwoording. De rekening der vereeniging, alsook die van het gehouden Bondsconcours sloot met een batig saldo, al was lie van de laatste heel klein. De commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren J. Numeijer en A. Zwanink, bracht bij monde van den heer wanink rapport uit, bracht lof aan den penning meester voor het keurig beheer en adviseerde tot goedkeuring waartoe word besloten. De voorzitter bracht aan secretaris en pennig- meester, alsook aan de commissie dank voor hun moeite en ijver jegens Harmonie. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werden de aftredende heeren Corn .J. Bosker en C. Gor ter herkozen met bijna alegmeene stemmen. Bei ile heeren namen hunne functiën weder op zich ilia én warempei, weer was het vadertje Speets die hier do scepter tot goedkeuring zwaaide. En toen, na nog 'n paar kleinigheden, zwaai den we allen af. „Het werk was volbracht. SPORT. WIERINGERWAARD: j.1. Donderdag verga- dei do onze Raad. En zie: alles stond in het ken merk van „Rust en Vrede", beschenen door een liefelijk najaarszonnetj 1 De heer Peper was ab sent, zoodai ook geen sterk gepeperde discussiën konden voorkomen. Zelfs als de praeses begint met de noodtijding, dat het heilige verbond der Vleeschkeuring li/inst Barsingerhom wreed wordt verstoord, doordat de gemeenschappelijke regeling dato 1 October 1927 wordt opgezegd; huilen de vader tjes niet. Welnee de tijd schaft wel weer raad Men zou 't erger hebben gevonden als 'n dienst bode haar huur had opgezegd, want die zwaai en er tegenwoordig zoo dik niet. Dan komen, o zoo voorzichtig, de hedren Sies- werda en van Ham voor hun ontwikkelingscur sus aan de portemonnaie der vroede vaderen kloppen; ziet ge, ze hebben maar 8 studenten bij elkaar kunnen schommeleen en volgens de reke nlng van Bartje moeten er eigenlijk 10 zijn om 150 pop subsidie los te maken. Maar wie niet waagt, niet wint De heeren Speets en Koster zijn vol erbar men; immers klein is het aantal, maar wie weet welke wi.^gceren daaruit geboren worden Alleen de heer Sleutel is hard als de Romein- sche muur in onze Waard en bromt in zijn baard: „Volgend jaar komme ze met z'n zessen en weer ken je dokken. Echter hij moest het onderspit delven en om hem niet alleen te laten tippelen ging pipa Wai boer met hem mee. Met 4 tegen 2 dus kwam de ontwikkelingscursus boven Jan. Slechter kwam 't verzoek van Ruitenburg er af om de vuilnisbelt te omrasteren. In onzen Raad houdt men nu eenmaal niet van vuiligheid en 't adres ging onder tafel. Nee, dan de bewoners van Nieuweslusi, die staan op 'n beter blaadje. Met hun 41-tigen wil len dio stadbewoners aansluiten bij het P.E.N. maar ja, dat P.E.N., vreeselijk benauwd als al tijd, is bang dat er niet genoeg stroom zal wor den gegeten en dat vraagt nu aan de Vroedschap de toezegging, dat de gemeente de stroom be- laalt voor vijf straatlantaarns ook daar te plaai sen en dan zal de rekening kloppen als 'n bus! Vader Speets springt er dadelijk voor op de bres, die is vanmiddag zoo kwiek; en bij pipa Slikker is het ook van dik hout zaagt men plan ken. Wel ja, vooruit, is 5 niet genoeg, neem er dan 6," zoo is zijn evangelie en al de anderen zeiden ja en amen. Vanzelf rolde de Gemecnte-begrooting er nu ook door als 'n vette oliebol. Alles was even pri- Succes-Nleuws. Zondag speelde Succs I haar 3e competitiewedstrijd en kreeg op bezoek Wio- ringerwaard I. Het is Succes thans gelukt revan che te nemen op de destijds geleden 71 neder laag in Wicringerwaard. Buiten verwachting werden de W.'ers. met een verdiende 51 ne derlaag naar hun heimat gezonden. Om kwart over tweeën blaast scheidsrechter Lucker wel ke goed voldeed, de elftallen in het veld. S. ver schijnt eerst met 10 man terwijl Wieringerw. volledig is. De eerste aanvallen zijn voor S. en al spoedig geeft Toon zijn club de leiding. Bij S. komt Jn. Lont ais invaller zoodat zij* voltallig zijn. De W.-voorhoede met de gevreesde links binnen wordt uitstekend bewaakt zoodat deze eeen gevaar opleveren. Intusschen maakt Toon uit een schermutseling voor het W.-doel 20. De S.'ers houden de overhand. Uit een mooie vooreet van rechts geeft Jan Lont de W.-keeper van dichtbij voor de derde maal het nakijken. W. speelt eenigszins ontmoedigd verder. De S.- keeper krijgt het eerste schot te stoppen. Een hard schot van Jan weet de W.-keeper corner te werken, deze levert echter niets op. Na de rust heeft W. het geringe windvoordeel De S -'ers zijn echter nog niet tevreden. De W.- verdediging moet alle zeilen bijzetten. De W.-uit vollen worden ook talrijker. S. krijgt een penal ty te nemen welke goed wordt genomen. W. wil toch nog de eer redden. Aan de andere kant is het Toon welke mooi in de hoek no. 5 deponeert W. wijzigt haar opstelling het wordt nu gevaar lijk en als Schenk zich even los weet ,te werken geeft hij de S.-keeper het nakijken en is de eer gered. Kort hierop blaast scheidsrechter inruk ken. S. heeft een goede wedstrijd gespeeld. PRACHT DOOZEN LUXE POST BOSKER' AXUOA,, 0e fweK, luflf x?p „MrKr GafioC, PAPIERHANDEL, H.HOEF I EEN 14-JARIGE JONGEN DOODGEREDEN. Door een beschonken veekooper. Zaterdagavond ging een 14-jarige jongen per fiets van Maartensdijk te De Bilt een boodschap doen. Bij de boerderij Larenstein van den heer v. d. Grift gekomen, kwam van tegenover gestel de richting de veekoopor Van Soest met een lingcrcnde hittenwagen aanrijden. Van S., die, naar het „U. D." meldt, in beschonken toestand verkeerde, had de geheclo breedto van den weg noodig. Met do boom van het wagentje werd de borstkas van het jongetje ingedrukt, dde aan den kant van den weg werd geslingerd en on middellijk dood is geweest. Na even to hebben gekekon, is de veekooper direct doorgereden, zonder zich verder van het slachtoffer te bekom- PSEUDO-BEROOFDE. Een 17-jarige loopknecht te Hilversum kwam s avonds van zijn ronde bij zijn baas terug met opengekrabbeld gelaat en gehavende klecren, plus een avontuurlijk verhaal van een roofaan- val, die hij op den Taludweg zou hebben door staan. Vijftig gulden had men hem ontstolen, en hij had zich kranig geweerd, getuige zijn bebloed aangezicht. De zaak werd in handen van de politie gesteld die bij haar onderzoek ontdekte, dat het jonge mensch niet was aangevallen doch zelf zich had toegetakell en het verhaal had bedacht om zich de vijftig gulden te kunnen toeëigenen. Met dit geld hoopte vroegere gepleegde kleine diefstal len te kunnen aanzuiveren. KINDERRUBRIEK. MAUW en KNOR op REIS. Mauw en Knor besloten even te blijven luiste ren, maar juist toen het uitjesmannetje zijn verhaal zou beginnen, verscheen er een veld- wachtertje uit Wonderland en plotseling zotte de uitjesman het op een loopen. Mauw on Knor begrepen er niets van, maar weldra was de veldwachter naderbij gekomen en vernamen zij, dat de pot met uitjes eigendom was van een kruidenier uit het dorp en dat de man, die er van had gegeten, ze blijkbaar had weggenomen I De beide reizigers zeiden, dat zij nergens van wisten, hetgeen de veldwachter niet geloofde en hen daarom dreigde mode te nemn naar het spinhuisWordt vervolgd.

Wieringer courant | 1926 | | pagina 2